Lookupy

Użytkownik ma możliwość utworzenia nowego lookupu. Jest to możliwe po kliknięciu przycisku .

Przy użyciu listy rozwijanej wybieramy kolumnę będącą nowym lookupem i tworzymy odpowiedni skrypt.

Dodanie nowego lookupu potwierdzamy przyciskiem . O prawidłowym utworzeniu lookupu informuje nas poniższy komunikat.

Tabele „Produktów” i „Kategorii” są połączone kluczem KatID. W tabeli „Produktów” KatID jest kluczem obcym natomiast w tabeli „Kategorii” KatID jest kluczem głównym.

Z uwagi na to że tabela „Produktów” posiada klucz obcy KatId aplikacja domyślnie ustawiła lookup na kolumnie KatId w tabeli „Produktów”.

W prezentowanym przypadku lookup umożliwia, aby w tabeli „Produktów” w kolumnie TwrM_KatId zamiast numerów odpowiadającym poszczególnym kategoriom, wyświetlała się odpowiadająca danemu ID nazwa kategorii. W tym celu należy w odpowiedni sposób zdefiniować skrypt SQL w zakładce „Lookupy”. Za to co wyświetlane będzie w Panelu Data Editor zamiast liczb odpowiedzialna jest kolumna [DisplayID].

Lookupy mogą być tworzone również za pomocą połączenia kolumn. Przykład z użyciem kolumny Kat_KodOgolny i kolumny Kat_Opis.

 

Użytkownik ma możliwość edycji skryptu SQL dla wybranego lookupu. Funkcja jest dostępna za pomocą przycisku . Po kliknięciu użytkownik zostanie przeniesiony do okienka edycji skryptu SQL dla lookupu.

Za pomocą przycisku użytkownik może usunąć wybrany lookup. Przy próbie usunięcia aplikacja wyświetla komunikat z prośbą o potwierdzenie. Usunięcie zostaje zatwierdzone po ponownym naciśnięciu przycisku , a anulowanie operacji jest możliwe poprzez kliknięcie przycisku .

Czy ten artykuł był pomocny?