Aby funkcja wolnozmienności działała poprawnie, tabela źródłowa w bazie danych, do której odwołuje się widok, musi posiadać klucz główny typu „autoincrement”. Jeśli klucz ten nie jest zdefiniowany, nie ma możliwości automatycznego dodania nowego wiersza w przypadku edycji wymiarów wolnozmiennych, czyli otwarcia nowego wiersza.
W edycji widoku w zakładce „Wolnozmienność” dostępna jest możliwość konfiguracji wolnozmienności dla widoku.
W celu konfiguracji wolnozmienności należy przejść do zakładki widocznej na rysunku powyżej a następnie kliknąć przycisk . Po kliknięciu przycisku użytkownik powinien zobaczyć okno konfiguracji wolnozmienności. Widoczne na rysunku poniżej.
Użytkownik ma możliwość wyboru konfiguracji wolnozmienności typu Kimball1, Kimball2 lub zarówno Kimball1 jak i Kimball2. Wybór zastosowania dla Kimball1/ Kimball2 ustawia się za pomocą checkboxa .
- Wolnozmienność typu Kimball1 – automatyczne wyliczenie sumy kontrolnej (checksumy) z wartości poszczególnych kolumn oznaczonych jako „Kimball1”, a następnie zapisanie tak powstałej sumy kontrolnej (checksumy) do wskazanej kolumny. Kolumna z zapisaną wartością sumy kontrolnej (checksumy), może być widoczna dla użytkownika natomiast nie powinna być wskazana jako możliwa do edycji i do uzupełnienia przez użytkownika przy wstawaniu nowego wiersza. Suma kontrolna (checksuma) wylicza się przy wstawieniu przez użytkownika nowego wiersza a następnie jest aktualizowana w momencie zmiany danych w kolumnie, która jest oznaczona jako „Kimball1”. Tak wyliczona suma kontrolna (checksuma) może być wykorzystana np. do potwierdzania czy dane pomiędzy różnymi systemami/warstwami systemu nie różnią się wzajemnie – podejście wykorzystywane najczęściej do procesów integracyjnych.
W przypadku zaznaczenia checkboxa dla „Kimball1” konieczne jest wybranie z listy rozwijanej „Kimball1 Sum Column” (kolumny, w której zapisywana jest wartość wyliczonej sumy kontrolnej wybranych kolumn „Kimball1”) oraz wybranie z listy rozwijanej kolumn dla „Kimball1”.
- Wolnozmienność typu Kimball2 – automatycznie wyliczenie sumy kontrolnej (checksumy) z wartości poszczególnych kolumn oznaczonych jako „Kimball2”, a następnie zapisanie tak powstałej sumy kontrolnej (checksumy) do wskazanej kolumny. Kolumna z zapisaną wartością sumy kontrolnej (checksumy), może być widoczna dla użytkownika natomiast nie powinna być wskazana jako możliwa do edycji i do uzupełnienia przez użytkownika przy wstawaniu nowego wiersza. Suma kontrolna (checksuma) wylicza się przy wstawieniu przez użytkownika nowego wiersza, lub w momencie zmiany danych w kolumnie która jest oznaczona jako „Kimball2”. Tak wyliczona suma kontrolna (checksuma) pozwala na śledzenie zmian dokonywanych na atrybutach wolnozmiennych – Kimball2 w czasie („Data od”, „Data do”).
W przypadku zaznaczenia „checkboxa” dla „Kimball2” należy wybrać z listy rozwijanej „Data od” (TimeFrom) – data, od której obowiązuje dany rekord oraz „Data do” (TimeTo) – data, do której obowiązuje dany rekord. Kolumny na tych listach rozwijanych mają typ danych „date”. Konieczne jest wybranie z listy rozwijanej „Kimball2 Sum Column” (kolumny, w której zapisywana jest wartość wyliczonej sumy kontrolnej atrybutów wolnozmiennych – „Kimball2”) oraz wybranie z listy rozwijanej „Kimball2” atrybutów wolnozmiennych (kolumna, w której podczas edycji któregoś z wierszy w tej kolumnie automatycznie tworzy się nowy wiersz z „Data od” na dzień jutrzejszy oraz „Data do” domyślnie „31.12.9999”.
W przypadku braku konfiguracji któregoś z elementów aplikacja nie pozwoli na zapisanie wolnozmienności.
Kolumny wybrane w poszczególnych polach wykluczają się miedzy sobą. Użytkownik nie może wybrać tej samej kolumny na liście rozwijanej dla Kimball1 i Kimball2. W celu zatwierdzenia konfiguracji wolnozmienności należy kliknąć przycisk . O poprawnej konfiguracji wolnozmienności aplikacja poinformuje wyświetlając komunikat widoczny na rysunku poniżej.
W celu ukończenia konfiguracji wolnozmienności konieczne jest zdefiniowanie kolumn TsInsert (Data dodania rekordu), TsUpdate (Data aktualizacji rekordu) w zakładce „Opcje zaawansowane”. Klucz biznesowy jest kluczowym bytem w przypadku wolnozmienności – Kimball2. To na podstawie wartości w kluczu biznesowym realizowana jest funkcjonalność wolnozmienności.
W przypadku nie skonfigurowania któregoś z powyższych elementów po przejściu do Panelu Data Editor widok zmieni się w tryb „Tylko do odczytu”, a aplikacja wyświetli komunikat widoczny na rysunku poniżej.
Wolnozmienność można edytować za pomocą przycisku lub usunąć za pomocą przycisku
.