Prawy panel Edytora szablonów

Prawy panel po otwarciu szablonu

Na prawym panelu dostępne są opcje formatowania szablonu, sekcji oraz poszczególnych elementów.

Po otwarciu nowego szablonu na prawym panelu znajdują się dwie sekcje: Formatowanie oraz Ustawienia tła szablonu.

Formatowanie

W sekcji Formatowanie użytkownik ma możliwość formatowania tekstu szablonu. Za pomocą przycisku strzałki po prawej stronie nazwy sekcji użytkownik może zwijać i rozwijać sekcję.

Dostępne opcje:

  • Czcionka – Z listy rozwijanej użytkownik może wybrać czcionkę tekstu na raporcie. Domyślna wybrana czcionka to Times New Roman.
  • Rozmiar czcionki – W polu użytkownik może wprowadzić rozmiar czcionki lub zmienić go za pomocą strzałek góra-dół, który pojawi się gdy wskaźnik myszy znajdzie się na polu. Domyślny rozmiar czcionki to 9.
  • Styl formatowania – Użytkownik ma możliwość skorzystania ze standardowych opcji formatowania tekstu: pogrubienie tekstu za pomocą przycisku Pogrubienie, pochylenie tekstu za pomocą przycisku Pochylenie, podkreślenie tekstu za pomocą przycisku Podkreślenie oraz skreślenie tekstu za pomocą przycisku Skreślenie. Opcje są od siebie niezależne, użytkownik może korzystać z nich w dowolnej konfiguracji. Po wybraniu potrzebnej opcji zostanie ona podświetlona na niebiesko .
  • Wyrównanie tekstu – Użytkownik może wyrównać tekst za pomocą kolejno ułożonych przycisków: do lewej, do środka, do prawej oraz jednocześnie do lewej i prawej (wyjustowanie).

Ustawienia tła szablonu

W sekcji Ustawienia tła szablonu użytkownik ma możliwość sformatowania tła szablonu.

Dostępne opcje:

  • Kolor tła – Możliwość wyboru dowolnego koloru tła. Domyślna opcja to brak koloru.
Uwaga

Uwaga! Brak koloru nie jest równoznaczny z kolorem białym. Podczas poglądu użytkownik może nie zauważyć różnicy jednak różnica będzie widoczna np. w przypadku gdy raport będzie drukowany na kartkach w kolorach innych niż biały.

  • Znak wodny – Użytkownik może ustawić znak wodny w postaci obrazu lub tekstu poprzez zaznaczenie odpowiedniej opcji. Domyślna opcja to Brak znaku wodnego.

Znak wodny – Obraz

Po zaznaczenia opcji Obraz poniżej pojawi się przycisk dodawania obrazu z dysku Wybierz obraz. Po jego naciśnięciu pojawi się standardowe okno otwierania pliku. Plik powinien być w formacie .png lub .jpg.

Po wybraniu odpowiedniego pliku i otworzeniu podgląd pliku oraz jego nazwa pojawi się w części Wybrany obraz.

Za pomocą przycisku Wybierz obraz użytkownik może zmienić obraz. Poniżej znajdują się opcje formatowania znaku wodnego. Każdą zmianę poniższych opcji widać na obszarze roboczym szablonu.

Dostępne opcje:

  • Krycie – Opcja pozwala na ustawienie przezroczystości obrazu. Użytkownik może użyć suwaka do zmiany lub wpisać wartość w pole obok niego (wraz ze znakiem %) i kliknąć lewym przyciskiem poza polem. Domyślna wartość to 100%.
  • Układ tła – Opcja pozwala wybrać jedną z dwóch opcji:
    • Nie powielaj obrazu – Przycisk pozwala na wstawienie znaku wodnego jako jednego obrazu
    • Powiel obraz – Przycisk pozwala na powielenie wybranego obrazu i rozłożenie go na całej stronie raportu.

Zaznaczona opcja będzie podświetlona na niebiesko. Domyślnie wybrana jest opcja Nie powielaj obrazu.

  • Pozycja obrazu względem strony – Za pomocą przycisków strzałek użytkownik może wybrać, do którego rogu lub krawędzi ma być wyrównany obraz. Przycisk w środku ustawia obraz na środku strony, ta pozycja jest ustawiona domyślnie.
  • Rozmiar obrazu – użytkownik może wybrać z listy jedną z trzech opcji rozmiarów:
    • oryginalny – obraz pozostanie w oryginalnym rozmiarze,
    • dopasuj do szablonu – Obraz dopasuje się do szerokości lub wysokości obszaru roboczego tak, aby zmieścił się na stronie raportu w maksymalnej wielkości nie zmieniając jego proporcji,
    • rozciągnij aby wypełnić szablon – obraz zostanie rozciągnięty na całą stronę raportu.
  • Widoczność znaku wodnego – Pozwala na ustawienie widoczności znaku w różnych trybach za pomocą suwaków:
    • Pokazuj w trybie tworzenia – Opcja odpowiada za widoczność znaku wodnego w trybie tworzenia.
    • Pokazuj w trybie podglądu i na wydruku – Opcja odpowiada za widoczność znaku wodnego w trybie podglądu oraz na wydruku.

Znak wodny – Tekst

Po zaznaczenia opcji Tekst poniżej pojawią się opcje dotyczące formatowania tekstowego znaku wodnego.

