1.W pierwszej kolejności trzeba nadać uprawnienia osobom, które mają pracować z modułem Repozytorium. W tym celu konieczne jest (kolejno):
wejście do zakładki[Struktura organizacyjna],
wybór sekcji „Pracownicy„,
wybór karty danego pracownika,
wybór sekcji „Uprawnienia” i, w ramach działu „Funkcjonalności„, pola „Praca z modułem„, gdzie należy wybrać opcję „Obieg Dokumentów i Repozytorium„, a następnie zapisać zmiany za pomocą ikony dyskietki .
Uwaga
Aby uniknąć problemów z dostępem do Repozytorium należy najpierw zapisać w ramach zakładki „Struktura organizacyjna” uprawnienia Administratora ijeszcze przynajmniej jednej osoby, która powinna mieć uprawnienia administratora w Repozytorium, ale nie jest administratorem Comarch DMS. Nawet, jeżeli dana osoba miała już wcześniej wybraną opcję „Obieg Dokumentów i Repozytorium”, należy przełączyć na „Obieg Dokumentów”, zapisać, przełączyć z powrotem na opcję „Obieg Dokumentów i Repozytorium” i ponownie zapisać. Tak samo powinno się postępować w stosunku do wszystkich osób, które miały wybraną opcję „Obieg Dokumentów i Repozytorium” przed konfiguracją modułu Repozytorium. W przeciwnym wypadku takie osoby nie mają dostępu do Repozytorium.
Uwaga
W loginie pracownika, któremu nadawane są uprawnienia do pracy z Repozytorium, nie może występować spacja.
Przyklad
Użytkownik „Administrator” (który jest jednocześnie administratorem Comarch DMS) przed rozpoczęciem pracy z modułem Repozytorium loguje się do aplikacji desktopowej Comarch DMS, następnie wchodzi do zakładki „Struktura organizacyjna” , wybiera sekcję „Pracownicy”, później swoją kartę pracownika, a następnie sekcję „Uprawnienia” i, w ramach działu „Funkcjonalności”, pole „Praca z modułem”. Tam zmienia dotychczas ustawioną opcję „Obieg Dokumentów i Repozytorium” na „Obieg Dokumentów”, zapisuje za pomocą ikony dyskietki , a potem znów zmienia na opcję „Obieg Dokumentów i Repozytorium” i zapisuje.
Następnie wybiera kartę pracownika „Jan Abacki” i nadaje mu uprawnienia do Repozytorium, podobnie, jak uczynił to dla siebie – z tą różnicą, że „Jan Abacki” nie jest administratorem Comarch DMS. Następnie zapisuje zmianę.
Po przeprowadzeniu powyższych czynności administratorami Repozytorium są użytkownicy „Administrator” i „Jan Abacki”. Mogą oni teraz swobodnie pracować z Repozytorium.
Operatorzy, którzy jednocześnie:
mają uprawnienia administratoraw module Comarch DMS
zapisaną opcję pracy z modułem „Obieg Dokumentów i Repozytorium„
zostają dodani do modułu Comarch DMS Repozytorium jako administratorzy, co oznacza poniższe uprawnienia:
dostęp do całej struktury folderów i dokumentów
możliwość zarządzania folderami i dokumentamiw ramach całego Comarch DMS Repozytorium
możliwość zarządzania uprawnieniamina każdym folderze i dokumencie
opcja archiwizacji plików
Uwaga
Tylko operator o uprawnieniach administratora może dodawać katalogi w ramach katalogu głównego „Repozytorium” w module Repozytorium.
Przejście do modułu Repozytorium i utworzenie struktury folderów
2. Kiedy zapisano już uprawnienia pracowników do pracy z modułem „Obieg dokumentów i Repozytorium„, wówczas należy kliknąć zakładkę [Repozytorium] i nacisnąć przycisk [Uruchom aplikację web].
Wówczas (od wersji 2024.0.0) operator zostaje przeniesiony do okna logowania do nowej aplikacji webowej w przeglądarce.
