XL010 – Podłączenie Drukarki Fiskalnej

Podłączanie drukarki fiskalnej lokalnie

Aby podłączyć drukarkę fiskalną do systemu Comarch ERP XL należy:

  • ustawić właściwości portu COM w systemie operacyjnym,
  • wybrać odpowiedni sterownik dla drukarki fiskalnej i ustawić port, do którego drukarka jest podłączona,
  • zmapować stawki podatku VAT,
  • zafiskalizować bazę danych.

Po wprowadzeniu wszystkich ustawień należy zakończyć pracę we wszystkich modułach systemu Comarch ERP XL i rozpocząć pracę na nowo.

Ustawienia portu COM

Ustawienia portów COM wprost wpływają na działanie drukarek fiskalnych w programie. Tym samym należy poprawnie ustawić port COM zgodnie z instrukcją użytkownika drukarki.

Elzab
Szybkość9600, 19200
ParzystośćParzyste (Even)
Liczba bitów8
Bit stopu1
Sterowanie Brak, xon/xoff, Sprzętowe
Uwaga
Powód dodania opcji: Sprzętowe w sterowaniu przepływem został opisany w rozdziale: Ustawienia portu COM dla drukarki FP600 starej homologacji

 

Posnet (Novitus, Innova)
Szybkość9600
ParzystośćBrak (None)
Liczba bitów8
Bit stopu1
Sterowanie przepływemBrak

Właściwości portu COM są dostępne w Menedżerze urządzeń systemu Windows.

Właściwości portu komunikacyjnego COM

Konfiguracja sterownika, portu COM, do którego jest podłączona drukarka fiskalna oraz pozostałych parametrów

Wybranie sterownika oraz portu COM można wykonać w Menu Comarch ERP XL -> System -> Konfiguracja komputera na zakładce: Drukarka fiskalna.

Okno: parametry komputera, zakładki: Drukarka fiskalna w tym wykonywanie testu drukarki

Od archiwalnej już wersji 2013.5, zostały wprowadzone dodatkowe sterowniki do obsługi drukarek fiskalnych obsłużone w Konfiguracji komputera na zakładce: Drukarka fiskalna 2.

Okno: parametry komputera, zakładki: Drukarka fiskalna 2, w tym wykonywanie testu drukarki

Na zakładce: Drukarka fiskalna w polu: Nazwa pliku sterowania należy wskazać sterownik. Sterownik należy wybrać po naciśnięciu ikony: [Wybierz plik]. Wymagane pliki sterowników znajdują się w katalogu, do którego został zainstalowany system Comarch ERP XL. Sterowniki te należy dobierać w zależności od typu drukarki i rodzaju pracy (stacjonarna, przez terminal).

 

DF300.dllDrukarki Posnet Thermal, Emar Printo
DF300_1.dllDrukarki zgodne z Posnet
FP600.dllDrukarki firmy Elzab
Innova.dllDrukarki firmy Innova
Novitus.dllDrukarki firmy Novitus

Jeżeli drukarka fiskalna podłączana jest do portu USB, to w oknie: Parametry komputera pojawia się dodatkowy port COM z kolejnym numerem.

Uwaga
 Comarch ERP XL współpracuje z drukarkami, które pracują na protokole THERMAL. Jeżeli drukarka pracuje na protokole POSNET należy wówczas przełączyć się na protokół THERMAL- opcja dostępna do zmiany w konfiguracji drukarki. Nie dotyczy wykorzystania nowych sterowników.

Następnie należy ustawić port COM, zarówno na zakładce: Drukarka fiskalna, jak i Drukarka fiskalna 2:

Wybór sterownika do drukarek fiskalnych w zależności od sposobu pracy (przy użyciu tzw. Nowych sterowników lub bez ich zastosowania)

Po ustawieniu sterownika i portu COM należy:

  • Wykonać test sterownika naciskając przycisk [Test sterownika] – po jego wykonaniu otrzymujemy informacje na temat: Nazwy, Wersji oraz Typu sterownika. Opcja ta jest dostępna jedynie na zakładce: Drukarka fiskalna;
Test sterownika wykonywany w oknie: Parametry komputera na zakładce: Drukarka fiskalna
Uwaga
Uwaga: Test sterownika jest tylko sprawdzeniem wybranego pliku dll. Nie jest sprawdzana komunikacja drukarki z systemem.

Zdefiniować dodatkowe ustawienia, tj.:

  • Nie drukuj informacji na starcie systemu – jeżeli parametr nie będzie zaznaczony, to przy otwieraniu, któregokolwiek modułu będzie drukowana na drukarce fiskalnej informacja o rozpoczęciu pracy kasjera,
  • Wyświetlaj numer paragonu – po zaznaczeniu parametru na każdym paragonie będzie drukowany numer dokumentu PA z systemu Comarch ERP XL,
  • Drukuj kaucje – po zaznaczeniu parametru system będzie drukował informacje o towarach kaucjonowanych do dokumentów kaucji spiętych z fiskalizowanymi dokumentami,
  • Oznaczenie operatora i stanowiska – po zaznaczeniu parametru udostępnia się do edycji pole: Oznaczenie stanowiska (kasy), do którego można wpisać numer kasy, który później będzie drukowany na paragonach;
Dodatkowe parametry dla drukarki w oknie: Parametry komputera na zakładce: Drukarka fiskalna i Drukarka fiskalna 2
Uwaga
Aby numer kasjera zapisał się w drukarce fiskalnej należy wydrukować informację startową – jeżeli nie zostanie ona ani razu wydrukowana, to oznaczenie stanowiska kasy nie będzie drukowane na paragonach.
  • Test połączenia drukarki z system Comarch ERP XL, naciskając przycisk [Test drukarki] – jeżeli wybrany wcześniej sterownik oraz port COM są prawidłowe oraz nie ma problemów technicznych, to pojawia się komunikat: Drukarka podłączona;
Test drukarki wykonywany w oknie: Parametry komputera na zakładce: Drukarka fiskalna i Drukarka fiskalna 2

Test drukarki wykonywany w oknie: Parametry komputera na zakładce: Drukarka fiskalna i Drukarka fiskalna 2

  • Dodatkowo, w oknie: Parametry komputera na zakładce: Drukarka fiskalna 2 jest możliwe wybranie trybu pracy na drukarce niezafiskalizowanej.
Okno: Parametry komputera, zakładka Drukarka fiskalna, parametr: Praca na drukarce niezafiskalizowanej

W konfiguracji drukarki fiskalnej z zakładki : Drukarka fiskalna 2 dostępna jest opcja drukowania fiskalnego poprzez Drukarkę sieciową

Praca na drukarce sieciowej: Parametry komputera na zakładce: Drukarka fiskalna 2

Mapowanie stawek VAT

Kolejną czynnością jaką należy wykonać jest mapowanie stawek VAT. Można je wykonać z poziomu dowolnego modułu, menu System -> Konfiguracja komputera -> zakładka: Sprzedaż -> Słownik: Drukarki fiskalne.

Mapowanie stawek VAT, Konfiguracja, zakładka: Sprzedaż -> zakładka: Słowniki

Po naciśnięciu przycisku: [Dodaj] podnosi się okno: Drukarka fiskalna – zostanie dodana.

Mapowanie stawek VAT, okno: Drukarka fiskalna dla, od prawej, sterownika odnoszącego się do zakładki: Drukarka fiskalna, Drukarka fiskalna 2 w oknie: Parametry komputera

W oknie: Drukarka fiskalna znajduje się parametr: Nowy sterownik. Jeżeli w Konfiguracji komputera na zakładce:

  • Drukarka fiskalna zostaną zdefiniowane niezbędne parametry, to w Konfiguracji na zakładce: Sprzedaż / Słowniki / Drukarki fiskalne należy zdefiniować wszystkie parametry bez zaznaczania parametru: Nowy sterownik,
  • Drukarka fiskalna 2 zostaną zdefiniowane niezbędne parametry, to w Konfiguracji na zakładce: Sprzedaż / Słowniki / Drukarki fiskalne należy zdefiniować wszystkie parametry z zaznaczeniem parametru: Nowy sterownik.

Jeśli nie zostanie wybrana współpraca z zastosowaniem tzw. Nowych sterowników, to w polu: Nazwa należy wpisać nazwę wybranego wcześniej sterownika drukarki.

Przyklad
Wybrano sterownik df300.dll, to nazwa mapowania powinna być: df300

Jeśli zostanie wybrana współpraca z zastosowaniem tzw. Nowych sterowników, czyli zostanie zaznaczony ww. parametr: Nowy sterownik, to pole: Nazwa wypełni się automatycznie i w polu: Opis zostanie uaktywnione pole z listą drukarek, gdzie należy wskazać odpowiedni model (dla pracy w trybie terminalowym na końcu nazwy drukarki będzie słowo: Terminal):

Lista drukarek dostępna w oknie: Drukarka fiskalna w polu: Opis

W kolumnie: Odpowiednik wskazujemy odpowiednik literowy stawki VAT zmapowanej na drukarce fiskalnej. Aby uzyskać mapowanie stawek VAT z drukarki fiskalnej można wydrukować Raport dobowy z drukarki fiskalnej.

Uwaga
Odpowiednik literowy z drukarki fiskalnej powinien być zbieżny co do stawki ze stawką Stawki podstawowej. Jeżeli nie będą one zgodne mogą wystąpić problemy z drukowaniem fiskalnym dokumentów. Problemy wynikające z nieprawidłowego mapowania zostały opisane w rozdziale: Nieprawidłowe mapowanie stawek VAT.
Schemat dodawania tzw. Nowego sterownika w Konfiguracji systemu

Zafiskalizowanie bazy danych

Jeżeli system Comarch ERP XL ma pracować z drukarką, która jest zafiskalizowana (taką drukarkę otrzymuje zwykle klient), to jego baza również musi być zafiskalizowana.