Dostępne opcje:

  • Wybrany tekst – Pole pozwala na wprowadzenie tekstu, który ma być znakiem wodnym lub wybranie jednego z listy: KOPIA, KOPIA ROBOCZA lub NIE KOPIOWAĆ.
  • Czcionka – Opcja pozwala na wybranie z listy czcionki w jakiej ma być zapisany tekst znaku wodnego. Domyślna wartość to Verdana.
  • Rozmiar czcionki – W polu użytkownik może wprowadzić rozmiar czcionki lub zmienić go za pomocą strzałek góra-dół, które pojawią się gdy wskaźnik myszy znajdzie się na polu. Domyślny rozmiar czcionki to 9.
  • Kolor – Opcja pozwala na zmianę koloru tekstu znaku wodnego. Domyślny kolor to czerwony.
  • Orientacja – Opcja pozwala na zmianę orientacji tekstu. Do wyboru: Horyzontalnie, Diagonalnie do przodu, Diagonalnie do tyłu lub Wertykalnie. Domyślna wartość to Diagonalnie do przodu.
  • Widoczność znaku wodnego – Pozwala na ustawienie widoczności znaku w różnych trybach za pomocą suwaków:
    • Pokazuj w trybie tworzenia – Opcja odpowiada za widoczność znaku wodnego w trybie tworzenia.
    • Pokazuj w trybie podglądu i na wydruku – Opcja odpowiada za widoczność znaku wodnego w trybie podglądu oraz na wydruku.

Prawy panel dla sekcji szablonu

Po zaznaczeniu na obszarze roboczym wybranej sekcji szablonu na prawym panelu  znajdują się trzy sekcje: Formatowanie, Układ oraz Widoczność warunkowa.

Formatowanie dla sekcji

W sekcji Formatowanie użytkownik ma możliwość formatowania tekstu danej sekcji. Za pomocą przycisku strzałki po prawej stronie nazwy sekcji użytkownik może zwijać i rozwijać sekcję.

Dostępne opcje:

  • Czcionka – Z listy rozwijanej użytkownik może wybrać czcionkę tekstu znajdującego się w obrębie sekcji. Domyślna wybrana czcionka to Times New Roman.
  • Rozmiar czcionki – W polu użytkownik może wprowadzić rozmiar czcionki lub zmienić go za pomocą strzałek góra-dół, który pojawi się gdy wskaźnik myszy znajdzie się na polu. Domyślny rozmiar czcionki to 9.
  • Styl formatowania – Użytkownik ma możliwość skorzystania ze standardowych opcji formatowania tekstu: pogrubienie tekstu za pomocą przycisku Pogrubienie, pochylenie tekstu za pomocą przycisku Pochylenie, podkreślenie tekstu za pomocą przycisku Podkreślenie oraz skreślenie tekstu za pomocą przycisku Skreślenie. Opcje są od siebie niezależne, użytkownik może korzystać z nich w dowolnej konfiguracji. Po wybraniu potrzebnej opcji zostanie ona podświetlona na niebiesko .
  • Wyrównanie tekstu – Użytkownik może wyrównać tekst za pomocą kolejno ułożonych przycisków: do lewej, do środka, do prawej oraz jednocześnie do lewej i prawej (wyjustowanie).
  • Styl obramowania – Opcja pozwala na zmianę stylu obramowania wszystkich tabel i pól z bazy danych znajdujących się w sekcji oraz tych, które zostaną później wstawione do sekcji. Domyślnie: linia ciągła.
  • Grubość linii – Opcja pozwala na wybranie z listy grubości linii obramowania wszystkich tabel i pól z bazy danych znajdujących się w sekcji oraz tych, które zostaną później wstawione do sekcji. Domyślnie: 1px.
  • Kolor – Opcje pozwalające na zmianę koloru tekstu (domyślnie: czarny), wypełnienia pól tabel (domyślnie: brak) oraz obramowania wszystkich tabel i pól z bazy danych znajdujących się w sekcji oraz tych, które zostaną później wstawione do sekcji (domyślnie: czarny).

Układ dla sekcji

Użytkownik ma możliwość zmiany rozmiaru sekcji. Może ustawić wysokość oraz szerokość wybranej sekcji za pomocą strzałek, które są widoczne po najechaniu wskaźnikiem myszy na pole lub poprzez wpisanie wartości w dostępne pola.

Jednostka powyższych wymiarów jest zależna od ustawień szablonu dostępnych z menu *Plik* > *Ustawienia strony*. Domyślnie są to centymetry.

Opcje sekcji

Opcja Pokazuj sekcję na jednej stronie w trybie podglądu i na wydruku pozwala aby elementy sekcji nie były dzielone na dwie strony jeśli mogą zostać wydrukowane na jednej stronie. Jeśli na danej stronie zostało za mało miejsca aby cała sekcja się zmieściła to po zaznaczeniu tego checku cała sekcja zostanie wydrukowana na kolejnej stronie.

Opcja dostępna dla sekcji:

  • Nagłówek szablonu
  • Nagłówek grupy
  • Szczegóły
  • Stopka grupy
  • Stopka szablonu

Widoczność warunkowa (dla sekcji)

W sekcji Widoczność warunkowa użytkownik ma możliwość dodawania warunków widoczności zaznaczonej sekcji na wydruku szablonu za pomocą przycisku Dodaj warunek widoczności. Za pomocą takiego warunku można ukryć na wydruku sekcje, które nie wyświetlają wartości z bazy w polach użytych w danej sekcji.

