Zlecenia magazynowe

Aplikacja Zlecenia magazynowe umożliwia mapowanie w systemie zleceń magazynowych i powiązanie ich z innymi aplikacjami oraz jednostkami i procesami biznesowymi.

O tym, jaką rolę w tym procesie odgrywają typy zleceń magazynowych i jak należy je wygenerować lub wprowadzić w systemie, można przeczytać w artykule Rodzaje zleceń magazynowych. Instrukcje dotyczące zleceń magazynowych, np. dotyczące raportowania zleceń magazynowych, znajdują się w artykule Instrukcja: Zlecenia magazynowe.

Definicje pojęć

Specyfikacja – pozwala na identyfikację konkretnego artykułu. Na przykład telewizor jest identyfikowany nie tylko na podstawie swojego numeru artykułu, lecz także na podstawie numeru seryjnego, dzięki czemu taki artykuł jest unikalny. System wspiera specyfikacje: szarża produkcyjna, partia i numer seryjny.

Jednostka ładunkowa – grupa artykułów w lub na odpowiednich środkach załadunku w celu składowania lub wysyłki. Jednostka ładunkowa może zawierać również inne jednostki ładunkowe.

Zlecenie magazynowe instrukcje dotyczące transportu zapasów artykułów. Zlecenie magazynowe określa, który towar i w jakiej ilości ma być przetransportowany ze strefy magazynowej, z miejsca składowania lub z magazynu do innego miejsca. Ręczne zlecenie magazynowe jest tworzone w postaci dyspozycji magazynowej

Magazyn – logicznie lub fizycznie wydzielony obszar, w którym przechowywane są artykuły. Jeżeli w aplikacji Konfiguracja aktywowane jest zarządzanie miejscami składowania, to magazyn może być dodatkowo podzielony na strefy magazynowe i miejsca składowania. Dokładna struktura magazynu jest określana przez organizację logistyki magazynowej.

Miejsce składowania – określa dokładne miejsce w magazynie, w którym można przechowywać artykuły. Miejsce składowania znajduje się zawsze na magazynie w strefie magazynowej i jest dokładnie określone na podstawie rzędu, poziomu i numeru miejsca składowania. Każde miejsce składowania posiada typ miejsca składowania, który określa sposób jego wykorzystania. Istnienie miejsc składowania jest warunkiem koniecznym dla ich kontroli.

Strefa magazynowa – jeśli w aplikacji Konfiguracja aktywowane jest zarządzanie miejscami składowania, to magazyn może być dodatkowo podzielony na strefy magazynowe. Magazyn może obejmować dowolną liczbę stref magazynowych.

Numer seryjny – możliwy typ specyfikacji dla danego artykułu. Zarządzanie numerami seryjnymi oznacza, że do każdej jednostki danego artykułu przypisany jest numer seryjny w systemie i że numer ten jednoznacznie identyfikuje dany element. W odróżnieniu od szarży produkcyjnej lub partii, numer seryjny jest przydzielany dla dokładnie jednego egzemplarza w podstawowej jednostce artykułu. Przypisanie numeru seryjnego może odbyć się wraz z ewidencją stanu lub bez.

Miejsce ustawienia – służy dodatkowemu podziałowi powierzchni magazynowej. Jest to najmniejszy element magazynu i może pomieścić dokładnie jeden środek załadunku. Liczba miejsc ustawienia odpowiada zatem maksymalnej dopuszczalnej liczbie środków załadunku dla miejsca składowania.

Opis aplikacji

Aplikacja Zlecenia magazynowe umożliwia realizację zleceń magazynowych, w szczególności raportowanie transportowanych artykułów.

Aplikacja nie pozwala na tworzenie zleceń magazynowych. Jeśli użytkownik chce ręcznie przeprowadzić przesunięcie magazynowe, musi wprowadzić dyspozycję magazynową za pomocą aplikacji Dyspozycje magazynowe, a następnie utworzyć zlecenie magazynowe z zapotrzebowania magazynowego.

Aplikacja składa się z nagłówka aplikacji oraz obszaru roboczego.

Budowa aplikacji Zlecenia magazynowe

Nagłówek aplikacji

Nagłówek aplikacji zawiera pola, pozwalające na jednoznaczną identyfikację zlecenia magazynowego.
Składa się z następujących pól:

  • Rodzaj (w polu Numer)  w tym polu należy wybrać istniejący rodzaj zlecenia magazynowego jako cechę wyszukiwania zlecenia magazynowego, który ma zostać wyświetlony lub edytowany w obszarze roboczym.
    Zastosowany rodzaj zlecenia magazynowego wraz z numerem zlecenia magazynowego służy do identyfikacji zlecenia magazynowego.
  • Numer  należy wybrać istniejący numer zlecenia magazynowego jako cechę wyszukiwania zlecenia magazynowego, która ma zostać wyświetlona lub edytowana w obszarze roboczym.Numer zlecenia magazynowego jest generowany przez system automatycznie na podstawie schematów numeracji zdefiniowanych w rodzaju zlecenia magazynowego. Numer nie może zostać przypisany ręcznie.Użyty numer zlecenia magazynowego wraz z wybranym rodzajem zlecenia magazynowego jednoznacznie identyfikuje zlecenie magazynowe.
  • Status pole zawiera ikonę, informującą o statusie zlecenia magazynowego. Ikona wyświetla poniższe wartości:
    • Status utworzenia
    • Ogólny status
    • Status wydania
  • Data rejestracji  pole wyświetla datę utworzenia zlecenia magazynowego.
    Wskazówka
    Transakcje magazynowe generowane są z bieżącą datą informacji zwrotnej, a nie z datą utworzenia zlecenia magazynowego.
  • Operacja transportu – w polu wyświetlane są następujące typy operacji zlecenia magazynowego:
    • Przyjęcie na magazyn
    • Wydanie z magazynu
    • Przesunięcie międzymagazynowe
    • Przyjęcie zwrotne
    • Zmiana wartości

    W przypadku operacji transportowej Przyjęcie na magazyn miejscem źródłowym jest strefa przyjmowania na magazyn. W przypadku operacji transportowej Wydanie z magazynu miejscem źródłowym jest strefa wydawania towarów. W przypadku operacji transportowej Przyjęcie zwrotne miejscem źródłowym jest strefa wydawania towarów. Ta informacja nie jest wyświetlana w pozycji zlecenia magazynowego.

    W przypadku operacji transportowej Przesunięcie międzymagazynowe zlecenie magazynowe ma wartości w polu Magazyn źródłowy oraz, jeśli źródłowe miejsce składowania zostanie zgłoszone z powrotem poprzez cyfrę kontrolną, również w polu Kod kontrolny magazynu źródłowego. W takim przypadku przycisk [Informacje o zleceniu] jest aktywowany podczas otwierania zlecenia magazynowego.

    W przypadku operacji transportowej Zmiana wartości nie odbywa się rzeczywiste przesunięcie magazynowe. Jest ono możliwe jedynie w podrzędnych strefach magazynowych.

  • Typ zlecenia magazynowego  w polu wyświetlany jest dokładniejszy podział operacji transportowej. Dostępne są poniższe opcje:
    • Przesunięcie dla wydania z magazynu
    • Przesunięcie dla przyjęcia towaru
    • Bezpośrednie przesunięcie międzymagazynowe
    • Przesunięcie na PZ
    • Przyjęcie zwrotne
    • Przyjęcie towaru
    • Wydanie towaru
    • Przesunięcie z punktu kompletacji
    • Zmiana wartości
  • Magazyn to pole wskazuje główny magazyn zlecenia magazynowego. Jeśli zlecenie magazynowe jest wykorzystywane do przesunięcia magazynowego, wówczas wyświetlany jest magazyn źródłowy, chyba że magazyn nie jest podzielony na miejsca składowania.
  • Organizacja właściciel zapasów, który jest prawnym właścicielem zapasu artykułu i jest definiowany dla każdego miejsca składowania. Jest on wykorzystywany do wielu procesów w logistyce magazynowej, takich jak inwentaryzacja i wycena stanów magazynowych
  • Obszar magazynowania   obszar magazynowy, dla którego utworzono dane zlecenie magazynowe. Powierzchnia magazynowa jest wyświetlana tylko wtedy, gdy podczas tworzenia zlecenia magazynowego została ona odpowiednia pogrupowana oraz gdy dla ustalonych stref i miejsc wprowadzono powierzchnię magazynową.
  • Odpowiedzialny pracownik  jeśli jest to wymagane, należy wprowadzić dla danej firmy identyfikator partnera z rolą Pracownik, który jest odpowiedzialny za zlecenie magazynowe. Określając odpowiedzialnego pracownika, można rozdzielić listę roboczą pomiędzy pracowników. Odpowiedzialny pracownik może zostać przypisany do danego zlecenia magazynowego tak długo, jak zlecenie to nie zostanie zakończone.