3. Po wpisaniu loginu i hasła, a następnie kliknięciu „Zaloguj się” pojawia się okno „Jesteś już zalogowany” z pytaniem dotyczącym zmiany sesji. Należy kliknąć „Zaloguj się ponownie”, zalogować się, a wówczas operator zostanie przeniesiony do strony startowej nowej aplikacji webowej Comarch DMS, gdzie w bocznym menu należy wybrać zakladkę [Repozytorium].
4.Administrator powinien zacząć pracę w Repozytorium od utworzenia struktury folderów.
W ramach katalogu głównego [Repozytorium] jedynie administrator DMS może dodać nowe foldery.
W tym celu należy wybrać przycisk [Nowy folder]. Pojawi się wówczas okno dodawania folderu. Należy wpisać nazwę folderu w polu „Nazwa folderu„.
W ramach katalogu głównego jest możliwe dodawanie tylko obszarów – folderów z przypisanym administratorem, dlatego w polu „Wybierz nowego administratora” konieczne jest znalezienie w wyszukiwarce pracownika lub pracowników, którzy mają zostać administratorami nowego folderu. Aby wyszukać danego użytkownika, wystarczy wpisać pierwszą literę jego imienia.
Po wyborze administratorów należy zapisać zmiany, klikając w przycisk [Utwórz]. Nowy folder jest widoczny na liście dokumentów w ramach katalogu głównego [Repozytorium] oraz na strukturze folderów na panelu po lewej stronie.
Uwaga
Zaleca się dodanie przynajmniej dwóch administratorów obszaru – w przeciwnym wypadku przyszła edycja uprawnień administratora folderu nie będzie możliwa. To zalecenie stosuje się do wszystkich obszarów w ramach Repozytorium.
Przyklad
Administrator dodaje nowy folder o nazwie „Folder 1” . Na jego administratorów wyznacza 2 użytkowników: „Jan Kowalski” i „Joanna Bławatek”. Następnie klika [Utwórz] i powstaje „Folder 1”.
Pewien czas później okazuje się, że Administrator chce odebrać dostęp użytkownika „Joanna Bławatek” do folderu „Folder 1”. W ramach zarządzania uprawnieniami do folderu ma on wówczas możliwość usunięcia takiego dostępu. Może także zamiast tego zmienić zakres uprawnień użytkownika do folderu.
Przyklad
Administrator dodaje nowy folder o nazwie „Folder 2” . Na jego administratora wyznacza tylko 1 użytkownika: „Aleksandra Maj”. Następnie klika [Utwórz] i powstaje „Folder 2”.
Pewien czas później okazuje się, że Administrator chce odebrać dostęp użytkownika „Aleksandra Maj” do folderu „Folder 2”. W ramach zarządzania uprawnieniami do folderu nie ma on wówczas możliwości usunięcia takiego dostępu ani modyfikacji uprawnień użytkownika „Aleksandra Maj” do folderu.
Uwaga
W katalogu głównym „Repozytorium” nie jest możliwe dodawanie dokumentów. W tym celu należy dodać nowy folder.
Osoba, którą wybrano na administratora danego obszaru będzie też miała dostęp do jego zawartości (folderów i dokumentów).
Uwaga
Nie jest możliwe późniejsze dodanie uprawnień administratora danego folderu innym użytkownikom – możliwe jest tylko przyznanie uprawnień edytora lub przeglądającego.
Wskazówka
Warto pamiętać, aby poza zapisaniem w Comarch DMS desktop uprawnień pracownika do pracy z Repozytorium nadać mu również uprawnienia do przynajmniej jednej konkretnej lokalizacji w Repozytorium – w przeciwnym wypadku w ramach Repozytorium nie będą dla niego widoczne żadne elementy struktury folderów, a na środku ekranu wyświetlany będzie napis Brak dostępu.
Rozpoczynasz pracę z Comarch DMS Repozytorium i chcesz dowiedzieć się, jak korzystać z programu? A może masz już podstawową wiedzę o Comarch DMS Repozytorium i chcesz dowiedzieć się więcej?