Import i eksport punktów ACD



 

Import punktu ACD

Od wersji 2023.0.0 użytkownik może importować punkty ACD. W tym celu w ramach zakładki [Automatyczne generowanie dokumentów] dodano ikonę [Importuj].

 

 

Okno „Automatyczne generowanie dokumentów” z zaznaczoną ikoną „Importuj”

 

Kiedy użytkownik naciśnie przycisk [Importuj], zostaje otwarte okno „Importuj punkt konfiguracyjny”, w ramach którego można:

  • Wybrać z listy dostępnej w polu „Z wzorca” wzorzec punktu konfiguracyjnego ACD do zaimportowania (wzorce to punkty konfiguracyjne wyeksportowane jako wzorce przez użytkowników – zob. Eksport punktu ACD)

 

lub

 

  • Wybrać punkt konfiguracyjny ACD zapisany w formie pliku na dysku, zaznaczając opcję „Z pliku”

 

Przycisk [Zapisz] jest nieaktywny aż do czasu, kiedy zostanie wybrany wzorzec lub plik z dysku.

 

Okno „Import punktu konfiguracyjnego” dla trybu jednofirmowego

 

Okno „Import punktu konfiguracyjnego” dla trybu wielofirmowego

 

Jeżeli wybrano wzorzec punktu konfiguracyjnego ACD, wówczas należy kliknąć przycisk [Zapisz], aby wzorzec został zaimportowany.

 

Wybór wzorca punktu konfiguracyjnego ACD do zaimportowania w trybie jednofirmowym

 

Istnieje możliwość usunięcia wzorca z listy zapisanych wzorców. W tym celu należy zaznaczyć opcję „Z wzorca”, wybrać z rozwijanej listy zapisanych wzorców dostępnej w ramach pola wzorzec, który ma zostać usunięty i kliknąć w ikonkę kosza . Wtedy wybrany wzorzec zostanie usunięty z listy zapisanych wzorców.

Jeśli natomiast wybrano opcję „Z pliku”, wówczas należy kliknąć w znajdujący się obok link [Otwórz plik]. Zostanie wówczas otwarte okno systemowe, w którym trzeba wybrać odpowiedni plik.

 

Wybór opcji zaimportowania punktu konfiguracyjnego ACD z pliku w trybie jednofirmowym

 

Wybór opcji zaimportowania punktu konfiguracyjnego ACD z pliku w trybie wielofirmowym

 

 

Wybór punktu konfiguracyjnego do importu

 

Po naciśnięciu przycisku [Otwórz] okno systemowe zostaje zamknięte, a w oknie importu punktu konfiguracyjnego widoczna jest ścieżka do wybranego pliku.

 

Okno „Import punktu konfiguracyjnego” ze ścieżką do wybranego pliku (tryb jednofirmowy)

 

Okno „Import punktu konfiguracyjnego” ze ścieżką do wybranego pliku (tryb wielofirmowy)

 

Jeśli użytkownik zaznaczy checkbox [Importuj zdefiniowane uprawnienia], wówczas uprawnienia, które zostały zapisane w oryginalnym punkcie konfiguracyjnym, będą dodane do zaimportowanego punktu. Istnieje możliwość importu uprawnień zarówno dla punktów importowanych ze wzorca, jak również dla punktów importowanych z pliku.

 

Okno „Import punktu konfiguracyjnego” – zaznaczono opcję „Importuj zdefiniowane uprawnienia

 

Uwaga
Export i import uprawnień są dostępne tylko dla użytkownika o uprawnieniach administratora.

 

Uwaga
Checkbox “Importuj zdefiniowane uprawnienia” nie jest dostępny w trybie wielospółkowym z powodu braku możliwości importu uprawnień przy takim ustawieniu.

 

W przypadku importu punktu konfiguracyjnego, w którego uprawnieniach dodano użytkownika, którego nie ma w systemie, do którego zaimportowano punkt, zostaje wyświetlony następujący komunikat:

 

Komunikat wyświetlany w przypadku importu punktu konfiguracyjnego wraz z uprawnieniami dla użytkownika, którego nie ma w systemie

 

Aby zaimportować wybrany punkt konfiguracyjny, należy kliknąć przycisk [Zapisz].

Punkt konfiguracyjny zostaje zaimportowany i otwiera się okno edycji konfiguracji punktu ACD, otwarte na zakładce „Ogólne”.

