Comarch ERP Altum umożliwia zarządzanie uprawnieniem do modyfikacji interfejsu. Na formularzu grupy operatorów, na zakładce Inne uprawnienia dostępne jest uprawnienie Modyfikacja interfejsu, które umożliwia operatorom z danej grupy uruchomienie edytora interfejsu. Jego odebranie spowoduje, że operatorzy z danej grupy operatorów nie będą mogli uruchomić edytora interfejsu.
Uprawnienie Modyfikacja interfejsu przyznawane grupie operatorów
Operatorzy znajdujący się w grupie B2_admin mogą:
Edytować interfejs dla wszystkich operatorów i grup operatorów
Ograniczyć możliwość edycji pojedynczych kontrolek dla operatorów spoza grupy B2_admin
Operatorzy nieznajdujący się w grupie B2_admin mogą edytować wyłącznie własny interfejs.
Uwaga
Należy pamiętać, że uprawnienia sumują się w kontekście całego centrum. Jeśli operator należy do kilku grup w ramach jednego centrum i choć jedna z tych grup ma nadane uprawnienie do modyfikacji interfejsu, operator ten będzie mógł modyfikować interfejs.
Edytor interfejsu - informacje ogólne
Edytor interfejsu służy do zmiany wyglądu i zawartości wszystkich kluczowych okien w systemie. Dzięki niemu administrator systemu może w łatwy sposób ukrywać i blokować pozycje na formularzach bądź odbierać użytkownikom i grupom użytkowników dostęp do danej kolumny lub pola. Natomiast użytkownik ma możliwość dostosowania wyglądu okna do własnych potrzeb i preferencji.
Żeby uruchomić edytor interfejsu, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na pustym obszarze okna niezwiązanym z wpisywaniem danych i wybrać przycisk [Edytuj interfejs].
Przycisk [Edytuj interfejs]Ponieważ poszczególne formularze w systemie są podzielone na obszary, każdy z nich posiada odrębny interfejs. Co za tym idzie, zaznaczając do edycji obszar znajdujący się po lewej stronie formularza (na poniższym zrzucie oznaczony cyfrą 1), użytkownik nie będzie mógł edytować prawej strony formularza (obszar zaznaczony cyfrą 2).
Obszary na formularzu
Budowa edytora interfejsu
Edytor interfejsu składa się z kontenera przycisków, listy operatorów i grup operatorów oraz zakładek Ukryte pozycje, Widok drzewiasty struktury i Ogólne. Po wybraniu do edycji grupy operatorów dostępna staje się również zakładka Właściwości kontenera.
Okno edytora interfejsu
Przyciski edytora interfejsu
[Mój profil] – przycisk otwiera ustawienia interfejsu dla konta użytkownika obecnie zalogowanego w systemie; przycisk ten jest widoczny tylko dla użytkownika będącego administratorem
[Zapisz] – przycisk zapisuje zmiany. Obok zaznaczonej do edycji grupy lub operatora, dla którego zapisano zmiany, pojawia się ikona z czerwoną dyskietką symbolizująca zmodyfikowany interfejs
Edytor interfejsu umożliwia zapisywanie zmian dla wielu operatorów lub grup operatorów jednocześnie. Wcześniej należy zaznaczyć wszystkie obiekty, dla których wprowadzone zmiany mają być zapisane. Wprowadzanie zmian odbywa się na interfejsie operatora bądź grupy zaznaczonej do edycji. Zaznaczenie kolejnych operatorów lub grup odbywa się poprzez podświetlenie ich na liście za pomocą lewego przycisku myszy i przycisku <Ctrl> (zaznaczenie pojedynczych operatorów/grup) bądź <Shift> (zaznaczenie wszystkich operatorów/grup pomiędzy dwoma wybranymi operatorami/grupami).
Zaznaczenie wielu operatorów w edytorze interfejsu
Uwaga
Wielu operatorów można zaznaczyć tylko wtedy, gdy dla danego operatora został wybrany przycisk [Zaznacz do edycji]. W przypadku grup obowiązuje ta sama zasada.
[Zaznacz do edycji] – pozwala edytować wygląd okna dla wybranej grupy bądź użytkownika. Obok zaznaczonej do edycji grupy lub operatora pojawia się ikona kluczyka
[Wycofaj zmiany] – usuwa niezapisane zmiany
[Usuń] – usuwa wszystkie zmiany dla wybranej grupy bądź konta użytkownika
[Usuń wszystkie] – usuwa wszelkie zmiany jakie zostały zdefiniowane dla wszystkich grup i kont użytkowników – widoczny tylko dla użytkownika będącego administratorem
Zakładka Ogólne
Zakładka ta zawiera informacje o edytowanym elemencie (grupa użytkowników bądź konto użytkownika). Wyszczególnione są następujące dane:
Edytowany element – zawiera informacje o zaznaczonym elemencie okna
Nazwa – nazwa grupy użytkowników bądź konta użytkownika
Rodzaj – typ edytowanego elementu
Opis – opis danego elementu
Poniżej opisu znajduje się:
Lista kont użytkowników - jeśli do edycji zaznaczona jest grupa użytkowników
Lista grup, do których należy użytkownik - jeśli do edycji zaznaczone jest konto użytkownika
Zakładka Ogólne
Zakładka Widok drzewiasty struktury
Standardowo struktura składa się z dwóch elementów: Grupa i Ukryte pozycje.
Grupa – w pierwszym elemencie znajduje się cała struktura okna, na którym został uruchomiony edytor interfejsu
Ukryte pozycje – drugi element zawiera dodane do widoku pozycje, które nie są wyświetlane. Pozycje zawarte w ramach tego elementu zostały opisane w następnym rozdziale tego artykułu.
Większość pozycji została pogrupowana. Aby je zobaczyć, należy kliknąć symbol .
Po wybraniu rozwija się lista wszystkich pozycji, które tworzą dany element. W ramach tej zakładki jest możliwe przenoszenie zawartości okna, np. pomiędzy zakładkami – jest to możliwe dzięki funkcji złap i przeciągnij.
Zakładka Widok drzewiasty struktury
Zakładka Ukryte pozycje
Na tej zakładce znajdują się elementy, które mogą być użyte do modyfikowania okna:
Pozycja pustej przestrzeni – dodaje pustą przestrzeń w oknie
Tekst – dodaje pole tekstowe w oknie
Separator – rozdziela pola w oknie
Frakcja – dodaje element, który umożliwia użytkownikowi manipulowanie wielkością wyświetlanych pozycji w oknie
Zakładka prezentuje również pozycje ukryte przy pomocy opcji Ukryj pozycję dostępnej w menu kontekstowym wyświetlanym dla pozycji na zakładce Widok drzewiasty struktury. Szczegółowy opis opcji Ukryj pozycje znajduje się w artykule Zarządzanie pozycjami interfejsu.
Zakładka Ukryte pozycje
Aby zastosować jeden z elementów modyfikacji okna lub ukrytą pozycję, należy taki element/pozycję przeciągnąć i upuścić w miejscu docelowym.
Zakładka Właściwości kontenera
Zakładka ta jest widoczna, gdy do edycji zaznaczona jest grupa operatorów. Zakładka umożliwia:
Odebranie dostępu do pojedynczej kontrolki
Zakładka Właściwości kontenera dla pojedynczej kontrolki
Odebranie dostępu powoduje, że dana kontrolka przeniesiona zostaje do zakładki Ukryte pozycje. W przeciwieństwie jednak do ukrytej kontrolki, kontrolka, do której odebrano dostęp nie może zostać wyjęta z powrotem przez użytkownika, który nie znajduje się w grupie B2_admin.
Odebranie dostępu do kolumn na liście
Zakładka Właściwości kontenera dla listy
Odebranie dostępu do kolumny powoduje, że dana kolumna nie jest dłużej widoczna na liście oraz nie można jej wyciągnąć z powrotem wykorzystując opcję [Wybór kolumny], dostępnej pod prawym przyciskiem myszy po kliknięciu na nagłówek listy. Dzięki temu użytkownik nie należący do grupy B2_admin nie będzie w stanie przywrócić kolumny na listę.
Uwaga
W momencie zapisu wyglądu edytowanego okna zapisywana jest również domyślność otwieranej zakładki. Po ponownym podniesieniu danego okna do edycji, ta zakładka, która była widoczna w momencie zapisania interfejsu, zostanie wyciągnięta na wierzch jako pierwsza.
Zarządzanie pozycjami interfejsu
Poniższy artykuł przedstawia, w jaki sposób system umożliwia dostosowanie interfejsu do potrzeb użytkownika.
Jeśli użytkownik wybierze (zaznaczy) pozycję w strukturze drzewiastej zawartej w edytorze interfejsu, zostaje ona w tej samej chwili oznaczona niebieskimi liniami w edytowanym oknie. Ma to na celu zapewnienie użytkownikowi możliwości szybkiego odnalezienia danej pozycji.
Zakładka Widok drzewiasty struktury – zaznaczona pozycja
Po zaznaczeniu wybranej pozycji i kliknięciu na nią prawym przyciskiem myszy rozwija się menu kontekstowe, które pozwala na zarządzanie pozycją, jej umiejscowieniem w strukturze, opisem jej pola oraz rozszerzeniem. Edytor interfejsu – menu kontekstowe pozycji
Zarządzanie pozycją interfejsu
Poniższe opcje zawarte w menu kontekstowym dotyczą zarządzania pozycją:
Ukryj formę dostosowania – zamyka edytor interfejsu
Ograniczenie rozmiaru – istnieje możliwość modyfikacji wielkości wyświetlanej pozycji. Dostępne opcje związane z ograniczaniem rozmiaru to:
Przywróć domyślne – przywraca domyślne ustawienia
Dowolne wymiarowanie – nie ogranicza pozycji
Zablokuj Rozmiar – blokuje szerokość i wysokość pozycji
Zablokuj Szerokość – blokuje szerokość pozycji
Zablokuj Wysokość – blokuje wysokość pozycji
Ograniczenie rozmiaru
Ukryj pozycję – sprawia, że dana pozycja będzie niewidoczna dla użytkownika. Pozycja taka zostanie wtedy przesunięta do grupy przycisków Ukryte pozycje. Po zalogowaniu na swój profil użytkownik ma możliwość ustawienia jej jako widoczną. Uwidocznienie pozycji ponownie polega na przeciągnięciu jej z zakładki Ukryte pozycje na miejsce docelowe.
Utwórz pozycję pusta przestrzeń – dodaje pustą przestrzeń pod wybraną pozycją
Utworzenie pustej przestrzeni
Ustaw skrót klawiszowy – umożliwia zdefiniowanie skrótu klawiszowego. W tym celu na formularzu otwiera się okienko podpowiadające jakie znaki mogą odnosić się do wybranej pozycji. Użytkownik może również wybrać opcję Inny, aby skorzystać z pola wyboru skrótu. Po wybraniu podpowiedzi lub po wpisaniu własnego znaku i kliknięciu [OK] w oknie definiowania skrótu kursor myszki w danym oknie zostanie przeniesiony do określonej pozycji, gdy tylko użytkownik wybierze kombinację przycisków <Alt> + (wybrana litera).
Definiowanie skrótu klawiszowego
Zarządzanie umiejscowieniem pozycji w strukturze
W zależności od bieżącego miejsca znajdowania się pozycji, wyświetlają się następujące opcje:
Grupuj – możliwość pogrupowania pozycji
Grupowanie pozycji
Rozgrupuj – rozgrupowanie wcześniej zgrupowanych pozycji
Utwórz kontrolkę z zakładkami – opcja ukazuje się, gdy została wcześniej zdefiniowana grupa pozycji. Po jej wybraniu tworzona jest oddzielna zakładka
Utworzona kontrolka z zakładkami – jednostki
Usuń kontrolkę z zakładkami
Dodaj zakładkę – dodaje nowe zakładki, dla których można definiować kolejne pozycje bądź grupy pozycji
Zarządzanie opisem pola pozycji
Opcje, które związane są z powyższym tematem to:
Zmień nazwę – pozwala zmienić opis pola pozycji, jeśli nie jest wybrana opcja Ukryj tekst
Zmiana nazwy pozycji
Ukryj tekst – ukrywa przed użytkownikiem opis pola związany z pozycją
Pokaż tekst – pokazuje wcześniej ukryty opis pola
Położenie tekstu – użytkownik może wybrać położenie opisu pola (góra, dół, prawo, lewo)
Położenie opisu pola na pozycji
Zarządzanie rozszerzeniem
Opcje związane z rozszerzeniem pokażą się wówczas, gdy zostanie dodane pole rozszerzenia. Możliwość dodawania rozszerzeń jest dostępna na wszystkich formularzach szczegółowych w systemie (np. karta kontrahenta, artykułu itd.).
W celu dodanie rozszerzenia do formularza należy wybrać opcję Dodaj pole rozszerzenia. Pokazuje się okno definiowania formularza, w którym można zdefiniować rozszerzenie bazując na trzech definicjach: Atrybut, Obiekt rozszerzenia i Komponent. Poniżej zostały opisane szczegóły dostępnych opcji.
Wygląd
Dostępny dla:
Tekst na formularzu
Opis, który będzie prezentowany na formularzu
Atrybut,
Obiekt rozszerzenia,
Komponenty
Tekst w oknie dostosowania do wymagań
Opis, który będzie prezentowany w edytorze interfejsu
Atrybut,
Obiekt rozszerzenia,
Komponenty
Tylko do odczytu
Zaznaczenie tej opcji blokuje możliwość edycji danego pola na formularzu (nakłada maskę szarości na pole)
Atrybut,
Obiekt rozszerzenia,
Komponenty
Szczegóły komponentu
Dostępny dla:
Rodzaj komponentu
Możliwość wyboru rodzaju dodawanego rozszerzenia (Pole tekstowe, Pole liczbowe, Pole logiczne, Pole daty, Pole wyboru, Pole wielowartościowej listy wyboru, Obiekt systemowy); dodatkowo istnieje możliwość wyboru rodzaju kontrolki, która będzie reprezentowała dane pole na formularzu
Atrybut,
Obiekt rozszerzenia
Nazwa właściwości powiązanej ze źródłem
Pokazywana jest informacja jakiego typu danych system oczekuje od użytkownika (w zależności od wybranego rodzaju komponentu, typy danych ulegają zmianie)
Atrybut,
Obiekt rozszerzenia
Wiązanie z danymi
Dostępny dla:
Atrybut
Wyświetlana jest lista atrybutów powiązanych z danym obiektem. Lista jest zawężona do typu danych komponentu oraz do atrybutów powiązanych z danym obiektem
Atrybut
Obiekt źródłowy
W tym polu definiowane jest źródło danych
Obiekt rozszerzenia
Właściwości obiektu źródłowego
Wyświetlana jest lista publicznych właściwości dla wcześniej wybranego obiektu
Obiekt rozszerzenia
Rodzaj odświeżania
Pozwala zdecydować w jaki z trzech dostępnych sposobów będą odświeżane (w bazie firmowej) dane wpisane do dodanego pola rozszerzenia (Nigdy, Po zmianie wartości, Po sprawdzeniu poprawności)
Atrybut,
Obiekt rozszerzenia
Właściwości źródła danych
Aby zasilić pole wyboru wartościami, które będą wyświetlane, należy w tym polu wybrać publiczną właściwość wybranego rozszerzenia
Obiekt rozszerzenia
Wiązanie z danymi
Dostępny dla:
Nazwa właściwości wyświetlania
Właściwość, z której będzie pobierana wartość i ustawiana we właściwości wskazanej w polu "Właściwość obiektu źródłowego"
Obiekt rozszerzenia
Definiowanie rozszerzenia – Atrybuty
Uwaga
Do korzystania z edytora interfejsu nie potrzeba licencji na DevExpress, z którego korzysta Comarch ERP Altum. Jednak jeśli użytkownik chce dodać do interfejsu nowe pola rozszerzeń w oparciu o własne biblioteki, licencja na DevExpress będzie już potrzebna.