Okno Widoczność warunkowa dzieli się na trzy sekcje: Dostępne dane, Widoczność warunkowa dla sekcji, Dostępne elementy formuły.

Dostępne dane (dla sekcji)

W sekcji Dostępne dane użytkownik ma podgląd dostępnych parametrów według, których może ustawiać warunki widoczności sekcji.

Za pomocą pola Szukaj danych użytkownik ma możliwość wyszukiwania interesujących go danych. Lista poniżej wyszukiwarki zaktualizuję się dynamicznie podczas wpisywania danej frazy w wyszukiwarkę. Listę można również zaktualizować za pomocą ikony lupy.

Za pomocą ikony X użytkownik może wyczyścić wpisaną frazę w polu Szukaj danych. Spowoduje to aktualizację listy danych, zostaną wyświetlone wszystkie dane.

Pod wyszukiwarką znajduje się lista połączeń. Za pomocą strzałki po prawej stronie nazwy połączenia użytkownik może rozwijać/zwijać listę dostępnych kolumn dla danego połączenia.

Widoczność warunkowa dla sekcji

W tej części okna znajduje się pole do wpisania formuły warunku widoczności. Można ją wpisać ręcznie lub skonstruować za pomocą parametrów dostępnych w sekcji Dostępne dane oraz funkcji i operacji dostępnych w sekcji Dostępne elementy formuły (sekcja opisana poniżej).

Parametry oraz funkcje i operacje dodaje się metodą drag and drop upuszczając na pole w tej sekcji. Nazwy parametrów powinny znajdować się w nawiasach kwadratowych.

Dostępne elementy formuły

W sekcji Dostępne elementy formuły znajdują się funkcje oraz operacje, które użytkownik może użyć do tworzenia warunku widoczności. Są one podzielone na dwie zakładki Funkcje oraz Operacje.

Funkcje (dla sekcji)

Na zakładce Funkcje znajduje się wyszukiwarka oraz lista dostępnych funkcji.

Użytkownik może wyszukać interesującą go funkcję za pomocą pola Szukaj. Podczas wpisywania szukanej frazy lista poniżej aktualizuje się dynamicznie. Przycisk lupy po prawej stronie pola również służy do aktualizacji listy poniżej.

Po prawej stronie pola wyszukiwania znajduje się lista rozwijana zawierająca kategorie funkcji. Domyślenie wyświetlane są funkcje z wszystkich kategorii. Po zmianie kategorii zaktualizuje się lista funkcji poniżej wyświetlając funkcję z danej kategorii. Wybranie kategorii łączy się z działaniem wyszukiwarki.

Po naciśnięciu lewym przyciskiem myszy na wybraną funkcję pod listą funkcji wyświetlony zostanie opis jej działania.

Operacje (dla sekcji)

Na zakładce Operacje znajduje się lista podstawowych operacji, z których użytkownik może korzystać podczas tworzenia warunku widoczności,

Po jednokrotnym kliknięciu na wybraną operację pod listą pojawi się opis działania operatora.

W dolnej części okna znajdują się standardowe przyciski Anuluj służący do anulowania tworzenia warunku widoczności i zamknięcia okna Widoczność warunkowa oraz Zapisz służący do zamknięcia okna i zapisania stworzonego warunku.

Stworzony warunek pojawi się na liście w sekcji Widoczność warunkowa w prawym panelu. Na liście użytkownik ma możliwość edycji warunku poprzez naciśnięcie przycisku ołówka lub usunięcie warunku poprzez naciśnięcie przycisku kosza. Po dodaniu warunku po prawej stronie danej sekcji pojawi się ikona oka.

Uwaga

Uwaga! Gdy użytkownik ustawi dla jednego elementu warunek, który ukryje element na wydruku to inne elementy nachodzące na ukryty element mogą ale nie muszą być niewidoczne.
Na przykład jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy mieścił się na tabeli to na wydruku pole tekstowe również będzie ukryte.

Natomiast jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy znajdował się poza tabelą to na wydruku pole tekstowe będzie widoczne.

Prawy panel dla sekcji Nagłówek grupy oraz Stopka grupy

Po zaznaczeniu na obszarze roboczym sekcji Nagłówek grupy lub Stopka grupy na prawym panelu zostaje wyświetlony zbiór opcji FormatowanieUkładOpcje grupowania oraz Widoczność warunkowa. W przypadku opcji FormatowanieUkład oraz Widoczność warunkowa są takie same jak dla dowolnej sekcji szablonu.

W części Opcje sekcji dostępna jest opcje:

  • Powtarzaj sekcje na każdej stronie – opcja pozwala aby elementy danej sekcji będą widoczne na każdej stronie wydruku.
  • Pokazuj sekcję na jednej stronie w trybie podglądu i na wydruku – opcja pozwala aby elementy sekcji nie były dzielone na dwie strony jeśli mogą zostać wydrukowane na jednej stronie. Jeśli na danej stronie zostało za mało miejsca aby cała sekcja się zmieściła to po zaznaczeniu tego checku cała sekcja zostanie wydrukowana na kolejnej stronie.

