Na zakładce [Ogólne] uzupełniamy podstawowe dane o pracowniku, takie jak:
- Archiwalny – parametr zaznaczamy, gdy pracownik od dawna jest zwolniony i chcemy przenieść go do tak zwanego ‘archiwum’. Parametr szczegółowo opisany w podrozdziale Pokaż archiwalnych – filtr.
- Centrum – wskazanie centrum podległościowego, do którego przyporządkowany jest pracownik.
- Wydział – pole powiązane ze słownikiem wydziałów. Pozwala na przypisanie pracownika do konkretnego wydziału. Obok nazwy wydziału na formularzu pracownika wyświetla się również nazwa lokalizacji.
- Wieloetatowość dzielimy na:
- Etat podstawowy dla pracownika zatrud. na wielu etatach – parametr zaznaczamy, gdy pracownik ma w firmie kilka etatów. Opisany w odrębnym rozdziale.
- Etat dodatkowy dla – zaznaczamy, gdy pracownik ma w firmie kilka etatów. Opisany w odrębnym rozdziale.
- Akronim (kod) – unikalny dla danego pracownika.
W przypadku wpisywania w pole kod kolejnych numerów zaleca się poprzedzanie znaczących liczb zerami, tzn. zamiast pisać 1 (jeden) piszemy np. 001, zamiast 99 np. 099.
Sugestia ta wynika ze sposobu w jaki program porządkuje kody (co z kolei związane jest z standardem narzuconym poprzez tablicę kodów ASCII). W przypadku zastosowania numeracji: 1,2,3, … 9,10,11,12, … 110,111,112, … program zaproponuje następującą kolejność na Liście pracowników:
1
10
100
101
(…)
109
11
110
(…)
19
2
200
(…)
W przypadku zastosowania numeracji: 001,002,003, … 009,010,011,012, … 110,111,112, … program zaproponuje kolejność:
001
002
(…)
010
011
(…)
099
100
101
(…)
- Nazwisko i imiona pracownika,
- PESEL,
- NIP,
- Data urodzenia,
Funkcjonalność dostępna także na formularzu pracownika (dostępny z poziomu Słowników) bez licencji na moduł Płace i Kadry oraz Płace i Kadry Plus.
W programie jest dodany mechanizm kontroli duplikacji pracowników oparty na unikalności numeru PESEL (szczegóły dotyczące tej funkcjonalności są opisane w podręczniku Ogólne i Konfiguracja).
- Imiona rodziców,
- Miejsce urodzenia pracownika,
- Nazwisko rodowe oraz nazwisko rodowe matki,
- Adres zameldowania,
- Kraj/Kod kraju,
- Telefon,
- Telefon SMS,
- E-mail – adres e-mail wykorzystywany do wysyłki wiadomości e-mail z modułu
Hasło do wydruków – w tej sekcji istnieje możliwość ustawienia hasła dla wydruków pracownika generowanych z poziomu programu. Po naciśnięciu przycisku Generuj, generowane jest losowe hasło składające się z 8 znaków: dużych, małych liter oraz znaku specjalnego. Operator ma również możliwość wpisania własnego hasła spełniającego powyższe warunki. Utworzone hasło zostanie zaszyfrowane i zapisane w bazie.
W przypadku pracowników wieloetatowych w etacie dodatkowym zostanie ustawione takie samo hasło jak w etacie głównym.