Konfiguracja nadrealizacji
W aplikacji Comarch Magazynier od wersji 2020.2 została wprowadzona funkcjonalność nadrealizacji. Pozwala ona na realizację dyspozycji w większej ilości niż została zadysponowana. Dotyczy ona zarówno realizacji dyspozycji przyjęć, jak i wydań, które zostały zlecone z systemu Comarch ERP.
W celu wykonywania nadrealizacji należy na definicji dokumentu AWD i ZWM w Comarch ERP XL na centrum domyślnym zalogowanego operatora zaznaczyć opcję: „Pozwalaj na realizację ilości większej niż zlecona”.

Oprócz powyższych ustawień, w celu włączenia opcji nadrealizacji należy w pliku configuration.xml dla danego operatora zmienić wartość parametru CannAddNew, jak poniżej. Plik configuration.xml znajduje się w folderze …\Comarch Magazynier\Aplikacja\AppData\Users\nazwa_operatora. Każdy operator może mieć inne ustawienia w zależności od uprawnień.

Aby nadać operatorowi uprawnienia do nadrealizacji należy w folderze konkretnego użytkownika, w pliku configuration.xml zmienić ustawienie z CanAddNew=”0″ na CanAddNew=”1″ lub CanAddNew=”2″.
W zależności od ustawień parametru CanAddNew istnieją dwie możliwości:
- CanAddNew=”1″ oznacza możliwość nadrealizacji ilościowo-zasobowej, czyli przyjęcia/wydania większej ilości towaru, niż jest dostępny na magazynie. Operator ma możliwość wydania/przyjęcia towaru, który nie widnieje na dyspozycji.
- CanAddNew=”2″ oznacza możliwość nadrealizacji ilościowej, czyli przyjęcia/wydania większej ilości towaru w obrębie towarów dostępnych na liście dypozycji. Operator ma możliwość wydania/przyjęcia wyłącznie tych towarów, które znajdują się na dyspozycji.
Nadrealizacje są możliwe do rejestracji po stronie systemu Comarch ERP w dwojaki sposób, co zależy od parametru Excess Value. Może on przyjmować wartości:
- „InNewDocument” – oznacza, że do towarów przyjętych/wydanych w większej ilości niż zadysponowana na dyspozycji będzie tworzył się nowy dokument.
- „InsideCurrentDocument” – oznacza, że towary z nadrealizacji zostaną dopisane do dokumentu źródłowego.
W przypadku, gdy nadrealizacja jest rejestrowana na nowym dokumencie w zależności od ustawień parametru WarehouseId – jest możliwe wskazanie magazynu, na który wystawione zostaną dokumenty z nadwyżkami. Domyślnie ustawiona jest wartość parametru na 0, co oznacza, że nadwyżki będą kierowane na magazyn, który został wskazany na dokumencie źródłowym w systemie Comarch ERP. Jeśli użytkownik będzie chciał kierować nadwyżki na konkretny magazyn – należy w konfiguracji wskazać Id tego magazynu z bazy systemu Comarch ERP. Wartość „0” przy parametrze należy zmienić na wartość odpowiadającą konkretnemu magazynowi w systemie Comarch ERP XL.
Podczas przyjęcia większej ilości niż ilość wskazana na dokumencie w systemie ERP ilości z nadrealizacji mogą:
- Tworzyć osobny dokument (dotyczy to wszystkich rodzajów dokumentów, zarówno AWD/ZWM, jak i PM/WM);
- Być dopisywane do bieżącego dokumentu za wyjątkiem dokumentów handlowych realizowanych za pośrednictwem dokumentów PM i WM. Dokumenty AWD i ZWM będą realizowały nadrealizację na bieżącym dokumencie bez żadnych ograniczeń.
Nadrealizacja na dyspozycji przesunięcia międzymagazynowego
Jedyny schemat, w którym możliwa jest nadrealizacja to:
Zlecenie wewnętrzne (ZW) -> realizacja dokumentu WM/ZWM w aplikacji Comarch Magazynier (dopuszczalna nadwyżka towaru) -> MMP generowane ręcznie po stronie systemu ERP XL (zatwierdzenie ilości). Na dokumencie MMP nie można zmienić ilości towaru – należy przyjąć tyle, ile zostało wskazane na dokumencie WM/ZWM. Możliwa będzie częściowa realizacja dokumentu.
Obsługa nadrealizacji
Przyjęcie/wydanie większej ilości w aplikacji Comarch Magazynier następuje na kroku z ilością, gdzie użytkownik ma wskazać ilość towaru do przyjęcia/wydania podczas realizacji dyspozycji utworzonych w systemie ERP.



