Konfiguracja mechanizmu podzielonej płatności
Ustawienia konfiguracyjne dotyczące mechanizmu podzielonej płatności
Płatność za nabytą usługę lub towar z użyciem mechanizmu podzielonej płatności odbywa się w kwocie brutto. Następnie kwota VAT zostaje przeksięgowana przez bank na oddzielny rachunek. W efekcie kwota płatności zostaje podzielona na:- kwotę sprzedaży netto, która przekazywana jest na rachunek dostawcy lub usługodawcy
- kwotę podatku, która zostaje przeksięgowana na rachunek VAT dostawcy lub usługodawcy

- Status kontrahenta ustawiony jako Podmiot gospodarczy
- Kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT
- Waluta płatności – PLN

Obsługa mechanizmu podzielonej płatności na płatnościach
- kwotę netto na rachunku wskazanym przez sprzedawcę
- kwotę podatku VAT na dedykowanym rachunku VAT
- Kwota VAT
- NIP dostawcy/nabywcy

Parametr Podzielona płatność w oknie płatności jest aktywny wyłącznie w przypadku, gdy płatność jest w walucie PLN. W przypadku, gdy na płatności został zaznaczony parametr Podzielona płatność w momencie zmiany waluty na obcą system wyświetla komunikat: „Płatność jest oznaczona do realizacji w formie Podzielonej płatności. Zmiana waluty to uniemożliwi. Płatności zostaną ustalone jako zwykłe płatności. Czy zmienić walutę? Tak/Nie.” Wybór opcji Tak powoduje zmianę waluty oraz odznaczenie parametru Podzielona płatność. W przypadku wybrania opcji Nie, waluta na płatności nie zostanie zmieniona.
Parametr Podzielona płatność jest domyślnie zaznaczony na płatności, jeżeli na dokumencie źródłowym wskazano formę płatności typu Bank oraz na karcie kontrahenta wskazanego na dokumencie źródłowym został zaznaczony parametr Podzielona płatność. Dodatkowo, zaznaczenie parametru Podzielona płatność na nagłówku faktury VAT powoduje automatyczne zaznaczenie parametru Podzielona płatność na wszystkich płatnościach dokumentu, jeżeli:
- Waluta płatności = PLN
- Forma płatności jest typu Bank
- Płatność nie została ujęta na ZPP
- Płatność nie jest rozliczona
- FZ, KIFZ, KWFZ
- FS, KIFS, KWFS
- PAR, KIPAR, KWPAR
- FZL, KFZL, FSL, KFSL
- FSV, KFSV, FZV, KFZV
- ZS, ZZ
- OS, OZ
- Płatność 1: 700,00 PLN
- Kwota VAT = 700 / 1230 * 230 = 130,89 PLN
- Płatność 2: 530,00 PLN
- Kwota VAT = 530 / 1230 * 230 = 99,11 PLN
Jeżeli użytkownik zmieni kwotę VAT na płatności z zaznaczonym parametrem Podzielona płatność na mniejszą niż to wynika z dokumentu źródłowego, a następnie dokona podziału tej płatności, to na nowych płatnościach kwota VAT zostanie automatycznie uzupełniona, natomiast na dzielonej płatności kwota VAT nie zostanie zaktualizowana.
- Dzielona płatność:
- Wartość = 730,00 PLN
- Kwota VAT = 23,00 PLN
- Nowa płatność:
- Wartość = 500,00 PLN
- Kwota VAT = 500 / 1230 * 230 = 93,50 PLN
Użytkownik może zmienić kwotę VAT na płatności. Zmiany można dokonać do wysokości różnicy pomiędzy kwotą VAT całego dokumentu, a sumą kwot VAT wszystkich pozostałych płatności z zaznaczonym parametrem Podzielona płatność tego dokumentu.
- Kwota VAT na płatności pierwszej: 76,67 PLN
- Kwota VAT na płatności drugiej: 76,67 PLN
- Kwota VAT na płatności trzeciej: 76,66 PLN
- Płatność pierwsza w kwocie 410 PLN została oznaczona jako Podzielona płatność. Program automatycznie uzupełnił kwotę VAT na płatności pierwszej w wysokości 76,67 PLN..
- Płatność druga w kwocie 410 PLN nie została oznaczona jako Podzielona płatność
- Płatność trzecia w kwocie 410 PLN została oznaczona jako Podzielona płatność. Program automatycznie uzupełnił kwotę VAT na płatności trzeciej w wysokości 76,67 PLN.
Na listach Preliminarz i Rozliczenia z nabywcami/dostawcami użytkownik ma możliwość filtrowania płatności oznaczonych jako Podzielona płatność oraz wyświetlenia domyślnie ukrytej kolumny prezentującej kwotę VAT dla tych płatności.

Obsługa mechanizmu podzielonej płatności na operacjach bankowych
W systemie istnieje możliwość zdefiniowania rejestru bankowego służącego do ewidencjonowania operacji dokonywanych na wydzielonym rachunku VAT, powiązanym z rachunkiem bieżącym. W tym celu na karcie rejestru typu Bank należy zaznaczyć parametr Rachunek VAT dla podzielonej płatności.

