Wspólne
Uwaga
Wersja 2019.5.1 systemu Comarch ERP Altum będzie kompatybilna z aplikacją Comarch Retail 2019.5.1, której udostępnienie planowane jest 11.10.2019.
Mechanizm podzielonej płatności
W odpowiedzi na zmiany w ustawach dotyczących VAT, rozszerzony został mechanizm podzielonej płatności (MPP), który ma na celu zastąpienie obowiązujących wcześniej przepisów dotyczących odwrotnego obciążenia. Obowiązkowy MPP jest stosowany w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług, które podlegają zakresowi odpowiedzialności nabywcy, a objęte są nią płatności, których jednorazowa wartość (bez względu na liczbę wynikających z niej płatności) jest równa lub przekracza 15 000 PLN. W przypadku aktualizacji systemu Comarch ERP Altum do wersji 2019.5.1, po zaakceptowaniu umowy licencyjnej pojawi się okno umożliwiające:- włączenie obsługi mechanizmu podzielonej płatności po stronie handlu (aktywacja dodatkowych parametrów i mechanizmów na dokumentach handlowych)
- zaznaczenie parametru Podzielona płatność na artykułach i wzorcach artykułów, na których zaznaczony jest parametr Odwrotne obciążenie i ukrycie parametru Odwrotne obciążenie na kontrahentach i wzorcach kontrahentów

Uwaga
Uruchomienie obsługi MPP wyłącza automatyczną obsługę odwrotnego obciążenia na nowo wystawianych dokumentach. W dalszym ciągu użytkownik będzie mógł ręcznie zaznaczać parametr Odwrotne obciążenie na dokumentach, jeśli zajdzie taka konieczność.
Konfiguracja MPP
W przypadku, gdy mechanizm podzielonej płatności nie był aktywowany podczas konwersji bazy danych, MPP można włączyć:- na nagłówku formularza firmy w polu Obsługa podzielonej płatności wg przepisów polskich wybrać jedną z dostępnych opcji:
- W księgowości
- W księgowości i w handlu
- na karcie kontrahenta zaznaczyć parametr Podzielona płatność – jeżeli obsługa MPP dotyczy kontrahenta
- na karcie artykułu zaznaczyć parametr Podzielona płatność – jeżeli artykuł podlega obsłudze MPP
Uwaga
W przypadku gdy dla firmy skonfigurowana zostanie obsługa podzielonej płatności w księgowości i handlu, na karcie kontrahenta oraz artykułu ukryty zostaje parametr Odwrotne obciążenie.
Uwaga
Parametr Obsługa odwrotnego obciążenia został przeniesiony z konfiguracji systemu na formularz firmy.
Obsługa podzielonej płatności na dokumentach
MPP obsługiwane jest na następujących dokumentach:- zamówienia
- faktury zaliczkowe i ich korekty
- faktury (generowane do dokumentu i wystawione ręcznie) i ich korekty
- faktury VAT i ich korekty
- w konfiguracji firmy w sekcji Obsługa podzielonej płatności wg przepisów polskich ustawiona jest wartość W księgowości i w handlu
- w polu Rodzaj transakcji ustawiona jest wartość Krajowa
- żadna z pozycji dokumentu nie ma zaznaczonej obsługi odwrotnego obciążenia
- na dokumencie znajdują się towary, na których zaznaczony jest parametr Podzielona płatność
- końcowa wartość brutto dokumentu w walucie systemowej jest większa lub równa 15 000
- w polu Rodzaj transakcji ustawiona jest wartość Krajowa
- żadna z pozycji dokumentu nie podlega odwrotnemu obciążeniu
Generowanie dokumentów
Podczas generowania dokumentów ustawienie parametru Podzielona płatność zostaje automatycznie przenoszona w przypadku generowań:- FSL/FS z ZS
- FZL/FZ z ZZ
- FS z zamówienia sprzedaży, na którym zaznaczony jest parametr Podzielona płatność i do którego wygenerowana została zaliczka.
