XL030 – Obsługa dashboardów

Pulpit operatora

Dashboardy są to pulpity zmieniające wygląd interfejsu. Użytkownik Systemu może przygotować własny pulpit z obiektami, z których korzysta najczęściej, dzięki czemu dostęp do nich będzie szybszy, a układ spersonalizowany. Dodatkowo, poza standardowymi obiektami na pulpicie można dodać widżet z odwołaniem do dowolnej strony www, innego programu czy raportów BI. Włączenie dostępu do konfiguracji pulpitu odbywa się w: Ustawieniach użytkownika.

Ustawienia użytkownika, aktywacja pulpitu operatora.

Pulpity predefiniowane

Wraz z możliwością kreowania własnych pulpitów dla Użytkowników, udostępnione zostały pulpity tzw. predefiniowane, stanowiące bazę jak pulpity mogą wyglądać, z przykładowymi obiektami i ułożeniem. Te predefiniowane pulpity mogą być przypisane do operatorów i w proponowanej wersji używane lub można je indywidualnie modyfikować wg własnych potrzeb i upodobań. Funkcjonalność dashboardów pozwala użytkownikowi zdefiniować własne pulpity, odrębnie do predefiniowanych.

Przypisywanie pulpitów predefiniowanych do operatora

Aby udostępnione predefiniowane pulpity, a także te pulpity, które zostały przygotowane przez administratora jako predefiniowane mogły być używane przez Użytkownika, należy Mu je przypisać. W tym celu na karcie operatora dodana została stosowna sekcja dla przypisywania predefiniowanego pulpitu. Z uwagi na możliwość korzystania z więcej niż jednego pulpitu, na liście prezentowane są wszystkie pulpity przypisane do operatora. Przypisanie pulpitu do operatora odbywa się poprzez kopiowanie rekordu w bazie z danym pulpitem predefiniowanym, a następnie uzupełnianie numeru operatora, któremu pulpit jest przypisywany. Jednocześnie udostępniona została opcja usuwania pulpitu konkretnemu operatorowi. Oznacza to usunięcie pulpitu operatora z bazy danych. Działanie jest tożsame z usunięciem pulpitu z poziomu konfiguracji.

Karta operatora, lista Pulpitów operatora

Wskazanie predefiniowanego pulpitu jest możliwe również na wzorcu operatora. Dzięki temu można przy pomocy funkcjonalności aktualizacji kart operatorów grupowo przypisać operatorom konkretny predefiniowany pulpit. Także dodając nową kartę operatora w kontekście wzorca, można na samym początku przypisać do niego wybrany pulpit.

Wzorzec operatora, przypisywanie pulpitu predefiniowanego

Obsługa pulpitu operatora

Widok ogólny pulpitu operatora

 

Domyślny wygląd pulpitu operatora podzielony jest na 3 sekcje:

  • W sekcji Konfiguracja znajdują się wszystkie dostępne widżety, które można przenieść na panele.
  • Sekcja z podłączonymi pulpitami – w tej części wyświetlana jest lista pulpitów podłączonych do danego operatora.
  • Sekcja, w której są widoczne wszystkie panele podłączone do danego pulpitu

Dodawanie nowego pulpitu

W sekcji z widokiem podłączonych pulpitów znajduje się przycisk służący do utworzenia nowego pulpitu.

Dodawanie nowego pulpitu.

Automatycznie po kliknięciu ‘Dodaj pulpit’ zostaje utworzony nowy pulpit z nazwą ‘Nowy …’. Nazwę pulpitu można zmienić poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na jego nazwie. Pojawi się lista z opcjami Usuń oraz Zmień nazwę.

Dodawanie paneli

Do każdego pulpitu można dodać dowolną ilość paneli. Nowy panel można dodać poprzez opcję ‘Dodaj panel’. Nowo utworzony panel zostaje dodany do obecnie używanego pulpitu z nazwą ‘Panel…’.

Dodawanie nowego panelu

 

Rozmieszczenie paneli na pulpicie

Panele na pulpicie można rozmieścić na kilka różnych sposobów:

Panel przypięty – nowo utworzony panel jest dosunięty do krawędzi pulpitu. Tak przypięty panel nie zmienia wielkości po przypięciu. Można dowolnie zmienić jego wielkość. Nowo otwarte okna w programie powodują przesłonięcie panelu.

Panel przypięty

 

Panel pływający – panel nie dosunięty do żadnej krawędzi. Można zmieniać dowolnie jego wielkość. Otwarcie nowego okna w programie nie powoduje przesłonięcia panelu, który w takim ułożeniu widoczny będzie zawsze na wierzchu.

