Plan pracy i reguły wygładzania

Planowanie czasu pracy

Aby wprowadzić plan pracy, należy zalogować się na konto z uprawnieniami administratora w aplikacji webowej https://tna.comarch.com/pl, następnie przejść do „Zarządzanie kadrą” > „Plan pracy”. Zostaną wyświetlone dotychczas utworzone plany pracy. W prawym górnym rogu znajduje się zielony przycisk „+Dodaj plan pracy”.

W tym miejscu istnieje możliwość ustawienia dni i godziny pracy zgodnie z systemem we własnym przedsiębiorstwie. Wyróżnia się dwa rodzaje planu pracy: normowany (ze ściśle określonymi godzinami rozpoczęcia oraz zakończenia pracy) oraz nienormowany (czas pracy określony jest wymiarem zadań pracy pracownika, dokładne godziny rozpoczęcia oraz zakończenia pracy nie są zdefiniowane). Istnieje możliwość przypisania go do centrum (struktury organizacyjnej) oraz do poszczególnych pracowników.

Widok aplikacji webowej po wybraniu przycisku „+Dodaj plan pracy”

Dodatkowo jest możliwość zaznaczenia opcji:
− Prezentuj w planie pracy dni ustawowo wolne od pracy jako dzień wolny (po zaznaczeniu tej opcji dni ustawowo wolne od pracy zostaną oznaczone w planie pracy jako dzień wolny).
− Wszystkie soboty jako dzień wolny (po zaznaczeniu tej opcji wszystkie soboty w planie pracy zostaną oznaczone jako dzień wolny).
− Wszystkie niedziele jako dzień wolny (po zaznaczeniu tej opcji wszystkie niedziele w planie pracy zostaną oznaczone jako dzień wolny).
− Ustaw reguły wygładzania czasu – zaznaczając tę opcję, można wprowadzić szczegółowe zasady rozliczania czasu pracy pracowników, co zostało opisane poniżej.

 

Reguły wygładzania czasu pracy

To funkcja pozwalająca na rozszerzenie metody rozliczania czasu pracy, wygładza (zaokrągla) czasy różnego typu zdarzeń. Przełożony ma możliwość określenia tolerancji dla spóźnień lub wcześniejszych wyjść. Opcja ta dostępna jest tylko dla normowanego planu pracy.

Przykładowe ustawienia reguł wygładzania czasu pracy z poziomu aplikacji webowej

1) Uwzględniaj wcześniejsze rozpoczęcie pracy do X minut
Pozwala na rozpoczęcie pracy na X minut przed wyznaczoną w planie pracy normą.
Przykład 1:
Jeśli X=10, norma pracy wskazuje rozpoczęcie pracy o godzinie 8:00, a pracownik przyjdzie do pracy o 7:45, to czas zacznie być liczony od godziny 7:50.
Przykład 2:
Jeśli X = 0, norma pracy wskazuje rozpoczęcie pracy o godzinie 8:00, a pracownik przyjdzie do pracy o 7:45, to czas zacznie być liczony od godziny 8:00.

2) Uwzględniaj spóźnienia do X minut
Spóźnienia do X minut będą akceptowane i wliczane do czasu pracy zgodnie z wyznaczoną w planie pracy normą.
Przykład 1:
Jeśli X=10, norma pracy wskazuje rozpoczęcie pracy o godzinie 8:00, a pracownik przyjdzie do pracy o 8:07, to czas pracy zacznie być liczony od 8:07. Oznacza to, że w danym dniu pracownik musi pracować do godziny 16:07, aby jego czas pracy w danym dniu był zgodny z wyznaczoną normą ośmiogodzinną pracy.
Przykład 2:
Jeśli X=10, norma pracy wskazuje rozpoczęcie pracy o godzinie 8:00, a pracownik przyjdzie do pracy o 8:30, to przekroczony zostanie akceptowany czas spóźnienia, a system odnotuje je i w raporcie dziennym pod godziną wejścia do pracy pojawi się informacja o spóźnieniu.

3) Uwzględniaj dzienne przerwy trwające do X minut
Przerwy do X minut będą uwzględniane w czasie pracy netto. Przerwa trwająca do X minut nie zostanie odliczona od przepracowanego czasu netto,
Przykład 1:
Jeśli X=10, a przerwa jest krótsza niż 10 minut, to zostanie uwzględniona w wygładzaniu czasu pracy,
Przykład 2:
Jeśli X=10, a przerwa wyniesie 15 minut, to 5 minut zostanie odjęte od czasu netto pracownika.

4) Uwzględniaj łączne dzienne przerwy trwające do Y minut
Łączna suma przerw do X minut będzie uwzględniona w czasie pracy netto.
Przykład 1:
Jeśli Y=30, a suma przerw w danym dniu jest równa lub krótsza niż 30 minut, to zostanie uwzględniona w wygładzaniu czasu pracy.
Przykład 2:
Jeśli Y=30, a suma przerw wyniesie 35 minut, to 5 minut zostanie odjęte od czasu netto pracownika.

5) Uwzględniaj wcześniejsze zakończenie pracy do X minut
Pracownik może zakończyć pracę na X minut przed wyznaczoną w planie pracy normą.
Przykład 1:
X=10, norma pracy wskazuje na zakończenie pracy i godzinie 16:00, a pracownik odbije się na wyjście o 15:55, to czas pracy zostanie uzupełniony w górę.

6) Zliczaj pełne minuty
Powoduje zaokrąglenie wszystkich aktywności zgodnie z matematycznym sposobem zaokrąglania liczb dziesiętnych (np. 8:00:21 → 8:00, 8:00:30 → 8:01).

7) Akceptuj nadgodziny
Zaznaczenie opcji „Akceptuj nadgodziny” pozwala wybrać szczegóły dotyczące zliczania nadgodzin dla wybranego planu pracy:
− Zaokrąglaj nadgodziny w dół do X minut – nadgodziny będą zaokrąglone w dół z dokładnością do X minut, np. jeśli pracownik wygenerował nadgodziny danego dnia, zostają one przycięte do czasu rejestrowania ostatniej aktywności pomniejszonego o różnicę (czas wyjścia z pracy modulo X).

Article Attachments

Czy ten artykuł był pomocny?

Leave A Comment?