Rozliczenie roczne PIT-36
Uwaga
Deklaracja roczna PIT-36 w wersji 30 dostępna jest od wersji 2023.1.1 programu Comarch ERP Optima
Uwaga
W sytuacji gdy użytkownik posiada moduł Płace i Kadry jest możliwość drukowania adresu zamieszkania na deklaracji rocznej PIT-36. Adres zamieszkania przenosi się na deklaracje jeżeli jest wypełniony na formularzu właściciela z poziomu Ogólne/ Inne/ Właściciele w dodatkowych danych kadrowych oraz na drugiej zakładce Nr ident./podatki jest zaznaczony parametr Adres zamieszkania zamiast adresu zameldowania na deklaracji PIT.
Uwaga
Jeżeli w Konfiguracji jako rodzaj księgowości wybrano Księgę podatkową i na formularzu właściciela dodano kwotę indywidualną w miesiącu, w którym nie ma żadnego zapisu w KPiR to w celu prawidłowego wyliczenia deklaracji PIT‑36 użytkownik musi dodać zapis do KPiR z zerową kwotą.
Uwaga
Pierwsze przeliczenie deklaracji PIT-36(30) powoduje uzupełnienie danych na podstawie ustawień domyślnych (np. kwot indywidualnych właściciela). Jeżeli Użytkownik dokona na deklaracji modyfikacji pola uzupełnionego automatycznie to już nie powinien przeliczać formularza deklaracji przyciskiem pioruna. Ponowne przeliczenie powoduje ponowne uzupełnienie danych na podstawie ustawień domyślnych.
- poz. uzyskiwał przychody wyłącznie z emerytury – renty zagranicznej oraz poz. korzystał ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy lub poz. występuje o zwrot niewykorzystanego odliczenia na podstawie art. 26ea ustawy lub korzystał ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b ustawy (odpowiednio poz. 36 i 40 lub 42 lub 44 dla podatnika oraz poz. 37 i 39 lub 43 lub 45 dla małżonka),
- wybrał metodę ustalania różnic kursowych, o której mowa w art. 14b ust. 2 ustawy oraz poz. rezygnuje ze stosowania metody ustalania różnic kursowych, o której mowa w art. 14b ust. 2 ustawy (odpowiednio poz. 48 i 50 dla podatnika oraz poz. 49 i 51 dla małżonka),.
Uwaga
Po obliczeniu deklaracji, użytkownik powinien sprawdzić w dalszej części formularza te pola, które nie są pobierane automatycznie przez program i wymagają ewentualnego uzupełnienia.
Uwaga
Jeżeli nie pobrano modułu płacowego oraz podatnikowi w 2022 r. przysługiwała ulga dla pracujących seniorów, którą utracił, należy przed wyliczeniem deklaracji PIT-36(30) na formularzu właściciela na zakładce [Szczegółowe] w polu Zwolnienie z PIT ponownie wskazać: Osoba powyżej 60/65 lat niepobierająca emerytury. Po wyliczeniu deklaracji PIT-36(30), w polu Zwolnienie z PIT należy ponownie wybrać: Brak.
- Zwiększenia straty na podstawie artykułu 26i ust. 2 pkt 1 oraz ust. 8 ustawy (odpowiednio poz. 260 dla podatnika i poz. 261 dla małżonka),
- Zmniejszenia straty na podstawie artykułu 26i ust. 2 pkt 2 oraz ust. 7 ustawy (odpowiednio poz. 264 dla podatnika i poz. 265 dla małżonka).
- Dla dochodu <= 120 000 zł: 12% podstawy obliczenia podatku – 3600 zł,
- Dla dochodu > 120 000 zł: 10 800 zł + 32% nadwyżki podstawy obliczenia podatku ponad 120 000 zł
Uwaga
Program Comarch ERP Optima oferuje możliwość swobodnego wyboru wspieranej Organizacji Pożytku Publicznego kwotą z tytułu 1,5% podatku należnego.
Uwaga
Import Organizacji Pożytku Publicznego z serwera Comarch jest dostępny wyłącznie dla Klientów z aktualną gwarancją.
Dotyczy wersji: 2020.2.1
Uwaga
Dla deklaracji z terminem płatności późniejszym niż 31.12.2019 r., podczas zapisywania deklaracji następuje weryfikacja czy uzupełniony został indywidualny numer podatkowy właściciela, który ma pojawić się na płatności. Jeżeli nie został określony, wówczas pojawia się komunikat:
Na oknie z komunikatem dostępny jest link do Generatora mikrorachunku wraz z polem do uzupełnienia numeru Indywidualnego rachunku podatkowego. Po jego uzupełnieniu i zapisaniu zmian za pomocą ikony , numer rachunku zostaje zapisany na karcie właściciela. Podany tu numer rachunku umieszczony zostaje na płatności z deklaracji.
Wybór opcji Anuluj zmiany (kliknięcie ikony )powoduje zapisanie deklaracji i wygenerowanie płatności bez uzupełnionego numeru rachunku bankowego. Należy uzupełnić go na płatności przed eksportem przelewów do banku bądź wydrukowaniem formularza przelewu.
- Posiada możliwość uzupełniania przychodów z innych źródeł niż działalność gospodarcza.
- Umożliwia wyliczenie wspólnej deklaracji dla właściciela i małżonka będącego współwłaścicielem.
- Zawiera załącznik PIT/O (dostępny na zakładce [Załączniki] na formularzu deklaracji rocznej PIT‑36) wraz z wydrukiem. Istnieje możliwość dodania dowolnej liczby załączników PIT/O.
- Zawiera załącznik PIT/B (dostępny na zakładce [Załączniki] na formularzu deklaracji rocznej PIT-36) wraz z wydrukiem. Istnieje możliwość dodania dowolnej liczby załączników PIT/B oprócz tych wyliczonych automatycznie zarówno dla podatnika jak i małżonka.
- Zawiera załącznik PIT/D (dostępny na zakładce [ Załączniki] na formularzu deklaracji rocznej PIT‑36) wraz z wydrukiem. Istnieje możliwość dodania tylko jednego załącznika PIT/D.
- Zawiera oświadczenie PIT-2K (dostępne na zakładce [Załączniki] na formularzu deklaracji rocznej PIT‑36 po zaznaczeniu na formularzu PIT/D parametru Podatnik po raz pierwszy dokonuje odliczeń w ramach ulgi odsetkowej) wraz z wydrukiem. Istnieje możliwość dodania tylko jednego oświadczenia PIT-2K.
- Zawiera załącznik PIT/ZG (dostępny na zakładce [Załączniki] na formularzu deklaracji rocznej PIT‑36) wraz z wydrukiem. Istnieje możliwość dodania dowolnej liczby załączników PIT/ZG.
- Zawiera załącznik PIT/Z (dostępny na zakładce [Załączniki] na formularzu deklaracji rocznej PIT-36) wraz z wydrukiem. Istnieje możliwość dodania jednego załącznika PIT/Z dla podatnika oraz jednego załącznika PIT/ZG dla małżonka.
- Zawiera załącznik PIT/BR (dostępny na zakładce [Załączniki] na formularzu deklaracji rocznej PIT‑36) wraz z wydrukiem. Istnieje możliwość dodania dowolnej liczby załączników PIT/BR.
- Zawiera załącznik PIT/IP (dostępny na zakładce [Załączniki] na formularzu deklaracji rocznej PIT‑36 wraz z wydrukiem. Istnieje możliwość dodania tylko jednego załącznika PIT/IP dla podatnika i tylko jednego załącznika PIT/IP dla małżonka.
