Spis treści
Logowanie do Comarch ERP Altum – nowe okno wyboru serwera licencji
W związku ze zmianami z komunikacją pomiędzy Comarch ERP Altum a Menagerem Kluczy zostało zmienione okno do wyboru serwera licencji dostępnego z menu System -> Zmień klucz licencyjny.
Dodane zostały pola:
- Typ połączenia:
- SQL – połączenie SQL (domyślnie zaznaczony)
- HTTP – połączenie za pomocą protokołu http
- Login – login użytkownika mający być użyty do komunikacji z Managerem Kluczy
- Hasło – hasło użytkownika
Zmiany w aplikacji NewAltumConfigurator
Zmiany zostały również wprowadzone w aplikacji NewAltumConfigurator, sekcji Serwer klucza. Z tej pozycji oprócz nowych pól, które dostępne są z pozycji okna wyboru serwera licencji został dodany przycisk [Dodaj użytkownika], który umożliwia utworzenie własnego użytkownika SQL (wraz z hasłem) do komunikacji z Menagerem Kluczy.
Na formularzu dodającym nowego użytkownika dostępne są pola:
- Login administratora
- Hasło administratora
- Login – login użytkownika mający być użyty do komunikacji z Managerem Kluczy
- Hasło – hasło użytkownika
- Powtórz hasło – pole weryfikujące, czy dane wprowadzone w polu hasło i powtórz hasło są identyczne
- Minimum 12 znaków
- Małe i duże litery
- Minimum jedną cyfrę
- Minimum jeden znak specjalny
Identyfikator zbiorczy KSeF
W ramach systemu KSeF został wprowadzony identyfikator zbiorczy, którym podatnicy będą posługiwali się dla płatności za faktury ustrukturyzowane.
Nowa funkcjonalność systemu KSeF, zgodnie z Art. 106nd ust. 2 pkt. 8a, wprowadza możliwość przypisywania identyfikatora zbiorczego dla co najmniej dwóch faktur ustrukturyzowanych wystawionych przez podatnika dla jednego odbiorcy. Identyfikator zbiorczy jest nadawany przez Krajowy system e-Faktur, który jest prowadzony przez Krajową Administrację Skarbową.
W przypadku płatności i oznaczania wielu e-faktur wystawionych dla jednego odbiorcy (kontrola numeru NIP), numery KSeF przypisane do każdej z faktur będą zastąpione jednym identyfikatorem zbiorczym. Identyfikator zbiorczy KSeF wystawiany jest na jednego podatnika, tj. na jeden numer NIP. Wcześniej, do czasu wejścia obowiązkowego KSeF podatnik będzie mógł dokonywać płatności za wszystkie faktury wystawione przez jednego płatnika (dostawcę lub usługodawcę) w określonym okresie, a numery faktur były będą przepisywane na przelew zbiorczy.
W przypadku płatności dotyczących e-faktur z podzielona płatnością, nabywca będzie miał możliwość dokonania płatności za wybrane faktury, na tych samych zasadach co dotychczas. W takiej sytuacji, w komunikacie przelewu, podatnik nie będzie podawał okresu (dotyczy zbiorczego mechanizmu podzielonej płatności, MPP), za który dokonywana jest płatność. Zamiast tego będzie podawany identyfikator zbiorczy generowany przez Krajowy System e-Faktur (KSeF).
W przypadku wykonywania przelewów, w okresie kiedy została ogłoszona awaria KSeF lub podatnik pracuje w trybie offline dokonywanie przelewów będzie wykonywane na dotychczasowych zasadach. Mówi o tym ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw w Art. 3. (Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się w przypadku, gdy nabywca towaru lub usługi dokonuje płatności za faktury, o których mowa w art. 106nh ust. 1, niewprowadzone do Krajowego Systemu e-Faktur w związku z zamieszczonymi komunikatami, o których mowa w art. 106ne ust. 1 i 3.”
Zmiany na Firmie
Z pozycji Konfiguracja -> Struktura firmy -> Firma -> Dokumenty na definicji dokumentu ZPP, zakładka Ogólne została dodana nowa sekcja Identyfikator KSeF z parametrami:
- Przelew zwykły
- Przelew MPP
Zaznaczenie tych parametrów powoduje generowanie Identyfikatora płatności dla wskazanych typów przelewów. W przypadku odznaczonych parametrów tworzenie ZPP następuje według dotychczasowych zasad.
ZPP – przelew zwykły
Z pozycji Finanse -> Przelewy, podczas dodawania dokumentu ZPP, znaczenie ma status parametru Grupowanie przelewów według rachunków podmiotów. Jeśli parametr jest zaznaczony, płatności na tego samego odbiorcę (jeden NIP) z tym samym rachunkiem bankowym i uzupełnionym Numerem KSeF są łączone w jeden element, któremu następnie zostaje wygenerowany Identyfikator płatności. Jeśli parametr nie jest zaznaczony, płatności nie są grupowane i identyfikator nie jest generowany. Jeżeli faktura posiada Numer KSeF to zostanie on przypisany jako Źródłowy na zakładce Płatności dokumentu ZPP.