Uwaga
Po każdej aktualizacji systemu do wyższej wersji należy sprawdzać działanie rozszerzeń na formularzach.
Przykład
Użytkownik chce dodać pole rozszerzenia na formularzach artykułów, umożliwiające zdefiniowanie wartości atrybutu Rozmiar. W tym celu, użytkownik wykonuje następujące czynności:
W edytorze interfejsu otwartym dla formularza artykułu użytkownik znajduje pozycję, w której ma być wyświetlane pole atrybutu, po czym wybiera opcję Dodaj pole rozszerzenia w menu kontekstowym
W oknie definicji rozszerzenia, na zakładce Atrybuty użytkownik definiuje informacje, które mają być wyświetlane dla rozszerzenia w interfejsie, ustala rodzaj komponentu na Pole liczbowe, a atrybut jako Rozmiar
Po zapisaniu wprowadzonych zmian pole atrybutu będzie wyświetlana na formularzu artykułu we wskazanym miejscu
Poza dodawaniem obiektów, użytkownik ma możliwość skorzystania z poniższych opcji:
Edytuj pole rozszerzenia – edytuje dodane wcześniej pole rozszerzenia
Usuń pole rozszerzenia – usuwa dodane wcześniej pole rozszerzenia z formularza
Import i eksport ustawień interfejsu
Poniższy artykuł prezentuje dwa sposoby importu i eksportu modyfikacji interfejsowych dostępne w systemie Comarch ERP Altum. Dzięki tej funkcji można w łatwy sposób przenosić ustawienia między wieloma bazami firmowymi systemu.
Pierwszy sposób umożliwia eksport wszystkich zmian w interfejsie, jakie zostały zachowane w bazie. Do pliku zostają zapisane informacje o:
operatorach/grupach operatorów, dla których zmiany zostały wykonane
miejscu zmian
zmienionych elementach
Eksport zapisuje wszystkie zmiany do pliku *.la. Podczas importu danych z pliku do bazy firmowej wszystkie zmiany zostają wgrane dla operatorów/grup operatorów, którzy/które odpowiadają danym z pliku. Jeśli któryś z operatorów lub grup nie jest dodany do bazy firmowej, a znajduje się w pliku, dane z pliku nie zostają wgrane.
Narzędzie do importu/eksportu znajduje się w menu System -> Konfiguracja -> Formularze.
Import/eksport modyfikacji interfejsu dla całej bazy firmowej
Drugi sposób to import i eksport dla wybranych operatorów lub grup operatorów. Mechanizm importu i eksportu jest ten sam. Funkcja importu i eksportu dla operatorów lub grup operatorów zlokalizowana jest na wstążkach tychże obiektów.
Przyciski importu i eksportu ustawień interfejsowych dla operatorów i grup operatorów
Edytor profili
Edytor profili - informacje ogólne
Edytor profili to narzędzie pozwalające użytkownikowi dostosować wstążkę oraz pulpit systemu Comarch ERP Altum do indywidualnych potrzeb i preferencji.
Użytkownik może otworzyć edytor profili na zakładce Konfiguracja w menadżerze baz.
Przycisk [Edytor Profili]
Wygląd edytora profili
Edytor składa się z kilku okien, które mogą być dowolnie przenoszone (szczegółowy opis funkcjonalności dokowania okien znajduje się w artykule Dokowanie okien).
Obszar edytora profili jest podzielony na menu główne i obszar roboczy.
Domyślny widok edytora profili
Menu główne
W menu głównym znajdują się wszystkie przyciski, które umożliwiają pracę z edytorem profili. Lista wyświetlanych w menu przycisków zależy od kontekstu wybranego w obszarze roboczym.
Menu główne edytora profili
W grupie Profil znajdują się następujące przyciski:
Przycisk
Opis
Pozwala na dodanie nowego profilu
Pozwala na wczytanie profili znajdujących się w bazie
Importuje plik z profilem w formacie XML
Zapisuje profil do pliku w formacie XML
Odświeża podgląd profilu
Otwiera okno z listą profili do usunięcia
Uwaga
Użytkownik nie ma możliwości usunięcia profilu Standard.
Grupa Okna (widoczna dopiero po załadowaniu profilu) zawiera następujące przyciski:
Przycisk
Opis
Pozwala na zapisanie układu okien
Przywraca pierwotny układ okien
Dodaje nowy przycisk
Modyfikuje przycisk zaznaczony w tabeli Biblioteka przycisków
Usuwa przycisk wybrany w tabeli Biblioteka przycisków
Odświeża widok w tabeli Biblioteka przycisków
Grupa Elementy (jest ona widoczna dopiero po wybraniu pozycji w eksploratorze) zawiera następujące przyciski:
Przycisk
Opis
Dołącza przycisk zaznaczony w bazie przycisków do elementu zaznaczonego w eksploratorze
Modyfikuje element zaznaczony w tabeli Eksplorator
Umożliwia dodanie grupy zakładek. Przycisk ten jest aktywny, gdy w tabeli Eksplorator zaznaczona jest pozycja ContextTabGroups
Umożliwia dodanie zakładki. Przycisk ten jest aktywny, gdy w tabeli Eksplorator zaznaczona jest grupa zakładek
Umożliwia dodanie grupy przycisków. Przycisk ten jest aktywny, gdy w tabeli Eksplorator zaznaczona jest zakładka
Umożliwia dodanie kontenera. Przycisk ten jest aktywny, gdy w tabeli Eksplorator zaznaczona jest grupa przycisków
Umożliwia dodanie menu kontekstowego. Przycisk ten jest aktywny, gdy w tabeli Eksplorator zaznaczona jest pozycja ContextMenus
Usuwa element wybrany w tabeli Eksplorator
Obszar roboczy
Poniżej wymienione są elementy zawarte w obszarze roboczym edytora profili.
Panel Biblioteka przycisków/Biblioteka ikon
Biblioteka przycisków – na tej zakładce znajdują się wszystkie przyciski wykorzystywane w systemie
Biblioteka ikon – na tej zakładce użytkownik może wybrać bibliotekę z ikonami, która będzie dostępna w trakcie dodawania przycisków
Panel Biblioteka przycisków
Pod nagłówkiem panelu na zakładce Biblioteka przycisków znajdują się przyciski pomagające w szybszym zarządzaniu zmianami w bibliotece, odpowiadające przyciskom z grupy przycisków Lista zawartej w menu edytora profili.
W tabeli biblioteki przycisków znajdują się następujące kolumny:
Mała ikona – prezentuje wygląd małej ikony dla danego przycisku
Nazwa – prezentuje nazwę przycisku
Komenda – prezentuje komendę zdefiniowaną dla przycisku
Zakładka Biblioteka ikon prezentuje domyślnie wybraną bibliotekę ikon wykorzystywanych w Comarch ERP Altum. Istnieje też możliwość zmiany biblioteki:
Zmień bibliotekę – zaznaczenie tej opcji pozwala użytkownikowi wybrać inną bibliotekę ikon
Biblioteka – wybór aplikacji, dla której będzie wybierana biblioteka ikon
Prefix – biblioteka, która zawiera informację o ikonach
Zastosuj – zapisuje zmiany związane z biblioteką ikon
Panel Biblioteka ikon
Panel Bieżące zmiany
Na panelu Bieżące zmiany znajdują się wszystkie zmiany, jakie zostały dokonane na profilu przed zapisaniem go do bazy.
Panel Bieżące zmiany
Przyciski dostępne w panelu Bieżące zmiany:
[Zapisz] – zapisuje do bazy konfiguracyjnej zmiany wprowadzone na profilu
[Zapisz i wygeneruj skrypt] – zapisuje do bazy konfiguracyjnej zmiany wprowadzone na profilu oraz umożliwia zapisanie wprowadzonych zmian do pliku z rozszerzeniem .txt
[Wycofaj] – wycofuje zmiany zaznaczone w panelu Bieżące zmiany
[Śledzenie zmian] – po aktywowaniu tego przycisku i zapisaniu zmian, zmiany te zostaną propagowane na profile podrzędne w stosunku do edytowanego za pomocą narzędzia Menadżer konwersji
[Tryb Awaryjny] – w przypadku błędnego zapisania zmian, ta funkcjonalność pozwala wyeksportować ostatnie zmiany do pliku .xml. Funkcja przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników.
Panel Komunikaty
Na panelu Komunikaty znajdują się informacje o błędach i aktywnościach, które pojawiły się na danym profilu.
Panel Komunikaty
Przycisk [Wyczyść] usuwa wszystkie komunikaty, które się pojawiły na panelu.
Panel Eksplorator
Panel Eksplorator prezentuje strukturę profilu wraz z jego wszystkimi elementami.
Panel Eksplorator
Przyciski dostępne pod nagłówkiem panelu Eksplorator:
[Dodaj z listy] – dołącza przycisk zaznaczony w bazie przycisków do elementu zaznaczonego w eksploratorze
[Dodaj] – zawiera listę elementów, które mogą zostać dodane do elementu zaznaczonego w eksploratorze. Dostępne opcje:
[Dodaj grupę tabów] – przycisk aktywny tylko dla najwyższego poziomu drzewa ContextTabGroup. Grupa tabów to zbiór zakładek dotyczących jednego kontekstu w systemie. Grupa zakładek zawsze może być przypisana tylko do jednego kontekstu, a kontekst również może mieć przypisaną tylko jedną grupę zakładek. Kontekstem nazywane jest każde miejsce w systemie. Takimi miejscami są między innymi listy dokumentów, formularze dokumentów, formularze kontrahentów, pracowników, artykułów itd. Nazwa każdej grupy zakładek wyświetla się w systemie powyżej wstążki. Specyficzną grupą zakładek jest gałąź MainTabs, która nie jest przypisana do żadnego kontekstu, stąd też jej odrębność.
[Dodaj tab] – przycisk aktywny tylko dla zaznaczonej grupy zakładek w ContextTabGroups lub dla całej gałęzi MainTabs. Pojedyncze zakładki są głównymi składowymi całego profilu. Pogrupowane są przypisane do kontekstów. Standardowo w grupie zakładek znajdują się dwie zakładki, z czego jedna jest edytowalna z poziomu edytora profili. Użytkownik może jednak zdefiniować więcej zakładek w ramach danej grupy.
[Dodaj grupę] – przycisk aktywny tylko dla pojedynczych zakładek dodanych za pomocą przycisku [Dodaj tab]
[Dodaj kontener] – przycisk aktywny dla grup lub innych kontenerów. Grupy i kontenery służą do segregowania przycisków na wstążce. Każda zakładka może zawierać wiele grup i kontenerów. Dodatkowo grupom można nadawać nazwy, a wewnątrz kontenerów mogą znajdować się kolejne kontenery. Wykorzystywanie grup i kontenerów zwiększa przejrzystość zakładek.
Grupa przycisków Lista na zakładce Elementy w grupie zakładek Faktury sprzedaży. W grupie przycisków widoczne są cztery kontenery pionowe
Kontenery mogą występować w formie pionowej lub poziomej. Od rodzaju kontenera zależy ułożenie dodanych do niego przycisków. W kontenerze pionowym maksymalnie trzy przyciski w kolumnie ułożone są jeden nad drugim, a w kontenerze pionowym maksymalnie trzy przyciski w wierszu ułożone są obok siebie.
Uwaga
Grupa przycisków Wydruki i raporty generowana jest automatycznie do każdej zakładki stworzonej w edytorze profili. Nie można jej edytować, ukryć ani usunąć.
Uwaga
Kontener staje się widoczny dopiero gdy znajdą się w nim przynajmniej trzy przyciski. W przeciwnym wypadku linia oddzielająca kontener od reszty elementów grupy jest niewidoczna.
[Dodaj menu] – przycisk aktywny jedynie dla gałęzi drzewa ContextMenus. Menu kontekstowe to grupa opcji dodawanych do kontekstów, które zawierają listy, np. lista artykułów, kontrahentów, faktur itp. Menu włącza się poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy w odpowiednim miejscu. Do każdego kontekstu może być przypisane tylko jedno menu. W gałęzi ContextMenus wszystkie menu są nazwane od kontekstu, do którego są podpięte.
Przykład
Aby znaleźć właściwe menu, najpierw należy znaleźć grupę zakładek tego samego kontekstu. Grupa zakładek Faktury sprzedaży podpięta jest do kontekstu context://salesinvoice/list (rysunek poniżej). Po wpisaniu nazwy kontekstu w wyszukiwarce w gałęzi ContextMenus należy znaleźć menu podpięte do kontekstu.
To samo menu prezentowane jest w systemie jak na rysunku poniżej.
Uwaga
Przyciski [Procesy BPM] oraz [Dodaj skrót na pulpicie Altum] dodawane są do każdego menu kontekstowego automatycznie i nie jest możliwe ich edytowanie, ukrycie lub usunięcie.
[Dodaj na pulpit] – przycisk aktywny dla każdego pojedynczego przycisku na zakładce. Powoduje, że dany obiekt będzie dostępny na pulpicie systemu.
[Zmień] – otwiera okno modyfikacji elementu zaznaczonego w eksploratorze
[Usuń] – usuwa element zaznaczony w eksploratorze
Przyciski dostępne w dolnej części panelu Eksplorator:
[Szukaj] (ikona lupy) – przeszukuje zaznaczony element do filtrowania danej struktury ( MainTabs , ContextMenus, ContextTabGroups ) pod względem występowania wpisanej frazy
[W górę]/[W dół] – przyciski aktywują się z chwilą zaznaczenia elementu w danym zbiorze elementów i pozwalają zmienić jego pozycję względem innych elementów
[Sortuj] – alfabetycznie sortuje elementy zaznaczonej struktury
Panel podglądu
Panel podglądu symuluje wygląd menu głównego (wstążki) systemu po zastosowaniu zmian.
Panel podglądu – Szczegóły zapytania ofertowego sprzedaży
Budowa profilu
Celem edytora profili jest umożliwienie użytkownikowi modyfikacji wyglądu menu głównego (wstążki), menu kontekstowego, paska szybkiego dostępu czy też panelu ergonomicznego. Aby móc w łatwy sposób modyfikować bądź dodawać profil, została stworzona struktura profilu, której budowa została opisana w poniższym artykule.
Struktura profilu
Edytor profili domyślnie wykorzystuje profil Standard, który można edytować zgodnie z preferencjami użytkownika. Po kliknięciu przycisku [Załaduj], a następnie wybraniu profilu Standard, profil ten zostanie załadowany.
Okno ładowania profilu
Każdy profil składa się z czterech standardowych elementów: zakładek MainTabs, menu kontekstowych ContextMenus, zakładek kontekstowych ContextTabGroups oraz skrótów na pulpicie Desktop Buttons. Wszystkie te elementy znajdują się w panelu Eksplorator.
