Raport: Francuski plik księgowy (FEC)

Opis zagadnienia

Organizacje prowadzące francuską księgowość muszą przesyłać dane księgowe do kontroli skarbowej za każdy okres obrachunkowy w postaci pliku księgowego (FEC). W Comarch Financials Enterprise służy do tego aplikacja w tle Raport: Francuski plik księgowy (FEC), która jest dostępna dla wszystkich organizacji z aktywowaną funkcją Księgowość finansowa i podfunkcją Księgowość finansowa Francja w aplikacji Konfiguracja.

Niniejszy dokument zawiera opis aplikacji Raport: Francuskie pliki księgowe (FEC).

Definicje pojęć

Aplikacja w tle

Aplikacja w tle to aplikacja wykonywana bez interakcji z użytkownikiem. Można ją uruchomić za pomocą zlecenia przetwarzania, bezpośrednio lub za pomocą innej aplikacji.

Opis aplikacji

Aplikacja służy do udostępnienia na potrzeby kontroli skarbowej zapisów na kontach księgowych w formie pliku księgowego określonego we francuskich przepisach podatkowych. Za pomocą ustawień parametrów użytkownik decyduje, które zapisy księgowe będą uwzględnione w eksporcie do pliku oraz czy plik ma być utworzony w jego finalnej wersji.

Ponadto istnieje możliwość podziału pliku eksportu na miesiące, kwartały lub półrocza. Za pomocą przycisku [W tle] użytkownik uruchamia zlecenie przetwarzania, które zapisuje dane w zależności od ustawień podziału pliku w jednym lub w wielu plikach księgowych w formacie CSV.

Nazwa plików księgowych jest ustawowo uregulowana i składa się z numeru SIREN (9-cio cyfrowy identyfikator organizacji bez białych znaków), stałej wartości FEC oraz daty końcowej okresu księgowego w formacie YYYYMMDD ({SIREN}FEC{YYYYMMDD}).

Przykład
Jeśli wersja pliku księgowego dla organizacji o numerze SIREN 123456789 zostanie wystawiona na koniec roku obrachunkowego 2015 bez podziału, otrzyma nazwę pliku 123456789FEC20151231. Ponadto podczas eksportu finalnej wersji pliku ustawienie Utworzono oraz data eksportu zapisywane są w danym okresie obrachunkowym.

Jeśli eksport pliku księgowego nie tworzy finalnej wersji pliku, nazwa pliku zostanie poprzedzona stałą EXTRAIT. Przykładowy plik bez podziału otrzyma wtedy nazwę EXTRAIT23456789FEC20151231.

W przypadku podziału pliku księgowego do nazwy pliku zostanie dołączona odpowiednia wartość wskazująca na rodzaj podziału. Poniżej znajdują się przykłady plików eksportu z podziałem na określone okresy czasu.

  • Eksport z podziałem na miesiące:

Do nazwy pliku zostanie dodana dwucyfrowa wartość odpowiadająca miesiącowi należącemu do roku obrachunkowego. I tak na przykład podczas eksportu niefinalnej wersji pliku na koniec czerwca roku obrachunkowego 2015 plik eksportu danych dla pierwszego miesiąca będzie miał nazwę EXTRAIT23456789FEC20150630_01.

  • Eksport z podziałem na kwartały:

Do nazwy pliku zostanie dodana wartość składająca się z dwóch znaków: numeru eksportowanego kwartału należącego do roku obrachunkowego oraz litery T jak trimestre (kwartał). I tak na przykład podczas eksportu niefinalnej wersji pliku na koniec czerwca roku obrachunkowego 2015 plik eksportu danych dla drugiego kwartału będzie miał nazwę EXTRAIT23456789FEC20150630_2T.

  • Eksport z podziałem na półrocza:

Do nazwy pliku zostanie dodana wartość składająca się z dwóch znaków: numeru eksportowanego półrocza należącego do roku obrachunkowego oraz litery S jak semestre (półrocze). I tak na przykład podczas eksportu niefinalnej wersji pliku na koniec roku obrachunkowego 2015 plik eksportu danych dla drugiego półrocza będzie miał nazwę EXTRAIT23456789FEC20151231_2S.

Parametry

Aplikacja w tle zawiera następujące parametry:

  • Folder wydania – folder eksportu lub katalog (kstore), w którym zostanie zapisany wygenerowany plik księgowy. Jeśli w aplikacji Konfiguracja jest ustawiony folder eksportu, to będzie on wartością domyślną w tym polu.
  • Organizacja – organizacja, której dotyczą eksportowane dane księgowe. W danych konfiguracyjnych partnera organizacja posiadać numer SIRET (unikalny numer identyfikacyjny siedziby firmy) jako numer identyfikacji podatkowej. Na podstawie tego numeru ustala się 9-cyfrowy numer SIREN dla nazwy pliku eksportu.
  • Okres księgowania do – w polu należy podać okres księgowy, do końca którego mają być eksportowane dane księgowe. W przypadku eksportu wersji finalnej pliku należy podać ostatni okres księgowy zamkniętego okresu obrachunkowego. Okresy przeniesione otwarte są niedozwolone jako okresy obrachunkowe.
  • Standard księgowania – w tym polu należy wskazać standard księgowania, który ma być uwzględniony w eksporcie danych
  • Utworzenie/Wydruk finalnej wersji pliku – za pomocą tego parametru użytkownik ustala, czy plik księgowy FEC ma zostać utworzony i wyeksportowany w wersji finalnej. Ta opcja jest możliwa tylko dla zamkniętych okresów obrachunkowych. W wersji finalnej nazwa pliku FEC i narastająco nadawany numer FEC są przenoszone i zapisywane księgowaniach CFE. W danym okresie obrachunkowym finalna wersja FEC otrzymuje status Utworzona i adnotację o dacie jej eksportu.
  • Podział pliku wydania – ustawienie w tym polu decyduje o ewentualnym podziale pliku eksportu

Dostępne opcje:

    • Bez podziału
    • Podział wg miesięcy
    • Podział wg kwartałów
    • Podział wg półroczy

W zależności od wybranego ustawienia podziału pliku dane księgowe będą wyeksportowane do jednego lub do wielu plików księgowych w formacie CSV.

Czy ten artykuł był pomocny?