- Zawiera załącznik PIT/PM (dostępny na zakładce [Załączniki] na formularzu deklaracji rocznej PIT‑36) wraz z wydrukiem. Istnieje możliwość dodania dowolnej liczby załączników PIT/PM.
- Zawiera załącznik PIT/MIT (dostępny na zakładce [Załączniki] na formularzu deklaracji rocznej PIT‑36) wraz z wydrukiem. Istnieje możliwość dodania dowolnej liczby załączników PIT/MIT.
- Zawiera załącznik PIT/WZ (dostępny na zakładce [Załączniki] na formularzu deklaracji rocznej PIT 36) wraz z wydrukiem. Istnieje możliwość dodania tylko jednego załącznika PIT/WZ dla podatnika i tylko jednego załącznika PIT/WZ dla małżonka.
Uwaga
W sytuacji, gdy podatnik w ciągu roku nie ma przychodów, ani kosztów (ma zawieszoną działalność) i udziały na karcie wspólnika są uzupełnione, wtedy po przeliczeniu rocznej deklaracji PIT-36 generowany jest załącznik PIT/B zawierający jedynie nazwę firmy, dane adresowe oraz udziały wspólnika. Dane dotyczące przychodów i kosztów pozostają zerowe.
Uwaga
Kwota uzupełniona w poz. 24 Dochód z kwalifikowanych praw niepodlegający opodatkowaniu stawką 5% na formularzu załącznika PIT/IP(4) nie jest automatycznie przenoszona do poz. 18. Kwota dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej niepodl. opod. – art. 30ca ust. 3ust. 1 na formularzu załącznika PIT/Z i należy ją uzupełnić ręcznie na załączniku PIT/Z.
- Złożenie/ korekta deklaracji. Jest możliwość zapisania zarówno deklaracji, jak i korekt do niej. Po zaznaczeniu na formularzu deklaracji PIT-36(30) parametru korekta zeznania i wskazaniu w poz. 11 Rodzaj korekty opcji 2. Korekta zeznania, o której mowa w art. 81b par. 1a Ordynacji podatkowej, podatnik powinien wypełnić załącznik ORD-ZU. Uzupełnienie uzasadnienie na załączniku ORD-ZU nie jest wymagane w przypadku wskazania w poz. 11 opcji 1. Korekta zeznania, o której mowa w art. 81 Ordynacji podatkowej.
- Pod ikoną dostępne są informacje o przychodach i kosztach podatnika.
- jest możliwość eksportu deklaracji rocznej PIT-36 wraz z załącznikami PIT/B, PIT/O, PIT/D, PIT‑2K, PIT/ZG, PIT/Z, PIT/BR, PIT/IP, PIT/PM, PIT/MIT, PIT/WZ do systemu e‑Deklaracje.
Uwaga
Do systemu e-Deklaracje można wysłać deklarację PIT-36 wraz z załącznikami PIT/B, PIT/O, PIT/D, PIT-2K, PIT/ZG, PIT/Z, PIT/BR, PIT/IP, PIT/PM, PIT/MIT, PIT/WZ . Nie są przesyłane pozostałe wyżej nie wymienione załączniki. Jeżeli istnieje potrzeba wypełnienia któregoś z tych załączników należy złożyć deklarację poprzez stronę systemu e-Deklaracje lub w formie papierowej.
Uwaga
Przy próbie ponownego eksportu deklaracji rocznej PIT-36 pojawia się komunikat: Deklaracja została już wysłana i zostało odebrane Urzędowe Poświadczenie Odbioru, ponowna wysyłka spowoduje utratę Urzędowego Poświadczenia Odbioru. Czy chcesz kontynuować?
Uwaga
Na formularzu deklaracji rocznej PIT-36 w wersji 20 składanej za 2014 rok istnieje możliwość dodawania załącznika PIT/UZ(1). Dodanie załącznika jest możliwe w przypadku, gdy obliczony zostanie przynajmniej jeden załącznik PIT-O. Użytkownik może dodać tylko jeden załącznik PIT/UZ.
Uwaga
Dostępny jest mechanizm automatycznego pobierania aktualizacji umożliwiających wysyłanie deklaracji PIT-36 drogą elektroniczną w przypadku, gdy w czasie udostępnienia wersji nie był znany schemat dokumentu elektronicznego. Przy pierwszej wysyłce w danej sesji pracy następuje łączenie się z serwerem Comarch i sprawdzanie, czy aktualizacja jest dostępna. Jeżeli tak, zostanie ona pobrana. Funkcja jest dostępna tylko dla programów na gwarancji.
- Faktury sprzedaży,
- Paragony,
- Faktury zakupu,
- Przyjęcia kaucji,
- Wydania kaucji
- Rejestr VAT zakupu,
- Rejestr VAT sprzedaży,
- Ewidencja dodatkowa przychodów,
- Ewidencja dodatkowa kosztów.
- z datą wystawienia po 31 grudnia 2017 r. oraz maksymalnie dwa lata wstecz od roku, za który robi się korektę,
- z terminem płatności po 31 grudnia 2019 r.,
- obejmujące transakcje o statusie Krajowy lub Krajowy – podatnikiem jest nabywca. W przypadku Ewidencji dodatkowej pod uwagę brany jest status uzupełniony na karcie kontrahenta. W przypadku pozostałych dokumentów status pobierany jest z formularzy poszczególnych dokumentów.
- dla których od terminu płatności zobowiązania/wierzytelności minęło 90 dni licząc od pierwszego dnia następującego po określonym na fakturze (rachunku) lub w umowie terminu. W przypadku, gdy termin płatności przypada na dzień ustawowo wolny od pracy lub na sobotę, to przy kwalifikowaniu dokumentu do korekty w podatku dochodowym brany jest pod uwagę pierwszy dzień roboczy przypadający po dniu wolnym.
Uwaga
W przypadku podatników w trudnej sytuacji związanej ze skutkami COVID-19 w 2020 r. mogą zostać uwzględnione wierzytelności dla których minęło 30 dni od terminu płatności.
- na karcie kontrahenta wybranego na dokumencie nie zaznaczono parametru Kontrahent powiązany,
- w przypadku dokumentów wystawionych w module Handel kwalifikowane są dokumenty zatwierdzone,
- do sekcji Niezapłacone zobowiązania i Niezapłacone wierzytelności kwalifikowane są niezapłacone wierzytelności i zobowiązania skorygowane na zaliczkach na PIT-36 oraz dokumenty nieskorygowane na zaliczkach,
- do sekcji Zapłacone zobowiązania i Zapłacone wierzytelności kwalifikowane są wierzytelności i zobowiązania skorygowane na zaliczkach na PIT-36 jako niezapłacone, a następnie zapłacone i wykazane na zaliczkach w tym samym roku jako korekta powrotna.
- [PIT/WZ B-E] – zawiera listę dokumentów związanych z działalnością gospodarczą. Na zakładce wykazywane są dokumenty wprowadzone w programie w ewidencjach źródłowych. Istnieje również możliwość dodania pozycji samodzielnie przez użytkownika.
- [PIT/WZ F-I] – zawiera listę dokumentów związanych z działami specjalnej produkcji rolnej. Lista dokumentów uzupełniana jest samodzielnie przez użytkownika.
- [PIT/WZ J-M] – zawiera listę dokumentów związanych ze sprzedażą przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych. Zakładka widoczna tylko na załączniku PIT/WZ(2) dodanym do deklaracji PIT-36(30). Lista dokumentów uzupełniana jest samodzielnie przez użytkownika.
- Numer dokumentu – numer dokumentu źródłowego. W przypadku Ewidencji dodatkowej, Faktury zakupu, Przyjęcia kaucji widnieje Numer obcy, a jeżeli go nie uzupełniono to Numer dokumentu.
