1. Inwentaryzacja z systemu ERP
Przy zakładaniu inwentaryzacji z systemu ERP na arkuszu inwentaryzacji dostępny jest parametr ‘Tylko j. logistyczne WMS’. Po zaznaczeniu tej opcji operator może dodać na arkusz inwentaryzacji pozycje z towarami powiązanymi z typami jednostek logistycznych.
Pozycje na pozostałe towary należy dodać na oddzielny arkusz założony dla tego nagłówka inwentaryzacji, na którym opcja ‘Tylko j. logistyczne WMS’ jest odznaczona.
Na arkuszu tym rozliczane są zarówno zajęte jak i puste jednostki logistyczne. Po przekazaniu arkusza do realizacji w Comarch WMS, z poziomu WMS Zarządzanie na nagłówku arkusza należy również określić “Sposób inwentaryzacji jednostek logistycznych”.
- Wszystkich – inwentaryzacja wymaga odczytów dla zajętych i pustych jednostek logistycznych. Do systemu ERP wysyłana jest suma odczytanych jednostek logistycznych i na jej podstawie rozliczany jest stan handlowy w Comarch ERP XL. Dla takiego arkusza operator musi dokonać odczytu stanu pustych jednostek logistycznych w WMS Magazynier. Stan zajętych jednostek logistycznych rozliczany jest na podstawie odczytów zasobów na jednostkach logistycznych na drugim arkuszu powiązanym z tym nagłówkiem inwentaryzacji.
- Tylko zajętych – użytkownik nie odczytuje pustych jednostek logistycznych, tylko zasoby na zajętych jednostkach logistycznych na innych arkuszach inwentaryzacji. Do systemu ERP wysyłana jest różnica wynikająca z brakujących lub nadmiarowych zajętych jednostek logistycznych. Tak oznaczony arkusz nie jest prezentowany operatorowi w WMS Magazynier, a co za tym idzie, operator nie dodaje odczytów do takiego arkusza inwentaryzacji. Pozycje na nim dodawane są automatycznie po odczytaniu zasobu na zajętej jednostce logistycznej.
Inwentaryzacje jednostek logistycznych są dodatkowo oznaczone na liście inwentaryzacji w WMS Zarządzanie przez ikonę palety oraz sposób inwentaryzacji jednostek.
1.1 Inwentaryzacja wszystkich jednostek logistycznych
Inwentaryzacja wszystkich jednostek logistycznych pozwala na zweryfikowanie i rozliczenie ilości wszystkich jednostek logistycznych danego typu. Arkusz wszystkich jednostek logistycznych składa się z dwóch części:
- Na samym arkuszu kaucji w WMS Magazynierze odczytywane są puste jednostki logistyczne.
- Na powiązanych arkuszach towarowych przenoszone są różnice w ilościach zajętych jednostek logistycznych.
Po przekazaniu do realizacji w WMS arkusza z jednostkami logistycznymi oraz z towarami prezentowane są one w WMS Zarządzanie. Po wybraniu na arkuszu sposobu inwentaryzacji jednostek logistycznych: Wszystkie, prezentowane są na nim pozycje z pustymi jednostkami logistycznymi.
Na arkuszu z towarami prezentowane są natomiast pozycje towarów oraz pozycje z zajętymi jednostkami logistycznymi, których typ powiązany jest z kaucją lub opakowaniem jednorazowym, oznaczone kolorem pomarańczowym.
W WMS Magazynier operatorowi prezentowane są oba arkusze inwentaryzacji i na obu powinien dokonać odczytów.
Na arkuszu z jednostkami logistycznymi odczyt pozycji przebiega tak samo jak dla zwykłego towaru – odczytywany jest stan pustych jednostek na magazynie. Po zatwierdzeniu, odczytana ilość prezentowana jest na arkuszu inwentaryzacji jednostek logistycznych.
Na arkuszu z towarami operator odczytuje pozycje zasobów znajdujących się na jednostkach logistycznych. Odczyt zajętej jednostki logistycznej następuje automatycznie po odczytaniu przynajmniej jednej pozycji zasobu znajdującego się na danej jednostce. Jeśli operator nie odczyta pozycji zasobu z jednostki logistycznej lub wskaże na pozycji ilość równą 0, pozycja zajętej jednostki logistycznej również traktowana jest jako nieodczytana.