Panel pływający

 

Panel zadokowany – panel zadokowany do krawędzi pulpitu. Podczas przesuwania panelu pokazują się opcje, gdzie można zadokować panel. Tak zadokowany panel zmienia swoją wielkość na domyślną, ale możliwa jest zmiana szerokości panelu. Taki panel jest widoczny spod otwieranych okien.

Miejsca dostępne do zadokowania panelu

 

Panel zadokowany

 

Panele połączone – panele można ze sobą łączyć w różnej konfiguracji. Jako dwa sklejone ze sobą panele lub jako zakładki, między którymi można się przełączać.

Panele połączone

 

Opcja auto hide na panelach

Opcja auto hide na nagłówku panelu

Dla paneli została udostępniona funkcja Auto hide – autoukrywanie się panelu w postaci pinezki na nagłówku panelu. Panel, po włączeniu tej opcji, zwija się automatycznie, pozostawiając widoczny tylko nagłówek.

 

Ustawienia na panelach

Dla każdego panelu możliwa jest zmiana nazwy, jak i koloru. Opcje te dostępne są po wybraniu Ustawień z poziomu nagłówka panelu.

Włączenie ustawień z nagłówka panelu

 

Dla paneli można ustawić kolor niestandardowy, wybierając pole z wielokropkiem.

 

Zmiana koloru i nazwy panelu

Widżety

Na panel można dodać dowolną ilość widżetów poprzez opcję Przeciągnij i upuść. W tym celu należy wybrać interesujący nas widżet z wszystkich dostępnych w sekcji Konfiguracja i przeciągnąć go na konkretny panel. Możliwe jest również przeciągnięcie i dodanie całej grupy widżetów.

 

Konfiguracja widżetów

Dodane widżety można konfigurować. W tym celu należy najechać myszką na wybrany widżet i poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy wybrać opcję Ustawienia.

Włączenie ustawień na widżecie

 

W oknie ustawień widżetów, można odpowiednio skonfigurować widżet.

 

Ustawienia dostępne dla widżetów

Dla każdego widżetu możliwa jest zmiana nazwy, zmiana typu, wielkości i koloru czcionki, jak również dodanie własnej ikony na widżecie lub wybranie filtra. Dla niektórych widżetów możliwy jest również wybór kontekstu. Dla każdego widżetu można indywidualnie zdefiniować kolor tła, wybierając z podanych lub wybrać niestandardowy, jak również zmienić wymiar na jeden ze zdefiniowanych.

Parametr Zliczaj służy do zliczania np. ilości dokumentów odpowiadających widżetowi. Można tam wstawić zapytanie zwracające pojedynczą wartość. Wynik tego zliczenia widoczny jest przy nazwie widżetu.

 

Konfiguracja widżetów niestandardowych

Na liście widżetów znajdują się widżety z ustawieniami niestandardowymi, są to m. in. Uruchom program, Zdjęcie, Przeglądarka WWW, BI Point.

 

Konfiguracja widżetu Uruchom program

Dla widżetu Uruchom program w ustawieniach możliwe jest określenie programu, który ma być otwierany po kliknięciu w widżet.

Ustawienia aplikacji otwieranej przez widżet

Po wybraniu przycisku wielokropka pojawia się okno wyboru aplikacji do podłączenia. W sekcji Parametry należy podać parametry uruchomienia programu np. jako program: C:\Windows\notepad.exe, a jako parametry: c:\mojplik.txt. Spowoduje to uruchomienie C:\Windows\notepad.ex\ mojplik.txt.

 

Konfiguracja widżetu Zdjęcie

Widżet Zdjęcie, to widżet służący do wyświetlanie zminiaturyzowanego zdjęcia jako ikony widżetu.

Ustawienia dostępne dla widżetu Zdjęcie

 

Widżet Zdjęcie z ustawionym zminiaturyzowanym zdjęciem i zmienioną nazwą

Konfiguracja widżetów BI Point i Przeglądarka www

Dodanie widżetów Przeglądarka WWW i BI Point możliwe jest tylko do panelu, dla którego nie są dodane inne widżety. Ustawienia tych widżetów dostępne są z nagłówka panelu z menu.

Otwarcie ustawień dla widżetów BI Point i Przeglądarka www

 

W ustawieniach widżetu BI Point w sekcji URL, domyślnie jest wpisany adres http://bicloud.comarch.pl.

Ustawienia dostępne dla widżetu BI Point

 

W ustawieniach widżetu Przeglądarka WWW w sekcji URL, należy wpisać adres strony internetowej, która ma być wyświetlona.

Ustawienia dostępne dla widżetu Przeglądarka www

Dla widżetu nie jest udostępniona pełna przeglądarka. Ideą tego widżetu jest możliwość wyświetlania strony, która będzie przydatna podczas pracy. By cofnąć się do poprzedniej strony, należy na stronie kliknąć prawy przycisk myszy i wybrać Wstecz.

Czy ten artykuł był pomocny?