Prawy panel dla tabeli

Dla zaznaczonej tabeli prawy panel zawiera sekcje FormatowanieUkład oraz Widoczność warunkowa.

Formatowanie dla tabeli

W sekcji Formatowanie użytkownik ma możliwość formatowania tekstu wybranej tabeli. Za pomocą przycisku strzałki po prawej stronie nazwy sekcji użytkownik może zwijać i rozwijać sekcję.

Dostępne opcje:

  • Czcionka – Z listy rozwijanej użytkownik może wybrać czcionkę tekstu znajdującego się w wybranej tabeli. Domyślna wybrana czcionka to Times New Roman.
  • Rozmiar czcionki – W polu użytkownik może wprowadzić rozmiar czcionki lub zmienić go za pomocą strzałek góra-dół, który pojawi się gdy wskaźnik myszy znajdzie się na polu. Domyślny rozmiar czcionki to 9.
  • Styl formatowania – Użytkownik ma możliwość skorzystania ze standardowych opcji formatowania tekstu: pogrubienie tekstu za pomocą przycisku Pogrubienie, pochylenie tekstu za pomocą przycisku Pochylenie, podkreślenie tekstu za pomocą przycisku Podkreślenie oraz skreślenie tekstu za pomocą przycisku Skreślenie. Opcje są od siebie niezależne, użytkownik może korzystać z nich w dowolnej konfiguracji. Po wybraniu potrzebnej opcji zostanie ona podświetlona na niebiesko .
  • Wyrównanie tekstu – Użytkownik może wyrównać tekst za pomocą kolejno ułożonych przycisków: do lewej, do środka, do prawej oraz jednocześnie do lewej i prawej (wyjustowanie). Jednocześnie użytkownik może wyrównać tekst do góry, do środka, do dołu każdej komórki tabeli.
  • Obramowanie – Opcja pozwala na zaznaczenie, które krawędzie tabeli będą widoczne. Do wyboru kolejno: wszystkie, zewnętrzne, żadne, krawędź dolna, lewa, prawa, górna.
  • Styl obramowania – Opcja pozwala na zmianę stylu obramowania tabeli. Domyślnie: linia ciągła.
  • Grubość linii – Opcja pozwala na wybranie z listy grubości linii obramowania tabeli. Domyślnie: 1px.
  • Kolor – Opcje pozwalające na zmianę koloru tekstu (domyślnie: czarny), wypełnienia pól tabeli (domyślnie: brak) oraz obramowania tabeli (domyślnie: czarny).

Układ

W sekcji Układ użytkownik może podejrzeć i zmienić współrzędne położenia tabeli na szablonie, a także jej rozmiar.

Pozycje X i Y odpowiadają pozycji lewego górnego rogu tabeli. W polu Wysokość znajduje się wartość wysokości całej tabeli, w polu Szerokość znajduje się wartość szerokości całej tabeli.

Jednostka powyższych wymiarów jest zależna od ustawień szablonu dostępnych z menu Plik > Ustawienia strony. Domyślnie są to centymetry.

Widoczność warunkowa dla tabeli

W sekcji Widoczność warunkowa użytkownik ma możliwość dodawania warunków widoczności zaznaczonej tabeli na wydruku szablonu za pomocą przycisku Dodaj warunek widoczności. Za pomocą takiego warunku można ukryć na wydruku sekcje, które nie wyświetlają wartości z bazy w polach użytych w danej sekcji.

Okno Widoczność warunkowa dzieli się na trzy sekcje: Dostępne daneWidoczność warunkowa dla tabeliDostępne elementy formuły.

Dostępne dane (dla tabeli)

W sekcji Dostępne dane użytkownik ma podgląd dostępnych parametrów według, których może ustawiać warunki widoczności sekcji.

Za pomocą pola Szukaj danych użytkownik ma możliwość wyszukiwania interesujących go danych. Lista poniżej wyszukiwarki zaktualizuję się dynamicznie podczas wpisywania danej frazy w wyszukiwarkę. Listę można również zaktualizować za pomocą ikony lupy.

Za pomocą ikony X użytkownik może wyczyścić wpisaną frazę w polu Szukaj danych. Spowoduje to aktualizację listy danych, zostaną wyświetlone wszystkie dane.

Pod wyszukiwarką znajduje się lista połączeń. Za pomocą strzałki po prawej stronie nazwy połączenia użytkownik może rozwijać/zwijać listę dostępnych kolumn dla danego połączenia.

Widoczność warunkowa dla tabeli

W tej części okna znajduje się pole do wpisania formuły warunku. Można ją wpisać ręcznie lub skonstruować za pomocą parametrów dostępnych w sekcji Dostępne dane oraz funkcji i operacji dostępnych w sekcji Dostępne elementy formuły (sekcja opisana poniżej).

Parametry oraz funkcje i operacje dodaje się metodą drag and drop upuszczając na pole w tej sekcji. Nazwy parametrów powinny znajdować się w nawiasach kwadratowych.

Dostępne elementy formuły (dla tabeli)

W sekcji Dostępne elementy formuły znajdują się funkcje oraz operacje, które użytkownik może użyć do tworzenia miary wyliczanej. Są one podzielone na dwie zakładki Funkcje oraz Operacje.

