Aktualizacje po wydaniu wersji

Zobacz jak automatycznie pobrać udostępnione aktualizacje Automatyczne aktualizacje programu.

Aktualizacja w dniu 14.01.2025

  1. Kasowy PIT. Wprowadzono możliwość księgowania rozliczeń z poziomu Ewidencji kasowego PIT.

W wersji 2025.1 programu Comarch ERP Optima udostępnionej w grudniu 2024 r. zostały wprowadzone zmiany dostosowujące program do wyliczenia zaliczki na PIT według tzw. metody kasowej, czyli zgodnej z faktyczną zapłatą.  Między innymi dodano nowe okno Ewidencja kasowego PIT, na którym znajdują się dokumenty z rejestru VAT oraz ewidencji dodatkowej, które mają zaznaczony parametr Kasowy PIT oraz ich rozliczenia.

Informacje na temat funkcjonalności znajdują się w ulotce do wersji 2025.1 dostępnej pod poniższym linkiem: https://pomoc.comarch.pl/optima/pl/2025/dokumentacja/ksiegowosc-48/

Po zainstalowaniu aktualizacji, z poziomu Ewidencji kasowego PIT istnieje możliwość księgowania rozliczeń do księgi podatkowej oraz do ewidencji ryczałtowej.

Księgowanie do księgi podatkowej/ ewidencji ryczałtowej

Gałęziami głównymi na oknie Ewidencja kasowego PIT są dokumenty z rejestru VAT i ewidencji dodatkowej. W przypadku dokumentów rozliczonych w całości lub w części pod dokumentem znajdują się gałęzie podrzędne, czyli dokumenty rozliczające dany dokument.

Po zaznaczeniu gałęzi podrzędnych i naciśnięciu przycisku Księguj następuje księgowanie rozliczeń do księgi podatkowej/ ewidencji ryczałtowej. Kwoty i kolumny do jakich jest księgowany dokument rozliczenia są pobierane z okna Kwoty do rozliczenia PIT.

Ewidencja kasowego PIT

Podczas księgowania rozliczenia do dokumentu z rejestru VAT zakupu znaczenie ma rodzaj odliczeń na pozycjach dokumentu oraz ustawienie parametru Księguj w koszty na formularzu kategorii wskazanej na pozycji dokumentu.

  • Jeżeli na pozycji dokumentu w rejestrze VAT zakupu odliczenia są ustawione jako TAK lub Warunkowo, to księgowana jest kwota netto. Nie jest księgowana kwota VAT.
  • Jeżeli na pozycji dokumentu w rejestrze VAT zakupu odliczenia są ustawione jako NIE, to księgowana jest kwota brutto.

 

W przypadku księgowania do księgi podatkowej rozliczenia do dokumentu z rejestru VAT zakupu lub ewidencji dodatkowej kosztów pod uwagę jest brane ustawienie parametru Księguj w koszty na formularzu kategorii wskazanej na pozycji dokumentu (rejestr VAT zakupu) lub w nagłówku dokumentu (ewidencja dodatkowa kosztów). Jeżeli na formularzu kategorii kosztowej zostanie zaznaczony parametr Księguj w koszty, to kwota jest przemnożona przez wskazany dla parametru procent.

Jeżeli na liście zostanie zaznaczona gałąź główna, to automatycznie zostaną zaznaczone wszystkie rozliczenia. Nie ma możliwości zaksięgowania tylko gałęzi głównej, jeżeli gałęzie podrzędne są odznaczone.

Jeżeli w Konfiguracji Firmy/ Księgowość/ Parametry zaznaczono w zależności od rodzaju księgowości parametr Kontrola duplikacji zapisów w Księdze podatkowej lub Kontrola duplikacji zapisów w Ewidencji ryczałtowej, to podczas księgowania dokumentu rozliczenia będzie miała miejsce kontrola duplikacji zapisów księdze podatkowej/  ewidencji ryczałtowej. W przypadku znalezienia duplikatu, dokument rozliczenia nie zostanie zaksięgowany.

Dokumenty rozliczeń z poziomu okna Ewidencji kasowego PIT nie podlegają księgowaniu automatycznemu ustawionemu w Konfiguracji Firmy/ Księgowość/ Parametry na zakładce [Operacje automatyczne], ani księgowaniu zbiorczemu ustawionemu w Konfiguracji Firmy/ Księgowość/ Parametry dla parametru Zbiorcze księgowanie dokumentów (nie podlegają automatycznemu księgowaniu).

