Spis treści
Rodzaje zleceń produkcyjnych
Definicje
- Zlecenie produkcyjne – stanowi podstawę całego procesu produkcyjnego.
W zleceniu produkcyjnym definiowane jest, który produkt ma zostać wyprodukowany, w jakiej ilości i w jakim terminie. Zlecenia produkcyjne w CEE można tworzyć ręcznie, generować na podstawie innych produkcyjnych, planowania materiałowych lub . Podczas wysyłania zleceń produkcyjnych tworzone są niezbędne rezerwacje materiałów, operacji i zasobów.
Zlecenie produkcyjne może być również wykonane częściowo poza firmą, proces ten nazywany jest produkcją zewnętrzną (obcą). Proces ten może być także obsługiwany w zleceniu produkcyjnym. - Rodzaje zleceń produkcyjnych – służą do identyfikacji zleceń produkcyjnych. Typy zleceń zawierają także wartości domyślne dla docelowych zleceń produkcyjnych, do których są używane.
Aplikacja
W aplikacji Rodzaje zleceń produkcyjnych można zdefiniować ogólne ustawienia, a także szczegóły dotyczące zakupu materiałów i dokumentów, które będą wydane.
W aplikacji użytkownik ma do wyboru następujące pola:
- Rodzaj – unikalny identyfikator zlecenia produkcyjnego. Ta identyfikacja jest używana w innych aplikacjach, aby umożliwić użycie prawidłowego typu zlecenie produkcyjnego, a tym samym w celu zastosowania określonych wartości domyślnych i ustawień.
- Opis – dodatkowa nazwa lub charakterystyka
- Zakres – zakres liczb, którego system używa do automatycznego generowania numeru dla nowych zleceń
- Magazyn produkcyjny – ten magazyn jest używany domyślnie w nagłówku zlecenia produkcyjnego. Dozwolone są tylko magazyny bez dodatkowego podziału (strefy magazynowe, lokalizacje magazynowe)
- Klucz księgowania rozchodu należy wybrać istniejący klucz dla procesów księgowych
- Priorytet zleceni– służy jako kryterium sortowania w listach produkcyjnych
- Typ harmonogramu – dostępne są następujące typy:
o Do przodu o jeden poziom
o Wstecz o jeden poziom
o Do przodu o wiele poziomów
o Wstecz o wiele poziomów
o Do przodu o wiele poziomów w kolejności
o Wstecz o wiele poziomów w kolejności
Wybrana kategoria planowania jest używana jako domyślna podczas procesu produkcji. Wartość domyślna to Wstecz o jeden poziom. - Z limitem zdolności produkcyjnej – jeżeli ta funkcja jest aktywowana, w zleceniu brane są pod uwagę aktualne zasoby. Wartość domyślna to .
- Kilkustopniowe uruchomienie według danych dyspozycji – Wartość domyślna to
- Wymagane ręczne odniesienie do zlecenia – Wartość domyślna to Nieaktywne
- Rodzaje zlecenia zakupu – pole jest wymagane do automatycznego generowania zamówień zakupu dla operacji zewnętrznych
- Automatyczna informacja zwrotna – należy wybrać etap procesu (punkt czasowy), w którym ma nastąpić dowolny, zdefiniowany automatyczny raport.
Zlecenia produkcyjne
Przegląd procesów
W procesach produkcyjnych szczególną wagę przywiązuje się do wysyłania zleceń, w trakcie których organizowane są niezbędne rezerwacje materiałowe, a dyspozycja zdolności produkcyjnych odbywa się na podstawie rozdzielczości struktur produkcyjnych (zestawienia materiałowe, plany pracy i plany produkcji).
Aplikacja
Aplikacja Zlecenia produkcyjne służy do tworzenia i przetwarzania zleceń produkcyjnych. Zlecenie produkcyjne jest podstawowym elementem procesu produkcyjnego. Zawiera wymogi dostarczenia produkcji, materiałów lub usług
w określonej ilości i w określonym czasie.
Zlecenie produkcyjne określa operacje zasoby oraz komponenty materiałowe użyte do wyprodukowania określonej ilości towaru.
W aplikacji znajdują się następujące pola do wyboru:
Typ zlecenia produkcyjnego i numer zlecenia produkcyjnego służą do identyfikacji. Oprócz tego wyświetlany jest podsumowanie statusu zlecenia produkcyjnego i opis.
