Nowa wersja krajowa (PL) CEE – 26.6:6.1.0

1 Zmiany w pliku JPK_V7M

Od 01.01.2022 r. obowiązuje nowa wersja struktury logicznej pliku JPK_V7M. Oznacza to, że deklaracja za styczeń 2022 musi zostać przygotowana zgodnie ze schemą 2. Zaktualizowana struktura uwzględnia wszystkie zmiany od 1 lipca 2021 roku do 1 stycznia 2022 roku.

1.1 Zmiany w aplikacji Konfiguracja

W aplikacji Konfiguracja w funkcji JPK_V7M została dodana sekcja Obsługiwane wersje schem, służąca do zdefiniowania obsługiwanej wersji schemy oraz określenia lokalizacji pliku XSD, z którym wygenerowane pliki JPK mogłyby być weryfikowane. W celu automatycznej aktualizacji tych danych została dodatkowo stworzona aplikacja UPDAPV006872 – Data update for Customizing JPK_V7M function – new schema. Aplikacja jest uruchamiana podczas instalacji systemu, można ją również uruchomić po instalacji, na przykład gdy dla nowej organizacji zostanie aktywowana funkcjonalność JPK_V7M, z poziomu aplikacji Zapytanie o aktualizacje danych. Automatycznie uzupełnione pola podlegają edycji.

Rysunek 1 Sekcja Lokalizacja schemy JPK V7M w aplikacji Konfiguracja

1.2 Zmiany w aplikacji Kody podatkowe

W aplikacji Kody podatkowe w sekcji Przypisanie dla JPK_V7M można zdefiniować przyporządkowania do nowej wersji schemy (2). Sekcja jest widoczna w widoku Comarch ERP Enterprise Polska. W celu automatycznej aktualizacji tych danych została stworzona aplikacja UPDAPV006873 – Aktualizacja danych kodów podatkowych – nowa schema „JPK_V7M”. Aplikacja jest uruchamiana podczas instalacji systemu, można ją również uruchomić ręcznie po instalacji z poziomu aplikacji Zapytanie o aktualizacje danych. Automatycznie uzupełnione pola podlegają edycji.

Rysunek 2 Sekcja Przypisanie dla JPK_V7M w aplikacji Kody podatkowe

1.3 Zmiany w aplikacji Wpisy rejestrów VAT

W aplikacji Wpisy rejestrów VAT dodano nowe pola:

  • Termin płatności – pole jest obowiązkowe dla dokumentów o typie, dla którego Kategoria to Korekta podatku oraz w polu Rodzaj korekty podatku została wskazana wartość: Zły dług (Art. 89a ust. 1, Art. 89b ust 1). Pole jest dostępne do edycji dla dokumentów niezatwierdzonych oraz o typie z kategorią Korekta podatku.
  • Data dokonania zapłaty – pole jest obowiązkowe dla dokumentów o typie, dla którego Kategoria to Korekta podatku oraz w polu Rodzaj korekty podatku została wskazana wartość: Zły dług (Art. 89a ust. 4). Pole jest dostępne do edycji dla dokumentów niezatwierdzonych oraz o typie z kategorią Korekta podatku.
Rysunek 3 Nowe pola w aplikacji Wpisy rejestrów VAT

Dodatkowo pole Dowód źródłowy dla wpisów o kategorii Korekta podatku jest aktywne. Dzięki temu użytkownik może wyszukać księgowanie powiązane z nierozliczonym rozrachunkiem. Ma to na celu usprawnienie procesu uzupełniania danych (część uzupełniana jest automatycznie).

Została również dodana nowa akcja [Wybierz akcję] -> [Przypisz kwoty złego długu], która jest dostępna dla wpisów o kategorii Korekta podatku oraz gdy w polu Rodzaj korekty podatku mają ustawioną wartość Zły dług (Art. 89a ust. 1, Art. 89b ust 1). Akcja tworzy poszczególne pozycje wpisu oraz przyporządkowuje im domyślne wartości.

Rysunek 4 Nowa akcja [Wybierz akcję] -> [Przypisz kwoty złego długu]

1.4 Zmiany w aplikacji Rejestr VAT

W systemie dodano nową wersję schematu 2, obowiązującą dla plików JPK przeliczanych za okres od stycznia 2022.

Nowy schemat został dodany w aplikacji Rejestr VAT w przypadku wykonywania [Wybierz akcję] -> [Generuj deklarację JPK_V7M]. Okno dialogowe zostało zmodyfikowane w taki sposób, aby umożliwiało wybór schem, które zostały zdefiniowane w funkcji konfiguracyjnej JPK_V7M. Generowanie deklaracji dla okresów po 01.01.2022 r. będzie możliwe wyłącznie po wybraniu wersji 2.