Po zaksięgowaniu rozliczenia z poziomu okna Ewidencji kasowego PIT dokument w rejestrze VAT i ewidencji dodatkowej jest zablokowany do edycji. Na dokumencie w rejestrze VAT możliwe są do edycji tylko ustawienia związane z plikiem JPK_V7. Po zaksięgowaniu rozliczenia zarówno rozliczenie na liście Ewidencji kasowego PIT jak i dokument źródłowy na liście w rejestrze VAT/ ewidencji dodatkowej są widoczne w kolorze niebieskim.

Z poziomu listy Ewidencji kasowego PIT w menu głównym dostępny jest przycisk Zapis księgowy . Po zaznaczeniu zaksięgowanego rozliczenia i naciśnięciu przycisku Zapis księgowy  zostaje otworzony formularz zapisu księgowego w księdze podatkowej/ ewidencji ryczałtowej.

 

Na dokumencie w rejestrze VAT z zaznaczonym parametrem Kasowy PIT, na zakładce [Dokumenty], w sekcji Dokumenty powiązane znajduje się lista zapisów księgowych powstałych do zaksięgowanych rozliczeń dokumentu z listy Ewidencji kasowego PIT. Po zaznaczeniu zapisu na liście i naciśnięciu przycisku Podgląd dokumentu  zostaje otworzony formularz zapisu księgowego w księdze podatkowej/ ewidencji ryczałtowej powstały po zaksięgowaniu rozliczenia.

Nie ma możliwości usunięcia rozliczenia zaksięgowanego do księgi podatkowej lub ewidencji ryczałtowej, jeżeli bierze w nim udział płatność do dokumentu z zaznaczonym parametrem Kasowy PIT.   Podczas próby usunięcia rozliczenia pojawia się komunikat: Nie można kasować zaksięgowanych rozliczeń.  Usunięcie rozliczenia nie jest możliwe również dla operatora, który nie korzysta z modułu księgowego. Aby usunąć rozliczenie należy w pierwszej kolejności usunąć zapis księgowy.

Z poziomu listy Ewidencji kasowego PIT dostępna jest operacja seryjna Usuń zapisy księgowe. Funkcja ta umożliwia seryjne usunięcie zapisów księgowych z księgi podatkowej/ ewidencji ryczałtowej powstałych po zaksięgowaniu zaznaczonych rozliczeń.

Z poziomu listy dokumentów w rejestrach VAT/ ewidencji dodatkowej za pomocą operacji seryjnej Usuń zapisy księgowe istnieje możliwość usunięcia zapisów księgowych do rozliczeń zaksięgowanych z listy Ewidencji kasowego PIT. Jeżeli dokument posiada kilka zaksięgowanych rozliczeń to po naciśnięciu opcji Usuń zapisy księgowe zostają usunięte zapisy księgowe do wszystkich rozliczeń dokumentu zaksięgowanych z poziomu listy Ewidencji kasowego PIT.

Formularz zapisu księgowego w księdze podatkowej

Formularz zapisu księgowego w księdze podatkowej powstały po zaksięgowaniu rozliczenia z Ewidencji kasowego PIT składa się z zakładki [Ogólne]. Z poziomu zakładki [Ogólne] dostępne są następujące pola:

  • Data księgowania– data rozliczenia pobrana z Ewidencji kasowego PIT z gałęzi podrzędnej rozliczenia, z kolumny Data rozliczenia,
  • Nr dowodu– numer dokumentu źródłowego,
  • Data operacji gospodarczej– data pobierana z formularza zapisu w KPIR, z pola Data księgowania,
  • Zakład – pole widoczne w przypadku firmy wielozakładowej, do pola przenoszony jest Zakład uzupełniony na formularzu dokumentu w rejestrze VAT/ ewidencji dodatkowej. W przypadku braku uzupełnienia tego pola w rejestrze VAT/ ewidencji dodatkowej, do pola przenoszony jest zakład oznaczony jako Domyślny w menu Ogólne/ Inne/ Zakłady,
  • Podmiot – podmiot przenoszony z dokumentu źródłowego z rejestru VAT/ ewidencji dodatkowej,
  • Kategoria – kategoria pobrana z nagłówka dokumentu źródłowego Ewidencji kasowego PIT
  • Opis –  opis z dokumentu źródłowego,
  • Kolumny– kolumna pobrana z Ewidencji kasowego PIT z gałęzi podrzędnej, z kolumny Kolumna (widocznej po naciśnięciu na gałęzi podrzędnej przycisku Rozliczenie kasowego PIT), 
  • Kwota– kwota pobrana z Ewidencji kasowego PIT z gałęzi podrzędnej (widocznej po naciśnięciu na gałęzi podrzędnej przycisku Rozliczenie kasowego PIT)

