Przed rozpoczęciem pracy z modułem Środki trwałe należy zdefiniować okres obrachunkowy (jeżeli tory amortyzacji są z nim powiązane), klasyfikację środków trwałych i grupy środków trwałych zgodnie ze strukturą oraz wymaganiami firmy, a także skonfigurować kluczowe parametry znajdujące się w głównym oknie konfiguracji systemu oraz na definicji centrum typu Firma.
Parametry określane w konfiguracji systemu
Parametry związane z torami amortyzacji dostępne są z poziomu System→ Konfiguracja → Środki trwałe.
Zakładka Środki trwałe w konfiguracji systemu
W systemie dostępne są trzy predefiniowane tory amortyzacji:
bilansowa
podatkowa
MSR
Nazwy torów można modyfikować dla języków dostępnych w systemie. Domyślnie są one wyświetlane w wersji językowej, do której zalogowany jest użytkownik.
Domyślnie aktywne tory amortyzacji to bilansowa i podatkowa. Wartości środka trwałego są automatycznie kopiowane z toru bilansowa na podatkowa. W przypadku gdy w firmie konieczne jest prowadzenie amortyzacji zgodnie z zasadami MSR, z poziomu konfiguracji systemu (menu System → Konfiguracja →Środki trwałe) umożliwiono aktywowanie toru MSR i określenie w kolumnie Kopiuj z, który tor jest dla niej torem bazowym. W kolumnie tej należy określić, czy wartości parametrów środków trwałych dla toru MSR będą uzupełniane na podstawie toru bilansowa, podatkowa, czy mają nie być kopiowane. Dla torów bilansowa i podatkowa domyślnie ustawiona jest wartość bilansowa, która nie podlega edycji.
Każdy tor amortyzacji można powiązać z rokiem kalendarzowym lub okresem obrachunkowym. Opcja ta ma znaczenie w przypadku firm z niestandardowym okresem obrachunkowym dla potrzeb generowania planu amortyzacji, naliczeń odpisów amortyzacyjnych oraz prezentacji kwot na listach.
Uwaga
Po wprowadzeniu zmian w konfiguracji środków trwałych należy ponownie uruchomić program.
Parametry określane na definicji firmy
Na centrum typu Firma w panelu bocznym w sekcji Środki trwałe dostępne są parametry:
360 dni w roku dla metody liniowej
Parametr domyślnie zaznaczony we francuskiej i hiszpańskiej wersji systemu. W przypadku, gdy amortyzacja rozpoczyna się w trakcie miesiąca, a parametr ten jest włączony, odpisy zostaną wygenerowane proporcjonalnie do liczby dni amortyzacji w miesiącu, za który odpis jest wyliczany. Jeżeli parametr jest wyłączony, odpisy amortyzacyjne zostaną wyliczone za cały miesiąc.
Przykład
Dodany środek trwały laptop.
Metoda liniowa, stawka amortyzacji 10%, współczynnik 1, wartość początkowa: 4000,00 PLN.
Data rozpoczęcia amortyzacji: 15.01.2018 r.
Parametr 360 dni w roku dla metody liniowej odznaczony
Odpisy amortyzacyjne za styczeń będą wynosić 33,33 PLN.
Parametr 360 dni w roku dla metody liniowej zaznaczony
Odpisy amortyzacyjne będą wynosić w styczniu 17,78 PLN oraz okres amortyzacji zostanie wydłużony o miesiąc; w ostatnim miesiącu zostanie wygenerowany odpis w wysokości 15,55 PLN.
Zaokrąglenia dodawane do ostatniego miesiąca
Parametr domyślnie zaznaczony we francuskiej i hiszpańskiej wersji systemu. Jeżeli parametr jest włączony odpisy za poszczególne miesiące są wyliczane w równej wysokości, a pozostałe grosze są doliczane do odpisu za ostatni miesiąc okresu obrachunkowego/kalendarzowego. Jeżeli parametr jest wyłączony, wówczas grosze są pozostawiane w odpisie za ten miesiąc, za który zostały matematycznie wyliczone.
Przykład
Dodany środek trwały samochód osobowy.
Metoda liniowa, stawka amortyzacji 20%, współczynnik 1, wartość początkowa: 5000,00 PLN.
Data rozpoczęcia amortyzacji: 01.01.2018 r.
Parametr Zaokrąglenia dodawane do ostatniego miesiąca odznaczony
Klasyfikacja środków trwałych (KŚT) jest usystematyzowanym zbiorem obiektów majątku trwałego służącym do celów ewidencyjnych, ustalania stawek odpisów amortyzacyjnych oraz do badań statystycznych.
Lista klasyfikacji środków trwałych
Lista KŚT dostępna jest z poziomu Konfiguracja → Środki trwałe pod przyciskiem [Klasyfikacja środków trwałych].
Lista Klasyfikacja środków trwałych
Kolumny dostępne na liście KŚT:
Symbol
Nazwa
Stawka – stawka amortyzacji
Pozycja
Użytkownik może zdefiniować nazwy KŚT w różnych językach, które są dostępne w systemie. Nazwa KŚT wyświetlana jest zawsze w języku, w którym użytkownik loguje się do systemu. Jeżeli nazwa nie została zdefiniowana w języku logowania, wówczas zostanie wyświetlona w języku systemowym (języku bazy danych).
Dodanie klasyfikacji środka trwałego
Możliwości dodania KŚT:
dodanie ręczne [Dodaj]
import z serwerów Comarch [Import KŚT] – przycisk dostępny tylko w polskiej wersji językowej
Uwaga
Opcja importu KŚT dostępna jest jedynie dla użytkowników, którzy posiadają aktualny klucz licencyjny.
Po wybraniu przycisku [Import KŚT] wyświetlone zostanie okno umożliwiające określenie parametrów importu:
Nie wykonuj importu, jeżeli źródło jest starsze niż dla ostatnio wykonanego importu – (parametr dostępny przy kolejnych próbach importu, przy pierwszym imporcie jest niedostępny) domyślnie zaznaczony – import nie zostanie przeprowadzony, jeżeli plik danych KŚT znajdujących się na serwerze nie został zaktualizowany od czasu poprzednio realizowanego importu. W przypadku odznaczenia parametru dane zostaną pobrane niezależnie od daty utworzenia pliku danych KŚT.
Aktualizuj istniejące i dopisz nowe – system importuje nowe pozycje KŚT oraz aktualizuje istniejące. Parametrem identyfikującym pozycję KŚT jest jej symbol.
Uwaga
W przypadku, gdy na liście KŚT znajduje się więcej niż jedna pozycja o tym samym symbolu, system pominie aktualizację tych danych. Informacja zostanie wyświetlona w logu po zakończeniu procesu importu.
Tylko nowe – system importuje wyłącznie nowe pozycje KŚT, nie aktualizuje istniejących
Parametry importu Klasyfikacji środków trwałych
Generowanie kodów kreskowych środków trwałych
Funkcja generowania kodów kreskowych środków trwałych dostępna jest z poziomu menu Dodatki pod przyciskiem [Generuj kod kreskowy dla środków trwałych]. Umożliwia ona seryjne uzupełnienie pola Kod kreskowy wartością z pola Numer inwentarzowy.
Przycisk [Generuj kod kreskowy środków trwałych] w menu DodatkiPo wybraniu przycisku [Generuj kod kreskowy środków trwałych] pojawi się okno, w którym należy określić parametry:
Wypełniaj tylko puste pola – parametr domyślnie zaznaczony. Jeżeli parametr jest zaznaczony, kod kreskowy zostanie uzupełniony tylko w przypadku, gdy pole Kod kreskowy jest puste. Jeżeli parametr jest odznaczony, kod kreskowy zostanie uzupełniony dla wszystkich środków trwałych, a wartości już uzupełnionych pól zostaną zaktualizowane.
Wypełniaj dla środków zlikwidowanych – parametr domyślnie zaznaczony. Jeżeli parametr jest zaznaczony, kod kreskowy zostanie uzupełniony dla wszystkich środków trwałych bez względu na ich stan. Jeżeli parametr jest odznaczony, kod kreskowy zostanie uzupełniony tylko dla środków trwałych, które nie zostały zbyte lub zlikwidowane.
Generuj dla typu – kod kreskowy generowany jest dla określonego typu środka trwałego. Należy wskazać przynajmniej jedną wartość dla parametru, aby wygenerowanie kodów kreskowych było możliwe.
[Zatwierdź] – przycisk aktywny, jeżeli wskazano przynajmniej jedną wartość dla parametru Generuj dla typu
[Anuluj]
Okno generowania kodów kreskowych środków trwałych
Ewidencja środków trwałych
Grupy środków trwałych
Definiowanie grup środków trwałych o strukturze drzewa umożliwia łatwiejszą klasyfikację i grupowanie obiektów. Z tego poziomu możliwe jest tworzenie dodatkowych grup według potrzeb użytkownika. Na grupie środków trwałych określane są domyślne parametry oraz wartości parametrów, z którymi będą tworzone karty środków trwałych. Środek trwały może należeć tylko do jednej grupy/podgrupy.
Lista grup środków trwałych
Na liście grup środków trwałych znajduje się predefiniowana grupa: Grupa główna, która jest nadrzędna wobec wszystkich pozostałych. Nie ma możliwości jej usunięcia, natomiast można ją dowolnie edytować. Dostępne są trzy predefiniowane grupy podrzędne: Środki transportu, Urządzenia techniczne i maszyny oraz Wyposażenie, które można dowolnie edytować oraz usunąć.Na liście znajdują się standardowe przyciski oraz dodatkowo:
[Wytnij] – umożliwia przeniesienie grupy lub jej elementów w inne miejsce na drzewie. Wycina zaznaczony fragment i umieszcza go w schowku (analogicznie jak w innych programach np. Word).
[Wklej] – pozwala na wklejenie znajdującego się w schowku wcześniej wyciętego fragmentu
Przyciski i , które pojawiają się przy nazwach grup na drzewie, służą do zwijania i rozwijania danego poziomu struktury. Przyciski pojawiają się przy nazwie grupy, do której została dodana podgrupa.
Podział – dostępna jest jedna predefiniowana kategoria podziału: Środki trwałe, bez możliwości jej edycji i dodania innych kategorii podziałuDodatkowo pod drzewem grup dostępne są opcje:
Pokaż kody – prezentuje kody grup w strukturze grup
Pokaż nazwy – prezentuje nazwy grup w strukturze grup
Dodawanie grupy środków trwałych
W celu zdefiniowania nowej grupy środków trwałych, należy wybrać przycisk [Dodaj] z grupy przycisków Drzewo grup i wypełnić formularz zawierający podstawowe informacje o grupie środków trwałych. Podczas dodawania nowej podrzędnej grupy poszczególne parametry są ustawiane na podstawie grupy nadrzędnej. Parametry na środkach trwałych ustawiane są na podstawie parametrów grupy, do której środek trwały jest dodawany.
Formularz grupy środków trwałychFormularz grupy środków trwałych składa się z elementów:
Panel boczny
Kod oraz Nazwa – pola obligatoryjne. Użytkownik może zdefiniować nazwę grupy środków trwałych w różnych językach, które są dostępne w systemie. Dodając grupę użytkownik musi uzupełnić jej nazwę w języku, w którym jest obecnie zalogowany do systemu. Nazwa grupy wyświetlana jest zawsze w języku, w którym użytkownik loguje się do systemu. Jeżeli nazwa nie została zdefiniowana w języku logowania, zostanie wyświetlona w języku systemowym (języku bazy danych).Aktualizuj wzorce oraz Aktualizuj środki trwałe – w momencie zakładania nowej grupy środków trwałych opcje aktualizacji nie są dostępne. Po edycji istniejącej grupy oraz zmianie któregokolwiek pola (oprócz typu środka oraz numeru inwentarzowego) parametry Aktualizuj wzorce i Aktualizuj środki trwałe zostają aktywowane.Dla obu typów aktualizacji do wyboru dostępna jest jedna z trzech opcji:
Zmienione pola – warunkowa – zaktualizowane zostaną pola na grupach środków trwałych/środkach trwałych, zgodnie ze zmianą na wzorcu. Aktualizacja będzie dotyczyć wyłącznie tych pól, które przed zmianą miały taką samą wartość.