Stałe elementy profilu
Gałąź MainTabs zawiera podstawowe zakładki , jakie są wyświetlane na wstążce zaraz po uruchomieniu systemu. Z poziomu tych zakładek można otwierać kolejne już grupy zakładek powiązane z kontekstami.
Zakładki profilu
Do zakładek można dodawać grupy przycisków, a do grup konkretne elementy. Przykładowo, do zakładki Główne została dodana grupa Lista słowników (nazwa całej grupy) oraz elementy, którymi w tym przypadku są Nabywcy, Dostawcy, Kontrahenci itd.
Zakładka Główne wraz z elementami
Kolejny element profilu to menu kontekstowe ContextMenus:
Menu kontekstowe ContextMenus dla listy faktur sprzedaży i jego elementy na drzewie profili
Do menu kontekstowych bezpośrednio dodaje się przyciski. Nie ma potrzeby formatowania ich wielkości, położenia tekstu itp. po dodaniu przycisków, ponieważ każdy przycisk jest formatowany automatycznie.
Ostatnim elementem składowym profilu są zakładki kontekstowe ContextTabGroups.
Zakładki kontekstowe ContextTabGroups i ich elementy na drzewie profili
Do zakładek kontekstowych można dodawać grupy lub zakładki (np. Wykres, Tabela, Rabaty ). Do grupy/zakładki kontekstowej można dodać zakładkę Elementy, a do niej z kolei podpiąć grupy przycisków (np. Płatności). Do grupy można również dodać przyciski (np. [Zamknij], [Zastosuj]).
Przykład
Do zakładki kontekstowej Rabaty podpięta jest zakładka Elementy. Do elementów dodana jest grupa Lista, która zawiera kontenery Komendy1 i Komendy2. W kontenerze Komendy1 znajduje się przycisk [Dodaj].
Przycisk
W edytorze profili istnieje osobna sekcja menu, która pozwala dodać, zmodyfikować bądź usunąć przycisk. Aby dodać nowy przycisk, należy wybrać [Dodaj] na panelu Biblioteka przycisków. Otworzy się formularz dodawania przycisku:
Formularz dodawania nowego przycisku
Pola dostępne na formularzu dodawania przycisku:
Tłumaczenie – nazwa przycisku oraz jej tłumaczenia w innych językach
Komenda – komenda zdefiniowana dla przycisku
Duża ikona – możliwość wybrania dużej ikony dla danego przycisku
Mała ikona – możliwość wybrania małej ikony dla danego przycisku
Po zdefiniowaniu nowego przycisku, w celu zapisania go należy wybrać przycisk [Zapisz] bądź [Zapisz i Zamknij] z menu w nagłówku formularza.
Zgłoszenie zapisania przycisku trafi do panelu Bieżące zmiany. W celu zapisania przycisku do bazy konfiguracyjnej, należy wybrać przycisk [Zapisz] z panelu Bieżące zmiany.
Tworzenie i edytowanie profilu
Aby dodać nowy profil, należy wybrać przycisk [Nowy] na wstążce edytora profili. W oknie nowego profilu użytkownik może zdefiniować nazwę nowego profilu.
Definiowanie nazwy nowego profilu
Istnieje możliwość zdefiniowania profilu na podstawie innego profilu istniejącego już w systemie. W tym celu należy zaznaczyć pole Kopia profilu, a następnie z listy dostępnych profili wybrać jedną pozycję. W bazie danych tworzony jest odpowiedni wpis, który łączy nowotworzony profil z profilem, na podstawie którego został on skopiowany. Żeby zmiany dokonane na jednym profilu były uwzględniane na profilach powiązanych, po konwersji należy zaznaczyć opcję Śledzenie zmian.
Uwaga
Jeśli opcja Śledzenie zmian nie zostanie zaznaczona, po konwersji bazy do nowej wersji zmiany uwzględnione dla profilu Standard nie będą mogły zostać uwzględnione na innych profilach za pomocą menadżera konwersji.
Aby zatwierdzić naniesione zmiany, należy wybrać przycisk [OK] – pojawi się wtedy komunikat potwierdzający wykreowanie nowego profilu.
Komunikat potwierdzający wykreowanie profilu
Zakładka MainTabs
Aby dodać zakładki do MainTabs , należy zaznaczyć zakładkę na drzewie na panelu Eksplorator i wybrać przycisk [Dodaj tab]. Otworzy się wtedy okno dodawania zakładki:
Formularz dodawania zakładki
Aby dodać zakładkę, należy wpisać nazwę w języku systemowym – w tym celu należy kliknąć symbol klucza. Otworzy się okno nadawania nazwy zakładce z możliwością definiowania tłumaczeń w innych językach oraz definiowania skrótów klawiszowych. W celu zdefiniowania tłumaczenia, należy wybrać jego język, a następnie wpisać wartość tłumaczenia. Po zdefiniowaniu nazwy zakładki w języku systemowym oraz ewentualnie w pozostałych językach, należy wybrać przycisk [Zatwierdź]. Ustawienie kolejności nie jest wymagane, ale edytor daje użytkownikowi możliwość samodzielnego ustalenia kolejności zakładek w menu.
Do każdej zakładki i przycisku (standardowych i dodanych przez operatora) automatycznie zostaje utworzony skrót klawiaturowy. Na potrzeby skrótu system wybiera pierwszą literę w nazwie zakładki. Jeśli istnieje zakładka lub przycisk z nazwą zaczynającą się tą samą literą, system dobierze kolejną i w razie potrzeby następne, aż skrót każdej zakładki i przycisku będzie unikalny.
Użytkownik może dodać grupę przycisków do zakładki wybierając [Dodaj grupę przycisków]. Otwiera się wtedy formularz dodawania grupy:
Formularz dodawania grupy przycisków
Na formularzu dodawania grupy przycisków definiowanie nazwy grupy przebiega na tych samych zasadach jak w przypadku dodawania nazwy zakładki:
Tłumaczenie – nazwa grupy w danym języku
Komenda opcji – w tym polu użytkownik może wpisać komendę
Identyfikator – zawiera informacje identyfikujące grupę
Układ elementów – możliwość wyboru poziomego bądź pionowego układu grupy przycisków
Ważność – im większa liczba naturalna w polu ważność, tym później grupa zawierająca przyciski chowa się w przypadku zwężenia okna aplikacji
Kolejność – kolejność przycisku na liście
Duża ikona – możliwość wyboru ikony z listy lub ręcznego wpisania jej adresu
Dodawanie elementów (przycisków) do grupy polega na zaznaczeniu w panelu Eksplorator odpowiedniej grupy przycisków, do której ma być dodany przycisk wybrany z panelu Biblioteka przycisków . Po zaznaczeniu właściwego przycisku należy z menu głównego (zakładka Elementy ) wybrać przycisk [Dołącz przycisk]. Otwiera się wówczas formularz dodawania elementu/przycisku, na którym użytkownik ma możliwość zdefiniowania docelowego wyglądu przycisku w menu głównym.
Formularz dodawania przycisku do grupy
Na formularzu dodawania przycisku do grupy przycisków znajdują się następujące pozycje:
Tłumaczenie – nazwa przycisku, która będzie wyświetlana w menu głównym w danym języku. Definiowanie nazwy w całym edytorze profili odbywa się w ten sam sposób (patrz: zakładka MainTabs powyżej)
Uruchamiany kontekst – pozwala wybrać z listy kontekstów ten, który ma być wywoływany przez kliknięcie przycisku
Komenda – komenda uruchamiająca przycisk
Tryb wyświetlania – sposób prezentowania przycisku: Ikona + tekst, Tylko ikona, Tylko tekst
Rozmiar ikony – wielkość ikony przycisku, do wyboru: Duża, Mała
Położenie tekstu – położenie tekstu względem ikony, do wyboru: Lewo, Prawo, Poniżej
Styl zwijania – sposób zwijania, dostępne opcje: Brak, Integralny, Oddzielny
Kolejność – kolejność przycisku w danej grupie przycisków
Rozciągnięcie – przy zaznaczonej opcji nazwa przycisku zostanie rozciągnięta
Widoczność – decyduje, czy przycisk będzie widoczny w trybie listy, wyboru czy zawsze. Mechanizm parametru Widoczność polega na tym, że dla wybranych list można automatycznie włączyć tryb wyboru. Wybrane listy są obsługiwane przez jedną grupę zakładek, natomiast przyciski [Wybierz] oraz [Zamknij] są dodawane automatycznie. Za pomocą opcji Widoczność użytkownik może decydować czy pozostałe przyciski będą widoczne dla obu trybów czy tylko dla jednego z nich.
Panel ergonomiczny – występuje tylko w grupie ContextMenus. Gdy opcja ta jest zaznaczona, ikona przycisku pojawi się w panelu ergonomicznym. Użytkownik ma również możliwość zdefiniowania kolejności ikony na panelu.
Menu kontekstowe ContextMenus
Menu kontekstowe w systemie wykorzystywane są na wszystkich listach dokumentów/elementów. Prezentowane jest ono w postaci menu rozwijanego, gdy na liście elementów zostanie kliknięty prawy przycisk myszy bądź w postaci paska szybkiego dostępu znajdującego się nad listą elementów. Aby dodać nowe menu kontekstowe, należy wybrać [Dodaj menu] po zaznaczeniu ContextMenus na drzewie. Otwiera się wówczas formularz dodawania kontekstu, w którym będą grupowane przyciski.
Formularz dodawania menu kontekstowego
Na formularzu znajdują się następujące pozycje:
Tłumaczenie – nazwa menu w danym języku
Grupa kontekstowa – pozwala na wybranie kontekstu z listy
Kontekst – komenda odnosząca się do odpowiedniego kontekstu w systemie
Dodawanie przycisków do menu kontekstowego odbywa się analogicznie jak ma to miejsce w przypadku zakładki MainTabs.
Zakładki kontekstowe ContextTabGroups
Aby dodać nową grupę zakładek, po zaznaczeniu ContextTabGroups na drzewie struktury należy wcisnąć przycisk [Dodaj grupę tabów]. Otwiera się wówczas formularz:
Formularz dodawania grupy zakładek
Na formularzu znajdują się następujące pozycje:
Nazwa – nazwa grupy zakładek
Kontekst – nazwa kontekstu
Kolor – ustawienie koloru grupy zakładek
Aby dodać nową zakładkę, po zaznaczeniu grupy zakładek na drzewie struktury należy wcisnąć przycisk [Dodaj tab]. Otwiera się wówczas formularz:
Dodawanie zakładek
Aby dodać nową grupę przycisków, po zaznaczeniu zakładki na drzewie struktury należy wcisnąć przycisk [Dodaj grupę przycisków]. Otwiera się wówczas formularz:
Dodawanie grupy przycisków
Dodawanie grupy przycisków oraz dodawanie przycisków do menu kontekstowego odbywa się analogicznie jak to ma miejsce w przypadku zakładki MainTabs.
Skróty na pulpicie DesktopButtons
Comarch ERP Altum umożliwia dodawanie ikon będących skrótami do wybranych miejsc w systemie. Możliwość ta została udostępniona tylko dla przycisków znajdujących się w sekcji MainTabs.
W celu dodania ikony przycisku na pulpit w systemie można wykorzystać opcję Dodaj na pulpit zawartą w menu rozwijanym po wybraniu przycisku [Dodaj] w obszarze pod nagłówkiem panelu Eksplorator. Opcja ta jest aktywna jeśli w eksploratorze zaznaczony jest element drzewa najniżej położony w sekcji MainTabs, czyli przycisk. Po wybraniu tejże opcji oraz zapisaniu zmian w sekcji DesktopButtons wpis dla danego przycisku zostanie powielony.
Dodawanie ikony do sekcji DesktopButtons
Przycisk pojawi się na pulpicie po ponownym uruchomieniu systemu.
Ikony na pulpicie
Po dodaniu ikony przycisku na pulpit użytkownik ma możliwość:
Dowolnego rozmieszczania ikon na całym pulpicie systemu, na tej samej zasadzie jak to się odbywa w systemach operacyjnych firmy Microsoft
Aktywowania funkcjonalności za pomocą dwukrotnego kliknięcia w ikonę, która jest z tą funkcjonalnością związana
Aktywowania menu kontekstowego dla pulpitu poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na pulpicie. Menu kontekstowe pulpitu zawiera następujące opcje:
[Pokaż duże/małe ikony] – ta opcja zmienia wielkość ikon wyświetlanych na pulpicie
[Usuń wszystkie skróty] – wszystkie ikony zostają usunięte z pulpitu
[Wyrównaj ikony do siatki] – ikony zostają rozmieszczone według siatki
[Sortuj wg nazwy] – ikony zostają posortowane alfabetycznie i rozłożone pod sobą zaczynając od lewego górnego rogu
[Przywróć domyślny] – po wybraniu tej opcji przywracany jest domyślny układ ikon na pulpicie
[Pokaż pasek WWW] – pokazuje pasek zawierający odnośniki do portali społecznościowych
Aktywowania menu kontekstowego dla danego przycisku poprzez wybranie go prawym przyciskiem myszy. Menu kontekstowe przycisku zawiera następujące opcje:
[Otwórz] – pozwala otworzyć odnośnik
[Usuń] – pozwala usunąć skrót
[Właściwości] – otwiera okno właściwości przycisku. Z poziomu otwartego okna można wprowadzić tłumaczenie dla różnych wersji językowych oraz zmienić ikonę
Menu kontekstowe aktywowane dla przycisku
Menadżer konwersji
Menadżer konwersji jest narzędziem pozwalającym na wygenerowanie skryptu zawierającego różnice między wersjami. Taki skrypt można następnie uruchomić na wybranym profilu, który został wygenerowany na podstawie profilu Standardz włączoną opcją śledzenia zmian. Skrypt naniesie wszystkie nowododane przyciski, które bazują na funkcjonalnościach dodanych w wersji.
Podobnie jak edytor profili, menadżer konwersji można uruchomić poprzez wybranie odpowiedniego przycisku na wstążce menadżera baz.
Menu z podświetlonym menadżerem konwersji
Okno menadżera konwersji zawiera poniższe przyciski:
[Załaduj] – pozwala wczytać profile istniejące w bazie konfiguracyjnej. Profile są prezentowane w formie drzewa – na najwyższej gałęzi znajduje się profil, na podstawie którego zostały wygenerowane inne profile
[Konwertuj] – tworzy skrypt, który zawiera wszystkie przyciski, jakie domyślnie znajdują się w w wersji zdefiniowanej w polu Wersja docelowa
[Otwórz folder] – otwiera lokalizację, w której został umieszczony wygenerowany skrypt
Okno menadżera konwersji
Dodatkowo okno menadżera konwersji zawiera informację o wersjach profilu. Wersja startowa i docelowa są punktami odniesienia dla generowanych skryptów.
W menadżerze konwersji ważną rolę odgrywa opcja Śledzenia zmian, którą można zaznaczyć podczas generowania nowego profilu bądź zapisu zmian wprowadzonych na profil. Zaznaczenie tej opcji powoduje powiązanie ze sobą dwóch profili. Profilem nadrzędnym jest oryginalny profil, natomiast profilem podrzędnym jego kopia, czyli nowogenerowany profil. W momencie konwersji profilu podrzędnego generowany jest skrypt, który przenosi wszystkie zmiany z profilu nadrzędnego na podrzędny. Skrypt ten należy uruchomić ręcznie na bazie konfiguracyjnej.