Konieczne jest, aby:

  • W polu „ Nazwa punktu” wpisać wybraną przez użytkownika nazwę punktu konfiguracyjnego
  • W polu „Typ obiegu” wybrać jeden z dostępnych typów obiegu (jeżeli w danym punkcie konfiguracyjnym występuje to pole)

 

Przykładowe okno edycji punktu konfiguracyjnego, otwarte po kliknięciu przycisku „Importuj”

 

Jeżeli użytkownik nadał punktowi konfiguracyjnemu taką samą nazwę, jaką nosi inny punkt konfiguracyjny, wówczas po kliknięciu przycisku [Zapisz] wyświetlony zostanie następujący komunikat:

 

Komunikat wyświetlany w przypadku próby zapisu punktu konfiguracyjnego, jeśli nazwa punktu jest jednakowa z istniejącą już w systemie

 

Zapytania służące do mapowania kontrolek i pochodzące z oryginalnego obiegu, które znajdują się na zakładce „Kontrolki”:

  • są automatycznie dopasowane do kontrolek na nowym typie obiegu tylko, jeżeli identyfikatory GUID tych kontrolek są zgodne.
  • nie są automatycznie dopasowane do kontrolek na nowym typie obiegu, jeżeli identyfikatory GUID tych kontrolek nie są zgodne – w tym przypadku konieczne jest dopasowanie ręczne dostępnych kontrolek danego typu z listy z danym zapytaniem albo napisanie nowego zapytania.

 

Aby dopasować daną kontrolkę do danego zapytania należy kliknąć w przycisk [Wybierz] znajdujący się obok typu kontrolki, a następnie wybrać kontrolkę danego typu z listy.

 

Wskazówka
Typ kontrolki widoczny jest w nawiasach kwadratowych.

 

Jeśli dane mapowanie nie jest potrzebne, można usunąć zapytanie, klikając na ikonkę kosza obok danej pozycji – wówczas takie mapowanie nie nastąpi.

 

Wybór kontrolki, na którą mają zostać zmapowane dane zgodnie z danym zapytaniem w ramach importowanego obiegu

 

Jeśli użytkownik spróbuje zapisać konfigurację importowanego punktu ACD, ale nie uzupełni wszystkich brakujących informacji, wówczas zostanie wyświetlony komunikat informujący o brakach.

 

 

Przyklad

Użytkownik importował punkt konfiguracyjny ACD, ale po zaimportowaniu:

  • Nie wpisał nazwy importowanego punktu ACD w polu „Nazwa punktu” na zakładce ogólne
  • Nie wybrał typu obiegu w polu „Typ obiegu” na zakładce „Ogólne”
  • Nie wybrał 2 kontrolek do mapowania danych dla importowanych zapytań na zakładce „Kontrolki”

 

Kiedy nacisnął przycisk [Zapisz], aby zapisać importowany obieg, wyświetlony został następujący komunikat:

 

Komunikat wyświetlony dla użytkownika, który nie uzupełnił nazwy punktu, typu obiegu i nie wybrał 2 kontrolek, na które mają być mapowane dane

 

Wskazówka
Liczba w nawiasie widoczna przy frazie „mapowanie kontrolek” w komunikacie o braku możliwości zaimportowania pliku, to liczba kontrolek, które nie zostały automatycznie połączone z właściwymi zapytaniami na podstawie GUID – w takim przypadku trzeba dopasować właściwą kontrolkę do danego zapytania, jak pokazano powyżej.

 

Aby możliwe było zapisanie zaimportowanego punktu ACD, konieczne jest uzupełnienie takich danych jak:

  • Nazwa punktu (pole „Nazwa punktu” na zakładce „Ogólne”)
  • Typ obiegu (pole „ Typ obiegu” na zakładce „Ogólne”)
  • Lista (numer id punktu ACD w bazie Comarch DMS na zakładce „Lista”)
  • Mapowanie kontrolek (zakładka „Kontrolki”, patrz uwagi powyżej)
  • Ścieżka z punktu OCR (pole „ Zastosuj ścieżkę z punktu OCR” na zakładce „Ogólne” – w przypadku typu współpracy „Współpraca ze skrzynką pocztową (pobieranie załączników)”
  • Pole „Kontrolka” – dostępne na zakładce „Ogólne” w przypadku typu współpracy „Współpraca z Comarch OCR (przesyłanie skanów z kontrolki załącznik na dokumencie DMS)
  • Połączenie do bazy – w przypadku trybu współpracy z dowolnym programem OCR

 

Uwaga
 Współpraca z Saldeo nie jest wspierana.

 

W wersji 2023.0.1 został dodany predefiniowany wzorzec punktu ACD, który skonfigurowano do pracy z predefiniowanymi typami obiegu dla Comarch DMS we współpracy z Comarch ERP Optima, a szczególnie dla Comarch DMS pracującego w trybie Lite.

Predefiniowany punkt ACD współpracuje z predefiniowanymi typami obiegu (*)(Optima) Faktura VAT oraz (*)(Optima) Faktura VAT + opis analityczny (zob. Eksport i import typu obiegu).

Na zakładce {Lista] znajduje się odpowiednie zapytanie do listy dokumentów.