Po zatwierdzeniu arkusze przekazywane są do systemu Comarch ERP XL i na podstawie odczytów zrealizowanych na obu arkuszach generowane są dokumenty różnic PW/RW. Suma odczytanych wolnych i zajętych jednostek logistycznych z obu arkuszy przekazywana jest do systemu ERP i na jej podstawie wyliczana jest różnica ilości handlowej.
1.2 Inwentaryzacja zajętych jednostek logistycznych
Inwentaryzacja zajętych jednostek logistycznych może być wykorzystywana w przypadku braku potrzeby inwentaryzacji pustych jednostek. Stan wyliczany jest tylko na podstawie odczytów zajętych jednostek.
Po przekazaniu do realizacji w WMS arkusza z jednostkami logistycznymi oraz arkusza z towarami prezentowane są one w WMS Zarządzanie. Po wybraniu na arkuszu sposobu inwentaryzacji jednostek logistycznych: Tylko zajętych widoczne są na nim pozycje zajętych jednostek logistycznych. Arkusz inwentaryzacyjny kaucji w takiej konfiguracji pełni funkcję informacyjną, na temat różnic w stanach zajętych jednostek logistycznych ze wszystkich arkuszy dla towarów. Z poziomu arkusza zajętych jednostek logistycznych można wykonać tylko zatwierdzenie na sam koniec inwentaryzacji.
Na arkuszu z towarami prezentowane są natomiast pozycje towarów oraz pozycje z zajętymi jednostkami logistycznymi oznaczone kolorem pomarańczowym.
W WMS Magazynier operatorowi prezentowany jest jednak tylko arkusz z towarami. Arkusz z jednostkami logistycznymi nie wymaga odczytów dlatego nie jest on widoczny w WMS Magazynier.
Na arkuszu z towarami operator odczytuje pozycje zasobów znajdujących się na jednostkach logistycznych. Odczyt zajętej jednostki logistycznej następuje automatycznie po odczytaniu przynajmniej jednej pozycji zasobu znajdującego się na danej jednostce. Jeśli operator nie odczyta pozycji zasobu z jednostki logistycznej lub wskaże na pozycji ilość równą 0, pozycja zajętej jednostki logistycznej również traktowana jest jako nieodczytana.
Odczyt zajętych jednostek przenoszony jest również na arkusz z jednostkami logistycznymi.
Po zatwierdzeniu arkusze przekazywane są do systemu Comarch ERP XL i na podstawie odczytów zrealizowanych na arkuszu z towarami generowane są dokumenty różnic PW/RW. Suma odczytanych zajętych jednostek logistycznych przekazywana jest do systemu ERP i na jej podstawie wyliczana jest różnica ilości handlowej.
2. Inwentaryzacja ciągła z WMS Zarządzanie
Podczas inwentaryzacji ciągłej jeśli na arkusz dodana zostanie pozycja z kartą towarową powiązaną z jednostką logistyczną (pusta jednostka logistyczna) traktowana jest ona jak zwykły towar i jej odczyt przebiega analogicznie. Jedyną różnicą w stosunku do zwykłego towaru jest sposób rozliczenia – puste jednostki logistyczne rozliczane są łącznie z zajętymi jednostkami logistycznymi i na podstawie łącznej ilości wysyłana jest różnica lub suma do systemu ERP XL.
Na arkuszu inwentaryzacji w WMS Zarządzanie pozycje z zajętymi jednostkami logistycznymi oznaczone są kolorem pomarańczowym.
Zajęte jednostki logistyczne inwentaryzowane są na podstawie kodu identyfikującego paletę oraz zasobów, które się na niej znajdują. Po odczytaniu przynajmniej jednej pozycji z zasobem znajdującym się na zajętej jednostce logistycznej, pozycja jednostki również oznaczana jest jako odczytana. Jeśli zasoby znajdujące się na jednostce logistycznej nie zostaną odczytane, pozycja zajętej jednostki logistycznej również traktowana jest jako nieodczytana.