Spis treści
Rozchody materiałów na produkcję
Rozchody na produkcję dokumentują faktyczne wykorzystanie materiałów do realizacji zleceń produkcyjnych.
Na podstawie rozchodów na produkcję księgowane jest zużycie materiału dla zlecenia produkcyjnego i wynikające z niego przesunięcia magazynowe.
Aplikacja Rozchody na produkcję składa się z nagłówka i obszaru roboczego prezentującego poszczególne rezerwacje materiałowe
Rezerwacje materiałów ze wskaźnikiem Automatyczna informacja zwrotna z produkcji nie są wyświetlane.
Księgowanie odpadów produkcyjnych
Księgowanie ilości odpadu produkcyjnego – odrzucone ilości związane ze zleceniem produkcyjnym są zgłaszane za pośrednictwem aplikacji księgowań odpadów produkcyjnych.
Aplikacja Księgowanie braków składa się z obszaru identyfikacyjnego i obszaru roboczego.
Pola dostępne w aplikacji:
- Artykuł produkcyjny – artykuł, który ma zostać wyprodukowany. Specyfikacja – właściwości głównego artykułu, który ma zostać wyprodukowany. Artykuł musi posiadać określoną specyfikację, która musi być przypisana w zleceniu produkcyjnym.
- Ilość docelowa – do wyprodukowania w jednostce podstawowej
- Rzeczywista ilość – zgłoszona lub wyprodukowana rzeczywistą ilość po otrzymaniu towarów dla artykułu produkcyjnego
- Ilość braków – ilości odpadu produkcyjnego
- Najwcześniejszy początek – najwcześniejsza data rozpoczęcia zlecenia produkcyjnego. Datę (w zależności od rodzaju harmonogramu) ustawia się w aplikacji Zlecenia produkcyjne na zakładce Planowanie.
- Koniec najpóźniej – pokazuje ostatnią datę rozpoczęcia. Datę (w zależności od rodzaju harmonogramu) ustawia się w aplikacji Zlecenie produkcyjne w zakładce Planowanie.
- Aktualny początek – pokazuje aktualny start procesu produkcyjnego określony podczas planowania
- Aktualny koniec – data zakończenia procesu produkcyjnego. W tym dniu główny artykuł, który ma zostać wyprodukowany, jest uwzględniany ze statusem dostępności.
- Pracownik odpowiedzialny – pracownik wpisany do zlecenia produkcyjnego.
- Magazyn produkcyjny – magazyn produkcyjny określony w zleceniu produkcyjnym
- Typ harmonogramu – harmonogram księgowań rozchodów materiałów
Automatyczna informacja zwrotna z produkcji
W aplikacji Rodzaje zleceń produkcyjnych w polu Automatyczna informacja zwrotna z produkcji można ustawić jako automatyczną informację zwrotną z produkcji poprzez wybranie opcji Podczas przyjęcia z produkcji. W takim przypadku inne rzeczywiste ilości i czasy są automatycznie potwierdzane podczas księgowania braków/odrzutów dla wszystkich pozycji rezerwacji materiału i pozycji rezerwacji operacji zlecenia produkcyjnego.
Ilości księgowania odpadów produkcyjnych są wykorzystywane do automatycznego potwierdzenia zlecenia produkcyjnego. Rzeczywiste ilości i rzeczywiste czasy zmienne dla automatycznego potwierdzenia pozycji rezerwacji materiału i operacji są ustalane zgodnie z wielkościami docelowymi.
Księgowania operacji
Księgowania operacji – dokumentują faktyczną ilość usług (operacji) dla zleceń produkcyjnych. W zależności od ustawienia rodzaju zlecenia produkcyjnego Automatyczna informacja zwrotna z produkcji dla operacji zlecenia produkcyjnego, to potwierdzenie może zostać wygenerowane automatycznie.
Aplikacja Księgowanie operacji składa się z obszaru zapytań i obszaru roboczego z poszczególnymi przebiegami pracy.
Operacje ze oznaczeniem Automatyczna informacja zwrotna z produkcji nie są wyświetlane.
W aplikacji Księgowania operacji znajdują się następujące pola:
- Zlecenie – typ i numer zlecenia produkcyjnego
- Operacja – nazwa operacji
- Status pozycji – dostępne pola to:
o Bez informacji zwrotnej
o Częściowa informacja zwrotna
o Pełna informacja zwrotna - Zasoby – grupa zasobów
- Planowany termin rezerwacji – termin rezerwacji dla materiałów
Księgowania z ewidencji danych przedsiębiorstwa
W systemie dostępne jest osobne złącze CORBA do łączenia systemów BDE w celu księgowań operacji. Możliwa jest także zmiana odpowiednich statusów:
- Rozpocznij operację
- Zakończ operację
- Przejmij operację
Złącze CORBA – w celu bezpośredniej synchronizacji komunikacji, CEE oferuje infrastrukturę do wywoływania specjalnych funkcji (aplikacji wsadowych) z zewnętrznego serwera. CORBA jest używana jako technologia interfejsu i komunikacji.