Obszar roboczy

Obszar roboczy zawiera listę pozycji do przetransportowania.

Składa się on z następujących pól:

  • Pozycja wskazuje numer pozycji zlecenia magazynowego.
  • Artykuł   wskazuje artykuł magazynowy, który należy przetransportować. Artykuł jest określany podczas tworzenia zlecenia magazynowego i nie może być później zmieniony.
  • Specyfikacja wyświetla specyfikację artykułu magazynowego, jeśli taka istnieje. W zależności od charakteru zlecenia magazynowego, kolumna jest tylko do odczytu lub podlega edycji.W przypadku zmiany proponowanej specyfikacji zarówno rezerwacja, jak i rezerwacja miejsca składowania dla tej specyfikacji zostaną anulowane. Następnie dla nowo wprowadzonej specyfikacji zostanie wprowadzona nowa rezerwacja wraz z rezerwacją miejsca składowania. Zapisanie nowo utworzonej specyfikacji jest możliwe tylko wtedy, gdy:
    • anulowano obie rezerwacje dla całkowitej ilości,
    • utworzono ponownie obie rezerwacje dla całkowitej ilości,

    Jeśli w przyjęciu towaru na magazyn nie wprowadzono specyfikacji, a dla artykułu zapisano automatyczny sposób generowania, to nowa specyfikacja tworzona jest automatycznie. Specyfikację można również wprowadzić ręcznie przy użyciu aplikacji Specyfikacje.

    W przypadku numeru seryjnego bez ewidencji zapasów nie jest możliwe podanie specyfikacji dla przyjęcia na magazyn.

    Wskazówka
    Kolumna ta jest widoczna tylko wtedy, gdy w aplikacji Konfiguracja aktywna jest funkcja Specyfikacje.
  • Magazyn prezentuje magazyn. W przypadku operacji transportowej Wydanie z magazynu wskazany zostanie wskazany magazyn źródłowy. W przypadku operacji transportowej Przyjęcie na magazyn, Przesunięcie międzymagazynowe lub Przyjęcie zwrotne zostanie wskazany magazyn docelowy. Magazyn zostaje określony podczas utworzenia zlecenia magazynowego i nie może zostać zmieniony.
  • Strefa magazynowa wskazuje strefę magazynową. W przypadku operacji transportowej Wydanie z magazynu wskazana zostanie źródłowa strefa magazynowa. W przypadku operacji transportowej Przyjęcie na magazyn, Przesunięcie międzymagazynowe lub Przyjęcie zwrotne zostanie wskazana docelowa strefa magazynowa. W zależności od charakteru zlecenia magazynowego i statusu, kolumna jest tylko do odczytu lub podlega edycji. Kolumny nie można zmienić, jeśli dla danej pozycji została już potwierdzona ilość lub jeśli zlecenie magazynowe ma status Zakończone.
    Jeśli zlecenie magazynowe tworzone jest z dyspozycji magazynowej, to pole nie może zostać zmienione, nawet jeśli strefa magazynowa została już określona w dyspozycji magazynowej. W przypadku zmiany proponowanej strefy magazynowej rezerwacja miejsca składowania zostanie anulowana. Następnie dokonywana jest nowa rezerwacja miejsca składowania dla nowego miejsca składowania.
  • Miejsce składowania miejsce składowania. Dla zlecenia magazynowego dla operacji transportowej Wydanie z magazynu zostanie wyświetlone źródłowe miejsce składowania. Dla zlecenia magazynowego, służącego do Przyjęcia na magazyn, Przesunięcia międzymagazynowego lub Przyjęcia zwrotnego, wyświetlone zostanie docelowe miejsce składowania.
    Jeśli miejsce składowania jest podzielone na miejsca ustawienia, wyświetlana jest również identyfikacja miejsca ustawienia. W zależności od charakteru zlecenia magazynowego i statusu, kolumna jest tylko do odczytu lub podlega edycji. Magazynu nie można zmienić, jeśli dla danej pozycji została już potwierdzona ilość lub jeśli zlecenie magazynowe ma status Zakończone.
    Jeżeli zlecenie magazynowe pochodzi z dyspozycji magazynowej, to kolumna nie może być zmieniona, jeżeli miejsce składowania lub strefa magazynowa zostały już wprowadzone do dyspozycji magazynowej. W przypadku zmiany proponowanego miejsca składowania, wówczas rezerwacja miejsca składowania zostanie anulowana. Następnie dokonywana jest nowa rezerwacja miejsca składowania dla nowego miejsca składowania.
  • Właściciel zapasów właściciel zaraportowanych zapasów. Kolumna podlega edycji, jeśli w powiązanej kompletacji lub zleceniu magazynowym nie jest wpisany właściciel zapasów. W takim przypadku dla informacji zwrotnej należy wprowadzić właściciela zapasów. Ponieważ miejsce składowania może przechowywać zapasy tylko dla jednego właściciela zapasów, właściciel zapasów nie musi być tworzony podczas raportowania na miejscu składowania. Właściciel zapasów musi jednak być utworzony podczas raportowania na strefie magazynowej. Po zaraportowaniu, także częściowym, nie można już zmienić właściciela zapasów.
  • Całkowita ilość ilość przewidziana do transportu. Wyświetlana ilość nie może zostać zmieniona. W przypadku pozycji zlecenia magazynowego z jednostkami ładunkowymi kolumna ta zawiera liczbę jednostek ładunkowych do transportu. Wyświetlana jest zatem liczba 1.
    W przypadku podzielonych pozycji, które nie zostały jeszcze zapisane, kolumna ta nie jest widoczna. W przypadku zapisania podzielonej pozycji ilością całkowitą zostanie ilość, która została wprowadzona do zaraportowania. Takie przeniesienie danych odbywa się zawsze podczas zapisywania podzielonej pozycji.
    Przy podziale całkowita ilość pozycji oryginalnej jest zmniejszana o całkowitą ilość pozycji dzielonej. Zmiana ilości całkowitej pozycji dzielonej powoduje aktualizację ilości całkowitej pozycji oryginalnej.
  • Transport ilość, która została już przetransportowana. Powstaje ona z sumy wszystkich raportów wykonanych dla tej pozycji. Wyświetlana ilość nie może zostać zmieniona.
    W przypadku pozycji zlecenia magazynowego z jednostkami ładunkowymi pole to zawiera liczbę przetransportowanych już jednostek ładunkowych. Wyświetlane jest albo 0, jeśli pozycja zlecenia magazynowego nie została jeszcze zaraportowana, albo 1, jeśli pozycja została już zaraportowana.
  • Raportowanie ilość, która ma zostać zaraportowana.

Jeśli w aplikacji Konfiguracja ustawiono, że ilość otwarta jest wartością domyślną, to system zaproponuje różnicę między ilością zlecenia (lub ilością docelową) a ilością jeszcze nie zaraportowaną. W przypadku pozycji podzielonych zawsze sugerowana jest ilość całkowita, niezależnie od ustawień w aplikacji Konfiguracja.

Wskazówka
Dodatkowo można użyć funkcji Ilość otwarta jako wartość domyślna, aby system zaproponował ilość otwartą lub ilość zerową.

Poza tym obowiązują następujące właściwości:

    • Numery seryjne z ewidencją zapasów i jednostkami ładunkowymi można zaraportować jedynie w ilości równej jeden (1). Z tego powodu w kolumnie z ilością wyświetlany jest parametr (pole wyboru) dla pozycji z jednostką ładunkową oraz pozycji z tylko jednym numerem seryjnym. Informacja zwrotna jest przekazywana poprzez aktywację tego parametru.

Pozycje z wieloma numerami seryjnymi nie mają pola wyboru do zgłaszania informacji zwrotnej. Dla nich informacja zwrotna odbywa się za pośrednictwem pól wyboru w wierszach przyporządkowania numerów seryjnych, które są wyświetlane dla każdego numeru seryjnego.

