Wprowadzenie: Planowanie

Poniższy dokument opisuje podstawowe procesy dotyczące planowania. Aplikacje, akcje oraz procedury, które zostały wykorzystane w tym obszarze, zostały szczegółowo opisane w oddzielnej dokumentacji.
Planowanie zapotrzebowania materiałowego odpowiada wymaganiom:

  • Planowania długoterminowego, związanego z podejmowaniem decyzji inwestycyjnych, zawieraniem niezbędnych umów z dostawcami oraz planowaniem zasobami ludzkimi
  • Planowania średnioterminowego, związanego z przewidywaniem możliwych problemów w procesach zakupu i produkcji w danym okresie czasu
  • Planowania krótkoterminowego, związanego z bieżącymi zadaniami, takimi jak określenie artykułów oraz ich ilości, które zostaną wyprodukowane lub nabyte w konkretnym terminie

Założeniem planowania zapotrzebowania materiałowego zazwyczaj są nieograniczone zdolności produkcyjne wykorzystywanych zasobów. Istnieje jednak możliwość przeprowadzenia planowania z uwzględnieniem limitów zdolności produkcyjnych (w przypadku propozycji produkcji). Nie następuje wtedy przekroczenie dziennego limitu wydajności zasobów.

W dokumencie oraz w opisach poszczególnych aplikacji w obszarze planowania przyjęto, że miejsce, w którym odbywa się proces planowania to przedsiębiorstwo produkcyjne. Ale również planowanie potrzeb materiałowych może być wykorzystane także w przypadku przedsiębiorstwach handlowych.

Funkcje specjalne dla środowiska wielofirmowego zostały opisane w oddzielnym rozdziale Planowanie dla wszystkich lokalizacji w środowiskach wielofirmowych.

Definicje

Planowanie

Planowanie to proces ustalania propozycji udostępniania artykułów i zasobów dla procesów związanych z produkcją i zarządzaniem magazynem. W ramach planowania szacowana jest dostępność materiałów, półfabrykatów i zasobów dla produkcji, jak również dostępność artykułów dla nabywców. Podstawowym elementem dyspozycji jest planowanie zapotrzebowania materiałowego.

Długość cyklów produkcyjnych

Jeśli artykuł produkcyjny wytwarzany jest wyłącznie przy pomocy zestawienia materiałowego, wykorzystywane są dane o długości cyklów produkcyjnych dla operacji planowania. Długość cyklów produkcyjnych określa czas potrzebny na wytworzenie danego artykułu produkcyjnego (definiowany jako liczba dni roboczych od daty początkowej do daty końcowej).

Kategoria konfliktu planowania

Konflikty wykryte w procesie planowania zapotrzebowania materiałowego (zarówno pierwotnego, jak i wtórnego) są porządkowane według ich rodzaju, a następnie są klasyfikowane i wyświetlane w postaci kategorii konfliktu. Dzięki czemu możliwe jest sukcesywne edytowanie pojawiających się konfliktów wg priorytetów.

Planowanie zapotrzebowania materiałowego

Planowanie zapotrzebowania materiałowego dostarcza informacji o tym, jakie artykuły, w jakiej ilości i w jakim terminie muszą zostać wyprodukowane lub zakupione. W procesie tym planowanie realizowane jest ilościowo i okresowo dla wymaganych wyrobów gotowych, półfabrykatów i surowców.

Poziom ponownego zamówienia

Poziom ponownego zamówienia oznacza stan zapasów potrzebny do pokrycia zapotrzebowania w czasie odnowienia zapasów (tzn. w okresie od momentu złożenia zamówienia do chwili udostępnienia zamawianego artykułu). Spadek stanu zapasów poniżej tego poziomu wyznacza moment zamówienia.

Minimalny stan zapasów

Minimalny stan zapasów oznacza najmniejszą liczbę artykułów, jaka powinna być dostępna w magazynie. Przy pomocy minimalnego stanu zapasów kompensuje się potencjalne wahania w czasie odnowienia zapasów.

Stan zapasów nigdy nie może spaść poniżej stanu minimalnego – dlatego też mechanizm planowania zapotrzebowania materiałowego generuje odpowiednią propozycję natychmiast po osiągnięciu stanu niższego niż minimalny.

Długość okresu

Służy do weryfikacji wyników planowania, jest określana w dniach, tygodniach lub miesiącach. Długość okresu:

  • Dni – n dni kalendarzowych od początku okresu,
  • Tygodnie – 7 dni kalendarzowych od początku okresu,
  • Miesiące – n dni kalendarzowych od początku okresu. Liczba dni wyliczana jest na podstawie danego miesiąca.

Początek planowania

Początek planowania to data rozpoczęcia okresu planowania. Okres planowania oznacza liczbę dni kalendarzowych od daty początku planowania do końca okresu planowania.

Dane planowania

Dane planowania oznaczają dane wykorzystywane w operacji planowania na podstawie parametrów planowania, a także wyniki planowania, propozycje oraz konflikty.

Horyzont planowania

Horyzont planowania obejmuje czas od początku planowania do końca danego okresu. Jednostką horyzontu planowania są dni kalendarzowe.

Przykład
W przypadku gdy planowanie trwa 25 dni i rozpoczyna się 1go stycznia, horyzont planowania obejmuje 25 dni kalendarzowych.

Okres planowania

W procesie planowania zapotrzebowania materiałowego okres planowania wynosi dokładnie jeden dzień. Wyznacza to dokładność, z jaką można zaplanować zapotrzebowanie materiałowe. W przeciwieństwie do horyzontu planowania, długość okresu może być określona w dniach, tygodniach lub miesiącach w celu uwzględnienia wyników planowania.

Propozycje planowania

Propozycje planowania stanowią część zbioru danych planowania. Zawierają one informacje o kwotach, terminach i konfliktach, jakie mogą wystąpić w kontekście pokrycia zapotrzebowania materiałowego. Propozycje planowania są usuwane i generowane na nowo wraz z każdą realizacją procesu planowania. Jeśli z propozycji planowania generowane są propozycje zakupu, dystrybucji lub produkcji, system odnotowuje to w ramach tych propozycji planowania. Pozwala to na uniknięcie ponownego generowania tych propozycji.

Okres czasu planowania

Okres czasu planowania zawiera okres od początku do końca planowania.

Okres czasu planowania

Zapotrzebowanie pierwotne

Zapotrzebowanie pierwotne oznacza początkowe zapotrzebowanie na artykuły przeznaczone do sprzedaży. Jest to zatem zapotrzebowanie najwyższego poziomu struktury. Zapotrzebowanie pierwotne tworzone jest na przykład przez zapotrzebowania wynikające z prognoz zapotrzebowania i zamówień sprzedaży lub przez zapotrzebowania innych organizacji, które mają zostać pokryte wewnętrznie. Parametry planowania (na przykład reguły dostępności lub rodzaje prognoz) określają, jakie zapotrzebowanie pierwotne uwzględniane jest w procesie planowania.

Zapotrzebowanie wtórne

Zapotrzebowanie wtórne oznacza zapotrzebowanie na środki (na przykład surowce, zespoły lub półfabrykaty), które wymagane są do produkcji artykułów przeznaczonych do sprzedaży. Zapotrzebowanie wtórne musi być zatem pokryte w pierwszej kolejności, aby umożliwić pokrycie zapotrzebowania pierwotnego. Do określenia zapotrzebowania wtórnego wykorzystuje się zestawienia materiałowe.

Ustalanie zapotrzebowania w środowisku wielofirmowym

W przypadku gdy zapotrzebowanie ma zostać pokryte wewnętrznie w środowisku wielofirmowym, możliwe jest wykorzystanie parametru Rachunek zapotrzebowania dla wszystkich lokalizacji, dostępnego w aplikacji Planowanie zapotrzebowania materiałowego. Zaznaczenie tego parametru generuje propozycje dystrybucji dla pokrycia zapotrzebowania w lokalizacji źródłowej, jak również propozycje planowania dla zapotrzebowania, które pojawią się w lokalizacji docelowej.

Czas odnowienia zapasów

Czas odnowienia zapasów (zewnętrznych lub wewnętrznych) to podawany w dniach kalendarzowych okres potrzebny na odnowienie zapasów, liczony od daty złożenia zewnętrznego lub wewnętrznego zamówienia do daty udostępnienia artykułu w magazynie.

Przesunięcie punktu w czasie

Jeśli planowanie zapotrzebowania materiałowego ma rozpocząć się od daty, która nie jest datą bieżącą, istnieje możliwość określenia dodatniego lub ujemnego przesunięcia rozpoczęcia planowania. Przesunięcie punktu w czasie określane jest w dniach kalendarzowych i rozpoczyna się od daty, w której przeprowadzone ma zostać planowanie.

Procesy, przebieg i planowanie

Poniższy rozdział opisuje procesy biznesowe dotyczące planowania zapotrzebowania materiałowego oraz ich powiązania z innymi aplikacjami i obiektami biznesowymi.

Etapy procesów

Planowanie zapotrzebowania materiałowego jest centralnym elementem planowania. Na podstawie zbiorów danych planowania generowane są propozycje produkcji, dystrybucji i zakupu.

Planowanie zapotrzebowania materiałowego w ramach procesów produkcji

Kryteria zarządzania magazynem z danych planowania określonych dla artykułów wprowadzane są w ramach operacji planowania jako inicjator zapotrzebowania. Są one wykorzystywane do pokrycia minimalnego i bezpiecznego stanu zapasów. W razie potrzeby istnieje możliwość określenia dla nich czasu magazynowania i czasu odnowienia zapasów.

W przypadku gdy istnieją plany roczne w postaci prognoz zapotrzebowania, istnieje również możliwość uwzględnienia ich w planowaniu. Prognozy zapotrzebowania mogą zostać określone w przedziałach tygodniowych lub miesięcznych w obrębie danego magazynu, na każdy artykuł, w okresie jednego roku kalendarzowego.

Ilości pokrywające zapotrzebowanie odpowiednio dopasowują się do ustalonych ilości zapotrzebowania (na przykład wynikającego z zamówień sprzedaży czy zleceń dystrybucji).

Przykład
Jeśli prognozowana ilość dzienna wynosi 100 sztuk, ale w rzeczywistości zamówienie/zlecenie wymaga 120 sztuk dziennie, uwzględnia się ilość 120 sztuk. Jeśli zamówienie/zlecenie wymaga 70 sztuk, wtedy proponowaną ilością będzie 100 sztuk.

Powiązania między aplikacjami wykorzystywanymi w planowaniu z perspektywy produkcji

Standardowa procedura planowania przedstawiona została za pomocą poniższego przykładu:

  • Rozpoczęcie planowania zapotrzebowania materiałowego: w wyniku planowania użytkownik otrzymuje propozycje zakupu, dystrybucji i produkcji.
  • W razie potrzeby użytkownik może przejść do aplikacji Zapytanie o zapotrzebowania materiałowe w celu skorygowania procesu planowania. Istnieje również możliwość wygenerowania propozycji zakupu, dystrybucji i produkcji. W odpowiednich aplikacjach (generuj propozycje zakupu / dystrybucji / produkcji) użytkownik może dostosować terminy dla produkcji i ponownie wykonać proces planowania. Operację tę można powtarzać aż do momentu wyeliminowania wszystkich konfliktów.
  • Jeśli po wprowadzeniu daty zapotrzebowania z zamówienia sprzedaży (określanej na zamówieniu sprzedaży jako termin wysyłki) długość cyklów produkcyjnych uniemożliwia terminową realizację, wówczas taki konflikt nie może być usunięty przy pomocy automatycznego planowania. W takim przypadku standardowo istnieje np. możliwość skrócenia cyklu produkcyjnego przy zwiększeniu zdolności produkcyjnych lub, jeżeli jest to dozwolone, przesunięcia daty dostawy/terminu wysyłki na zamówieniu sprzedaży. Możliwa jest także redukcja czasów bufora (o ile są one wykorzystywane i taka redukcja jest dozwolona). W przypadku częstego występowania tego typu konfliktów należy zmodyfikować kryteria zarządzania magazynem.
  • Jeśli w marszrutach wykorzystuje się czasy bufora, możliwe jest uwzględnienie tychże czasów również w procesach planowania. Jeżeli wprowadzona zostaje wartość redukcji czasu bufora, a planowanie odbywa się według maksymalnej redukcji czasu bufora, długość cyklów produkcyjnych odpowiednio się zmniejsza.