Jeżeli podłączona drukarka fiskalna nie jest zafiskalizowana (taką drukarkę zwykle udostępnia się do testów systemu), to baza systemu Comarch ERP XL również powinna być niezafiskalizowana.

Aby zafiskalizować bazę Comarch ERP XL należy uruchomić Konfigurację, przejść na zakładkę: Sprzedaż -> zakładkę: Parametry 1 i za pomocą przycisku: [Data fiskalizacji systemu] wybrać datę i zapisać Konfigurację.

Konfiguracja -> zakładka: Sprzedaż -> Parametry 1, Data fiskalizacji systemu
Uwaga
Po zafiskalizowaniu bazy danych nie ma możliwości zatwierdzenia paragonu bez wysłania go do drukarki fiskalnej. Tym samym operatorzy, którzy nie będą mieli podpiętej do swojego komputera drukarki fiskalnej, nie będą mogli zatwierdzać paragonów – parametr: Do bufora będzie zaznaczony i niedostępny do edycji.
Parametr: Do bufora

Po zafiskalizowaniu bazy danych nie można jej odfiskalizować od strony interfejsu. Jeżeli istnieje potrzeba odfiskalizowania systemu, np. w sytuacji, kiedy pracowaliśmy testowo z drukarką fiskalną, to można to zrobić od strony bazy danych poniższym updatem:

update cdn.konfig set kon_wartosc = ” where kon_numer = 995

Uwaga
Powyższy update powinien być wykonywany tylko na stanowiskach testowych. Na stanowiskach produkcyjnych (u klienta), jeżeli występuje potrzeba pracy fiskalnej, to wszystkie paragony należy fiskalizować – od momentu zafiskalizowania systemu nie powinno się go odfiskalizowywać.

Podłączanie drukarki fiskalnej przez Terminal Services

System Comarch ERP XL posiada możliwość pracy w środowisku Terminal Services (TS). Istotnym elementem pracy tego systemu jest możliwość korzystania z drukarek fiskalnych. Przepisy wymagają od użytkownika drukarek fiskalnych umieszczenia ich na stanowisku gdzie odbywa się sprzedaż fiskalna.

W środowisku terminalowym oznacza to podłączenie drukarki fiskalnej do komputera, na którym pracuje klient terminala. W przypadku systemów Microsoft Windows Terminal Serwer do podłączenia drukarki fiskalnej do portu COM stanowiska terminalowego należy wykorzystać stworzone w ERP XL oprogramowanie tzw. sterowników terminalowych do drukarek fiskalnych. Powodem jest to, że drukarka fiskalna działa bez zarzutu przy wykorzystywaniu mapowania portów w TS na Windows 2000 w sieci LAN, natomiast w sieci WAN pojawiają się problemy. Wynika to z faktu, że domyślny timeout zapisany w sterownikach do drukarek wynosi około 2 s. W praktyce okazało się, że jest to zbyt krótki czas, aby sterownik nawiązał połączenia z drukarką przez wirtualne połączenia COM i otrzymał odpowiedź, czy też potwierdzenie od strony drukarki. Problem praktycznie nie występuje w sieciach LAN, gdzie prędkości transmisji, są zwykle w granicach 100 Mb/s, a w połączeniach przez sieć Internet mogą pojawiać się problemy.

W przypadku drukowania fiskalnego przez terminal przy użyciu pakietu tzw. sterowników terminalowych do drukarek fiskalnych, połączenie serialowe jest lokalne, tzn. sterownik, który je nawiązuje jest zainstalowany na stacji roboczej, do której podłączona jest drukarka. Komunikacja systemu Comarch ERP XL (działającego na serwerze terminali) z tym sterownikiem, odbywa się za pomocą kanału wirtualnego RDP, czyli po protokole TCP/IP.

Oprogramowanie pozwala na przekazanie do końcówki terminala danych dla drukarki fiskalnej poprzez tak zwany kanał wirtualny. Aby przekazywanie danych do drukarki mogło mieć miejsce zarówno po stronie końcówki terminala jak i po stronie serwera musi być zainstalowane odpowiednie oprogramowanie. Wymagane pakiety z oprogramowaniem można znaleźć na stronach ERP XL.

Uwaga
Istotna jest zgodność wersji bibliotek rdp.dll (po stronie klienta usługi terminalowej) i KFdrv.dll (po stronie serwera). Wersję biblioteki DLL można sprawdzić przez podgląd właściwości pliku DLL.
Właściwości pliku KFDrv.dll

 