Jeśli w aplikacji Konfiguracja ustawiono, że ilość otwarta jest wartością domyślną, to pole wyboru zostanie aktywowane po otwarciu zlecenia magazynowego.

    • W przypadku numerów seryjnych bez zarządzania zapasami, oznaczenie ilości ma inne znaczenie. Znaczenie kolumny z ilością zależy między innymi od dokumentu, na podstawie którego powstało zlecenie magazynowe:
      • Przyjęcie towaru

Jeżeli zlecenie magazynowe zostało utworzone z przyjęcia towaru, kolumna służy do wprowadzenia ilości do zaraportowania informacji zwrotnej. W tym przypadku nie jest dozwolone podanie numeru seryjnego

      • Kompletacja, zlecenie dostawy

Jeżeli zlecenie magazynowe zostało utworzone z kompletacji lub zlecenia dostawy, kolumna służy do wprowadzenia ilości do zaraportowania, tylko jeśli należy zaraportować pojedynczy numer seryjny. Numer seryjny musi być utworzony. Jeżeli ilość do zaraportowania jest większa niż 1, to kolumna ta służy do określenia liczby numerów seryjnych, które mają być automatycznie wygenerowane przy użyciu pierwszego zarejestrowanego numeru seryjnego. Po wygenerowaniu liczba ta jest ustawiana na 0. Informacja zwrotna bez numeru seryjnego nie jest możliwa.

      • Dyspozycja magazynowa

Jeżeli zlecenie magazynowe pochodzi z dyspozycji magazynowej, to kolumna ta może być wykorzystana zarówno do raportowania, jak i do określenia liczby numerów seryjnych, które mają być generowane automatycznie. W takim przypadku raportowanie jest możliwe zarówno z oznaczeniem numeru seryjnego, jak i bez niego.

Wskazówka
Dyspozycja magazynowa określa maksymalną ilość, którą można zaraportować. W związku z tym nie jest możliwa dostawa nadwyżkowa, nawet jeśli przewiduje to odpowiednie ustawienie w rodzaju zlecenia magazynowego.
    • Dla artykułu, który wprowadzono tylko w jednej jednostce magazynowej, można zaraportować ilość w jednostkach opakowań danego artykułu.
  • Zrealizuj po informacji zwrotnej jeśli funkcja ta jest aktywna, to po przekazaniu informacji zwrotnej pozycja zostaje oznaczona jako Zakończona. Zaraportowana ilość, którą w razie potrzeby wprowadzono do systemu, jest raportowana tak jak zwykle. Dokument źródłowy nie jest aktualizowany dla ilości, która jest jeszcze otwarta, tak aby można było ponownie utworzyć zlecenie magazynowe dla ilości, która nie została jeszcze przetransportowana. Status funkcji nie ma wpływu na zapisanie zlecenia magazynowego bez informacji zwrotnej. Po otwarciu zlecenia magazynowego funkcja nie jest aktywowana.Funkcja nie może być ustawiona dla pozycji podzielonych i zakończonych.
  • Cyfra kontrolna jeżeli dla magazynu aktywowano funkcję Raportowanie przez liczbę kontrolną, to podczas raportowania zleceń magazynowych w kolumnie Cyfra kontrolna zostanie podany kod kontrolny miejsca składowania. Pomyślne potwierdzenie zlecenia magazynowego jest możliwe tylko wtedy, gdy dla wszystkich pozycji zlecenia magazynowego z liczbą kontrolną zapisano prawidłową liczbę. Cyfrę kontrolną miejsca składowania można sprawdzić w aplikacji Miejsca składowania.
  • Z jednostką ładunkową (pole wyboru)/ Środek załadunku – za pomocą funkcji Z jednostką ładunkową należy określić, czy proces transportu ma się odbywać ze jednostkami ładunkowymi lub nie. Dodatkowo wyświetlany jest środek załadunku, który został określony automatycznie lub przez dokumenty, takie jak:
    • Dyspozycja magazynowa
    • Kompletacja
    • Zlecenie dostawy

    Wartość domyślna tej funkcji jest określana automatycznie podczas tworzenia zlecenia magazynowego na podstawie miejsca składowania i ilości do przetransportowania. Na przykład, składowanie na miejscu składowania o typie składowania Miejsce rezerwowe ze środkiem załadunkowym jest dozwolone dla środka załadunkowego tylko wtedy, gdy miejsce składowania jest puste. Z drugiej strony dopuszczalne jest wypełnienie istniejącego środka załadunkowego, tylko jeśli nie posiada on żadnych środków załadunkowych.

    Wskazówka
    Zaleca się, aby zmieniać domyślną wartość tej funkcji tylko wtedy, gdy zmieni się również proponowane miejsce składowania.

    W przypadku wprowadzania zmian należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

    • Zmiana miejsca składowania ze środkami załadunkowymi na nieustrukturyzowaną strefę magazynową lub na miejsce składowania bez jednostek ładunkowych

    W tym przypadku na interfejsie użytkownika po naciśnięciu przycisku [Weryfikuj] lub [Zapisz] nie jest już wyświetlana funkcja Z jednostką ładunkową.

    • Zmiana nieustrukturyzowanej strefy magazynowej lub miejsca składowania bez środków załadunkowych na miejsce składowania z jednostkami ładunkowymi

    W takim przypadku należy nacisnąć przycisk [Weryfikuj], aby na interfejsie użytkownika pojawiła się funkcja Z jednostką ładunkową. W ten sposób użytkownik może zdecydować przed zaraportowaniem, czy chce przeprowadzić proces raportowania z lub bez jednostki ładunkowej.

    Jeśli wartość nie odpowiada stanowi miejsca składowania, podczas raportowania wyświetlany jest komunikat o błędzie. W przypadku zmiany wartości domyślnej tej funkcji rezerwacja miejsca składowania zostanie anulowana. Następnie dokonywana jest nowa rezerwacja miejsca składowania ze zmienionymi danymi dotyczącymi jednostek ładunkowych.

    Uwaga
    Funkcja nie może być zmieniona, jeżeli zlecenie magazynowe pochodzi z dyspozycji magazynowej, w której wprowadzono już miejsce składowania.

    Funkcja ta jest aktywna i nie można jej zmienić, jeśli zlecenie magazynowe przyporządkowuje kompletację przez punkt kompletacji do miejsca składowania bez specyfikacji (tylko partia lub szarża). Więcej informacji na temat tego przypadku można znaleźć w artykule: Wprowadzenie: Kompletacja z magazynami, dla których wprowadzono miejsce składowania

  • Status – w polu wyświetlany jest status pozycji zlecenia magazynowego. Status składa się z dwóch części. Dostępne są poniższe statusy:
    • Ogólny status
    • Utworzone
    • Zakończone
    • Wstrzymane
    • Status potwierdzenia
    • Nie potwierdzono
    • Częściowo zgłoszone zwrotnie
    • Całkowicie zgłoszone zwrotnie

    Wskazówka
    Status Wstrzymane nadawany jest podczas zamykania pozycji arkuszy inwentaryzacyjnych, jeżeli ilość w strefie magazynowej lub na magazynie została pomniejszona o stan magazynowy w takim stopniu, że nie ma już pokrycia wymaganej ilości otwartych transakcji i dokumentów dla tej strefy magazynowej lub miejsca składowania.

    Jeżeli zaraportowana zostanie pozycja o statusie Wstrzymane, wówczas ponownie sprawdzane jest, czy można pokryć wymaganą ilość otwartych transakcji i dokumentów. Jeśli ilość jest wystarczająca, to zostanie ona zaraportowana i zakończona. Jeśli ilość nie jest wystarczająca, pozycja może zostać uzupełniona lub usunięta bez informacji zwrotnej.