Proces planowania zapotrzebowania materiałowego

Nowy proces planowania zapotrzebowania materiałowego można rozpocząć w aplikacji Planowanie zapotrzebowania materiałowego za pomocą akcji Przenieś dane planowania i przeprowadź planowanie. Przed rozpoczęciem nowego procesu usuwany jest istniejący zbiór danych dotyczących poprzedniego procesu planowania dla tych samych materiałów.

Po wybraniu akcji Aktualizuj planowanie w aplikacji Zapytanie o zapotrzebowania materiałowe zmodyfikowane dane są ponownie udostępniane do dalszego przetwarzania i/lub dla dalszych czynności. Zmian w ilościach zapotrzebowania (dokonywanych w innych aplikacjach) i kalkulacji korekt zapotrzebowania można dokonywać tak często, jak to jest wymagane.

Po zakończeniu procesu planowania istnieje możliwość wykonania poniższych czynności:

  • Automatycznego wygenerowania propozycji produkcji niezbędnych do dalszego generowania zleceń produkcyjnych
  • Automatycznego wygenerowania propozycji zakupu (zewnętrznych) niezbędnych do dalszego generowania zamówień zakupu lub zapytań ofertowych zakupu
  • Automatycznego wygenerowania propozycji dystrybucji (wewnętrznych, dotyczy jedynie środowisk wielofirmowych) niezbędnych do dalszego generowania zleceń dystrybucji
  • Aktualizacji danych planowania
  • Ponownego określenia pierwotnego i wtórnego zapotrzebowania
  • Zapisania powiązanego zbioru danych dla planowania produkcji

Poniższe procesy wykonywane są w ramach planowania zapotrzebowania materiałowego:

Etapy procesu planowania zapotrzebowania materiałowego

Planowanie zapotrzebowania materiałowego (ustalenie zapotrzebowania i planowanie zasobów) zapewnia możliwość opracowania sposobów przedstawiania wyników planowania na różnych poziomach, w zależności od wymagań powiązanego horyzontu planowania.

Uwaga
Sposób przedstawiania z dokładnością co do dnia jest zawsze wykorzystywany w przypadku prac wewnętrznych.

Możliwa jest ewaluacja poszczególnych opcji w celu opracowania optymalnego asortymentu produkcji i zaplanowania dokładnej charakterystyki obciążenia danych zasobów.

Wynik planowania, czyli zbiór propozycji wskazujących, które artykuły mają zostać wyprodukowane w danym terminie i określających, z jakim zapotrzebowaniem zakupu się to wiąże, może być następnie automatycznie przekonwertowany do propozycji produkcji i zakupu. W środowiskach wielofirmowych artykuły mogą zostać nabyte zarówno od zewnętrznych dostawców, jak i w ramach struktury organizacyjnej. W takiej sytuacji operacja planowania generuje propozycję dystrybucji.

Wszystkie propozycje stanowią podstawę automatycznego generowania zamówień/zleceń (zleceń produkcyjnych, zamówień zakupu i zleceń dystrybucji). Decyzja o sposobie pokrycia zapotrzebowania określana jest ręcznie w danych planowania artykułu.

Planowanie zapotrzebowania materiałowego wykorzystywane jest w sposób „elastyczny” i przeprowadzane jest okresowo (na przykład raz na dzień lub tydzień).

Elastyczność planowania polega na tym, że kolejne, początkowo nieokreślone okresy, nadchodzą stopniowo i mogą być odpowiednio adaptowane do zmieniających się okoliczności (tzw. rewizja budżetu).

Parametryzacja planowania również odzwierciedla to podejście, jako że do rozpoczęcia nowego procesu planowania zapotrzebowania materiałowego wymagane jest zazwyczaj wprowadzenie jedynie nowej daty rozpoczęcia („przesunięcia punktu w czasie”).

Inne informacje, takie jak horyzont planowania, stany magazynowe itp., konieczne do uwzględnienia pierwotnego zapotrzebowania mogą pozostać bez zmian, choć istnieje możliwość ich modyfikacji w dowolnym momencie.

System umożliwia przeprowadzanie dowolnej liczby procesów planowania w tym samym czasie. Umożliwia to na przykład realizację dłuższego procesu planowania zakupu niezależnie od bardziej szczegółowego procesu planowania produkcji na kolejnych kilka dni.

Takie procesy planowania zapotrzebowania materiałowego są równie istotne. Użytkownik musi więc w jasny sposób wyznaczyć uprawnienia dotyczące dalszego przetwarzania wyników planowania w ramach organizacji.

Metoda dialogowa planowania zapotrzebowania materiałowego umożliwia:

  • Wyświetlanie i dostosowywanie zapotrzebowania materiałowego, do czasu osiągnięcia optymalnego asortymentu dla procesu produkcji,
  • Wygenerowanie, wydanie i wysłanie automatycznych propozycji produkcji i wynikających z nich zleceń produkcyjnych oraz wyprowadzenie dokumentów produkcyjnych bez konieczności ręcznego wprowadzania innych danych,
  • Automatyczne przekierowywanie propozycji zakupu, tak aby po ich opracowaniu i zatwierdzeniu przez dział zaopatrzenia zamówienia zakupu zostały utworzone automatycznie,
  • W środowiskach wielofirmowych propozycje i zlecenia dystrybucji również mogą być generowane automatycznie na potrzeby zakupów dokonywanych między lokalizacjami.
Uwaga
Tylko pracownik odpowiedzialny za dane planowanie może następnie przetwarzać wyniki planowania i aktualizować planowanie. Odpowiedzialnego pracownika nie należy mylić z osobą wskazaną dla artykułu w danych dotyczących planowania, której dane wykorzystywane są jako kryterium zapytań o transfer artykułów produkcyjnych w procesie planowania.

Planowanie przeprowadzane jest zgodnie z parametrami określonymi w aplikacji Planowanie zapotrzebowania materiałowego.

Użytkownik może zapisać wyniki planowania zapotrzebowania materiałowego w repozytorium wiedzy i w razie potrzeby załadować je ponownie do dalszego przetwarzania. Import danych związanych z planowaniem z repozytorium wiedzy jest znacznie szybszy niż ponowna konfiguracja planowania przy pomocy danych przeniesionych wcześniej dla operacji planowania.

Serwer planowania, środowisko APS

Zlecenie przetwarzania przypisane do danego serwera aplikacji systemu w ramach jego kolejki przetwarzania, które to zlecenie jest restartowane wraz z restartem serwera SAS, tworzy kontekst dla środowiska APS.

W ramach kolejki rozpoczęty może zostać tylko jeden proces planowania.

Dane planowania odczytywane są podczas transferu danych z bazy OLTP, a następnie przenoszone są do obiektów planowania przy pomocy niezależnego modelu danych. Dane planowania przechowywane są w pamięci głównej. Wyniki planowania można zapisać w tymczasowych obiektach biznesowych.

Ponadto wyniki planowania uzyskuje się w postaci wirtualnej tabeli bezpośrednio w aplikacji raportowej.

Uwaga
Serwer aplikacji APS działa wyłącznie na bazie OLTP.

Zaleca się wykorzystywanie własnego serwera SAS dla planowania zapotrzebowania materiałowego, szczególnie w przypadku większych ilości danych.

Operację planowania definiuje się i uruchamia w aplikacji Planowanie zapotrzebowania materiałowego. Serwer aplikacji APS może zostać uruchomiony w jednym z trzech trybów:

  • Aktualizuj dane planowania

Przeprowadza powtarzalne planowanie. Planowanie zapotrzebowania materiałowego aktualizowane jest w ramach definiowalnych interwałów. Interwał aktualizacji określa się za pomocą parametru i wylicza od zakończenia poprzedniego planowania.

Przykład uwzględnienia interwału aktualizacji w procesie planowania
  • Przeprowadź planowanie

Rozpoczyna i przeprowadza planowanie wraz z wcześniejszym transferem wszystkich danych dotyczących danego planowania.

  • Przygotuj planowanie

Generuje nowe zlecenie przetwarzania, za pomocą którego można przeprowadzić planowanie.

Aplikacja w tle odpowiadająca za planowanie zapotrzebowania materiałowego to Aktualizacja danych planowania i uruchomienie planowania.

Uwaga
Jeżeli planowanie ma być aktualizowane w regularnych interwałach, należy pamiętać, że w trakcie planowania mechanizm nie zwraca odpowiedzi na żadne zapytania (Zapytania o zapotrzebowania materiałowe).

Dokładna procedura odpowiadająca za tworzenie, rozpoczynanie i kończenie planowania opisana została w odrębnych dokumentach.

Dane zapotrzebowania materiałowego

Planowanie zapotrzebowania odbywa się w ramach pamięci głównej. Trwałe wyniki związane z danymi to propozycje planowania i konflikty planowania. Dane planowania zapotrzebowania materiałowego zawierają nietrwałe obiekty, przechowywane w pamięci głównej w trakcie zlecenia przetwarzania.

Po przeprowadzeniu planowania istnieje możliwość zapisania danych planowania wraz z wynikami z pamięci głównej w postaci pliku z kopią bezpieczeństwa w repozytorium wiedzy. Dane te mogą zostać ponownie przesłane do pamięci głównej: w takim przypadku istnieje możliwość pominięcia ponownego transferu i ponownego planowania dzięki odpowiednim parametrom planowania. Jeśli w międzyczasie nie nastąpiła aktualizacja planowania, wyniki planowania są dostępne w pliku z kopią bezpieczeństwa.

Uwaga
Jeśli planowanie zostało w międzyczasie zaktualizowane w pamięci głównej, trwałe wyniki planowania mogą nie zgadzać się z wynikami w pamięci głównej. Spójne propozycje planowania i konflikty są wtedy dostępne dopiero po przeprowadzeniu kolejnego planowania.

Akcje związane z planowaniem i ich wpływ na dane planowania

Poniżej opisano efekty dostępnych akcji związanych z planowaniem:

  • Akcja Przenieś dane planowania i przeprowadź planowanie

Akcja usuwa wszystkie istniejące dane planowania i wykonuje transfer danych do obszaru planowania, wykorzystując bieżące parametry planowania.

Następnie zostaje przeprowadzone planowanie i zapisane zostają konflikty i propozycje planowania.

W przypadku modyfikacji parametru planowania należy wybrać tę akcję, która wywoła określony efekt.

  • Akcja Aktualizuj dane planowania i przeprowadź planowanie

Aktualizuje wszystkie zmiany w danych podstawowych i dokumentach związanych z planowaniem oraz przeprowadza ponowne planowanie. Jest to czynność, którą należy wykonywać regularnie, żeby uwzględnić dokonane zmiany.

  • Akcja Przeprowadź planowanie ponownie

Akcja usuwa istniejące propozycje planowania (pomijając propozycje zakupu, dystrybucji i produkcji) i ponownie przeprowadza planowanie. Akcja ta generuje również nowe propozycje planowania. Powiązane zapotrzebowania wtórne również podlegają operacji ponownego planowania.

Uwaga
Jeśli użytkownik wygenerował już propozycje zakupu, produkcji lub dystrybucji z propozycji planowania, wówczas takie propozycje planowania są flagowane. Z tak oflagowanych propozycji planowania nie można wygenerować kolejnych propozycji zakupu, produkcji lub dystrybucji.

 

Jeżeli wygenerowano odpowiednie propozycje produkcji, zakupu i dystrybucji z propozycji planowania i wykonano czynność Przeprowadź planowanie ponownie, oflagowane propozycje planowania są usuwane i system generuje nowe propozycje planowania, które nie są oflagowane. Następnie nowe propozycje planowania są uwzględniane podczas ponownego generowania propozycji produkcji, zakupu lub dystrybucji (lub przy każdym kolejnym powtórzeniu tych czynności).

Istnieje możliwość ręcznej modyfikacji wyliczonych propozycji planowania. Możliwe jest również wykorzystanie aplikacji Zapytanie o zapotrzebowania materiałowe i przeprowadzenie planowania z uwzględnieniem własnych zmian za pomocą akcji Aktualizuj planowanie.

Akcja Odrzuć zmiany w aplikacji Zapytanie o zapotrzebowania materiałowe ma zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy użytkownik ręcznie wprowadził zmiany w propozycjach planowania i występuje potrzeba ich odrzucenia.

Dodatkowe informacje o akcji Aktualizuj dane planowania i przeprowadź planowanie

Jeśli propozycje zakupu, dystrybucji lub produkcji zostały wygenerowane z propozycji planowania, są one uznawane za niezależne dane. Żeby udostępnić i wykorzystać takie dane w operacji planowania, należy zaznaczyć je za pomocą parametrów planowania.

Propozycje można wybrać i uwzględnić według kategorii i statusu:

Kategoria:

  • Propozycje zakupu
  • Propozycje dystrybucji
  • Propozycje produkcji

Status:

  • Zarejestrowany
  • Zablokowany
  • W opracowaniu
  • Zakończono
Uwaga
Propozycje sprzedaży mogą zostać uwzględnione w operacji planowania jedynie w postaci inicjatorów zapotrzebowania. Propozycje takie nie są generowane w ramach operacji planowania.
Przykład
Użytkownik wygenerował propozycję zakupu z propozycji planowania i zmodyfikował określony dla niej termin i ilość. Zmiana ta ma zostać uwzględniona w innej operacji planowania. Użytkownik automatycznie zmienia status propozycji zakupu na W opracowaniu. Zmiana ręczna brana jest pod uwagę tylko w przypadku, gdy propozycja zakupu uwzględniana jest według parametrów planowania i użytkownik wykona czynność Aktualizuj dane planowania i przeprowadź planowanie. Propozycja zakupu jest następnie rozpatrywana jako pokrycie zapotrzebowania.
Uwzględnianie istniejącej propozycji zakupu w nowej operacji planowania

Jeśli istniejąca propozycja zakupu nie jest wykorzystywana przez operację planowania (propozycja zakupu B w przykładzie), system uznaje ją za nieistniejącą i usuwa ją. Generowane są nowe propozycje planowania. W razie potrzeby możliwe jest wygenerowanie większej ilości propozycji zakupu z nowych propozycji planowania. Planowanie nie ma wpływu jedynie na operację generowania zamówień zakupu z propozycji zakupu (lub zapytań ofertowych zakupu).

Wybrane parametry związane z planowaniem zapotrzebowania materiałowego

Parametry planowania zapotrzebowania materiałowego zapewniają użytkownikowi kontrolę nad operacjami planowania i związanym z nimi transferem danych.

Szczegółowy opis wszystkich parametrów znaleźć można w dokumencie Planowanie zapotrzebowania materiałowego.

Poniżej opisano jedynie niektóre z parametrów.

Horyzont planowania i przesunięcie punktu w czasie

Parametry te umożliwiają użytkownikowi określenie, czy dane planowanie ma być krótko-, średnio- lub długoterminowe. Poprzez ustawienie ujemnego przesunięcia punktu w czasie możliwe jest również zdefiniowanie początku planowania w przeszłości (na przykład na potrzeby testowe).

Planowanie zapotrzebowania materiałowego

Prognoza zapotrzebowania

Po określeniu rodzaju prognozy zapotrzebowania możliwe jest uwzględnienie numerów prognoz w operacji planowania. Na potrzeby symulacyjne można zatem przeprowadzić taką operację na podstawie wielu prognoz. Prognoza zapotrzebowania musi być w pierwszej kolejności zaimportowana zgodnie z rodzajem prognozy.

Podział prognozy

Podział prognozy ma znaczny wpływ na wydajność i zużycie pamięci w trakcie operacji planowania. Wartości prognoz są domyślnie rozdzielane na podstawie prognoz miesięcznych lub tygodniowych, zgodnie z liczbą dni roboczych w danym tygodniu lub miesiącu. Zaleca się rozdział prognoz wyłącznie na jeden dzień danego okresu prognozy.

Kalkulacja prognozy – okres poprzedni

W trakcie kalkulacji prognozy należy odpowiedzieć na pytanie: „W jaki sposób oczekujące zamówienia i dostarczone zapotrzebowania powinny być uwzględnione w bieżącym okresie prognozy?”

Przykład
Przewiduje się, że zapotrzebowanie na kwiecień wyniesie 1000 sztuk. Planowanie rozpoczyna się 10 kwietnia. W ramach operacji planowania powstaje propozycja produkcji 1000 sztuk. Istnieje również zamówienie sprzedaży na 900 sztuk z datą dostawy określoną jako 22 kwietnia. Operacja planowania utworzy propozycję na 1000 sztuk: 900 w ramach zapotrzebowania i 100 w ramach prognozy. Zamówienie sprzedaży zostaje jednak dostarczone wcześniej – 2 kwietnia. W tym momencie musi zostać podjęta decyzja, w jaki sposób należy potraktować zaproponowane 900 sztuk.

Poziom planowania

Magazynowe dane planowania mogą dotyczyć albo dokładnie jednego magazynu, albo wszystkich magazynów jednocześnie. Operacje planowania nie mają wpływu na zarządzanie magazynami. Istnieje możliwość określenia tylko pojedynczego zapotrzebowania na poziomie planowania. Jeśli planowanie ma zostać przeprowadzone dla każdego magazynu przy pomocy kryteriów zarządzania magazynem, należy utworzyć oddzielne operacje planowania dla każdego magazynu. Planowanie odbywa się wtedy na poziomie Artykuł + Magazyn.

Jeśli planowanie przeprowadzane jest na poziomie Artykuł, uwzględniane są kryteria zarządzania magazynem określone dla artykułu (dane planowania). W takim przypadku operacja planowania uwzględnia wszystkie odpowiednie magazyny całościowo, a nie równolegle. Oznacza to, że wykorzystywana jest suma dostępnych ilości ze wszystkich magazynów. Ponadto stany magazynowe, które nie przekraczają poziomu bezpiecznego, nie są uwzględniane, jeśli poziom bezpieczny jest przekroczony we wszystkich pozostałych magazynach.

Dostępne wartości poziomu planowania zawierają:

  • Artykuły

Kryteria zarządzania magazynem: poziom minimalny/sygnalny i wielkości partii (dla zakupu) pobierane są z danych planowania artykułu.

  • Artykuł + Magazyn

Kryteria zarządzania magazynem: poziom minimalny/sygnalny i wielkości partii (dla zakupu) pobierane są z magazynowych danych planowania artykułu.

  • Artykuł właściciela towaru

Kryteria zarządzania magazynem: poziom minimalny/sygnalny i wielkości partii (dla zakupu) pobierane są z danych planowania artykułu właściciela towaru.

  • Magazyn artykułu

Kryteria zarządzania magazynem: poziom minimalny i wielkości partii (dla zakupu) pobierane są z magazynowych danych planowania artykułu określonych dla właściciela towaru.

Aby określić, który inicjator zapotrzebowania lub jakie pokrycie zapotrzebowania ma zostać uwzględnione w danej operacji planowania, wykorzystuje się regułę dostępności; jednocześnie odrębne propozycje planowania, które zostały już zrealizowane, wykluczane są z operacji planowania za pomocą ich statusu.

Planowanie dla zestawów artykułów

System umożliwia wykorzystanie stałych zestawów artykułów w operacjach planowania zapotrzebowania materiałowego.

W aplikacji Artykuły w widoku Planowanie dostępne jest pole Pokrycie zapotrzebowania artykuł zestawu, które umożliwia określenie sposobu uwzględniania zestawień komponentów w operacjach planowania.

Domyślna opcja Składniki powoduje, że propozycje są domyślnie generowane wyłącznie dla kompletnych zestawów artykułów. Zapotrzebowanie określone jest na podstawie dostępności zestawu artykułów. Ilość wynika z dostępności artykułów z najniższą dostępnością, uwzględniając ilości artykułów w zestawie.

Przykład
Zestaw artykułów ZEST4711 składa się z:

Ilość Komponenty Dostępność
1 szt. Artykuł A 20 szt.
2 szt. Artykuł B 25 szt.
2 szt. Artykuł C 30 szt.
1 szt. Artykuł D 18 szt.
2 szt. Artykuł E 50 szt.

Jeśli występuje zapotrzebowanie na 20 sztuk zestawu ZEST4711, nie może być ono pokryte przez artykuły B i C ze względu na brak dostępności artykułów.

Istnieje możliwość dostarczenia jedynie 12 zestawów. Operacja planowania generuje propozycję zakupu 8 sztuk artykułu ZEST4711, a generowane zamówienie zakupu zawiera:

  • 8 szt. ZEST4711
  • 8 szt. artykułu A
  • 16 szt. artykułu B
  • 16 szt. artykułu C
  • 8 szt. artykułu D
  • 16 szt. artykułu E

Zasadniczo powinien nastąpić wzrost stanów magazynowych pewnych artykułów, na przykład w przypadku gdy inne artykuły sprzedawane są oddzielnie. Z drugiej strony, jeśli operacja dotyczy wyłącznie kompletnych zestawów, ustawienia te są poprawne.

Niemniej w powyższym przykładzie bardziej zasadny byłby zakup tylko brakujących komponentów, zgodnie z rzeczywistym zapotrzebowaniem. Jeśli brakuje wszystkich komponentów, istnieje również możliwość kupna kompletnych zestawów.

Jeżeli w danych planowania artykułu dla pola Pokrycie zapotrzebowania artykuł zestawu została wybrana opcja Składniki, wówczas komponenty muszą być zakupione w pierwszej kolejności zanim nastąpi ponowny zakup zestawów.

Planowanie z limitem wydajności

Parametr Limit wydajności w aplikacji Planowanie zapotrzebowania materiałowego może zostać wykorzystany jedynie na potrzeby symulacji planowania z limitem wydajności wszystkich zasobów oraz wynikającej z niej kalkulacji planowanych dat rozpoczęcia dla propozycji produkcji.

Wydajności porządkowane są w kolejności wystąpienia zapotrzebowania.
Jeśli propozycja produkcji, która była uwzględniona w pierwszej kolejności w operacji planowania określa całkowite wydajności zasobów na poziomie daty zapotrzebowania dla artykułu produkcyjnego, wówczas inne propozycje produkcji muszą rozpocząć się w przeszłym terminie.

Planowanie z limitem wydajności

 

 

Szczegóły procesu i dodatkowe informacje

  • Horyzont planowania

Planowanie może zostać przeprowadzone maksymalnie na 5 kolejnych lat oraz dla planowania musi być dostępny kalendarz firmy.

Uwaga
Ze względu na wsteczne i wynikającą z niego konieczność utworzenia tymczasowej dostępności zasobów, która może również sięgać wstecz (maksymalnie 5 lat), powinien istnieć również kalendarz zakładowy za okres przeszły.
  • Okresy planowania

Oprócz horyzontu planowania, operacje planowania zapotrzebowania materiałowego wspierają również inny rodzaj okresu planowania – okres poprzedni. Wyświetla on sumę wszystkich bieżących zapotrzebowań występujących przed pierwszym okresem planowania.

Wykorzystywany okres to data bieżąca minus 1 rok.

  • Kalendarz firmy

Definicje kalendarza firmy muszą być dostępne na okres wyliczony jako data bieżąca minus 1 rok do końca horyzontu planowania. W celu pokrycia maksymalnego okresu planowania zalecane jest wprowadzenie kalendarza firmy na 5 lat do przodu.

  • Net change

Aplikacja Planowanie zapotrzebowania materiałowegoAktualizuj dane planowania i przeprowadź planowanie, aplikacja Zapytanie o zapotrzebowania materiałoweAktualizuj planowanie:

Jeśli występują zmiany w zapotrzebowaniu wtórnym dotyczące części lub surowców i jeśli zmiany te wynikają z ręcznych modyfikacji zapotrzebowania na wyższych poziomach produkcji, takie modyfikacje zapotrzebowania są ignorowane, a uwzględniane są wyłącznie ilości zapotrzebowania wyliczone na nowo.

  • Wymagania dotyczące planowanych terminów zakupu/produkcji

Wymagania dla produkcji uwzględniane są w każdym okresie planowania zgodnym z planowaną datą ukończenia. Propozycje zakupu wyświetlane są w każdym okresie planowania, w którym powinny być one udostępnione.

  • Stopień planowania/Kryteria zarządzania magazynem

Jeśli wybrany stopień planowania to Artykuł + Magazyn, wówczas kryteria zarządzania magazynem dotyczące minimalnego stanu zapasów oraz wielkości partii (dla zakupu) pobierane są z danych magazynowych dotyczących planowania artykułu wyłącznie w przypadku, gdy wybrano jeden magazyn.

W przeciwnym wypadku kryteria te pobierane są z danych planowania artykułu.

Inicjatorem zapotrzebowania staje się większy ze stanów zapasów − minimalny lub bezpieczny − pod warunkiem, że informacje o obu stanach uwzględniono w operacji planowania (w ramach danych planowania artykułu). Termin, w którym stan zapasów spada poniżej stanu sygnalnego, staje się terminem zamówienia.

Niemniej, jeśli stan magazynu spada poniżej stanu minimalnego, wówczas ten termin staje się datą dostawy.

Jeśli obecny stan zapasów jest niższy niż stan minimalny/sygnalny, wówczas generowana jest propozycja zakupu/produkcji w ramach pierwszego okresu planowania; wyjątkiem jest sytuacja, gdy obowiązuje czas utrwalenia.

  • Przesunięcie czasu planowania

Przesunięcie czasu planowania jest okresem określonym w ramach danych produkcyjnych artykułu, w którym to okresie operacje planowania zapotrzebowania materiałowego nie generują żadnych propozycji zakupu lub produkcji, co oznacza, że planowane zapotrzebowanie może przyjąć wartość ujemną.

Propozycje zapotrzebowania generowane są w ramach pierwszego okresu planowania po upłynięciu czasu utrwalenia.

Czas utrwalenia wyliczany jest po pierwszym okresie planowania.

  • Typ harmonogramu

Planowanie zapotrzebowania materiałowego wykorzystuje harmonogramowanie wstecz jako typ harmonogramu (jest to domyślne ustawienie bez ograniczenia zdolności produkcyjnej). Istnieje również możliwość planowania przy pomocy harmonogramowania wstecz z uwzględnieniem ograniczenia zdolności produkcyjnej.

Jeśli dla operacji planowania obowiązuje ograniczenie zdolności produkcyjnej, planowanie zasobów odbywa się w dowolnej kolejności, a zasoby, które zostały już wykorzystane w ramach operacji planowania, nie są już dostępne. W okresie poprzednim harmonogramowanie wstecz przesuwa terminy jeszcze dalej, na wypadek zbyt niskich zdolności produkcyjnych, co prowadzi do konfliktów w procesie przygotowania materiałów. Dlatego też planowanie z ograniczeniem zdolności produkcyjnej lub dla niskich zdolności produkcyjnych nie jest praktycznym rozwiązaniem.

  • Stałe ilości/okresy

Stałe ilości oraz stałe okresy uwzględniane są dokładnie raz na jeden okres planowania w ramach operacji planowania zapotrzebowania materiałowego. Wynika to z faktu, że dokładnie jedno zlecenie produkcyjne jest generowane dla każdego okresu planowania.

  • Wielkość partii

W ramach propozycji zakupu pobierana jest wielkość partii z danych planowania artykułu i/lub z danych magazynowych dla planowania artykułu (pobierana jest wtedy wielkość partii zakupu).

W przypadku propozycji produkcji uwzględniana jest metoda wielkości partii.

  • Propozycje zakupu

Istniejące propozycje zakupu z pochodzeniem określonym jako Propozycja zakupu z planowania interpretowane są jako zaplanowane wydania. Niemniej, muszą być one uwzględnione w ramach operacji planowania według parametru ograniczenia.

  • Propozycje zakupu/produkcji/dystrybucji

W przypadku artykułów bez określonych danych produkcyjnych propozycje zakupu generowane są zewnętrznie (wewnętrzne generowanie dotyczy propozycji dystrybucji).

Natomiast w przypadku artykułów z określonymi danymi produkcyjnymi propozycje zakupu (wewnętrzne/zewnętrzne) lub produkcji generowane są w zależności od ustawienia Pokrycie zapotrzebowania w danych planowania artykułu, w sekcji Dane produkcyjne. W takich sytuacjach możliwa jest zmiana metody pokrycia zapotrzebowania.

  • Zlecenia produkcyjne/Uruchamianie

Zlecenia produkcyjne, które nie zostały jeszcze uruchomione, inicjowane są w trakcie planowania zapotrzebowania materiałowego w ramach zbioru danych planowania.

Sposób uwzględniania statusów określa się w ramach reguły dostępności.

  • Prognozy zapotrzebowania

Ilości zapotrzebowania wynikające z tygodniowych lub miesięcznych prognoz zapotrzebowania wyliczane są (a zatem dzielone na równe części według ilości) na podstawie dni roboczych zgodnych z kalendarzem firmy w celu uwzględnienia tych ilości w operacjach planowania zapotrzebowania materiałowego.

Prognozy zapotrzebowania nie są uwzględniane w ramach przesunięcia czasu planowania. Jeśli nie zdefiniowano żadnych dni roboczych dla danego tygodnia w kalendarzu firmy, uwzględniane jest całkowite tygodniowe zapotrzebowanie wynikające z prognozy dla ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dany tydzień.

  • Porównywanie prognoz i wydań

W celu określenia pierwotnego zapotrzebowania porównywane są skumulowane ilości zapotrzebowania pochodzące z prognoz zapotrzebowania i ofert lub zamówień sprzedaży. Uwzględniane jest większe zapotrzebowanie w ramach danego okresu.

  • Podział zlecenia

Jeśli opcja Ustawienie podziału została wybrana dla artykułu produkcyjnego, dzielenie następuje w trakcie generowania propozycji produkcji. Harmonogramowanie odbywa się wstecz lub wprzód, a data początkowa i końcowa określana jest według przedziału dla operacji dzielenia.

  • Obowiązywanie struktur produkcyjnych

W trakcie określania wtórnego zapotrzebowania określane są wyłącznie pozycje struktury produkcyjnej:

  • których zastosowanie określono jako Wszystkie lub Planowanie,
  • które obowiązują w ramach planowanej daty zapotrzebowania dla poprzedzającego artykułu.

W trakcie aktywowania zleceń produkcyjnych, które nie zostały uruchomione, końcowa data zleceń produkcyjnych wykorzystywana jest w celach weryfikacyjnych. Dane oznaczone jako usunięte lub artykuły oznaczone jako Zablokowane nie są uwzględniane w ramach pierwotnego zapotrzebowania w operacjach planowania.

  • Rezerwacje

Jeśli zapasy artykułu zostały zarezerwowane, wówczas rezerwacje tych zapasów redukują ogólnodostępne stany magazynowe. W takim przypadku operacje planowania zapotrzebowania materiałowego uwzględniają wyłącznie wyznaczone, dostępne stany magazynowe.

Zapotrzebowania pokryte przez rezerwacje nie są już uwzględniane w ramach planowania. W przypadku prognoz zapotrzebowania uwzględnia się wszystkie zapotrzebowania. Kalkulacja prognozy przeprowadzana jest ponownie dla zapotrzebowań, niezależnie od powiązanych z nimi rezerwacji. W takim wypadku ilość prognozowana pomniejszana jest o ilości zapotrzebowania pokryte przez rezerwację.

Ilości zarezerwowane prezentowane są w aplikacji Zapytanie o zapotrzebowania materiałowe.

