Krok pierwszy
Aby utworzyć fakturę zaliczkową przejdź do menu Handel/Faktury zakupu, a następnie kliknij strzałkę obok ikony zielonego plusa. Wybierz opcję Faktura zaliczkowa.
Krok drugi
Pojawi się komunikat z pytaniem, czy utworzyć zamówienie u dostawcy. Kliknij Tak, aby wystawić zamówienie.
Krok trzeci
Wypełnij formularz zamówienia u dostawcy. Wybierz dostawcę, u którego zamawiasz towary i któremu będziesz wpłacać zaliczkę. Następnie wprowadź wszystkie towary, które zamawiasz. Gdy wszystko będzie gotowe, zatwierdź dokument.
Krok czwarty
Po zapisaniu zamówienia pojawi się komunikat z pytaniem, czy utworzyć fakturę zaliczkową do tego zamówienia. Kliknij Tak, aby otworzyć formularz faktury zaliczkowej zakupu.
Krok piąty
Na formularzu nowo tworzonej faktury zaliczkowej zakupu automatycznie podnoszone jest okno, na którym możesz podać kwotę przyjmowanej zaliczki, bądź procent maksymalnej możliwej wartości zaliczki. Po zaakceptowaniu, program podzieli podaną kwotę proporcjonalnie na wszystkie pozycje widoczne na formularzu faktury zaliczkowej zakupu.
Jeśli chcesz wprowadzić zaliczkę tylko dla jednej lub kilku wybranych pozycji, możesz to zrobić po zamknięciu okna, wprowadzając odpowiednią kwotę zaliczki w kolumnie [Zaliczka] dla każdej z tych pozycji.
Jeśli chcesz ponownie otworzyć okno podziału zaliczki, kliknij przycisk – Dystrybucja zaliczki na wszystkie pozycje.
Do jednego zamówienia u dostawcy można wystawić kilka faktur zaliczkowych – program kontroluje, by kwota wpłacanych zaliczek nie przekroczyła wartości zamówienia u dostawcy.
Krok szósty (rozliczenie faktury zaliczkowej)
Rozliczanie faktur zaliczkowych zakupu jest możliwe poprzez przekształcenie zamówienia u dostawcy w fakturę zakupu. W tym celu przejdź do listy zamówień u dostawcy w menu Handel/Zamówienia u dostawcy. Zaznacz zamówienie, które chcesz przekształcić do faktury zakupu i kliknij przycisk – Faktura zakupu (lub wybierz opcję Przekształcenie do FZ z menu kontekstowego pod prawym przyciskiem myszy).
Na utworzonej fakturze zakupu wykazywane są wszystkie pozycje z zamówienia u dostawcy, jednak wartość końcowa faktury (w tabeli VAT) jest pomniejszana o kwotę wpłaconych zaliczek. Na zakładce [Płatności] formularza faktury zakupu znajduje się tabela Faktury zaliczkowe, która zawiera listę faktur zaliczkowych.
Możesz wystawić wiele faktur zakupu do jednego zamówienia u dostawcy. Na kolejne faktury zakupu zostaną przeniesione pozycje, które nie zostały jeszcze zafakturowane. Możesz także modyfikować pozycje przeniesione z zamówienia u dostawcy (usuwać, dodawać, zmieniać ceny).
Aby wystawić kolejną fakturę zaliczkową do tego samego zamówienia u dostawcy należy wystawiać kolejną fakturę zaliczkową z listy Zamówień u dostawcy.
Pamiętaj, że maksymalna wartość kolejnej zaliczki zostanie automatycznie pomniejszona o kwoty zaliczek już wystawionych.
Więcej informacji w temacie faktur zaliczkowych zakupu znajduje się w artykule Faktura zaliczkowa zakupu oraz Jak wystawić fakturę zaliczkową zakupu do zamówienia zakupu od dostawcy?
Poniższy film prezentuje funkcjonalność: