Produkcja – uruchomienie

Definicje

Podstawowymi elementami procesu produkcyjnego są zlecenia produkcyjne. Uruchomienie marszruty produkcyjnej (listy operacji) i zasobów może odbywać się zmianowo (przypisanie do zmiany) lub punktowo/precyzyjnie (dokładnie do milisekundy). Rodzaj uruchomienia można określić z poziomi podstawowych danych dla zasobów. Uruchomienie produkcji może nastąpić dla artykułów tylko wtedy, gdy mają status Wydane. Artykuły zablokowane lub artykuły ze wskaźnikiem usunięcia nie zostaną uruchomione.

  • Uruchomienie – z chwilą uruchomienia produkcji zwalniane są struktury produkcyjne, tworzony jest harmonogram i pozycje zlecenia w oparciu o podany artykuł produkcyjny. Ponadto rezerwowane są potrzebne materiały, wraz z produktami ubocznymi i zasoby produkcyjne. Wyróżnia się uruchomienie jedno i wielostopniowe.
  • Uruchomienie jednostopniowe – w przypadku jednostopniowego uruchomienia produkt produkowany jest z artykułów magazynowych. Także półprodukty są dostępne jako artykuły magazynowe.
  • Uruchomienie wielostopniowe – w przypadku wielostopniowego uruchamiania produkt może składać się z artykułów magazynowych i półproduktów, które należy dopiero wyprodukować. Półprodukty mogą być w tym przypadku wyprodukowane albo w ramach tego samego zlecenia produkcyjnego, co artykuł albo na podstawie osobnego zlecenia.
  • Harmonogramowanie – podczas uruchamiania zlecenia produkcyjnego przeprowadzane jest między innymi harmonogramowanie produkcyjne. Podstawą jest data rozpoczęcia, zakończenia zlecenia i uruchomiona struktura produkcyjna. W oparciu o te dane obliczane są dane początku i końca przypisanych operacji. Możliwe jest stosowanie różnych typów harmonogramowania, np. do przodu, do tyłu z limitem wydajności.
  • Harmonogramowanie precyzyjne – harmonogramowanie, w którym daty rozpoczęcia i zakończenia operacji są obliczane z dokładnością co do milisekundy.
  • Harmonogramowanie zmianowe – procedura, w której procesy robocze są przypisane do zmiany – określająca tym samym, które operacje mogą być wykonane na zmianie. Daty rozpoczęcia i zakończenia takich operacji nie są dokładnie określone, zależą od wybranego typu planowania.

Uruchomienie produkcji – zasady

Poziom wydajności zasobów wpływa na czas uruchomienia produkcji, a tym samym na czas rezerwacji zasobów. Możliwe jest zdefiniowanie poziomu wydajności zarówno na etapie pracy, jak i na liście zadań. Stosowane struktury produkcyjne są zawsze określane w dniu uruchomienia w zleceniu produkcyjnym. Jeżeli używane jest wersjonowanie danych podstawowych, używane są tylko te wersje danych, które były wydane w tym dniu. Dotyczy to zestawień materiałowych, etapów pracy, planów pracy i planów produkcji.

Ustawienia dla pola Typ harmonogramu w aplikacja Zlecenia produkcyjne na zakładce Harmonogramowanie

Istnieją następujące typy harmonogramowania:

– Wprzód bez zdolności produkcyjnej
– Wprzód ze zdolnością produkcyjną
– Wstecz bez zdolności produkcyjnej
– Wstecz ze zdolnością produkcyjną

Ponadto istnieją następujące procedury uruchomienia produkcji:
-Jednostopniowo
-Wielostopniowo
-Wielostopniowo w zleceniu

  • Jednostopniowo wprzód – uruchomienie tak wcześnie, jak to możliwe kosztem przestojów dla półproduktów, które nie są krytyczne dla procesu – bez uwzględniania dla nich dostępnych zdolności produkcyjnych. Data końcowa jest obliczana na podstawie określonej daty początkowej.
  • Jednostopniowo wstecz – uruchomienie tak późno, jak to możliwe, minimalna długość cyklów produkcyjnych bez uwzględnienia dostępnych zdolności. Od określonej daty końcowej zlecenia produkcyjnego, obliczana jest data początkowa. Wszystkie daty początkowe są planowane tak późno, jak to możliwe. Plan produkcyjny jest przetwarzany od ostatniej pozycji.
  • Wprzód jednostopniowo ze zdolnością produkcyjną – uruchomienie tak wcześnie, jak to możliwe, biorąc pod uwagę wykonalność (wykorzystanie zdolności produkcyjnych). Planowanie opiera się na dostępnych zasobach. Niedostępne materiały nie mają wpływu na planowanie. Na podstawie określonej daty początkowej, jest obliczana data końcowa.
  • Wstecz jednostopniowo ze zdolnością produkcyjną – uruchomienie tak późno, jak to możliwe, biorąc pod uwagę wykonalność. Planowanie opiera się na dostępnych zasobach. Data rozpoczęcia produkcji jest obliczana na podstawie określonej daty zakończenia.

Daty rozpoczęcia/zakończenia

Określone daty rozpoczęcia i zakończenia zlecenia produkcyjnego są zawsze interpretowane w odniesieniu do godziny 0:00. W przypadku uruchomienia wstecz, harmonogramowanie odbywa się zgodnie z profilami wydajności od północy poprzedniego dnia. W przypadku harmonogramowania wprzód, uruchomienie odbywa się zgodnie z profilami wydajności od 00:00 bieżącego dnia.
Daty rozpoczęcia i zakończenia są rozpatrywane lub określane w różny sposób w zależności od typu harmonogramu i struktur produkcyjnych artykułu produkcyjnego. Przy pierwszym uruchomieniu zawsze sugerowana jest bieżąca data. Zakończenie jest sugerowane za pomocą wartości „maxDate” (32.12.19999).

Czy ten artykuł był pomocny?