Przyporządkowania numerów seryjnych

Pozycje zleceń magazynowych z wieloma numerami seryjnymi mogą być raportowane tylko poprzez przypisanie numeru seryjnego. Przyporządkowania są tworzone podczas generowania zlecenia magazynowego lub dla potwierdzenia pozycji muszą być przypisane ręcznie. Dla przyporządkowań numerów seryjnych dostępne są następujące pola:

  • Specyfikacja – wskazuje numer seryjny do zaraportowania. W zależności od charakteru zlecenia magazynowego i statusu, kolumna jest tylko do odczytu lub podlega edycji. Kolumna nie może być edytowana, jeśli pozycja została już zrealizowana lub nadany numer seryjny został już zaraportowany. W przeciwnym razie kolumna zawsze podlega edycji dla numerów seryjnych bez ewidencji zapasów. Dla numerów seryjnych z ewidencją zapasów kolumna podlega edycji tylko wtedy, gdy numer seryjny nie został podany w dokumencie źródłowym. Wyjątkiem jest przyjęcie towaru jako dokument źródłowy: Kolumnę można edytować również wtedy, gdy numer seryjny został już wpisany w przyjęciu towaru.

W przypadku zmiany proponowanego numeru seryjnego zarówno rezerwacja, jak i rezerwacja miejsca składowania dla tej specyfikacji zostaną anulowane. Następnie dla nowo wprowadzonego numeru seryjnego zostanie wprowadzona nowa rezerwacja wraz z rezerwacją miejsca składowania. Zapisanie nowo utworzonego numer seryjnego jest możliwe tylko wtedy, gdy:

    • rezerwacje zostały anulowane
    • utworzono obie rezerwacje dla nowego numeru seryjnego

Jeśli numer seryjny nie został utworzony podczas przyjęcia na magazyn, a artykuł ma ustawiony sposób otwierania jako Automatyczny, to automatycznie tworzony jest nowy numer seryjny. Numery seryjne można również wprowadzić ręcznie przy użyciu aplikacji Specyfikacje.

W przypadku raportowania numerów seryjnych bez ewidencji zapasów można zlecić wygenerowanie automatycznego przypisania numerów seryjnych. Aby to zrobić, należy ręcznie wprowadzić przypisanie numeru seryjnego. W takim przyporządkowaniu należy podać numer seryjny, od którego będzie można rozpocząć liczenie. W polu z ilością należy wprowadzić żądaną liczbę numerów seryjnych, a przy następnym sprawdzaniu lub zapisywaniu automatycznie zostaną wygenerowane przyporządkowania numerów seryjnych.

  • Zaraportowano – pole wyboru jest widoczne tylko wtedy, gdy przyporządkowanie specyfikacji zostanie zapisane. Aktywne pole wyboru sygnalizuje, że numer seryjny, który znajduje się w tym przyporządkowaniu, ma zostać zgłoszony podczas następnego zapisania i zaraportowania.
Przyporządkowania jednostek ładunkowych

Jednostki ładunkowe można zaraportować tylko poprzez przypisanie jednostki ładunkowej. Przyporządkowania są tworzone podczas generowania zlecenia magazynowego, w celu zaraportowania pozycji mogą one jednak również zostać przypisane ręcznie. Przyporządkowania jednostek ładunkowych zawierają następujące pola:

  • Jednostka ładunkowa – jednostka ładunkowa, która jest przypisana.

W zależności od charakteru zlecenia magazynowego i statusu, kolumna jest tylko do odczytu lub podlega edycji.

Kolumny nie można edytować, jeśli dana jednostka została już zaraportowana lub jeśli zlecenie magazynowe ma status Zlecenie magazynowe załatwione. Kolumny tej nie można zmienić także wtedy, gdy zlecenie magazynowe zostało utworzone z przyjęcia towaru lub dyspozycji magazynowej, a jednostka ładunkowa została tam już podana.

W przypadku zmiany proponowanej jednostki ładunkowej rezerwacja miejsca składowania dla tej jednostki ładunkowej zostanie anulowana. Następnie dokonywana jest nowa rezerwacja miejsca składowania dla nowej jednostki ładunkowej.

Przyciski i akcje w obszarze roboczym

Na pasku przycisków dostępna jest lista akcji, pozwalających na edycję pozycji; zostały one opisane w następujących rozdziałach:

Dodatkowo można użyć funkcji Ilość otwarta jako wartość domyślna, aby system zaproponował ilość otwartą lub ilość zerową.

Za pomocą przycisków w obszarze roboczym można wyświetlić lub ukryć dodatkowe informacje dotyczące pozycji zlecenia magazynowego. Przyciski te opisano w następujących rozdziałach:

Akcja Podziel pozycję

Przy użyciu tej akcji można podzielić utworzoną pozycję. Podziału można dokonać raz lub wielokrotnie. To, czy można podzielić pozycję, zależy między innymi od operacji transportowej, typu specyfikacji artykuły, wytycznych w dokumencie źródłowym oraz istniejących zleceń zwrotu na magazyn.

Aby móc zaraportować podzieloną pozycję, strefa magazynowa lub miejsce składowania/miejsce ustawienia muszą być inne niż te w pozycji oryginalnej. W procesie transportowym Wydanie z magazynu można zaraportować podzieloną pozycję również wtedy, gdy pozycja jest zarządzana w szarżach produkcyjnych lub partiach i ma inną identyfikację specyfikacji niż pozycja oryginalna.

Przy podziale ilość proponowana jako ilość do zaraportowania stanowi różnicę pomiędzy ilością otwartej pozycji a ilością do zaraportowania wprowadzoną dla podzielonej pozycji. Poza tym ilość całkowita pozycji pierwotnej zostaje pomniejszona o ilość do zaraportowania pozycji podzielonej. Całkowita ilość podzielonej pozycji podczas zapisywania jest zawsze równa wprowadzonej ilości do zaraportowania. Całkowita ilość pozycji pierwotnej jest natomiast odpowiednio dostosowywana.

Aby móc zagwarantować rezerwację miejsca składowania, należy zawsze wprowadzić ilość do zaraportowania dla podzielonej pozycji. Jeżeli odpowiednia pozycja oryginalna została już zakończona, to ilość zaraportowana dzielonej pozycji nie może być już zmieniona i może być zaraportowana tylko w całości.

Podczas usuwania pozycji podzielonej, która nie została jeszcze zakończona, całkowita ilość tej pozycji jest przenoszona z powrotem do pozycji pierwotnej. Jeśli pozycja pierwotna jest już zakończona, to nie można usunąć podzielonej pozycji.

Podział podzielonych już pozycji nie jest możliwy. Można podzielić tylko te pozycje, które powstały wskutek utworzenia zlecenia magazynowego.

Akcja Dodaj pole numeru seryjnego

Przy użyciu tej akcji można dodać do pozycji zlecenia magazynowego jeden lub wiele numerów seryjnych. Dodanie numeru seryjnego jest możliwe tylko wtedy, gdy ilość zlecenia jest większa niż jeden. Jeśli ilość zlecenia wynosi dokładnie jeden, przyporządkowanie numeru seryjnego odbywa się poprzez kolumnę specyfikacji dla pozycji. Informacja zwrotna o numerze seryjnym już nadanym podczas tworzenia zlecenia odbywa się poprzez pole wyboru w przypisaniu numeru seryjnego. Później dodane numery seryjne mogą być albo najpierw zapisane, albo natychmiast zaraportowane poprzez akcję [Zapisz i wyślij informację zwrotną].

Aby dodać numer seryjny do pozycji zlecenia magazynowego, magazyn, miejsce składowania i strefa magazynowa, w której przechowywany jest artykuł z numerem seryjnym, muszą być zgodne z informacjami zawartymi w pozycji zlecenia magazynowego. Nie można rezerwować numerów seryjnych.

Jeśli nie udało się dodać lub zaraportować numeru seryjnego, wyświetlany jest komunikat o błędzie.

Wskazówka
Numer seryjny można przypisać do artykułu tylko wtedy, gdy w aplikacji Konfiguracja aktywna jest funkcja Specyfikacje.

Dodawanie numeru serii bez ewidencji stanu

W aplikacji Zlecenia magazynowe za pomocą akcji Dodaj numer seryjny można dodać do pozycji zamówienia magazynowego numery seryjne bez ewidencji zapasów. W przeciwieństwie do numerów seryjnych z ewidencją zapasów należy uwzględnić pewne cechy szczególne.

Jeżeli dokumentem źródłowym jest przyjęcie towaru lub dyspozycja magazynowa, to nie można dodać numerów seryjnych bez ewidencji zapasów do pozycji zamówienia magazynowego. W takim przypadku możliwe jest raportowanie jedynie poprzez podanie ilości.

