Ogólne
Nowości
- Historia weryfikacji statusu VIES. Umożliwiono zapisywanie na karcie kontrahenta historii weryfikacji statusu w bazie VIES. Dotychczasowa nazwa zakładki [Historia weryfikacji statusu VAT] została zmieniona na [Historia weryfikacji statusu VAT/VIES]. Widoczna jest na niej historia sprawdzania zarówno statusu podatnika VAT czynnego, jak również zarejestrowania w bazie VIES dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Podobnie jak w przypadku statusu VAT, po sprawdzaniu statusu kontrahenta w bazie VIES (z poziomu formularza kontrahenta lub dokumentu w rejestrze VAT, lub poprzez operacje seryjne z listy kontrahentów bądź listy dokumentów w rejestrze VAT) pojawiają się na tej zakładce takie informacje, jak numer NIP, data sprawdzenia oraz status (aktywny bądź nieaktywny). Domyślnie wpisy na tej zakładce pogrupowane są po źródle weryfikacji – VAT lub VIES. W przypadku łączenia kart kontrahentów, historia weryfikacji w VIES (podobnie jak w przypadku historii weryfikacji statusu VAT) jest łączona i widoczna na karcie kontrahenta nadrzędnego.
Zmiany
- Filtrowanie po nagłówkach kolumn. Umożliwiono wybór sposobu filtrowania w nagłówkach kolumn na listach w programie. W wierszu filtra bezpośrednio pod nagłówkami kolumn przy każdym polu widnieje symbol sposobu filtrowania danych w tej kolumnie. Po kliknięciu lewym przyciskiem myszy na ten symbol rozwijana jest lista dostępnych sposobów filtrowania:
Dla kolumn z wartościami liczbowymi lub zawierających daty domyślnie wybrana jest opcja Jest równe. W przypadku kolumn z wartościami tekstowymi domyślna wartość zależy od ustawienia parametru Filtrowanie list metodą „zaczyna się od” znajdującego się w menu Widok. Jeżeli ten parametr jest zaznaczony, wówczas dla tego typu kolumn wybrana jest domyślnie opcja Rozpoczyna się od. W przypadku niezaznaczonego parametru – dla kolumn wybrana jest opcja Zawiera.
- Definiowalna nazwa pliku z wydrukiem. Jeżeli w definicji nazwy pliku z wydrukiem (na oknie edycji wydruku, lub w Konfiguracji Programu/ Użytkowe/ Parametry, w przypadku nie zdefiniowania nazwy dla określonego wydruku) użyto wyłącznie parametrów dynamicznych które nie zwracają w określonej sytuacji żadnych wartości, jako nazwa dla tworzonego pliku podpowiada się domyślna nazwa eksportowanego wydruku.
- Definiowalna nazwa pliku z wydrukiem dokumentu. Jeżeli podczas dodawania dokumentu wywoływany jest wydruk do pliku i w konfiguracji dla wydruku w nazwie pliku użyto parametrów dynamicznych dotyczących dokumentu (np. numer dokumentu nadawany automatycznie w momencie jego zapisu), przed wykonaniem wydruku dokument jest zapisywany.
- Konfiguracja wydruków. Przyspieszono otwieranie okna Konfiguracja wydruków w przypadku, kiedy dla danego okna w programie dostępnych jest wiele wydruków.
- Personalizacja wydruków. W przypadku oznaczenia w Konfiguracji wydruków na zakładce [Personalizacja] określonego wydruku jako niedostępnego dla operatora będącego administratorem, wydruk ten nie pojawia się na liście wydruków dostępnych z poziomu tego okna, ale nadal widoczny jest w Konfiguracji wydruków na zakładce [Personalizacja].
- Nieaktywne bazy danych. Bazy danych oznaczone jako nieaktywne wyświetlane są w Konfiguracji Programu/ Użytkowe/ Bazy danych w kolorze czerwonym.
- Zablokowani operatorzy. Operatorzy oznaczeni jako zablokowani wyświetlani są w Konfiguracji Programu/ Użytkowe/ Operatorzy w kolorze czerwonym.
- Nieaktywne definicje dokumentów. Definicje dokumentów oznaczone jako nieaktywne są wyświetlane na liście w kolorze czerwonym.
- Formularz operatora. Na formularzu operatora w Konfiguracji Programu/ Użytkowe/ Operatorzy na zakładce [Ogólne] w sekcji Operator używa modułów dodano parametr Comarch PPK. Jego zaznaczenie umożliwia zalogowanie tego operatora do aplikacji Comarch PPK. Dla operatora ADMIN parametr jest domyślnie zaznaczony.