Zmienione pola – bezwarunkowa – zaktualizowane zostaną pola na grupach środków trwałych/środkach trwałych, zgodnie ze zmianą na wzorcu. Aktualizacja będzie dotyczyć wyłącznie zmienionych pól, bez względu na ich wartość przed aktualizacją.
Wszystkie pola – bezwarunkowa – zaktualizowane zostaną wszystkie pola na grupach środków trwałych/środkach trwałych, zgodnie z ustaleniami na wzorcu, poza tymi, które naruszyłyby ich unikalność (typ oraz numer inwentarzowy).
Zakładka Wzorzec
Zakładka Wzorzec składa się z następujących elementów:
Wzorzec → Ogólne
Na zakładce Wzorzec → Ogólne można określić następujące parametry, które są przenoszone na kolejne podgrupy oraz na środki trwałe:
W budowie – parametr określa czy środki trwałe dodawane w ramach grupy będą domyślnie oznaczone jako W budowie
Typ – opcje do wyboru z listy rozwijanej: Środek trwały (wartość domyślna), Wartość niematerialna i prawna oraz Wyposażenie. W zależności od wybranego typu dostępne są różne metody amortyzacji.
Numer inwentarzowy – numer inwentarzowy środka trwałego, nie podlega on aktualizacji warunkowej oraz bezwarunkowej. Pole Maska/Konfigurator pozwala na automatyczne nadawanie numeru inwentarzowego w oparciu o stworzoną definicję. Sposób definiowania konfiguratora został opisany w kategorii Konfiguratory.
Miejsce użytkowania – wartość wybierana ze słownika uniwersalnego (Konfiguracja → Słowniki uniwersalne → Środki trwałe → Miejsce użytkowania)
Osoba odpowiedzialna – pracownik odpowiedziany za dany środek trwały, wybierany z listy pracowników
Sposób zakupu – wartość wybierana ze słownika uniwersalnego (Konfiguracja → Słowniki uniwersalne → Środki trwałe → Sposób zakupu)
Tory amortyzacji – możliwe do zaznaczenia tory amortyzacji aktywowane w konfiguracji systemu. Na podstawie zaznaczonych torów prezentowane są wartości w tabeli z parametrami amortyzacji. Domyślnie zaznaczonym torem na grupach środków trwałych jest tor bilansowa.
Uwaga
W przypadku, gdy w konfiguracji systemu zostanie dezaktywowany tor amortyzacji bilansowa, na grupach środków pozostałe tory amortyzacji, aktywowane z poziomu menu System → Konfiguracja -→ Środki trwałe, będą dostępne, ale nieaktywne.
W tabeli zostały przedstawione możliwe ustawienia parametrów amortyzacji na grupie środków trwałych dla środków o określonym typie.
Typ środka
Metoda amortyzacji
Stawka amortyzacji
Współczynnik
Liczba miesięcy
Środek trwały
Wartość niematerialna i prawna
Liniowa
0%-100%
0-99,99
Wyliczana automatycznie
Degresywna
Naturalna
0%-100%
0-99,99
Nie dotyczy
Jednorazowa
100%
1
Nie dotyczy
Nie podlega
0%
1
Nie dotyczy
Wyposażenie
Jednorazowa
100%
1
Nie dotyczy
Nie podlega
0%
1
Nie dotyczy
Dla środków o typie Środek trwały oraz Wartość niematerialna i prawna parametr Stawka amortyzacji uzupełnia się automatycznie na podstawie KŚT, użytkownik może go zmienić w dowolnym momencie. Parametr Liczba miesięcy amortyzacji uzupełniany jest tylko dla metody liniowej. Wartość tego parametru jest wyliczana na podstawie stawki amortyzacji oraz współczynnika.
Wzorzec → Księgowe
Na zakładce Wzorzec → Księgowe w tabeli Domyślne konta widoczne są domyślne konta księgowe przypisane do danej grupy środków trwałych. Za pomocą parametru Załóż konto możliwe jest założenie konta dla danego środka trwałego, jeżeli konto jeszcze nie istnieje. Konta księgowe wyświetlane są w kontekście firmy do jakiej zalogowany jest operator w ramach okresu obrachunkowego.
Wzorzec → Opis analityczny
Opis analityczny zwiększa możliwość przeprowadzania analizy wyników przedsiębiorstwa. Użytkownik może określić, według którego toru amortyzacji wartości opisu analitycznego mają być możliwe do uzupełnienia na dokumentach środków trwałych. Do wyboru dostępne są tory zaznaczone w konfiguracji systemu.Użytkownik ma możliwość przypisania wymiarów analitycznych do grupy środków trwałych. W pierwszej kolejności należy przypisać do obiektu Środki trwałe odpowiednie wymiary analityczne (Konfiguracja → Struktura firmy →Wymiary obiektów). Po przypisaniu wymiarów analitycznych można zdefiniować opis analityczny na grupie środków trwałych, który będzie kopiowany na środki trwałe dodawane do danej grupy.
Wzorzec → Atrybuty
Atrybuty dodane z poziomu Wzorzec → Atrybuty są automatycznie przenoszone na środki trwałe dodawane w ramach danej grupy środków trwałych.Szczegółowy opis funkcjonalności znajduje się w kategorii Atrybuty.
Wzorzec → Dostępność
Podczas dodawania nowej grupy jako jej właściciel z uprawnieniami do modyfikacji zostaje ustawione centrum, do którego operator jest zalogowany. Operator ma możliwość zmiany właściciela grupy, jej dostępności w centrach oraz zarządzania prawami do jej modyfikacji.Szczegółowy opis dostępności obiektów znajduje się w artykule Dostępność obiektów – Obiekty.
Lista środków trwałych dostępna jest z poziomu menu Środki trwałe pod przyciskiem [Środki trwałe] i składa się z sekcji dotyczącej grup środków trwałych oraz listy środków trwałych. Z poziomu tej listy można dodawać nowe karty środków trwałych oraz przeglądać istniejące.
Lista środków trwałych
Na liście środków trwałych znajdują się standardowe przyciski oraz dodatkowo:
[Kopiuj] – umożliwia kopiowanie karty środka trwałego. Na kartę nowego środka trwałego są kopiowane: ustawienie parametru W budowie, Kod, Nazwa, Typ, KŚT, Miejsce użytkowania, Osoba odpowiedzialna, Sposób zakupu, Tory amortyzacji, Metoda amortyzacji, Stawka amortyzacji, Współczynnik, Liczba miesięcy, Sezonowość, Zawieszenie amortyzacji, Opis analityczny, Atrybuty i Załączniki.
[Dokumenty środka trwałego] – umożliwia podgląd dokumentów środków trwałych. Przycisk jest dostępny, gdy na liście zaznaczono jeden środek trwały. Po wybraniu przycisku zostanie otwarta lista dokumentów zaznaczonego środka trwałego, z poziomu której można dodawać, edytować, usuwać, księgować oraz drukować dokumenty środka trwałego.
Lista środków trwałych jest listą historyczną, umożliwiającą weryfikację danych na określony dzień zgodnie z datą wskazaną w polu Stan na dzień. Domyślnie lista środków trwałych prezentuje stan zgodny z datą bieżącą.
Dla parametru Stan na dzień można wskazać wartość:
Dzień – wyświetlane są wartości środków trwałych na wskazany dzień
Miesiąc – wyświetlane są wartości środków trwałych na ostatni dzień wskazanego miesiąca
Rok – wyświetlane są wartości środków trwałych na ostatni dzień wskazanego roku kalendarzowego
Lista środków trwałych składa się z kolumn:
Kod
Nazwa
Numer inwentarzowy
Typ
Data przyjęcia – data przyjęcia z karty środka trwałego lub kolumna pusta w przypadku środka trwałego w budowie
Stan – przyjmuje wartości W użyciu, Zlikwidowany lub Zbyty w zależności od zaznaczenia Daty likwidacji/Daty zbycia na formularzu środka trwałego
Waluta
Wartość początkowa (bilansowa/podatkowa/MSR) – dostępność kolumn zależy od torów zaznaczonych w konfiguracji
Wartość netto (bilansowa/podatkowa/MSR) – dostępność kolumn zależy od torów zaznaczonych w konfiguracji
domyślnie ukryte:
Data likwidacji
Data zbycia
Kod kreskowy
KŚT
Miejsce użytkowania
Opis
Osoba odpowiedzialna
W budowie – kolumna niedostępna do edycji. Opcja zaznaczona, jeżeli na karcie środka trwałego zaznaczono parametr W budowie.
Wartość bieżąca brutto (bilansowa/podatkowa/MSR) – dostępność kolumn zależy od torów zaznaczonych w konfiguracji
Wielotorowość – kolumna niedostępna do edycji. Opcja zaznaczona, jeżeli na karcie środka trwałego aktywowano więcej niż jeden tor amortyzacji.
Właściciel
Załącznik – w kolumnie wyświetlana jest miniatura załącznika
Środki trwałe zlikwidowane wyświetlane są na liście w kolorze czerwonym, natomiast środki trwałe zbyte w kolorze pomarańczowym.
Szczegółowy opis działania filtrów znajduje się w kategorii Wyszukiwanie i filtrowanie danych.
Karta środka trwałego
Karta środka trwałego służy dodaniu nowego elementu, podglądu środków trwałych już wprowadzonych lub też wprowadzeniu potrzebnych korekt i zmian.
Aby dodać środek trwały, należy z menu Środki trwałe → Środki trwałe wybrać przycisk [Dodaj] z grupy przycisków Lista. Pojawi się formularz służący do wprowadzania danych środka trwałego.
Karta środka trwałego
Karta środka trwałego składa się z elementów:
Panel boczny
Id – kolejny numer środka trwałego, nadawany automatycznie i niepodlegający edycji.
W budowie – parametr określa czy środek trwały jest kompletny czy w budowie. Dla środka trwałego w budowie nie ma zakładki Amortyzacja, a także pola Data nabycia, Data przyjęcia i KŚT są nieaktywne. Do momentu odznaczenia parametru dla środka trwałego nie generuje się dokument OT oraz nie ma możliwości generowania odpisów amortyzacyjnych oraz planu amortyzacji. Do środka w budowie można na zakładce Dokumenty nabycia/likwidacji podpinać poszczególne dokumenty związane z inwestycją. Środek trwały można zlikwidować, wygenerowany zostanie dokument LT.
Kod, Nazwa i Numer inwentarzowy – pola obligatoryjne, użytkownik może wprowadzić nazwy środków trwałych w różnych językach dostępnych w systemie. Nazwy środków wyświetlane są w języku, w którym użytkownik loguje się do systemu. Wartości w polach Kod i Numer inwentarzowy muszą być unikalne.
Uwaga
Zmiana kodu i nazwy na formularzu środka trwałego nie powoduje aktualizacji tych danych na dokumentach już istniejących.
Kod kreskowy – pole informujące o kodzie kreskowym środka trwałego. Pole może zostać uzupełnione:
ręcznie na karcie środka trwałego
po wybraniu przycisku [Generuj kod] dostępnego po prawej stronie pola Kod kreskowy na karcie środka trwałego – pole Kod kreskowy zostanie uzupełnione wartością z pola Numer inwentarzowy
po wybraniu przycisku [Generuj kod kreskowy środków trwałych] dostępnego z poziomu menu Dodatki w grupie przycisków Funkcje specjalne – pole Kod kreskowy na karcie środka trwałego zostanie uzupełnione wartością z pola Numer inwentarzowy
Typ – możliwość wskazania jednej z trzech predefiniowanych opcji: Środek trwały (wartość domyślna), Wartość niematerialna i prawna oraz Wyposażenie. W zależności od wybranego typu, dostępne są różne metody amortyzacji. Pole aktywne do momentu wygenerowania dokumentu OT.
KŚT – symbol klasyfikacji środków trwałych, możliwy do wskazania z listy KŚT. Na jego podstawie uzupełniana jest stawka amortyzacji. Pole edytowalne, jeżeli parametr W budowie jest odznaczony.
Miejsce użytkowania – wartość wybierana ze słownika uniwersalnego (Konfiguracja →Słowniki uniwersalne → Środki trwałe → Miejsce użytkowania). Pole aktywne do momentu wygenerowania dokumentu OT. Zmianę miejsca użytkowania można dokonać bezpośrednio na dokumencie OT lub za pomocą dokumentu ZMO.Osoba odpowiedzialna – pracownik odpowiedzialny za dany środek trwały, wybierany z listy pracowników. Pole aktywne do momentu wygenerowania dokumentu OT. Zmianę osoby odpowiedzialnej można dokonać bezpośrednio na dokumencie OT lub za pomocą dokumentu ZMO.
Data nabycia – pole aktywne jeżeli parametr W budowie jest odznaczony. Do momentu wygenerowania dokumentu OT, jako data nabycia domyślnie ustawiana jest data dokumentu nabycia z najwcześniejszą datą z zakładki Dokumenty nabycia/likwidacji. Jako data nabycia pobierana jest:
data zakupu – dla faktury zakupu i faktury zakupu VAT
data korekty – dla korekty faktury zakupu
data sprzedaży – dla faktury sprzedaży VAT
data operacji – dla noty memoriałowej
data operacji – dla polecenia księgowania
Data przyjęcia – data przyjęcia środka trwałego do użytkowania. Data przyjęcia nie może być wcześniejsza niż data nabycia. Pole aktywne do momentu wygenerowania dokumentu OT. Pole aktywne, jeżeli parametr W budowie jest odznaczony, do momentu wygenerowania dokumentu OT.
Dokument nabycia – pole uzupełniane automatycznie numerami dokumentów na podstawie sekcji Dokumenty nabycia z zakładki Dokumenty nabycia/likwidacji. Po wybraniu ikony lupy użytkownik jest przekierowywany na zakładkę Dokumenty nabycia/likwidacji.Sposób zakupu – wartość wybierana ze słownika uniwersalnego (Konfiguracja →Słowniki uniwersalne → Środki trwałe → Sposób zakupu)
Data likwidacji (zbycia) – po zaznaczeniu parametru użytkownik ma możliwość wyboru jednej z dwóch typów dat: Data likwidacji, Data zbycia. Data likwidacji (zbycia) nie może być wcześniejsza niż data przyjęcia. Po zapisie środka z zaznaczonym parametrem Data likwidacji (zbycia) program automatycznie generuje dokument LT. Dla środków trwałych oznaczonych jako zlikwidowane/zbyte zablokowana zostaje możliwość edycji parametrów amortyzacji środka trwałego oraz usuwania dokumentów danego środka trwałego.
Dokument likwidacji (zbycia) – pole uzupełniane automatycznie numerami dokumentów na podstawie sekcji Dokumenty likwidacji(zbycia) z zakładki Dokumenty nabycia/likwidacji. Po wybraniu ikony lupy użytkownik jest przekierowywany na zakładkę Dokumenty nabycia/likwidacji.Przyczyna likwidacji (zbycia) – wartość wybierana ze słownika uniwersalnego (Konfiguracja →Słowniki uniwersalne → Środki trwałe → Przyczyna likwidacji/zbycia)
Tory amortyzacji – możliwe do zaznaczenia tory amortyzacji dostępne w konfiguracji systemu. Domyślnie podczas dodawania środków trwałych aktywowane są analogiczne tory jak na grupie środków trwałych, do której należy środek trwały.
Zakładka Amortyzacja
Uwaga
Przy odznaczonym parametrze W budowie zakładka Amortyzacja jest dostępna.
Na zakładce Amortyzacja wyświetlane są następujące pola i parametry:
Stan na dzień – umożliwia weryfikację danych na określony dzień zgodnie ze wskazaną datą
W przypadku, gdy w konfiguracji systemu zaznaczono więcej niż jeden tor amortyzacji, wartości parametrów zakładki Amortyzacja mogą być kopiowane na pozostałe tory zgodnie z zasadami przedstawionymi w artykule Konfiguracja parametrów.
Metoda amortyzacji – określa sposób naliczania odpisów amortyzacyjnych dla środka trwałego. W zależności od typu środka użytkownik ma do wyboru metody:
liniowa – metoda dostępna dla środków o typie Środek trwały lub Wartość niematerialna i prawna. Miesięczny odpis amortyzacyjny jest liczony jako wartość bieżąca środka trwałego pomnożona przez stawkę amortyzacji oraz współczynnik, następnie podzielona na 12 miesięcy. W przypadku środków amortyzowanych sezonowo wartość rocznego odpisu amortyzacyjnego jest dzielona przez liczbę miesięcy, w których środek jest amortyzowany. Przy tej metodzie amortyzacji uwzględniana jest historia odpisów amortyzacyjnych, tzn. jeżeli w jednym miesiącu nie został dokonany odpis lub został dokonany ręcznie w innej wartości, to różnica zostanie wyrównana w kolejnym miesiącu. W przypadku metody liniowej program liczy odpis od wartości bieżącej środka trwałego i kontroluje, aby wartość odpisów narastająco od początku roku była poprawna.
degresywna – metoda dostępna dla środków o typie Środek trwały lub Wartość niematerialna i prawna. Miesięczny odpis amortyzacyjny jest liczony od wartości bieżącej środka trwałego pomniejszonej o umorzenie za okres ubiegły. Wartość ta jest pomnożona przez stawkę amortyzacji oraz współczynnik, następnie podzielona na 12 miesięcy. W przypadku środków amortyzowanych sezonowo wartość rocznego odpisu amortyzacyjnego jest dzielona przez liczbę miesięcy, w których środek jest amortyzowany. Przy tej metodzie amortyzacji uwzględniana jest historia odpisów amortyzacyjnych, tzn. jeżeli w jednym miesiącu nie został dokonany odpis lub został dokonany ręcznie w innej wartości, to różnica zostanie wyrównana w kolejnym miesiącu. W przypadku metody degresywnej program liczy odpis od wartości bieżącej środka trwałego pomniejszonej o odpisy w latach ubiegłych i kontroluje, aby wielkość odpisów narastająco od początku okresu była poprawna. Przy metodzie degresywnej począwszy od roku podatkowego, w którym roczna kwota amortyzacji miałaby być niższa niż kwota odpisów wynikających z metody liniowej, program automatycznie wylicza odpisy metodą liniową.
naturalna – metoda dostępna dla środków o typie Środek trwały lub Wartość niematerialna i prawna. Miesięczny odpis amortyzacyjny jest liczony jako wartość bieżąca środka trwałego pomnożona przez stawkę amortyzacji oraz współczynnik, następnie podzielona na 12 miesięcy. W przypadku środków amortyzowanych sezonowo wartość rocznego odpisu amortyzacyjnego jest dzielona przez liczbę miesięcy, w których środek jest amortyzowany. Przy tej metodzie amortyzacji nie jest uwzględniana historia odpisów amortyzacyjnych, tzn. w przypadku tej metody odpisy amortyzacyjne są zawsze stałej wielkości.
jednorazowa – metoda dostępna dla wszystkich typów środków. Program dokonuje jednorazowego odpisu w wartości równej wartości bieżącej środka trwałego.
nie podlega – metoda dostępna dla wszystkich typów środków. Odpis nie jest w ogóle generowany.
Stawka amortyzacji – stawka, według której obliczane są odpisy amortyzacyjne, uzupełniana automatycznie na podstawie KŚT. Parametr nieedytowalny dla metod Jednorazowa (domyślnie ustawiona wartość 100%) oraz Nie podlega (domyślnie ustawiona wartość 0%).
Współczynnik – współczynnik podwyższenia stawki, przez który jest mnożona stawka amortyzacji. Dla metod Jednorazowa i Nie podlega ustawiona jest wartość 1 bez możliwości edycji.
Liczba miesięcy amortyzacji – liczba miesięcy, w których środek trwały będzie podlegał amortyzacji. Parametr edytowalny tylko dla metody liniowej. Wartość parametru jest wyliczana na postawie stawki oraz współczynnika amortyzacji.
Sezonowość – parametr z możliwością zaznaczenia miesięcy, w których środek trwały ma być amortyzowany sezonowo, tzn. tylko w wybranych miesiącach w roku. Parametr podlega edycji dla metod innych niż Jednorazowa i Nie podlega.
Zawieszenie amortyzacji – parametr z możliwością zaznaczenia miesięcy, w których następuje czasowe zawieszenie amortyzacji środka trwałego. Po wybraniu otwierane jest okno Zawieszenie amortyzacji, w którym użytkownik może wskazać rok, w ramach którego zawieszenie obowiązuje. Parametr podlega edycji dla metod innych niż Jednorazowa i Nie podlega.
Data rozpoczęcia amortyzacji – data, od której będą generowane odpisy amortyzacyjne. Program domyślnie proponuje dla:
metody jednorazowej – datę przyjęcia
metody nie podlega – pole puste
pozostałych metod – pierwszy dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek ten został przyjęty do użytkowania
Wartość początkowa – wartość nabycia lub wytworzenia środka trwałego. Wartość początkową środka trwałego można uzupełnić ręcznie lub zostanie ona wyliczona automatycznie na podstawie wartości dokumentów wskazanych w sekcji Dokumenty nabycia na zakładce Dokumenty nabycia/likwidacji.
Uwaga
Wartość początkowa środka trwałego jest edytowalna z poziomu formularza środka trwałego do momentu wygenerowania dokumentu OT. Jeżeli dokument OT został już wygenerowany, wartość tę można zmienić bezpośrednio na dokumencie OT, wówczas zostanie ona zaktualizowana również na formularzu środka trwałego.
Wartość zaktualizowana na początek okresu – wartość środka trwałego na pierwszy dzień danego roku podatkowego lub obrachunkowego z uwzględnieniem zmniejszeń i zwiększeń wartości środka trwałego. Wartość jest edytowalna do momentu pierwszego zapisu karty środka trwałego w przypadku, gdy:
data przyjęcia jest wcześniejsza niż rok daty systemowej dla toru amortyzacji powiązanego z rokiem kalendarzowym
data przyjęcia jest wcześniejsza niż bieżący okres obrachunkowy dla tor amortyzacji powiązanego z rokiem obrachunkowym
Uwaga
Jeżeli dla danego środka jeden tor jest powiązany z rokiem kalendarzowym, a drugi z obrachunkowym, to na dokumentach MW oraz AM jako data operacji zostanie ustawiony ostatni dzień poprzedniego roku kalendarzowego. Dane są edytowalne i możliwe do zmiany przez użytkownika.
Wartość brutto – wartość po uwzględnieniu wszelkich zmniejszeń i zwiększeń wartości środka na dzień określony w polu Stan na dzień. Wartość wyliczana automatycznie i niedostępna do edycji.
Odpisy na początek okresu – wartość odpisów amortyzacyjnych wykonanych w poprzednich latach obrotowych. Wartość jest edytowalna do momentu pierwszego zapisu karty środka trwałego na takich samych zasadach jak Wartość zaktualizowana na początek okresu.Odpisy amortyzacyjne w br. – wartość odpisów wykonanych w danym roku obrotowym do analizowanego miesiąca. Wartość wyliczana automatycznie na podstawie dokumentów amortyzacji.
Amortyzacja narastająco – wartość odpisów wykonanych w danym roku obrotowym do analizowanego miesiąca oraz odpisów na początek okresu. Wartość wyliczana automatycznie na podstawie dokumentów amortyzacji.
Wartość bieżąca netto – wartość środka trwałego z uwzględnieniem zwiększeń i zmniejszeń wartości oraz dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Wartość wyliczana automatycznie.
Zakładka Grupy
Kategorie podziału – dostępna jest jedna predefiniowana kategoria podziału: Środki trwałe, bez możliwości jej edycji i dodania innych kategorii podziału
Grupy – zawiera informacje o kodzie nazwie i lokalizacji grupy, do której należy środek trwały. Środek trwały może należeć tylko do jednej grupy. Po wybraniu przycisku [Edytuj] użytkownik zostaje przekierowany na listę grup środków trwałych, z poziomu której ma możliwość zmiany grupy, do której będzie należał środek trwały.
Zakładka Dokumenty nabycia/likwidacji
Na zakładce Dokumenty nabycia/likwidacji po wybraniu przycisku [Dołącz] można wskazać listę, z której będą dołączane dokumenty. Dostępne opcje to:
faktury zakupu
faktury sprzedaży (opcja dostępna w sekcji Dokumenty likwidacji/Dokumenty zbycia)
rejestry VAT
noty memoriałowe
zapisy księgowe
bez wskazania dokumentu – możliwość ręcznego wpisania numer dokumentu, na podstawie którego środek trwały jest wprowadzony do ewidencji
Dokumenty wskazane na zakładce Dokumenty nabycia/likwidacji można odłączyć w dowolnym momencie za pomocą przycisku [Odłącz]. Jeżeli dokument OT został już wygenerowany, odłączenie dokumentu nie wpływa na wartość początkową środka trwałego.
Sekcje Dokumenty nabycia oraz Dokumenty likwidacji (zbycia) zawierają informacje o numerze, dacie oraz wartości dokumentu.
W kolumnie Numer dokumentu wyświetlana jest informacja o numerze obcym dokumentu, a w przypadku jego braku – o numerze systemowym dokumentu.
W kolumnie Data dokumentu znajduje się informacja o dacie wystawienia dokumentu.
Kolumna Wartość dokumentu wyświetla odpowiednie wartości, w zależności od rodzaju dokumentu:
faktury zakupu – suma wartości netto w walucie systemowej
faktury zakupu VAT – dla parametru Odliczenia VAT:Tak lub Warunkowo wartość netto w walucie systemowej, dla parametru Odliczenia VAT: Nie wartość brutto w walucie systemowej
faktury sprzedaży VAT – wartość netto w walucie systemowej
noty memoriałowej – kwota zapisu z noty memoriałowej
zapisu księgowego – kwota zapisu z zapisu księgowego
opcji bez wskazania – wartość wprowadzona przez użytkownika
W przypadku dokumentów wskazanych jako dokumenty nabycia, ich wartość wpływa na wartość początkową środka trwałego, o ile w momencie dołączania dokumentów środek trwały nie był powiązany z dokumentem OT.
Sekcja Dokumenty likwidacji (Dokumenty zbycia) jest aktywna po zaznaczeniu parametru Data likwidacji na panelu bocznym karty środka trwałego. Nazwa sekcji jest uzależniona od typu daty: Data likwidacji, Data zbycia.
Zakładka Dokumenty środków trwałych
Na zakładce Dokumenty środków trwałych wyświetlana jest lista dokumentów wygenerowanych dla danego środka trwałego.
Z poziomu tej listy można dodawać, przeglądać, usuwać oraz drukować dokumenty konkretnego środka trwałego.
Zakładka działa na podobnych zasadach jak lista dokumentów środków trwałych opisana w artykule Lista dokumentów środków trwałych.
Zakładka Księgowe
Na zakładce Księgowe w tabeli Domyślne konta widoczne są domyślne konta księgowe przypisane do danego środka trwałego. Za pomocą parametru Załóż konto możliwe jest założenie konta dla danego obiektu, jeżeli konto jeszcze nie istnieje. Konta księgowe wyświetlane są w kontekście firmy do jakiej zalogowany jest operator w ramach okresu obrachunkowego.
Zakładka Opis analityczny
Użytkownik może określić tor amortyzacji, według którego wartości opisu analitycznego mają być możliwe do uzupełnienia na dokumentach środków trwałych. Do wyboru dostępne są tory zaznaczone w konfiguracji systemu.
Aby przypisać wymiary analityczne do środków trwałych, w pierwszej kolejności należy przypisać odpowiednie wymiary analityczne do obiektu środki trwałe (Konfiguracja → Struktura firmy → Wymiary obiektów). Po przypisaniu wymiarów analitycznych można zdefiniować opis analityczny na grupie środków trwałych oraz na karcie środka trwałego.
Zakładka Dostępność
Podczas dodawania nowej karty środka trwałego jako właściciel danego obiektu z uprawnieniami do modyfikacji zostaje ustawione centrum, do którego operator jest zalogowany. Operator ma możliwość zmiany właściciela środka trwałego, jej dostępności w centrach oraz zarządzania prawami do jego modyfikacji.
Szczegółowy opis dostępności obiektów znajduje się w artykule Dostępność obiektów – Obiekty.
Bilans otwarcia podczas wprowadzania środka trwałego:
Tor amortyzacji powiązany z rokiem kalendarzowym
Środek trwały budynek administracji przyjęty do użytkowania 02.03.2017 r.Wartość początkowa 500 000,00 PLN, KŚT 105, metoda amortyzacji liniowa 2,5%. W marcu 2018 r. wyremontowano budynek, a jego wartość wzrosła o 10 000,00 PLN.Odpisy amortyzacyjne na grudzień 2018 wynosiły 22 062,50 PLN.Formularz środka trwałego utworzony w systemie 15.01.2019 r.Po uzupełnieniu podstawowych danych oraz zmianie daty nabycia i przyjęcia na 02.03.2017 w polu Wartość początkowa wprowadzona została wartość początkowa środka trwałego 500 000,00 PLN, w polu Wartość zaktualizowana na początek okresu 510 000,00 PLN (kwota podwyższona o koszty remontu), w polu Odpisy na początek okresu 22 062,50 PLN.Po zapisaniu karty środka trwałego automatycznie zostały wygenerowane dokumenty:1. OT na kwotę 500 000,00 PLN z datą wystawienia 02.03.2017 r.2. MW na kwotę 10 000,00 PLN z datą wystawienia 31.12.2018 r. (data ujęcia w amortyzacji ustawiona na 01.01.2019 r.)3. AM na kwotę 22 062,50 PLN z datą wystawienia 31.12.2018 r.
Tor amortyzacji powiązany z okresem obrachunkowym
Środek trwały budynek administracji przyjęty do użytkowania 02.03.2017 r.Wartość początkowa 500 000,00 PLN, KŚT 105, metoda amortyzacji liniowa 2,5%. W marcu 2018 r. wyremontowano budynek, a jego wartość wzrosła o 10 000,00 PLN.Okres obrachunkowy firmy jest niestandardowy: zaczyna się 1.02, a kończy 31.01 kolejnego roku.Odpisy amortyzacyjne na styczeń 2019 r. wynosiły 29 000,00 PLN.Formularz środka trwałego utworzony w systemie 10.02.2019 r.Po uzupełnieniu podstawowych danych oraz zmianie daty nabycia i przyjęcia na 02.03.2017 r. w polu Wartość początkowa wprowadzona została wartość początkowa środka trwałego 500 000,00 PLN, w polu Wartość zaktualizowana na początek okresu 510 000,00 PLN (kwota podwyższona o koszty remontu), w polu Odpisy na początek okresu 29 000, 00 PLN.Po zapisaniu karty środka trwałego automatycznie zostały wygenerowane dokumenty:1. OT na kwotę 500 000,00 PLN z datą wystawienia 02.03.2017 r.2. MW na kwotę 10 000,00 PLN z datą wystawienia 31.01.2019 r. (data ujęcia w amortyzacji ustawiona na 01.02.2019 r.)3. AM na kwotę 29 000,00 PLN z datą wystawienia 31.01.2019 r.
Tor amortyzacji bilansowa powiązany z rokiem kalendarzowym, a tor amortyzacji podatkowa powiązany z okresem obrachunkowym
Środek trwały budynek administracji przyjęty do użytkowania 02.03.2017 r.Wartość początkowa 500 000,00 PLN, KŚT 105, metoda amortyzacji liniowa 2,5%. W marcu 2018 r. wyremontowano budynek, a jego wartość wzrosła o 10 000,00 PLN.Okres obrachunkowy firmy jest niestandardowy: zaczyna się 1.02, a kończy 31.01 kolejnego roku.Odpisy amortyzacyjne na grudzień 2018 r. wynosiły 22 062,50 PLN.Formularz środka trwałego utworzony w systemie 10.02.2019 r.Po uzupełnieniu podstawowych danych oraz zmianie daty nabycia i przyjęcia na 02.03.2017 r. w polu Wartość początkowa wprowadzona została wartość początkowa środka trwałego 500 000,00 PLN, w polu Wartość zaktualizowana na początek okresu 510 000,00 PLN (kwota podwyższona o koszty remontu), w polu Odpisy na początek okresu 22 062,50 PLN.Po zapisaniu karty środka trwałego automatycznie zostały wygenerowane dokumenty:1. OT na kwotę 500 000,00 PLN z datą wystawienia 02.03.2017 r.2. MW na kwotę 10 000,00 PLN z datą wystawienia 31.12.2018 r. (data ujęcia w amortyzacji ustawiona na 01.01.2019 r.)3. AM na kwotę 22 062,50 PLN z datą wystawienia 31.12.2018 r.
Generowanie amortyzacji oraz planu amortyzacji
Amortyzacja jest kosztem związanym ze stopniowym zużywaniem się środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jednak nie wiąże się ona z wypływem środków pieniężnych.
Generowanie amortyzacji
Dokument AM może zostać dodany automatycznie w momencie zapisu karty środka trwałego oraz ręcznie. Szczegółowe informacje znajdują się w artykule Amortyzacja (AM).Amortyzacja może zostać wygenerowana także za pomocą przycisku [Amortyzacja/Umorzenie] dostępnego z poziomu menu Środki trwałe → Środki trwałe w grupie przycisków Generowanie dla zaznaczonych na liście środków trwałych.Po wybraniu przycisku [Amortyzacja/Umorzenie] należy określić miesiąc oraz rok, dla którego generowany będzie dokument amortyzacji oraz wskazać datę wystawienia dokumentu. Domyślnie, po zmianie miesiąca amortyzacji, w polu Data wystawienia dokumentu ustawiany jest ostatni dzień danego miesiąca. Data ta może być edytowana.Okno generowania odpisów amortyzacyjnych
Uwaga
Data wystawienia dokumentu odpowiada za datę wystawienia z nagłówka dokumentu. Data operacji na szczegółach elementów dokumentu zawsze ustawiana jest jako ostatni dzień miesiąca, za który generowane są odpisy. Data operacji może być edytowana.
Uwaga
Amortyzacja naliczana jest seryjnie dla zaznaczonych na liście środków trwałych i tworzony jest jeden dokument AM.
Po zakończeniu generowania amortyzacji generowany jest log informujący użytkownika o przebiegu procesu. W logu wyświetlana jest informacja o kodzie środka trwałego oraz wartości wygenerowanych odpisów amortyzacyjnych.
W przypadku, gdy środek trwały nie podlega amortyzacji, oznaczony jest jako W budowie, został całkowicie zamortyzowany, zlikwidowany lub zbyty, generowanie odpisów zostało zawieszone, środek jest amortyzowany sezonowo lub podlega inwentaryzacji w logu zostanie wyświetlona informacja o przyczynie niewygenerowania dla niego odpisów amortyzacyjnych.
Generowanie planu amortyzacji
Plan amortyzacji prezentuje przewidywane odpisy amortyzacyjne za wskazany okres.Plan amortyzacji generowany jest dla zaznaczonych na liście środków trwałych po wybraniu przycisku [Plan amortyzacji] dostępnego z poziomu menu Środki trwałe → Środki trwałe w grupie przycisków Generowanie.
Po wybraniu przycisku [Plan amortyzacji] otwarte zostanie okno Plan amortyzacji z parametrami:
Zakres dat – zakres dat, za który ma zostać wyliczony plan amortyzacji
Pomijaj środki całkowicie umorzone – parametr domyślnie odznaczony. W przypadku zaznaczenia parametru, należy wskazać tory, dla których nastąpi weryfikacja, czy środek trwały został już całkowicie zamortyzowany. Plan amortyzacji nie jest generowany dla środka trwałego, jeżeli wartość bieżąca netto dla wskazanego toru amortyzacji jest równa zero.
Uwzględniaj środki zlikwidowane – parametr domyślnie odznaczony. Po zaznaczeniu parametry podczas wyliczania planu amortyzacji brane są pod uwagę również środki trwałe całkowicie zlikwidowane bądź zbyte.W przypadku zaznaczenia parametru Pomijaj środki całkowicie umorzone parametr Uwzględniaj środki zlikwidowane zostaje domyślnie odznaczony i wyszarzony.