Formularz zapisu księgowego w ewidencji ryczałtowej

Formularz zapisu księgowego w księdze podatkowej powstały po zaksięgowaniu rozliczenia z Ewidencji kasowego PIT składa się z zakładki [Ogólne]. Na zakładce [Ogólne] są dostępne następujące pola:

  • Dokument– numer dokumentu źródłowego,
  • Ewidencja przychodów – parametr zaznaczony, bez możliwości odznaczenia,
  • Ewidencja produktów rolnych– parametr odznaczony, bez możliwości zaznaczenia,
  • Data wpisu do ewidencji – data rozliczenia pobrana z Ewidencji kasowego PIT z gałęzi podrzędnej, z kolumny Data rozliczenia,
  • Data uzyskania przychodu– data domyślnie pobierana tak jak do tej pory z formularza zapisu w ewidencji, z pola Data wpisu do ewidencji
  • Dokument– numer przenoszony z Ewidencji kasowego PIT z gałęzi nadrzędnej, z kolumny Dokument,
  • Kategoria – kategoria pobrana z nagłówka dokumentu źródłowego Ewidencji kasowego PIT,
  • Uwagi – opis z dokumentu źródłowego,
  • Sprzedaż wg stawek– stawka ryczałtu pobrana z Ewidencji kasowego PIT z gałęzi podrzędnej, z kolumny Kolumna (widocznej po naciśnięciu na gałęzi podrzędnej przycisku Rozliczenie kasowego PIT)
  • Kwota– kwota pobrana z Ewidencji kasowego PIT z gałęzi podrzędnej (widocznej po naciśnięciu na gałęzi podrzędnej przycisku Rozliczenie kasowego PIT)

 

Aktualizacja w dniu 07.01.2025

  1. Nowy wzór deklaracji INF-D-P. Udostępniliśmy aktualizację do wersji 2025.1 do samodzielnej instalacji, która umożliwia naliczenie deklaracji INF-D-P w wersji 10.
    .
    W celu wgrania aktualizacji należy na każdym stanowisku wykonać poniższą instrukcję:
    1. Pobrać plik z lokalizacji: https://www.ibard.com/d/3ff53cb0ea7f1990bc6857c3d7d5e7c04f5b7763
    2. Zapisać go na dysku i rozpakować.
    3. Zamknąć program Comarch ERP Optima.
    4. W katalogu z plikami programu (standardowo C:\Program Files (x86)\Comarch ERP Optima) odnaleźć plik op_deklaracje.dll i zmienić jego nazwę na np. op_deklaracje.dll.bak.
    5. Pobrany plik op_deklaracje.dll skopiować do katalogu Comarch ERP Optima.
    6. Uruchomić program i ponownie naliczyć deklarację Wn-D.
    .
  2. Amortyzacja metodą naturalną. Przy próbie naliczenia odpisów amortyzacyjnych, dla środków z ustawioną metodą naturalną, pojawiał się komunikat 'Odpis dla środka nie został wygenerowany. Wyliczone kwoty odpisu są zerowe.’ Działanie poprawiono.

Aktualizacja w dniu 09.01.2025

1. Naliczanie deklaracji PIT-11 seryjnie:

  • W szczególnym przypadku podczas seryjnego naliczania deklaracji PIT-11, mógł wystąpić problem z utworzeniem dokumentu w wersji 29.
  • Poprawiono seryjne naliczanie deklaracji PIT-11. W szczególnym przypadku program mógł się wyłączyć w trakcie tworzenia dokumentów.

2. Nowy wzór deklaracji INF-D-P. Umożliwiono naliczanie deklaracji INF-D-P w wersji 10.