1. Konfiguracja ustawień operatora
Podczas logowania tworzy się plik configuration.xml w folderze AppData\[identyfikator operatora].
Każdy operator może mieć inne ustawienia, ale podczas pierwszego logowania w pliku configuration.xml zapisują się ustawienia z plików domyślnych (zdefiniowanych w pliku configuration.xml w folderze AppData\Default).
Uprawnienia do danych funkcjonalności dla operatora można domyślnie ustawić i modyfikować zmieniając w odpowiednich liniach:
<?xml version="1.0"?>
<Configuration>
<IncrementalRealization Editable="true" Value="false"/>
<MenuLevelSize Editable="true" Value="0"/>
<ListFontSize Editable="true" Value="0"/>
<Excess Value="InNewDocument" CanAddNew="1" WarehouseId="0"/>
<AutoAddPosition Value="false"/>
<RememberWarehouse Value="true"/><RememberWarehouse Value="true" /><RememberWarehouse Value=”true”/>
Parametr Editable steruje widocznością i możliwością zmiany ustawień tych funkcjonalności w aplikacji przez operatora w menu Ustawienia. Parametr Value przedstawia domyślne ustawienie tych funkcjonalności:
- „true” – nadaje prawa do danych funkcjonalności,
- „false” – blokuje daną funkcjonalność,
- „0” – domyślne ustawienie wysokości przycisków i czcionki na listach.
Ustawienia:
- <IncrementalRealization> – pozwala na włączenie realizacji ilości przyrostowo (funkcjonalność domyślnie wyłączona w aplikacji)
- <MenuLevelSize> – pozwala na ustawienie wysokości przycisków w aplikacji (domyślnie ustawiona wartość: 0)
- <ListFontSize> – pozwala na ustawienie rozmiaru czcionki na listach (domyślnie ustawiona wartość: 0)
- <ExcessValue> – pozwala na włączenie nadrealizacji (od wersji 2020.2)
- <RememberWarehouse> – podczas kolejnego logowania operatora ustawia ten magazyn, na którym był ostatnio zalogowany (funkcjonalność domyślnie włączona w aplikacji).
Aby nadać operatorowi uprawnienia do nadrealizacji należy w folderze konkretnego użytkownika, w pliku configuration.xml zmienić ustawienie z CanAddNew=”0″ na CanAddNew=”1″ lub CanAddNew=”2″.
W zależności od ustawień parametru CanAddNew istnieją dwie możliwości:
- CanAddNew=”1″ oznacza możliwość nadrealizacji ilościowo-zasobowej, czyli przyjęcia/wydania większej ilości towaru, niż jest dostępny na magazynie. Operator ma możliwość wydania/przyjęcia towaru, który nie widnieje na dyspozycji.
- CanAddNew=”2″ oznacza możliwość nadrealizacji ilościowej, czyli przyjęcia/wydania większej ilości towaru w obrębie towarów dostępnych na liście dyspozycji. Operator ma możliwość wydania/przyjęcia wyłącznie tych towarów, które znajdują się na dyspozycji.
Nadrealizacje są możliwe do rejestracji po stronie systemu Comarch ERP w dwojaki sposób, co zależy od parametru Excess Value. Może on przyjmować wartości:
- „InNewDocument” – oznacza, że do towarów przyjętych/wydanych w większej ilości niż zadysponowana na dyspozycji będzie tworzył się nowy dokument.
- „InsideCurrentDocument” – oznacza, że towary z nadrealizacji zostaną dopisane do dokumentu źródłowego.
W przypadku, gdy nadrealizacja jest rejestrowana na nowym dokumencie w zależności od ustawień parametru WarehouseId – jest możliwe wskazanie magazynu, na który wystawione zostaną dokumenty z nadwyżkami. Domyślnie ustawiona jest wartość parametru na 0, co oznacza, że nadwyżki będą kierowane na magazyn, który został wskazany na dokumencie źródłowym w systemie Comarch ERP. Jeśli użytkownik będzie chciał kierować nadwyżki na konkretny magazyn – należy w konfiguracji wskazać Id tego magazynu z bazy systemu Comarch ERP. Wartość „0” przy parametrze należy zmienić na wartość odpowiadającą konkretnemu magazynowi w systemie Comarch ERP XL.
W pliku configuration.xml są zapisywane także zdefiniowane skróty klawiszowe dla przycisków aplikacji:
<Shortcuts>
<Shortcut Type=”ShortcutsPreview” Key=”Ctrl” />
(…)
Operator może także sam zdefiniować własne skróty klawiszowe w aplikacji: na zakładce Skróty w menu Ustawienia (rys. poniżej)