Zmiany funkcjonalne wprowadzone w Comarch ESEF w wersji 2025.0

Edycja w pliku Word

Regulacja ESEF narzuca na emitentów obowiązek raportowania w postaci pliku XHTML, czyli strony internetowej z wbudowanymi znacznikami XBRL. Do tej pory aplikacja Comarch ESEF konwertowała źródłowy raport do postaci strony internetowej, gdzie możliwe było tagowanie. Ewentualne poprawki w treści sprawozdania mogły być nanoszone we wbudowanym edytorze, ale jego możliwości były ograniczone w stosunku do dedykowanych procesorów tekstowych. Aby ułatwić wprowadzanie większych zmian, w tej wersji udostępniono mechanizm ciągłej integracji z plikiem tekstowym w formacie .docx.

Dodanie raportu Word do bazy

Do systemu można wgrywać wyłącznie dokumenty o rozszerzeniu w formacie .docx.

Import pliku do bazy
Import pliku do bazy

Plik ten, oprócz konwersji, zostaje także zapisany w bazie danych i staje się podstawą do dalszej edycji sprawozdania.

Po wgraniu raportu pojawi się standardowy podgląd skonwertowanego raportu oraz okno przypisywania nagłówków do ról.

Przyporządkowanie nagłówków do ról
Przyporządkowanie nagłówków do ról

Uwaga
W przypadku, gdy na oknie przypisywania nagłówków nie są widoczne tytuły głównych zestawień (bilans, rachunek przepływów itp.), należy zmodyfikować typ nagłówka w źródłowym dokumencie Word i przeprowadzić proces dodawania raportu. Pozostałe nagłówki informacji dodatkowej można już dodawać w ramach funkcjonalności ciągłej integracji.

Edycja raportu

W czasie trwania prac nad raportem często wychodzi potrzeba wprowadzania niewielkich zmian w jego treści. Do tej pory użytkownicy korzystali w takim przypadku przede wszystkim z wbudowanego edytora HTML. Obecnie, zalecanym sposobem jest skorzystanie z podstawowego edytora tekstu, np. Microsoft Word.

Po wybraniu opcji Przejdź do edycji, na ekranie pojawi się okno wyboru:

Opcje edycji sprawozdania
Opcje edycji sprawozdania

Użytkownik może wybrać:

  • Pobierz dokument do edycji – do zaimportowanego na samym początku dokumentu Worda doklejane są znaczniki XBRL w postaci komentarzy i taki plik pobierany jest na dysk do domyślnego katalogu (np. Pobrane),
  • Zaktualizuj bieżący dokument – Użytkownik wprowadził zmiany w dokumencie pobranym w poprzednim kroku i chce je wgrać na serwer. Aplikacja pobiera dokument Worda, odczytuje znaczniki z komentarzy i na nowo buduje warstwę wizualną raportu,
  • Otwórz wbudowany edytor – powoduje przejście do dotychczasowego okna edycji HTML. Zalecane w momencie, gdy wprowadzane są już wyłącznie kosmetyczne zmiany w warstwie wizualnej i sam raport nie będzie podlegał dalszej edycji.

Użytkownik może pobrać raport i nie wprowadzać żadnych zmian. Możliwe jest także pobranie pliku przez kilku operatorów. Dla ułatwienia pracy wielostanowiskowej, jeśli któryś użytkownik pobrał dokument .docx, ale nie zaktualizował treści XHTML, to po ponownym wybraniu opcji edycji wyświetla się informacja o użytkowniku oraz godzinie pobrania raportu.

Wygląd okna po eksporcie
Wygląd okna po eksporcie

Ma to ułatwić ewentualne rozwiązywanie konfliktów w trakcie pracy wielostanowiskowej i wzajemnego nadpisywania swoich zmian. Informacja ta znika w momencie, gdy zaktualizowany raport zostanie wgrany do aplikacji.

Wygląd raportu w Word

Pobrany dokument do edycji jest tym samym dokumentem, który był podstawą pierwotnej konwersji do postaci HTML. Naniesione w aplikacji Comarch ESEF znaczniki XBRL będą widoczne w formie komentarzy.

Znaczniki XBRL w dokumencie Word
Znaczniki XBRL w dokumencie Word

Wskazówka
Dokument można standardowo podpiąć do tabel Excela i tak aktualizować wartości. Ponowny eksport / import nie narusza połączenia do źródeł danych.

W przypadku znakowanych not i tabel informacji dodatkowej można swobodnie zmieniać ich wygląd i zawartość bez utraty znaczników XBRLowych. Informacja o znaczniku jest bowiem przypinana do samej tabeli, a nie jego zawartości.

Ewentualne problemy mogą natomiast wystąpić w sytuacji, gdy dodajemy lub usuwamy wiersze w przypadku głównych zestawień, gdzie obowiązuje znakowanie poszczególnych kwot. Ma to zatem miejsce dla bilansu, rachunku zysków i strat, sprawozdania z całkowitych dochodów, cash flow czy zestawienie zmian w kapitale. Tam informacja o znacznikach jest również przypisywana do całej tabeli, a konkretny znacznik zawiera wskazanie wiersza i kolumny.

Znaczniki kwotowe
Znaczniki kwotowe

Dodanie lub usunięcie wiersza zaburzy zatem informację o następujących po tym wierszu tagowanych kwotach. Jeśli zatem dla głównych zestawień będzie występowała konieczność dodania/usunięcia wiersza po ich wcześniejszym otagowaniu, to najwygodniej będzie zmodyfikować wskazania wiersza (wartość „row”) w komentarzach, zamiast znakować ponownie w aplikacji.

