Spis treści
Definicje
Raportowanie zleceń produkcyjnych służy do wprowadzania i księgowania rzeczywistych danych, głównie w postaci ilości i czasów w odniesieniu do wywołanych zleceń produkcyjnych.
Dane te stanowią podstawę informacji o statusach zleceń produkcyjnych
i rezerwacji (materiałów, operacji i zasobów), synchronizacji celów produkcyjnych, zmniejszenia obciążenia zdolności produkcyjnych, a także przyjęć i wydań towarów.
Księgowania operacji – dokumentują faktyczne wykorzystanie wydajności dla zleceń produkcyjnych. W zależności od ustawień w polu Automatyczna informacja z produkcji w aplikacji Rodzaje zleceń produkcyjnych, raportowanie to może zostać wygenerowane automatycznie.
Raportowanie odpadów produkcyjnych – wskazuje ilości związane ze zleceniem produkcyjnym. Księgowane są również działania materiałowe i serwisowe dla wszystkich pozycji zamówienia.
Księgowania z ewidencji danych przedsiębiorstwa – w przeciwieństwie do faktycznych komunikatów o ilościach i czasie operacji, następujące statusy zmian w ewidencji danych są przenoszone do CEE:
- Rozpocznij operację
- Wyjdź z operacji
- Przerwij operację
- Zgłoś operację
Kompletacja zamówień w procesie produkcyjnym – podczas korzystania ze struktury organizacyjnej Główny magazyn – magazyn produkcyjny możliwe są kompletacje materiałów niezbędnych do produkcji w magazynie produkcyjnym. Za pomocą kompletacji wymagane materiały są zestawiane w głównym magazynie, na przykład na potrzeby produkcji w kolejnym tygodniu.
Rozchody na produkcję – dokumentują faktyczne wykorzystanie materiału do zleceń produkcyjnych.
W zależności od ustawienia Automatyczna informacja z produkcji dla rodzajów zleceń produkcyjnych, raportowanie to może zostać wygenerowane automatycznie.
Przyjęcie towarów z produkcji – raport produkcji jest tworzony za pomocą aplikacji Przyjęcie towarów. Księgowanie przyjęcia zapasów zwykle wynika z księgowania przyjęć towarów dla zleceń produkcyjnych. W zależności od aktywacji automatycznej informacji w rodzajach zleceń produkcyjnych, zapasów lub operacji, raportowanie operacji, rozchody na produkcję mogą być również generowane automatycznie po otrzymaniu artykułów.
Raportowanie ręczne
Po zwolnieniu zlecenia produkcyjnego można zgłaszać:
- Zlecenie kompletacyjne – te zlecenia można zrealizować w aplikacji Zamówienia kompletacyjne.
- Zużycie materiału – pozycje materiału związane z zamówieniem produkcyjnym można raportować w aplikacji Rozchody na produkcję. Możliwe jest również raportowanie zużycia materiału za pomocą księgowania zapasów w odniesieniu do pozycji zamówienia zlecenia produkcyjnego w aplikacji Przesunięcia magazynowe. Alternatywnie te przesunięcia magazynowe można również zaimportować za pośrednictwem interfejsu CORBA (Common Object Request Broker Architecture).
- Operacje – operacje można raportować w aplikacji Księgowania operacji Alternatywnie istnieje opcja importowania pozycji operacji przez interfejs CORBA. (Możliwe jest również zgłaszanie operacji za pomocą aplikacji Księgowania z ewidencji danych przedsiębiorstwa)
- Produkt uboczny – zakończenie kompletacji produktu ubocznego można raportować w aplikacji Przyjęcia towarów (widok Produkcja).
- Element produkcyjny – zakończenie produkcji jest raportowane w aplikacji Przyjęcia towarów (widok Produkcja)
- Odpad – odpad można raportować w aplikacji Przyjęcia towarów (widok Produkcja)
Raportowanie automatyczne
W trakcie raportowania CEE może automatycznie uwzględniać w raportach następujące elementy i zależności:
- Operacja – raportowanie księgowania operacji może również obejmować operacje poprzedzające lub wycofanie materiału przed jej wykonaniem (tj. pozycje z niższymi wartościami numeru pozycji).
