Przeniesienie Microsoft SQL Server oraz Comarch ERP Optima na inne stanowisko.

Istnieje możliwość przeniesienia Microsoft SQL Server oraz programu Comarch ERP Optima na inne stanowisko. Przeniesienie należy wykonać w następujących krokach:

– Należy wykonać kopię bezpieczeństwa dla bazy konfiguracyjnej i baz firmowych. Jeżeli baz firmowych jest dużo, można wykorzystać do tego Migrator baz danych. Jest to narzędzie dostępne które można pobrać z poziomu Indywidualnej Strony Klienta (www.erp.comarch.pl/Klienci) w zakładce Comarch ERP Optima -> Aktualne wersje.

– Jeżeli licencja jest pobierana za pomocą klucza wirtualnego, należy go odpiąć ze starego stanowiska. Można to zrobić w programie Comarch ERP Menadżer Kluczy, na zakładce konfiguracja.

– Kolejnym krokiem jest zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania (Comarch ERP Optima oraz SQL Server) na nowym stanowisku. Należy pamiętać, że bazy danych możemy przenieść na serwer SQL w tej samej wersji lub wyżej. Wersję serwera SQL, z której korzysta Comarch ERP Optima można sprawdzić w zakładce Pomoc/O Programie/Informacje techniczne w polu Dane o serwerze SQL.

– Następnie, należy zainstalować program Menadżer Kluczy na nowym stanowisku i wprowadzić klucz licencyjny (wirtualny lub HASP). Menadżer Kluczy można pobrać na Indywidualnej Stronie Klienta wchodząc w zakładkę Comarch ERP Optima -> Aktualne wersje.

– Po zainstalowaniu obu programów, można ponownie wykorzystać program Migrator baz danych, na nowym stanowisku, aby odtworzyć bazy danych z wcześniej przygotowanych kopii.

Instrukcja wykorzystania programu Migrator Baz Danych znajduje się w poniższym linku:

https://download.comarch.com/wersje_pliki/opisy/optima/dokumentacja/2022.5.1/Comarch ERP Optima Migrator Baz Danych.pdf

Opisana sytuacja dotyczy przeniesienia zarówno Comarch ERP Optima jak i Microsoft SQL Server. Jeżeli serwer SQL ma pozostać na starym stanowisku, a przeniesiony ma być sam program Comarch ERP Optima, to należy zainstalować go na nowym stanowisku oraz podłączyć się do drugiego komputera, który będzie pełnił rolę serwera.