Funkcje(dla tabeli)

Na zakładce Funkcje znajduje się wyszukiwarka oraz lista dostępnych funkcji.

Użytkownik może wyszukać interesującą go funkcję za pomocą pola Szukaj. Podczas wpisywania szukanej frazy lista poniżej aktualizuje się dynamicznie. Przycisk lupy po prawej stronie pola również służy do aktualizacji listy poniżej.

Po prawej stronie pola wyszukiwania znajduje się lista rozwijana zawierająca kategorie funkcji. Domyślenie wyświetlane są funkcje z wszystkich kategorii. Po zmianie kategorii zaktualizuje się lista funkcji poniżej wyświetlając funkcję z danej kategorii. Wybranie kategorii łączy się z działaniem wyszukiwarki.

Po naciśnięciu lewym przyciskiem myszy na wybraną funkcję pod listą funkcji wyświetlony zostanie opis jej działania.

Operacje(dla tabeli)

Na zakładce Operacje znajduje się lista podstawowych operacji, z których użytkownik może korzystać podczas tworzenia warunku widoczności,

Po jednokrotnym kliknięciu na wybraną operację pod listą pojawi się opis działania operatora.

W dolnej części okna znajdują się standardowe przyciski Anuluj służący do anulowania tworzenia warunku widoczności i zamknięcia okna Widoczność warunkowa oraz Zapisz służący do zamknięcia okna i zapisania stworzonego warunku.

Stworzony warunek pojawi się na liście w sekcji Widoczność warunkowa w prawym panelu. Na liście użytkownik ma możliwość edycji warunku poprzez naciśnięcie przycisku ołówka lub usunięcie warunku poprzez naciśnięcie przycisku kosza.

Uwaga

Uwaga! Gdy użytkownik ustawi dla jednego elementu warunek, który ukryje element na wydruku to inne elementy nachodzące na ukryty element mogą ale nie muszą być niewidoczne.
Na przykład jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy mieścił się na tabeli to na wydruku pole tekstowe również będzie ukryte.


Natomiast jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy znajdował się poza tabelą to na wydruku pole tekstowe będzie widoczne.

Prawy panel dla kolumny tabeli lub pojedynczej komórki tabeli

Dla zaznaczonej kolumny tabeli lub pojedynczej komórki prawy panel zawiera sekcje FormatowanieUkład oraz Widoczność warunkowa.

Formatowanie dla kolumny lub komórki

W sekcji Formatowanie użytkownik ma możliwość formatowania tekstu wybranej kolumny lub komórki tabeli. Za pomocą przycisku strzałki po prawej stronie nazwy sekcji użytkownik może zwijać i rozwijać sekcję.

Dostępne opcje:

  • Czcionka – Z listy rozwijanej użytkownik może wybrać czcionkę tekstu znajdującego się w wybranej kolumnie lub komórce tabeli. Domyślna wybrana czcionka to Times New Roman.
  • Rozmiar czcionki – W polu użytkownik może wprowadzić rozmiar czcionki lub zmienić go za pomocą strzałek góra-dół, który pojawi się gdy wskaźnik myszy znajdzie się na polu. Domyślny rozmiar czcionki to 9.
  • Styl formatowania – Użytkownik ma możliwość skorzystania ze standardowych opcji formatowania tekstu: pogrubienie tekstu za pomocą przycisku Pogrubienie, pochylenie tekstu za pomocą przycisku Pochylenie, podkreślenie tekstu za pomocą przycisku Podkreślenie oraz skreślenie tekstu za pomocą przycisku Skreślenie. Opcje są od siebie niezależne, użytkownik może korzystać z nich w dowolnej konfiguracji. Po wybraniu potrzebnej opcji zostanie ona podświetlona na niebiesko .
  • Wyrównanie tekstu – Użytkownik może wyrównać tekst za pomocą kolejno ułożonych przycisków: do lewej, do środka, do prawej oraz jednocześnie do lewej i prawej (wyjustowanie). Jednocześnie użytkownik może wyrównać tekst do góry, do środka, do dołu każdej komórki tabeli.
  • Zawijanie tekstu – Użytkownik ma możliwość ustawienia braku lub zawijania tekstu w komórce.
  • Obramowanie – Opcja pozwala na zaznaczenie, które krawędzie tabeli będą widoczne. Do wyboru kolejno: wszystkie, zewnętrzne, żadne, krawędź dolna, lewa, prawa, górna.
  • Styl obramowania – Opcja pozwala na zmianę stylu obramowania tabeli. Domyślnie: linia ciągła.
  • Grubość linii – Opcja pozwala na wybranie z listy grubości linii obramowania tabeli. Domyślnie: 1px.
  • Kolor – Opcje pozwalające na zmianę koloru tekstu (domyślnie: czarny), wypełnienia pól tabeli (domyślnie: brak) oraz obramowania tabeli (domyślnie: czarny).
  • Powiększenie kontrolki – Opcja pozwala na automatycznie powiększenie komórki to tekstu znajdującego się w niej.
  • Pomniejszenie kontrolki – Opcja pozwala na automatycznie pomniejszenie komórki to tekstu znajdującego się w niej.
  • Wielowierszowość – Opcja pozwala na wprowadzanie tekstu w kilku wiersza w jednej komórce.