Okno menadżera konwersji z widocznym drzewem profili dostępnych na bazie konfiguracyjnej
Przy konwertowaniu profili system posługuje się numerami wersji bazy konfiguracyjnej. Przed rozpoczęciem konwersji profili należy zweryfikować wersję bazy konfiguracyjnej sprzed konwersji samej bazy. Wersję można sprawdzić w menadżerze baz na głównej wstążce za pomocą przycisku [Sprawdź wersję] z grupy przycisków Baza konfiguracyjna . Dodatkowo poniższa tabela prezentuje kolejne wersje systemu Comarch ERP Altum i baz konfiguracyjnych zaczynając od wersji 5.5.
Wersja Comarch ERP Altum
Wersja bazy konfiguracyjnej
5.5
5.5.154
5.5.1
5.5.157
5.5.2
5.5.182
5.5.3
5.5.192
5.5.4
5.5.212
6.0
6.0.103
6.1
6.1.37
6.2
6.2.32
6.3
6.3.31
2015.0
7.0136
2015.1
7.1.14
2015.2
7.2.32
2015.5
7.5.36
2015.6
7.6.9
2015.6.1
7.6.9
2016.0
8.0.93
2016.1
8.1.29
2016.5
8.5.93
2016.5.5
8.5.104
2016.5.6
8.5.104
2017.0
9.0.57
2017.1
9.1.14
2017.5
9.5.86
2017.5.1
9.5.90
2018.0.1
10.0.95
2018.1
10.1.40
2018.1.1
10.1.41
2018.2
10.2.6
2018.5
10.5.49
Uwaga
Jeśli opcja Śledzenie zmian nie była zaznaczona podczas generowania profilu, profil taki nie będzie możliwy do skonwertowania.
Uwaga
Migrację profili należy obowiązkowo przeprowadzać po migracji systemu do wyższej wersji. Podczas migrowania bazy konfiguracyjnej automatycznie podnoszona jest tylko wersja profilu Standard . Wszelkie pozostałe profile należy zmigrować ręcznie z wykorzystaniem menadżera konwersji.
Uwaga
Jeśli występuje znaczna różnica pomiędzy wersjami, np. użytkownik przechodzi z wersji 5.5.x na 2016.x, wygenerowany skrypt konwertujący będzie zawierał kilkadziesiąt tysięcy linii. W takiej sytuacji zalecane jest dzielenie skryptów na mniejsze i konwertowanie profilu stopniowo od wersji do wersji poprzez wpisywanie w pola Wersja startowa i Wersja docelowa kolejnych numerów wersji, żeby uniknąć problemów z wykonaniem tak dużego skryptu po stronie usługi SQL.
Przypisanie profili do grupy użytkowników
Każdy profil może zostać przypisany do dowolnej grupy użytkowników. Przypisanie odbywa się na formularzu wybranej grupy operatorów.
Formularze grup operatorów zawierają zakładkę Profile, na której należy powiązać profil z grupą.
Zakładka Profile na formularzu grupy operatorów
Zakładka Profile jest podzielona na dwie części. Po lewej stronie znajdują się profile nieprzypisane, a po prawej profile przypisane do grupy. Dla pojedynczego użytkownika liczba dostępnych profili jest zależna od tego, w jakich grupach użytkowników się znajduje i do jakiego centrum struktury firmy jest obecnie zalogowany.
Po przypisaniu profili do grup należy ponownie uruchomić system, aby móc wybrać nowe profile w menu System → Profile.
Menu wyboru profili w systemie Comarch ERP Altum
Informacje ogólne
Informacje ogólne
System Comarch ERP Altum zawiera szereg funkcji pozwalających użytkownikowi na modyfikację wyglądu interfejsu:
Informacje dotyczące ustawień podstawowych i skrótów klawiszowych znaleźć można w kategorii Informacje ogólne
Działanie menu i najczęściej używanych przycisków zostało opisane w kategorii Menu systemu
Informacje dotyczące układu, dostosowywania i formatowania okien, a także eksportu danych, zawarte są w kategorii Okna, formularze i listy
Opcje związane z wyszukiwaniem, sortowaniem i filtrowaniem danych w systemie zostały opisane w kategorii Wyszukiwanie i filtrowanie danych
Bardziej zaawansowane modyfikacje interfejsu wykonywane są przy pomocy dedykowanych narzędzi: edytor interfejsu służy do zmiany wyglądu i zawartości wszystkich kluczowych okien (takich jak formularze i listy), natomiast edytor profili pozwala użytkownikowi dostosować menu główne oraz pulpit systemu do indywidualnych potrzeb i preferencji
Ustawienia podstawowe
Poniższy artykuł zawiera informacje o podstawowych ustawieniach związanych z interfejsem i personalizacją systemu.
W menu System→ Konfiguracja zakładka Ogólne zawiera ustawienia związane z wyglądem i domyślnym językiem systemu.
Zakładka Ogólne w menu System → Konfiguracja
Na zakładce tej użytkownik może:
Sprawdzić domyślny dla bazy danych język (pole nieedytowalne)
Zdefiniować domyślny kraj systemu (wartość wybrana w tym miejscu będzie automatycznie podpowiadać się w ramach definiowanych w systemie adresów)
Wybrać tło aplikacji przez wskazanie pliku graficznego z komputera oraz ustawić jego układ
Określić lokalizację i orientację zakładek
Skróty WWW
W ostatniej sekcji zakładki Ogólne użytkownik może wybrać wyświetlane w aplikacji skróty do stron WWW związanych z produktami Comarch ERP lub zdefiniować własne skróty i ustalić sposób ich prezentacji – w oknie aplikacji lub w przeglądarce internetowej.
Domyślnie w systemie dodane są następujące skróty pozwalające na szybkie otworzenie stron związanych z produktami Comarch ERP:
Comarch-Nowości – skrót do aktualności w ofercie Comarch ERP
YouTube – skrót do kanału Comarch, na którym prezentowane są zapisy z konferencji i ważnych wydarzeń, szkolenia i materiały produktowe
Facebook – skrót do profilu Comarch ERP na Facebooku
iBard24 – skrót do strony poświęconej aplikacji do zarządzania danymi w firmie
BI Point – skrót do strony serwisu wykorzystywanego we współpracy z aplikacją Comarch POS
e-Sklep – skrót do strony poświęconej platformie Comarch e-Sklep
Comarch Mobile – skrót do strony poświęconej aplikacjom mobilnym dla firm
Pasek ze skrótami WWW zostanie wyświetlony po wybraniu opcji Pokaż pasek WWW z menu kontekstowego na pulpicie systemu.
Pasek WWW
Skróty klawiszowe
Praca z klawiaturą
Po uruchomieniu programu w górnej części okna widoczne jest menu główne (wstążka). Uruchomienie obsługi systemu za pomocą skrótów klawiszowych nastąpi po wybraniu lewego klawisza <Alt>. Nad obiektami menu pojawią się wówczas litery symbolizujące skrót do każdego z elementów wstążki. Przyjęto regułę, że skróty odpowiadają pierwszym literom nazw zakładek, obiektów itd. Jeżeli w danym kontekście jest więcej niż jedna nazwa zaczynająca się od tej samej litery, skróty są dwuliterowe i zawierają kolejne litery z nazwy.
Menu główne ze skrótami klawiszowymi
Wybranie określonej litery na klawiaturze powoduje otwarcie odpowiedniego elementu.
X – pozwala na zmianę centrum
AP – otwiera moduł Okno konfiguracji
G – otwiera moduł Główne
S – otwiera moduł Sprzedaż
Z – otwiera moduł Zakup
M – otwiera moduł Magazyn
C – otwiera moduł CRM
F – otwiera moduł Finanse
KS – otwiera moduł Księgowość
Ś – otwiera moduł Środki trwałe
BS – otwiera moduł BSC
R – otwiera moduł Raportowanie
BU – otwiera moduł Budżetowanie
AL – otwiera moduł Alokacja
O – otwiera moduł Oddziały
D – otwiera moduł Dodatki
KO – otwiera moduł Konfiguracja
Używając powyższych skrótów klawiszowych można przejść przez wszystkie dostępne w systemie elementy.
Przejście do niższego poziomu skrótów klawiszowych jest możliwe poprzez wybranie odpowiedniego dla danego kontekstu przycisku. W sytuacji przedstawionej na powyższym rysunku wybranie przycisku <E> (elementy) umożliwi przejście na kontekst elementów otwartej listy.
Dodatkowo operator może przemieszczać się po wstążce za pomocą przycisku <Alt> i strzałek na klawiaturze. Klawisze <Enter> lub <Spacja> powodują wybranie danego przycisku.
Na większości list użytkownik ma również możliwość korzystania z podstawowych klawiszy: <Insert> (dodaje wiersz), <Delete> (usuwa wiersz), <Tab> (przechodzi do kolejnego pola) i <Enter> (akceptuje dodawanie).
Za pomocą klawisza <Insert> możliwe jest również dodanie nowej pozycji na dokumentach z dowolnego miejsca ustawienia kursora, gdy aktywna jest zakładka Elementy.
System daje możliwość zdefiniowania własnych skrótów klawiszowych do edycji zawartości konkretnych pól czy przenoszenia kontekstu na listy. Takie kombinacje klawiszy mogą zostać zdefiniowane oddzielnie dla poszczególnych grup użytkowników, jak i dla indywidualnych użytkowników. Szczegółowy opis tej funkcjonalności znajduje się w artykule Zarządzanie pozycjami interfejsu.
Predefiniowane skróty klawiszowe
W systemie są dostępne także inne predefiniowane skróty klawiszowe, które na niektórych formularzach wywołują konkretne zachowania systemu:
<Alt> + <F4> – wyświetla pytanie o zamknięcie systemu
<Ctrl> + <F> – uruchamia panel wyszukiwania danych
<Alt> + <strzałka w dół> – rozwija listę z wartościami
<Alt> + <strzałka do góry> – zwija listę z dostępnymi wartościami
<Ctrl> + <A> – zaznacza wszystkie pozycje na liście
<Ctrl> + <Enter> – edytuje zaznaczoną na liście pozycję
<F5> – odświeża listę
<Insert> – dodaje pozycję
<ESC> – zamyka aktywne okno
W trybie edycji wiersza (Edit in Place) dostępne są następujące skróty:
<Insert> – dodaje pozycję
<Ctrl> + <strzałka do góry> – zwiększa wartość w polu Ilość na edytowanym wierszu
<Ctrl> + <strzałka w dół> – zmniejsza wartość w polu Ilość na edytowanym wierszu
<Strzałka do góry> – przechodzi na wiersz powyżej
<Strzałka w dół> – przechodzi na wiersz poniżej
<Enter> – uaktywnia komórkę w trybie edycji wiersza (np. w momencie podświetlenia komórki zawierającej jednostkę miary na liście pozycji FS przycisk <Enter> włącza możliwość edycji jednostki)
<Delete> – usuwa wiersz w trybie edycji wiersza
<Strzałka w prawo>/ <Strzałka w lewo> – pozwala na przemieszczanie się po komórkach w wierszu analogicznie do <Tab> i <Shift> + <Tab>
<Ctrl> + <Shift> + <C> – kopiuje zaznaczone obiekty wraz z nagłówkami
Menu systemu
Menu główne (wstążka)
Główne menu systemu to tak zwana wstążka. Pozwala ona na dostęp do wszystkich obszarów i akcji służących do obsługi systemu. Wstążka jest pogrupowana tematycznie, pozwalając na łatwe poruszanie się po systemie.
Menu główne systemu (wstążka)
W lewym górnym rogu wstążki znajdują się następujące ikony i przyciski:
Ikona systemuSymbol okresu obrachunkowego - prezentuje informację o aktualnie obowiązującym okresie obrachunkowym
Menu wyborucentrum - pozwala na szybką zmianę centrum struktury firmy bez konieczności przelogowywania się
Zmiana centrum struktury firmy
Pasek tytułu zawiera odpowiednio informacje o: nazwie bazy danych, nazwie centrum struktury firmy, do którego użytkownik jest obecnie zalogowany, nazwie tego użytkownika oraz wersji systemu.
Pasek górny wstążki
Właściwa część wstążki podzielona jest na szereg menu pozwalających użytkownikowi na dostęp do danego obszaru w systemie:
System
Główne
Sprzedaż
Zakup
Magazyn
CRM
Finanse
Księgowość
Środki trwałe
BSC
Raportowanie
Budżetowanie
Alokacja
Oddziały
Dodatki
Konfiguracja
Dostęp do funkcji na wstążce należących do menu CRM, BSC, Raportowanie, Budżetowanie i Alokacja możliwy jest po odpowiedniej konfiguracji systemu i/lub nadaniu właściwych uprawnień operatora.
Po wybraniu dowolnego przycisku na wstążce wyświetlane jest również dodatkowe menu dotyczące otwartego przez przycisk okna.
Menu Elementy wyświetlane na wstążce dla listy kontrahentów
Użytkownik może zwijać i rozwijać wstążkę, wybierając przycisk strzałki umieszczony obok ikony pomocy.
Przycisk zwinięcia wstążki
System umożliwia również obsługę wstążki za pomocą predefiniowanych skrótów klawiszowych. Szczegółowy opis tej funkcjonalności znajduje się w artykule Skróty klawiszowe.
Po prawej stronie strzałki służącej do zwijania i rozwijania wstążki znajduje się przycisk pomocy, otwierający stronę Bazy Wiedzy programu Comarch ERP Altum.
Przycisk pomocy
Ostatnie pole w tej części wstążki to narzędzie wyszukiwarki. Szczegółowy opis tego narzędzia znajduje się w artykule Wyszukiwarka.
Pasek szybkiego dostępu (panel ergonomiczny)
Niektóre okna, formularze i listy zawierają również tak zwany pasek szybkiego dostępu (panel ergonomiczny), czyli pasek zawierający najważniejsze dla danego miejsca przyciski.
Pasek szybkiego dostępu (panel ergonomiczny)
Menu kontekstowe
Menu kontekstowe to menu rozwijane prawym przyciskiem myszy. Zawiera ono listę możliwych do wykonania działań, których aktywność zależy od miejsca, w którym menu jest rozwinięte. W obrębie jednego okna możliwe jest rozwinięcie różnych menu kontekstowych.
Menu kontekstowe wiersza (1) i nagłówka kolumny (2) na liście kontrahentów
Standardowe przyciski
W systemie występuje szereg standardowych przycisków umożliwiających obsługę poszczególnych okien. Ulokowane są one na wstążce (główne menu systemu), w menu kontekstowych, na paskach szybkiego dostępu i w poszczególnych sekcjach formularzy. Poniższa lista prezentuje przyciski najczęściej pojawiające się w systemie.
Przycisk
Opis
Dodaje nowy obiekt lub dokument.
Dodaje grupę obiektów (na przykład artykułów lub kontrahentów).
Modyfikuje zaznaczony obiekt lub dokument.
Modyfikuje zaznaczoną grupę obiektów.
Usuwa zaznaczony obiekt lub dokument.
Kopiuje zaznaczony obiekt lub dokument.
Odświeża aktualnie otwarty formularz lub listę.
Służy do automatycznego, seryjnego generowania obiektów, na przykład bonów.
Wybiera obiekt, który ma zostać dodany do danego formularza lub listy.
