Spis treści
Wprowadzenie
Konfiguracja artykułów jest stosowana, jeżeli pewne właściwości lub parametry (właściwości konfiguracji) nie są dokładnie opisane. Można je określić tylko zgodnie z wymaganiami zamawiającego. Właściwości skonfigurowanego elementu są określane, na przykład w fazie wyceny.
W konfiguracji produktu niezbędne są trzy warunki:
- Artykuł jest możliwy do konfiguracji (artykuł posiada dane produkcyjne)
- Reguły konfiguracji, zgodnie z którymi może mieć miejsce konfiguracja (obejmują kroki konfiguracji, parametry konfiguracji i system reguł – warunków i akcji)
- Rzeczywiste okno dialogowe konfiguracji, które sprawdza parametry konfiguracji, wpisy i uruchamia konfigurację zgodnie z systemem reguł
Kalkulacja kosztów produktu
Aplikacja Kalkulacje produktów zawiera następujące widoki:
- Kalkulacja artykułu
- Kalkulacja zlecenia
- Kalkulacja oferty
- Kalkulacja zlecenia produkcyjnego
Kalkulacja kosztu artykułu odbywa się na podstawie kosztu towaru produkcyjnego. Natomiast sam koszt towaru produkcyjnego obliczany jest na podstawie zestawienia zasobów, które jest uzupełniane w momencie tworzenia nowego towaru.
Kalkulacja kosztów zlecenia dla skonfigurowanego artykułu zamówienia sprzedaży jest generowana automatycznie. Obliczenie kosztu zamówienia dla zlecenia produkcyjnego musi zostać wykonane ręcznie w Kalkulacji produktów poprzez utworzenie numeru zlecenia produkcyjnego.
Obliczenia ręczne można wygenerować także dla towaru skonfigurowanego w zamówieniu sprzedaży. Metoda ręczna jest również możliwa w przypadku nieskonfigurowanych artykułów zlecenia produkcyjnego.
Procedura:
1. Należy otworzyć aplikację Kalkulacje produktów
2. Należy kliknąć [Nowy] na standardowym pasku narzędzi
3. Należy wybrać odpowiedni schemat obliczeniowy dla artykułów produkcyjnych
4. Utworzyć odniesienie dla elementu zamówienia
5. Następnie zapisać obliczenia
Kalkulacja jest możliwa po zapisaniu zmian.
Planowanie zapotrzebowania materiałowego
Planowanie zapotrzebowania materiałowego posiada pewne specjalnie cechy i ograniczenia, a także obejmuje skonfigurowane artykuły.
Dla artykułu skonfigurowanego w procesie sprzedaży, zamówienie sprzedaży jest tworzone z zapotrzebowania. Oznacza to, że dla jednego zapotrzebowania istnieje także dokładnie jedno pokrycie zapotrzebowania. Podczas realizacji zlecenia produkcyjnego, materiał potrzebny do produkcji jest jednoznacznie określany w wysyłce. Jeżeli zlecenie produkcyjne nie zostało wygenerowane, podczas planowania zapotrzebowania materiałowego musi być określone zapotrzebowanie wtórne na podstawie konfiguracji. Standardowa konfiguracja jest tworzona w danych pozycji produkcyjnej dla pozycji. Ta konfiguracja jest używana, jeśli w danych planowania utworzono minimalny poziom lub kolejność ponownego zamawiania. Zapotrzebowanie wtórne dla tego zapotrzebowania jest następnie określane dla konfiguracji standardowej.
Zasady konfiguracji produktu
Konfiguracja artykułów jest używana wtedy, gdy pewne właściwości artykułu nie zostały zdefiniowane na początku, ale można je określić dokładnie zgodnie z wymaganiami klienta. Te konfigurowalne elementy mogą być zdefiniowane w procesie sprzedaży na poziomie oferty sprzedaży.
Typowym przypadkiem jest wprowadzenie pozycji oferty sprzedaży, w której klient oczekuje produktu, który w tej wersji nie jest jeszcze w magazynie i musi zostać wyprodukowany. Aby móc go wyprodukować, wymagane są dodatkowe informacje. Artykuł jest konfigurowany zgodnie z życzeniami klienta.
Warunkiem wstępnym jest zdefiniowanie zarówno cech konfiguracyjnych artykułu, jak i możliwe wartości lub zakresy wartości, w których można zdefiniować cechy konfiguracyjne. Ponadto należy skonfigurować określone parametry i powiązane reguły, zgodnie z którymi należy konfigurować artykuł.
Przykładowo jeżeli użytkownik ma dokonać wyboru między silnikiem spalinowym a silnikiem elektrycznym, funkcję konfiguracji „Napięcie” można pominąć. Natomiast funkcja konfiguracji „Wydajność” ma zastosowanie w obu przypadkach.
Definicje
- Akcja – jest wyzwalana przez warunek podczas konfiguracji produktu. Akcje mogą również zawierać formuły, a tym samym zmieniać wartość charakterystyki konfiguracji.
