Księgowania mogą odbywać się z określoną regularnością, na przykład co miesiąc, kwartał, rok - są to tak zwane księgowania okresowe. Księgowania okresowe są najczęściej używane do przeksięgowywania sald i/lub obrotów jednych kont na inne.
Dodatkowo funkcjonalność może być przydatna w procesie rozliczania kosztów działalności w czasie. Dzięki użyciu funkcjonalności księgowania okresowego, raz zaewidencjonowane w systemie koszty mogą być automatycznie rozksięgowywane co miesiąc, co pozwala na znaczną poprawę ergonomii pracy.
Lista schematów księgowań okresowych dostępna jest z poziomu menu Księgowość pod przyciskiem [Księgowania okresowe].
Lista schematów księgowań okresowych
Na liście widoczne są wszystkie dostępne w firmie schematy księgowań okresowych w ramach danego okresu obrachunkowego. Z poziomu Konfiguracja → Struktura firmy → Dostępność obiektów użytkownik ma możliwość zarządzania dostępnością schematów księgowych okresowych w centrach danej firmy. Szczegółowe informacje o udostępnianiu schematów księgowych w centrach znajdują się w artykule Dostępność obiektów – Obiekty.
Na liście znajdują się standardowe przyciski oraz dodatkowo:
[Importuj] – umożliwia zaimportowanie schematu księgowań okresowych z pliku z rozszerzeniem .xml
[Eksportuj] – umożliwia wyeksportowanie schematu księgowań okresowych do pliku z rozszerzeniem .xml. Każdy z wyeksportowanych schematów zapisywany jest w odrębnym pliku o nazwie wskazanej przez użytkownika z dopisanym symbolem danego schematu.
[Aktualizuj] – przeniesienie schematów księgowań okresowych z poprzedniego okresu obrachunkowego. Dodawane są tylko schematy o symbolu nieistniejącym w danym okresie obrachunkowym, jeżeli przypisany do nich dziennik cząstkowy istnieje w danym okresie obrachunkowym.
[Uruchom] – uruchamia schemat księgowań okresowych. Przycisk dostępny, gdy zaznaczono jeden schemat księgowania okresowego.
[Pokaż wygenerowane zapisy] – umożliwia wyświetlenie listy zapisów księgowych wygenerowanych przez schemat. Przycisk dostępny, gdy zaznaczono jeden schemat księgowania okresowego.
Lista schematów księgowań okresowych składa się z kolumn:
Symbol
Nazwa
Opis – opis wprowadzony na nagłówku schematu
Księguj do bufora – informacja o zaznaczeniu parametru Księguj do bufora
Scalaj dekrety – informacja o zaznaczeniu parametru Scalaj dekrety
Numer dokumentu – numer wprowadzony na nagłówku schematu
Dziennik cząstkowy – dziennik wskazany na nagłówku schematu
W celu dodania schematu księgowania okresowego należy z poziomu menu Księgowość → Księgowania okresowe wybrać przycisk [Dodaj] z grupy przycisków Lista. Pojawi się formularz do wprowadzenia danych.
Formularz schematu księgowań okresowych
Zakładka Ogólne
Symbol – pole obligatoryjne, symbol schematu księgowania okresowego
Nazwa – umożliwia wprowadzenie nazwy schematu księgowania okresowego
Dziennik cząstkowy – pole obligatoryjne, umożliwia wskazanie dziennika cząstkowego, do którego będą księgowane zapisy generowane danym schematem. Po wybraniu strzałki pojawi się lista dzienników cząstkowych dostępnych w ramach bieżącego okresu obrachunkowego.
Numer dokumentu – umożliwia wprowadzenie numeru, który zostanie przeniesiony do pola Numer dokumentu na zapisie księgowym
Opis – umożliwia wprowadzenie opisu, który zostanie przeniesiony do pola Opis na zapisie księgowym
Księguj do bufora – parametr określający, czy wygenerowane zapisy księgowe zostaną zapisane do bufora (parametr zaznaczony), czy będą od razu zatwierdzone (parametr odznaczony).