Po zatwierdzeniu większej ilości niż zadysponowana odbywa się weryfikacja jakiego dokumentu dotyczy. Jeśli nadrealizacja będzie możliwa, aplikacja wyświetli komunikat: „Wybrano ilość: [ilość wskazana przez operatora ][jednostka miary] przewyższa zadysponowaną ilość: [ilość zadysponowana][jednostka miary]. Czy chcesz przyjąć większą ilość niż zadysponowano?”

Wybranie opcji:
- TAK – akceptuje wskazaną ilość i przechodzi do następnego kroku
- NIE – akceptuje zadysponowaną ilość (jeśli na dokumencie widniało 50 sztuk, użytkownik wprowadził 60 sztuk i wybierze przycisk NIE to zostanie potwierdzona ilość w wysokości 50 sztuk) i przechodzi do następnego kroku
- ANULUJ – powraca do okna ze wskazaniem ilości
Jeśli wynik weryfikacji dokumentu będzie negatywny wyświetli się komunikat: „Dokument handlowy – nadrealizacja niedostępna”.

Po poprawnym dodaniu nadrealizacji, lista pozycji zostanie zaprezentowana jak poniżej.
W oknie poleceń obok procentowego stopnia realizacji pojawi się znak (+) co wskazuje, że na danej dyspozycji przynajmniej jedna pozycja została przyjęta/wydana w ilości większej niż zadysponowana. Dodatkowo na liście pozycji wyświetlana jest informacja o tym, ile sztuk zostało zadysponowanych, a ile faktycznie przyjętych/wydanych. Po lewej stronie wyświetlana jest rzeczywista wydana/przyjęta ilość towaru, a po prawej ilość zadysponowana na dyspozycji.
Każdy sczytany towar z dyspozycji będzie można edytować lub cofnąć jego realizację poprzez wskazanie danego towaru.
Zamknięcie dyspozycji odbywa się poprzez naciśniecie przycisku Zakończ. W zależności od ustawień nadrealizacji, w systemie Comarch ERP XL utworzy się nowy dokument na nadwyżki produktów na wskazanym magazynie nadwyżek, bądź ilości zostaną zaktualizowane na bieżącym dokumencie. Po stronie systemu Comarch ERP XL informacja o nadrealizacji powstałej na nowym dokumencie będzie oznaczona informacją w polu opis „Nadrealizacja dokumentu: [numer dokumentu] z magazynu: [kod magazynu].”

Naciśniecie przycisku dodaj spowoduje wyświetlenie komunikatu w kolorze żółtym o treści „Nadrealizacja” oraz wyświetlenie kroku, w którym należy zeskanować EAN towaru:

W momencie, gdy mamy CanAddNew=”1″, użytkownik ma możliwość dodania każdego towaru będącego na stanie (w przypadku wydań) oraz każdego towaru, dla którego założona jest karta towarowa w systemie ERP (w przypadku przyjęć). Natomiast w przypadku parametru CanAddNew=”2″ użytkownik może za pomocą tego przycisku dodać tylko te towary, które są już na dokumencie.
Jeśli wskazany zostanie towar, który już był na liście pozycji – zostanie utworzona dodatkowa linijka z towarem.
Nowe pozycje oznaczone będą kolorem niebieskim.