Dla zleceń magazynowych tworzonych z kompletacji lub zlecenia dostawy raportowanie może nastąpić tylko poprzez przyporządkowanie numerów seryjnych. W przeciwieństwie do numerów seryjnych z ewidencją zapasów w przypadku pozycji z numerem seryjnym bez ewidencji zapasów dostępna jest kolumna z ilością. Ta kolumna ilości służy do raportowania, gdy ilość zlecenia ma wartość 1. W takim przypadku przyporządkowanie numeru seryjnego odbywa się poprzez kolumnę specyfikacji dla pozycji. Dla pozycji o ilości zlecenia większej niż jeden kolumna służy do wskazania liczby numerów seryjnych, które mają być zaraportowane. Na podstawie kombinacji liczby numerów seryjnych i przyporządkowania numerów seryjnych kolejne przyporządkowania numerów seryjnych zostaną automatycznie wygenerowane. Przyporządkowania te pokazują numery seryjne, które mogłyby być wygenerowane począwszy od pierwszego numeru seryjnego. Podana liczba po wygenerowaniu numerów seryjnych jest automatycznie ustawiana na 0. Samo tworzenie przyporządkowania odbywa się poprzez wybranie przycisku weryfikacji lub raportowania.

Akcja Dodaj jednostkę ładunkową

Przy użyciu tej akcji można dodać do pozycji zlecenia magazynowego jedną lub wiele jednostek ładunkowych. To, czy do danego elementu można przypisać jedną lub więcej jednostek ładunkowych, zależy między innymi od rodzaju miejsca składowania, w którym odbywa się załadunek lub wyładunek.

Aby dodać jednostkę ładunkową do pozycji zlecenia magazynowego, należy spełnić następujące warunki:

  • Jednostka ładunkowa zawiera takie same artykuły jak w pozycji zlecenia magazynowego i wskazuje status pasujący do operacji transportowej.
  • Jednostka ładunkowa może zawierać takie same specyfikacje, chyba że dla pozycji zlecenia magazynowego istnieje przyjęcie zwrotne.
  • Magazyn, strefa magazynowa i miejsce składowania, w którym przechowywana jest jednostka ładunkowa, zgadzają się z danymi pozycji zlecenia magazynowego.

Jeśli nie udało się dodać lub zaraportować jednostki magazynowej, wyświetlany jest komunikat o błędzie.

Akcja Raportuj dodatkową ilość dla zakończonych

Przy użyciu tej akcji można potwierdzić dodatkową ilość dla pozycji, które zostały już ukończone. W kolumnie Informacja zwrotna można wprowadzić dane, dzięki czemu można wprowadzić ilość i ponownie zaraportować pozycję. Pole wyboru w kolumnie Środek załadunkowy można również ustawić tak, aby możliwe było zgłoszenie dodatkowej ilości z lub bez jednostki ładunkowej. Nie jest możliwa zmiana strefy magazynowej lub miejsca magazynowego.

Akcja jest dostępna tylko dla zleceń magazynowych w ramach operacji transportowej Wydanie z magazynu. Dodatkową ilość można również zaraportować w przypadku zleceń magazynowych, które zostały już zrealizowane. Akcja nie jest dostępna w przypadku artykułów zarządzanych numerami seryjnymi, a także w przypadku artykułów z jednostką ładunkową.

Wskazówka
Ta funkcja nie jest oferowana podczas importowania raportów zleceń magazynowych. W przypadku już ukończonych pozycji zlecenia magazynowego nie można zgłosić dodatkowej ilości za pośrednictwem importu.
Przycisk [Informacje o zleceniu]

Przycisk służy do wyświetlania i ukrywania informacji o zamówieniu. Jeśli zlecenie magazynowe jest używane do operacji transportowej Przesunięcie międzymagazynowe, przycisk [Informacje o zleceniu] jest aktywowany podczas otwierania zlecenia magazynowego. Poprzez aktywację przycisku wyświetlane są informacje o zleceniu.

Wyświetlane są następujące pola:

  • Zlecenie – identyfikator dokumentu źródłowego, na podstawie którego tworzone jest zlecenie magazynowe. Dokument źródłowy może posiadać jeden z poniższych typów dokumentu:
    • Dyspozycja magazynowa
    • Kompletacja
    • Zlecenie dostawy
    • Przyjęcie towaru

Jeśli nie ma dokumentu źródłowego, np. w przypadku zaopatrzenia dla miejsca kompletacji, to kolumna jest pusta.

  • Obowiązująca jednostka – w formie ikony wyświetlana jest informacja o tym, które ustawienie dla obowiązujących jednostek zdefiniowane jest w dokumencie źródłowym. Pozycja zlecenia magazynowego została utworzona zgodnie z tym wymaganiem. Dla nieskomplikowanych magazynów z tego ustawienia wynika, w jakich jednostkach można przeprowadzić raportowanie. Dostępne są poniższe ustawienia:
    • Zawarta w strukturze opakowań – ilość może być pobierana w jednostce wynikającej z dokumentu źródłowego lub w jednostce opakowania zawierającej żądaną jednostkę zgodnie ze strukturą opakowania danego artykułu.
    • Obowiązujące – Ilość musi być pobierana w jednostce wynikającej z dokumentu źródłowego.
    • Nieobowiązujące (brak ikony) – ilość może być pobierana w dowolnej jednostce, którą można przeliczyć na podstawową jednostkę artykułu.

    W przypadku operacji transportowych Przyjęcie na magazyn oraz Przesunięcie międzymagazynowe jednostka musi zostać zaraportowana w takiej jednostce wynikającej z dokumentu źródłowego.

  • Magazyn źródłowy – zlecenia magazynowe operacji transportowych Przesunięcie międzymagazynowe oraz Przyjęcie zwrotne dla magazynu źródłowego.
    W przypadku operacji transportowej Przyjęcie na magazyn oraz Wydanie z magazynu magazyn jest jednocześnie magazynem źródłowym.
  • Źródłowa strefa magazynowa – zlecenia magazynowe operacji transportowych Przesunięcie międzymagazynowe oraz Przyjęcie zwrotne dla źródłowej strefy magazynowej. W zależności od charakteru zlecenia magazynowego i statusu, kolumna jest tylko do odczytu lub podlega edycji. Kolumny nie można zmienić, jeśli dla danej pozycji została już potwierdzona ilość lub jeśli zlecenie magazynowe ma status Zakończono. Jeżeli zlecenie magazynowe pochodzi z dyspozycji magazynowej, to kolumna nie może być zmieniona, jeżeli strefa magazynowa została już wprowadzona do dyspozycji magazynowej.W przypadku zmiany proponowanej strefy magazynowej rezerwacja miejsca składowania zostanie anulowana. Następnie dokonywana jest nowa rezerwacja miejsca składowania dla nowego miejsca składowania.
  • Źródłowe miejsce składowania – zlecenia magazynowe operacji transportowych Przesunięcie międzymagazynowe oraz Przyjęcie zwrotne dla źródłowego miejsca składowania. Jeśli miejsce składowania jest podzielone na miejsca ustawienia, wyświetlana jest również identyfikacja miejsca ustawienia. W zależności od charakteru zlecenia magazynowego i statusu, pole jest tylko do odczytu lub podlega edycji.Pola nie można edytować, jeśli dla danej pozycji została już potwierdzona ilość lub jeśli zlecenie magazynowe ma status Zakończono. Jeżeli zlecenie magazynowe pochodzi z dyspozycji magazynowej, to pole nie może być zmienione, jeżeli źródłowe miejsce składowania lub źródłowa strefa magazynowa zostały już wprowadzone do dyspozycji magazynowej.
    W przypadku zmiany proponowanego miejsca składowania, wówczas rezerwacja miejsca składowania zostanie anulowana. Następnie dokonywana jest nowa rezerwacja miejsca składowania dla nowego miejsca składowania.
  • Źródłowy właściciel zapasów – dotychczasowy właściciel zapasów. W przypadku zmiany wartości z tytułu przeniesienia zapasów konsygnacyjnych do zapasów własnych jest to partner uczestniczący w działalności konsygnacyjnej jako dostawca.
  • Ilość zleceń – maksymalna ilość, która jest raportowana z powrotem do dokumentu źródłowego. Wyświetlana ilość nie może zostać zmieniona z poziomu pola. Jest ona jednak aktualizowana przez pewne akcje, takie jak podział pozycji.
  • Ilość przyjęcia zwrotnego – ilość, która jest zwracana na podstawie zlecenia magazynu zwrotnego, jeśli takie istnieje. Wyświetlana ilość nie może zostać edytowana z poziomu pola. Aktualizacja ilości następuje jednak w momencie zmiany ilości powiązanego zlecenia zwrotu. Pole jest dostępne jedynie dla zleceń magazynowych o typie Przesunięcie dla wydania z magazynu oraz Wydanie towaru.
  • Kod kontrolny magazynu źródłowego – jeżeli dla magazynu aktywowano funkcję Raportowanie przez liczbę kontrolną, to wtedy podczas raportowania zleceń magazynowych w polu Kod kontrolny magazynu źródłowego zostanie podany kod kontrolny miejsca składowania. Pomyślne potwierdzenie zlecenia magazynowego jest możliwe tylko wtedy, gdy dla wszystkich pozycji zlecenia magazynowego z liczbą kontrolną zapisano prawidłową liczbę.
    Liczbę kontrolną źródłowego miejsca składowania można sprawdzić w aplikacji Miejsca składowania.
Przycisk [Wszystkie pozycje]