Scalaj dekrety – parametr określający, czy schemat będzie scalał dekrety, które wprowadzone są na to samo konto księgowe
Kopiuj atrybuty na elementy – parametr określający, czy atrybuty będą przenoszone z nagłówka księgowania okresowego na jego elementy. Parametr jest domyślnie zaznaczony. Jego odznaczenie nie powoduje usunięcia atrybutów z już dodanych elementów.
Kopiuj atrybuty na dekrety – parametr określający, czy na dekrety tworzone podczas księgowania okresowego będą przenoszone atrybuty z elementów księgowania. Parametr jest domyślnie odznaczony.
Zakładka Atrybuty, Historia zmian
Szczegółowy opis zakładki znajduje się w artykule Zakładka Kody rabatowe, Opis analityczny, Atrybuty, Załączniki i Historia zmian.
Element schematu księgowania okresowego można dodać w tabeli lub przez formularz
Dodanie elementu schematu księgowania okresowego w tabeli
W celu dodania elementu schematu należy wybrać przycisk [Dodaj w tabeli] z grupy przycisków Elementy. Na liście elementów schematu pojawi się wiersz do wprowadzenia danych.
W tabeli znajdują się kolumny: L.p., Wyrażenie konta Wn, Wyrażenie konta Ma, Wyrażenie kwoty, Opis. Po wybraniu strzałki w prawej części pola pojawi się okno do wpisania wyrażenia.
Uwaga
Lista predefiniowanych makr nie jest dostępna podczas dodawania elementu schematu w tabeli.
Element schematu księgowań okresowych dodany w tabeli
Dodawanie elementu schematu księgowań okresowych przez formularz
W celu dodania elementu schematu należy wybrać przycisk [Dodaj przez formularz]. Pojawi się formularz elementu schematu księgowań okresowych.
Formularz elementu schematu księgowań okresowych
Formularz składa się z elementów:
Zakładka OgólneOblicz dla - umożliwia definiowanie zakresu kont spełniających określone warunki – tzw. maski. Maskę można wykorzystać definiując kolejne elementy schematu za pomocą zmiennej @Konto. Użytkownik może zdefiniować maskę wykorzystując opcje:
? – Dowolny znak
* – Dowolny ciąg znaków
[] – Znak należy do ciągu
[-] – Znak zawiera się w zakresie
[^] – Znak nie należy do ciągu
[^-] – Znak nie zawiera się w zakresie
Konto Wn/Konto Ma – umożliwia ręczne wpisanie konta lub skorzystanie z opcji:
Wybierz konto z planu kont
Konto – zmienna odwołująca się do kont spełniających definicję maski. Przykład zastosowania znajduje się w artykule Maska w księgowaniach okresowych.
Zapytanie SQL
Załóż konto Wn/Załóż konto Ma – parametr określający czy konta księgowe mają być zakładane automatycznie podczas księgowania zgodnie z numerem wprowadzonym w polu Konto Wn/Konto MaKwota – umożliwia ręczne wpisanie kwoty lub skorzystanie z makr:
Bilans otwarcie winien
Bilans otwarcia ma
Obroty winien
Obroty ma
Obroty narastająco winien
Obroty narastająco ma
Saldo winien
Saldo ma
Persaldo
Maska – zmienna odwołująca się łącznie do wszystkich kont spełniających definicję maski
Konto – zmienna odwołująca się do kont spełniających definicję maski
Wybierz konto z planu kont
Zapytanie SQL
Opis – umożliwia wprowadzenie opisu ręcznie lub za pomocą zapytania SQL, w którym można wykorzystać makro @Konto. Przykładowo:
SQL( SELECT tv.Value AS this FROM SecAccountingStructure.Accounts AS aINNER JOIN Dictionaries.TranslationValues AS tv ON a.NameTranslationID = tv.TranslationIDWHERE a.Number = @Konto AND a.AccountingPeriodID = @AccountingPeriodId)
Zapytanie SQL w schematach księgowań okresowych można definiować ręcznie bądź skorzystać z funkcji podpowiadania elementów zapytania SQL (tabele, funkcje SQL, elementy systemu) poprzez wybranie kombinacji klawiszy <Ctrl> + <Spacja>. W przypadku wybrania funkcji podpowiadania, zostaną wyświetlone elementy, które w danym momencie mogą znaleźć się w zapytaniu SQL.