Podzielona płatność w księgowości
Wprowadzono następujące zmiany dotyczące mechanizmu podzielonej płatności:- Parametr Split payment zastąpiono parametrem Podzielona płatność
- Dodano parametr Grupowanie przelewów według rachunków podmiotu w mechanizmie podzielonej płatności na formularzu zestawienia poleceń przelewów. Do grupowania przelewów według rachunków podmiotu w mechanizmie podzielonej płatności mogą zostać dodane wyłącznie płatności, których data wpływu jest zawarta tym samym miesiącu. Jeżeli płatności z zaznaczonym parametrem Podzielona płatność będą dokonywane zbiorczo, to na zestawieniu poleceń przelewów wszystkie płatności będą podlegały mechanizmowi podzielonej płatności (również te bez zaznaczonego parametru Podzielona płatność).
- Na liście zobowiązań oraz na liście płatności z poziomu szczegółów elementu ZPP dodano kolumnę Data wpływu (kolumna ukryta). W kolumnie prezentowana jest data wpływu z dokumentu źródłowego, a w przypadku jej braku – data dokumentu z płatności.
- Zablokowano możliwość zmiany daty wpływu na dokumentach źródłowych płatności, które zostały ujęte na zestawieniu poleceń przelewów.
- Na liście faktur VAT w rejestrze VAT dodano kolumnę Podzielona płatność (kolumna ukryta).
- Dostosowano pola dostępne na definicji formatu przelewów do eksportu zbiorczych przelewów z podzielonymi płatnościami:
- Podzielona płatność - kwota VAT – kwota VAT dla wszystkich płatności na zestawieniu
- Podzielona płatność - numer dokumentu – zakres dat wpływu w formacie DD.MM-DD.MM.RRRR

Konfiguracja stawek VAT
Konfiguracja stawek VAT w grupie stawek VAT PL będzie wyglądać następująco:- Symbol: A, Wartość: 23,00%, Nazwa: A 23%, Status: Opodatkowana, Aktywna: Tak, Domyślna: Tak
- Symbol: B, Wartość: 8,00%, Nazwa: B 8%, Status: Opodatkowana, Aktywna: Tak, Domyślna: Nie
- Symbol: C, Wartość: 5,00%, Nazwa: C 5%, Status: Opodatkowana, Aktywna: Tak, Domyślna: Nie
- Symbol: D, Wartość: 0,00%, Nazwa: D 0%, Status: Opodatkowana, Aktywna: Tak, Domyślna: Nie
- Symbol: E, Wartość: 0,00%, Nazwa: E ZW, Status: Zwolniona, Aktywna: Tak, Domyślna: Nie
- Symbol: F, Wartość: 0,00%, Nazwa: F NP, Status: Nie podlega, Aktywna: Tak, Domyślna: Nie
- Symbol: G, Wartość: 7,00%, Nazwa: G 7%, Status: Opodatkowana, Aktywna: Tak, Domyślna: Nie
- Stawki VAT dla dokumentów eksportowych
- Dla towarów: D 0%
- Dla usług: F NP
- Stawka VAT dla odwrotnego obciążenia: F NP.
Uwaga
Podczas konwersji bazy danych do wersji 2019.5.1 automatycznie wykonywana będzie aktualizacja zmiennych schematów księgowych, aktualizująca wszystkie zmienne odwołujące się do stawki VAT.
Logistyka
Zmiany w SENT
W celu zwiększenia ergonomii pracy z obsługą monitorowania przewozu SENT formularz dokumentu ZPT został zastąpiony formularzem SENT_100 (dla dokumentów rozchodowych) oraz SENT_200 (dla dokumentów przychodowych), które dostępne są bezpośrednio na stronie PUESC. Dodatkowo wprowadzono:- możliwość wskazania jednostek dla kodu CN z zaznaczonym parametrem Przesyłaj do SENT tj.: l (litr) lub kg (kilogram)
- ilość danej pozycji na formularz SENT jest pobierana z pola:
- Objętość – dla jednostki litr
- Waga brutto – dla jednostki kilogram