Zaznacza dany obiekt na liście, na przykład w przypadku kiedy w kolumnie znajduje się pole wyboru.
Odznacza dany obiekt na liście, na przykład w przypadku kiedy w kolumnie znajduje się pole wyboru.
(przycisk gumki)
Czyści pole, obok którego się znajduje.
Przycisk ten, występujący również pod nazwą [Do góry], [Przenieś w górę] lub [Przesuń w górę], przesuwa w górę zaznaczony na liście obiekt.
Przycisk ten, występujący również pod nazwą [Do dołu], [Przenieś w dół] lub [Przesuń w dół], przesuwa w górę zaznaczony na liście obiekt.
Zatwierdza dokument.
Jednocześnie zatwierdza i księguje dokument.
Księguje dokument.
Sumuje wszystkie zaznaczone na liście wiersze. Zsumowane wartości wyświetlają się na pasku podsumowań*.
Anuluje dokument.
Aktualizuje wybrane dane, na przykład schematy księgowe.
Przypina i ręcznie uruchamia procesy BPM zdefiniowane wcześniej w Edytorze procesów BPM**.
Otwiera listę aktywności związanych z danym obiektem lub dokumentem, mających miejsce w określonym przedziale czasu.
Importuje dane związane z obiektem.
Eksportuje dane zawarte na liście lub formularzu do arkusza kalkulacyjnego***.
Przycisk ten, występujący również w formach [Drukuj listę], [Drukuj kartę] czy
[Drukuj dokument] i innych, służy do wygenerowania wydruku danego obiektu, dokumentu lub listy.
Ukrywa sekcję filtra na liście****.
Wyświetla sekcję filtra na liście****.
Otwiera okno konstruktora filtra****.
(przycisk lejka)
Umożliwia określenie kryteriów filtrowania dla danej kolumny****.
Zapisuje zmiany wprowadzone w otwartym aktualnie oknie systemu.
Żeby zoptymalizować obszar aplikacji, użytkownik ma możliwość skorzystania z funkcji dokowania okien, która pozwala na wyświetlenie obok siebie dwóch lub więcej okien. W tym celu, należy otworzyć wybrane okna, a następnie przeciągnąć zakładkę danego okna na środek okna głównego. Pojawi się wówczas krzyżyk, który pozwoli określić w jakim miejscu ma się znaleźć nowe okno - w celu umieszczenia okna w danym miejscu, należy upuścić jego zakładkę nad odpowiednią częścią symbolu. Kolejne okna można umieszczać w dowolnych miejscach już aktywnego okna.
Dokowanie okienPrzykładowe ułożenie okien
Formularze
Formularze to podstawowy typ okien występujących w systemie. Ich układ i zawartość różni się w zależności od rodzaju aktualnie obsługiwanego dokumentu lub obiektu. Do najbardziej typowych formularzy występujących w systemie należą formularz dokumentu i formularz obiektu.
Układ formularzy
Większość formularzy składa się z podobnych części:
Nagłówek (panel boczny) - znajduje się po lewej stronie formularza. Nagłówek zawiera najistotniejsze dla danego formularza informacje.
Sekcja zakładek - znajduje się po prawej stronie nagłówka. Sekcja zakładek prezentuje szczegółowe dane dotyczące danego formularza.
Sekcja opisu - znajduje się pod sekcją zakładek. Sekcja opisu umożliwia wprowadzenie dodatkowych informacji dotyczących danego formularza.
Formularz dokumentu - faktury sprzedażyFormularz obiektu - artykułu
Standardowe pola i przyciski na formularzach:
Pole wymagane - zaznaczone jest kolorem żółtym. Pole wymagane musi zostać uzupełnione; w przeciwnym wypadku możliwość zapisania formularza zostanie zablokowana.
Pole wymagane
Gumka - usuwa z danego pola wprowadzony w nim obiekt
Przycisk gumki
Lupa - otwiera formularz obiektu wprowadzonego w danym polu
Przycisk lupy
Przycisk otwierania listy - otwiera listę obiektów możliwych do wybrania w danym polu
Przycisk otwierania listy
Przycisk rozwijania listy - umożliwia szybkie wybranie danego obiektu z rozwijanej listy
Przycisk rozwijania listy
Dostosowywanie formularzy
Użytkownik może rozszerzyć lub schować nagłówek formularza, naciskając na jedną ze strzałek znajdujących się w prawym górnym rogu nagłówka.
Przyciski rozszerzania i ukrywania nagłówka formularza
Przyciski rozszerzania i ukrywania nagłówka formularzaIstnieje również możliwość dostosowania wysokości lub szerokości sekcji formularza oddzielonych polami z symbolem czterech kropek. W tym celu, należy ustawić kursor myszy nad polem oddzielającym i przeciągnąć je w wybraną stronę.
Pola oddzielające sekcje
Do zaawansowanej konfiguracji wyglądu i zawartości okien systemu, w tym formularzy, służy edytor interfejsu.
Dostosowywanie kolumn
Usuwanie i dodawanie kolumn
System pozwala na usuwanie (ukrywanie) i dodawanie (wyświetlanie) kolumn dostępnych na danej liście. Dzięki temu, użytkownik może dostosować wygląd danej listy do własnych potrzeb.
Żeby usunąć kolumnę, należy wybrać prawym przyciskiem myszy jej nagłówek, po czym w menu kontekstowym wybrać przycisk [Usuń kolumnę].
Przycisk [Usuń kolumnę]Żeby dodać kolumnę, należy wybrać prawym przyciskiem myszy nagłówek dowolnej kolumny wyświetlanej na liście, po czym w menu kontekstowym wybrać przycisk [Wybór kolumny].
Przycisk [Wybór kolumny]
Przycisk ten otwiera okno Dostosowanie, zawierające nazwy ukrytych kolumn dostępnych na danej liście. Jeśli istnieją ukryte kolumny stworzone na podstawie atrybutów przypisanych do obiektu, nazwy takich kolumn oznaczone są kursywą. Użytkownik może dodać ukrytą kolumnę na dwa sposoby:
Dwukrotnie klikając nazwę danej kolumny w oknie Dostosowanie
Przeciągając nazwę danej kolumny i umieszczając ją w określonym miejscu na pasku nagłówków kolumn, w ten sposób od razu precyzując lokalizację tejże kolumny
Okno Dostosowanie
Zmiana szerokości kolumn
W menu System→ Konfiguracja na zakładce Komputer znajduje się parametr Automatyczne dopasowanie do okna, który umożliwia automatyczne dopasowanie szerokości kolumn na wszystkich listach w systemie. Zaznaczenie dostępnej dla tego parametru opcji Tak powoduje proporcjonalne rozłożenie kolumn na całej szerokości okna z listą.
Parametr Automatyczne dopasowanie do okna w menu System → Konfiguracja → Komputer
Opcja Pozwalaj na zmianę umożliwia włączenie lub wyłączenie automatycznej szerokości kolumn niezależnie od ustawień głównego parametru. Po zaznaczeniu tej opcji w menu kontekstowym pojawia się dodatkowa opcja - Włącz/Wyłącz automatyczne dopasowanie do okna.
Użytkownik może również dowolnie zmienić domyślną szerokość kolumn wyświetlanych na listach. W tym celu, należy wskazać myszką na prawą linię ograniczającą szerokość danej kolumny i przeciągnąć ją w lewo lub w prawo, aż do momentu uzyskania oczekiwanego rezultatu.
Żeby ustawić optymalne rozmiary danej kolumny lub wszystkich kolumn znajdujących się na liście, można też skorzystać z opcji Najlepsze dopasowanie lub Najlepsze dopasowanie (wszystkie kolumny), dostępnych w menu kontekstowym otwieranym przez wybranie prawym przyciskiem myszy nagłówka danej kolumny na liście.
Najlepsze dopasowanie kolumn
Blokowanie kolumn
Menu kontekstowe na listach zawiera opcję Zablokuj kolumnę, pozwalającą użytkownikowi na trwałe ustawienie wybranej kolumny po prawej lub lewej stronie danej listy. Do momentu odblokowania, również możliwego z poziomu menu kontekstowego, pozycja danej kolumny jest zablokowana i nie ma możliwości jej zmiany. Użytkownik może zablokować dowolną liczbę kolumn po wybranej stronie listy.
Opcja Zablokuj kolumnę
Zaawansowana edycja kolumn
Oprócz standardowych możliwości dostosowywania kolumn na listach, system posiada również szereg opcji pozwalających użytkownikowi na ich zaawansowaną edycję. Użytkownik może między innymi konfigurować widoczność kolumn dla określonych grup operatorów, dodawać i usuwać kolumny dodatkowe lub modyfikować dane związane z kolumnami, takie jak ich wyświetlane nazwy czy tooltipy.
Uprawnienie do zaawansowanej edycji kolumn
Zaawansowane zarządzanie kolumnami jest dostępne dla operatorów posiadających uprawnienie Zaawansowana edycja kolumn na listach, które można nadać na formularzu grupy operatorów, na zakładce Inne uprawnienia. Uprawnienie to jest domyślnie aktywne dla grupy operatorów b2_admin.
Uprawnienie Zaawansowana edycja kolumn na listach
Okno Edycja kolumn
Żeby otworzyć okno zaawansowanego zarządzania kolumnami, należy wybrać opcję Zarządzaj kolumnami dostępną w menu kontekstowym wyświetlanym dla nagłówków kolumn na listach.
Opcja Zarządzaj kolumnami
Okno Edycja kolumn składa się z następujących sekcji:
Zarządzanie kolumnami – wyświetla kolumny standardowe, kolumny atrybutów i kolumny z rozszerzeń dostępne na danej liście, a także kolumny dodatkowe po ich dodaniu w oknie Wybór kolumn
Grupy – prezentuje grupy operatorów przypisane do kolumny zaznaczonej w sekcji Zarządzanie kolumnami. Przypisanie grupy operatorów do danej kolumny sprawia, że kolumna taka staje się widoczna dla operatorów należących do tej grupy.
Pozostałe grupy – prezentuje grupy operatorów niedołączone do kolumny zaznaczonej w sekcji Zarządzanie kolumnami
Okno Edycja kolumn
Widoczność kolumn
Kolumny zaznaczone w sekcji Zarządzanie kolumnami są widoczne na danej liście dla tych operatorów, którzy należą do grup prezentowanych w sekcji Grupy (sekcja Grupy zawęża wyświetlane wyniki do tych grup operatorów, które zostały przypisane do obecnie zaznaczonej kolumny). Żeby udostępnić daną kolumnę grupie operatorów, należy zaznaczyć tę kolumnę w sekcji Zarządzanie kolumnami, a następnie dołączyć wybraną grupę za pomocą przycisku [Dodaj grupę] dostępnego na pasku szybkiego dostępu w sekcji Pozostałe grupy. Analogicznie, użytkownik może odłączyć określoną grupę z sekcji Grupy za pomocą przycisku [Odłącz grupę].
Przyciski [Dodaj grupę] i [Odłącz grupę]
Uwaga
Grupa b2_default jest początkowo dołączona do wszystkich obiektów w sekcji Zarządzanie kolumnami. Oznacza to, że wszystkie kolumny standardowe są domyślnie widoczne dla wszystkich operatorów (lub mogą zostać wyświetlone za pomocą opcji Wybór kolumny w przypadku kolumn ukrytych).
Zmiany widoczności kolumn wprowadzone w oknie Edycja kolumn zapisywane są w bazie danych indywidualnie dla każdego operatora. Oznacza to, że jeśli operator należy do wielu grup, zapisane zostaną ustawienia grupy o najwyższym priorytecie nadanym w sekcji Grupy w kolumnie Priorytet. W celu zdefiniowania priorytetu widoczności dla danej grupy, należy skorzystać z przycisków [Zwiększ priorytet] lub [Zmniejsz priorytet] dostępnych na pasku szybkiego dostępu w sekcji Grupy.
Ustawienia priorytetu widoczności kolumn dla grup operatorów
Sekcja Grupy zawiera również kolumny parametrów:
Domyślnie wyświetlana – jeśli parametr ten jest zaznaczony, dana kolumna będzie automatycznie wyświetlana na liście dla wybranej grupy operatorów. W przeciwnym wypadku kolumnę taką będzie można dodać do listy za pomocą opcji Wybór kolumny.
Zawsze wyświetlana – jeśli parametr ten jest zaznaczony, opcja Usuń kolumnę zostanie zablokowana dla operatorów należących do wybranej grupy
Parametry widoczności kolumn w sekcji Grupy
Wskazówka
W systemie dostępny jest również mechanizm parametryzowania dostępu do kolumn za pomocą edytora interfejsu.
Dodawanie kolumn
Użytkownik może dodać do listy dodatkowe kolumny znajdujące się w źródle danych (widoku, procedurze itp.). W tym celu, należy wybrać przycisk [Dodaj] znajdujący się na pasku szybkiego dostępu w sekcji Zarządzanie kolumnami.
Przycisk [Dodaj] w sekcji Zarządzanie kolumnamiZostanie wówczas wywołana pomocnicze okno Wybór kolumn, w którym użytkownik ma możliwość wybrania dodatkowej kolumny. Nazwy kolumn w oknie Wybór kolumn wyświetlane są zgodnie z nazwami z bazy danych.
Okno Wybór kolumn
Żeby dodać kolumnę, należy dwukrotnie kliknąć dany wiersz w oknie Wybór kolumn. Pojawi się on wówczas w sekcji Zarządzanie kolumnami głównego okna Edycja kolumn.
Modyfikacja kolumn
Sekcja Zarządzanie kolumnami w oknie Edycja kolumn zawiera następujące kolumny:
Kolumna – prezentuje nazwę kolumny pobraną z bazy danych
Nazwa wyświetlana – umożliwia wprowadzenie nazwy, która zostanie wyświetlona dla danej kolumny na liście. Po wybraniu przycisku flagi możliwe jest również dodanie tłumaczeń nazwy wyświetlanej.
Wybór języka nazwy wyświetlanej
Typ – prezentuje typ kolumny. Dostępne wartości to:
Tekst
Liczba rzeczywista
Liczba całkowita
Wartość logiczna
Liczba naturalna
Data
Rodzaj – prezentuje rodzaj kolumny. Dostępne wartości to:
Standardowa
Atrybut
Dodatkowa
Z rozszerzenia
Format – umożliwia zdefiniowanie formatu danych wyświetlanych dla kolumn o typie Liczba rzeczywista, Liczba całkowita, Liczba naturalna i Data. Przycisk dostępny w kolumnie Format dla tychże typów kolumn otwiera okno Formatowanie wartości, w którym użytkownik może zdefiniować format danych na dwa sposoby:
Wybór predefiniowanego formatu w polu Format
Zdefiniowanie własnego formatu w polu Kod formatu
Okno Formatowanie wartości
Tooltip – umożliwia wprowadzenie opisu, który zostanie wyświetlony w tooltipie danej kolumny na liście. Po wybraniu przycisku flagi możliwe jest również dodanie tłumaczeń opisu.
Wybór języka tooltipu
Przed opuszczeniem okna Edycja kolumn należy zatwierdzić wszystkie modyfikacje za pomocą przycisku [Zastosuj] dostępnego w dolnej części okna.
