Kalkulacje kosztów

Opis zagadnienia

W systemie dostępne są następujące kalkulacje kosztów:

  • Produktowe
  • Handlowe

Strukturę i zasady obliczania kosztów produktów i kosztów transakcji określa się w dowolnie definiowanych schematach kalkulacji.

Definicje pojęć

Kalkulacje kosztów produktu – stosowane są do określenia docelowych kosztów (kosztu wyprodukowanych towarów, kosztu sprzedanych towarów, itp.) towaru na podstawie jego docelowych struktur produkcyjnych. Kalkulacja kosztów produktu wykonywana jest z perspektywy produkcji i rachunku kosztów.

Kalkulacje handlowe  obejmują obliczenie ceny:

  • Sprzedaży oferowanego artykułu na podstawie ceny z cennika zakupu.
  • Zakupu oferowanego artykułu na podstawie ceny z cennika sprzedaży.

Schematy kalkulacji – służą do definiowania procedury kalkulacyjnej poprzez dowolne przyporządkowanie kosztów do pozycji kalkulacji oraz dowolne uporządkowanie pozycji kalkulacji. W ramach schematu kalkulacji można stworzyć kompleksową strukturę obliczeń w oparciu o relacje formuł. W ten sposób możliwe jest np. zdefiniowanie dowolnych narzutów i rabatów w postaci stawek procentowych lub kwot.

Procesy

Kalkulacje kosztów produktu

Kalkulacje kosztów produktu można podzielić na:

  • Kalkulacje wstępne.
  • Kalkulacje zleceń produkcyjnych – służą do określania docelowych ilości/nakładów czasowych, a tym samym kosztów docelowych (kosztów produkcji, kosztów wytworzenia itp.) wyprodukowania artykułu. Wartości te określa się na podstawie aktualnych docelowych struktur zleceń produkcyjnych danego artykułu produkcyjnego i z uwzględnieniem dowolnej konfiguracji.
  • Kalkulacja końcowa zlecenia produkcyjnego – zależy od rzeczywistych wartości przekazanego zlecenie produkcyjnego – służy do określania faktycznie zgłoszonych ilości/narzutów czasowych, a zatem rzeczywistych kosztów wytworzonego artykułu. Wartości te determinuje się na podstawie aktualnych docelowych struktur zleceń produkcyjnych danego artykułu i z uwzględnieniem dowolnej konfiguracji. W ten sposób, na podstawie danego artykułu, można porównać ze sobą wstępną kalkulację aktualnych wartości docelowych zlecenia produkcyjnego oraz rzeczywiste wartości końcowej kalkulacji zlecenia produkcyjnego.
  • Porównanie kalkulacji kosztów produktu

Kalkulacje wstępne

Przy pomocy istniejącej kalkulacji wstępnej, na podstawie określonych docelowych struktur produkcyjnych, określa się koszty docelowe (koszty produkcji, koszty własne itp.) wyprodukowania artykułu. Kalkulacja może być wykonana z perspektywy rachunku produkcji i kosztów

Kalkulacje te obejmują:

  • Kalkulację wstępną – składa się z artykułu produkcyjnego (pozycji produkcyjnej) opartego na jego docelowych strukturach produkcyjnych, takich jak zestawienie materiałowe, marszruty, technologie lub procedury produkcyjne.
  • Kalkulację wstępną w odniesieniu do oferty sprzedaży – składa się wyłącznie ze skonfigurowanych artykułów produkcyjnych, które zostały opracowane w ofercie sprzedaży.
  • Kalkulację wstępną w odniesieniu do zamówienia sprzedaży – składa się wyłącznie ze skonfigurowanych artykułów produkcyjnych, które zostały opracowane na zamówienie w ramach oferty sprzedaży.