Zawartość pakietu obsługi drukarek fiskalnych po stronie klienta usługi terminalowejZawartość pakietu obsługi drukarek fiskalnych po stronie serwera usługi terminalowej
DF300.dllSterownik do drukarek PosnetDF300T.dllOdpowiednik sterownika DF300.dll po stronie serwera
DF300_1.dllSterownik do drukarek zgodnych z PosnetDF300_1T.dllOdpowiednik sterownika DF300_1.dll po stronie serwera
FP600.dllSterownik do drukarki FP600FP600T.dllOdpowiednik sterownika FP600.dll po stronie serwera
Innova.dllSterownik do drukarki InnovaInnovaT.dllOdpowiednik sterownika Innova.dll po stronie serwera
Novitus.dllSterownik do drukarki NovitusNovitusT.dllOdpowiednik sterownika Novitus.dll po stronie serwera
RDP.dllSterowniki do komunikacji przez połączenie terminaloweKFdrv.dllSterownik do komunikacji przez połączenie terminalowe, po stronie serwera
rdpcli.infPlik dla instalatora Windows dla systemów Windows 2000/XP
Rdpcli98_1.regPlik rejestru dla Windows 98 cz.1
Rdpcli98_2.regPlik rejestru dla Windows 98 cz. 2
Uwaga
Do pracy z drukarkami fiskalnymi w połączeniu terminalowym wymagana jest odpowiednia licencja w kluczu HASP: Fiskalny driver terminalowy. W momencie wysyłania dokumentu do drukarki fiskalnej pobierana jest licencja i jest ona automatycznie zwracana do klucza po wydrukowaniu paragonu

Instalacja i konfiguracja komponentów na serwerze

Program Comarch ERP XL nawiązuje połączenie z drukarką fiskalną poprzez API udostępnione przez bibliotekę drivera fiskalnego.

W przypadku współpracy z drukarką podłączoną do konsoli klienta usługi terminalowej należy w konfiguracji programu wybrać odpowiednio zmodyfikowany driver, przeznaczonego do pracy w TS. Dodatkowe drivery oznaczone są literą T (terminal) dodaną do nazwy standardowego drivera (DF300T.dll, DF300_1T.dll, FP600T.dll, InnovaT.dll).

Wszystkie wymagane pliki powinny znajdować się w katalogu, do którego został zainstalowany system ERP XL.

Mapowanie stawek VAT powinno być wykonane tak, jak dla stacji lokalnej – mimo, iż wybieramy sterownik z literą T, to nazwa mapowania jest bez literki T.

Przyklad
Wybrano sterownik df300T.dll, to nazwa mapowania powinna być: df300

Instalacja pakietu na stacji roboczej spełniającej rolę klienta usługi terminalowej

System Windows 7/8/10

W systemie Windows 7/8/10 można wykonać automatyczną instalację za pomocą rdpcli.inf.

Aby to zrobić należy z serwera z katalogu, do którego został zainstalowany system Comarch ERP XL skopiować pliki:

  • rdpcli.cab
  • rdpcli.inf

do tego samego dowolnego katalogu na stacji klienckiej. Następnie należy wskazać myszą plik rdpcli.inf, nacisnąć prawy przycisk i wybrać z menu kontekstowego opcję: Zainstaluj. Instalator dokonuje automatycznego przeniesienia plików do wymaganej lokalizacji na stacji klienckiej (C:\Windows\system32) oraz dokonuje niezbędnych wpisów w rejestrze systemu Windows.

Uwaga
W przypadku systemów 64 bitowych na stacji klienckiej należy wgrać odpowiednie sterowniki dostosowane do tego systemu. W celu otrzymania tych sterowników należy się zwrócić do Asysty Technicznej Comarch ERP XL. Nie dotyczy wykorzystania nowych sterowników.

Należy również ustawić właściwości portu COM, więcej w rozdziale: Ustawienia portu COM.

Przed nawiązaniem połączenia z serwerem terminali należy udostępnić Porty szeregowe dla połączenia terminalowego.

Uwaga
Wykonanie tych operacji umożliwi pracę z drukarkami fiskalnymi dla aktualnie zalogowanego użytkownika Windows. Jeżeli z daną drukarką na wskazanym stanowisku ma pracować więcej użytkowników, to wymienione powyżej operacje należy wykonać dla każdego użytkownika Windows.

Konfiguracja sesji użytkownika

Do prawidłowego funkcjonowania drukarki wymagane są następujące działania, po stronie aplikacji uruchomionej w sesji terminalowej, na koncie każdego użytkownika, pracującego z drukarką fiskalną:

  • wybranie właściwego sterownika drukarki fiskalnej po stronie serwera (DF300T.dll, DF300_1T.dll, FP600T.dll, InnovaT.dll, NovitusT.dll) w zakładce: Drukarka Fiskalna w oknie: Konfiguracja komputera dostępnym z Menu Comarch ERP XL -> System,
  • określenie portu do którego jest podłączona drukarka na lokalnym komputerze z którego jest uruchomiona sesja terminalowa; w przypadku połączenia przez port USB należy wskazać COM 3 (lub COM z kolejnym numerem),
  • jawne zdefiniowanie nazwy serwera klucza w zakładce: Klucz w oknie: Konfiguracja komputera dostępnym z Menu Comarch ERP XL -> System – należy wpisać nazwę serwera\nazwę instancji, na której został skonfigurowany i jest wpięty klucz HASP.

Najczęściej popełniane błędy konfiguracyjne

Zgodność plików KFdrv.dll i Rdp.dll

Zwykle większość problemów związanych z drukarkami fiskalnymi opiera się na niezgodności wersji pliku KFdrv.dll po stronie serwera (w katalogu, w którym został zainstalowany system Comarch ERP XL) oraz pliku rdp.dll po stronie klienta (w katalogu C:\Windows\System32). Jeżeli wersje plików są niezgodne nie istnieje komunikacja drukarki z serwerem terminali.