Zakładka Atrybuty
Szczegółowy opis zakładki znajduje się w artykule Zakładka Kody rabatowe, Opis analityczny, Atrybuty, Załączniki i Historia zmian.
Maska w księgowaniach okresowych
Funkcjonalność maski w księgowaniach okresowych pozwala na takie zdefiniowanie mechanizmu księgowań okresowych, aby wszystkie konta znajdujące się w określonej grupie brały udział w księgowaniu.
Użytkownik ma możliwość:
Opcjonalnego zdefiniowania zakresu kont należących do grupy kont uczestniczących w księgowaniu – tzw. maski konta
Odwołania się do maski konta w definicji konta
Odwołania się do maski konta w definicji kwoty
Odwołania się do maski konta w opisie na pozycji schematu
Definiowanie maski
Zakres kont mających brać udział w księgowaniu można wskazać w polu Oblicz dla na formularzu elementu schematu księgowań okresowych. Maska konta może składać się z liter, cyfr, myślników oraz znaków specjalnych.
Pole Oblicz dla na formularzu elementu księgowania okresowego
Zasady funkcjonowania maski konta:
Symbol
Działanie
Przykład
? albo _
Dowolny znak
5??
Wszystkie konta rozpoczynające się numerem 5 i posiadające 3 znaki w swoim numerze
* albo %
Dowolny ciąg znaków
5*
Wszystkie konta rozpoczynające się numerem 5
[AB]
Znak należy do ciągu
401-[137]-01
Wszystkie analityki konta 401, które w drugim członie mają cyfrę 1 lub 3 lub 7, a w ostatnim ‘01’
[A-B]
Znak zawiera się w zakresie
40[1-4]-*
Wszystkie konta zespołu 4, których ostatni znak w numerze konta syntetycznego to cyfra z przedziału od 1 do 4
[^AB]
Znak nie zawiera się w ciągu
401-[^137]-01
Wszystkie analityki konta 401, które w drugim członie mają cyfrę inną niż 1, 3 lub 7, z subanalityką ‘01’
[^A-B]
Znak nie zawiera się w zakresie
40[^1-4]-*
Wszystkie konta, których syntetyka rozpoczyna się znakami ‘40’, a trzeci znak jest różny niż cyfry z przedziału od 1 do 4
Dla przycisku [Oblicz dla] dostępne są zmienne odpowiedzialne za obsługę maski:
? – Dowolny znak
* – Dowolny ciąg znaków
[] – Znak należy do ciągu
[-] – Znak zawiera się w zakresie
[^] – Znak nie zawiera się w ciągu
[^-] – Znak nie zawiera się w zakresie
Przykład
W planie kont o następującej strukturze:
Struktura planu kontzapis 5*401 – oznacza zespół kont rozpoczynających się numerem 5, a kończących 401 tj. 501-01-401, 501-02-401, 502-01-401, 503-02-401, 550-401
zapis 501-??- 463 – oznacza konta 501-01-463 i 501-02-463
Maska w definicji konta
W polach Konto Wn/Konto Ma możliwe jest odwołanie się nie tylko do pojedynczego konta, ale również do grupy kont zdefiniowanych maską w polu Oblicz dla, przy użyciu zmiennej @Konto.
Przykładowo – jeżeli w sekcji Oblicz dla zdefiniowano maskę jako 4??-??-??, użycie po stronie Konta Wn zapisu @Konto odpowiada za księgowanie na wszystkich kontach spełniających kryteria maski.
W polu Konto Wn/Konto Ma nie można utworzyć maski. Natomiast można wykorzystać składnię Substring do budowania numeru konta księgowego.