- Dodano szczegółowe informacje w przypadku problemów z rejestracją bibliotek.
Poprawiono
- Schematy numeracji. Podczas importu definicji dokumentów z innej bazy danych przenoszone są wyłącznie aktywne schematy numeracji dokumentów. Te oznaczone w bazie źródłowej jako nieaktywne, nie są przenoszone.
- Praca w trybie jednego okna. Umożliwiono poprawne otwieranie okien w programie w przypadku pracy w trybie jednego okna – tak, aby były widoczne w całości.
- Filtrowanie po nagłówkach kolumn. Poprawiono wyświetlanie wpisywanej w nagłówkach kolumn treści filtra w przypadku powiększonej czcionki w programie.
- Urzędy skarbowe. Zaktualizowano bazę urzędów skarbowych pobieraną do programu z serwera Comarch.
- Historia zmian. W Historii zmian nie zapisywały się informacje dotyczące logowania operatora do wybranej bazy danych wraz pobranymi przez niego modułami. Działanie poprawiono.
Kasa/ Bank
Nowości
- Automatyczna wymiana danych z mBankiem. Dla Użytkowników Comarch ERP XL HR korzystających z systemu mBank CompanyNET wprowadziliśmy możliwość bezpośredniej wymiany danych z mBankiem. Dzięki tej usłudze w łatwy i szybki sposób można:
- logować się do serwisu bankowego korzystając z podpisu (certyfikatu) lub tokena mobilnego,
- sprawdzać stan na swoich rachunkach bankowych,
- wysyłać i podpisywać przelewy krajowe (w tym split payment i do ZUS), podatkowe, zagraniczne, SEPA,
- częściowo lub finalnie autoryzować wcześniej wysłane przelewy,
- importować z banku historię rachunku (przelewy) wraz z automatycznym rozliczeniem tych płatności.
W celu uruchomienia usługi mBank CompanyNET prosimy kontaktować się z infolinią mBanku (tel. 801 273 273).
Szczegółowe informacje na temat eksportu/importu przelewów dostępne są w artykule {link do arkusza}
- Automatyczna wymiana danych z Bankiem Millennium. Wprowadziliśmy automatyczną wymianę danych z Bankiem Millennium. Użytkownicy Comarch ERP XL HR korzystający z systemu bankowości internetowej Millenet dla Przedsiębiorstw po uruchomieniu usługi Millenet Link mają możliwość:
- pobrania stanu swoich rachunków bankowych,
- wysyłania i podpisywania przelewów krajowych (w tym split payment i do ZUS), podatkowych, zagranicznych, SEPA,
- importowania historii operacji z rachunku w banku wraz z automatycznym rozliczeniem tych płatności.
W celu uruchomienia usługi Millenet Link prosimy o kontakt z Państwa Doradcą Bankowym lub z infolinią Banku pod numerem telefonu 801 632 632 lub 22 598 4031 w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00–18:00.
Szczegółowy opis funkcjonalności dostępny jest w artykule {link do arkusza}.
Zmiany
- Formaty przelewów i separator dla kwoty VAT. Na formularzu formatu elektronicznej wymiany danych z bankiem dodaliśmy możliwość ustalenia separatora dziesiętnego dla kwoty VAT. Na przelewach split payment separator dziesiętny dla kwoty VAT może przyjmować jedną z trzech wartości: brak, przecinek (wartość domyślna), kropka.
- Zmiana nazwy formatu dla banku BNP Paribas. Zmieniono nazwę standardowego formatu wymiany danych z bankiem BNP Paribas z BGŻ BNP Paribas WebService na BNP Paribas Webservice. Format ten zostanie także zaktualizowany na formularzu banku.
- Zmiana nazwy formatu dla klientów byłego banku Raiffeisen. Zmieniono nazwę standardowego formatu wymiany danych z Raiffeisen WebService na BNP Paribas WebService (dawniej Raiffeisen).
- Nowe pozycje na liście formatów przelewów. Na liście formatów przelewów pojawiły się 2 nowe formaty: mBank WebService i Millennium WebService. Służą one do bezpośredniej wymiany danych za pomocą usługi sieciowej. Definiując własny format możemy wskazać jeden z 7 banków.
Poprawiono
- Rozliczanie dokumentów a grupowanie po kolumnie. W sytuacji, gdy lista dokumentów nierozliczonych była pogrupowana po kolumnie, np. Nazwa występowały problemy z rozliczeniem wybranych dokumentów.
- Import raportów kasowych\bankowych a dane w logu. W logu niepoprawnie prezentowane były informacje o bazie konfiguracyjnej.