Kiedy wybrano jeden z zaimportowanych predefiniowanych typów obiegu (*)(Optima) Faktura VAT lub (*)(Optima) Faktura VAT + opis analityczny w polu „Typ obiegu” na zakładce „Ogólne”, wówczas na zakładce [Kontrolki] predefiniowanego punktu ACD dostępne są następujące kontrolki wraz z odpowiednimi zakładkami:

  • Skan (Zalaczniki) lub Załącznik (Zalaczniki)
  • Data wpływu (Datawplywu)
  • Data wystawienia (Datawystawienia)
  • Data zakupu (Datazakupu)
  • Kontrahent(Kontrahent)
  • Dane kontrahenta (Danekontrahenta)
  • Wartość brutto (Brutto)
  • Numer dokumentu (Dokument)
  • Waluta (Waluta)
  • Numer rachunku bankowego (Numerrachunku_bankowego)
  • Forma płatności (Formaplatnosci)
  • Termin płatności (Terminplatnosci)
  • Wartość netto (Netto)

 

Zakładka [Kontrolki] w przypadku, jeśli w zakładce [Ogólne] wybrano typ obiegu zaimportowany wcześniej z wzorca „(*)(Optima) Faktura VAT”
 

W ramach zapytania SQL dla kontrolki Kontrahent należy zmienić frazę Nazwa_bazy_firmowej_Optima na nazwę bazy firmowej Comarch ERP Optima.

Po zaimportowaniu predefiniowanego punktu ACD okno konfiguracji punktu ACD otworzy się na zakładce [Ogólne] i wyświetlony zostanie komunikat informujący o konieczności uzupełnienia tej informacji. Aby możliwa była edycja definicji punktu ACD, użytkownik musi nacisnąć w ramach komunikatu przycisk   [Ok] lub znak X.

 

Okno konfiguracji punktu ACD z komunikatem informującym o konieczności uzupełnienia nazwy bazy firmowej Comarch ERP Optima

 

Eksport punktu ACD

Od wersji 2023.0.0 użytkownik może eksportować punkty ACD. W tym celu w ramach zakładki [Automatyczne generowanie dokumentów] w oknie „Punkt konfiguracyjny”, otwartym podczas dodawania lub edycji punktu konfiguracyjnego, dodano ikonę [Eksport].

 

Okno „Automatyczne generowanie dokumentów” z zaznaczona ikoną „Edytuj” i okno „Punkt konfiguracyjny” z zaznaczoną ikoną „Eksport”

 

Kiedy użytkownik naciśnie przycisk [Eksport], zostaje otwarte okno z dwiema opcjami do wyboru:

  • Jako wzorzec
  • Do pliku

 

 

Eksport punktu konfiguracyjnego ACD jako wzorzec

Zaznaczenie w ramach okna wyświetlanego po kliknięciu na ikonę [Eksport] opcji „Jako wzorzec” umożliwia zapis punktu ACD jako wzorzec, dostępny w oknie otwartym po kliknięciu ikony [Import] na zakładce [Automatyczne generowanie dokumentów]. Po wyborze tej opcji należy kliknąć przycisk  [Zapisz], aby wzorzec został zapisany. Przycisk jest wyszarzony, jeśli nie wprowadzono nazwy wzorca w polu tekstowym.

 

Wybór zapisu punktu konfiguracyjnego ACD jako wzorzec

 

Po kliknięciu przycisku [Zapisz] wzorzec danego punktu konfiguracyjnego zostanie zapisany w systemie. Jeżeli zapisywanie wzorca zakończyło się powodzeniem, wyświetlony zostaje następujący komunikat:

 

Komunikat informujący o poprawnym zapisie wzorca punktu konfiguracyjnego ACD

 

Jeśli w ramach pola dostępnego po zaznaczeniu opcji „Jako wzorzec” wprowadzono taką samą nazwę, jaką nadano już jednemu z istniejących wzorców, wówczas zostanie wyświetlony następujący komunikat:

 

Komunikat informujący o tym, że wprowadzona nazwa wzorca istnieje już w systemie

 

Eksport pliku konfiguracyjnego ACD do pliku

Zaznaczenie w ramach okna wyświetlanego po kliknięciu na ikonę [Eksport] opcji „Do pliku” umożliwia zapis punktu konfiguracyjnego ACD do pliku na dysk – taki plik może później zostać zaimportowany po kliknięciu ikony [Import] na zakładce [Automatyczne generowanie dokumentów].

 

Wybór zapisu punktu konfiguracyjnego ACD do pliku

 

Po wyborze opcji „Do pliku” należy kliknąć w link [Zapisz do pliku]. Zostanie wówczas otwarte okno, w ramach którego należy wybrać lokalizację na dysku, opcjonalnie zmienić nazwę pliku, a następnie kliknąć przycisk [Zapisz]. Punkt konfiguracyjny ACD jest wówczas importowany do pliku z rozszerzeniem *.acd i zapisany w wybranej lokalizacji.

 

Zapis punktu konfiguracyjnego do eksportu