Przycisk [Zastosuj]
Usuwanie kolumn
Użytkownik może usunąć kolumnę dodatkową z sekcji Zarządzanie kolumnami za pomocą przycisku [Usuń] dostępnego na pasku szybkiego dostępu. Usunięcie kolumny dodatkowej z sekcji Zarządzanie kolumnami usuwa ją również z danej listy, blokując możliwość jej wyświetlenia (nie usuwa jej natomiast z bazy danych).
Przycisk [Usuń] w sekcji Zarządzanie kolumnami
Uwaga
Kolumn standardowych, kolumn atrybutów i kolumn z rozszerzeń nie można usunąć z sekcji Zarządzanie kolumnami. W celu przywrócenia standardowych ustawień należy wybrać opcję Przywróć domyślne dostępną w menu kontekstowym zmodyfikowanej kolumny.
Wskazówka
Żeby uniemożliwić wyświetlenie dodatkowych kolumn na liście, a jednocześnie pozostawić dla nich zmodyfikowane ustawienia, należy jedynie odłączyć grupy operatorów od tych kolumn, bez usuwania ich z sekcji Zarządzanie kolumnami.
Formatowanie warunkowe
Funkcjonalność formatowania warunkowego pozwala na wyróżnianie odpowiednich wartości w kolumnach poprzez kolory, zmianę formatowania, a także dodawanie ikon klasyfikujących wartości kolumn do określonych przedziałów. Dzięki formatowaniu warunkowemu, użytkownik może dopasować do własnych potrzeb sposób, w jaki system wyświetla dane na listach i poprawić ich czytelność.
Opcje formatowania warunkowego wierszy na liście artykułów
Użytkownik może warunkowo sformatować dowolną kolumnę. W tym celu, należy wybrać prawym przyciskiem myszy nagłówek danej kolumny, wskazać kursorem opcję Formatowanie wierszy, a następnie wybrać jedną z poniższych opcji formatowania:
Reguły wyróżniania komórek (jak np. Większe niż..., Mniejsze niż..., Między..., Równe...)
Paski danych (pozwalające na zaznaczenie wartości poprzez różną szerokość i kolor pasków)
Skale kolorów (kolorujące wiersze na różne barwy)
Zestawy ikon
Opcja Zarządzaj regułami… otwiera nowe okno, które pokazuje wszystkie reguły zdefiniowane na liście. Okno pozwala na dodawanie nowych reguł oraz edytowanie i usuwanie już istniejących. Użytkownik może tu również ustalić kolejność wykonywania reguł na liście.
Okno zarządzania regułami
Nową regułę formatowania można dodać przy pomocy przycisku [Nowa reguła].
Okno nowej reguły formatowania
Okno nowej reguły formatowania zawiera następujące opcje:
Opcje typu reguły dostępne w sekcji Wybierz typ reguły:
Formatuj wszystkie komórki na podstawie ich wartości – wszystkie komórki z formatowanej kolumny są przyrównywane do określonej w regule skali. Tylko dla tego formatowania możliwe jest określenie skali porównawczej. Formatowanie blokuje zastosowanie reguły dla całego wiersza
Formatuj tylko komórki zawierające – formatowane są tylko komórki spełniające warunek reguły. Formatowanie umożliwia zastosowanie stylu formatowania dla całego wiersza
Formatuj tylko wartości sklasyfikowane jako pierwsze i ostatnie – formatowane są pierwsze lub ostatnie wartości komórek z danej kolumny. Opcja pozwala wskazać liczbę komórek, które mają być sformatowane. Możliwe jest zastosowanie formatowania dla całego wiersza
Formatuj tylko wartości powyżej lub poniżej średniej – obliczana jest średnia z wartości komórek danej kolumny i formatowane są odpowiednio komórki z wartościami powyżej lub poniżej wyliczonej średniej. Opcja umożliwia formatowanie całego wiersza
Formatuj tylko wartości unikatowe lub zduplikowane – formatowane są tylko te komórki, które posiadają wartości unikalne lub zduplikowane w kontekście całej kolumny
Użyj formuły do określenia komórek, które należy sformatować – opcja ta umożliwia stworzenie własnego złożonego algorytmu do formatowania komórek. Możliwe jest włączenie formatowania dla całych wierszy
Opcje opisu reguły dostępne w sekcji Edytuj opis reguły:
Na podstawie skali – opcja dostępna tylko dla formatowania Formatuj wszystkie komórki na podstawie ich wartości. Umożliwia wybranie skali 2-kolorowej, 3-kolorowej, paska danych lub zestawu ikon do prezentacji graficznej danych. Najważniejszą możliwością jest ustalenie skali w postaci procentowej lub liczbowej w dowolnych przedziałach. Formatowanie działa tylko dla komórek z danej kolumny – nie można zastosować formatowania dla wszystkich wierszy
Na podstawie wartości komórek – opcja dostępna dla wszystkich pozostałych formatowań. Umożliwia ustalenie rodzaju i koloru czcionki, jej stylu (pogrubienie, przekreślenie, kursywa itd.) oraz tła komórki. Dostępne są również predefiniowane formaty. Możliwe jest włączenie formatowania dla całych wierszy
W prawym górnym rogu okna zarządzania regułami znajduje się również pole wyboru umożliwiające filtrowanie reguł dla każdej kolumny z listy osobno.
Przykład
W celu zwiększenia czytelności listy artykułów dodane zostaną następujące reguły formatowania listy:
Dla ilości równej 0 tekst wiersza będzie pogrubiony i wyświetlany w kolorze czerwonym – zastosowane dla całego wiersza
Na nagłówku kolumny Ilość należy otworzyć menu kontekstowe za pomocą prawego przycisku myszy i rozwinąć opcję Formatowanie wierszy. Z kolejnego menu należy wybrać opcję Reguły wyróżniania komórek. W ostatnim menu należy wybrać opcję Równe….
W nowym oknie, w pierwszym polu od lewej, należy wprowadzić wartość, do której będą porównywane wszystkie wartości kolumny Ilość z wierszy.
Styl formatowania można wybrać z listy domyślnie zdefiniowanych stylów. Należy wybrać styl Czerwone obramowanie.
Aby formatowanie zostało zastosowane dla całego wiersza, należy zaznaczyć pole Zastosuj formatowanie dla całego wiersza.
Aby zatwierdzić formatowanie, należy zamknąć okno wybierając [OK].
Dla ilości większej lub równej 20 wiersz będzie wyświetlany w kolorze zielonym – zastosowane dla całego wiersza
Na nagłówku kolumny Ilość należy otworzyć menu kontekstowe za pomocą prawego przycisku myszy i rozwinąć opcję Formatowanie wierszy. Z kolejnego menu należy wybrać opcję Zarządzaj regułami.
W celu dodania nowej reguły, należy wybrać opcję Nowa reguła. Typ formatowania powinien być zdefiniowany jako Formatuj tylko komórki zawierające. W dolnej części okna na listach rozwijanych należy ustawić Wartość komórki oraz większa lub równa. W nowym polu konieczne jest wprowadzenie wartości, do której będą porównywane wartości z wierszy – w tym wypadku jest to 20.
Następnie przyciskiem Formatuj należy otworzyć okno wyboru formatowania komórki. Zgodnie z wymogiem, kolor czcionki powinien być ustawiony na zielony.
Należy teraz zatwierdzić dodanie nowej reguły przyciskiem [OK].
W oknie zarządzania regułami należy jeszcze zaznaczyć pole Zastosuj dla nowego wiersza, aby formatowanie odnosiło się do całego wiersza.
Dla dostępnej ilości należy dodać pasek danych prezentujący w postaci graficznej dostępny zasób w skali od 0 do 100.
Po otwarciu menu kontekstowego kolumny Ilość i wybraniu opcji Formatowanie należy wybrać opcję Paski danych i wskazać jeden z dostępnych pasków. W nowym oknie należy ustalić skalę. Dla Minimum i Maksimum należy ustalić typ Liczba oraz skalę od 0 (Minimum) do 100 (Maksimum). Ustawienie kolorów paska danych jest dowolne.
Artykuły z ceną netto 0.00 należy oznaczać czerwonym znakiem X
Dla kolumny Netto należy otworzyć menu kontekstowe oraz wybrać opcję Formatowanie wierszy. W opcji Zestawy ikon należy wybrać z grupy Symbole. Formatowanie należy sprecyzować jako liczbowe.
Dla poszczególnych ikon należy dokonać poniższych ustawień:
Zielona ikona potwierdzenia - znak > i wartość 0
Żółta ikona wykrzyknika - znak >= i wartość 0
Czerwona ikona X - znak >= i wartość 0
Regułę należy potwierdzić przyciskiem [OK].
Po zastosowaniu wszystkich reguł lista artykułów powinna wyglądać następująco:
Eksport danych do arkusza kalkulacyjnego
System umożliwia użytkownikowi eksportowanie do arkusza kalkulacyjnego danych prezentowanych na listach i formularzach.
Konfiguracja eksportu danych
Domyślne ustawienia funkcji eksportu danych można zmienić w menu System → Konfiguracja → Komputer, w sekcji Eksport do arkusza kalkulacyjnego.
Sekcja Eksport do arkusza kalkulacyjnego na zakładce Komputer
Sekcja Eksport do arkusza kalkulacyjnego zawiera następujące opcje:
Format pliku - określa format pliku arkusza kalkulacyjnego tworzonego podczas eksportu danych:
xls (domyślny) - obsługuje 256 kolumn oraz 65536 wierszy
xlsx - obsługuje 16384 kolumn oraz 1048576 wierszy. Format ten obsługiwany jest od wersji Microsoft Excel.
Domyślny tryb eksportu - umożliwia wybranie domyślnego trybu eksportu danych do arkusza kalkulacyjnego:
DataAware (domyślny) – pozwala na eksport danych wraz z regułami formatowania warunkowego zastosowanymi dla danej listy
WYSIWYG – prezentuje wyeksportowane dane w układzie identycznym lub zbliżonym do tego, który jest wyświetlany w systemie. Styl ten jest obsługiwany dla wydruku Struktura wiekowa rozrachunków, na którym zaimplementowana jest opcja wysyłania do arkusza kalkulacyjnego sekcji ze szczegółami dla układu master-detail. Opcja ta nie jest obsługiwana w trybie DataAware.
Otwieranie pliku po wyeksportowaniu danych - określa, czy po eksporcie danych do pliku utworzony plik ma zostać otwarty:
Nie otwieraj - plik zostanie zapisany we wskazanej lokalizacji, bez podglądu danych
Otwieraj - dane zostaną wyświetlone wyłącznie w oknie podglądu, bez zapisywania pliku na dysku
Pytaj (opcja domyślna) - plik zostanie zapisany we wskazanej lokalizacji, a po zapisie we wskazanej lokalizacji system wyświetli pytanie, czy otworzyć wyeksportowany plik. Po potwierdzeniu plik zostanie otwarty bezpośrednio w arkuszu kalkulacyjnym.
Eksportowanie danych
W celu wyeksportowania danych z listy lub formularza, należy wybrać przycisk [Eksport do arkusza kalkulacyjnego], znajdujący się na pasku szybkiego dostępu.
Przycisk [Eksport do arkusza kalkulacyjnego] na liście faktur sprzedażyPrzed wykonaniem eksportu, niezależnie od domyślnych ustawień, użytkownik ma również możliwość wybrania trybu bezpośrednio na danej liście lub formularzu poprzez wskazanie odpowiedniej opcji w menu rozwijanym znajdującym się obok przycisku [Eksport do arkusza kalkulacyjnego].
Wybór trybu eksportu danych
Wyszukiwanie i filtrowanie danych
Sortowanie, grupowanie i podsumowywanie danych na listach
Grupowanie, sortowanie i podsumowywanie danych na listach pozwala na zwiększenie ich przejrzystości w zależności od potrzeb użytkownika.
Sortowanie
Domyślnie, pozycje na listach w systemie są sortowane alfabetycznie według wartości z pierwszej kolumny listy. System umożliwia uporządkowanie wyświetlonych pozycji zgodnie z preferencjami użytkownika według wartości każdej z widocznych kolumn na liście, np. według kodu, nazwy itd. Listy można sortować malejąco lub rosnąco poprzez wybranie lewym przyciskiem myszy pola z nazwą kolumny. Wówczas pojawi się trójkąt symbolizujący kierunek wyświetlania elementów. Ponowne kliknięcie pola spowoduje zmianę sposobu pokazania obiektów.
Lista magazynów posortowana rosnąco według symbolu z zaznaczoną ikoną sortowania
W celu posortowania danych na liście, użytkownik może również skorzystać z opcji Sortuj rosnąco i Sortuj malejąco dostępnych w menu kontekstowym wyświetlanym po wybraniu nagłówka danej kolumny prawym przyciskiem myszy.
Żeby wyczyścić sortowanie, należy wybrać opcję Wyczyść sortowanie (wszystkie kolumny), również dostępną w menu kontekstowym wyświetlanym dla nagłówka kolumny.
Opcje sortowania w menu kontekstowym
Grupowanie
System umożliwia pogrupowanie listy według każdej z kolumn. Pozwala to na szybkie i łatwe wyodrębnienie elementów zgodnie z preferencjami użytkownika.
Aby dokonać pogrupowania listy, należy wskazać nagłówek kolumny, według której ma nastąpić pogrupowanie, a następnie przeciągnąć go na pasek nad listą oznaczony informacją Przeciągnij nagłówek kolumny tutaj, aby pogrupować po tej kolumnie.
Przykład
Aby pogrupować listę przyjęć wewnętrznych według magazynów, należy przeciągnąć na pasek nad listą nagłówek kolumny Magazyn. Dla każdego magazynu odrębnie zostanie wówczas stworzona grupa wystawionych na niego dokumentów.
W celu pogrupowania listy według kolumn, użytkownik może również skorzystać z opcji Grupuj Po Tej Kolumnie dostępnej w menu kontekstowym wyświetlanym po wybraniu nagłówka danej kolumny prawym przyciskiem myszy.
Menu kontekstowe nagłówka kolumny zawiera również opcję Ukryj panel grupowania, dzięki której użytkownik może schować panel grupowania wyświetlany nad listą.
Opcje grupowania w menu kontekstowym
Żeby wyczyścić grupowanie, należy wybrać opcję Rozgrupuj, dostępną w menu kontekstowym wyświetlanym dla nagłówka kolumny w przypadku, gdy wcześniej dokonano pogrupowania. Użytkownik może również przeciągnąć dany nagłówek poza pasek grupowania – w tym przypadku kolumna taka zostanie ukryta. Żeby ją ponownie wyświetlić, należy wybrać ją z menu kontekstowego za pomocą opcji Wybór kolumny. Po rozgrupowaniu lista powróci do podstawowego wyglądu.
Pozostałe funkcje w menu kontekstowym dla pogrupowanej listy to:
Pełne rozwinięcie - rozwija listę obiektów zgrupowaną według kolumny
Pełne zwinięcie - zwija listę obiektów zgrupowaną według kolumny
Opcje dla pogrupowanej listy
Kliknięcie symbolu strzałki obok nazwy pozycji związanej z kolumną, według której nastąpiło pogrupowanie elementów, powoduje odpowiednio rozwinięcie lub zwinięcie listy obiektów należących do danej grupy.
Podsumowanie pod listą
Użytkownik ma możliwość sumowania wszystkich zaznaczonych wierszy na liście poprzez wybranie przycisku , dostępnego na większości list w systemie. Zsumowane wartości wyświetlą się w wierszu podsumowań pod odpowiednimi kolumnami.