- Kod Kontrahenta – kod kontrahenta wybranego na dokumencie źródłowym.
- Kontrahent – nazwa kontrahenta wybranego na dokumencie źródłowym.
- NIP/PESEL – wyświetlany jest NIP/PESEL uzupełniony na dokumencie źródłowym.
- Data wystawienia – data wystawienia z dokumentu źródłowego.
- Kwota – w przypadku dokumentów wystawionych w module Handel, Rejestru VAT sprzedaży oraz Rejestru VAT zakupu z odliczeniami na Tak i Warunkowo przy wyliczaniu kwoty brana jest pod uwagę kwota netto dokumentu. W przypadku Ewidencji dodatkowej oraz Rejestru VAT zakupu z odliczeniami na Nie przy wyliczaniu kwoty do korekty brana jest pod uwagę kwota brutto dokumentu. Kwoty te są przemnażane przez udział wspólnika na dzień księgowania dokumentu lub w przypadku dokumentu niezaksięgowanego na dzień wystawienia dokumentu. Kolumna przyjmuje zawsze wartości dodatnie. Każdy wykazany dokument podlega edycji w kolumnie Kwota do wysokości kwoty płatności.
Uwaga
Faktury korygujące niezapłacone należy przed dodaniem załącznika PIT/WZ skompensować z dokumentami pierwotnymi, do których zostały wystawione.
Uwaga
Wierzytelności i zobowiązania zapłacone po roku podatkowym, a przed dniem złożenia zeznania, pomniejszą wartość nierozliczonych zobowiązań i wierzytelności wykazanych na deklaracji rocznej PIT-36/36L. Jeżeli zaliczki zostaną przeliczone przed naliczeniem deklaracji rocznej PIT-36/36L to zapłaty również pokażą się w miesiącu, w którym zostały rozliczone. Dlatego Użytkownik powinien zweryfikować takie dokumenty i zadecydować czy usunąć je z zaliczek czy pozostawić, ale w takim wypadku nie uwzględniać ich na deklaracji rocznej za rok poprzedni.
Uwaga
Kwoty z załącznika PIT/WZ(2) nie są przenoszone na załącznik PIT/IP(4). Jeżeli użytkownik chce je wykazać w załączniku PI/IP(4) to powinien uzupełnić je samodzielnie bezpośrednio na formularzu załącznika PIT/IP(4) w sekcji F Zmniejszenia i zwiększenia podstawy obliczenia podatku o wartość wierzytelności i zobowiązań wynikających z transakcji handlowych. Dodatkowo należy zweryfikować kwoty na formularzu PIT-36(30).
Wyliczenie zaliczki zwykłej na deklarację PIT-36
Uwaga
Wszelkie obliczenia przychodów i podatku są realizowane przez program automatycznie na podstawie zgromadzonych w programie danych. Jednakże w przypadku błędnie wprowadzonych danych (np. brak informacji o udziałach podatnika, niekompletnie przeniesione zapisy z rejestru VAT do księgi itp.) wyniki obliczeń będą oczywiście różne od oczekiwanych. Dlatego na użytkowniku spoczywa obowiązek kontroli, czy wprowadzone i przetwarzane dane są poprawne.
Uwaga
Istnieje możliwość wyliczenia podatku metodą liniową na zaliczce na PIT‑36L. Jeżeli podatnik, na karcie indywidualnych kwot deklaracji wspólnika na zakładce PIT‑36L, ma zaznaczony parametr Podatnik rozlicza się wg skali liniowej (PIT-36L), wówczas na zaliczce na PIT‑36 wykazywane są wyłącznie przychody z najmu i działalności w strefie. Przychody z działalności gospodarczej są wówczas wykazywane na zaliczce na PIT-36L.
Uwaga
Artykuł omawia zaliczkę na PIT-36 na podstawie wersji formularza 21. W przypadku wprowadzenia nowej wersji formularza, pewne dane (np. numery rubryk) mogą ulec zmianie.
Uwaga
Jeżeli zaliczka na PIT-36 była liczona, zapisana lub drukowana wg wzoru formularza zaliczki na PIT-36 w wersji wcześniejszej niż aktualnie obowiązująca, to ponowne przeliczenie i drukowanie też odbywa się wg starego wzoru. Zaliczka jest liczona wg formularza nr 22 tylko w przypadku nowo liczonych deklaracji.
Uwaga
Podczas próby dodania zaliczki za rok 2022 w wersji PIT-36(18) pojawia się ostrzeżenie informujące o tym, że formularz służy do rozliczenia dochodów do końca roku 2021.
Po wskazaniu na formularzu zaliczki na PIT-36 w wersji 19 okresu rozliczeniowego późniejszego niż maj 2022 r. pojawia się ostrzeżenie informujące o tym, że formularz służy do rozliczenia za okres do maja 2022 r.
Po wskazaniu na formularzu zaliczki na PIT-36 w wersji 21
okresu rozliczeniowego wcześniejszego niż czerwiec 2022 r./ późniejszego niż grudzień 2022 r. pojawia się ostrzeżenie informujące o tym, że formularz służy do rozliczenia za okres od czerwca/ do grudnia 2022 r.
Uwaga
Po obliczeniu zaliczki, użytkownik powinien sprawdzić w dalszej części formularza te pola, które nie są pobierane automatycznie przez program i wymagają ewentualnego uzupełnienia.
Sekcja C Przychody zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust.1. pkt 152-154 zawiera poz. 18 Przychody z działalności gospodarczej. Jeżeli podatnik korzysta ze zwolnienia z PIT to w polu wyświetlana jest kwota przychodów podlegających zwolnieniu. W polu sumowane są przychody z działalności gospodarczej oraz przychody z działalności gospodarczej wykonywanej w strefie. Jeżeli na karcie właściciela w polu Zwolnienie z PIT z tytułu wskazano przyczynę zwolnienia to kwota uzupełniona na formularzu kwot indywidualnych w polu Utrata ulgi inwestycyjnej (art. 7 ust. 19 i 20) wliczana jest do przychodów zwolnionych od podatku.
Użytkownik ma możliwość edycji kwoty w poz. 18 do wysokości 85 528 zł.
W sekcji D w poz. 19 Przychód wykazywane są tylko przychody opodatkowane. Kwota podlega edycji przez użytkownika. Jeżeli na karcie właściciela w polu Zwolnienie z PIT z tytułu wskazano Osoba wychowująca co najmniej czworo dzieci lub Osoba, która przeniosła miejsce zamieszkania na terytorium Polski to kwota w poz. 19 zostanie wyliczona w przypadku, gdy podatnik przekroczy limit zwolnienia wynoszący 85 528 zł. Jeżeli na karcie właściciela w polu Zwolnienie z PIT z tytułu wskazano Osoba powyżej 60/65 lat niepobierająca emerytury to w poz. 19 pojawi się kwota przychodów z działalności podstawowej jaką uzyskał podatnik do dnia poprzedzającego 60/65 urodziny. Zwolnienie będzie stosowane do miesiąca przekroczenia limitu 85 528 zł. Po przekroczeniu limitu zwolnienia kolejne przychody znowu są traktowane jako opodatkowane
Jeżeli na karcie właściciela w polu Zwolnienie z PIT z tytułu wskazano Osoba powyżej 60/65 lat niepobierająca emerytury i na formularzu kwot indywidualnych na zakładce [Dz. Gospodarcza] i/lub [Strefa] wskazano dodatkową działalność to wszystkie przychody osiągnięte przez podatnika przed miesiącem, w którym ukończył 60/65 rok życia uwzględniane są w przychodach opodatkowanych, natomiast wszystkie przychody osiągnięte po miesiącu, w którym ukończył 60/65 rok życia uwzględniane są w przychodach zwolnionych (do momentu przekroczenia limitu 85 528 zł).