Układ dla kolumny lub komórki

W sekcji Układ użytkownik może podejrzeć i zmienić wysokość i szerokość zaznaczonej kolumny lub komórki tabeli.

W polu Wysokość znajduje się wartość wysokości zaznaczonej kolumny lub komórki tabeli, w polu Szerokość znajduje się wartość szerokości zaznaczonej kolumny lub komórki tabeli.

Jednostka powyższych wymiarów jest zależna od ustawień szablonu dostępnych z menu Plik > Ustawienia strony. Domyślnie są to centymetry.

Widoczność warunkowa komórki (lub kolumny tabeli)

W sekcji Widoczność warunkowa użytkownik ma możliwość dodawania warunków widoczności zaznaczonej kolumny lub komórki tabeli na wydruku szablonu za pomocą przycisku Dodaj warunek widoczności. Za pomocą takiego warunku można ukryć na wydruku elementy, które nie spełniają danego warunku.

Okno Widoczność warunkowa dzieli się na trzy sekcje: Dostępne daneFormuła dla wartości koduDostępne elementy formuły.

Dostępne dane (dla kolumny lub komórki tabeli)

W sekcji Dostępne dane użytkownik ma podgląd dostępnych parametrów według, których może ustawiać warunki widoczności elementu.

Za pomocą pola Szukaj danych użytkownik ma możliwość wyszukiwania interesujących go danych. Lista poniżej wyszukiwarki zaktualizuję się dynamicznie podczas wpisywania danej frazy w wyszukiwarkę. Listę można również zaktualizować za pomocą ikony lupy.

Za pomocą ikony X użytkownik może wyczyścić wpisaną frazę w polu Szukaj danych. Spowoduje to aktualizację listy danych, zostaną wyświetlone wszystkie dane.

Pod wyszukiwarką znajduje się lista połączeń. Za pomocą strzałki po prawej stronie nazwy połączenia użytkownik może rozwijać/zwijać listę dostępnych kolumn dla danego połączenia.

Wartość warunkowa dla komórki

W tej części okna znajduje się pole do wpisania formuły warunku. Można ją wpisać ręcznie lub skonstruować za pomocą parametrów dostępnych w sekcji Dostępne dane oraz funkcji i operacji dostępnych w sekcji Dostępne elementy formuły (sekcja opisana poniżej).

Parametry oraz funkcje i operacje dodaje się metodą drag and drop upuszczając na pole w tej sekcji. Nazwy parametrów powinny znajdować się w nawiasach kwadratowych.

Dostępne elementy formuły (dla kolumny lub komórki tabeli)

W sekcji Dostępne elementy formuły znajdują się funkcje oraz operacje, które użytkownik może użyć do tworzenia miary wyliczanej. Są one podzielone na dwie zakładki Funkcje oraz Operacje.

Funkcje (dla kolumny lub komórki tabeli)

Na zakładce Funkcje znajduje się wyszukiwarka oraz lista dostępnych funkcji.

Użytkownik może wyszukać interesującą go funkcję za pomocą pola Szukaj. Podczas wpisywania szukanej frazy lista poniżej aktualizuje się dynamicznie. Przycisk lupy po prawej stronie pola również służy do aktualizacji listy poniżej.

Po prawej stronie pola wyszukiwania znajduje się lista rozwijana zawierająca kategorie funkcji. Domyślenie wyświetlane są funkcje z wszystkich kategorii. Po zmianie kategorii zaktualizuje się lista funkcji poniżej wyświetlając funkcję z danej kategorii. Wybranie kategorii łączy się z działaniem wyszukiwarki.

Po naciśnięciu lewym przyciskiem myszy na wybraną funkcję pod listą funkcji wyświetlony zostanie opis jej działania.

Operacje (dla kolumny lub komórki tabeli)

Na zakładce Operacje znajduje się lista podstawowych operacji, z których użytkownik może korzystać podczas tworzenia warunku widoczności,

Po jednokrotnym kliknięciu na wybraną operację pod listą pojawi się opis działania operatora.

W dolnej części okna znajdują się standardowe przyciski Anuluj służący do anulowania tworzenia warunku widoczności i zamknięcia okna Widoczność warunkowa oraz Zapisz służący do zamknięcia okna i zapisania stworzonego warunku.

Stworzony warunek pojawi się na liście w sekcji Widoczność warunkowa w prawym panelu. Na liście użytkownik ma możliwość edycji warunku poprzez naciśnięcie przycisku ołówka lub usunięcie warunku poprzez naciśnięcie przycisku kosza. Po dodaniu warunku po prawej stronie danej sekcji pojawi się ikona oka.

Uwaga

Uwaga! Gdy użytkownik ustawi dla jednego elementu warunek, który ukryje element na wydruku to inne elementy nachodzące na ukryty element mogą ale nie muszą być niewidoczne.
Na przykład jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy mieścił się na tabeli to na wydruku pole tekstowe również będzie ukryte.


Natomiast jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy znajdował się poza tabelą to na wydruku pole tekstowe będzie widoczne.

Prawy panel dla pola danych

Dla zaznaczonego pola danych prawy panel zawiera sekcje Formatowanie, Format wartości, Układ oraz Widoczność warunkowa.

Formatowanie dla pola danych

W sekcji Formatowanie użytkownik ma możliwość formatowania tekstu wybranego pola danych. Za pomocą przycisku strzałki po prawej stronie nazwy sekcji użytkownik może zwijać i rozwijać sekcję.

