Wzorzec typu okres umożliwia doprecyzowanie okresu, z jakiego jest wyliczana podstawa dodatku. Formularz wzorca typu okres pozwala na wybranie okresu przez odpowiednie ustawienie pól:
- okres – można wybrać miesiące, kwartały, lata bądź bieżącą wypłatę,
- ile – ilość uwzględnianych miesięcy (kwartałów, lat),
- od którego wstecz – od którego miesiąca (kwartału, roku) wstecz liczony okres, 0 (zero) oznacza od bieżącego, 1 – od poprzedniego, 2 – od 2 wstecz….
okres – lata ile – 1 od którego wstecz – 0
okres – miesiące ile – 3 od którego wstecz – 1
Wzorzec typu kwota pozwala na definiowanie sum odpowiednio określonych składników płacowych dla wybranego okresu (okres definiowany jak dla wzorca typu okres) lub sumowanie wszystkich wskazanych elementów z bieżącej wypłaty bez względu na okres od – do w elemencie wypłaty za pomocą wzorca Bieżąca wypłata. Sumowaniu mogą podlegać wybrane rodzaje bądź typy składników placowych – dokonując wyboru określamy, która lista ma być udostępniona. Wyboru z listy dokonuje się za pomocą ikony – okno po prawej wyświetla listę wybranych rodzajów (bądź typów) składników. Rezygnacja z wybranej pojedynczej pozycji za pomocą ikony , „gumka” usuwa z okna wybranych rodzajów (typów) wszystkie wskazane
wcześniej pozycje – „czyści” listę. Po dokonaniu wyboru z listy rodzajów (typów) składników, dodatkowo określa się rodzaj wartości, jaki ma być brany pod uwagę przy sumowaniu.
Wzorce płacowe typu kwota/ rodzaje składników/ zasadnicze rzeczywiste – wzorzec zwraca rzeczywistą wartość elementów wypłaty będących wynagrodzeniem zasadniczym:
- jeśli wynagrodzenie powyżej/poniżej normy jest liczone w zasadniczym (standardowo) – to jest to kwota skorygowana o odchyłki,
- jeśli wynagrodzenie powyżej/poniżej normy liczone jest jako oddzielny element wypłaty – to wzorzec zwraca zasadnicze bez uwzględnienia kwot odchyłek.
Definiując wzorzec można wybrać z listy rodzaje składników wypłaty – Lista zawierająca odpowiednio dobrane grupy wypłat spełniające określone kryteria:
- Wszystkie – wszystkie wypłacone elementy niezależnie od definicji (opodatkowane i nie opodatkowane, dodatnie i ujemne, finansowane przez firmę i zasiłki ZUS…).
- Elementy wliczane do minimalnej – elementy, które mają zaznaczane w zakładce [Szczegółowe] Opcję Przyrównuj do najniższego wynagrodzenia.
- Wpływa na kwotę do wypłaty – elementy, które mają zaznaczane w zakładce [Szczegółowe] Opcję Wpływa na kwotę do wypłaty.
- Zasadnicze rzeczywiste – tak zdefiniowana podstawa sumuje zasadnicze naliczone w wypłacie z uwzględnieniem odchyłek i pomniejszeń za nieobecności.
- Zasadnicze/nadgodziny – tak zdefiniowana podstawa sumuje zasadnicze j.w. I dopłaty do nadgodzin.
- Zasiłki.
- Opodatkowane – elementy opodatkowane.
- Ozusowane – wypłaty stanowiące podstawę naliczania składek na ubezpieczenia społeczne i/lub zdrowotne: czyli wypłaty, które w definicji typu wypłaty – na zakładce [Podatki] w polu Sposób naliczania składek ZUS mają ustawienie naliczać (bez naliczać jak …) oraz: jeśli Sposób naliczania składek ZUS jest różne od naliczać ale Sposób naliczania skł. na ub.zdrow. ustawione na naliczać (bez naliczać jak wychowawczy).
- Wynagrodzenie chorobowe.
- Zasiłki/wynagr.chor.
Aby zsumować rodzaje składników, które się w pewien sposób częściowo pokrywają, np. Opodatkowane i Ozusowane, należy zdefiniować oddzielne wzorce płacowe.
Konstruktor wzorca płacowego w algorytmie 11
W konstruktorze wzorca płacowego można również wybrać rodzaje wartości wyliczanej do podstawy z wypłat zaliczonych do wybranych typów/składników. Sumowaniu mogą podlegać następujące rodzaje wartości:
- Wartość – wartość brutto wypłaconych elementów,
- Koszty uzyskania – koszty uzyskania przychodu odliczone w wypłacie (standardowe związane z etatem i procentowe),
- Zaliczka podatku – zaliczka podatku odprowadzana do Urzędu Skarbowego (po odliczeniu składki zdrowotnej i zaokrągleniu),
- Podatek – należny podatek przed odliczeniem składki zdrowotnej i zaokrągleniem (pomniejszony o ulgę podatkową),
- Podstawa składki emerytalnej,
- Podstawa składki rentowej,
- Podstawa składki chorobowej,
- Podstawa składki wypadkowej,
- Podstawa FP – podstawa składki na FP,
- Podstawa FGŚP – podstawa składki na FGŚP,
- Podstawa składki zdrowotnej,
- Składka emerytalna (pracownik) – składka emerytalna w części finansowanej przez ubezpieczonego,
- Składka emerytalna (firma) – składka emerytalna w części finansowanej przez płatnika (firmę):
- Składka rentowa (pracownik) – składka rentowa w części finansowanej przez ubezpieczonego,
- Składka rentowa (firma) – składka rentowa w części finansowanej przez płatnika (firmę),
- Składka chorobowa (pracownik) – składka chorobowa finansowana przez ubezpieczonego,
- Składka wypadkowa (firma) – składka wypadkowa finansowana przez płatnika (firmę),
- Składka zdrowotna odliczona – składka zdrowotna w części odliczonej od podatku (w 2006r. 7.75%),
- Składka zdrow. pobrana – składka zdrowotna jaka została wyliczona (pobrana) z wypłaty pracownika (w 2006r 8,75%),
- Koszty ZUS pracownika – składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonego (emerytalna pracownika, rentowa pracownika i chorobowa).
- Podstawa składki PPK,
- Składka PPK (pracownik) – suma składki podstawowej i dodatkowej opłacanej przez pracownika,
- Składka PPK (firma) – suma składki podstawowej i dodatkowej opłacanej przez pracodawcę (firmę),
Lista wszystkich typów wypłat istniejących w danej bazie zarówno standardowych jak i zdefiniowanych przez użytkownika – składniki wyświetlane wg nazw alfabetycznie.
Istnieje możliwość ręcznego dodania w wypłacie typów wypłat zdefiniowanych algorytmem 11 – pozwala to na wypłacanie przez inne wypłaty dodatków liczonych w oparciu o ten algorytm.