Po określeniu parametrów należy wybrać przycisk [Przelicz], aby wygenerować plan amortyzacji.Plan amortyzacji domyślnie pogrupowany jest po kolumnie Kod i składa się z kolumn:
Kod/Miesiąc
Wartość brutto (bilansowa/podatkowa/MSR) – wartość brutto na początek okresu obliczana zgodnie z zakresem dat, za który wyliczany jest plan amortyzacji
Amortyzacja (bilansowa/podatkowa/MSR) – odpisy wygenerowane w danych miesiącach
Amortyzacja wg planu (bilansowa/podatkowa/MSR) – odpisy planowane, wyliczone według algorytmów dla metod amortyzacji
Wartość netto (bilansowa/podatkowa/MSR) – wartość netto na początek okresu obliczana zgodnie z zakresem dat, za który wyliczany jest plan amortyzacji
Wartość netto wg planu (bilansowa/podatkowa/MSR) – prognozowana wartość netto środka trwałego, jeżeli zostaną wygenerowane planowane odpisy amortyzacyjne
domyślnie ukryte:
KŚT
Metoda (bilansowa/podatkowa/MSR) – metoda amortyzacji, zgodnie z którą mają być wyliczane odpisy amortyzacyjne dla określonego toru amortyzacji
Numer inwentarzowy
Stawka (bilansowa/podatkowa/MSR) – stawka amortyzacji ustalona dla określonego toru amortyzacji
Współczynnik (bilansowa/podatkowa/MSR) – współczynnik amortyzacji ustalony dla określonego toru amortyzacji
Dokumenty środków trwałych
Lista dokumentów środków trwałych
Lista dokumentów środków trwałych dostępna jest z poziomu menu Środki trwałe pod przyciskiem [Dokumenty środków trwałych]. Z poziomu listy można dodawać, przeglądać, księgować oraz drukować dokumenty środków trwałych.Lista dokumentów środków trwałychNa liście dokumentów środków trwałych znajdują się standardowe przyciski oraz dodatkowo:
[Dodaj dokument] – dodawanie dokumentów środków trwałych
Po wybraniu przycisku [Dodaj dokument] dostępna jest rozwijana lista z typami dokumentów: Otrzymanie, Modyfikacja wartości, Likwidacja, Amortyzacja, Zmiana miejsca i osoby.Dokumenty środków trwałych mogą zostać wygenerowane automatycznie przez program lub można je dodać ręcznie z poziomu:
Szczegółowe informacje o typach dokumentów środków trwałych opisane są w kategorii Dokumenty środków trwałych.Lista dokumentów środków trwałych składa się z kolumn:
Typ
Numer
Data wystawienia
Stan
Waluta
Zmiana wartości (bilansowa/podatkowa/MSR) – dostępność kolumn zależy od torów zaznaczonych w konfiguracji
Amortyzacja (bilansowa/podatkowa/MSR) – dostępność kolumn zależy od torów zaznaczonych w konfiguracji
Opis (domyślnie ukryta)
Właściciel (domyślnie ukryta)
Źródło (domyślnie ukryta) – informacja o tym, czy dokument został wygenerowany automatycznie, czy dodany ręcznie
Szczegółowy opis działania filtrów znajduje się w kategorii Wyszukiwanie i filtrowanie danych.
Dodatkowo, na liście dokumentów środków trwałych, dostępna jest możliwość zawężenia listy do dokumentów środka trwałego wskazanego w filtrze. Po wskazaniu środka trwałego konieczne jest użycie przycisku [Filtruj]. Po wybraniu w filtrze środka trwałego można za pomocą przycisku otworzyć jego kartę do podglądu.
Otrzymanie środka trwałego (OT)
Dokument OT jest rejestrowany w systemie w momencie przyjęcia środka trwałego do użytkowania.Dokument OT może zostać dodany:
automatycznie w momencie zapisu karty środka trwałego jeżeli parametr W budowie nie jest zaznaczony
automatycznie na podstawie inwentaryzacji po wybraniu przycisku [OT] z grupy przycisków Generowanie, jeżeli inwentaryzacja wykazała nadwyżkę
ręcznie
Dokument OT generowany jest automatycznie w momencie zapisu środka trwałego o typie Środek trwały lub Wartość niematerialna i prawna, jeżeli uzupełniona została Wartość początkowa dla któregokolwiek z torów amortyzacji. Wartości wprowadzone na dokumencie OT wpływają na wartość początkową środka trwałego.
Uwaga
Jeden dokument OT może mieć wiele pozycji, czyli można nim przyjąć wiele środków trwałych. Natomiast środek trwały może zostać przyjęty tylko jednym dokumentem OT.
Dokument OT można dodać z poziomu:
menu Środki trwałe → Dokumenty środków trwałych
menu Środki trwałe → Środki trwałe po zaznaczeniu konkretnych środków trwałych
zakładki Dokumenty środków trwałych na karcie środka trwałego
Aby dodać dokument OT należy wybrać przycisk [Dodaj dokument], a następnie z listy rozwijanej wskazać typ Otrzymanie. Pojawi się formularz służący do wprowadzenia danych.Formularz dokumentu OTFormularz dokumentu OT składa się z elementów:
Panel boczny
Numer – wprowadzany jest przez system automatycznie zgodnie z definicją numeratoraWartość (bilansowa/podatkowa/MSR) – pola informacyjne, widoczne w zależności od zaznaczonych torów w konfiguracji systemu. Wyświetlają sumę wartości elementów dla poszczególnych torów amortyzacji.Data wystawienia – data wystawienia dokumentuNumer obcy – numer wprowadzany przez użytkownika celem dodatkowej identyfikacji dokumentuWłaściciel – domyślnie centrum, do którego zalogowany jest użytkownik wprowadzający dokument. Pole podlega edycji.
Zakładka Elementy
Na zakładce użytkownik ma możliwość dodawania, edytowania, usuwania oraz eksportu do arkusza kalkulacyjnego pozycji dokumentu OT.System umożliwia dodawanie pozycji dokumentu na dwa sposoby: bezpośrednio w tabeli lub przez formularz.
Dodawanie elementu dokumentu OT w tabeli
Aby dodać element bezpośrednio w tabeli, należy wybrać przycisk [Dodaj] z grupy Elementy. W tabeli elementów pojawi się dodatkowy wiersz do wprowadzenia danych. Należy wskazać środek trwały oraz wypełnić kolumny: Data operacji, Miejsce użytkowania, Osoba odpowiedzialna, Tor opisu analitycznego, Wartość (bilansowa/podatkowa/MSR) , a także Opis i Załącznik środka trwałego (kolumny ukryte). Uzupełnione dane zostaną zaktualizowane na karcie środka trwałego.
Dodawanie elementu dokumentu OT przez formularz
W celu dodania elementów OT przez formularz należy wybrać przycisk [Dodaj przez formularz] z grupy Elementy.Zostanie otwarte okno Szczegóły elementu z następującymi polami:
Panel boczny
Kod – możliwy do wskazania kod z karty środka trwałegoNazwa – pole uzupełniane automatycznie na podstawie karty środka trwałego. Nazwy środków wyświetlane są w języku, w którym użytkownik loguje się do systemu.Data operacji – domyślnie przenoszona jest data z nagłówka dokumentu z możliwością zmiany. Na podstawie daty operacji określana jest data przyjęcia oraz data nabycia na karcie środka trwałego.Osoba odpowiedzialna – pracownik odpowiedzialny za dany środek trwały, wybierany z listy pracownikówMiejsce użytkowania – wartość wybierana ze słownika uniwersalnego (Konfiguracja →Słowniki uniwersalne → Środki trwałe → Miejsce użytkowania)Tor opisu analitycznego – możliwe do wskazania tory zaznaczone w konfiguracji systemu. Domyślnie aktywowane są tory opisu analitycznego, które zostały zaznaczone na zakładce Opis analityczny karty środka trwałego. W zależności od zaznaczonych opcji użytkownik może opisać analitycznie dokument zgodnie z wartościami dla wskazanego toru amortyzacji. Wartość (bilansowa/podatkowa/MSR) – kolumny dostępne do uzupełnienia w zależności od torów zaznaczonych w konfiguracji systemu oraz na karcie środka trwałego. Wartość wprowadzana po raz pierwszy jest automatycznie kopiowana na wszystkie pozostałe tory (zarówno aktywne, jak i nieaktywne). Zmiana wartości nie jest kopiowana na pozostałe aktywne tory.Opis – sekcja służąca do wprowadzenia dodatkowych informacji dotyczących danego elementu dokumentu
Z poziomu elementu dokumentu, w polu Tory opisu analitycznego użytkownik może określić tor amortyzacji, według którego mogą być uzupełniane wartości opisu analitycznego na dokumentach środków trwałych. Do wyboru dostępne są tory zaznaczone w konfiguracji systemu.Szczegółowy opis funkcjonalności znajduje się w kategorii Opis analityczny.
Dokument AM rejestrowany jest w systemie w celu naliczenia zamortyzowanej wartości środka trwałego. Amortyzacja jest kosztem związanym ze stopniowym zużywaniem się środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, jednak nie wiąże się z wypływem środków pieniężnych.
Dokument AM może zostać dodany:
Dokument AM generowany jest automatycznie w momencie zapisu środka trwałego o typie Środek trwały lub Wartość niematerialna i prawna, jeżeli uzupełnione zostało pole Odpisy na początek okresu na karcie środka trwałego dla któregokolwiek z torów amortyzacji. Dokument AM utworzony w ten sposób na szczegółach elementu ma ustawioną datę:
operacji jako ostatni dzień poprzedniego roku kalendarzowego - gdy wszystkie tory powiązane są z rokiem kalendarzowym
operacji jako ostatni dzień poprzedzający okres obrachunkowy obejmujący datę fizycznego dodawania środka trwałego - gdy wszystkie tory powiązane są z okresem obrachunkowym
Uwaga
Jeżeli dla danego środka trwałego co najmniej jeden tor jest powiązany z rokiem kalendarzowym, a pozostałe z okresem obrachunkowym, wówczas dokumenty AM zostaną utworzone z datą operacji na ostatni dzień poprzedniego roku kalendarzowego. Użytkownik ma możliwość modyfikacji tych dat z poziomu dokumentu AM.
Wartości wprowadzone na dokumencie AM wpływają na parametry Odpisy na początek okresu, Odpisy amortyzacyjne w br. karty środka trwałego.
Generowanie odpisów za pomocą przycisku [Amortyzacja/Umorzenie] zostało przedstawione w artykule Amortyzacja oraz plan amortyzacji.
Dokument AM można dodać ręcznie z poziomu:
menu Środki trwałe → Dokumenty środków trwałych
menu Środki trwałe → Środki trwałe po zaznaczeniu konkretnych środków trwałych
Dokument AM można dodać dla środków trwałych, które posiadają dokument OT oraz nie zostały całkowicie zlikwidowane lub zbyte. Aby dodać dokument AM, należy wybrać przycisk [Dodaj dokument], a następnie z listy rozwijanej wskazać typ Amortyzacja. Pojawi się formularz służący do wprowadzenia danych.
Formularz dokumentu AM wygenerowanego automatycznie
Formularz dokumentu AM składa się z elementów:
Panel boczny
Numer – wprowadzany jest przez system automatycznie zgodnie z definicją numeratora
Amortyzacja (bilansowa/podatkowa/MSR) – pola informacyjne, widoczne w zależności od zaznaczonych torów w konfiguracji systemu. Wyświetlają sumę wartości elementów dla poszczególnych torów amortyzacji.
Data wystawieniaNumer obcy – numer wprowadzany przez użytkownika celem dodatkowej identyfikacji dokumentu
Właściciel – domyślnie centrum, do którego zalogowany jest użytkownik wprowadzający dokument. Pole podlega edycji.
Zakładka Elementy
System umożliwia dodawanie pozycji dokumentu na dwa sposoby: bezpośrednio w tabeli lub przez formularz.
