Repozytorium – konfiguracja początkowa dla administratora

 

Dodawanie uprawnień dostępu do modułu Repozytorium

Po instalacji opisanej w artykułach: Repozytorium – instalacja dla administratoraKonfiguracja aplikacji WEB (nowej aplikacji web) do współpracy z modułem Repozytorium  należy uruchomić aplikację desktopową Comarch DMS.

 

1. W pierwszej kolejności trzeba nadać uprawnienia osobom, które mają pracować z modułem Repozytorium. W tym celu konieczne jest (kolejno):

 

  • wejście do zakładki  [Struktura organizacyjna],
  • wybór sekcji „Pracownicy„,
  • wybór karty danego pracownika,
  • wybór sekcji „Uprawnienia” i, w ramach działu „Funkcjonalności„, pola „Praca z modułem„, gdzie należy wybrać opcję „Obieg Dokumentów i Repozytorium„, a następnie zapisać zmiany za pomocą ikony dyskietki zapisz32 .

 

Uwaga
Aby uniknąć problemów z dostępem do Repozytorium należy najpierw zapisać w ramach zakładki „Struktura organizacyjna” uprawnienia Administratora i jeszcze przynajmniej jednej osoby, która powinna mieć uprawnienia administratora w Repozytorium, ale nie jest administratorem Comarch DMS. Nawet, jeżeli dana osoba miała już wcześniej wybraną opcję „Obieg Dokumentów i Repozytorium”, należy przełączyć na „Obieg Dokumentów”, zapisać, przełączyć z powrotem na opcję „Obieg Dokumentów i Repozytorium” i ponownie zapisać. Tak samo powinno się postępować w stosunku do wszystkich osób, które miały wybraną opcję „Obieg Dokumentów i Repozytorium” przed konfiguracją modułu Repozytorium. W przeciwnym wypadku takie osoby nie mają dostępu do Repozytorium.

 

Karta pracownika – zapisywanie uprawnień do pracy z modułem Repozytorium

 

Uwaga
W loginie pracownika, któremu nadawane są uprawnienia do pracy z Repozytorium, nie może występować spacja.

Przyklad
Użytkownik „Administrator” (który jest jednocześnie administratorem Comarch DMS) przed rozpoczęciem pracy z modułem Repozytorium loguje się do aplikacji desktopowej Comarch DMS, następnie wchodzi do zakładki „Struktura organizacyjna” , wybiera sekcję „Pracownicy”,  później swoją  kartę pracownika, a następnie sekcję „Uprawnienia” i, w ramach działu „Funkcjonalności”, pole „Praca z modułem”. Tam zmienia dotychczas ustawioną opcję  „Obieg Dokumentów i Repozytorium” na „Obieg Dokumentów”, zapisuje za pomocą ikony dyskietki zapisz32 , a potem znów zmienia na opcję „Obieg Dokumentów i Repozytorium” i zapisuje.

 

Dodawanie uprawnień w Repozytorium użytkownikowi „Administrator” – jest on jednocześnie administratorem Comarch DMS

 

Następnie wybiera kartę pracownika „Jan Abacki” i nadaje mu uprawnienia do Repozytorium, podobnie, jak uczynił to dla siebie – z tą różnicą, że „Jan Abacki” nie jest administratorem Comarch DMS.  Następnie zapisuje zmianę.

 

Dodawanie uprawnień w Repozytorium użytkownikowi „Jan Abacki” – nie jest on  administratorem Comarch DMS

 

Po przeprowadzeniu powyższych czynności administratorami Repozytorium są użytkownicy „Administrator” i „Jan Abacki”. Mogą oni teraz swobodnie pracować z Repozytorium.

 

Operatorzy, którzy jednocześnie:

  • mają uprawnienia administratora w module Comarch DMS
  •  zapisaną opcję pracy z modułem „Obieg Dokumentów i Repozytorium

zostają dodani do modułu Comarch DMS Repozytorium jako administratorzy, co oznacza poniższe uprawnienia:

  • dostęp do całej struktury folderów i dokumentów
  • możliwość  zarządzania folderami i dokumentami w ramach całego Comarch DMS Repozytorium
  • możliwość zarządzania uprawnieniami na każdym folderze i dokumencie
  • opcja archiwizacji plików

Uwaga
Tylko operator o uprawnieniach administratora może dodawać katalogi w ramach katalogu głównego „Repozytorium” w module Repozytorium.

 

Przejście do modułu Repozytorium i utworzenie struktury folderów

 

2. Kiedy zapisano już uprawnienia pracowników do pracy z modułem „Obieg dokumentów i Repozytorium„, wówczas należy kliknąć zakładkę [Repozytorium] i nacisnąć przycisk [Uruchom aplikację web].

 

Zakładka „Repozytorium” – przycisk „Uruchom aplikację web”

 

Wówczas (od wersji 2024.0.0) operator zostaje przeniesiony do okna logowania do  nowej aplikacji webowej w przeglądarce.