ZPP – zapłata MPP
Płatności z zaznaczonym parametrem Podzielona płatność podlegają oddzielnemu grupowaniu przelewów niż płatności z odznaczonym parametrem. Za grupowanie przelewów dotyczących mechanizmu podzielonej płatności odpowiada parametr Grupowanie przelewów według rachunków podmiotu w mechanizmie podzielonej płatności.
Na zestawienie poleceń przelewów z zaznaczonym parametrem Grupowanie przelewów według rachunków podmiotu w mechanizmie podzielonej płatności istnieje możliwość dodania płatności dla danego kontrahenta (jeden NIP) wyłącznie jednego typu – z zaznaczonym parametrem Podzielona płatność. Ponadto, na tym zestawieniu mogą zostać dodane wyłącznie płatności z parametrem podzielona płatność, których data wpływu jest w tym samym miesiącu. W przypadku Grupowanie przelewów według rachunków podmiotów w mechanizmie podzielonej płatności jest odznaczony w takim przypadku na ZPP dla tego samego rachunku bankowego i jednego NIPu, można zaczytać zarówno płatności z MPP jak i przelewy zwykłe. Jeżeli faktura posiada Numer KSeF to zostanie on przypisany jako Źródłowy na zakładce Płatności dokumentu ZPP.
Generowanie Identyfikatora płatności
W celu wygenerowania Identyfikatora KSeF po zatwierdzeniu dokumentu ZPP należy użyć przycisku [Plik] w sekcji Generowanie. Podczas generowania pliku wysyłane jest zapytanie do systemu KSeF, aby wygenerować Identyfikator płatności. W tym procesie następuje uwierzytelnienie, w trakcie którego konieczne jest wybranie odpowiedniego certyfikatu. Po otrzymaniu komunikatu wskazującego, że plik został wygenerowany, ZPP zostaje zapisane na dysku lub wysłane do banku (gdy włączona jest usługa Web Service). Identyfikator płatności jest widoczny jedynie w paczce przelewów do banku.
Formaty przelewów
W momencie gdy dokument posiada Numer KSeF pole Tytułem, Tytułem – numery dokumentów, Tytułem – numery i kwoty dokumentów pobiera Numer KSeF dokumentu.
Jeśli dokument nie posiada Numeru KSeF to działanie pozostaje jak dotychczas: Pole Tytułem – numery dokumentów pobiera numer obcy z płatności, a w przypadku jego braku – numer systemowy dokumentu. Pole Tytułem – numery systemowe dokumentów pobiera zawsze numer systemowy dokumentu, natomiast pole Tytułem – numery systemowe i kwoty dokumentów pobiera numer systemowy oraz kwotę płatności.
Zmiany na listach dotyczących płatności
Na listach: Preliminarz płatności, Lista należności, Lista zobowiązań, Lista rozrachunków, Rozliczenia nabywcy , Rozliczenia dostawcy zostały dodane dwie nowe kolumny:
- Data wystawienia KSeF (domyślnie ukryta)
- Numer KSeF (domyślnie ukryta)
Zmiany na formularzu operacji kasowo-bankowej
Nowa kolumna Numer KSeF (domyślnie ukryta) została dodana w następujących miejscach:
- Zakładka Dokumenty do rozliczenia na szczegółach operacji
- Zakładka Dokumenty rozliczone na szczegółach operacji
- Lista Nierozliczone zobowiązania/należności podmiotu
- Nierozliczone operacje kasowe/bankowe podmiotu
Na liście szczegółów operacji kasowo-bankowych dodano sekcję Lista faktur wg identyfikatora KSeF.
Za pomocą przycisku [Pobierz listę faktur] dostępnego w sekcji KSeF pobierana jest lista faktur według Identyfikatora płatności, którym jest ciąg znakowy podany w polu Tytułem. Pole Tytułem obejmuje jeden Identyfikator płatności KSeF. Numery KSeF pobranych faktur dodawane są w sekcji Lista faktur wg identyfikatora KSeF. Pozwala to na łatwe wyszukiwanie faktur według Numeru KSeF na liście Dokumenty do rozliczenia za które nastąpiła płatność i powiązać je ze sobą.
Licencjonowanie KSeF
Do systemu wprowadzono obsługę licencjonowania KSeF. Będzie ona miała za zadanie weryfikację rodzaju licencji i dostępnej ilości dokumentów w licencji. Więcej informacji można znaleźć w artykule KSeF w pytaniach i odpowiedziach, dostępnym na stronach walidowanych dla Partnerów w sekcji KSeF.