Po aktywacji tego przycisku wyświetlane są zarówno pozycje zlecenia z otwartą ilością zero (0), jak i już potwierdzone numery seryjne i przypisania jednostek ładunkowych.

Przycisk [Edytuj jednostki logistyczne]

Przy użyciu przycisku  można otworzyć aplikację o tej samej nazwie w dokowanym oknie na krawędzi obszaru roboczego aplikacji. Za pomocą aplikacji Edytuj jednostki logistyczne można pakować artykuły, których jednostki opakowaniowe są przechowywane w magazynie lub rozpakowywać zapakowane artykuły.

W tym celu należy zaznaczyć wiersz w obszarze roboczym z artykułem lub specyfikacją, której jednostki logistyczne należy edytować i nacisnąć przycisk [Edytuj jednostki logistyczne]. Wymagane informacje są przesyłane do okna dokowanego.

Opis aplikacji Edycja jednostek logistycznych można znaleźć w dokumentacji Edycja jednostek logistycznych.

Przycisk jest dostępny, jeśli w aplikacji Konfiguracja, funkcja Logistyka magazynowa, funkcja podrzędna Stany magazynowe aktywowano funkcję Ewidencja stanów w jednostkach logistycznych.

Akcje powiązane z aplikacją

Dla aplikacji Zlecenia magazynowe dostępna jest lista akcji; zostały one opisane w następujących rozdziałach:

Akcja Zapisz i wyślij informację zwrotną

Akcja ta umożliwia zapisanie zmian i jednoczesne zaraportowanie pozycji odnoszących się do ilości, dla których wprowadzono ilość do zaraportowania. W przeciwieństwie do akcji Zapisz po wykonaniu akcji Zapisz i wyślij informację zwrotną system poda wartość domyślną dla pozycji. Raportowanie skutkuje wykonaniem przesunięcia magazynowego.

Dla zleceń magazynowych typu Zmiana wartości z tytułu przeniesienia zapasów konsygnacyjnych do zapasów własnych w ramach działalności konsygnacyjnej raportowanie skutkuje wydaniem towaru z magazynu konsygnacyjnego

Akcja Zakończ bez raportowania

Akcja pozwala na zrealizowanie zlecenia magazynowego bez raportowania otwartych ilości.

Jeśli użytkownik chce zaraportować ilość docelową lub ilości częściowe poszczególnych pozycji zlecenia magazynowego, to należy je zaraportować, zanim zostanie wykonana akcja Zakończ bez raportowania.

Podczas realizowania zleceń magazynowych bez informacji zwrotnej, do których należy zlecenie zwrotu, zlecenie zwrotu również jest kompletowane bez informacji zwrotnej. W przypadku, gdy w pierwszej kolejności zrealizowano przyjęcie zwrotne bez zgłoszenia, to właściwe zlecenie nie zostanie zmienione, a ilość przyjęcia zwrotu zostanie zaktualizowana. Należy pamiętać, że zwykłe zaraportowanie tego zlecenia powoduje również wydanie danej ilości towaru z magazynu do strefy wydania towarów; ilość ta zostałaby w przeciwnym wypadku zwrócona przez zlecenie zwrotu.

Każda realizacja zlecenia bez informacji zwrotnej skutkuje tym, że status dokumentu źródłowego nie jest aktualizowany. Kolejne zlecenie magazynowe można w takim przypadku utworzyć jedynie dla istniejących wciąż ilości otwartych.

Akcja Odrzuć otwarte przyjęcia magazynowe

Akcja Odrzuć otwarte przyjęcia magazynowe pozwala na odrzucenie nieprzetworzonych pozycji zlecenia magazynowego, tak aby w powiązanym przyjęciu na magazyn zostały one oznaczone jako Przyjęte w całości i w konsekwencji nie można było dla nich utworzyć kolejnego zlecenia magazynowego na podstawie przyjęcia na magazyn.

Warunkiem wykonania tej czynności jest otwarcie zlecenia magazynowego z operacją transportową typu Przyjęcie na magazyn, zawierającą co najmniej jedną pozycję, która nie została jeszcze zaraportowana. Aplikacja musi również znajdować się w trybie wyświetlania.

Podczas wykonania tej akcji niezaraportowane pozycje z otwartymi ilościami przyjęcia magazynowego zostaną oznaczone jako Zaraportowane w całości i Zrealizowane. Rezerwacje miejsc składowania utworzone dla przyjęcia na magazyn zostaną usunięte. Otwarte ilości przyjęcia magazynowego zostaną w strefie przyjmowania na magazyn. Pozycje w przyjęciu na magazyn otrzymają status Przyjęte w całości.

Pozycje już zaraportowane zostaną zignorowane. Jeśli po wykonaniu akcji wszystkie pozycje zlecenia magazynowego posiadają status Zrealizowane, to status zlecenia magazynowego automatycznie zmieni się na Zrealizowane.

Akcja Sortuj pozycje

Akcja pozwala na sortowanie pozycji zlecenia na podstawie cech sortowania ustalonych dla rodzaju zlecenia magazynowego oraz magazynu.

Akcja może zostać przeprowadzona jedynie dla zleceń magazynowych, które nie zostały jeszcze zrealizowane i wciąż podlegają edycji.

Akcja Drukuj zlecenie magazynowe

Akcja pozwala na wydruk zlecenia magazynowego zgodnie z szablonem.

Jeśli w aplikacji Konfiguracja -> funkcja Logistyka magazynowa -> Dokumenty aktywny jest parametr Automatycznie wydr. zlecenia magazynowe, to każde zlecenie magazynowe zostanie wydrukowane bezpośrednio po utworzeniu zlecenia przez serwer logistyki magazynowej. Aby wydrukować zlecenie automatycznie, należy skorzystać z akcji Drukuj zlecenie magazynowe.

Akcja Drukuj etykiety zatowarowania

Akcja pozwala na wydruk etykiet przyjęcia na magazyn dla pozycji zlecenia magazynowego zgodnie z szablonem.

Akcja Rozpocznij opracowanie

Akcja pozwala na zmianę statusu zlecenia magazynowego na W realizacji. Zgodnie z używanym rodzajem zlecenia magazynowego i określonym w nim ustawieniem zmiany odpowiedzialnego pracownika, zmienia się również pracownik odpowiedzialny podany w zleceniu magazynowym. Akcja dostępna jest tylko dla zleceń magazynowych o statusie Nie w opracowaniu.

Akcja Zakończ opracowanie

Akcja pozwala na zmianę statusu zlecenia magazynowego na Nie w opracowaniu. Akcja dostępna jest tylko dla zleceń magazynowych o statusie W realizacji.

Akcja Generuj dyspozycję magazynową dla transportu powrotnego

Akcja pozwala na utworzenie dyspozycji magazynowej w celu odwrócenia operacji transportowej. Nowa dyspozycja magazynowa odnosi się do zrealizowanego zlecenia magazynowego, zawiera więc ilości artykułów przetransportowanych zgodnie ze zleceniem. Akcja jest dostępna tylko dla zrealizowanych zleceń magazynowych, dla których utworzono następującą operację transportową:

  • Przyjęcie na magazyn
  • Wydanie z magazynu
  • Przesunięcie międzymagazynowe

W przypadku zleceń magazynowych bez dokumentu źródłowego, np. zaopatrzenia dla miejsca kompletacji, akcja nie może zostać wykonana.  Dla nowej dyspozycji magazynowej można zdecydować m. in. o tym, czy wykorzystane mają zostać miejsca składowania ze wskazanego zlecenia magazynowego.