Dodawanie elementu dokumentu AM w tabeli
Aby dodać element bezpośrednio w tabeli, należy wybrać przycisk [Dodaj] z grupy Elementy. W tabeli elementów pojawi się dodatkowy wiersz do wprowadzenia danych. Należy wskazać środek trwały oraz wypełnić kolumny: Data operacji, Tor opisu analitycznego, Amortyzacja (bilansowa/podatkowa/MSR), a także Opis i Załącznik środka trwałego (kolumny ukryte).
Dodawanie elementu dokumentu AM przez formularz
W celu dodania elementów AM przez formularz należy wybrać przycisk [Dodaj przez formularz] z grupy Elementy.
Zostanie otwarte okno Szczegóły elementu z następującymi polami:
Panel boczny
Kod – możliwy do wskazania kod z karty środka trwałegoNazwa – pole uzupełniane automatycznie na podstawie karty środka trwałego. Nazwy środków wyświetlane są w języku, w którym użytkownik loguje się do systemu.
Data operacji – domyślnie przenoszona jest data z nagłówka dokumentu z możliwością zmiany
Tor opisu analitycznego – możliwe do wskazania tory zaznaczone w konfiguracji systemu. Domyślnie aktywowane są tory opisu analitycznego, które zostały zaznaczone na zakładce Opis analityczny karty środka trwałego. W zależności od zaznaczonych opcji użytkownik może opisać analitycznie dokument zgodnie z wartościami dla wskazanego toru amortyzacji. Amortyzacja (bilansowa/podatkowa/MSR) – opcje dostępne do uzupełnienia w zależności od torów zaznaczonych w konfiguracji systemu oraz na karcie środka trwałego. Wartość wprowadzona po raz pierwszy dla jednego z aktywnych torów jest automatycznie kopiowana na wszystkie pozostałe tory (aktywne i nieaktywne). Zmiana wartości nie jest kopiowana na pozostałe aktywne tory.
Opis – sekcja służąca do wprowadzania dodatkowych informacji dotyczących danego elementu dokumentu. Dla dokumentów AM wygenerowanych za pomocą przycisku [Amortyzacja/Umorzenie] lub po uzupełnieniu parametru Odpisy na początek okresu na karcie środka trwałego, opis jest uzupełniany automatycznie wartością „Automatyczna generacja odpisów amortyzacyjnych za [miesiąc i rok]”.
Z poziomu elementu dokumentu, w polu Tory opisu analitycznego użytkownik może określić tor amortyzacji, według którego mogą być uzupełniane wartości opisu analitycznego na dokumentach środków trwałych. Do wyboru dostępne są tory zaznaczone w konfiguracji systemu.
Szczegółowy opis funkcjonalności znajduje się w kategorii Opis analityczny.
Dokument MW rejestrowany jest w systemie w przypadku zmiany wartości środka trwałego, np. ulepszenia lub modernizacji środka.
Dokument MW może zostać dodany:
Dokument MW generowany jest automatycznie w momencie zapisu karty środka trwałego o typie Środek trwały lub Wartość niematerialna i prawna, jeżeli uzupełniona została Wartość zaktualizowana na początek okresu na karcie środka trwałego dla któregokolwiek z torów amortyzacji. Dokument MW utworzony w ten sposób ma ustawioną datę:
operacji jako ostatni dzień poprzedniego roku kalendarzowego oraz datę ujęcia w amortyzacji jako pierwszy dzień roku kalendarzowego - gdy wszystkie tory powiązane są z rokiem kalendarzowym
operacji jako ostatni dzień poprzedzający okres obrachunkowy obejmujący datę fizycznego dodawania środka trwałego oraz datę ujęcia w amortyzacji jako pierwszy dzień okresu obrachunkowego obejmującego datę fizycznego dodawania środka trwałego - gdy wszystkie tory powiązane są z okresem obrachunkowym
Uwaga
Jeżeli dla danego środka trwałego co najmniej jeden tor jest powiązany z rokiem kalendarzowym, a pozostałe z okresem obrachunkowym, wówczas dokumenty MW zostaną utworzone z datą operacji na ostatni dzień poprzedniego roku kalendarzowego oraz datą ujęcia w amortyzacji jako pierwszy dzień roku kalendarzowego. Użytkownik ma możliwość modyfikacji tych dat z poziomu dokumentu MW.
Wartości wprowadzone na dokumencie MW wpływają w kolejnym okresie na wartość brutto środka trwałego oraz na wartość zaktualizowaną na początek okresu.
Dokument MW można dodać z poziomu:
menu Środki trwałe → Dokumenty środków trwałych
menu Środki trwałe → Środki trwałe po zaznaczeniu konkretnych środków trwałych
Dokument MW można dodać dla środków trwałych, które posiadają dokument OT oraz nie zostały całkowicie zlikwidowane lub zbyte. Aby dodać dokument MW, należy wybrać przycisk [Dodaj dokument], a następnie z listy rozwijanej wskazać typ Modyfikacja wartości. Pojawi się formularz służący do wprowadzenia danych.
Formularz dokumentu MW
Formularz dokumentu MW składa się z elementów:
Panel boczny
Numer – wprowadzany jest przez system automatycznie zgodnie z definicją numeratora
Wartość (bilansowa/podatkowa/MSR) – pola informacyjne, widoczne w zależności od zaznaczonych torów w konfiguracji systemu. Wyświetlają sumę wartości elementów dla poszczególnych torów amortyzacji.
Data wystawieniaNumer obcy – numer wprowadzany przez użytkownika celem dodatkowej identyfikacji dokumentu
Właściciel – domyślnie centrum, do którego zalogowany jest użytkownik wprowadzający dokument. Pole podlega edycji.
Zakładka Elementy
Na danej zakładce użytkownik ma możliwość dodawania, edytowania, usuwania oraz eksportu do arkusza kalkulacyjnego pozycji dokumentu MW.
System umożliwia dodawanie pozycji dokumentu na dwa sposoby: bezpośrednio w tabeli lub przez formularz.
Dodawanie elementu dokumentu MW w tabeli
Aby dodać element bezpośrednio w tabeli, należy wybrać przycisk [Dodaj] z grupy Elementy. W tabeli elementów pojawi się dodatkowy wiersz do wprowadzenia danych. Należy wskazać środek trwały oraz wypełnić kolumny: Data operacji, Tor opisu analitycznego, Wartość (bilansowa/podatkowa/MSR), a także Opis i Załącznik środka trwałego (kolumny ukryte). Uzupełnione dane zostaną zaktualizowane na karcie środka trwałego.
Dodawanie elementu dokumentu MW przez formularz
W celu dodania elementów MW przez formularz należy wybrać przycisk [Dodaj przez formularz] z grupy Elementy.
Zostanie otwarte okno Szczegóły elementu z następującymi polami:
Panel boczny
Kod – możliwy do wskazania kod z karty środka trwałegoNazwa – pole uzupełniane automatycznie na podstawie karty środka trwałego. Nazwy środków wyświetlane są w języku, w którym użytkownik loguje się do systemu.
Data operacji – domyślnie przenoszona jest data z nagłówka dokumentu z możliwością zmiany. Na podstawie daty operacji określana jest data przyjęcia oraz data nabycia na karcie środka trwałego.
Tor opisu analitycznego – możliwe do wskazania tory zaznaczone w konfiguracji systemu. Domyślnie aktywowane są tory opisu analitycznego, które zostały zaznaczone na zakładce Opis analityczny karty środka trwałego. W zależności od zaznaczonych opcji użytkownik może opisać analitycznie dokument zgodnie z wartościami dla wskazanego toru amortyzacji. Wartość (bilansowa/podatkowa/MSR) – opcje dostępne do uzupełnienia w zależności od torów zaznaczonych w konfiguracji systemu oraz na karcie środka trwałego. Wprowadzone po raz pierwszy wartości są automatycznie kopiowane na wszystkie pozostałe tory. Zmiany wartości nie są kopiowane na pozostałe aktywne tory.
Data ujęcia w amortyzacji – opcja dostępna tylko na szczegółach elementu. Domyślnie jako data ujęcia w amortyzacji ustawiany jest pierwszy dzień miesiąca po dacie operacji. Data ta określa, od kiedy ma nastąpić zmiana wartości środka trwałego podlegająca amortyzacji.
Opis – sekcja służąca do wprowadzania dodatkowych informacji dotyczących danego elementu dokumentu
Z poziomu elementu dokumentu, w polu Tory opisu analitycznego użytkownik może określić tor amortyzacji, według którego mogą być uzupełniane wartości opisu analitycznego na dokumentach środków trwałych. Do wyboru dostępne są tory zaznaczone w konfiguracji systemu.
Szczegółowy opis funkcjonalności znajduje się w kategorii Opis analityczny.
Dokument LT jest rejestrowany w systemie w momencie całkowitej lub częściowej likwidacji bądź zbycia środka trwałego.
Uwaga
Dokument LT w odróżnieniu od pozostałych typów dokumentów środków trwałych księgowany jest w wartościach bezwzględnych.
Dokument LT może zostać dodany:
automatycznie po zaznaczeniu parametru Data likwidacji/Data zbycia na karcie środka trwałego
automatycznie na podstawie inwentaryzacji po wybraniu przycisku [LT] z grupy przycisków Generowanie, jeżeli inwentaryzacja wykazała niedobór
ręcznie
Dokument LT generowany jest automatycznie w momencie zapisu środka trwałego o typie Środek trwały lub Wartość niematerialna i prawna, jeżeli zaznaczony został parametr Data likwidacji/Data zbycia dostępny na karcie środka trwałego. Po zlikwidowaniu środka trwałego zablokowana zostaje możliwość edycji i usunięcia dokumentów utworzonych dla danego środka trwałego oraz zmiany parametrów amortyzacji na karcie środka trwałego. Ponadto, na dokumencie LT wygenerowanym automatycznie, pole Data operacji na szczegółach elementu nie podlega modyfikacji.
Dokument LT można dodać z poziomu:
menu Środki trwałe → Dokumenty środków trwałych
menu Środki trwałe → Środki trwałe po zaznaczeniu konkretnych środków trwałych
Aby dodać dokument LT należy wybrać przycisk [Dodaj dokument], a następnie z listy rozwijanej wskazać typ Likwidacja. Pojawi się formularz służący do wprowadzenia danych.
Formularz dokumentu LT
Formularz dokumentu LT składa się z elementów:
Panel boczny
Numer – wprowadzany jest przez system automatycznie zgodnie z definicją numeratora
Wartość (bilansowa/podatkowa/MSR) – pola informacyjne, widoczne w zależności od zaznaczonych torów w konfiguracji systemu, wyświetlają sumę wartości elementów dla poszczególnych torów amortyzacji
Amortyzacja (bilansowa/podatkowa/MSR) – pola informacyjne, widoczne w zależności od zaznaczonych torów w konfiguracji systemu, wyświetlają sumę wartości elementów z kolumny Amortyzacja dla poszczególnych torów amortyzacji
Wartości wprowadzone na dokumencie LT w kolumnach Wartość (bilansowa/podatkowa/MSR) wpływają w kolejnym okresie na wartość brutto środka trwałego oraz na wartość zaktualizowaną na początek okresu, natomiast wartości wprowadzone w kolumnach Amortyzacja (bilansowa/podatkowa/MSR) wpływają na wartość odpisów amortyzacyjnych danego środka trwałego.
Data wystawienia – dla LT dodanego ręcznie domyślnie ustawiana jest data bieżąca z możliwością edycji, dla LT wygenerowanego automatycznie ustawiana jest data z pola Data likwidacji\Data zbycia z możliwością edycji
Numer obcy – numer wprowadzany przez użytkownika celem dodatkowej identyfikacji dokumentu
Właściciel – domyślnie centrum, do którego zalogowany jest użytkownik wprowadzający dokument. Pole podlega edycji.
Zakładka Elementy
Na danej zakładce użytkownik ma możliwość dodawania, edytowania, usuwania oraz eksportu do arkusza kalkulacyjnego pozycji dokumentu LT.
System umożliwia dodawanie pozycji dokumentu na dwa sposoby: bezpośrednio w tabeli lub przez formularz.