Podsumowanie wartości pod listą
Użytkownik może wyświetlić sumę wszystkich bądź wybranych wierszy, a także pojedynczego wiersza.
Po pogrupowaniu dokumentów na liście suma wartości dokumentów w danej grupie wyświetla się w wierszu tej grupy, natomiast skorzystanie z przycisku sumowania wyświetla w wierszu podsumowań sumę wartości wszystkich dokumentów na liście.
Na listach, pod którymi nie jest dostępny wiersz podsumowań, użytkownik ma możliwość jego dodania poprzez wybranie z menu kontekstowego dostępnego w wierszu z nagłówkami opcji Pokaż wiersz podsumowań.
Opcja pokaż wiersz podsumowań
Dodatkowo w menu kontekstowym wyświetlanym dla wiersza podsumowań dostępne są opcje:
Suma/Min/Max/Średnia - w zależności od wybranej agregacji, wyświetla w podsumowaniu wartość wierszy zgodną z ustawieniami parametru Agreguj tylko zaznaczone. Opcja ta jest dostępna na wybranych listach z kolumnami prezentującymi wartości liczbowe.
Ilość - wyświetla ilość wierszy w zależności od ustawień parametru Agreguj tylko zaznaczone. Opcja ta jest dostępna na wybranych listach.
Agreguj tylko zaznaczone - domyślnie opcja jest zaznaczona z możliwością edycji. Podsumowanie jest aktualizowane dynamicznie w zależności od zaznaczonych pozycji na liście. W celu zachowania lepszej wydajności, zalecane jest, żeby opcja ta była zaznaczona.
Żaden - usuwa wybraną agregację pod listą
Opcje dostępne w menu kontekstowym wiersza podsumowań
Panel wyszukiwania i filtry na listach
Użytkownik może wyszukiwać i filtrować dane poprzez:
Wykorzystanie panelu wyszukiwania
Zdefiniowanie filtra w nagłówkach kolumn
Zdefiniowanie filtra w edytorze
Na listach obiektów filtry mogą mieć różne zastosowania, odwołując się do:
Wartości wybranych z listy
Wartości wprowadzonych ręcznie
Panel wyszukiwania
Funkcjonalność panelu wyszukiwania jest dostępna po naciśnięciu kombinacji klawiszy <Ctrl> + <F> na liście obiektów, na przykład na liście artykułów.
Panel wyszukiwania nad listą artykułów
Z wykorzystaniem panelu wyszukiwania użytkownik może wyszukiwać wartości poprzez:
Wyszukiwanie pojedynczego tekstu - po wpisaniu pojedynczego ciągu znaków na liście zostaną wyświetlone wszystkie rekordy zawierające wpisany ciąg znaków w dowolnej z kolumn
Wyszukiwanie wielu ciągów znaków - po wpisaniu ciągów znaków oddzielonych spacją na liście zostaną wyświetlone rekordy, które zawierają dowolny z wpisanych ciągów znaków (spacja traktowana jest jak operator logiczny LUB) w dowolnej z kolumn
Wyszukiwanie tekstu zawierającego spację - ciągi znaków umieszczone w cudzysłowie traktowane są jak wyrażenie złożone; w takim przypadku wyświetlone zostają te rekordy, które w dowolnej z kolumn zawierają wyrażenie wpisane w cudzysłowie
Wskazanie, w której kolumnie dany ciąg znaków ma zostać wyszukiwany - ciąg znaków należy poprzedzić nazwą kolumny z dwukropkiem
Wyszukiwanie rekordów spełniających wiele warunków - każdy kolejny warunek należy poprzedzić znakiem plus
Stworzenie warunku wykluczającego wyświetlenie danego rekordu - warunek taki należy poprzedzić znakiem minus
Uwaga
Zamknięcie listy obiektów spowoduje automatyczne zamknięcie panelu wyszukiwania.
W poniższej tabeli znajdują się przykładowe kryteria wyszukiwania:
Kryterium wyszukiwania
Opis
bluzka
Wyświetla rekordy, które zawierają wyrażenie "bluzka" w dowolnej kolumnie
bluzka niebieska 40
Wyświetla rekordy, które zawierają wyrażenia "bluzka" lub "niebieska" lub "40" w dowolnej kolumnie
"bluzka niebieska"
Wyświetla rekordy, które zawierają wyrażenie "bluzka niebieska" w dowolnej kolumnie
"bluzka niebieska" + 40
Wyświetla rekordy, które zawierają wyrażenia "bluzka niebieska" i "40" w przeszukiwanych kolumnach
bluzka + niebieska - 40
Wyświetla rekordy, które zawierają wyrażenia "bluzka" i "niebieska" i nie zawierają "40"
bluzka niebieska - 40
Wyświetla rekordy, które zawierają wyrażenia "bluzka" lub "niebieska" i nie zawierają "40"
Kod: "40" + Nazwa: "bluzka niebieska"
Wyświetla rekordy, które w pierwszej kolumnie zaczynającej się od wyrażenia "Kod" zawierają wyrażenie "40" i w pierwszej kolumnie zaczynającej się od wyrażenia "Nazwa" zawierają wyrażenie "bluzka niebieska"
40 - Nazwa: bluzka
Wyświetla rekordy, które w dowolnej kolumnie zawierają wyrażenie "40" i nie zawierają wyrażenia "bluzka" w pierwszej kolumnie rozpoczynającej się od wyrażenia "Nazwa"
Definiowanie filtra w nagłówkach kolumn
Nagłówki kolumn na listach dostępnych w systemie zawierają przycisk, który umożliwia użytkownikowi określenie kryteriów filtrowania danych wewnątrz wybranej kolumny. Aby edytować filtr, należy ustawić kursor w nagłówku kolumny, gdzie zostanie wyświetlony przycisk lejka , służący do wywołania filtra.
Symbol filtra w nagłówku kolumny
Po naciśnięciu przycisku lejka zostanie wyświetlona lista opcji dotyczących edycji filtra kolumny:
Wszystkie - wyświetla wszystkie pozycje na liście (usuwa filtr z danej kolumny)
Pusty - wyświetla tylko te pozycje na liście, które w danej kolumnie zawierają pustą wartość
Nie pusty - wyświetla tylko te pozycje na liście, które w danej kolumnie zawierają określoną wartość
Definiowanie filtra w nagłówku kolumny
Okno Dostosuj filtr pozwala użytkownikowi na wybranie zaawansowanych operatorów logicznych, m.in. Jest równe, Nie jest równe, Jest większe niż itp.
Definiowanie filtra w nagłówku kolumny
Parametr Pole dostępny w oknie Dostosuj filtr umożliwia filtrowanie danych w odniesieniu do innej kolumny.
Przykład
W oknie definiowania filtra kolumny Ilość dostępnej na liście artykułów użytkownik określa operator jako Jest równe, zaznacza parametr Pole i z rozwijanej listy wybiera nazwę kolumny Ilość dostępna. Po zaakceptowaniu zmian lista wyświetli tylko te wiersze, w których wartość kolumny Ilość jest równa wartości kolumny Ilość dostępna.
Definiowanie filtra w edytorze
Edytor filtra służy do konfigurowania filtra zastosowanego na liście. Daje on również możliwość budowania złożonego filtra: albo przez wizualne konstruowanie kryteriów w prostej formie graficznej, albo w formie tekstowej. W edytorze filtra można odwoływać się do wszystkich standardowych kolumn dostępnych na danej liście - także do tych, które są domyślnie ukryte.
Aby edytować filtr, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na nagłówek kolumny, a następnie wybrać opcję Edytor filtra. Edycja filtra jest możliwa również przez wybór przycisku [Edytuj filtr] w prawym dolnym rogu listy.
Okno edytora wywołane w nagłówku kolumny
Okno edytora filtra składa się z dwóch zakładek - Graficzny oraz Tekstowy - umożliwiających edycję lub utworzenie filtra na jeden z dwóch sposobów. Poniższy opis dotyczy opcji podstawowej, czyli edycji filtra w wersji graficznej.
Aby stworzyć filtr, należy wprowadzić warunki w następujący sposób:
Wybrać nadrzędny operator logiczny (Oraz, Lub, Oraz nie, Lub nie)
Wybrać kolumnę, która ma być filtrowana
Wybór kolumny w edytorze filtraWybór operatora logicznego w edytorze filtra
Wprowadzenie wartości może się odbywać poprzez:
Wpisanie wartości ręcznie
Wybór daty z kalendarza (w przypadku kolumn związanych z datami)
Wskazanie innej kolumny, do której ma się odwoływać wybrana kolumna - w tym celu należy wybrać ikonę obok pola przeznaczonego na wpisanie wartości, a następnie z listy wartości (odpowiadającej kolumnom dostępnym na liście) wybrać odpowiednią pozycję
W celu stworzenia filtra składającego się z wielu warunków połączonych przez jeden operator logiczny, należy dodać kolejne warunki wybierając przycisk dodawania.
Wiele warunków filtrowania
Edytor filtra pozwala na tworzenie kryteriów filtrowania zawierających wiele operatorów logicznych, łączących proste warunki filtrowania. W celu zbudowania takiego kryterium, w pierwszej kolejności należy zidentyfikować grupy warunków, gdzie grupa to zestaw prostych warunków połączonych tym samym operatorem logicznym.
W celu zgrupowania warunków, należy nacisnąć pole z operatorem logicznym i wybrać opcję Dodaj grupowanie. Natomiast usunięcie grupowania następuje poprzez wybór opcji Usuń grupowanie po naciśnięciu na operator grupy, którą chcemy usunąć.
Przykład
Na liście mają zostać wyświetlone wyłącznie te artykuły z listy, których ilość i ilość zamówiona jest zerowa lub ilość i ilość zarezerwowana jest zerowa. W tym wypadku kryteria flitrowania będą wyglądały następująco:
Panel filtrowania
Panel filtrowania znajduje się pod listą obiektów i służy do zarządzania filtrami zdefiniowanymi za pomocą lokatora, edytora filtra, czy filtra zdefiniowanego w nagłówkach kolumn.
Panel filtrowania
Zaawansowana konfiguracja filtrów
Funkcjonalność filtrów użytkownika umożliwia tworzenie dodatkowych zaawansowanych filtrów. Okno Filtry użytkownika pozwala na budowanie filtrów na bazie predefiniowanych pól, jak również za pomocą wyrażenia SQL.
Okno Filtry użytkownika można otworzyć wybierając menu Konfiguracja → Narzędzia → Filtry bądź za pomocą przycisku [Otwórz] oznaczonego ikoną w sekcji filtra na danej liście.
Przycisk otwierający okno Filtry użytkownika
Okno Filtry użytkownika składa się z drzewa obiektów, dla których można zdefiniować filtry. Użytkownik ma możliwość podglądu filtrów zdefiniowanych dla danego obszaru poprzez wybranie przycisku [>] obok nazwy danego obiektu. Po prawej stronie okna znajduje się formularz definicji danego filtra. Zakładka Konstruktor pozwala na budowanie nowego filtra, natomiast zakładka Grupy operatorów pozwala na zarządzanie jego dostępnością dla wybranych operatorów.
Okno Filtry użytkownika
Wstążka okna Filtry użytkownika, oprócz standardowych przycisków zapisu zmian i zamknięcia okna, zawiera przyciski dodawania i usuwania filtra z listy (drzewa obszarów systemowych).
Filtr podpięty do danego obiektu w systemie można również kopiować. W tym celu należy wybrać z drzewa filtrów pozycję, a następnie wybrać przycisk [Kopiuj]. Kolejną czynnością jest wskazanie innego obiektu na drzewie i wybór przycisku [Wklej]. Należy pamiętać, że podczas kopiowania filtra wartości pól, po których możliwe jest filtrowanie, mogą się różnić, dlatego użytkownik powinien je zweryfikować, bądź też ustalić na nowo i zapisać zmiany.
Przyciski [Cofnij]/[Ponów] pozwalają użytkownikowi na wycofanie lub przywrócenie ostatnio dokonanej zmiany w konstruktorze filtrów, natomiast przycisk [Wyczyść] umożliwia wycofanie wszystkich wprowadzonych zmian i rozpoczęcie budowania filtra od nowa. Opcje te dostępne są również w obszarze Edycja na zakładce Konstruktor ([<-] / [->] / [<>]).
Definiowanie nowego filtra
Żeby zdefiniować nowy filtr w oknie Filtry użytkownika, należy wybrać listę lub obiekt, do której/którego ma zostać przypisany nowy filtr, a następnie wybrać przycisk [Dodaj] znajdujący się na wstążce lub nad listą obiektów.
Na nagłówku formularza definicji danego filtra należy podać nazwę filtra oraz opcjonalnie wprowadzić dodatkowy opis.
Sekcja Zapamiętane wyrażenia pozwala na tymczasowe przechowywanie wyrażeń zbudowanych wcześniej w obrębie jednego filtra. W tym celu, należy przeciągnąć dane wyrażenie klikając jedno z miejsc zaznaczonych na poniższym zrzucie ekranu, a następnie umieścić je w sekcji Zapamiętane wyrażenia.
Przenoszenie wyrażenia do sekcji Zapamiętane wyrażenia
Zapamiętane wyrażenie może być wykorzystane do automatycznego uzupełnienia filtra definiowanego w odniesieniu do tego samego miejsca w systemie. Jest również możliwość wykorzystania zapamiętanego wyrażenie w ramach filtra dla innego miejsca, należy jednak pamiętać, że pole z nazwą kolumny pozostanie puste, jeśli dane miejsce nie umożliwia podania nazwy kolumny określonej w zapamiętanym wyrażeniu.
W celu wykorzystania zapamiętanego wyrażenia, należy przeciągnąć je do sekcji Filtr.
Sekcja Parametry umożliwia zdefiniowanie dodatkowych parametrów wykorzystywanych przez filtr, wraz z ich domyślnymi wartościami. Szczegółowy opis działania parametrów został opisany w rozdziale Budowanie nowego filtra z wykorzystaniem parametrów. Przycisk [P] otwierający okno wartości parametrówUżytkownik ma możliwość budowania filtra w następujący sposób:
Poprzez wybór predefiniowanych pól
Poprzez wybór wyrażenia SQL i wpisania warunków końcowych
Metodą łączenia wyżej wymienionych typów
Budowanie nowego filtra z predefiniowanych pól
Aby utworzyć filtr z predefiniowanych pól, należy przenieść przycisk [Wartość pola] z sekcji Warunki do sekcji Filtr. Pole to może zostać dodane również poprzez menu kontekstowe, uruchamiane prawym przyciskiem myszy, za pomocą opcji [Wstaw warunek dla wartości pola].
Definiowanie warunku dla predefiniowanych pól
Kroki budowy filtra z wykorzystaniem przycisku [Wartość pola]:
Po przeniesieniu przycisku [Wartość pola] system pozwala na wybór jednej z dostępnych w bazie danych kolumn wybranej listy obiektów, według której filtr będzie funkcjonował.
Kolejnym polem do wyboru jest operator logiczny, który pozwala na określenie, w jaki sposób wartość wybranej kolumny ma być porównywana z wartością podaną przez operatora.
Ostatnim polem jest pole wprowadzania określonej wartości, która będzie porównywana z wartościami wybranej kolumny, bądź też podanie parametru, który będzie mógł być zmieniany każdorazowo przy uruchamianiu filtra.
