Spis treści
Opis zagadnienia
Niniejszy dokument zawiera informacje pozwalające na zdefiniowanie artykułu, a także wskazówki dotyczące jego importowania i reorganizacji.
Podstawowe dane artykułu
Dane dotyczące kartotek artykułów można zdefiniować w aplikacji Artykuł.
Mogą być one dodawane w widokach:
- Baza – dane wykorzystywane wszędzie w systemie m.in. opis i jednostka
- Rachunkowość
- Logistyka magazynowa
- Dyspozycja
- Produkcja
- Zakup
- Dostawcy
- Sprzedaż
- Klasyfikacja klientów
- Klienci
Trzy ostatnie widoki tj.: Klasyfikacja klientów, Klienci, Dyspozycja klienta są dostępne po zapisaniu danych w widoku Sprzedaż.
Jednostki artykułu
Aby możliwe było wykorzystanie artykułów dostępnych w systemie, artykuły wszystkich typów muszą posiadać zdefiniowaną jednostkę podstawową, niezależnie od typu kartoteki.
W zależności od ustawień w aplikacji Konfiguracja, dla wszystkich artykułów z kategorii Materiał, można wprowadzić do czterech równoległych jednostek magazynowych – poza artykułami dostępnymi w zestawach.
Wykorzystując różne jednostki równoległe, nie ma możliwości wykonania konwersji między nimi przy stałym przeliczniku, jak np. kilogram na sztuki.
W przypadku wykorzystywania równoległych jednostek magazynowych, wszystkie zasoby artykułu są zapisywane w każdej jednostce magazynowej.
Przykładem zastosowania jednostek równoległych może być branża spożywcza, w której niektóre produkty są dostępne w sprzedaży zarówno w jednostce wagi (kilogram) oraz w jednostce ilości (sztuka).
Jeżeli obsługiwane artykuły posiadają różne typy opakowań i/lub jednostek, możliwe jest przypisanie tych artykułów do jednostek opakowań i zdefiniowanie odpowiednich stałych współczynników konwersji. Po stronie zakupu, istnieje również możliwość zdefiniowania współczynników konwersji indywidualnie dla każdego dostawcy. W takim przypadku jednostki te muszą zostać przypisane jako jednostki zakupu oraz wprowadzony powinien współczynnik konwersji.
Dla jednostki zakupowej i sprzedażowej, koniecznym jest ustalenie przelicznika konwersji dla jednostki magazynowej lub opakowania. Oznacza to, że jednostka zakupu i sprzedaży musi być jedną z jednostek magazynowych (jednostką podstawową lub równoległą jednostką magazynową) lub zostać przyporządkowana jako jednostka opakowań. Jednostki magazynowe i opakowań nie są automatycznie uznawane za jednostki zakupu czy sprzedaży.
Cechy artykułu i ich klasyfikacje
Artykuły, oprócz kodu umożliwiającego ich wyszukiwanie, mogą zostać opisane za pomocą cech. Umożliwiają one odpowiednie skonfigurowanie artykułu zgodnie z wymaganiami danej branży. Opisowe cechy artykułu mogą być cechami stałymi lub zmiennymi. Aby istniała możliwość ich wykorzystania w pierwszej kolejności należy przystąpić do ich zgrupowania czyli utworzyć klasyfikację artykułów na potrzeby ich użycia.
Szablony artykułów
Możliwość zaczytywania artykułów z szablonu pozwala na ich dodanie do systemu bez konieczności ręcznego uzupełnienia pól na jego kartotece. Dzięki czemu określone w szablonie dane będą automatycznie uzupełniane jako wartości domyślne.
Wykorzystanie danych konfiguracyjnych w strukturach organizacyjnych
Użytkownik posiadający uprawnienia dla danej organizacji (uprawnienia te są możliwe do konfiguracji w aplikacji Organizacje), ma możliwość przejmowania lub współdzielenia danych z karty artykułu pomiędzy poszczególnymi organizacjami.
Wyszukiwanie artykułów
Wyszukiwanie informacji dotyczących artykułów możliwe jest w aplikacji:
- Informacje o artykułach – pozwala ona na gromadzenie i wyświetlanie informacji na temat danego artykułu. W ten sposób, w trakcie realizacji zamówienia sprzedaży użytkownik może wyświetlić w tym oknie długą nazwę artykułu bez potrzeby otwierania aplikacji z danymi podstawowymi.
- Przegląd artykułów – zawiera informacje dotyczące danego artykułu. Interfejs aplikacji może zostać dostosowany do potrzeb użytkownika. Dane w tej aplikacji nie podlegają modyfikacji.
Import artykułów
W systemie istnieje możliwość importu:
- Artykułów
- Danych artykułów klienta i dostawcy
- Szablonów artykułów
- Cech artykułów
- Klasyfikacji cech artykułów
Reorganizacja artykułów
Podstawowe dane artykułów, które nie zostały wykorzystane lub nie będą już wykorzystywane mogą zostać poddane reorganizacji. Reorganizacja pozwala na trwałe usunięcie z systemu obiektów zaznaczonych do usunięcia. W tym celu należy dodać do nich znacznik usuwania. Na tej podstawie nastąpi weryfikacja, czy dane podstawowe mogą zostać usunięte.