Handel z magazynem
Nowości
- Procedura szczególna SME. Udostępniono funkcje związane z procedurą szczególną dla małych przedsiębiorców (SME), która obowiązuje od 1 stycznia 2025 roku. Procedura szczególna SME umożliwia przedsiębiorcom mającym siedzibę działalności gospodarczej na terenie Unii Europejskiej korzystanie ze zwolnienia z VAT w państwie członkowskim, bez konieczności rejestracji VAT w każdym kraju, w którym prowadzą działalność. Warunkiem korzystania z tego zwolnienia jest rejestracja w systemie SME oraz spełnienie określonych wymogów.:
-
- całkowita roczna wartość dostaw towarów i/lub świadczenia usług dokonanych w roku podatkowym, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium UE (w tym również Polska), z wyłączeniem kwoty podatku VAT, nie przekroczyła w poprzednim ani bieżącym roku podatkowym kwoty 100 000 euro;
- spełnione zostały warunki określone przez każde z państw członkowskich, w którym podatnik zamierza korzystać ze zwolnienia z podatku VAT (w tym roczny obrót nie przekroczył progu krajowego określonego przez wskazane państwa członkowskie).
W przypadku gdy limit obrotu odnoszący się do kraju nabywcy zostanie przekroczony i nie ma już możliwości korzystania z procedury SME w danym Państwie, użytkownik ma możliwość usunięcia w ustawieniach konfiguracji programu Start/Konfiguracja/Firma/Dane Firmy/Procedura SME wskazanego państwa z listy krajów, w których podatnik stosuje procedurę SME. Ustawienia konfiguracji w tym zakresie zostały opisane w ulotce w części Ogólne i konfiguracja.
Dokumenty handlowe
Na potrzeby ewidencjonowania dokumentów handlowych wystawianych w systemie procedury szczególnej SME, w programie został dodany Rodzaj transakcji: Procedura SME. Ustawienie tego rodzaju transakcji na dokumentach spowoduje automatyczne zaktualizowanie stawek VAT na pozycjach dokumentów na stawkę ZW.
Procedura szczególna SME może być automatycznie zastosowana na:
- fakturach sprzedaży
- fakturach zaliczkowych
Na dokumencie sprzedaży (faktura sprzedaży oraz zaliczkowa) rodzaj transakcji zostanie automatycznie zmieniony na procedurę SME, jeśli w ustawieniach konfiguracji programu Start/Konfiguracja/Firma/Dane Firmy/Procedura SME dodane zostało państwo, w którym podatnik stosuje procedurę SME zgodnie z krajem nabywcy wskazanym na dokumencie, a sam nabywca na swojej karcie, na zakładce [Handlowe] ma określony rodzaj transakcji jako: Wewnątrzunijny, Wewnątrzunijny trójstronny lub Wewnątrzunijny podatnikiem jest nabywca. W wyniku aktualizacji rodzaju transakcji na Procedura SME, stawki VAT na dokumencie zostaną automatycznie zmienione na stawkę ZW, na fakturę dodany zostanie atrybut określający przyczynę zwolnienia, a na wydruku faktury w formacie sPrint po numerze NIP sprzedawcy zostanie wyświetlony sufiks – EX zgodnie z obowiązującymi wymaganiami.
Kraj nabywcy na wystawianej fakturze jest weryfikowany na podstawie jego prefiksu w numerze NIP. W przypadku gdy na liście krajów, w których użytkownik stosuje procedurę SME nie zostanie odnaleziony kraj nabywcy, na dokumencie zostanie ustawiony rodzaj transakcji zgodny z rodzajem wskazanym na kartotece kontrahenta.
Użytkownik ma możliwość ręcznej zmiany rodzaju transakcji na Procedura SME na zakładce [Kontrahent], na dokumentach handlowo-magazynowych (FPF, FZAL, FS, RO, ZD, PZ, FZ). Nabywca wskazany na dokumencie wystawianym w systemie procedury SME powinien posiadać uzupełniony prefiks NIP określający kraj pochodzenia. W przypadku, gdy na dokumencie określono rodzaj transakcji jako Procedura SME, a nie podano kodu kraju nabywcy, nie będzie można zapisać dokumentu o czym poinformuje komunikat wyświetlający się podczas próby zapisu: Dla transakcji wewnątrzunijnych wymagane jest podanie kodu kraju.