Dodawanie elementu dokumentu LT w tabeli
Aby dodać element bezpośrednio w tabeli, należy wybrać przycisk [Dodaj] z grupy Elementy. W tabeli elementów pojawi się pojawi się wiersz do wprowadzenia danych. Należy wskazać środek trwały oraz wypełnić kolumny: Data operacji, Tor opisu analitycznego, Wartość (bilansowa/podatkowa/MSR), Amortyzacja (bilansowa/podatkowa/MSR), a także Opis i Załącznik środka trwałego (kolumny ukryte). Uzupełnione dane zostaną zaktualizowane na karcie środka trwałego.
Dodawanie elementu dokumentu LT przez formularz
W celu dodania elementów LT przez formularz należy wybrać przycisk [Dodaj przez formularz] z grupy Elementy.
Zostanie otwarte okno Szczegóły elementu z następującymi polami:
Panel boczny
Kod – możliwy do wskazania kod z karty środka trwałegoNazwa – pole uzupełniane automatycznie na podstawie karty środka trwałego. Nazwy środków wyświetlane są w języku, w którym użytkownik loguje się do systemu.
Data operacji – domyślnie przenoszona jest data z nagłówka dokumentu z możliwością edycji w przypadku dokumentów dodanych ręcznie. Dla dokumentów LT wygenerowanych automatycznie pole to nie podlega edycji.
Tor opisu analitycznego – możliwe do wskazania tory zaznaczone w konfiguracji systemu. W zależności od zaznaczonych opcji użytkownik może opisać analitycznie dokument zgodnie z wartościami dla wskazanego toru amortyzacji.Wartość (bilansowa/podatkowa/MSR) – opcje dostępne do uzupełnienia w zależności od torów zaznaczonych w konfiguracji systemu oraz na karcie środka trwałego. Wartość wprowadzona po raz pierwszy dla jednego z aktywnych torów jest automatycznie kopiowana na wszystkie pozostałe tory (aktywne i nieaktywne). Zmiana wartości nie jest kopiowana na pozostałe aktywne tory.
Amortyzacja (bilansowa/podatkowa/MSR) – opcje dostępne do uzupełnienia w zależności od torów zaznaczonych w konfiguracji systemu oraz na karcie środka trwałego. Wartości wyliczane są automatycznie na podstawie dokonanych odpisów amortyzacyjnych proporcjonalnie do likwidowanej wartości środka trwałego z możliwością edycji.
Data ujęcia w amortyzacji – opcja dostępna tylko na szczegółach elementu. Domyślnie jako data ujęcia w amortyzacji ustawiany jest pierwszy dzień miesiąca po dacie operacji. Data ta określa, od kiedy ma nastąpić zmiana wartości środka trwałego podlegająca amortyzacji.
Opis – sekcja służąca do wprowadzenia dodatkowych informacji dotyczących danego elementu dokumentu
Całkowita likwidacja środka trwałego
Środek trwały samochód dostawczy zakupiony i przyjęty do użytkowania 15.02.2017 r., wartość początkowa: 50 000,00 PLN, metoda liniowa, stawka amortyzacji 20%.
Wygenerowane odpisy amortyzacyjne łącznie na kwotę 19 166,66 PLN
2017 r.: 8 333,33 PLN (od marca do grudnia)
2018 r.: 10 000,00 PLN
2019 r.: 833,33 PLN (styczeń)
19.02.2019 r. podjęto decyzję o zbyciu środka trwałego.
Aby automatycznie wygenerować dokument LT, należy w panelu bocznym karty środka trwałego zaznaczyć parametr Data zbycia i wskazać datę 19.02.2019 r., można również wskazać ze słownika uniwersalnego Przyczynę zbycia oraz dołączyć dokument zbycia.
Po zapisaniu karty środka trwałego będzie on prezentowany na liście środków trwałych w kolorze pomarańczowym oraz zostanie automatycznie wygenerowany dokument LT z datą wystawienia 19.02.2019 r. na kwoty:
Wartość (bilansowa): -50 000,00 PLN
Amortyzacja (bilansowa): -19 166,66 PLN
Przykład
Częściowa likwidacja środka trwałego
Środek trwały samochód dostawczy zakupiony i przyjęty do użytkowania 15.02.2017 r., wartość początkowa: 50 000,00 PLN, metoda liniowa, stawka amortyzacji 20%.
Wygenerowane odpisy amortyzacyjne łącznie na kwotę 19 166,66 PLN
2017 r.: 8 333,33 PLN (od marca do grudnia)
2018 r.: 10 000,00 PLN
2019 r.: 833,33 PLN (styczeń)
31.01.2019 podjęto decyzję o częściowej likwidacji środka trwałego- kwota 20 000,00 PLN.
Aby zlikwidować częściowo środek trwały, należy ręcznie dodać dokument LT na wartość -20 000,00 PLN, kwota odpisów amortyzacyjnych zostanie wyliczona proporcjonalnie do zlikwidowanej wartości środka trwałego z możliwością edycji i wyniesie -7 666,66 PLN.
Od lutego 2019 r. odpisy amortyzacyjne będą generowane w wartości pomniejszonej o zlikwidowaną część środka trwałego.
Zakładka Opis analityczny
Z poziomu elementu dokumentu, w polu Tory opisu analitycznego użytkownik może określić tor amortyzacji, według którego mogą być uzupełniane wartości opisu analitycznego na dokumentach środków trwałych. Do wyboru dostępne są tory zaznaczone w konfiguracji systemu.
Uwaga
Opis analityczny dla dokumentu LT tworzony jest w wartościach bezwzględnych.
Szczegółowy opis funkcjonalności znajduje się w kategorii Opis analityczny.
Dokument ZMO jest rejestrowany w systemie w przypadku zmiany osoby odpowiedzialnej za dany środek trwały oraz miejsca użytkowania.
Dokument ZMO można dodać ręcznie.
Uwaga
Można wskazać tylko jedno miejsce użytkowania środka oraz jedną osobę odpowiedzialną za dany środek trwały.
Dokument ZMO można dodać z poziomu:
menu Środki trwałe → Dokumenty środków trwałych
menu Środki trwałe → Środki trwałe po zaznaczeniu konkretnych środków trwałych
Aby dodać dokument ZMO, należy wybrać przycisk [Dodaj dokument], a następnie z listy rozwijanej wskazać typ Zmiana miejsca i osoby. Pojawi się formularz służący do wprowadzenia danych.
Formularz dokumentu ZMO
Formularz dokumentu ZMO składa się z elementów:
Panel boczny
Numer – wprowadzany jest przez system automatycznie zgodnie z definicją numeratora
Zmiana miejsca użytkowania – po zaznaczeniu parametru użytkownik ma możliwość wskazania miejsca użytkowania ze słownika uniwersalnego (Konfiguracja →Słowniki uniwersalne → Środki trwałe → Miejsce użytkowania)
Zmiana osoby odpowiedzialnej – po zaznaczeniu parametru użytkownik ma możliwość wskazania pracownika z listy pracownikówData wystawieniaWłaściciel – domyślnie centrum, do którego zalogowany jest użytkownik wprowadzający dokument. Pole podlega edycji.
Zakładka Elementy
System umożliwia dodawanie pozycji dokumentu na dwa sposoby: bezpośrednio w tabeli lub przez formularz.
Dodawanie elementu dokumentu ZMO w tabeli
Aby dodać element bezpośrednio w tabeli, należy wybrać przycisk [Dodaj] z grupy przycisków Elementy. W tabeli elementów pojawi się dodatkowy wiersz do wprowadzenia danych. Należy wskazać środek trwały oraz wypełnić kolumnę Data operacji. Na liście elementów dostępne są kolumny informacyjne, które nie podlegają edycji: Poprzednie miejsce użytkowania oraz Poprzednia osoba odpowiedzialna, a także kolumna Opis (domyślnie ukryta).
Dodawanie elementu dokumentu ZMO przez formularz
W celu dodania elementów ZMO przez formularz należy wybrać przycisk [Dodaj przez formularz] z grupy przycisków Elementy.
Zostanie otwarte okno Szczegóły elementu z następującymi polami:
Panel boczny
Kod – możliwy do wskazania kod z karty środka trwałegoNazwa – pole uzupełniane automatycznie na podstawie karty środka trwałego. Nazwy środków wyświetlane są w języku, w którym użytkownik loguje się do systemu.
Data operacji – domyślnie przenoszona jest data z nagłówka dokumentu z możliwością edycji
Poprzednie miejsce użytkowania – pole informacyjne i niepodlegające edycji, zawiera informacje o ostatnim miejscu użytkowania środka trwałego w stosunku do daty operacji
Poprzednia osoba odpowiedzialna – pole informacyjne i niepodlegające edycji, zawiera informacje o ostatniej osobie odpowiedzialnej za dany środek trwały w stosunku do daty operacji
Opis – sekcja służąca do wprowadzenia dodatkowych informacji dotyczących danego elementu dokumentu
Inwentaryzacja to dokonanie spisu faktycznego stanu wszystkich rzeczowych składników majątku, jak również wyjaśnienie różnic pomiędzy stanem stwierdzonym podczas inwentaryzacji (stanem rzeczywistym), a stanem wynikającym z ewidencji środków trwałych.
Lista inwentaryzacji środków trwałych dostępna jest z poziomu menu Środki trwałe pod przyciskiem [Inwentaryzacje].
Lista inwentaryzacji środków trwałych
Na liście inwentaryzacji środków trwałych znajdują się standardowe przyciski oraz dodatkowo:
[Zatwierdź] – umożliwia zatwierdzenie zaznaczonych dokumentów inwentaryzacji. Dokument inwentaryzacji można zatwierdzić jeżeli wszystkie jego arkusze są w stanie Zatwierdzony lub Anulowany.
[Zamknij] – umożliwia zamknięcie zaznaczonych inwentaryzacji. Dla zamkniętych inwentaryzacji można wygenerować dokumenty korygujące rozbieżności. Nie ma możliwości otwarcia inwentaryzacji, która została zamknięta.
[Otwórz] – umożliwia otwarcie zatwierdzonych inwentaryzacji. Otwarcie inwentaryzacji zmienia stan wszystkich arkuszy inwentaryzacyjnych na Niezatwierdzony (nie dotyczy arkuszy anulowanych).
[Kopiuj] – umożliwia skopiowanie zaznaczonego dokumentu inwentaryzacji, który jest w stanie zatwierdzonym, zamkniętym lub anulowanym. Podczas kopiowania przenoszone są tylko arkusze inwentaryzacji, które nie zostały anulowane.
[OT] – przycisk dostępny po zaznaczeniu zamkniętych dokumentów inwentaryzacji. Umożliwia wygenerowanie dokumentu OT w przypadku ujawnienia nadwyżki podczas inwentaryzacji.
[ZMO] – przycisk dostępny po zaznaczeniu zamkniętych dokumentów inwentaryzacji. umożliwia wygenerowanie dokumentu ZMO w przypadku ujawnienia niezgodności danych dotyczących miejsca użytkowania lub osób odpowiedzialnych za środki trwałe
[LT] – przycisk dostępny po zaznaczeniu zamkniętych dokumentów inwentaryzacji. umożliwia wygenerowanie dokumentu LT w przypadku ujawnienia niedoboru podczas inwentaryzacji
Podczas dodawania/kopiowania dokumentu inwentaryzacji następuje weryfikacja czy dany środek trwały został ujęty na innej niezatwierdzonej inwentaryzacji lub na innym arkuszu w danej inwentaryzacji – jeżeli tak, to nie zostanie dodany na aktualny arkusz inwentaryzacji.
Lista inwentaryzacji składa się z kolumn:
Numer – numer systemowy dokumentu inwentaryzacji
Data – data zatwierdzenia dokumentu inwentaryzacji
Stan
Dokumenty – dokumenty środków trwałych wygenerowane z dokumentu inwentaryzacji
Dodawanie dokumentu inwentaryzacji środków trwałych
Dokument inwentaryzacyjny składa się z arkuszy inwentaryzacyjnych, które zawierają wykaz środków trwałych wraz z ilością wynikającą z dokumentów oraz ilością rzeczywistą.