Dostępne opcje:

  • Czcionka – Z listy rozwijanej użytkownik może wybrać czcionkę tekstu znajdującego się w wybranej kolumnie lub komórce tabeli. Domyślna wybrana czcionka to Times New Roman.
  • Rozmiar czcionki – W polu użytkownik może wprowadzić rozmiar czcionki lub zmienić go za pomocą strzałek góra-dół, który pojawi się gdy wskaźnik myszy znajdzie się na polu. Domyślny rozmiar czcionki to 9.
  • Styl formatowania – Użytkownik ma możliwość skorzystania ze standardowych opcji formatowania tekstu: pogrubienie tekstu za pomocą przycisku Pogrubienie, pochylenie tekstu za pomocą przycisku Pochylenie, podkreślenie tekstu za pomocą przycisku Podkreślenie oraz skreślenie tekstu za pomocą przycisku Skreślenie. Opcje są od siebie niezależne, użytkownik może korzystać z nich w dowolnej konfiguracji. Po wybraniu potrzebnej opcji zostanie ona podświetlona na niebiesko .
  • Wyrównanie tekstu – Użytkownik może wyrównać tekst za pomocą kolejno ułożonych przycisków: do lewej, do środka, do prawej oraz jednocześnie do lewej i prawej (wyjustowanie). Jednocześnie użytkownik może wyrównać tekst do góry, do środka, do dołu każdej komórki tabeli.
  • Zawijanie tekstu – Użytkownik ma możliwość ustawienia braku lub zawijania tekstu w komórce.
  • Obramowanie – Opcja pozwala na zaznaczenie, które krawędzie tabeli będą widoczne. Do wyboru kolejno: wszystkie, zewnętrzne, żadne, krawędź dolna, lewa, prawa, górna.
  • Styl obramowania – Opcja pozwala na zmianę stylu obramowania tabeli. Domyślnie: linia ciągła.
  • Grubość linii – Opcja pozwala na wybranie z listy grubości linii obramowania tabeli. Domyślnie: 1px.
  • Kolor – Opcje pozwalające na zmianę koloru tekstu (domyślnie: czarny), wypełnienia pól tabeli (domyślnie: brak) oraz obramowania tabeli (domyślnie: czarny).
  • Powiększenie kontrolki – Opcja pozwala na automatycznie powiększenie komórki to tekstu znajdującego się w niej.
  • Pomniejszenie kontrolki – Opcja pozwala na automatycznie pomniejszenie komórki to tekstu znajdującego się w niej.
  • Wielowierszowość – Opcja pozwala na wprowadzanie tekstu w kilku wiersza w jednej komórce.

Format wartości

W sekcji *Format wartości* użytkownik ma możliwość zmiany formatu wyświetlanych danych.

Dostępne opcje to:

  • Ogólny – ogólny format wartości, domyślny.
  • Data i czas – Opcja pozwala na sformatowanie wartości jako daty. Po jej wybraniu pojawią się dwie listy rozwijane: Data i Czas. Użytkownik może wybrać czy chce wyświetlać datę/czas oraz w jakim formacie.

  • Liczba – Opcja pozwala na sformatowanie wartości jako liczby. Użytkownik może wskazać ilość miejsc dziesiętnych oraz wybrać czy wartości mają zawierać separator tysięcy.

  • Procent – Opcja pozwala na sformatowanie wartości jako procent. Użytkownik może wskazać ilość miejsc dziesiętnych oraz wybrać czy wartości mają zawierać separator tysięcy.

  • Waluta – Opcja pozwala na sformatowanie wartości jako waluta. Z listy rozwijanej użytkownik może wskazać walutę jaka ma być widoczna przy wartości na wydruku. Może również wybrać czy powinien być wyświetlany kod ISO czy symbol waluty, określić ilość miejsc dziesiętnych, wybrać czy wartości mają zawierać separator tysięcy, wybrać czy wartości mają być wyświetlane w stylu księgowym.

  • Specjalny – Opcja pozwala na sformatowanie wartości jako format specjalny. Użytkownik ma możliwość wybrania jednego z kilku dostępnych trybów.

  • Utwórz własny format – Opcja pozwala na sformatowanie wartości we własnym formacie. Po wybraniu tej opcji pokaże się okno Format własny.

Użytkownik może samodzielnie stworzyć dowolny format dla wartości

Oto lista znaków często używanych w składni:

  • 0 – Cyfra w liczbie. W wynikach zostanie wyświetlone nieuwzględnione 0.
  • # – Cyfra w liczbie. W wynikach nie zostanie wyświetlone nieuwzględniane 0.
  • .(kropka) – Określa położenie kropki dziesiętnej. Wygląd kropki zależy od ustawień regionalnych.
  • , – Określa położenie przecinka. Wygląd przecinka zależy od ustawień regionalnych.
  • ’tekst’ – Dodaje tekst do wzoru. Aby odpowiedni tekst został wyświetlony, wstaw go w cudzysłowie angielskim.
  • c – Konwertuje podaną liczbę na ciąg znaków reprezentujący kwotę w walucie, przy czym używane są bieżące opcje regionalne.