Jeżeli wersje plików są zgodne oraz drukarka jest prawidłowo podłączona, to test drukarki wykonany za pomocą przycisku [Test drukarki] kończy się komunikatem: Drukarka podłączona.

Test drukarki: Drukarka podłączona
Uwaga
Po przeinstalowaniu systemu Comarch ERP XL np. z powodu zmiany wersji systemu należy sprawdzić, czy nie zmieniły się wersje plików KFdrv.dll, rdp.dll oraz sterowników do drukarek. Sprawdzenia można wykonać w katalogu, do którego została zainstalowana nowa wersja systemu Comarch ERP XL. Jeżeli nastąpiła zmiana wersji plików należy je podmienić po stronie klienta w katalogu Windows\System32\ na te, które zostały zainstalowane na serwerze.

Przeinstalowanie systemu Comarch ERP XL

Patrz UWAGA w rozdziale Zgodność plików KFdrv.dll i rdp.dll.

Zapisy w rejestrze systemu Windows

W trakcie przygotowywania biuletynu i testów udało się uzyskać sytuację, w której brak połączenia był spowodowany faktem, iż na stacji klienckiej drukarka fiskalna została najpierw skonfigurowana lokalnie – wprowadzono ustawienia umożliwiające pracę lokalną z drukarką fiskalną.

Remedium było usunięcie z rejestru systemu Windows klucza: Fiskalne z gałęzi: HKEY_CURRENT_USER -> Software -> CDN.

Edytor rejestru: Fiskalne
Uwaga
Aby na drukarce fiskalnej były prawidłowo drukowane polskie znaki przy wykorzystaniu tzw. Nowych sterowników, w ustawieniach drukarki należy ustawić stronę kodową MAZOVIA.

Drukarka fiskalna w pracy terminalowej- nowe sterowniki

Oprogramowanie pozwala na przekazanie do końcówki terminala danych dla drukarki fiskalnej przez tak zwany kanał wirtualny. Aby przekazanie danych mogło mieć miejsce zarówno po stronie klienta, jak i po stronie serwera, musi być zainstalowane odpowiednie oprogramowanie.

Instalacja i konfiguracja komponentów na serwerze

Instalacja sterowników do obsługi drukarek fiskalnych odbywa się wraz z instalacją programu Comarch ERP XL. Konfiguracja programu do współpracy z drukarką fiskalną polega na wybraniu odpowiedniego sterownika przeznaczonego do pracy przez terminal.

W menu głównym systemu Comarch ERP XL (uruchamianym plikiem CDNXL.exe) lub w module Administrator wchodzimy do Konfiguracji komputera.

Konfiguracja komputera. Ustawienie sterownika drukarki fiskalnej do współpracy przez terminal

Aby skorzystać z nowych sterowników, na zakładce Drukarka fiskalna 2 zaznaczamy opcję „Używaj nowych sterowników”. W polu model drukarki wybieramy urządzenie, z którym będzie współpracował system. Przy pracy przez usługę terminalową ważne jest aby sterownik w nazwie miał dopisek „Terminal”. Następnie wybieramy numer portu, jego prędkość i sterownie przepływem (zgodnie z ustawieniami na drukarce i we właściwościach portu COM w Menedżerze urządzeń).

Instalacja i konfiguracja komponentów na końcówce terminala

Po stronie końcówki terminala, czyli komputera, na którym pracuje klient i do którego jest podłączona drukarka fiskalna, należy zainstalować komponenty zajmujące się obsługą kanału wirtualnego oraz połączeniem systemu z drukarką.

Plik instalacyjny znajduje się w głównym katalogu systemu Comarch ERP XL: onlineFP.exe

Aby zainstalować obsługę terminalową drukarek fiskalnych, należy plik przegrać na końcówkę terminala. Następnie zainstalować na końcówce. Oprogramowanie po stronie klienta składa się z plików obsługujących kanał wirtualny i ze sterowników do drukarek. Wszystkie te pliki kopiowane są do katalogu wskazanego w trakcie instalacji.

Po prawidłowo wykonanej instalacji na końcówce terminala i konfiguracji komponentów można wykonać test połączenia. W tym celu po połączeniu się z serwerem należy uruchomić system, wejść w Konfigurację komputera i na zakładce Drukarki fiskalne 2, w sekcji Test drukarki, uruchomić test odpowiednim przyciskiem.

Wyniki testu przeprowadzonego w Konfiguracji komputera

W przypadku prawidłowego otrzymamy komunikat Drukarka podłączona. To oznacza, że drukarka jest podłączona i skonfigurowana poprawnie. Jeżeli system nie uzyska połączenia pojawi się komunikat Brak połączenia z drukarką. Należy wówczas sprawdzić poprawność podanego numeru portu, jego prędkości i sterownia przepływem, porównać je z ustawieniami na urządzeniu fiskalnym i z właściwościami portu COM w Menedżerze urządzeń.