Rysunek 5 Akcja Generuj deklarację JPK_V7M

1.5 Zmiany w aplikacji Dane deklaracji JPK_V7M

W aplikacji Dane deklaracji JPK_V7M dla deklaracji wygenerowanej według schemy 2 zmieniono sposób wyliczania pola (P_53) Wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, aby wyliczana wartość była zgodna z nową schemą oraz zostały dodane nowe pola:

  • (P_540) Zwrot na rachunek rozliczeniowy podatnika w terminie 15 dni
  • (P_560) Zwrot na rachunek rozliczeniowy podatnika w terminie 40 dni
  • (P_660) Podatnik ułatwiał w okresie rozliczeniowym dokonanie czynności, o których mowa w art. 109b ust. 4 ustawy
Rysunek 6 Zmiany w aplikacji Dane deklaracji JPK_V7M

Po zatwierdzeniu deklaracji możliwe jest wygenerowanie pliku JPK_V7M w nowej wersji schemy, poprzez [Wybierz akcję] -> [Generuj plik JPK_V7M].

Rysunek 7 Akcja Generuj plik JPK_V7M
1.5.1 Nowe wartości procedur JPK

W aplikacji Wpisy rejestrów VAT oraz w aplikacjach sprzedażowych, w których użytkownik może wskazać procedury JPK oraz w których można wygenerować fakturę, dodano nowe wartości procedur JPK:

  • WSTO_EE – (dodana tylko w aplikacji Wpisy rejestrów VAT) stosowana do wewnątrzwspólnotowej sprzedaży na odległość towarów, które w momencie rozpoczęcia ich wysyłki lub transportu znajdują się na terytorium kraju oraz świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, o których mowa w art. 28k ustawy, na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, posiadających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub miejsce pobytu na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju. W nowej schemie procedury SW oraz EE zostały zastąpione przez WSTO_EE.
    Wpisy z procedurami SW, EE lub WSTO_EE na plikach JPK wygenerowanych zgodnie ze schemą 2 będą oznaczone jako WSTO_EE.
  • Interfejs Elektroniczny Dostawca (IED) – stosowana do części ewidencyjnej JPK_V7 przygotowywanej przez podatników ułatwiających za pomocą interfejsu elektronicznego (np. sklepu online) dokonanie na terytorium UE przez podmiot trzeci – podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium UE.
Rysunek 8 Nowa procedura Interfejs Elektroniczny Dostawca w aplikacji Zamówienia sprzedaży

 

2 Zmiany dotyczące Mechanizmu Podzielonej Płatności

2.1 Aplikacja Konfiguracja

W aplikacji Konfiguracja -> funkcja Rachunkowość – Polska została dodana nowa sekcja Mechanizm Podzielonej Płatności – ustawienia wraz z polem Próg Mechanizmu Podzielonej Płatności, odpowiadającym za przechowywanie wartości, od której mechanizm podzielonej płatności jest uwzględniany. W polu domyślnie ustawiona jest wartość limitu na 15 000 złotych. Kwotę można aktualizować dla polskich organizacji za pomocą aplikacji UPDAPV006850 – Próg dla MPP oraz Białej listy obowiązujący od 2022.

Rysunek 13 Aplikacja Konfiguracja, sekcja Mechanizm Podzielonej Płatności – ustawienia

Mechanizm obsługiwany jest na fakturach sprzedaży oraz fakturach zakupu.

Przykład
Podczas generowania faktury z zamówienia sprzedaży, które spełnia warunki zastosowania MPP (wartość brutto zamówienia jest większa niż 15 000 zł), na dokumencie faktury sprzedaży zostaje zaznaczony parametr Mechanizm Podzielonej Płatności.

2.2. Aplikacja Artykuły

Dodatkowo, w aplikacji Artykuły widok Rachunkowość zostały wprowadzone walidacje podczas zapisywania artykułu:

  • jeżeli został zaznaczony parametr Mechanizm Podzielonej Płatności pojawia się ostrzeżenie o weryfikacji czy nie należy uzupełnić pola Grupa towarów i usług
  • jeżeli zostało uzupełnione pole Grupa towarów i usług pojawia się ostrzeżenie o weryfikacji czy nie należy zaznaczyć parametru Mechanizm Podzielonej Płatności
Rysunek 14 Aplikacja Artykuły, widok Rachunkowość

 

 

Czy ten artykuł był pomocny?