- Numer – unikalna identyfikacja zlecenia produkcyjnego. Składa się z dwóch informacji: rodzaju zlecenia produkcyjnego w lewym polu i numeru zlecenia produkcyjnego w prawym polu.
- Opis – dodatkowa nazwa lub opis dla zlecenia produkcyjnego
- Artykuł produkcyjny – przedmiot do wyprodukowania. Artykuł musi posiadać dane dotyczące produkcji.
o Statusy:
-W opracowaniu
-Operacje: Niewymagany
-Status uruchomienia: Nieuruchomiony
-Dostępy produkcji: Niewymagany
-Zadanie: Nie wydawaj dokumentów pracy
-Dostępność materiału: Bez kontroli - Plan – Ilość – planowana ilość artykułu do wyprodukowania wraz z jednostką
- Nadruk – identyfikator głównego elementu, który ma zostać wyprodukowany. Przypisanie nadruku jest możliwe tylko dla elementów zarządzanych za pomocą nadruków – podany nadruk musi już istnieć dla artykułu. Uwaga: W przypadku towarów zarządzanych przy użyciu numerów seryjnych przypisanie nadruku jest możliwe tylko wtedy, gdy docelową ilością jest 1.
- Ilość rzeczywista – po wyświetleniu komunikatu o zakończeniu produkcji, wyświetlana jest zgłoszona lub wyprodukowana rzeczywista ilość.
- Nośnik kosztów – należy wybrać dostępną jednostkę kosztów. Jeśli nie wybrano nośnika kosztu, nośnik wprowadzony do danych produkcji towaru jest traktowany jako domyślny.
Nowy nośnik kosztów jest dodawany automatycznie do zlecenia produkcyjnego i danych produkcji towaru. Domyślną wartością dla generowania nośnika kosztu jest numer pozycji. Nośniki kosztów to wyprodukowane elementy lub poprzednicy (np. projekty). Nośniki kosztów określają przyczynę powstania kosztów.
Przypisanie jednostek kosztów jest możliwe tylko wtedy, gdy aktywowana jest struktura „Kontrolowanie”.
- Ilość braków – ilość materiałów zniszczonych podczas operacji wytwarzania lub przetwarzania. W tym polu wyświetla się ilość po otrzymaniu braków z produkcji artykułów lub po zaksięgowaniu ilości braków w aplikacji Zgłaszanie braków.
- Magazyn produkcyjny – w tym polu należy określić magazyn produkcyjny. Dozwolone są tylko magazyny bez dodatkowego podziału (strefy magazynowe, lokalizacje magazynowe). Wartość domyślna jest określona w typie zlecenia produkcyjnego. Magazyn produkcyjny można zmienić tylko wtedy, gdy pozycje materiałowe nie zostały jeszcze wprowadzone do tabeli pozycji zamówienia zlecenia produkcyjnego.
- Magazyn przyjęcia – jest określany w zestawieniu materiałowym lub standardowy magazyn pozycji produkcyjnej jest używany jako domyślny dla magazynu przyjęć. W tym magazynie odbywa się odbiór towarów dla produkcji głównego artykułu. Jeśli magazyn przyjęć nie zostanie wprowadzony, obowiązują następujące zasady: Wartość domyślna jest pobierana z zestawienia materiałowego. Jeśli wartość domyślna nie jest przechowywana, jest pobierana z danych produkcji towaru lub z rodzaju zlecenia produkcyjnego.
- Organizacja logistyczna – jeśli wielofirmowość jest nieaktywna w aplikacji Konfiguracja, w tym polu wyświetlany jest aktywny klient OLTP. Jeśli aktywowano wielofirmowość aplikacji Konfiguracja, w tym polu wyświetlana jest organizacja odpowiedzialna za produkcję.
- Pracownik odpowiedzialny – definiuje pracownika firmy jako osobę kontaktową. Pracownik musi zostać wpisany jako „pracownik wewnętrzny”, a zatem przypisany do firmy wewnętrznej.
- Pozycja zlecenia sprzedaży – służy do łączenia ręcznie utworzonych zleceń produkcyjnych z elementami zamówienia zlecenia sprzedaży. Pole jest aktywowane za pomocą typu zlecenia produkcyjnego. Jeśli pole jest aktywowane, jest to pole wymagane.