Poniżej wyszczególniono zastosowanie kalkulacji wstępnej:

  • Po przeprowadzeniu kalkulacji kosztów, możliwe jest określenie, które ceny materiałów i stawki jednostkowe będą brane pod uwagę w przyszłości.
  • Możliwe są alternatywne kalkulacje, na przykład, alternatywnych metod produkcji.
  • Wyniki kalkulacji mogą być wykorzystane do aktualizacji cen szacunkowych w statusie artykułu.
  • Indywidualne ceny brutto sprzedaży oraz koszty towarów również podlegają kalkulacji dla skonfigurowanych artykułów w widoku Sprzedaży i Produkcji. Powiązanie, na przykład pomiędzy pozycją zamówienia sprzedaży lub zleceniem produkcyjnym i kalkulacją, nastąpi na podstawie specjalnej jednostki kosztowej.
  • Kalkulację wstępną można wykonać dla wszystkich artykułów produkcyjnych jako kalkulację artykułów, a dla artykułów konfigurowalnych jako kalkulację oferty i zamówienia. Kalkulacje wstępne dotyczące ofert i zamówień posiadają powiązania dokumentów z ofertami i zamówieniami.

Kalkulacje ofert lub zamówień dla artykułów konfigurowanych po stronie sprzedaży są generowane automatycznie, a powiązanie dokumentu następuje pomiędzy ofertą/zamówieniem a kalkulacją.

Uwaga
Kalkulacje wstępne dotyczące ofert lub zamówień są przeznaczone wyłącznie dla skonfigurowanych artykułów produkcyjnych, które zostały opracowane w sposób specyficzny dla danego zamówienia. Skonfigurowane artykuły mogą zostać obliczone w zleceniach produkcyjnych nawet jeśli nie zostały rozpakowane. W tym przypadku dostępna jest tylko konfiguracja w połączeniu z danymi konfiguracyjnymi dotyczącymi produkcji. Kalkulacja wstępna dotycząca oferty lub tylko zamówienia nie oznacza wykonania obliczenia pozycji zamówienia z już przekazanego zlecenia produkcyjnego. Obliczenie takie można wykonać z wykorzystaniem kalkulacji zlecenia produkcyjnego (więcej informacji znajduje się w sekcji Kalkulacje zleceń produkcyjnych).

Kalkulacje zleceń produkcyjnych

Dostępne są następujące kalkulacje zleceń produkcyjnych:

  • Kalkulacja zlecenia produkcyjnego.
  • Kalkulacja końcowa zlecenia produkcyjnego – zależy od rzeczywistych wartości uruchomionego zlecenia produkcyjnego.

Porównanie kalkulacji kosztów produktu

Za pomocą aplikacji Porównanie kalkulacji produktów w obliczeniach porównuje się ze sobą do czterech obliczeń produktu, który ma być wyprodukowany, w oparciu o jego aktualne struktury zleceń produkcyjnych, z uwzględnieniem konfiguracji. W ten sposób można porównać ze sobą wstępną kalkulację wykonaną na podstawie artykułu z rzeczywistymi wartościami docelowymi zlecenia produkcyjnego i rzeczywistymi wartościami zlecenia produkcyjnego.

Kalkulacje handlowe

Za pomocą kalkulacji handlowych można obliczyć ceny sprzedaży na podstawie cen z cennika zakupu. Na podstawie ceny w cenniku sprzedaży można również obliczyć cenę zakupu.

Poniższe ma zastosowanie do kalkulacji handlowych:

  • Ceny sprzedaży można obliczyć na podstawie cen zakupu. Mogą one być użyte do aktualizacji cenników sprzedaży.
  • Ceny zakupu można określić na podstawie cen sprzedaży. Dzięki temu można określić koszt artykułu, jeśli podane są cena sprzedaży i na przykład marża netto.
  • W systemie dostępne są zmienne w celu uzyskania dostępu do dodatkowych informacji, takich jak marża netto, koszty zakupu lub pieniężne stopy dyskontowe w schematach kalkulacji.