- Cechy artykułów – służą do opisania unikalnych właściwości artykułów. Cechy artykułów są przypisane do klasyfikacji cech artykułów. Za pomocą definiowalnej klasyfikacji cech artykułu można skonfigurować dowolny system klasyfikacji. Cechy artykułu są przejmowane w ramach klasyfikacji.
- Warunek – może być spełniony (prawda) lub niespełniony (fałsz). Warunki są częścią reguł konfiguracji produktu i kontrolują wykonanie akcji. Puste warunki są uważane za prawdziwe.
- Listy warunków – warunki są podsumowane w listach warunków. Listy warunków upraszczają obsługę reguł konfiguracji produktu, które zawierają wiele funkcji konfiguracji warunkowej dla artykułu produkcyjnego. Reguła konfiguracji produktu może zawierać wiele list warunków. Jedną z tych list warunków należy określić jako listę warunków początkowych, na podstawie której rozpoczyna się konfiguracja artykułu produkcyjnego.
- Maksymalny plan pracy – zawiera wszystkie możliwe etapy pracy, które są potrzebne do produkcji elementu produkcyjnego. Warunki wstępne określone w planie pracy umożliwiają wybór tych operacji, które są wymagane do wytworzenia określonego artykułu.
- Maksymalne zestawienie materiałowe – zawiera wszystkie materiały, z których można wykonać artykuł produkcyjny. Warunki na liście części umożliwiają wybór tych materiałów, które są wymagane do produkcji określonego artykułu.
- Konfiguracja produktu – umożliwia określenie charakterystyk elementów produkcji. Na podstawie reguł konfiguracji produktu i przy pomocy konfiguratora produktu, konfigurowane są różne elementy produkcji. Konfigurowalne elementy produkcyjne mają zmienne cechy, które mogą przyjmować różne wartości do wyboru. Na podstawie oferty sprzedaży, zlecenia sprzedaży lub zlecenia produkcyjnego artykuł produkcyjny można skonfigurować zgodnie z wymaganiami. Wynikiem tego jest konfiguracja produktu, która zawiera określone wartości skonfigurowanego artykułu. Na podstawie konfiguracji produktu generowane są automatycznie zlecenia produkcyjne i obliczane są ceny.
- Reguła konfiguracji produktu – jeśli elementy produkcyjne mają zostać skonfigurowane, odbywa się to na podstawie reguły konfiguracji produktu. Reguła konfiguracji produktu określa, do których funkcji konfiguracyjnych artykułu produkcyjnego tworzone są zapytania oraz w jakiej sekwencji kroków (etapów). Etapy zdefiniowane w regule można również powiązać z warunkami, w których tworzone są między innymi zależności między cechami konfiguracji.
- Konfigurator produktu – zapewnia użytkownikom funkcje konfiguracji określone zgodnie z regułą konfiguracji produktu w podanych krokach. Za pomocą konfiguratora produktu użytkownicy konfigurują artykuł produkcyjny, określając wartości dla wyświetlanych w konfiguracji funkcji.
Aplikacja Zasady konfiguracji produktu
W aplikacji Zasady konfiguracji produktu znajdują się następujące pola do wyboru:
- Konfiguracja produktu – identyfikacja reguły konfiguracji produktu. Identyfikacja musi być niepowtarzalna. Ta identyfikacja jest przypisywana do artykułów, które mają zostać skonfigurowane, a tym samym określa, w jaki sposób artykuł jest konfigurowany i za pomocą jakich funkcji.
- Opis – nazwa reguły konfiguracji produktu. Kilka reguł może mieć tę samą nazwę. Zalecane są różne nazwy.
- Status – możliwe są następujące statusy:
o Zarejestrowany
o Aktywowany
o Zablokowany
Aby korzystać z reguł konfiguracji produktu, status musi być ustawiony jako Aktywowany. - Obowiązujący od – lista warunków początkowych, która podsumowuje reguły, od których rozpoczyna się konfiguracja produktu. Może istnieć tylko jedna reguła.
- Lista warunków startowych – lista warunków początkowych reguły konfiguracji produktu. Może istnieć tylko jedna reguła.
- Zastosowanie – użycie reguły konfiguracji produktu. Możliwe do wyboru:
o Produkcja – jeśli reguła konfiguracji produktu jest istotna dla produkcji
o Sprzedaż – jeśli jest wykorzystywana do tworzenia dodatkowych pozycji w zamówieniu sprzedaży. Należy określić co najmniej jedno zastosowanie.
W aplikacji Zasady konfiguracji produktu dostępne są następujące widoki:
- Etapy
- Cechy konfiguracji
- Listy warunków
- Warunki i akcje
Produkt można skonfigurować w taki sposób, aby wszystkie funkcje konfiguracji były sprawdzane jednocześnie. Możliwe jest także sprawdzanie funkcji konfiguracji jedna po drugiej w kilku krokach.