Atrybut do określenia podstawy prawnej zwolnienia – w przypadku stosowania procedury SME, na wydruku faktury sprzedaży należy wskazać przyczynę zwolnienia. W programie przyczynę zwolnienia definiujemy w oparciu o atrybut dokumentu – USTAWA O VAT z wartością Ustawa o VAT: art. 113a ust. 1 ustawy o VAT. Dla faktur sprzedaży oraz faktur zaliczkowych, po ustawieniu transakcji jako Procedura SME, atrybut zostanie dodany automatycznie.
Atrybut z przyczyną zwolnienia jest drukowany na wydrukach typu sPrint.
Po zmianie rodzaju transakcji Procedura SME na inną, atrybut zostaje automatycznie usunięty z formularza dokumentu.
Dokumenty powiązane:
Podczas przekształcania dokumentów RO, FPF, ZD, WZ, PZ do innych dokumentów handlowo-magazynowych rodzaj transakcji jest przenoszony na dokumenty wynikowe.
W przypadku przekształceń dokumentów do faktury sprzedaży oraz faktury zaliczkowej program weryfikuje czy kraj nabywcy został dodany w ustawieniach konfiguracji. W przypadku braku kraju na liście, na wspomnianych dokumentach zostaje ustawiony rodzaj transakcji z kartoteki kontrahenta bez możliwości edycji.
Korekty do dokumentów
Ustawienie rodzaju transakcji: Procedura SME jest przenoszone na korektę bez możliwości zmiany. Wyjątkiem jest korekta zbiorcza/ rabat, na którą rodzaj transakcji jest pobierany z karty kontrahenta oraz korekta stawki VAT, która pozwala na zmianę rodzaju transakcji.
Wydruki
Na wydrukach sPrint faktur sprzedaży bądź zaliczkowych wystawionych w procedurze SME po numerze NIP sprzedawcy wyświetlany jest sufiks -EX.
- sPrint. Dodano nowe wydruki:
- Dla listy dokumentów RW udostępniono wydruk Lista dokumentów RW (sPrint)/ Wzór standard.
- Dla listy dokumentów PW udostępniono wydruk Lista dokumentów PW (sPrint)/ Wzór standard.
- Dla listy dokumentów PWP udostępniono wydruk Lista dokumentów PWP (sPrint)/ Wzór standard.
- Dla listy dokumentów RWS udostępniono wydruk Lista dokumentów RWS (sPrint)/ Wzór standard.
- Dla listy dokumentów bilansów otwarcia i zamknięcia magazynu udostępniono wydruk Lista bilansów magazynu (sPrint)/ Wzór standard.
- Dla listy dokumentów PZ udostępniono wydruk Lista dokumentów PZ (sPrint)/ Wzór standard.
- Dla listy dokumentów WZ udostępniono wydruk Lista dokumentów WZ (sPrint)/ Wzór standard.
- Dla listy dokumentów MM udostępniono wydruk Lista dokumentów MM (sPrint)/ Wzór standard.
Zmiany
- Import pliku XML na listę dokumentów handlowych. W przypadku importu dokumentu na podstawie pliku XML na listę dokumentów handlowych, jeżeli pole KURS_NUMER w pliku XML nie jest uzupełnione, w zaimportowanym dokumencie ustawiony zostanie kurs ręczny.
Poprawiono
- Korekty w formacie ECOD – podczas eksportu w formacie EDI korekt do dokumentów handlowych w specyficznych sytuacjach mogły zaczytywać się nieprawidłowe dane dotyczące pierwotnych wartości na korygowanym dokumencie. Działanie poprawiono.
- Wskazywanie dostaw na dokumencie RW. Poprawiono wydajność wystawiania dokumentu RW na towary, dla których wskazywane są partie dostaw.
Współpraca z Comarch e-Sklep
Poprawiono
- Formy płatności dla e-Sklep. Poprawiono dodawanie form płatności w konfiguracji e-Sklepu w wersji demo.
- Import zamówień z e-Sklep. Poprawiono wyliczanie wartości netto na importowanym zamówieniu, gdy domyślna waluta sklepu jest inna niż PLN.
- Jednostki pomocnicze. Uniemożliwiono wpisanie zera w liczniku i mianowniku dla jednostki pomocniczej.