- Przyjęcie towarów – zgłoszenie o przyjęciu towarów może również obejmować operacje lub zużycie materiałów.
- Odpad produkcyjny – zgłaszanie komunikatu o odrzucie może również obejmować operacje lub zużycie materiału. To, czy nastąpi automatyczne raportowanie, zależy od ustawień w Konfiguracji, w typie zlecenia produkcyjnego i flagi Automatyczna informacja z produkcji elementu zlecenia produkcyjnego.
Ustawienia
Ustawienia wpływające na raportowanie w produkcji można wprowadzić w obszarze Konfiguracja, w sekcji Produkcja
-> Dokumenty.
- Automatyczna flaga w elemencie zamówienia określa, czy element zamówienia ma być raportowany automatycznie.
- Ustawienie Automatyczna informacja z produkcji w typie zlecenia produkcyjnego określa, które zdarzenie ma uruchomić automatyczne raportowanie: przyjęcie artykułu czy informacja zwrotna ostatniej operacji.
- Ustawienie Poziom informacji zwrotnej w aplikacji Przebiegi pracy określa poziom, na którym odbywa się raportowanie.
- Ustawienie Informacja zwrotna przez ostatnią operacje w Konfiguracja -> Zgłoszenia zwrotne określa, czy przyjęcie informacji zwrotnej dotyczącej towarów ma nastąpić automatycznie wraz z informacją zwrotną ostatniej operacji.
- W typie zamówienia można określić, czy ma być przetwarzana kompletacja.
- Za pomocą funkcji Rezerwacje w Konfiguracja można ustalić, czy towar może lub musi być zarezerwowany.
Funkcje specjalne
- Jeśli Księgowanie ostatniej operacji jest ustawione jako zdarzenie wyzwalające dla automatycznego raportowania w typie zlecenia produkcyjnego, ostatnia operacja nie powinna mieć ustawionej automatycznej flagi. W przeciwnym razie nie można automatycznie zgłosić zależnych elementów zamówienia, a ostatnia operacja w ogóle nie zostanie zgłoszona.
- Jeśli Księgowanie ostatniej operacji jest zdefiniowane jako wyzwalacz dla automatycznego księgowania przyjęcia towarów w konfiguracji, nie powinien mieć miejsca ręczny odbiór towarów.
- Informacja zwrotna ma zastosowanie tylko dla zwolnionych zleceń produkcyjnych.
Księgowanie odpadów uruchamia automatyczne raportowanie pozycji zamówienia tylko wtedy, gdy wprowadzone zostały ustawienia dla pola Automatycznej informacji zwrotnej w Rodzaju zlecenia produkcyjnego.
- Materiałów i produktów towarzyszących zarządzanych za pomocą identyfikatora nie można raportować automatycznie.
- Jeśli magazyn przyjęć w zleceniu produkcyjnym jest podzielonym magazynem z lokalizacjami przechowywania, a księgowanie przyjęć Przyjęcie z produkcji powinno nastąpić automatycznie poprzez księgowanie operacji z ostatniej operacji, obowiązują następujące zasady:
-Przyjmowanie następuje w strefie przyjęcia towarów podzielonego magazynu. Stamtąd należy go umieścić w odpowiednim miejscu przechowywania za pomocą zapotrzebowania zapasów lub ręcznego księgowania zapasów.
-Jeśli wyprodukowane artykuły mają zostać wypakowane lub jeśli użytkownik chce pracować z automatycznie generowanymi zleceniami magazynowymi, konieczna jest praca z przyjęciem towarów, a nie z automatycznym przyjęciem. - Jeśli partie artykułu są zgłaszane z produkcji, której identyfikator nie jest jeszcze używany lub nadal nie jest zaksięgowany, wówczas data ważności, data przechowywania, data ostrzeżenia 1 i data ostrzeżenia 2 są resetowane zgodnie ze specyfikacjami z danych bazowych artykułu.