- Metoda produkcji – prawidłowa metoda produkcji dla elementu produkcyjnego. Uwaga: To pole jest widoczne tylko wtedy, gdy praca z metodami produkcji jest określona w Konfiguracji.
- Zestawienie materiałowe – zestawienie materiałowe, które ma być wykorzystane. Można wprowadzać tylko zestawienia materiałów, które są zgodne z danymi produkcji towaru. Uwaga: To pole jest widoczne tylko wtedy, gdy praca z metodami produkcji jest określona w Konfiguracji.
- Plan pracy – Uwaga: To pole jest widoczne tylko wtedy, gdy praca z metodami produkcji jest określona w Konfiguracji.
Sekcja Harmonogramowanie
- Typ harmonogramu – kategoria określona w typie zlecenia produkcyjnego jest używana jako domyślna dla tego pola. Możliwe są następujące opcje:
- Wprzód jednostopniowo
- Wstecz jednostopniowo
- Wprzód wielostopniowo
- Wstecz wielostopniowo
- Wprzód wielostopniowo w zleceniu
- Wstecz wielostopniowo w zleceniu
- Redukcja czasu bufora – okresy bezczynności występujące podczas operacji można skrócić do maksymalnej redukcji czasu bufora (0-100%)
- Z limitem zdolności produkcyjnej – jeżeli to pole jest odznaczone, przyjmuje się, że wszystkie zasoby są dostępne.
- Czas przestoju przed przyjęciem na magazyn – w tym polu można określić czas przestoju
- Najwcześniejszy początek – żądana data rozpoczęcia zlecenia produkcyjnego
- Koniec najpóźniej
- Data rejestracji – wyświetla datę rejestracji
- Aktualny początek – wyświetla aktualny początek
- Aktualny koniec – wyświetla aktualny koniec
- Data załatwienia – termin realizacji jest wprowadzany automatycznie w tym polu.
Daty rozpoczęcia i zakończenia
Daty rozpoczęcia i zakończenia są ustalane lub obliczane w różny sposób,
w zależności od kategorii harmonogramu oraz w zależności od struktur produkcyjnych elementu produkcyjnego. Domyślnie najwcześniejszy początek jest zawsze wypełniony bieżącą datą.
Obliczone daty mogą w niektórych przypadkach różnić się w zależności od wysyłki, konkretnych profili wydajności i wykorzystania zasobów.
W tej sekcji dostępne są następujące pola:
- Plan produkcyjny
- Wykaz
- Data uruchomienia
- Priorytet zlecenia
- Metoda produkcji
- Plan pracy
- Priorytet dostawy
Sekcja Teksty
Dodatkowe teksty dla całego zlecenia produkcyjnego można utworzyć w sekcji Teksty. Są one zwykle używane do wydruków w celu dodania tekstów do dokumentów.
Sekcja Klasyfikacje
Do zlecenia produkcyjnego można przypisać maksymalnie pięć klasyfikacji (hierarchii) zlecenia produkcyjnego. Istniejące klasyfikacje (klasyfikacje zleceń produkcyjnych od 1 do 5) można przypisać do zlecenia produkcyjnego. W razie potrzeby można także utworzyć nowe klasyfikacje za pomocą menu kontekstowego (należy kliknąć prawym przyciskiem myszy). Dane mogą być
uporządkowane i ustrukturyzowane dla wszelkich analiz i zapytań na podstawie przypisania do klasyfikacji.
Różne typy pozycji są dostępne także w tabeli zlecenia produkcyjnego:
- Rezerwacje materiałów
- Rezerwacje operacji
- Operacje zewnętrzne (tylko dla produkcji zewnętrznej)
- Materiał dostarczony dostawcy (dla produkcji zewnętrznej)
- Rezerwacje zasobów
- Pozycje produktów równoległych
Sekcja Wydanie dowodu
W razie potrzeby dla zlecenia produkcyjnego można wydrukować następujące dokumenty:
- Dowód produkcyjny
- Karta obiegowa
- Karta pracy
- Lista prac
- Specyfikacja materiału
Więcej informacji na temat w dokumentów zlecenia produkcyjnego można znaleźć w dokumentacji dokumentów produkcyjnych.