- Waluta rejestru – PLN
- Typ rejestru ustawiony jako Bank
- Rodzaj rejestru ustawiony jako Lokalny
- operacji głównej na pełną kwotę brutto
- operacji technicznej, która przeksięgowuje kwotę VAT pomiędzy rachunkiem bieżącym, a rachunkiem VAT
- Nie – oznaczenie zapłaty należności/zobowiązania bez użycia mechanizmu podzielonej płatności
- Zapłata – oznaczenie zapłaty należności/zobowiązania z użyciem mechanizmu podzielonej płatności
- Operacja VAT – oznaczenie operacji przeksięgowującej kwotę VAT na rachunek VAT

- <Wszystkie>
- Nie
- Nie + Zapłaty
- Zapłaty
- Operacje VAT
- Zapłaty + Operacje VAT

Obsługa mechanizmu podzielonej płatności podczas eksportu zestawień poleceń przelewów i importu wyciągów bankowych
Eksport zestawień poleceń przelewów
Płatności zaznaczonym parametrem Podzielona płatność mogą być eksportowane za pomocą tego samego formatu, co pozostałe płatności lub za pomocą oddzielnie zdefiniowanego formatu przelewów. Aby prawidłowo obsłużyć kod transakcji podzielonych płatności, należy na definicji formatu przelewów zmodyfikować zmienną, która odpowiada za tę transakcję. W tym celu można wykorzystać pole Stała wartość. Po wybraniu tego pola na definicji formatu należy podnieść je do edycji, a następnie uzupełnić pole Wartość dla podzielonej płatności zgodnie z wymaganiami danego banku.
- za pomocą pól dedykowanych dla podzielonej płatności dostępnych na definicji formatu przelewów
- z wykorzystaniem parametru Obsługuj podzielona płatność dostępnego dla wszystkich pól Tytułem na definicji formatu
Obsługa przelewów za pomocą dedykowanych pól
Pola dostępne na definicji formatu, które mogą zostać wykorzystane do obsługi przelewów bankowych podlegających mechanizmowi podzielonej płatności:- Podzielona płatność - kwota VAT – kwota VAT do wysłania z płatności lub w przypadku przelewów zbiorczych – kwota VAT dla wszystkich płatności na zestawieniu
- Podzielona płatność - NIP – NIP podmiotu przenoszony z płatności z pominięciem myślników oraz prefiksu
- Podzielona płatność - numer dokumentu – numer obcy z płatności lub w przypadku przelewów zbiorczych – zakres dat wpływu w formacie DD.MM-DD.MM.RRRR

Parametr Obsługuj podzieloną płatność
Drugi sposób obsługi przelewów bankowych podlegających mechanizmowi podzielonej płatności polega na wykorzystaniu parametru Obsługuj podzieloną płatność, który jest dostępny na definicji formatu przelewów do eksportu dla pól:- Tytułem
- Tytułem - numery dokumentów
- Tytułem - numery i kwoty dokumentów
- Tytułem - numery systemowe dokumentów
- Tytułem - numery systemowe i kwoty dokumentów

Na zestawieniu poleceń przelewów, w zakładkach Elementy i Płatności, oprócz standardowych kolumn dostępne są trzy kolumny: Podzielona płatność, Kwota VAT i Data wpływu. Dwie pierwsze kolumny zawierają informacje, czy dana płatność została oznaczona jako Podzielona płatność oraz o wartości kwoty VAT do wysłania dla danej płatności. Ustawienie kolumny Podzielona płatność jest pobierane zgodnie z ustawieniem parametru Podzielona płatność na płatności. Wartość w kolumnie Kwota VAT na ZPP jest przenoszona z płatności. W przypadku zmiany kwoty przelewu na zestawieniu, kwota VAT jest automatycznie aktualizowana (proporcjonalnie do kwoty przelewu). Kolumna Data wpływu prezentuje datę wpływu z dokumentu źródłowego, a w przypadku jej braku – datę dokumentu z płatności.

- Kwota VAT
- NIP kontrahenta
- Numer dokumentu
Import wyciągów bankowych
Podczas importowania wyciągu bankowego użytkownik otrzyma dla każdej transakcji z zaznaczonym parametrem Podzielona płatność dwa zapisy:- zapis operacji głównej na pełną kwotę brutto
- zapis operacji podzielona płatność przeksięgowujący kwotę VAT pomiędzy rachunkiem bieżącym, a rachunkiem VAT
W przypadku importowania większości wyciągów bankowych formatem MT940 oraz plików o płaskiej strukturze, w kolumnie Tytułem użytkownik otrzyma tę samą treść zarówno dla operacji głównej, jak również dla przeksięgowania technicznego VAT pomiędzy rachunkami. Po zaimportowaniu wyciągu na operacjach zostaną automatycznie zaznaczone parametry:
- Podzielona płatność: Zapłata – na operacjach głównych
- Podzielona płatność: Operacja VAT – na operacjach przeksięgowania technicznego VAT
Na operacjach rozpoznanych jako Podzielona płatność: Operacja VAT wartość parametru Rozliczenie zostanie automatycznie ustawiona na Nie podlega, z możliwością zmiany przez użytkownika.