Obsługa atrybutów

1. Konfigurowanie atrybutów w Comarch ERP XL

W aplikacji istnieje możliwość dodawania i edycji atrybutów. Atrybuty prezentowane są w Comarch WMS Magazynier w sekcjach: Informacje dodatkowe. Aby Klasa atrybutu była widoczna i możliwa do edycji w aplikacji, należy w systemie ERP w definicji atrybutu zaznaczyć parametr: Podgląd i Edycja w grupie: Comarch WMS Magazynier oraz przypisać atrybut do odpowiedniego obiektu. Aby przejść do listy atrybutów należy uruchomić aplikację Comarch ERP XL (moduł administrator). Następnie przejść do zakładki „Narzędzia” i wybrać ikonę „Atrybuty”.

podinf_rys20

podinf_rys21

W aplikacji obsługiwane są następujące typy atrybutów:

  • Wartość logiczna
  • Tekst
  • Liczba
  • Lista
  • Data
  • Słowniki zmaterializowane

2. Przenoszenie atrybutów zdefiniowanych w nagłówku dokumentu na pozycję dyspozycji magazynowej

Funkcja automatycznego kopiowania atrybutów zdefiniowanych na nagłówku dokumentu na pozycje dyspozycji magazynowych może służyć do określania dodatkowych wytycznych dla realizacji dyspozycji AWD i ZWM w aplikacji Comarch WMS Magazynier np. szczególnego sposobu pakowania wydawanych towarów, określanych przez dział handlowy po stronie systemu ERP.
Aby atrybuty z nagłówka dokumentu wystawionego w systemie ERP kopiowały się na pozycje dyspozycji magazynowej należy dokonać zmian w tabeli WMS.Configuration. Dla przyjęć należy ustawić Value = 1 dla parametru Documents_CopyAcceptanceHeaderAttributesToPositions, natomiast dla wydań należy w ten sam sposób zmodyfikować parametr Documents_CopyReleaseHeaderAttributesToPositions (Rys. poniżej). Domyślnym ustawieniem tych parametrów jest Value = 0, oznaczające kopiowanie atrybutów zdefiniowanych na nagłówku dokumentu jest wyłączona.

podinf_rys22

Dodatkowo należy zaznaczyć dostępność atrybutu w systemie ERP WMS Magazynier oraz przypiąć do klasy atrybutu odpowiednie obiekty: AWD, ZWM, pozycje dla ADW oraz pozycje dla ZWM (Rys. poniżej).

podinf_rys23

Po dodaniu atrybutu na nagłówku dokumentu (W)AWD lub W(ZWM) atrybut ten zostanie skopiowany na pozycje dokumentu magazynowego i będzie dostępny do podglądu z poziomu WMS Magazynier po wybraniu z menu [Dodatkowe] opcji [Informacje dodatkowe] (Rys. poniżej).

podinf_rys24

3. Atrybuty spedycji

Jeśli chodzi o konfigurację atrybutów dla spedycji to wymagane by było dodanie w systemie Comarch ERP atrybut typu BOOL i nazwanie go „Doręczenie na adres prywatny”. Atrybut ten musi być przypisany w systemie Comarch ERP do odpowiedniego typu dokumentu. W tabeli wms.vAttributeClassesWithObjects znajduje się jego AttributeClassID. Następnie w konfiguracji należy wskazać tę opcję, którą chcemy przypisać do tego atrybutu (tabela wms.DocumentsExtendedProperties) i zależnie od konfiguracji wymagana jest aktualizacja tabeli wms.ShippingAttributesClasses:

INSERT INTO wms.ShippingAttributesClasses values (1,’Order_Addinational_IsPrivatePerson’,0,0,NULL)

W zależności od atrybutu „Doręczenie na adres prywatny” odbiór osobisty w usługach szablonu spedycji będzie zaznaczony, bądź odznaczony. Ustawienie zostanie nadpisane wartością cechy.

Uwaga
Aby w tabeli wms.DocumentsExtendedProperties znajdowały się jakiekolwiek rekordy, musi zostać wykonana co najmniej jedna wysyłka.
Jeżeli zapytania SELECT z widoków nie zwracają żadnego rekordu należy wykonać następujący skrypt, dzięki któremu zalogujemy się do konkretnego centrum:
DECLARE @sessionid INT
exec security.createsession @sessionid OUTPUT, 'pl-PL’, @SessionName = 'MSSMS’
EXEC Security.SetCompanyUnit 1 –numer centrum do którego się logujemy
exec wms.Sync_CreateSession @ERPSessionId = @SessionId

4. Przekazywanie atrybutów na pozycjach do systemu ERP XL

Comarch WMS umożliwia przekazywanie atrybutów na pozycjach do systemu ERP. W przypadku, gdy pozycja jest realizowana częściowo, istnieje możliwość przypisania wartości atrybutu dla każdej realizowanej części. Pozwala to na przekazanie do Comarch ERP XL informacji dotyczącej np. przypisania określonej ilości towarów do jednostki logistycznej oznaczonej numerem SSCC lub innych informacji dodatkowych. Atrybuty te mogą być również nadawane w systemie ERP, a następnie edytowane w Comarch WMS Magazynier. W takim przypadku łączenie pozycji jest możliwe wyłącznie, gdy partia oraz atrybut są zgodne.

Przykład
W Comarch WMS Magazynier operator rozpoczyna realizację dyspozycji przyjęcia.

Operator realizuje pozycję częściowo, gdzie w ramach kroku Uzupełnij informacje dodatkowe, nadaje różne wartości atrybutu np. kod SSCC.

Po zrealizowaniu w całości pozycji, operator zatwierdza dokument.

Zatwierdzenie dokumentu skutkuje przeniesieniem wprowadzonych wartości atrybutów na dokument magazynowy w systemie ERP, gdzie nastąpiło podzielenie pozycji, z których każda ma wartość atrybutu nadanego w Comarch WMS Magazynier.

 

Czy ten artykuł był pomocny?