Jeżeli na karcie właściciela w polu Zwolnienie z PIT z tytułu wskazano Osoba powyżej 60/65 lat niepobierająca emerytury i na formularzu kwot indywidualnych na zakładce [Dz. Gospodarcza] i/lub [Strefa] wskazano dodatkową działalność to podczas wyliczenia zaliczki w miesiącu/kwartale, w którym podatnik ukończył 60/65 rok życia pojawia się komunikat: Podatnik korzysta ze zwolnienia z podatku dla osoby powyżej 60/65 lat niepobierającej emerytury, ma dodatkową działalność gospodarczą lub pobiera dane z innej bazy. Zweryfikuj poprawność wyliczeń kwoty przychodów zwolnionych od podatku oraz ustalenia dochodu/straty. Wynika to z tego, że przychody z dodatkowych działalności są sumowane za cały miesiąc/kwartał i następuje weryfikacja, czy na koniec miesiąca/kwartału podatnik korzysta zwolnienia Osoba powyżej 60/65 lat niepobierająca emerytury. Jeżeli tak to całość przychodów jest traktowana jako zwolniona.
Kwota w poz. 20 Koszty uzyskania wyliczana jest narastająco od początku roku i podlega edycji przez użytkownika.
Sekcja E zawiera dochód zwolniony od podatku, który jest pobierany z listy indywidualnych odliczeń podatnika, wartość straty z lat ubiegłych zgodnie z art. 9 ust. 3 i 3a oraz dochód po odliczeniu dochodu zwolnionego i straty.
Zakładka 2 – {F-J]
Zakładka 2 zawiera kwoty indywidualnych odliczeń podatnika od dochodu, wykazywane na zaliczce na PIT-36 sekcje F oraz odliczenia z tytułu wydatków inwestycyjnych – sekcja G.
Jeżeli podatnik korzysta ze zwolnienia z PIT to składek na ubezpieczenia społeczne nie można odliczyć od przychodów zwolnionych (nie są przenoszone na zaliczkę nawet jeżeli są uzupełnione na formularzu kwot indywidualnych właściciela). Jeżeli za poprzednie miesiące/kwartały były przychody opodatkowane i składki odliczone to są one wykazywane na zaliczce narastająco. Kwota w poz. 34 Składki na ubezpieczenia społeczne – na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a ograniczana jest do wysokości kwoty z poz. 33 Dochód po odliczeniu dochodu zwolnionego i strat.
W miesiącu, w którym następuje przekroczenie limitu 85 528 zł, wyliczana jest kwota składki przypadająca proporcjonalnie na przychód opodatkowany. Kwota ta jest wyliczana jako iloraz sumy przychodów opodatkowanych z działalności gospodarczej za miesiąc/kwartał do przychodów całkowitych z działalności gospodarczej za miesiąc/kwartał, przemnożony przez wysokość składki społecznej za ten miesiąc/kwartał. Kwota w poz. 35 Składki na ubezpieczenia społeczne – na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a podlega edycji do wysokości kwoty z poz. 33 Dochód po odliczeniu dochodu zwolnionego i strat.
Jeżeli podatnik nie korzysta ze zwolnienia z PIT to w poz. 34 Składki na ubezpieczenia społeczne – na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. sumowane są składki narastająco z poprzednich miesięcy/kwartałów oraz bieżącego miesiąca/kwartału, do wysokości kwoty z poz. 33 Dochód po odliczeniu dochodu zwolnionego i strat.
Jeżeli podatnik osiąga przychody z najmu i korzysta ze zwolnienia z PIT to kwota składek na ubezpieczenia społeczne nie jest odliczana od dochodu. Jeżeli podatnik osiąga przychody z najmu i nie korzysta ze zwolnienia z PIT to kwota składek na ubezpieczenia społeczne jest odliczana od całości dochodów.
Sekcja J zawiera poz. 44 Podstawa opodatkowania oraz 45. Kwoty zwiększające/zmniejszające podstawę opodatkowania o ulgę na złe długi. Istnieje możliwość uzupełnienia ręcznie kwoty w poz. 45 Kwoty zwiększające/zmniejszające podstawę opodatkowania o ulgę na złe długi. Kwota zmniejszenia (na minus) ograniczana jest do wysokości podstawy opodatkowania. Przykładowo, jeżeli Podstawa opodatkowania wynosi 1000, to w poz. Kwoty zwiększające/zmniejszające podstawę opodatkowania o ulgę na złe długi można wpisać kwotę nie mniejszą niż: – 1000. Próba wpisania kwoty: -1500 powoduje ograniczenie do kwoty: -1000. Szczegóły funkcjonalności ulgi na złe długi opisane zostały w artykule Ulga na złe długi w podatku dochodowym.
Wszystkie odliczenia są wykazywane w kwotach narastających od początku roku. Na zakładce tej widoczna jest również wartość dochodu po odliczeniach ulg i zwolnień, podstawa obliczenia podatku.
Zakładka 3 – [Sekcja K]
Na zakładce 3 widnieje kwota podatku obliczona od podstawy wg obowiązującej skali. Kwota podatku wyliczana jest z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku i zaokrąglana matematycznie.
Zaliczki/ korekty zaliczek na PIT-36(21) za miesiące od czerwca do grudnia 2022 r./ od drugiego kwartału 2022 r. liczone są według skali podatkowej, gdzie pierwszy próg to 12% i ulga podatkowa: 3 600 zł (niezależnie od ustawień w Konfiguracji).
Zaliczki na PIT-36(19) liczone są według skali podatkowej i kwoty wolnej z Konfiguracji – pierwszy próg: 17% do 120 000 zł i ulga podatkowa: 5 100 zł.
W przypadku gdy istnieje potrzeba zmiany progów podatkowych i wyliczenia ich według indywidualnej skali to mając moduł Płace i Kadry lub Płace i Kadry Plus należy odznaczyć na karcie właściciela parametr Standardowe progi i wprowadzić indywidualne progi dla podatnika. W przypadku gdy użytkownik nie posiada modułu Płace i Kadry lub Płace i Kadry Plus to wyliczony podatek należy ręcznie uzupełnić na formularzu zaliczki w poz. 47 Podatek obliczony wg skali od podstawy opodatkowania .
Na zakładce 3 uwidoczniona jest również wartość odliczenia od podatku oraz rozliczenie należnej zaliczki.
Na zakładce tej użytkownik ma możliwość uzupełnienia kwot w pozycjach:
62. Zryczałtowany podatek od dochodu z remanentu likwidacyjnego
64. Kwota odsetek naliczonych - zgodnie z art.22e ust.1 pkt 4 i ust.2 ustawy.
Zakładka 4 – [Sekcja K Dz.gospodarcza]
Na zakładce 4 użytkownik ma możliwość przeglądania przychodów i kosztów uzyskania przychodu dla pozarolniczej działalności gospodarczej, które są wprowadzane na karcie kwot indywidualnych podatnika.Dana działalność pojawia się tyle razy ile różnych udziałów ma wspólnik z odpowiednio wyliczonymi dla danego udziału przychodami i kosztami wraz z informacją, za jaki okres obowiązywał dany udział.
Na zakładce sumowane są wszystkie przychody podatnika (zarówno opodatkowane, jak i zwolnione).
Zakładka 5 – [Strefa]
Na zakładce 5 użytkownik ma możliwość przeglądania przychodów i kosztów uzyskania przychodu dla pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, które są wprowadzane na karcie kwot indywidualnych podatnika. Dana działalność pojawia się tyle razy ile różnych udziałów ma wspólnik z odpowiednio wyliczonymi dla danego udziału przychodami i kosztami wraz z informacją, za jaki okres obowiązywał dany udział.
