Z poziomu list i formularzy można wysyłać wiadomości sms. W tym celu należy przeprowadzić konfigurację oraz wykupić pakiet smsów. W przypadku posiadania modułu CRM/CRM Plus aby możliwa była konfiguracja sms należy posiadać skonfigurowane konto pocztowe (menu Start/Konfiguracja/ Program/ CRM/ Konta e-mail).
Odbiorca wiadomości sms zamiast numeru telefonu nadawcy będzie widział jego nazwę. Tę nazwę należy zdefiniować po stronie Comarch ERP XL HR. Użytkownik posiadający kilka baz danych może wysyłać sms z taką samą nazwą ze wszystkich baz lub z indywidualną nazwą dla danej bazy. Dlatego konfiguracja nazwy jest dostępna w dwóch miejscach:
- Konfiguracja firmy/ SMS/ SMS – tutaj użytkownik może wskazać indywidualną konfigurację nazwy nadawcy dla danej bazy.
- Konfiguracja programu/ SMS/ SMS – wprowadzona tutaj nazwa dotyczy wszystkich baz firmowych.
Nazwa nadawcy może zawierać tylko litery alfabetu łacińskiego, cyfry i spacje!
Przy zakładaniu nowej nazwy nadawcy użytkownik musi zatwierdzić oświadczenie, potwierdzające że zezwala na wykorzystywanie takiej nazwy do wysyłania smsów w jego imieniu:
Nazwa, adres i NIP firmy są pobierane z menu Start/Konfiguracja/ Firma/ Dane firmy/ Pieczątka firmy. Użytkownik może je zmienić z tego poziomu.
Na podstawie tej widomości e-mail nastąpi autoryzacja nazwy nadawcy. Wiadomość jest wysyłana do operatora obsługującego wysyłanie sms, a jej kopia – do wysyłającego.
W przypadku braku modułu CRM/CRM Plus oświadczenie wygląda następująco:
W takim przypadku po zaakceptowaniu oświadczenia, automatycznie otwierane jest okno formularza wiadomości e-mail domyślnego klienta pocztowego z treścią do wysłania na adres zgody@serwersms.pl.
Do czasu autoryzacji nazwy użytkownik nie może wysyłać sms z poziomu programu. Zwykle następuje ona w ciągu 24 godzin od wysłania wiadomości.
Dodawanie nowej nazwy nadawcy jest możliwe po kliknięciu ikony Dodaj nową nazwę nadawcy.
W przypadku gdy dodano więcej niż jedną nazwę nadawcy, za pomocą strzałki można rozwinąć listę nazw nadawców zdefiniowanych przez użytkownika i wybrać jedną z już istniejących nazw. W takim przypadku nie jest ponowie przeprowadzany proces autoryzacji.
W przypadku, gdy użytkownik chce zmienić istniejącą nazwę nadawcy może to zrobić korzystając z przycisku Zmień nazwę nadawcy. Po wpisaniu nowej nazwy dla musi ona przejść przez proces autoryzacji. Zmiana aktualnej nazwy nadawcy jest możliwa raz na 30 dni.