Filtr z wybraną kolumną, operatorem oraz wpisaną wartością może zostać zapisany i użyty na wybranej liście obiektów.
Budowanie nowego filtra z wyrażeniem SQL
Aby utworzyć filtr z wyrażeniem SQL, należy przenieść przycisk [Wyrażenie SQL] z sekcji Warunki do sekcji Filtr.
Uwaga
Należy pamiętać, że tabele z przedrostkiem sec są tabelami z chronionymi schematami. W związku z tym, w filtrach, w których występują takie tabele, należy odwoływać się do nich przez odpowiednie widoki. Dla przykładu: w zapytaniach ad hoc z SSMS użytkownik może skorzystać z SecAttributes.AttributeClasses, natomiast w filtrze należałoby użyć tabeli Attributes.AttributeClasses.
Definiowanie filtra w oparciu o zapytanie SQL
Pole SQL bazuje na następującym zapytaniu:
SELECT [kolumny] FROM [tabela] WHERE [zdefiniowany filtr]
W związku z tym, standardowo w polu SQL należy zdefiniować jedynie część zapytania wpisywaną po słowie WHERE, ponieważ pierwsza część odnosi się do tabeli wyświetlającej listę, dla której filtr jest budowany (nie należy pisać słów kluczowych SELECT i WHERE).
Przykład
Użytkownik tworzy filtr mający za zadanie wyświetlić wszystkie faktury sprzedaży, które zostały wygenerowane z dokumentu zamówienia sprzedaży (ZS). W tym celu, w polu Zapytanie SQL wprowadza następujące zapytanie zdefiniowane dla listy faktur sprzedaży:
{NumberString} IN (SELECT FS.NumberString FROM Sales.Headers FS INNER JOIN Sales.DocumentHeaderRelations HR ON FS.ID = HR.ChildHeaderID INNER JOIN Sales.Headers ZS ON ZS.ID = HR.ParentHeaderID INNER JOIN DT.DocumentTypes DT ON DT.ID = ZS.DocumentTypesID AND DT.NamespaceEntry = 'Comarch.B2.Sales.Documents.SalesOrderManager')
Istnieje jednak również możliwość użycia w zapytaniu danych z innej tabeli – w takim przypadku, należy odwołać się do nazw dotyczących tejże tabeli, na przykład:
EXISTS (SELECT * FROM Dictionaries.Parameters WHERE InternalName = 'DefaultLanguage' AND Value = '1')
Pole SQL może również zostać dodane poprzez menu kontekstowe, uruchamiane prawym przyciskiem myszy, za pomocą opcji [Wstaw wyrażenie SQL].
Budowanie nowego filtra przy użyciu warunkowego łączenia wyrażeń
Konstruktor filtra umożliwia łączenie warunków filtrowania za pomocą operatorów logicznych: LUB, ORAZ, NIE, znajdujących się w sekcji Wyrażenia.
Wyrażenie połączone operatorem LUB wyświetla wszystkie obiekty, które spełniają pierwszy lub drugi warunek wprowadzony w tym wyrażeniu. Dany obiekt zostanie wyświetlony po spełnieniu chociaż jednego warunku.
Wyrażenie połączone operatorem ORAZ wyświetla wszystkie obiekty, które spełniają pierwszy oraz drugi warunek wprowadzony w tym wyrażeniu. Dany obiekt nie będzie wyświetlony jeśli chociaż jeden warunek nie zostanie spełniony.
Wyrażenie objęte operatorem NIE wyświetla wszystkie obiekty, które nie spełniają warunku zawartego w wyrażeniu.
System pozwala na dowolne łączenie operatorów logicznych i ich zagnieżdżanie. Można to zrobić poprzez dodanie w pierwszej kolejności najbardziej zewnętrznych operatorów i umieszczenie między nimi operatorów wewnętrznych lub poprzez zagnieżdżenie gotowych wyrażeń w operatorze przy użyciu menu kontekstowego.
Przykład
Użytkownik potrzebuje filtra, który wyszuka na liście faktur sprzedaży dokumenty utworzone 14 lub 15 stycznia 2018 roku dla kontrahenta Studio K. W celu dodania takiego filtra, użytkownik wykonuje następujące czynności:
W oknie konstruktora filtra użytkownik dodaje nowy filtr dla listy faktur sprzedaży
Użytkownik dodaje najbardziej zewnętrzny operator – ORAZ, przeciągając go na pole filtra lub korzystając z opcji w menu kontekstowym
Użytkownik dodaje operator LUB w polu pierwszego wyrażenia, przeciągając go z sekcji Wyrażenia lub korzystając z opcji w menu kontekstowym
Użytkownik przeciąga lub wybiera z menu kontekstowego warunek Wartość pola dla obu pól oddzielonych operatorem LUB, wybiera opcję DocumentDate dla obu warunków i definiuje daty jako 14-Jan-2018 i 15-Jan-2018
Użytkownik przeciąga lub wybiera z menu kontekstowego warunek Wartość pola, wybiera opcję CustomerName i definiuje nazwę kontrahenta jako Studio K
Po wykonaniu tych czynności użytkownik przypina filtr do wybranych grup operatorów na zakładce Grupy operatorów, nadaje filtrowi nazwę i zapisuje gotowy filtr.
Budowanie nowego filtra z wykorzystaniem parametrów
W dolnej części okna konstruktora filtrów dostępne jest pole definiowania parametrów. W celu dodania nowego parametru, należy posłużyć się przyciskiem [Dodaj] znajdującym się w grupie przycisków Parametry. Po dodaniu nowego parametru istnieje możliwość wprowadzenia jego nazwy, typu oraz wartości domyślnej, która zostanie wykorzystana w przypadku braku wprowadzenia wartości przez operatora.
Definiowanie parametrów filtra
Po zdefiniowaniu parametru można go wykorzystać poprzez wybór opcji [Wstaw parametr], dostępnej w menu kontekstowym po wybraniu prawego przycisku myszy na polu zapytania SQL lub predefiniowanym polu. W polu zapytania SQL można również wykorzystać wyrażenie {param: nazwa_parametru}.
Wstawianie parametrów podczas budowania filtra
Przykład
Jeśli użytkownik utworzy filtr wyświetlający faktury sprzedaży wystawione w walucie określonej parametrem symbolu waluty i określi tę walutę jako PLN, filtr taki będzie wyszukiwał wszystkie faktury sprzedaży zdefiniowane w tej walucie.
Po zapisaniu filtra istnieje możliwość zmiany wartości parametru. Po zaznaczeniu filtra na liście obiektów, dla których został utworzony, po prawej stronie pojawi się przycisk (ikona) [P].Zmiana wartości parametru filtrowania
Wybranie przycisku [P] spowoduje otworzenie okna pozwalającego na określenie wartości parametrów, które będą wykorzystywane podczas kolejnego filtrowania.
Okno definiowania nowych wartości parametrów
Schowek
Konstruktor filtrów zawiera schowek, który służy do tymczasowego przechowywania zdefiniowanych wyrażeń SQL lub predefiniowanych pól. Po zdefiniowaniu wyrażenia SQL lub predefiniowanego pola można je przenieść do obszaru Zapamiętane wyrażenia (schowek), przeciągając wyrażenie lewym przyciskiem myszy. Jeśli użytkownik chce ponownie wykorzystać wyrażenie przechowywane w schowku, przenosi je w analogiczny sposób ze schowka na pole definiowania filtra.
Schowek zdefiniowanych filtrów
Dołączanie grupy operatorów
Filtr będzie dostępny do wyboru pod listą obiektów jeśli zalogowany użytkownik należy do grupy operatorów, która została dołączona do filtra na zakładce Grupy operatorów.
Formularz definiowania filtra – zakładka Grupy operatorów
W celu dołączenia grupy operatorów do filtra, należy przejść na zakładkę Grupy operatorów, wybrać przycisk [Dodaj], wskazać grupę operatorów z listy dostępnych i nacisnąć przycisk [Wybierz].
Dodatkowo użytkownik ma możliwość zadecydować czy dla grupy operatorów dany filtr ma być:
Obowiązkowy – zaznaczenie parametru spowoduje, że dla użytkownika należącego do tej grupy operatorów lista obiektów zostanie automatycznie przefiltrowana. Użytkownik może wybrać inny dostępny filtr w celu przefiltrowania listy – filtr obowiązkowy oraz ten wybrany przez użytkownika łączą się operacją AND („i”)
Domyślny – zaznaczenie parametru spowoduje, że dla użytkownika należącego do tej grupy operatorów lista obiektów zostanie automatycznie przefiltrowana, a informacja o wybranym filtrze będzie widoczna dla operatora. Użytkownik może wybrać inny dostępny filtr w celu przefiltrowania listy. Tylko jeden filtr może być filtrem domyślnym dla danej grupy operatorów
Uwaga
Nie ma możliwości jednoczesnego zaznaczenia obu parametrów (Obowiązkowy i Domyślny) dla danej grupy operatorów.
Zakładka Filtry na formularzu grupy operatorów
Na formularzu grupy operatorów dostępna jest zakładka Filtry, na której znajdują się wszystkie filtry zdefiniowane dla danej grupy operatorów.
Formularz grupy operatorów – zakładka Filtry
Oprócz możliwości edycji filtra z poziomu tej zakładki, istnieje dodatkowo możliwość wyboru przycisku [Lista], który bezpośrednio przenosi operatora do listy filtrów. Z tego poziomu istnieje możliwość zdefiniowania nowego filtra i dołączenia go do grupy operatorów.
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka służy do szybkiego pozyskiwania najbardziej kluczowych informacji zawartych w systemie. W przeciwieństwie do panelu wyszukiwania otwieranego za pomocą przycisków <Ctrl>+<F>, wyszukiwarka umożliwia użytkownikowi przeszukanie całego systemu, a nie wyłącznie otwartego okna.
Działanie wyszukiwarki opiera się na dwóch serwerach:
Serwer wyszukiwania – odpowiedzialny jest za przyjmowanie oraz wyświetlanie wyników dotyczących wyszukiwanej frazy
Serwer indeksowania – komunikuje się z bazą firmową, przeszukuje ją i tworzy plik optymalnie indeksujący informacje w celu szybszego wyświetlania odpowiedzi na późniejsze zapytania
Konfiguracja wyszukiwarki w konfiguratorze systemu
Przed pierwszym użyciem wyszukiwarki należy ją skonfigurować. W tym celu należy otworzyć konfigurator systemu (dostępny w katalogu instalacyjnym – plik NewAltumConfigurator.exe), zweryfikować konfigurację baz danych na zakładce Wybór baz, a następnie przejść na zakładkę Wyszukiwarka.
Zakładka Wyszukiwarka w oknie konfiguratora systemu
Na zakładce Wyszukiwarka dostępne są następujące sekcje i pola:
Baza konfiguracyjna:
Serwer – nazwa serwera SQL, na którym znajduje się baza konfiguracyjna
Login zintegrowany – zaznaczenie tego parametru uzupełnia nazwę i hasło użytkownika zintegrowanego z kontem Windows
Login SQL
Hasło
Baza – nazwa bazy konfiguracyjnej, dla której wyszukiwarka jest konfigurowana
Certyfikat – umożliwia weryfikację instalacji certyfikatu dla usługi wyszukiwarki (Comarch ERP Search service)
Serwer wyszukiwania – umożliwia zdefiniowanie portów Http i TCP dla serwera wyszukiwania
Serwer indeksowania – umożliwia zdefiniowanie portów Http i TCP dla serwera indeksowania
Po uzupełnieniu wymaganych pól i zapisaniu ustawień należy zweryfikować stan połączenia – powinien mieć on status Poprawne. Następnie należy przejść na zakładkę Usługi i uruchomić usługę Wyszukiwarka za pomocą przycisku . Następnie należy uruchomić system Comarch ERP Altum.
Uruchomiona usługa Wyszukiwarka
Konfiguracja wyszukiwarki w systemie
Po uruchomieniu systemu należy otworzyć menu System → Konfiguracja → Wyszukiwarka, gdzie użytkownik ma możliwość zdefiniowania parametrów serwerów odpowiedzialnych za globalne wyszukiwanie w systemie.
Uwaga
By wyszukiwarka działała na końcówkach, należy wyłączyć zaporę Windows bądź dodać wyjątek do zapory dla określonych portów (na serwerze i końcówce).
Parametry serwerów odpowiedzialnych za wyszukiwanie
Zarówno w przypadku serwera wyszukiwania, jak i serwera indeksowania, należy ustawić odwołanie do odpowiedniego serwera, uzupełniając pola Host (nazwa komputera lub adres IP) i Port.
Aktualizacja indeksowania może odbywać się automatycznie zgodnie z harmonogramem, bądź ręcznie za pomocą przycisku [Indeksuj wyszukiwanie]. Szczegółowy opis konfiguracji indeksowania znajduje się w rozdziale Konfiguracja indeksowania.
Jeśli odwołanie do serwera będzie nieprawidłowe lub usługa nie będzie uruchomiona, pojawi się poniższy komunikat:
Komunikat o braku połączenia z serwerem
Konfiguracja indeksowania
Za ustawienia częstotliwości indeksowania odpowiada plik AEntities.xml, znajdujący się w folderze instalacyjnym systemu. Sekcja <Jobs>, dostępna w tym pliku, zawiera następujące parametry:
OptimizeIndex – optymalizuje indeksy wyszukiwania w celu poprawy wydajności pracy narzędzia
AltumFull – aktywuje pełne indeksowanie danych na bazach firmowych podpiętych do wybranej bazy konfiguracyjnej
AltumIncremental – aktywuje indeksowanie jedynie danych różnicowych, czyli dodanych od czasu ostatniej indeksacji
Wartości typów cyklu (CycleType) mogą być zdefiniowane jako hourly (godzinny), daily (dzienny), weekly (tygodniowy) i monthly (miesięczny).
Uwaga
Jeżeli do bazy konfiguracyjnej podłączonych jest kilka baz firmowych, usługa indeksacji gromadzi dane znajdujące się na powiązanych bazach firmowych. W związku z tym, zalecane jest ograniczenie liczby podpiętych baz firmowych.
Wyszukiwanie danych
Żeby uruchomić wyszukiwarkę w systemie, należy wpisać daną frazę na pasku wyszukiwarki dostępnym na wstążce, a następnie wybrać przycisk lupy lub klawisz <Enter> na klawiaturze.
Pasek wyszukiwarki
System otworzy okno wyszukiwarki, składające się z pola tekstowego, w którym użytkownik może ponownie wpisać frazę do wyszukiwania oraz z pola wyników wyszukiwania.
Okno wyszukiwarki
Po prawej stronie paska wyszukiwarki na wstążce oraz pola tekstowego w oknie wyszukiwarki znajdują się dwa przyciski:
– rozpoczyna przeszukiwanie baz firmowych pod kątem wpisanej frazy
– otwiera okno, w którym można zdefiniować obszar(y) wyszukiwania, korzystając z jednej z opcji:
Przeszukaj cały system –wyszukiwanie we wszystkich dostępnych obszarach
Ogranicz przeszukiwanie do wskazanych typów – wyszukiwanie w ramach obszarów wybranych przez użytkownika
Definiowanie obszarów wyszukiwaniaWyniki wyszukiwania zawężonego do obszaru Słowniki
Społeczność Comarch
Dzięki społeczności Comarch ERP rozwiązujemy problemy, dzielimy się pomysłami oraz informujemy o nowościach.