Uwaga
Nowe sterowniki są wymagane do pracy terminalowej przy wykorzystaniu Windows Server 2012, w tym systemie operacyjnym zmieniła się obsługa kanałów wirtualnych i wykorzystanie pliku rdp.dll nie działa poprawnie.

Drukowanie fiskalne przez Drukarkę sieciową

W systemie Comarch ERP XL obsłużona została funkcja drukowania fiskalnego na drukarce podłączonej do serwera wydruków fiskalnych. Serwer wydruków fiskalnych jest oddzielną usługą w systemie Windows z którą końcówki wystawiające dokumenty fiskalne łączą się za pomocą protokołu TCP/IP, domyślnie portem na którym pracuje serwer wydruków fiskalnych to port 3500, w momencie instalacji można podać inny nr. portu dla tej usługi.

Instalacja serwera wydruków fiskalnych

Do instalacji usługi fiskalnego drukowania sieciowego służy aplikacja ComarchOnlineFPServerInstaller.exe

Parametry z jakimi uruchamiamy instalator są następujące:

/i – instalacja pakietu z domyślnymi parametrami

/w <USER_LOGIN> [<USER_PASSWORD>] – instalacja z zmianą loginu na którym pracuje usługa serwera wydruków fiskalnych

/tcp <TCP_Port> – ustawienia innego nr portu na którym pracuje usługa niż 3500

/start – uruchomienie usługi

/stop – zatrzymanie usługi

/u – odinstalowanie usługi

W systemach gdzie uruchomiona jest zapora sieciowa należy dodać wyjątek do zapory dla portu 3500 lub innego ustawionego portu, bądź dodać wyjątek dla aplikacji(usługi): Comarch ERP Fiscal Server.

Podłączenie ERP XL do serwera wydruków fiskalnych

Konfigurację stanowiska do współpracy z sieciową drukarką fiskalną wykonujemy w oknie Parametry komputera na zakładce: Drukarka fiskalna 2 po załączeniu parametru: Drukarka sieciowa , pod ikoną lupy pojawia się możliwość konfiguracji połączenia do drukarki: Ustaw parametry sieciowe.

Praca na drukarce sieciowej: Parametry komputera na zakładce: Drukarka fiskalna 2
Ustaw parametry sieciowe: Parametry komputera na zakładce: Drukarka fiskalna 2

Okno Parametry drukarki sieciowej pozwala na podanie:

  • Adresu serwera
  • Portu TCP – domyślny port dla usługi to 3500.
  • Ustawienia sterownika
    ustawienia sterownika takie jak Model drukarki, Port COM, prędkość portu i sterowanie przepływem są identyczne jak dla ustawień sterownika dla pracy lokalnej z drukarką fiskalną dla ustawień z zakładki Drukarka fiskalna 2 z okna Parametry komputera.

Operacje fiskalne obsługiwane w systemie Comarch ERP XL

Dokumenty fiskalizowane w systemie Comarch ERP XL

W systemie Comarch ERP XL można zafiskalizować:

  • Paragon,
  • Fakturę sprzedaży FS oraz (S)FS – dokumenty wystawione z parametrem Vat od: Brutto (zakładka Nagłówek) i zaznaczonym: Fiskalny (zakładka VAT) – te dokumenty można fiskalizować od wersji Comarch ERP XL 7.1,
Uwaga
Parametr: Fiskalny na zakładce VAT dokumentu należy zaznaczać na każdym wystawianym dokumencie FS i (S)FS ręcznie. Ustawienie tego parametru w definicji rejestru VAT nie skutkuje zaznaczaniem tego parametru na dokumentach.
  • Fakturę zaliczkową – w trakcie jej wystawiania należy zaznaczyć parametr: Fiskalny na zakładce VAT dokumentu,
  • Fakturę końcową do faktury zaliczkowej, która została zafiskalizowana na drukarce fiskalnej.

System umożliwia również wydrukowanie kaucji jako dodatkowych pozycji paragonu fiskalnego.

Drukowanie kaucji na paragonie fiskalnym

W Comarch ERP XL istnieje możliwość drukowania kaucji z dokumentu wydania kaucji (WKA) na drukarce fiskalnej. Aby elementy dokumentu WKA zostały wydrukowane na paragonie fiskalnym, dokument WKA musi być związany z fiskalizowanym dokumentem, np. PA. W trakcie zatwierdzania dokumentu PA, elementy tego dokumentu są drukowane na drukarce fiskalnej; po wydrukowaniu wszystkich elementów PA drukarka fiskalna drukuje kaucje z dokumentu WKA w części niefiskalnej paragonu.

Parametr Drukuj kaucje

Jeżeli drukarka fiskalna nie posiada obsługi drukowania kaucji należy odznaczyć parametr: Drukuj kaucje w Konfiguracji komputera, zakładka: {Drukarka fiskalna}.

