Spis treści
Niniejszy dokument zawiera informacje dotyczące aplikacji Przyczyny anulowania oraz Przyporządkowania przyczyn anulowania, które umożliwiają określenie przyczyn anulowania dokumentu oraz ich powiązanie z dokumentem.
W systemie istnieje możliwość zdefiniowania przyczyny anulowania dla dokumentów faktury sprzedaży. W systemie wskazanie przyczyny anulowania odbywa się z poziomu:
- Modułu Sprzedaż -> Aplikacja Lista: Faktury sprzedaży -> Wybranie opcji Anuluj i drukuj fakturę -> opcja Przyczyna anulowania.
- Modułu Sprzedaż -> Aplikacja Zapytania o faktury sprzedaży -> Wybranie opcji Anuluj i drukuj fakturę -> opcja Przyczyna anulowania.
Aby istniała możliwość wskazania przyczyny anulowania, należy z poziomu aplikacji Konfiguracja -> Funkcje -> Sprzedaż -> Generowanie faktury -> Wskazanie przyczyny anulowania, wskazać odpowiednią opcję:
- Brak – funkcja nie będzie wykorzystywana w systemie
- Opcjonalne – pole będzie możliwe do wypełnienia
- Wymagane – pole będzie obowiązkowe do wypełnienia
Aplikacja Przyczyny anulowania
W aplikacji Przyczyny anulowania można wprowadzać nowe przyczyny anulowania dokumentu lub usuwać te, które nie są już wykorzystywane. Aplikacja składa się z nagłówka i obszaru roboczego.
Nagłówek
W nagłówku aplikacji możliwe jest wyszukiwanie istniejącej przyczyny anulowania. Wyszukiwać można według poniższych kryteriów:
- Przyczyna anulowania – identyfikator/nazwa przyczyny anulowania
- Opis – dodatkowy tekst powiązany z identyfikatorem
- Znacznik usuwania – umożliwia prezentację obiektów oznaczonych do usunięcia (opcja: Ze znacznikiem usuwania), aktualnie używanych (opcja: Bez znacznika usuwania) lub wszystkich (opcja: wszystkie)
Obszar roboczy
W obszarze roboczym można wprowadzić nowe przyczyny anulowania lub je usuwać. Nie ma możliwości edycji istniejących już wpisów. Dodanie nowego wiersza możliwe jest poprzez wybranie przycisku: [Dodaj]. Można również dokonać duplikacji istniejącego już wpisu za pomocą opcji [Duplikuj].
Dostępne kolumny:
- Przyczyna anulowania – pole pozwala na wprowadzenie trzyznakowego identyfikatora, składającego się z liter, cyfr, bądź liter i cyfr.
- Opis – jest dodatkową cechą wyróżniającą i składa się z tekstu zdefiniowanego przez użytkownika.
Uprawnienia
Uprawnienia można nadawać za pomocą ról autoryzacji, a także poprzez przypisanie organizacji.
Aplikacja Przyporządkowania przyczyn anulowania
Aplikacja Przyporządkowania przyczyn anulowania umożliwia powiązanie utworzonej w aplikacji Przyczyny anulowania przyczyny z dokumentem. Aplikacja składa się z nagłówka i obszaru roboczego.
Nagłówek
W nagłówku aplikacji możliwe jest wyszukiwanie istniejącej przyczyny anulowania. Wyszukiwać można według poniższych kryteriów
- Typ dokumentu – dokument, dla którego wyszukiwane są przyczyn anulowania
- Przyczyna anulowania – identyfikator/nazwa przyczyny anulowania
- Znacznik usuwania – umożliwia prezentację obiektów oznaczonych do usunięcia (opcja: Ze znacznikiem usuwania), aktualnie używanych (opcja: Bez znacznika usuwania) lub wszystkich (opcja: wszystkie)
Obszar roboczy
W obszarze roboczym można wprowadzić nowe powiązania pomiędzy przyczynami anulowania i dokumentami lub usunąć istniejące. Nie ma możliwości edycji istniejących wpisów. Dodanie nowego wiersza możliwe jest poprzez wybranie przycisku: [Dodaj]. Można również dokonać duplikacji istniejącego już wpisu za pomocą opcji [Duplikuj].
Dostępne kolumny:
- Kolumna z parametrem do zaznaczania wybranych powiązań w celu ich usunięcia
- Znacznik usuwania – jeżeli dany wiersz został oznaczony do usunięcia w kolumnie będzie widniał
- Typ dokumentu, dla którego tworzone jest powiązanie. Możliwe jest utworzenie powiązania z dokumentem faktury sprzedaży.
- Przyczyna anulowania – przyczyna anulowania dokumentu, możliwa do wskazania z rozwijanej listy, pobranej ze zdefiniowanych wartości w aplikacji Przyczyny anulowania. W polu prezentowany jest zarówno identyfikator jak i opis danej przyczyny.
- Preferowane – opcja, która będzie ustawiana jako przyczyna podczas anulowania dokumentu.
Uprawnienia
Uprawnienia można nadawać za pomocą ról autoryzacji, a także poprzez przypisanie organizacji.