Planowanie dla wszystkich lokalizacji w środowisku wielofirmowym

Operacje planowania przeprowadzane są oddzielnie dla każdej z lokalizacji, również w środowisku wielofirmowym. W trakcie planowania należy określić dokładnie te lokalizacje, które mają być uwzględnione. Jeśli generowane są wewnętrzne propozycje zakupu, tworzone jest dodatkowe zapotrzebowanie dla drugiej lokalizacji. Lokalizacja ta musi być dostępna dla operacji planowania. Zapotrzebowanie powstające na potrzeby innej lokalizacji standardowo nie jest powiązane z kolejnymi propozycjami. Kolejne propozycje dla takiego zapotrzebowania wystąpią jedynie w przypadku, gdy dla tej lokalizacji przeprowadzana jest inna operacja planowania.

W celu połączenia tych trzech etapów, należy wybrać dla obiektu opcję planowania Dla wszystkich lokalizacji.

Objaśnienia do kalkulacji zapotrzebowania dla wszystkich lokalizacji

Zapotrzebowanie materiałowe nie musi koniecznie dotyczyć wszystkich lokalizacji w środowisku wielofirmowym. Możliwe jest również przeprowadzenie planowania dla każdej lokalizacji oddzielnie i pokrycie zapotrzebowań tych lokalizacji poprzez produkcję i zakup od firm zewnętrznych. W takim przypadku propozycje dystrybucji nie są generowane podczas planowania. Równocześnie istnieje możliwość planowania dla wielu lokalizacji w tym samym czasie, ale każda z nich musi mieć określone własne magazyny.

Jeśli we wszystkich lokalizacjach zapotrzebowanie pokrywane jest poprzez wewnętrzny zakup, wykorzystywane są propozycje dystrybucji.

Przykład
W lokalizacji Monachium występuje zapotrzebowanie (utworzone na podstawie zamówienia sprzedaży) na pewną ilość artykułu dla powiązanego z tą lokalizacją magazynu Schwabing, które to zapotrzebowanie powinno zostać pokryte poprzez zakup wewnętrzny.

Następnie operacja planowania dla tego artykułu oblicza ilość i termin dla propozycji dystrybucji. W wyniku tej propozycji może zostać utworzone zlecenie dystrybucji, które zainicjuje przesunięcie odpowiednich ilości zapotrzebowania powiązanych z danym artykułem; ilości te zostaną przesunięte z magazynu Hanower w lokalizacji Hanower do magazynu Schwabing w lokalizacji Monachium.

Jeśli taka propozycja dystrybucji przesłana zostanie do działu planowania i zostanie przeprowadzone nowe planowanie, zapotrzebowanie będzie dotyczyć magazynu Hanower w lokalizacji Hanower. Artykuł produkowany jest w lokalizacji Hanower (pokrycie zapotrzebowania Produkcja). Dane dla propozycji produkcji wyliczane są w tej lokalizacji wraz z następnym uruchomieniem operacji planowania.

 

Przykład propozycji dystrybucji (w ramach przedsiębiorstwa)

Jeśli w aplikacji Planowanie zapotrzebowania materiałowego zaznaczono parametr Rachunek zapotrzebowania wszystkich lokalizacji, wówczas zapotrzebowanie dla lokalizacji magazynu Hanower wyliczane jest w trakcie planowania zgodnie z ilością wymaganą przez propozycję dystrybucji, aby umożliwić natychmiastową kalkulację danych dla propozycji produkcji.

Uwaga
Za planowanie odpowiada lokalizacja, która została określona jako główny dostawca w danych planowania artykułu. Jeśli artykuł ma być nabyty wewnętrznie, głównym dostawcą zdefiniowanym w danych zakupu dla artykułu musi być wewnętrzna organizacja zarządzająca magazynem. Operacja planowania zaproponuje dokładnie tę lokalizację dla wewnętrznego zakupu.
Przykład
Użytkownik może alternatywnie (lub dodatkowo) dokonać zakupu z innych lokalizacji, wykorzystując aplikację Zapytanie o zapotrzebowania materiałowe, gdzie należy wprowadzić ilości zapotrzebowania z innych lokalizacji i zaktualizować planowanie. Jako opcjonalne lokalizacje dla wewnętrznego zakupu rekomendowane są lokalizacje podane w danych dostawców odpowiedniego artykułu.

Jako czas transportu dla właściwego przesunięcia międzymagazynowego wykorzystywany jest wewnętrzny czas odnowienia zapasów (podany w dniach roboczych) wprowadzony dla artykułu w danych planowania z perspektywy organizacji docelowej 90310.

W przypadku opcjonalnych wewnętrznych operacji zakupu z innych lokalizacji wykorzystywany jest natomiast czas transportu z danych sprzedaży artykułu i/lub danych klientów artykułu (gdzie klient = organizacja docelowa 90310) dla organizacji źródłowej 92000.

Jeśli czas transportu nie został zdefiniowany w ramach tych danych, wykorzystuje się czas transportu z danych partnera (dane klienta = organizacja docelowa 90310). Podczas wyszukiwania wykorzystywana jest następująca kolejność: dane klienta, dane klasyfikacji klienta. Jeśli w ramach tych danych nie został określony również czas transportu, wykorzystuje się czas transportu z aplikacji Konfiguracja (również z perspektywy organizacji źródłowej 92000).

Propozycje dystrybucji

Propozycje dystrybucji generowane są w aplikacji Tworzenie propozycje dystrybucji przy pomocy danych z propozycji dystrybucji istniejących w obszarze planowania w związku z planowanym zakupem wewnętrznym. Takie propozycje dystrybucji mogą być następnie edytowane w tej aplikacji.

Organizacje biorące udział w wewnętrznej operacji zakupu wraz z określonymi dla nich rolami partnera:

 

Organizacje logistyczne muszą odgrywać rolę dostawcy lub klienta. Zakup wewnętrzny może odbyć się w ramach jednej firmy lub w ramach wszystkich firm. Organizacje logistyczne niekoniecznie muszą być w tym samym czasie organizacjami sprzedażowymi lub zakupowymi.

Jako organizacje opcjonalne dla zakupów wewnętrznych wyznaczani są dostawcy będący wewnętrznymi organizacjami, którzy zostali określeni dla artykułu. Wyżej wspomniane dane muszą być określone również dla tych dostawców.

 

 

 

Czy ten artykuł był pomocny?