Symulacja

Symulacja jest częścią kalkulacji kosztów handlowych. Istnieje drugi zestaw danych równoległy do przeznaczonej do tego celu kalkulacji, który jest realizowany poprzez kalkulację wykonaną po raz pierwszy. Przy każdej kolejnej kalkulacji wartości początkowe są ponownie generowane dla wartości używanych do symulacji.
We wszystkich pozycjach kalkulacji wartości danych symulacyjnych można dowolnie modyfikować ręcznie. Na podstawie zmodyfikowanych wartości symulację można wykonywać w dowolnym momencie. Symulacja odbywa się według tego samego schematu co kalkulacja. Wartości stałe oraz wartości wyliczone można modyfikować. Nowa kalkulacja resetuje wszystkie symulowane wartości do ich wartości początkowych.
Na podstawie symulowanych pozycji kalkulacji można zaktualizować cenniki sprzedaży.

Aplikacje: Lista kalkulacji

Kalkulację można wykonać:

  • Bezpośrednio dla danego artykułu.
  • Dla wszystkich artykułów z poziomu aplikacji Lista: Zapytanie o kalkulacje handlowe i Lista: Zapytanie o kalkulacje produktów.
  • Dla towaru z poziomu wybranych obszarów (np. klasyfikacji artykułów).

Kalkulacje handlowe oraz kalkulacje produktów wykonuje się z poziomu aplikacji Lista: Zapytanie o kalkulacje handlowe i Lista: Zapytanie o kalkulacje produktów.

Schematy kalkulacji

Schematy kalkulacji umożliwiają:

  • Dowolne przypisanie części kosztów (rodzajów kosztów) do pozycji kalkulacji.
  • losowy przydział i podział pozycji kalkulacji.
  • Stworzenie skomplikowanego systemu obliczeniowego poprzez powiązania formuł, np. dla wszelkich rabatów i narzutów jako procentowa stopa innej pozycji kalkulacji lub jako kwota bezwzględna.

Schematy kalkulacji są wymagane zarówno do kalkulacji handlowych jak i kalkulacji produktów. Schematy kalkulacji handlowych i kalkulacji produktów definiowane są za pomocą rodzaju schematu. Budowa schematu oraz składnia pozycji zależy od rodzaju schematu.

Wyniki kalkulacji

Wszystkie wyniki obliczeń są zapisywane i dostępne dla poszczególnych analiz:

  • Wyświetlanie wyników obliczeń, np. kosztów dla każdej pozycji kalkulacji.
  • Wyświetlanie szczegółów kalkulacji.
  • Podział kosztów na produkty równoległe i uboczne z poziomu Kalkulacji kosztów produktu.
  • Zaakceptowanie wyników obliczeń kosztów produktu w cenach szacunkowych podstawowych danych artykułu.
  • Zaakceptowanie wyników obliczeń (indywidualnej ceny brutto i kosztu towarów) kosztów produktu skonfigurowanych artykułów w indywidualnej cenie brutto oraz kosztu towarów w ofercie sprzedaży lub pozycji zamówienia.
  • Automatyczne zaakceptowanie wyników obliczeń kalkulacji handlowych
    w cenniku sprzedaży. Aktualizacja cen sprzedaży z uwzględnieniem wymiarów cenowych, ważności i skali ilościowej.

Bezpośrednie wykorzystanie wyników obliczeń z kalkulacji produktów jako parametru wejściowego do kalkulacji handlowych nie jest możliwe. Kalkulacja produktów nie ma (z wyjątkiem ceny dla artykułu z produkcji obcej) dostępu do cenników. Kalkulacja handlowa ma dostęp do cen szacunkowych (ceny transferowe od -1 do -5, cena inwentaryzacyjna, ostatnia cena nabycia lub średnia cena) z poziomu widoku głównego/finansowego pozycji.

Czy ten artykuł był pomocny?