Parametry komputera, parametr: Drukuj kaucje

Jeżeli mamy prawidłowo skonfigurowaną drukarkę, to mamy dostęp z każdego modułu do Menu Fiskalne:

Menu Fiskalne

Z poziomu tego Menu możemy wykonać na drukarce fiskalnej:

  • powtórną fiskalizację dokumentu,
  • wydrukować raport dobowy,
  • wydrukować raport szczegółowy.

Powtórna fiskalizacja dokumentu

W sytuacjach, w których dokument nie został zafiskalizowany na drukarce fiskalnej, a jest dokumentem zatwierdzonym (na liście paragonów, taki dokument wyświetlony jest na żółto), to można go zafiskalizować na drukarce fiskalnej.

Aby to zrobić z Menu Fiskalne wybieramy przycisk – otwiera się okno: Fiskalizacja dokumentów. Aby wybrać dokument do powtórnej fiskalizacji należy nacisnąć przycisk: [Dokument].

W oknie Fiskalizacja dokumentu naciskamy przycisk: [Fiskalizuj dokument].

Okno: Fiskalizacja dokumentów umożliwiające powtórna fiskalizację dokumentu
Uwaga

Jeśli dokument

– nie został wydrukowany na drukarce, ale w systemie został zafiskalizowany, należy użyć funkcji z menu Fiskalne – Powtórna fiskalizacja,

– został wydrukowany na drukarce i nie został zafiskalizowany w systemie (szczególny przypadek!), w celu zafiskalizowania dokumentu w systemie należy zmienić w tabeli cdn.tranag w polu trn_fiskalne wartość na 1 (1- dokument fiskalny, 0 – dokument niefiskalny).

Drukuj numer NIP na paragonie

W wersji 2018.2 w konfiguracji komputera na zakładce Drukarka fiskalna 2, dodano parametr: Drukuj numer NIP. Parametr dostępny jest dla nowych sterowników fiskalnych. Zaznaczenie tego parametru ma sens tylko dla tych drukarek, które posiadają zgodnie z przepisami możliwość drukowania numeru NIP w określonym miejscu paragonu. W przypadku starszych modeli drukarek, po zaznaczeniu tego parametru podczas drukowania paragonu pojawi się błąd. Równocześnie zrezygnowano z drukowania numeru NIP w części niefiskalnej paragonu, w sytuacji, gdy zaznaczono parametr Wyświetlaj numer paragonu.

Parametr Drukuj numer NIP w konfiguracji

Problemy z drukowaniem fiskalnym dokumentów

Brak możliwości wydrukowania dokumentu na drukarce fiskalnej może być spowodowany m.in.:

  • nieprawidłową konfiguracją systemu,
  • niezgodnością wartości w elementach transakcji,
  • zmianą stawki VAT w karcie towaru lub w elemencie transakcji,
  • brakiem połączenia z drukarką fiskalną – problemy sprzętowe.

Nieprawidłowa konfiguracja systemu

Brak połączenia z drukarką w połączeniu terminalowym

Opis znajduje się w rozdziale: Najczęściej popełniane błędy konfiguracyjne.

Ustawienia portu COM dla drukarki FP600 starej homologacji

W trakcie testów okazało się, że dla drukarek Elzab FP600 starej homologacji należy ustawić sterowanie przepływem na: Sprzętowe.

Jeżeli ustawimy sterowanie przepływem na: brak, to dokumenty fiskalizują się na drukarce fiskalnej, a w systemie Comarch ERP XL otrzymujemy komunikat o braku możliwości zamknięcia dokumentu. Tym samym otrzymujemy niezafiskalizowany dokument w Comarch ERP XL mimo, iż zafiskalizował się on na drukarce fiskalnej.

Komunikat o braku komunikacji z drukarką fiskalną

Remedium

Dla drukarek Elzab FP600 starej homologacji ustawić sterowanie przepływem na: Sprzętowe.

Nieprawidłowe mapowanie stawek VAT

Jeżeli wykonano nieprawidłowe mapowanie stawek VAT – wskazano odpowiedniki o innych stawkach niż są zmapowane w drukarce fiskalnej – to dana pozycja dokumentu może wydrukować się na drukarce fiskalnej z inną stawką podatku niż wskazana w Comarch ERP XL lub może się nie wydrukować. Brak możliwości wydrukowania może objawić się komunikatem:

Komunikat występujący w przypadku nieprawidłowego zmapowania stawek VAT

oraz anulowaniem paragonu na drukarce fiskalnej – komunikat na paragonie: „paragon anulowany”.

Remedium

Należy poprawnie zamapować stawki VAT wg instrukcji z rozdziału: Mapowanie stawek VAT.

Nieprawidłowa nazwa towaru

Każda drukarka fiskalna ma określoną minimalną długość nazwy towaru oraz listę znaków specjalnych, która nie jest obsługiwana. Jeżeli nazwa towaru nie spełnia kryteriów określonych w specyfikacji drukarki fiskalnej dana pozycja nie zostanie na niej wydrukowana. Może się to objawić następującym komunikatem:

Komunikat informujący o nieprawidłowej nazwie towaru

Remedium

Należy zmienić nazwę towaru w karcie towaru w taki sposób, aby spełniała wymagania specyfikacji drukarki fiskalnej. Następnie usunąć i dodać daną pozycję z dokumentu, który chcemy zafiskalizować.