Uwaga
Podczas wyliczenia zaliczki weryfikowane jest ustawienie pola Zwolnienie z PIT z tytułu na dzień wyliczenia zaliczki (nie są uwzględniane ustawienia historyczne). Jeżeli podatnik w trakcie roku nabył prawo do zwolnienia (gdzie we wcześniejszych miesiącach naliczono przychody opodatkowane) to po wskazaniu w polu Zwolnienie z PIT z tytułu opcji Osoba wychowująca co najmniej czworo dzieci lub Osoba, która przeniosła miejsce zamieszkania na terytorium Polski i wyliczeniu zaliczki wszystkie przychody uzyskane od początku roku będą traktowane jako zwolnione (do przekroczenia limitu zwolnienia 85 528 zł). Jeżeli podatnik w trakcie roku utracił prawo do zwolnienia np. pracujący emeryt przekroczył 85 528 zł przychodów zwolnionych) to po wyliczeniu zaliczki wszystkie kolejne przychody będą traktowane jako opodatkowane.
Uwaga
Ulgę z tytułu darowizny przekazanej na określone cele związane z przeciwdziałanie pandemii COVID-19 można uwzględnić już na etapie wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych w trakcie roku podatkowego. Ulga obejmuje darowizny pieniężne lub rzeczowe przekazane na przeciwdziałanie COVID-19:
- podmiotom wykonującym działalność leczniczą, wpisanym do wykazu, o którym mowa w art. 7 specustawy,
- Agencji Rezerw Materiałowych z przeznaczeniem na cele wykonywania zadań ustawowych,
- Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych z przeznaczeniem na cele wykonywania jej działalności statutowej.
- do 30.04.2020 r. – 200% wartości darowizny,
- w maju 2020 r. – 150% wartości darowizny,
- od 1.06.2020 do 30.09.2020 r. – 100% wartości darowizn.
Przykład
Podatnik w kwietniu 2020 roku przekazał darowiznę na łączną kwotę 10 000 zł. Jego ulga wynosić będzie 200%, tym samym w kwotach indywidualnych wspólnika należy wprowadzić kwotę 20 000 zł.
Uwaga
W związku z nowelizacją Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczącą obniżeniem progu podatkowego z 18% na 17% oraz podwyższenia kosztów uzyskania przychodu, zaliczki na PIT-36 w okresie przejściowym od września do grudnia 2019 roku liczone są następująco:
- Zaliczki/ korekty zaliczek za miesiąc wrzesień, październik, listopad oraz grudzień 2019 r. liczone są według skali podatkowej, gdzie pierwszy próg to 17,75%, z uwzględnieniem kwoty wolnej w wysokości 548,30 zł (niezależnie od ustawień w Konfiguracji).
- Zaliczki za miesiące od stycznia do sierpnia 2019 r. liczone są według skali podatkowej i kwoty wolnej z Konfiguracji – pierwszy próg: 18% i ulga podatkowa: 556,02 zł.
- Korekty zaliczek za rok 2019 liczone po 30 września 2019 r. liczone są wg stawki 17,75% i kwoty wolnej 548,30 (niezależnie od ustawień w Konfiguracji).
Uwaga
Kwoty uzupełnione na formularzu Kwot indywidualnych w polach Dodatkowe indywidulane Przychody i Koszty nie są przemnażane przez udziały i są dodawane w całości do ostatniego udziału w danym miesiącu.
Uwaga
W celu wyliczenia kwartalnej zaliczki na PIT-36 zalecane jest uzupełnienie kwot indywidualnych wspólnika za wszystkie trzy miesiące danego kwartału. Udziały za wszystkie trzy miesiące danego kwartału należy uzupełnić również w przypadku rozpoczęcia działalności w trakcie kwartału. Przykładowo, podatnik rozpoczynający działalność w lutym i rozliczający się kwartalnie powinien dodać również kwoty indywidualne za miesiąc styczeń wraz z udziałem: 0/100.
Uwaga
Jeżeli dochód narastająco od początku roku przekroczy kwotę pierwszego progu podatkowego to podczas liczenia zaliczki na PIT-36 za 2017 r. lub późniejszy od miesiąca, w którym nastąpiło przekroczenie progu, nie jest odliczana kwota wolna od podatku.
Dotyczy wersji: 2020.2.1
Uwaga
Dla zaliczki z terminem płatności późniejszym niż 31.12.2019 r., podczas zapisywania formularza zaliczki następuje weryfikacja czy uzupełniony został indywidualny numer podatkowy właściciela, który ma pojawić się na płatności. Jeżeli nie został określony, wówczas pojawia się komunikat:
Na oknie z komunikatem dostępny jest link do Generatora mikrorachunku wraz z polem do uzupełnienia numeru Indywidualnego rachunku podatkowego. Po jego uzupełnieniu i zapisaniu zmian za pomocą ikony , numer rachunku zostaje zapisany na karcie właściciela. Podany tu numer rachunku umieszczony zostaje na płatności z zaliczki.
Wybór opcji Anuluj zmiany (kliknięcie ikony )powoduje zapisanie zaliczki i wygenerowanie płatności bez uzupełnionego numeru rachunku bankowego. Należy uzupełnić go na płatności przed eksportem przelewów do banku bądź wydrukowaniem formularza przelewu.
Uproszczona zaliczka na PIT-36/PIT-36L
Na podstawie art. 44 ust. 6b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) użytkownik ma możliwość naliczenia uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Wzór zaliczki za rok 2022 uwzględniający zmiany w Polskim Ładzie zostanie przygotowany wkrótce i planowane jest jego udostępnienie poprzez automatyczne aktualizacje.[/alert][/version]
Uproszczona zaliczka na PIT-36
Na formularzu zaliczki użytkownik ma możliwość uzupełnienia samodzielnie wyliczonej kwoty stanowiącej 1/12 podatku do zapłaty do urzędu skarbowego. Kwota do zapłaty zaokrąglana jest do pełnych złotych. W Preliminarzu płatności tworzone jest zobowiązanie w wysokości kwoty do zapłaty.
Podczas zapisywania zaliczki uproszczonej (za wyjątkiem ostatniej zaliczki w danym roku kalendarzowym/ okresie obrachunkowym lub gdy jest już naliczona zaliczka za kolejny miesiąc) pojawia się komunikat: Czy wygenerować zaliczki uproszczone na kolejne miesiące okresu kalendarzowego? Zaakceptowanie komunikatu powoduje utworzenie uproszczonych zaliczek w kolejnych miesiącach danego roku kalendarzowego/ okresu obrachunkowego.
Podczas dodawania kolejnej zaliczki uproszczonej kwota stanowiąca 1/12 podatku do zapłaty do urzędu skarbowego podpowiada się z ostatnio wyliczonej zaliczki.
Jeżeli w danym roku kalendarzowym dla danego podatnika dodano już zaliczkę uproszczoną to podczas próby przeliczenia zaliczki zwykłej za okres wcześniejszy niż marzec 2020 r. lub późniejszy niż styczeń 2021 r. pojawia się informacja: W bieżącym roku kalendarzowym dla podatnika naliczone są już zaliczki uproszczone. Wybierz z menu obok ikony plusa formularz zaliczki uproszczonej. Podczas próby zapisania zaliczki zwykłej pojawia się komunikat: Nie można zapisać formularza deklaracji. W bieżącym roku kalendarzowym dla podatnika naliczone są już zaliczki uproszczone.