 

Okno logowania do nowej aplikacji webowej Comarch DMS

 

3. Po wpisaniu loginu i hasła, a następnie kliknięciu „Zaloguj się” pojawia się okno „Jesteś już zalogowany” z pytaniem dotyczącym zmiany sesji. Należy kliknąć „Zaloguj się ponownie”, zalogować się, a wówczas operator zostanie przeniesiony do strony startowej nowej aplikacji webowej Comarch DMS, gdzie w bocznym menu należy wybrać zakladkę [Repozytorium].

 

Okno „Jesteś już zalogowany”

Wybór zakladki „Repozytorium” w nowej aplikacji web

 

Widok okna głównego Repozytorium dla administratora po pierwszym wejściu do Repozytorium

 

4. Administrator powinien zacząć pracę  w Repozytorium od utworzenia struktury folderów.

W ramach katalogu głównego  [Repozytorium] jedynie administrator DMS może dodać nowe foldery.

W tym celu należy wybrać przycisk [Nowy folder]. Pojawi się wówczas okno dodawania folderu. Należy wpisać nazwę folderu w polu „Nazwa folderu„.

W ramach katalogu głównego jest możliwe dodawanie tylko obszarów – folderów z przypisanym administratorem, dlatego w polu „Wybierz nowego administratora” konieczne jest znalezienie w wyszukiwarce pracownika lub pracowników, którzy mają zostać administratorami nowego folderu. Aby wyszukać danego użytkownika, wystarczy wpisać pierwszą literę jego imienia.

 

Wyszukiwanie użytkowników do dodania jako administratorów folderu

 

Po wyborze administratorów należy zapisać zmiany, klikając w przycisk [Utwórz]. Nowy folder jest widoczny na liście dokumentów w ramach katalogu głównego    [Repozytorium] oraz na strukturze folderów na panelu po lewej stronie.

 

Uwaga
Zaleca się dodanie przynajmniej dwóch administratorów obszaru – w przeciwnym wypadku przyszła edycja uprawnień administratora folderu nie będzie możliwa. To zalecenie stosuje się do wszystkich obszarów w ramach Repozytorium.

 

Przyklad
Administrator dodaje nowy folder o nazwie „Folder 1” . Na jego administratorów wyznacza 2 użytkowników: „Jan Kowalski” i „Joanna Bławatek”. Następnie klika [Utwórz] i powstaje „Folder 1”.

 

Tworzenie „Folderu 1”  z 2 administratorami w katalogu głównym „Repozytorium”

 

Pewien czas później okazuje się, że Administrator chce odebrać dostęp użytkownika „Joanna Bławatek” do folderu „Folder 1”. W ramach zarządzania uprawnieniami do folderu ma on wówczas możliwość usunięcia takiego dostępu. Może także zamiast tego zmienić zakres uprawnień użytkownika do folderu.

 

Usuwanie dostępu użytkownika „Joanna Bławatek” do folderu „Folder 1”

 

Przyklad
Administrator dodaje nowy folder o nazwie „Folder 2” . Na jego administratora wyznacza tylko 1 użytkownika: „Aleksandra Maj”. Następnie klika [Utwórz] i powstaje „Folder 2”.

 

Tworzenie „Folderu 2”  z 1 administratorem w katalogu głównym „Repozytorium”

 

Pewien czas później okazuje się, że Administrator chce odebrać dostęp użytkownika „Aleksandra Maj” do folderu „Folder 2”. W ramach zarządzania uprawnieniami do folderu nie ma on wówczas możliwości usunięcia takiego dostępu ani modyfikacji uprawnień użytkownika „Aleksandra Maj” do folderu.

 

Brak możliwości usunięcia administratora „Aleksandra Maj” ani modyfikacji uprawnień tego użytkownika

 

Uwaga
W katalogu głównym „Repozytorium” nie jest możliwe dodawanie dokumentów. W tym celu należy dodać nowy folder.

 

Osoba, którą wybrano na administratora danego obszaru będzie też miała dostęp do jego zawartości (folderów i dokumentów).

 

Uwaga
Nie jest możliwe późniejsze dodanie uprawnień administratora danego folderu innym użytkownikom – możliwe jest tylko przyznanie uprawnień edytora lub przeglądającego.

 

Widok okna Repozytorium z folderami znajdującymi się w katalogu głównym „Repozytorium”

 

Wskazówka
Warto pamiętać, aby poza zapisaniem w Comarch DMS desktop uprawnień pracownika do pracy z Repozytorium nadać mu również uprawnienia do przynajmniej jednej konkretnej lokalizacji w Repozytorium – w przeciwnym wypadku w ramach Repozytorium nie będą dla niego widoczne żadne elementy struktury folderów, a na środku ekranu wyświetlany będzie napis Brak dostępu.

 

Widok okna Repozytorium, jeśli użytkownikowi nadano prawo do pracy z modulem Repozytorium, ale nie nadano mu uprawnień do żadnego folderu

 

Rozpoczynasz pracę z Comarch DMS Repozytorium i chcesz dowiedzieć się, jak korzystać z programu? A może masz już podstawową wiedzę o Comarch DMS Repozytorium i chcesz dowiedzieć się więcej?

Sprawdź Szkolenia Comarch DMS Repozytorium!