Przykład
Wykorzystanie składni Substring
Tak zapisana pozycja spowoduje wygenerowanie tylu zapisów księgowych, ile jest kont zgodnych z maską 401-??. Każdy zapis zostanie wprowadzony na konta zespołu: 501-01-?? i konto 490 (gdzie ?? zostanie zastąpiony przez końcówkę numeru konta zespołu 401, a dokładnie pobrane będą 2 znaki zaczynając od piątego).
Maska w definicji kwoty
W polu Kwota możliwe jest odwołanie się do pojedynczego konta lub grupy kont zdefiniowanej za pomocą maski. Do maski można odwołać się poprzez:
Wskazanie maski jako argumentu funkcji księgowej – przykładowo, dla funkcji OWN odpowiadającej za obroty Wn konta, można użyć zapisu OWN (5*) odpowiadającego za obroty Wn wszystkich kont zespołu 5
Użycie zmiennej @Maska, która opowiada za pobranie wartości dla grupy kont zdefiniowanych w polu Oblicz dla. Wartość zmiennej wyliczana jest łącznie dla grupy kont.
Przykład
Dane w zestawieniu obrotów i sald:
OWN konto 501-001: 100,00 PLN
OWN konto 502-001: 30,00 PLN
Maska: 5??-001
W polu z kontami: @Konto (i dowolne konto przeciwstawne)
W polu z kwotą: OWN(@Maska)
Rezultatem wykonania księgowania okresowego są dwie linie dekretu:
501-001 (i konto przeciwstawne), kwota 130,00 PLN
502-001(i konto przeciwstawne), kwota 130,00 PLN
Użycie zmiennej @Konto, która odpowiada za pobranie wartości każdego z kont zdefiniowanych w polu Oblicz dla. Wartość zmiennej wyliczana jest oddzielnie dla każdego przetwarzanego konta.
Przykład
Dane w zestawieniu obrotów i sald:
OWN konto 501-001: 100,00 PLN
OWN konto 502-001: 30,00 PLN
Maska: 5??-001
W polu z kontami: @Konto (i dowolne konto przeciwstawne)
W polu z kwotą: OWN(@Konto)
Rezultatem wykonania księgowania okresowego są dwie linie dekretu:
501-001 (i konto przeciwstawne), kwota 100,00 PLN
502-001 (i konto przeciwstawne), kwota 30,00 PLN
Uruchamianie księgowania okresowego
W celu wykonania księgowania okresowego należy z poziomu Księgowość → Księgowania okresowe zaznaczyć schemat księgowania, a następnie wybrać przycisk [Uruchom].
W otwartym oknie należy:
Wskazać datę księgowania – data, z jaką zostanie utworzony zapis księgowy. Domyślnie data bieżąca.
Wskazać datę początkową oraz końcową – okres, za jaki uwzględniane będą dekrety do wyliczania funkcji zdefiniowanych na pozycjach księgowania okresowego. Domyślnie daty bieżące.
Określić wartość parametru Uwzględniaj zapisy w buforze – decyduje, czy w wyliczaniu wartości mają być uwzględniane zapisy w buforze. Parametr domyślnie zaznaczony.
Okno uruchamiania schematu księgowania okresowego
Jeżeli na pozycji księgowania okresowego nie została wykorzystana maska, to wynikiem wykonania księgowania jest zapis księgowy z jednym dekretem księgowym na obliczoną kwotę i konta podane w polach Konto Wn/Konto Ma.
Jeżeli maska została zdefiniowana, to uruchomiona zostanie pętla, w której elementami będą wszystkie konta z bieżącego okresu obrachunkowego spełniające podane kryterium.
Właścicielem powstałego zapisu księgowego jest centrum struktury firmy, do którego zalogowany jest operator, który przeprowadził księgowanie.
W celu podglądu wygenerowanego zapisu księgowego należy, po zaznaczeniu księgowania okresowego, wybrać przycisk [Pokaż wygenerowane zapisy]. Użytkownik zostanie przekierowany na listę Zapisy księgowe: dziennikzawężoną do zapisów wygenerowanych danym schematem.
Społeczność Comarch
Dzięki społeczności Comarch ERP rozwiązujemy problemy, dzielimy się pomysłami oraz informujemy o nowościach.