Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch e-Sprawozdania w wersji 2022.0

Ramowy harmonogram wersji Comarch e-Sprawozdania w 2022 r.

Numer wersji Typ wersji Termin wydania Uwagi
2023.0 Wersja IV kwartał 2022 r.

Zestawienie aplikacji, z którymi współpracuje Comarch e-Sprawozdania 2022.0

Aplikacja Wersja Uwagi
Comarch ERP Optima 2022.7
Comarch ERP XL 2022.1 MSSQL oraz PSQL
Comarch ERP Altum 2022.1

Baza danych dla wersji lokalnej (standalone)

Aplikacja Comarch e-Sprawozdania działa w oparciu o bazę danych systemu ERP lub może funkcjonować samodzielnie (tzw. standalone). Funkcjonowanie samodzielne, maksymalnie upraszczało proces tworzenia i edycji sprawozdania finansowego, poprzez modyfikację finalnego pliku XML. Plik ten po zakończeniu prac miał zostać przekazany do odpowiedniego organu (KRS lub KAS).

Do zadania użytkownika należało jednak takie grupowanie plików na dysku aby zachować odpowiedni porządek raportów. Nowością jest umożliwienie operatorowi wykorzystania do tego mechanizmu wbudowanej w aplikację bazy danych. Można pracować na aplikacji w sposób dotychczasowy, można także wykorzystać mechanizm plikowej bazy danych, aby bardziej uporządkować tworzone raporty.

Pierwsza konfiguracja

Po zainstalowaniu aplikacji, która nie została wcześniej zintegrowana zostanie pokazany ekran domowy sprawozdania. Użytkownik powinien wybrać opcję Ustawienia i tam wskazać czy aplikacja będzie zintegrowana z systemem ERP, a jeśli nie, to należy wskazać opcję Lokalna.

Opcje konfiguracji
Opcje konfiguracji 

Oprócz wyboru bazy należy także wskazać klucz licencyjny programu.

Ustawienie bazy lokalnej

Po zainstalowaniu aplikacji należy ustawić bazę danych. Aplikacja w wersji lokalnej korzysta z plikowej bazy danych, to znaczy, że na dysku we wskazanej przez użytkownika lokalizacji zostanie utworzony plik, który będzie służył za miejsce do gromadzenia tworzonych raportów.

Aby ustawić taką bazę należy wybrać przycisk Baza danych. Użytkownik zostanie poproszony o wskazanie bazy, z której aplikacja będzie korzystać.

Parametry połączenia z bazą danych
Parametry połączenia z bazą danych 

Jeśli baza jest tworzona po raz pierwszy, należy wybrać przycisk Utwórz. Użytkownik zostanie poproszony o wskazanie nazwy i lokalizacji pliku z nową bazą danych.

Kreacja nowej bazy danych
Kreacja nowej bazy danych

Po utworzeniu bazy należy utworzyć firmy, które będą przez nią obsługiwane. Można utworzyć dowolną liczbę firm dla jednej bazy.

Dodawanie firmy
Dodawanie firmy 

Każda z firm będzie odseparowanym miejscem do przechowywania jej e-sprawozdań.

Jeśli baza i związane z nią firmy zostały utworzone wcześniej, to można je wskazać za pomocą przycisku Podłącz.

Uwaga
Jeśli użytkownik ma fizyczny dostęp do pliku z bazą danych, będzie mógł ją podłączyć i zobaczyć umieszczone w niej raporty.

Jeśli zachodzi potrzeba zapewnienia kilku użytkownikom dostępu do jednej firmy, przy jednoczesnym ukryciu sprawozdań innej, należy dla nich utworzyć oddzielne pliki bazy danych. Takie pliki z bazami można umieścić w oddzielnych folderach, a następnie nałożyć ograniczenia dostępu do tych folderów. Dzięki temu użytkownik A będzie miał dostęp do katalogu z bazą spółki X, a jednocześnie nie będzie mógł się dostać do bazy spółki Y.

Dodawanie raportów

Po skonfigurowaniu bazy danych można otworzyć listę e-Sprawozdań za pomocą przycisku Wejście.

Lista sprawozdań
Lista sprawozdań 

Zostanie otworzona lista raportów. Kreator nowego e-sprawozdania można wywołać za pomocą przycisku Dodaj. Historyczne sprawozdania dla danej firmy można wprowadzić na listę za pomocą przycisku Importuj.

Wskazówka
Możliwe jest równoczesne importowanie wielu e-Sprawozdań. Po wybraniu przycisku Importuj system umożliwia jednoczesne zaznaczenie kilku plików.

Czy ten artykuł był pomocny?