Ponowny import dokumentu

W trakcie pracy edycyjnej na sprawozdaniu możliwa jest praca na układzie Sprawdzanie, czyli układanie drzewek prezentacyjnego, kalkulacyjnego i definicyjnego. Nie jest natomiast zalecane tagowanie sprawozdania. Wszelkie nowe znaczniki XBRL zostaną bowiem utracone w momencie importu dokumentu Worda, który tych znaczników zawierać nie będzie.

Użytkownik może w dokumencie tekstowym wprowadzać dowolne zmiany, m.in. wymuszać podział na strony w sytuacji, gdy skonwertowany dokument nie odpowiada w pełni jego potrzebom.

Po skończonej pracy, nowy raport jest importowany z wykorzystaniem opcji Przejdź do edycji / Zaktualizuj bieżący dokument. Po wybraniu zaktualizowanego Worda następuje proces jego konwersji.

Użytkownik analogicznie jak w przypadku pierwszego importu trafia na okno wbudowanego edytora XHTML, który prezentuje mu zaktualizowany wygląd strony. Jeśli podział jest odpowiedni, należy przejść do taksonomii XBRL, aby odczytać znaczniki znajdujące się w komentarzach.

Przejście do ekranu tagowania
Przejście do ekranu tagowania

W sytuacji, gdy na dokumencie Word poprawiano / dodawano nowe nagłówki informacji dodatkowej, na tym etapie wyświetli się również standardowe okno przypisywania nagłówków do ról. Jeśli nowe nagłówki dotyczą tylko informacji dodatkowej, to krok ten można pominąć – program sam odpowiednio je przyporządkuje.

Automatyczna kopia zapasowa

Program automatycznie tworzy kopię zapasową raportu ze stanu poprzedzającego import pliku .docx. Plik ten jest każdorazowo nadpisywany i posiada notatkę „Auto, import .docx”.

Automatyczna kopia zapasowa
Automatyczna kopia zapasowa

Ma to stanowić dodatkowe zabezpieczenie w przypadku wczytania złego pliku lub błędnej konwersji.

Inne zmiany funkcjonalne

Wyszukiwarka na układzie Sprawdzanie

Obowiązek tagowania blokowego znacznie zwiększył ilość wykorzystywanych znaczników w raporcie. W przypadku, gdy konieczne jest odnalezienie wykorzystanego znacznika, można obecnie skorzystać z wbudowanej wyszukiwarki na układzie sprawdzanie, która automatycznie zawęża listę do pasującego tekstu.

Wyszukiwanie na układzie sprawdzanie
Wyszukiwanie na układzie sprawdzanie

Powyższa wyszukiwarka dostępna jest na każdym z układów sprawdzania.

Podgląd ostatniego wyniku walidacji

W sytuacji, gdy wyniki walidacji wskazywały na błędy w raporcie, Użytkownik musiał jego wynik skopiować do dokumentu tekstowego i potem poprawiać wskazania walidatora. Obecnie, wynik ostatniej walidacji jest zapisywany w bazie danych. Można go pobrać korzystając z opcji Wynik ostatniej walidacji.

Wynik ostatniej walidacji
Wynik ostatniej walidacji

Spowoduje to pobranie na dysk pliku tekstowego, zawierającego zrzut ostatniej listy błędów.

Wpływ aktualizacji Reporting Manual

Jak co roku ESMA wprowadza modyfikacje do przewodnika dla emitentów (zwanego dalej „Reporting Manual”). Zalecenia tam umieszczane są również wprowadzone do aplikacji Comarch ESEF.

Nowy standard nazewnictwa

Aktualizacja przewodnika ESMA Reporting Manual wprowadziła specyfikację Report Packages i w konsekwencji nowy standard nazewnictwa pliku. Obecnie do nazwy powinien być również dodawany numer składanego raportu za dany okres. W sytuacji, gdy jest to pierwszy raport, to po dacie bilansowej, a przed językiem, należy dodawać cyfrę 0.

Numer składanego raportu
Numer składanego raportu

System domyślnie podpowiada 0 zgodnie z nową konwencją.

Nowy standard kalkulacji

Reporting Manual zaleca także skorzystanie z nowszego wariantu kalkulacji 1.1. W przeciwieństwie do dotychczas stosowanego standardu, nowa kalkulacja pozwala na wybór sposobu radzenia sobie z porównaniami sum. W aplikacji Comarch ESEF przyjęto metodę „round-to-nearest”.

Walidacja kalkulacji 1.1
Walidacja kalkulacji 1.1

Nowa kalkulacja zwraca w nawiasie kwadratowym zakres błędu, jaki jest dopuszczalny przy sumowaniu. I tak kwota 124 565 tysięcy w raporcie będzie widoczna jako „reported sum [124 564 500, 124 565 500]”. Analogicznie wyliczona kwota 115 982 tysiące, również będzie w zakresie +/- 1 tysiąc „computed sum [115 981 500, 115 982 500]”.

Uwaga
W przypadku korzystania z zewnętrznego walidatora należy na nim uruchomić kalkulację
w wersji 1.1. Dotychczas stosowana kalkulacja 1.0 nie będzie zwracać żadnych błędów.

Dodanie identyfikatorów do znaczników XBRL

Reporting manual zaleca także umieszczanie technicznych identyfikatorów w znacznikach XBRL. Informacja o tych znacznikach jest także widoczna w komentarzach Word.

Identyfikator znacznika
Identyfikator znacznika

Od strony użytkownika może to przyspieszyć diagnozowanie przypadków, gdy ten sam blokowy znacznik XBRL zostaje przyporządkowany do elementu obszaru, który jest nim już objęty, co skutkowało błędem continuaionChainNested np.

[ix11.4.1.2:continuationChainNested] Inline XBRL continuation chain element caTagID236 has descendant element caTagID235.

Czy ten artykuł był pomocny?