W dolnej części okna znajdują się dwa przyciski: Anuluj – służy do zamknięcia okna bez zapisywania zmiany oraz Utwórz – służy do utworzenia skonstruowanego formatu. Utworzony format będzie widoczny na liście Sformatuj jako na prawym panelu edytora. Poniżej widoczny będzie przykład użycia stworzonego formatu.

Po dodaniu innego pola będzie możliwość wybrania stworzonego formatu z listy Sformatuj jako.

Układ pola danych

W sekcji Układ użytkownik może podejrzeć i zmienić wysokość i szerokość zaznaczonego pola.

W polu Wysokość znajduje się wartość wysokości zaznaczonego pola, w polu Szerokość znajduje się wartość szerokości zaznaczonego pola.

Jednostka powyższych wymiarów jest zależna od ustawień szablonu dostępnych z menu Plik > Ustawienia strony.

Widoczność warunkowa (dla pola danych)

W sekcji Widoczność warunkowa użytkownik ma możliwość dodawania warunków widoczności zaznaczonego pola na wydruku szablonu za pomocą przycisku Dodaj warunek widoczności. Za pomocą takiego warunku można ukryć na wydruku elementy, które nie spełniają danego warunku.

Okno Widoczność warunkowa dzieli się na trzy sekcje: Dostępne daneFormuła dla wartości koduDostępne elementy formuły.

Dostępne dane (dla pola danych)

W sekcji Dostępne dane użytkownik ma podgląd dostępnych parametrów według, których może ustawiać warunki widoczności elementu.

Za pomocą pola Szukaj danych użytkownik ma możliwość wyszukiwania interesujących go danych. Lista poniżej wyszukiwarki zaktualizuję się dynamicznie podczas wpisywania danej frazy w wyszukiwarkę. Listę można również zaktualizować za pomocą ikony lupy.

Za pomocą ikony X użytkownik może wyczyścić wpisaną frazę w polu Szukaj danych. Spowoduje to aktualizację listy danych, zostaną wyświetlone wszystkie dane.

Pod wyszukiwarką znajduje się lista połączeń. Za pomocą strzałki po prawej stronie nazwy połączenia użytkownik może rozwijać/zwijać listę dostępnych kolumn dla danego połączenia.

Wartość warunkowa dla pola tekstowego (pola danych)

W tej części okna znajduje się pole do wpisania formuły warunku. Można ją wpisać ręcznie lub skonstruować za pomocą parametrów dostępnych w sekcji Dostępne dane oraz funkcji i operacji dostępnych w sekcji Dostępne elementy formuły (sekcja opisana poniżej).

Parametry oraz funkcje i operacje dodaje się metodą drag and drop upuszczając na pole w tej sekcji. Nazwy parametrów powinny znajdować się w nawiasach kwadratowych.

Dostępne elementy formuły (pola danych)

W sekcji Dostępne elementy formuły znajdują się funkcje oraz operacje, które użytkownik może użyć do tworzenia warunku widoczności. Są one podzielone na dwie zakładki Funkcje oraz Operacje.

Funkcje (pola danych)

Na zakładce Funkcje znajduje się wyszukiwarka oraz lista dostępnych funkcji.

Użytkownik może wyszukać interesującą go funkcję za pomocą pola Szukaj. Podczas wpisywania szukanej frazy lista poniżej aktualizuje się dynamicznie. Przycisk lupy po prawej stronie pola również służy do aktualizacji listy poniżej.

Po prawej stronie pola wyszukiwania znajduje się lista rozwijana zawierająca kategorie funkcji. Domyślenie wyświetlane są funkcje z wszystkich kategorii. Po zmianie kategorii zaktualizuje się lista funkcji poniżej wyświetlając funkcję z danej kategorii. Wybranie kategorii łączy się z działaniem wyszukiwarki.

Po naciśnięciu lewym przyciskiem myszy na wybraną funkcję pod listą funkcji wyświetlony zostanie opis jej działania.

Operacje (pola danych)

Na zakładce Operacje znajduje się lista podstawowych operacji, z których użytkownik może korzystać podczas tworzenia warunku widoczności,

Po jednokrotnym kliknięciu na wybraną operację pod listą pojawi się opis działania operatora.

W dolnej części okna znajdują się standardowe przyciski Anuluj służący do anulowania tworzenia warunku widoczności i zamknięcia okna Widoczność warunkowa oraz Zapisz służący do zamknięcia okna i zapisania stworzonego warunku.

Stworzony warunek pojawi się na liście w sekcji Widoczność warunkowa w prawym panelu. Na liście użytkownik ma możliwość edycji warunku poprzez naciśnięcie przycisku ołówka lub usunięcie warunku poprzez naciśnięcie przycisku kosza. Po dodaniu warunku po prawej stronie danej sekcji pojawi się ikona oka.

Uwaga

Uwaga! Gdy użytkownik ustawi dla jednego elementu warunek, który ukryje element na wydruku to inne elementy nachodzące na ukryty element mogą ale nie muszą być niewidoczne.
Na przykład jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy mieścił się na tabeli to na wydruku pole tekstowe również będzie ukryte.


Natomiast jeśli dla tabeli zostanie ukryta na wydruku, a pole tekstowe zostanie przesunięcie na szablonie w taki sposób aby wskaźnik myszy znajdował się poza tabelą to na wydruku pole tekstowe będzie widoczne.

Czy ten artykuł był pomocny?