W związku z tzw. „tarczą antykryzysową”, jeżeli użytkownik za pierwsze miesiące 2020 r. dodał zaliczki uproszczone to ma możliwość naliczenia zaliczek na zasadach ogólnych od marca 2020 r., ale może również przejść na tę formę liczenia zaliczek w miesiącach późniejszych. W miesiącu rezygnacji z zaliczek uproszczonych należy na liście Księgowość/ Zaliczki na PIT-36/ Zaliczki na PIT-36L rozwinąć dodatkowe menu (czarna strzałka obok plusa) i wybrać opcję Zaliczka na PIT-36(18) za okres 2021 roku.
Jeżeli we wcześniejszych miesiącach 2020 r. dodano zaliczki uproszczone to po dodaniu zaliczki zwykłej kwoty przychodów, kosztów, składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, odliczenia uzupełnione w kwotach indywidualnych wspólnika oraz kwoty zaliczek za poprzednie miesiące liczone są narastająco od początku roku.
Jeżeli na liście Księgowość/ Zaliczki na PIT-36 w danym roku widnieją zarówno zaliczki zwykłe, jak i uproszczone to po naciśnięciu przycisku plusa pojawi się formularz zaliczki zwykłej.
Nie ma możliwości dodania zaliczki uproszczonej za miesiące poprzedzające zaliczkę zwykłą. Jeżeli użytkownik chce dodać zaliczkę uproszczoną, a w kolejnych miesiącach naliczono już zaliczki zwykłe, to musi w pierwszej kolejności usunąć zaliczki zwykłe dodane za kolejne miesiące. Jeżeli dodano zaliczkę zwykłą to nie będzie już można dodać zaliczek uproszczonych do końca 2020 roku.
Pojawi się ostrzeżenie: Nie można zapisać formularza deklaracji. W bieżącym roku kalendarzowym dla podatnika naliczone są już zaliczki zwykłe.
Jeżeli jako Rodzaj księgowości wybrano Księgowość kontową to podczas próby dodania zaliczki uproszczonej za miesiąc i rok nie należący do żadnego okresu obrachunkowego pojawia się ostrzeżenie: Nie można zapisać formularza deklaracji. Miesiąc [Nr miesiąca] roku [Rok] jest poza okresem obrachunkowym.
Nie ma możliwości dodania korekty zaliczki uproszczonej. Użytkownik powinien poprawić kwotę na wcześniej wprowadzonym formularzu.
Suma kwot do zapłaty z zaliczek uproszczonych na PIT-36 dodanych w danym roku podatkowym przenoszona jest na formularzu deklaracji PIT-36(30) do poz.103 Pozarolnicza działalność gospodarcza (Zaliczka), poz. 317 Suma należnych zaliczek za rok podatkowy oraz poz. 429 Suma zaliczek wpłaconych. Użytkownik ma możliwość edycji kwoty w poz. 429.
Użytkownik po zablokowaniu zaliczki przed zmianami ma możliwość zaksięgowania kwot z zaliczki do księgowości kontowej. Użycie w schemacie księgowym w polu Kwota makra @Pit5Zaliczka powoduje zaksięgowanie kwoty zaliczki uproszczonej w wysokości 1/12 podatku do zapłaty do urzędu skarbowego.
Z poziomu otwartego formularza zaliczki uproszczonej na PIT dostępny jest wydruk Zaliczka uproszczona na PIT-36/ Zaliczka uproszczona do deklaracji PIT-36
Uproszczona zaliczka na PIT-36L
Po wskazaniu na formularzu zaliczki uproszczonej PIT-36L w wersji 3 okresu rozliczeniowego wcześniejszego niż styczeń 2022 roku pojawia się ostrzeżenie informujące o tym, że formularz służy do rozliczenia za okres od stycznia 2022 roku.
Na formularzu zaliczki uproszczonej użytkownik ma możliwość uzupełnienia kwoty w poz. Kwota zaliczki uproszczonej w wysokości 1/12 podatku (pole opcjonalne). Po wprowadzeniu kwoty zaliczki, na formularzu zaliczki uproszczonej dodanej za okres od lipca 2022 r. do poz. Składa na ubezpieczenie zdrowotne – 19% zapłaconej składki przenoszona jest kwota w wysokości 19% sumy zapłaconych od początku roku składek na ubezpieczenie zdrowotne, uzupełnionych na formularzu kwot indywidualnych właściciela. Kwota ta ograniczana jest do wysokości kwoty w poz. Kwota zaliczki uproszczonej w wysokości 1/12 podatku (pole opcjonalne). W 2022 r. pole to jest dodatkowo ograniczane do kwoty 1 653 zł (19% kwoty obowiązującego limitu 8 700 zł). W 2023 r. pole to jest dodatkowo ograniczane do kwoty 1 938 zł (19% kwoty obowiązującego limitu 10 200 zł). Pole nie podlega edycji przez użytkownika.
Kwota do zapłaty wyliczana jest jako różnica pomiędzy kwotą stanowiącą 1/12 podatku a składką na ubezpieczenie zdrowotne lub też użytkownik może uzupełnić ją samodzielnie, jeżeli nie wprowadził kwoty zaliczki uproszczonej.
Jeżeli na zaliczce uzupełniono kwotę w poz. 1, a w danym miesiącu na formularzu właściciela nie uzupełniono kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne to podczas zapisywania zaliczki uproszczonej pojawia się komunikat: Nie wprowadzono kwoty składki ubezpieczenia zdrowotnego w Ogólne/ Inne/ Właściciele/ Udziały i kwoty deklaracji. Czy chcesz ją teraz uzupełnić? Zaakceptowanie komunikatu powoduje przeniesienie na formularz kwot indywidualnych, z kursorem ustawionym w polu Składka na ubezpieczenie zdrowotne. Wybór opcji Nie zapisuje zaliczkę bez kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Przy zatwierdzaniu zaliczki nie pojawia się komunikat o skopiowaniu na kolejne miesiące ze względu na to, że składka zdrowotna może być obecnie różna dla każdego miesiąca.
Podczas dodawania kolejnej zaliczki uproszczonej kwota stanowiąca 1/12 podatku podpowiada się z ostatnio wyliczonej zaliczki. Do poz. Składa na ubezpieczenie zdrowotne – 19% zapłaconej składki przenoszona jest kwota w wysokości 19% sumy zapłaconych od początku roku składek na ubezpieczenie zdrowotne, uzupełnionych na formularzu kwot indywidualnych właściciela (maksymalnie 1 653 zł dla całego roku 2022 oraz maksymalnie 1 938 zł dla całego roku 2023). Jeżeli na ostatnio dodanej zaliczce uproszczonej uzupełniono tylko kwotę do zwrotu to tylko ona jest przenoszona na kolejny miesiąc.
Jeżeli jako Rodzaj księgowości wybrano Księgowość kontową to podczas próby dodania zaliczki uproszczonej za miesiąc i rok nie należący do żadnego okresu obrachunkowego pojawia się ostrzeżenie: Nie można zapisać formularza deklaracji. Miesiąc [Nr miesiąca] roku [Rok] jest poza okresem obrachunkowym.
Nie ma możliwości dodania korekty zaliczki uproszczonej. Użytkownik powinien poprawić kwotę na wcześniej wprowadzonym formularzu.
Suma kwot do zapłaty z zaliczek uproszczonych na PIT-36L dodanych w danym roku podatkowym przenoszona jest na formularzu deklaracji PIT-36L(19) do poz. 32 Zaliczki, poz. 82Suma należnych zaliczek za rok podatkowy.
Użytkownik po zablokowaniu zaliczki przed zmianami ma możliwość zaksięgowania kwot z zaliczki do księgowości kontowej. Użycie w schemacie księgowym w polu Kwota makra @Pit5Zaliczka powoduje zaksięgowanie kwoty zaliczki uproszczonej w wysokości 1/12 podatku do zapłaty do urzędu skarbowego.
