Lista typów obiegu dokumentów

 

Informacje ogólne

Zakładka Definicje obiegów dokumentów w menu głównym dostępna jest tylko dla użytkowników z uprawnieniami administratora.

Okno składa się z listy typów obiegów dokumentów definiowanych przez operatora.

 

Przykładowa lista typów obiegu dokumentów

 

Obszar roboczy składa się z dwóch sekcji, w lewej znajdują się trzy kolumny:

  • Nazwanazwa typu obiegu.
  • Prefix – element numeru dokumentu stosowany w celu rozróżniania dokumentów w zależności od miejsca powstania dokumentu lub jego typu np. FZ, MAG, itp. Prefix nie występuje na obiegu typu Repozytorium dokumentów.
  • Utworzonodata i godzina utworzenia typu obiegu w systemie.

 

Elementy okna

[Dodaj] – przycisk umożliwiający dodanie nowego katalogu typów obiegów dokumentów

 

Okno dodania nowego katalogu na liście typów obiegów

 

Zmiana nazwy katalogu jest możliwa po kliknięciu na dany katalog na liście – wówczas po prawej stronie pojawia się pole Nazwa katalogu, w którym należy wprowadzić nową nazwę katalogu. Następnie konieczny jest zapis za pomocą przycisku zapisz32[Zapisz].

 

Zmiana nazwy katalogu

 

[Dodaj] – opcja dodania nowego typu obiegu

 

– funkcjonalność umożliwiająca dodanie nowego typu obiegu lub obiektu typu repozytorium dokumentów

 

– przyciski [Przesuń wyżej / Przesuń niżej] odpowiadają za możliwość przesunięcia katalogu/typu obiegu w górę lub w dół.

Zmiana kolejności typów obiegów może się odbywać w ramach katalogu, do którego zostały przypisane.

Przenoszenie typów obiegów pomiędzy katalogami odbywa się poprzez przeciągnięcie nazwy typu obiegu i upuszczenie na katalogu, do którego ma być przypisany – jak pokazano na poniższym filmie:

 

 

A:\---- Z PULPITU ----\Grafika 2016\NOD 2016.0.1 i NOD 2016.1.0\Ikony\Import.png [Importuj] – funkcjonalność importowania typu obiegu z bazy danych oraz z pliku o rozszerzeniu .workflow.

Funkcjonalność pozwala utworzyć nowy typ obiegu w oparciu o wybrany wzorzec zapisany w bazie Comarch DMS lub w pliku podczas eksportu typu obiegu.

Uprawnienia zapisane na wzorcu mogą być uwzględnione na zaimportowanym typie obiegu. W tym celu należy zaznaczyć check box „Importuj zdefiniowane uprawnienia”. Więcej informacji na ten temat znajduje się w rozdziale Eksport i import typu obiegu.

 

D:\---- Z PULPITU ----\Grafika\& NOD Webowy 29-12-2014\Ikonki\Garbage-Closed32.png [Usuń] – ikona widoczna po zapisaniu typu obiegu; funkcjonalność umożliwiająca usunięcie zdefiniowanego typu obiegów

Po wyborze danego typu obiegu i po kliknięciu na ikonę zostanie wyświetlone okno, w którym należy potwierdzić usunięcie typu obiegu za pomocą przycisku „Tak” – jeśli operator nie chce usunąć typu obiegu, wówczas powinien wybrać przycisk „Nie” lub kliknąć poza oknem.

Usunięty typ obiegu zostaje zarchiwizowany. Do dokumentów wystawionych w ramach usuniętego typu obiegu nie ma dostępu.

Ikona kosza jest nieaktywna w sytuacji, gdy nie ma wybranego typu obiegu.

Prefix usuniętego typu obiegu można wykorzystać podczas tworzenia nowego typu obiegu.

 

Na poniższym filmie przedstawiono przykładowe usuwanie typu obiegu:

 

 

[Nie prezentuj typu obiegu\Dodatkowo prezentuj typ obiegu] – przycisk odpowiadający za formę prezentacji drzewa typów obiegów – po jego naciśnięciu typy obiegów są pokazywane na liście/ukryte na liście (zob. Wyszukiwanie dokumentów i typów obiegu).

 

wyszukiwarka typów obiegu (zob. Wyszukiwanie dokumentów i typów obiegu)

 

Konfiguracja typu obiegu

Konfiguracja typu obiegu zostanie wyświetlona po wyborze opcji „Nowy typ obiegu” lub kliknięciu w nazwę obiegu. Typ obiegu dokumentów to wzorzec konfiguracyjny, w oparciu o który są tworzone dokumenty.

W ramach górnej części okna konfiguracji typu obiegu dostępne  są następujące elementy:

nazwa typu obiegu, nadawana przez użytkownika.

 

– element numeru dokumentu stosowany w celu rozróżniania dokumentów w zależności od miejsca powstania dokumentu lub jego typu np. FZ, MAG, itp. Prefix nie występuje na obiegu typu Repozytorium dokumentów.

 

[Nawiguj wstecz]powrót na listę typów obiegu

 

[Zapisz] –  opcja zapisu danych po modyfikacji lub utworzeniu typu obiegu – wprowadzone zmiany zawsze należy zapisać za pomocą tego przycisku

 

[Eksportuj] –  funkcjonalność eksportu typu obiegu z aplikacji Comarch DMS do pliku .workflow. Więcej informacji na ten temat znajduje się w rozdziale Eksport i import typu obiegu.

 

D:\---- Z PULPITU ----\Grafika\& NOD Webowy 29-12-2014\Ikonki\Garbage-Closed32.png [Usuń] – funkcjonalność umożliwiająca usunięcie zdefiniowanego typu obiegu  Po kliknięciu na ikonę zostanie wyświetlone okno, w którym należy potwierdzić usunięcie typu obiegu za pomocą przycisku „Tak” – jeśli operator nie chce usunąć typu obiegu, wówczas powinien wybrać przycisk „Nie” lub kliknąć poza oknem.

Usunięty typ obiegu zostaje zarchiwizowany.

Do dokumentów wystawionych w ramach usuniętego typu obiegu nie ma dostępu.

Prefix usuniętego typu obiegu można wykorzystać podczas tworzenia nowego typu obiegu.

 

Konfiguracja typu obiegu składa się z:

 

Okno nowego typu obiegu dokumentów

Rozpoczynasz pracę z Comarch DMS i chcesz dowiedzieć się, jak korzystać z programu? A może masz już podstawową wiedzę o Comarch DMS i chcesz dowiedzieć się więcej?

Sprawdź Szkolenia Comarch DMS!