W celu dodania dokumentu inwentaryzacji środków trwałych, należy z poziomu menu Środki trwałe → Inwentaryzacje wybrać przycisk [Dodaj]. Pojawi się formularz dokumentu inwentaryzacyjnego.
Formularz dokumentu inwentaryzacji środków trwałych
Dokument inwentaryzacji składa się z elementów:
Panel boczny
Numer – generowany automatycznie przez system według numeratora dokumentu
Data zatwierdzenie – pole nieedytowalne, uzupełniane datą systemową w momencie zatwierdzenia dokumentu. Jeżeli data wystawienia na arkuszu inwentaryzacyjnym jest późniejsza niż data zatwierdzenia dokumentu inwentaryzacji, podczas zatwierdzania inwentaryzacji pojawi się komunikat z pytaniem dotyczącym aktualizacji daty zatwierdzenia dokumentu na najpóźniejszą datę wystawienia z arkuszy.
Blokada – decyduje czy niezatwierdzony dokument inwentaryzacji blokuje możliwość edycji kart środków trwałych i generowania dokumentów do wszystkich środków trwałych firmy, czy tylko dla środków ujętych na danym dokumencie inwentaryzacji. Domyślnie ustawiona jest opcja blokowania wszystkich środków trwałych z możliwością zmiany do momentu dodania pierwszego arkusza inwentaryzacyjnego.
Generowanie dokumentów z datą – decyduje o dacie wystawienia generowanych dokumentów środków trwałych wynikających z ujawnionych rozbieżności. Dokumenty mogą zostać wygenerowane z datą zamknięcia inwentaryzacji (wartość domyślna) lub datą bieżącą. Wartość parametru jest możliwa do zmiany bez względu na stan dokumentu.
Właściciel Opis – służy do wprowadzenia dodatkowego opisu dokumentu
Zakładka Ogólne
Na zakładce Ogólne dostępna jest lista arkuszy inwentaryzacyjnych dodanych w ramach danego dokumentu inwentaryzacji. Szczegółowy opis arkusza inwentaryzacji znajduje się w artykule Dodawanie arkusza inwentaryzacji.
Zakładka Dokumenty skojarzone
Opis zakładki znajduje się w artykule Zakładka Dokumenty skojarzone.
Na zakładce Dokumenty skojarzone → Systemowe wyświetlana jest informacja o dokumentach środków trwałych, które zostały utworzone na podstawie danej inwentaryzacji.
Arkusze inwentaryzacyjne (AIŚT) są dodawane w ramach danego dokumentu inwentaryzacji.
W celu dodania arkusza, należy wybrać przycisk [Dodaj]. Pojawi się formularz arkusza inwentaryzacyjnego.
Formularz arkusza inwentaryzacyjnego
Arkusz inwentaryzacyjny składa się z elementów:
Panel boczny
Numer arkusza – generowany automatycznie przez system według numeratora dokumentu
Wartość – suma wartości początkowych środków trwałych ujętych na dokumencie inwentaryzacji
Nazwa – nazwa arkusza nadana przez użytkownika
Data wystawienia – dzień, w którym został dodany arkusz inwentaryzacji
Opis
[Zatwierdź] – przycisk aktywny dla niezatwierdzonego arkusza, na którym zostały dodane elementy; umożliwia jego zatwierdzenie
[Otwórz] – przycisk aktywny dla zatwierdzonego arkusza, o ile dokument inwentaryzacji nie został zatwierdzony lub zamknięty. Umożliwia ponowne otwarcie zatwierdzonego arkusza i jego modyfikację.
[Anuluj] – przycisk aktywny dla zatwierdzonego arkusza, o ile dokument inwentaryzacji nie został zatwierdzony lub zamknięty. Umożliwia anulowanie arkusza.
[Dodaj] – umożliwia dodanie środka trwałego bezpośrednio na liście
[Dodaj z listy] – otwiera listę środków trwałych umożliwiając wybranie środków trwałych, które zostaną dodane na arkusz
Uwaga
Inwentaryzacji nie podlegają środki trwałe w budowie.
Uwaga
W ramach danej inwentaryzacji środek trwały może być dodany na arkusz tylko jeden raz.
Uwaga
Środki trwałe dodawane są na arkusz inwentaryzacji bez względu na to, z jaką datą zostały przyjęte do użytkowania. Data wystawienia arkusza inwentaryzacji wskazuje dzień, w którym arkusz został dodany.
[Przenieś ilości] – umożliwia automatyczne uzupełnienie kolumny Ilość rzeczywista wartościami z kolumny Ilość systemowa dla zaznaczonych pozycji
[Importuj] – umożliwia dodanie na arkusz środków trwałych:
Z pliku – na podstawie danych z pliku txt. W pliku należy umieścić informacje w kolejności: kod kreskowy; ilość systemowa; miejsce użytkowania; osoba odpowiedzialna - dane muszą być oddzielone za pomocą średnika. Obowiązkowo musi zostać podany kod kreskowy środka trwałego istniejącego w systemie. W przypadku, gdy ilość nie zostanie wprowadzona w pliku, to kolumna Ilość rzeczywista zostanie uzupełniona wartością 1.
Na podstawie odczytu z kolektora – za pomocą kolektora. Należy podłączyć kolektor do stanowiska, na którym ewidencjonowana jest inwentaryzacja i wybrać przycisk [Odczyt z kolektora]. System zweryfikuje, czy na arkuszach inwentaryzacyjnych znajdują się środki trwałe zeskanowane przez kolektor. Jeżeli środek znajduje się na arkuszu, zostanie on pominięty; w przeciwnym wypadku, zostanie on dodany wraz z danymi podanymi w kolektorze (ilością systemową, osobą odpowiedzialną i miejscem użytkowania).
[Generuj inwentaryzację] – umożliwia dodanie nowej inwentaryzacji dla zaznaczonych pozycji arkusza. Przycisk ten jest aktywny w sytuacji, gdy inwentaryzacja jest zatwierdzona, anulowana lub zamknięta. Przy generowaniu inwentaryzacji z tego poziomu, system sprawdza czy nie istnieje niezatwierdzona inwentaryzacja dla wskazanych środków trwałych. Pola zostaną wypełnione tak, jakby inwentaryzacja była wystawiana ręcznie.
Lista pozycji arkusza składa się z kolumn:
Kod
Nazwa
Kod kreskowy
Numer inwentarzowy
Osoba odpowiedzialna wg ewidencji – ostatnia osoba odpowiedzialna za dany środek trwały
Osoba odpowiedzialna wg spisu – pole edytowalne z możliwością wskazania pracownika z listy pracowników
Miejsce użytkowania wg ewidencji – ostatnie miejsce użytkowania środka trwałego
Miejsce użytkowania wg spisu – pole edytowalne z możliwością wskazania miejsca użytkowania z listy słowników uniwersalnych
Wartość początkowa
Ilość systemowa – kolumna uzupełniana poniższymi wartościami (na podstawie danych dostępnych w systemie):
0 - środek trwały zlikwidowany, zbyty lub bez dokumentu OT
1 - środek trwały w użyciu z wygenerowanym dokumentem OT
Ilość rzeczywista – kolumna edytowalna, uzupełniana ręcznie za pomocą przycisku [Przenieś ilości] lub na podstawie importu danych z pliku lub odczytów z kolektora. Kolumna przyjmuje wartości:
0 - (wartość domyślna) - brak środka trwałego; środek trwały zlikwidowany lub zbyty
1 - środek trwały w użyciu
Różnica – różnica między ilością systemową a rzeczywistą
Stan rozbieżności – oznaczenie graficzne rozbieżności
W przypadku, gdy zostanie ujawniony niedobór (ilość systemowa jest mniejsza od ilości rzeczywistej), cały wiersz wyświetlany jest w kolorze czerwonym. W przypadku, gdy zostanie ujawniona nadwyżka (ilość systemowa jest większa od ilości rzeczywistej), cały wiersz wyświetlany jest w kolorze niebieskim. W przypadku, gdy zostanie ujawniona niezgodność miejsca lub osoby, odpowiednie komórki zawierające różne dane wyświetlane są w kolorze pomarańczowym.
Z zamkniętego dokumentu inwentaryzacji można wygenerować dokumenty korygujące, które zniwelują ewentualne rozbieżności.
Dokumenty środków trwałych generowane są z datą wystawienia określoną na podstawie parametru Generowanie dokumentów z datą dostępnego na nagłówku dokumentu inwentaryzacji środków trwałych.
W tabeli zostały przedstawione możliwości generowania dokumentów.
Ilość systemowa
Ilość rzeczywista
Różnica
Dokument
0
0
0
brak
1
1
1
W przypadku niezgodności osoby lub miejsca – ZMO
0
1
1
Nadwyżka – OT,
W przypadku niezgodności osoby lub miejsca – ZMO
1
0
-1
Niedobór – LT
W przypadku niezgodności osoby lub miejsca – ZMO
Uwaga
Aby zaewidencjonować wszystkie różnice wynikające z inwentaryzacji tworząc dokumenty środków trwałych tylko raz, należy generować je w kolejności:
[OT] – nadwyżka
[ZMO] – niezgodność miejsca i osoby
[LT] – niedobór
Podczas modyfikacji dokumentu wygenerowanego na podstawie inwentaryzacji zostanie wyświetlony komunikat: „Ten dokument został wygenerowany na podstawie Inwentaryzacji. Czy na pewno chcesz dokonać jego modyfikacji?”. Użytkownik może potwierdzić wprowadzenie zmian lub zrezygnować z edycji dokumentu.
Nadwyżka
Nadwyżka ma miejsce, gdy ilość rzeczywista jest większa od ilości systemowej.
Uwaga
Jeżeli środek trwały jest zbyty lub zlikwidowany, nie ma możliwości wygenerowania dokumentu OT.
W celu zaewidencjonowania dokumentu korygującego ujawnioną nadwyżkę środków trwałych, należy wybrać przycisk [OT] z grupy przycisków Generowanie. Zostanie otwarte okno z parametrami generowania dokumentów.
Okno generowania dokumentów OT
Pole Generowanie dokumentów z wartościami Zbiorczo oraz Pojedynczo (wartość domyślna) umożliwia określenie, czy w przypadku ujawnienia nadwyżek ma zostać wygenerowany zbiorczy dokument OT, czy oddzielny dokument dla każdego środka trwałego.
Dokument OT generowany jest na kwotę z kolumny Wartość początkowa.
Niezgodność miejsca i osoby
W celu zaewidencjonowania dokumentu korygującego ujawnioną niezgodność miejsca użytkowania lub osoby odpowiedzialnej za środek trwałych, należy wybrać przycisk [ZMO] z grupy przycisków Generowanie. Zostanie otwarte okno z parametrami generowania dokumentów.
Okno generowania dokumentów ZMO
Pole Generowanie dokumentów z wartościami Zbiorczo (wartość domyślna) oraz Pojedynczo umożliwia określenie, czy w przypadku ujawnienia niezgodności osób odpowiedzianych lub miejsca użytkowania ma zostać wygenerowany zbiorczy dokument ZMO, czy oddzielny dokument dla każdego środka trwałego.
Uwaga
W przypadku, gdy w kolumnach Osoba odpowiedzialna wg spisu oraz Miejsce użytkowania wg spisu nie została podana wartość, dokument ZMO nie zostanie wygenerowany (mimo iż będzie niezgodność miejsca lub osoby).
Niedobór
W celu zaewidencjonowania dokumentu korygującego ujawniony niedobór środków trwałych należy wybrać przycisk [LT] z grupy przycisków Generowanie. Zostanie otwarte okno z parametrami generowania dokumentów.
Okno generowania dokumentów LT
Pole Generowanie dokumentów z wartościami Zbiorczo oraz Pojedynczo (wartość domyślna) umożliwia określenie, czy w przypadku ujawnienia niedoborów ma zostać wygenerowany zbiorczy dokument LT, czy oddzielny dokument dla każdego środka trwałego.
Uwaga
Po wygenerowaniu dokumentu LT na karcie środka trwałego zostanie zaznaczony parametr Data likwidacji.
Społeczność Comarch
Dzięki społeczności Comarch ERP rozwiązujemy problemy, dzielimy się pomysłami oraz informujemy o nowościach.