Z poziomu otwartego formularza zaliczki uproszczonej na PIT dostępny jest wydruk Zaliczka uproszczona na PIT-36L/ Zaliczka uproszczona do deklaracji / PIT-36L.
Uwaga
Dla zaliczki z terminem płatności późniejszym niż 31.12.2019 r., podczas zapisywania formularza zaliczki następuje weryfikacja czy uzupełniony został indywidualny numer podatkowy właściciela, który ma pojawić się na płatności. Jeżeli nie został określony, wówczas pojawia się komunikat:
Na oknie z komunikatem dostępny jest link do Generatora mikrorachunku wraz z polem do uzupełnienia numeru Indywidualnego rachunku podatkowego. Po jego uzupełnieniu i zapisaniu zmian za pomocą ikony , numer rachunku zostaje zapisany na karcie właściciela. Podany tu numer rachunku umieszczony zostaje na płatności z zaliczki.
Wybór opcji Anuluj zmiany (kliknięcie ikony )powoduje zapisanie zaliczki i wygenerowanie płatności bez uzupełnionego numeru rachunku bankowego. Należy uzupełnić go na płatności przed eksportem przelewów do banku bądź wydrukowaniem formularza przelewu.
Zaliczka na deklarację PIT-36
Przygotowanie danych do zaliczek na deklaracje PIT-36 – Schemat postępowania w przypadku księgowości kontowej
W przypadku, gdy jako rodzaj księgowości wybrano Księgowość kontową, zaliczka miesięczna na podatek dochodowy PIT-36 jest wyliczana na podstawie zapisów na kontach oraz danych wprowadzonych na karcie indywidualnych kwot deklaracji danego podatnika. W przypadku, gdy jako rodzaj księgowości wybrano Księgę podatkową, zaliczka miesięczna na podatek dochodowy PIT-36 jest wyliczana na podstawie zapisów Księgi podatkowej oraz danych wprowadzonych na Karcie indywidualnych kwot danego podatnika. Przed przystąpieniem do wyliczania deklaracji należy na Formularzu indywidualnych kwot wspólnika wprowadzić poszczególne odliczenia od dochodu i podatku, informacje na temat dodatkowych działalności i udziały w poszczególnych spółkach. Lista deklaracji jest otwierana z menu przez wybór: Księgowość/ PIT/ Zaliczki na PIT-36 lub przez naciśnięcie przycisku Zaliczki na PIT-36 w menu Nawigacji Comarch ERP Optima: Księgowość. Na liście deklaracji użytkownik ma przede wszystkim możliwość dodawania i obliczania nowych deklaracji, jak również przeglądania, ponownego przeliczania czy też całkowitego usuwania wcześniej obliczonych deklaracji. Dodatkowo, z poziomu listy użytkownik może zaksięgować za pomocą wzorca kwotę podatku Do zapłaty. Na liście znajdują się następujące informacje: Miesiąc i Rok deklaracji, Nazwisko i imię podatnika, Wersja formularza deklaracji, zgodnie z którą została wyliczona deklaracja, Korekta – wartość w tym polu informuje o numerze kolejnym korekty, Data obliczenia deklaracji, Kwota należna z tytułu deklaracji, Status, określający stan deklaracji (obliczona lub zamknięta), e-Deklaracje – informacje dotyczące statusu e-Deklaracji oraz Data wysłania deklaracji do systemu e-Deklaracje. Istnieje możliwość wyświetlania listy deklaracji tylko za konkretny rok przez zaznaczenie parametru Rok i wybranie konkretnego roku.Uwaga
Jeżeli zaliczka została zablokowana przed zmianami, wówczas jej zmiana ani usunięcie nie jest możliwe. W takim przypadku należy najpierw odblokować zaliczkę, korzystając z funkcji dostępnej w menu kontekstowym.
Agregacja danych dla zaliczki na PIT-36 (PIT-36L)
https://youtu.be/W0W-bcr54J4
Funkcja agregowania danych na zaliczkach na PIT-36 (PIT-36L) jest przeznaczona dla podatników, którzy wykorzystują program Comarch ERP Optima do prowadzenia księgowości kilku firm, których są właścicielami lub współwłaścicielami. Umożliwia ona automatyczne wyliczenie zaliczki z poziomu jednej bazy danych, bez konieczności ręcznego uzupełniania kwot kosztów i przychodów uzyskanych z innych prowadzonych przez podatnika działalności. Wartości przychodów i kosztów są pobierane przez program bezpośrednio z pozostałych baz w momencie przeliczania zaliczek za wybrany miesiąc.
Uwaga
Funkcja agregowania danych jest możliwa pod warunkiem, że księgowość pozostałych działalności podatnika jest prowadzona w formie księgi przychodów i rozchodów
Aby skorzystać z takiej możliwości, należy dokonać odpowiednich ustawień na karcie wspólnika, na kwotach deklaracji:
- na zakładkach [Działalność gospodarcza], [Strefa] zaznaczyć parametr Pobieraj dane z bazy,
- wskazać nazwy baz danych, z których mają być pobierane dane kwoty przychodów i kosztów,
- określić udziały procentowe podatnika w poszczególnych działalnościach,
- dokonać wyliczenia deklaracji z poziomu menu Księgowość / PIT/ Zaliczki na PIT – 36 (PIT – 36L).
Uwaga
W przypadku gdy na kwotach deklaracji właściciel ma podpiętą bazę danych i uzupełniony np. tylko jeden miesiąc udziałów to licząc zaliczkę lub deklaracje roczną tworzą się zapisy kwot za brakujące miesiące. Udziały te dodawane są za miesiące, w których są kwoty przychodów lub kosztów w podpiętej bazie. Kwoty te są kopią kwot deklaracji wspólnika z poprzednich miesięcy, czyli kopiowane są nie tylko udziały w działalnościach ale również składki, odliczenia, itp.
Wskazówka
Zalecamy liczenie deklaracji rocznej PIT-36/PIT-36L na bazie w której liczone są zaliczki zwykłe
Przygotowanie danych do zaliczek na deklaracje PIT-36 – Schemat postępowania w przypadku księgowości kontowej
- Wprowadzenie informacji na temat firmy będącej pierwszym źródłem dochodu podatnika oraz parametrów dla poprawnego wyliczenia zaliczek na PIT-36:
- Nazwa działalności – Konfiguracja firmy/ Dane firmy/Deklaracje.
- Generowanie płatności – Konfiguracja firmy/ Księgowość/ Księgowość kontowa.
- Typ działalności – Konfiguracja firmy/ Księgowość/ Działalność.
- Skala podatkowa/ Zaokrąglenia – Konfiguracja programu/ Księgowość/ Stałe podatkowe oraz Zaokrąglenia.
- Wprowadzenie danych osobowych podatnika, dodatkowych działalności oraz przychodów i kosztów z nich uzyskiwanych, odliczeń od dochodu i podatku przysługujących w danym miesiącu – Ogólne/ Inne/ Właściciele /Karta właściciela/ Udziały i kwoty deklaracji.
- Jeżeli podatnik korzysta ze zwolnienia z PIT lub nie chce korzystać z tzw. ulgi dla klasy średniej(uwzględnianej na zaliczkach na PIT-36 za okres styczeń – maj 2022 r.), to takie informacje należy wprowadzić na formularzu właściciela na zakładce [Nr ident./podatki] (w przypadku pobrania modułu płacowego) lub [Szczegółowe] (w przypadku nie pobrania modułu płacowego).
