Ogólne i Kasa/Bank
Ogólne
Nowości
- Procedura SME. Od 1 stycznia 2025 roku zaczęły obowiązywać przepisy ułatwiające małym i średnim firmom rozliczanie podatku VAT, szczególnie jeśli działają one w więcej niż jednym kraju Unii Europejskiej. Procedura SME (Small Medium-sized Enterprise) umożliwia korzystanie ze zwolnienia z VAT nie tylko w kraju, w którym firma ma siedzibę, ale także w innych państwach członkowskich UE. W programie Comarch ERP Optima umożliwiono wystawianie dokumentów z zastosowaniem procedury SME.
W Konfiguracji Firmy/ Dane firmy została dodana gałąź Procedura SME. Służy ona do określania krajów w których firma stosuje procedurę SME. Lista zawiera kolumny Kod kraju oraz Nazwa. W nowo utworzonej bazie, jak również w bazach skonwertowanych z wersji wcześniejszych niż 2025.2.1 lista ta jest pusta. Użytkownik za pomocą ikony plusa może wskazać nowe kraje w których zamierza korzystać z tej procedury szczególnej, wybierając je z dostępnej listy 26 krajów Unii Europejskiej.
Dodane na liście kraje powinny zostać usunięte za pomocą ikony kosza jeżeli podatnik zaprzestaje stosowania procedury SME w określonym kraju UE, np. z powodu przekroczenia dopuszczalnych limitów obrotów.
Jeżeli na dokumencie sprzedażowym w Rejestrach VAT bądź w module Handel/Faktury zostanie wybrany kontrahent z jednego z krajów wskazanych w powyższej gałęzi Konfiguracji, mający na swojej karcie ustawiony rodzaj transakcji: wewnątrzunijny, wewnątrzunijny trójstronny lub wewnątrzunijny podatnikiem jest nabywca, wówczas na dokumencie podpowie się rodzaj transakcji Procedura SME, a na dokumentach w module Handel/Faktury dodatkowo zostaną zmienione stawki VAT. Kraj kontrahenta weryfikowany jest na podstawie przedrostka przy numerze NIP.
Dalsze informacje dotyczące procedury SME opisane są w nowościach i zmianach w części Handel oraz Księgowość.
Zmiany
- Kontrahent !NIEOKREŚLONY!. W nowo dodawanych bazach na formularzu kontrahenta !NIEOKREŚLONY! (który ma status osoby fizycznej) zaznaczony jest na zakładce [Handlowe] parametr Nie uwzględniaj przychodów w kasowym PIT.
- Data zamknięcia. W bazie biura rachunkowego na formularzu kontrahenta na zakładce [Księgowe] zablokowana została data zamknięcia, jeżeli status miesiąca został ustawiony jako zamknięty.
- Stawki VAT. Usunięte zostały stawki podatku VAT dla Słowacji w wysokości: 20% i 10%. W ich miejsce zostały dodane nowo obowiązujące stawki VAT: 23% i 5%. Została dodana również nowa stawka obniżona w wysokości 19%.
- Weryfikacja statusu VAT. W przypadku pracy poprzez pulpit zdalny z zaznaczonym w Konfiguracji parametrem Wymiana danych z komputerem lokalnym w pracy terminalowej, weryfikacja statusu VAT kontrahenta jest wykonywana poprzez kanał wirtualny.
Poprawiono
- Operatorzy. Przy zapisie karty operatora powstałego poprzez skopiowanie innego operatora wskazanego przy jednej z operacji Serwisu Operacji Automatycznych i mającego ustawione hasło, nie pojawia się okno z wymogiem restartu Serwisu Operacji Automatycznych.
- Filtry obowiązkowe. Umożliwiono wybieranie wartości słownikowych z rozwijalnych list na formularzach w programie, jeżeli operator ma na danej liście dodany filtr obowiązkowy wykorzystujący składnię ISNULL.
- Rachunek kontrahenta. Niespełniający standardów IBAN rachunek kontrahenta, który został dodany na jego kartę podczas OCR-owania dokumentu, nie ma zaznaczonego parametru IBAN.
Kasa/Bank
Zmiany
- mBank WebService. Przy eksporcie przelewów do mBanku umożliwiono wskazanie daty przelewu. Użytkownik może jako datę przelewu wybrać datę dzisiejszą, termin płatności, datę realizacji płatności lub inną dowolną datę. Przelewy, które w programie przed wysłaniem zostały podpisane powinny być wysyłane z datą realizacji.
Poprawiono
- Santander WebService. Przy imporcie historii rachunku niepoprawnie rozpoznawano duplikaty przelewów. Działanie poprawiono.
- Santander WebService. Po imporcie wyciągu bankowego, na liście raportów bankowych, w kolumnie Wyciąg bankowy dane nie były aktualizowane. Działanie poprawiono.
- Import przelewów z Citi Handlowy. W niektórych przypadkach przy imporcie wyciągów za pomocą Citi Handlowy – API lub Citi Handlowy – XML pojawiał się komunikat: Odwołanie do obiektu nie zostało ustawione na wystąpienie obiektu i nie można było wykonać importu. Działanie poprawiono.
- Płatności. W momencie eksportu przelewów z listy, która była posortowana po kolumnie Faktoring, pojawiał się komunikat: Nieprawidłowa nazwa kolumny. Działanie poprawiono.