W takiej sytuacji należy zmienić nazwę towaru w taki sposób, aby spełniała kryteria ze specyfikacji.

Kod autoryzacyjny drukarki

Niektóre drukarki posiadają zaimplementowany „kod autoryzacyjny” ważny w zadanym okresie czasu. Przykładowo, jeżeli drukarka posiada 30 dniowy kod autoryzacyjny tzn. po 30 dniach drukarka przestaje działać i nie drukuje jakiekolwiek paragonu, w systemie prezentowany wówczas jest następujący komunikat:

Komunikat NowyParagon 3

Remedium

Należy sprawdzić czy „kod autoryzacyjny” funkcjonuje na urządzeniu i czy Użytkownik bądź Serwis wprowadził taki kod, który odblokowuje drukarkę „na zawsze”.

W przypadku, gdy drukarka nie posiada kodu autoryzacyjnego, a w systemie podczas zapisu dokumentu występuje komunikat: NowyParagon 3 należy wykonać z poziomu Comarch CDN XL, menu Fiskalne-> Raport dobowy. Po wykonaniu Raportu dobowego na drukarce problem powinien ustąpić.

Niezgodność wartości elementu

Element transakcji nie zostanie zafiskalizowany na drukarce fiskalnej jeżeli nie jest spełnione równanie ilość*cena=wartość. Jeżeli równanie jest niespełnione, to możemy uzyskać następujący komunikat:

Komunikat występujący w przypadku niezgodności wartości elementu

oraz na drukarce fiskalnej: „paragon anulowany”.

Remedium

Należy sprawdzić, czy są zaznaczone parametry w Elemencie transakcji:

  • Ilość*cena=wartość,
  • Cena z dokładnością do groszy,
  • Zakładka: {Kalkulacja}, „Od księgowych”.

Powyższe parametry powinny być zaznaczone dla fiskalizowanego elementu.

Następnie należy sprawdzić równanie ilość*cena=wartość. Jeżeli nie jest spełnione, to wprowadzić prawidłową wartość na element.

Zmieniona stawka podatku VAT dla danego towaru

Zmiana stawki podatku VAT w karcie towaru lub w elemencie transakcji może uniemożliwić zafiskalizowanie danej pozycji na drukarce fiskalnej. Objawia się to komunikatem:

Komunikat występujący w przypadku zmiany stawki VAT

oraz na drukarce fiskalnej: „błąd PTU paragon anulowany”.

Remedium

Rozwiązaniem jest:

  • zmiana stawki podatku na taką jaka była zafiskalizowana przed zmianą lub
  • zmiana nazwy towaru na nową – wtedy w drukarce fiskalnej zostanie dodana nowa nazwa z przypisaną do niej stawką podatku.

Problemy sprzętowe

Jeżeli mamy wprowadzone prawidłowo wszystkie ustawienia wg tego biuletynu, a mimo to nadal nie drukują się nam dokumenty na drukarce fiskalnej, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to spowodowane problemami sprzętowymi – uszkodzeniem drukarki fiskalnej, uszkodzeniem przewodów, uszkodzeniem portu COM itp.

Remedium

W takich sytuacjach należy:

  • sprawdzić czy drukarka jest prawidłowo podłączona do komputera;
  • spróbować ją podpiąć do innego stanowiska, które drukuje paragony na innej drukarce fiskalnej;
  • skontaktować się z serwisem drukarek fiskalnych.

Lista komunikatów i przyczyna występowania

Sprzedaż: informacja (2092)

Sprzedaż: informacja (2092)

Patrz rozdział: Ustawienia portu COM dla drukarek FP600 starej homologacji.

Sprzedaż: informacja (2093), Szczegóły >> brak

Sprzedaż: informacja (2093), Szczegóły >> brak

Patrz rozdziały:

Sprzedaż: informacja (2093), Szczegóły >> Towar posiada nieprawidłową nazwę

Rysunek 33 Sprzedaż: informacja (2093), Szczegóły >> Towar posiada nieprawidłową nazwę (…)

Patrz rozdział: Nieprawidłowa nazwa towaru

Drukarki fiskalne z jakimi współpracuje program Comarch ERP XL

Poniżej przedstawiono modele drukarek fiskalnych współpracujących z systemem Comarch ERP XL w wersji 2021.

  • POSNET (oparte o protokół DF-3001, Thermal, Thermal HS i FV, HD, HD EJ, XL2 OnLine, Temo)
  • ELZAB (Omega, Mera, Mera OnLine, ZETA),
  • INNOVA (Profit, Market, DF-1),
  • NOVITUS (Vivo, Vento, Quarto, Delio Prime (E) , Deon(E), Deon OnLine, Bono (E), Bono OnLine, HD Online),
  • TORELL (Duo Pro, Andros),
  • EMAR (Printo, Tempo 3),
  • Epson TM-T801FV

Czy ten artykuł był pomocny?