- Utworzenie zmiennych systemowych, pozwalających na przypisanie kont księgowych, z których czerpana jest informacja o przychodach, kosztach uzyskania przychodu oraz limitowanych kosztach reprezentacji i reklamy – Księgowość/ Zestawienia księgowe /zakładka Systemowe, gdzie użytkownik ma możliwość wyboru Zestawienia do obliczenia zaliczki na PIT-36/PIT-36L.
- Łącznik – sposób łączenia definicji w obrębie wyrażenia,
- Współczynnik – przeliczenie wartości argumentu wg współczynnika,
- Kwota – na przycisku widoczne są pozycje: Funkcja kont, Zestawienia oraz Wartość, Funkcje systemowe, Zapytanie SQL, Maska.
Uwaga
Aby nastąpiło zapamiętanie wyrażenia, po wypełnieniu pól: Łącznik, Współczynnik, Kwota, Argument należy wybrać przycisk .
Uwaga
Nie zalecamy dodawania w polu Definicja wartości „z ręki”. Należy taką kwotę zaksięgować albo na konto pozabilansowe i wskazać to konto w Definicji albo kwotę uzupełnić na formularzu kwot indywidualnych właściciela z poziomu Ogólne/ Inne/ Właściciele – Lista kwot deklaracji właściciela, zakładka [Dz. gospodarcza].
Uwaga
Na formularzu zaliczki na PIT-36 od wersji formularza 17 oraz deklaracji rocznej PIT-36 od wersji formularza nie są uwzględniane kwoty zdefiniowane w zestawianiu systemowym PIT-36 w poz. Koszty reprezentacji i reklamy.
- Kolejny i ostatni krok to przeliczenie samej zaliczki na PIT-36.
Zestawienie dochodów do wyliczenia składki zdrowotnej
Z poziomu listy zaliczek na PIT-36/ PIT-36L dostępna jest zakładka Zestawienie dochodów do wyliczenia składki zdrowotnej. Zestawienie może zostać utworzone automatycznie lub dodane bezpośrednio na liście przez Użytkownika.
Na liście Zestawienie dochodów do wyliczenia składki zdrowotnej dostępne są kolumny:
Zestawienie dochodów jest zawsze aktywne do edycji.
Na formularzu zestawienia dla podatnika rozliczającego według skali lub liniowo wyliczana jest kwota przychodów zwolnionych i dochodów opodatkowanych z działalności gospodarczej narastająco od początku roku. W przypadku PIT-36 działalność gospodarcza obejmuje również strefę.
Do pozycji Zwiększenie / zmniejszenie dochodu przenoszona jest kwota uzupełniona na formularzu kwot indywidualnych właściciela w polu Zwiększenie / zmniejszenie dochodu pod składkę zdrowotną narastająco od początku roku. Kwota podlega edycji i nie jest ona ograniczana do wysokości innych kwot. Pole przyjmuje zarówno wartości dodatnie, jak i ujemne.
Po dokonaniu edycji w poz. Zwiększenie / zmniejszenie dochodu, w kolejnych miesiącach kwota w tej poz. jest wyliczana jako suma wartości uzupełnionych na formularzu kwot indywidualnych właściciela w polu Zwiększenie / zmniejszenie dochodu pod składkę zdrowotną narastająco od początku roku.
Do pozycji Składki społeczne pomniejszające dochód na formularzu pierwszego zestawienia przenoszona jest suma kwot uzupełnionych na formularzu kwot indywidualnych właściciela narastająco od początku roku. Kwota podlega edycji i nie jest ona ograniczana do wysokości innych kwot. W kolejnych miesiącach kwota w poz. Składki społeczne pomniejszające dochód wyliczana jako suma składek z poprzedniego zestawienia oraz kwoty składki uzupełnionej na formularzu kwot indywidualnych właściciela w bieżącym miesiącu.
Kwota w poz. Dochód dla składki zdrowotnej wyliczana jest jako suma kwot w poz. 18 Przychody z działalności gospodarczej, i poz. 21 Dochód i poz. Zwiększenie / zmniejszenie dochodu (w przypadku kwoty dodatniej), pomniejszona o kwotę z poz. Zwiększenie / zmniejszenie dochodu (w przypadku kwoty ujemnej) i poz. Składki społeczne pomniejszające dochód. Jeżeli różnica jest wartością ujemną to wpisywana jest wartość ‘0’.
Na formularzu zestawienia dostępna jest zakładka [Dz. Gospodarcza] na której prezentowane są wszystkie działalności gospodarcze właściciela wraz z wartościami przychodów i kosztów oraz udziałami (analogicznie jak na zaliczkach na PIT). Dla zestawienia dotyczącego zaliczki na PIT-36 dostępna jest również zakładka [Strefa].
Automatyczne generowanie zestawienia
Zestawienie dochodów jest tworzone automatycznie:
W przypadku gdy podatnik rozlicza się kwartalnie to zestawienie za pierwszy i drugi miesiąc kwartału należy dodać ręcznie lub może zostać utworzone automatycznie po wyliczeniu listy płac za ten miesiąc. Po wyliczeniu kwartalnej zaliczki na PIT-36/ PIT-36L dodawane lub aktualizowane jest zestawienie za ostatni miesiąc danego kwartału.
Zestawienie dochodów nie jest usuwane po usunięciu zaliczki na PIT.
Zestawienie dochodów nie jest tworzone automatycznie po dodaniu zaliczki uproszczonej na PIT. W takim przypadku zestawienie może zostać utworzone w momencie wyliczenia listy płac lub dodane przez Użytkownika ręcznie na liście zestawień.
Jeżeli za dany miesiąc nie utworzono zestawienia dochodów to jest ono tworzone automatycznie po wyliczeniu listy płac dla właściciela.
Zestawienie dochodów nie jest usuwane po usunięciu listy płac.
Po aktualizacji programu do wersji 2022.4.1, jeżeli w bazie były naliczone miesięczne zaliczki na PIT‑36/ PIT-36L za rok 2022 to na liście zestawień zostaną utworzone zestawienia za te miesiące, uzupełnione danymi z zaliczek.
Po aktualizacji programu do wersji 2022.4.1, jeżeli w bazie były naliczone kwartalne zaliczki na PIT-36/ PIT-36L za rok 2022 to na liście zestawień zostaną utworzone zestawienia za ostatni miesiąc danego kwartału.
- Miesiąc – miesiąc, za który obliczono zestawienie.
- Rok – rok, za który obliczono zestawienie.
- Data obliczenia – data obliczenia zestawienia. Po zaktualizowaniu zestawienia o nowo przeliczoną zaliczkę lub jej korektę, w kolumnie widnieje data przeliczenia ostatniej zaliczki/korekty za dany miesiąc.
- Kwota – wartość dochodu (suma przychodów zwolnionych i dochodów opodatkowanych narastająco od początku roku) pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne.
Uwaga
W przypadku zaliczek kwartalnych na formularzu kwot indywidualnych właściciela należy uzupełnić udziały oraz składki na ubezpieczenia społeczne dla każdego miesiąca danego kwartału.
- po wyliczeniu zaliczki na PIT,
- po wyliczeniu listy płac właściciela, w firmie wskazanej na formularzu właściciela na zakładce [Ubezpieczenie (zdrow.)] w polu Pobieraj dane o dochodzie właściciela z deklaracji podatkowych, jeżeli na formularzu właściciela na zakładce [Ogólne] uzupełniono identyfikator (NIP/ PESEL).
Uwaga
Po dokonaniu zmian na formularzu zaliczki na PIT-36/ PIT-36L, wartości z tej zaliczki zostaną przepisane na zestawienie dochodów, np. kwota przychodów zwolnionych (zestawienia dochodów nie są ponownie przeliczane, ale kwoty z zaliczki przepisywane na zestawienie).