W zależności od ustawień w rodzaje dyspozycji magazynowej, należy najpierw zwolnić wygenerowaną dyspozycję magazynową i wygenerować zlecenie magazynowe, aby mógł się odbyć transport zwrotny.

Wskazówka
Wartości zapasów zmienione na magazynie docelowym nie są przywracane przez transport powrotny.
Okno dialogowe Generuj dyspozycję magazynową dla transportu powrotnego

Przed wykonaniem akcji otworzy się okno dialogowe, w którym można wskazać odpowiednie dane.

Obszar roboczy składa się z następujących pól:

  • Organizacja logistyki magazynowej – organizacja logistyki magazynowej utworzona dla dla dyspozycji magazynowej
  • Typ dyspozycji magazynowej – typ dyspozycji magazynowej, którą należy utworzyć dla transportu zwrotnego. Jeśli wykonano akcję w aplikacji Zlecenia magazynowe, to w polu wyświetli się odpowiedni typ i nie będzie możliwości jego zmiany. W aplikacji typu lista proponowany jest typ Przesunięcie międzymagazynowe, aby umożliwić w ten sposób ewentualną zmianę danych.

Dalsze informacje można znaleźć w rozdziale Utworzona dyspozycja magazynowa.

  • Rodzaj dyspozycji magazynowej – rodzaj dyspozycji magazynowej; wartość musi zgadzać się z tą podaną w polu Typ dyspozycji magazynowej. W ten sposób zostanie utworzona dyspozycja magazynowa dla transportu zwrotnego. W polu domyślnie wprowadzony jest odpowiedni rodzaj dyspozycji magazynowej dla transportów zwrotnych ustalony w aplikacji Konfiguracja, funkcja Logistyka magazynowa. Odpowiedzialny pracownik identyfikator pracownika odpowiedzialnego za tworzoną dyspozycję magazynową
  • Tekst – w polu można wprowadzić dowolny tekst dotyczący tworzonej dyspozycji magazynowej
  • Pochodzenie – magazyn określa, dla którego magazynu zostanie utworzona dyspozycja magazynowa dla transportu zwrotnego. Dostępne są opcje:
    • Zlecenie magazynowe – dyspozycja magazynowa tworzona jest dla magazynu zdefiniowanego w zleceniu magazynowym. Zapasy zostaną zwrócone na magazyn, z którego pochodzą.
    • Ręcznie – ddyspozycja magazynowa tworzona jest dla magazynu zdefiniowanego w oknie dialogowym w polu Magazyn. Zdefiniowane zlecenie magazynowe nie będzie uwzględniane w zleceniu magazynowym. Wybór pozwala na przekierowanie zwrotu na inny magazyn. Na przykład, możliwe jest przekierowanie ilości artykułu, które pierwotnie zostały przyjęte w procesie przyjęcia na magazyn, bezpośrednio do strefy wydawania towarów.
Wskazówka
Pole jest dostępne tylko wtedy, gdy jako typ dyspozycji magazynowej wybrano opcję Przesunięcie międzymagazynowe.
  • Magazyn – jeśli w polu Pochodzenie – Magazyn  ustawiono opcję Ręcznie, to w polu tym należy wprowadzić identyfikację magazynu jako miejsca docelowego transportu powrotnego. Jeśli magazyn podzielono na miejsca składowania, można również zdefiniować strefę magazynową w polu o tej samej nazwie.
  • Strefa magazynowa – jeśli w polu Pochodzenie – Magazyn  ustawiono opcję Ręcznie oraz jeśli magazyn podzielono na miejsca składowania, to w polu tym należy wprowadzić strefę magazynową magazynu jako docelową dla transportu powrotnego.
  • Zastosuj informacje z danych dotyczących zapasów – w przypadku aktywacji tego parametru informacje o miejscu przechowywania z pozycji zlecenia magazynowego nie są przenoszone do dyspozycji magazynowej dla pozycji zarządzanych numerami seryjnymi i jednostek ładunkowych. Zamiast tego informacje o miejscu przechowywania są pobierane z bieżących danych dotyczących zapasów. Jeśli numer seryjny lub jednostka ładunkowa nie są już dostępne w magazynie lub nie mogą zostać uwzględnione w zleceniu magazynowym z powodu innych właściwości, pozycja zlecenia magazynowego nie zostanie uwzględniona i zostanie wyświetlony komunikat o błędzie.
  • Automatycznie zatwierdzaj ostrzeżenia – przy użyciu tego parametru można określić, czy ostrzeżenia pojawiające się podczas wykonywania akcji powinny być potwierdzane automatycznie.

Jeśli parametr jest aktywny, to można przeprowadzić akcję także w przypadku ew. pojawiających się ostrzeżeń.

Jeśli parametr jest nieaktywny, akcja zostanie przerwana w przypadku pojawienia się ostrzeżeń

Utworzona dyspozycja magazynowa

Decydujące dla utworzonej dyspozycji magazynowej są typ zlecenia magazynowego oraz operacja transportowa utworzona z danego zlecenia magazynowego.

Wskazówka
Dla zlecenia magazynowego o typie zlecenia magazynowego Przesunięcie międzymagazynowe nie utworzono żadnej dyspozycji magazynowej.

Opis:

Typ zlecenia magazynowego Operacja transportowa Dyspozycja magazynowa do utworzenia
Przesunięcie dla wydania z magazynu Przesunięcie międzymagazynowe (dla dyspozycji magazynowej) Dyspozycja magazynowa typu Przesunięcie międzymagazynowe z miejsca docelowego (Strefa wydawania towarów) z powrotem do miejsca źródłowego (miejsca wyładunku pozycji)
Przesunięcie dla wydania z magazynu Wydanie z magazynu (dla kompletacji)
Przesunięcie dla przyjęcia towaru Przesunięcie międzymagazynowe (dla dyspozycji magazynowej) Dyspozycja magazynowa typu Przesunięcie międzymagazynowe z miejsca docelowego (miejsca załadunku pozycji) z powrotem do miejsca źródłowego (Strefa przyjęcia towaru)
Przesunięcie dla przyjęcia towaru Przyjęcie na magazyn(dla kompletacji)
Bezpośrednie przesunięcie międzymagazynowe Przesunięcie międzymagazynowe (dla dyspozycji magazynowej) Dyspozycja magazynowa typu Przesunięcie międzymagazynowe z miejsca docelowego z powrotem do miejsca źródłowego
Przesunięcie na PZ Przesunięcie międzymagazynowe (dla dyspozycji magazynowej) Dyspozycja magazynowa typu Przesunięcie międzymagazynowe z miejsca docelowego (Strefa przyjęcia towaru) z powrotem do miejsca źródłowego
Przesunięcie na PZ Wydanie z magazynu (dla anulowania przyjęcia na magazyn)
Przesunięcie z punktu kompletacji Przesunięcie międzymagazynowe (dla dyspozycji magazynowej) Dyspozycja magazynowa typu Przesunięcie międzymagazynowe z miejsca docelowego z powrotem do miejsca źródłowego (Strefa wydawania towarów)
Przyjęcie zwrotne Przesunięcie (z punktu kompletacji) Dyspozycja magazynowa typu Przesunięcie międzymagazynowe z miejsca docelowego (Strefa wydawania towarów) z powrotem do miejsca źródłowego
Przyjęcie towaru Przyjęcie na magazyn Dyspozycja magazynowa typu Wydanie z magayznu z miejscem docelowym jako miejscem źródłowym
Wydanie towaru Wydanie z magazynu Dyspozycja magazynowa typu Przyjęcie na magazyn z miejscem źródłowym jako miejscem docelowym

Statusy i zmiana statusu

Zlecenie magazynowe może być oznaczone statusami, które są opisane w kolejnych rozdziałach:

Status utworzenia

Dla utworzenia zlecenia magazynowego możliwe są następujące statusy:

  • Generowanie zostało przerwane – nie można było poprawnie przeprowadzić utworzenia zlecenia magazynowego. Status przeważnie wskazuje na problem techniczny. Dalsze informacje można znaleźć w rejestrze komunikatów.
    Zlecenie magazynowe z tym statusem nie obejmuje wszystkich pozycji, które ma obejmować. Mimo to nie posiada ono błędów i może być wykorzystywane dalej, podobnie jak zlecenie magazynowe o statusie Wygenerowano pełną ilość. Jeśli rozwiązano problem techniczny, należy ponownie przeprowadzić utworzenie lecenia magazynowego, aby uzupełnić zlecenie o brakujące pozycje.
  • Wygenerowano częściową ilość – zlecenie magazynowe z uwagi na aktualną ilość zapasów nie obejmuje ilości w całości. Przykładowo nie było możliwym zebranie całej ilości potrzebnej do kompletacji w celu wydania towarów z magazynu.
    Mimo to zlecenie magazynowe nie posiada błędów i może być wykorzystywane dalej, podobnie jak zlecenie magazynowe o statusie Wygenerowano pełną ilość. Jeśli zmieniła się sytuacja związana z zapasami, należy ponownie przeprowadzić utworzenie lecenia magazynowego, aby uzupełnić zlecenie o brakujące ilości.
  • Wygenerowano pełną ilość – utworzono zlecenie magazynowe dla pełnych ilości.

Ogólny status

Ogólny status zlecenia magazynowego może mieć następujący status:

  • Nie w opracowaniu – zlecenie magazynowe utworzone i nie jest edytowane. Tak długo jak zlecenie magazynowe nie jest zrealizowane, można je edytować. Status ten służy jedynie celom informacyjnym i w żadnym stopniu nie wpływa na raportowanie zlecenia magazynowego.
  • W opracowaniu – zlecenie magazynowe jest procesowane. Tak długo jak zlecenie magazynowe nie jest zrealizowane, można je edytować. Status ten służy jedynie celom informacyjnym i w żadnym stopniu nie wpływa na raportowanie zlecenia magazynowego.
  • Zrealizowane – zlecenie magazynowe jest zakończone. Status zostanie nadany automatycznie, jeśli zostanie spełniony jeden z poniższych warunków:
    • Ilości zlecenia wszystkich pozycji zostały zaraportowane w całości.
    • Zakończono zlecenie magazynowe po zaraportowaniu go.
    • Zakończono zlecenie magazynowe bez raportowania.

Zlecenie magazynowe zostanie zakończone, kiedy wszystkie nie zaraportowane jeszcze pozycje zostaną usunięte.

Dla zakończonych zleceń magazynowych o przebiegu transakcji Wydanie z magazynu dostępna jest akcja Raportuj dodatkową ilość dla zakończonych pozycji. Dokładnie informacje można znaleźć w rozdziale: Akcja Raportuj dodatkową ilość dla zakończonych pozycji

  • Reorganizacja rozpoczęta – zlecenie magazynowe podczas rozpoczęcia procesu reorganizacji posiada status ogólny Reorganizacja rozpoczęta
  • Nieprawidłowe – zlecenie magazynowe podczas procesu tworzenia pozycji posiada status ogólny Nieprawidłowe. W ten sposób można wykluczyć, że w trakcie procesu tworzenia pozycji nastąpiło już raportowanie. Po zakończeniu procesu tworzenia zlecenie magazynowe otrzyma status ogólny Nie w opracowaniu.
    Jeśli zlecenie magazynowe z przyczyn technicznych ma również status Nieprawidłowe, nie można wykonać żadnej czynności opracowania dla zlecenia magazynowego. Możliwe jest usunięcie zlecenia magazynowego o stałym statusie Nieprawidłowe. Ponadto można utworzyć nowe zlecenie magazynowe z systemu.
    Należy przy tym zwrócić uwagę na status utworzenia zlecenia magazynowego, ponieważ utworzenie wszystkich pozycji mogło nie być możliwe.

Status wydania

Dla wydania zlecenia magazynowego dostępne są następujące statusy:

Wskazówka
Wydanie etykiet przyjęcia na magazyn nie wpływa na ten status.
  • Nie wydano – zlecenie nie zostało wydane
  • Wydano – zlecenie magazynowe zostało wydane przynajmniej raz. Nie ma znaczenia, czy wydanie zostało wykonane podczas tworzenia zlecenia magazynowego, czy poprzez aplikację Zlecenia magazynowe

Konfiguracja

Dla aplikacji Zlecenia magazynowe istnieją różne dodatkowe ustawienia w aplikacji Konfiguracja, które opisano poniżej:

Funkcja Logistyka magazynowa

Dla aplikacji Zlecenia magazynowe istnieją różne dodatkowe ustawienia w aplikacji Konfiguracja, w funkcji Logistyka magazynowa.

  • Numery seryjne w zleceniu magazynowym – podczas tworzenia zleceń magazynowych dla transportu artykułu zarządzanego numerami seryjnymi, numery seryjne są przypisywane w zależności od pola Numery seryjne w zleceniu magazynowym. Możliwe wartości:
    • Nie przyporządkowuj – numery seryjne przypisywane dla przyjęcia lub wydania z magazynu nie są przypisane do pozycji zlecenia magazynowego. W pozycji zlecenia magazynowego pozycja pojawia się artykuł w ilości całkowitej. Numery seryjne należy dodać ręcznie do pozycji zlecenia magazynowego za pomocą przycisku [Dodaj numer seryjny]. Podczas raportowania dodane numery seryjne są potwierdzane w procesie nadrzędnym.
    • Przyporządkowuj – numery seryjne przypisywane dla przyjęcia lub wydania z magazynu zostaną przypisane do pozycji zlecenia magazynowego. Pozycja zlecenia magazynowego otrzymuje określone numery seryjne jako wartości domyślne.

W przypadku przyjęcia na magazyn metoda generowania w danych podstawowych artykułu ma pierwszeństwo przed ustawieniem w aplikacji Konfiguracja. Jeśli dla pozycji zapisano automatyczną metodę generowania, numery seryjne są zawsze przypisywane do pozycji zlecenia magazynowego.

  • Otwarta ilość jako wartość proponowana – w tym polu należy zdefiniować, że podczas raportowania zlecenia magazynowego ilość otwarta jest oferowana jako wartość domyślna. W przypadku jednostek ładunkowych i numerów seryjnych powoduje to, że pole wyboru raportowania zwrotnego jest aktywowane już po otwarciu zlecenia magazynowego.
Funkcja Stany magazynowe

Poniższe ustawienia funkcji Stany magazynowe dla funkcji Logistyka magazynowa są istotne dla aplikacji Zlecenia magazynowe:

  • Ewidencja stanów w jednostkach logistycznych – jeśli ta funkcja jest aktywna, pozycje zlecenia magazynowego są generowane zgodnie z ustawieniami jednostek oraz dostępna jest odpowiednia kolumna informująca o zleceniu.
Funkcja Dokumenty 

Poniższe ustawienia funkcji Dokumenty dla funkcji Logistyka magazynowa są istotne dla aplikacji Zlecenia magazynowe:

  • Automatycznie wydr. zlecenia magazynowe – aktywacja tej funkcji oznacza, że po utworzeniu zlecenia magazynowego przez serwer logistyki magazynowej automatycznie tworzone jest zlecenie przetwarzania, które generuje dokument dla zlecenia magazynowego.

Funkcja Zarządzanie miejscami składowania

.Dla aplikacji Zlecenia magazynowe istnieją różne dodatkowe ustawienia w aplikacji Konfiguracja, w funkcji Zarządzanie miejscami składowania.

  • Rodzaj zlecenia dla uzupełniania – pole informuje o rodzaju zlecenia magazynowego do automatycznego generowania zleceń dla uzupełnienia. Jeśli nie ustawiono rodzaju zlecenia magazynowego, nie są generowane żadne zlecenia magazynowania w celu uzupełnienia miejsc kompletacji.

Jednostki biznesowe

Dla aplikacji Zlecenia magazynowe istotna jest poniższa jednostka biznesowa, którą można wykorzystać do:

  • nadawania uprawnień,
  • ustawienia definicji aktywności lub
  • eksportu/importu danych.

Zlecenie magazynowe: com.cisag.app.inventory.obj.TransportOrder

Jednostka biznesowa należy do poniższej grupy jednostek biznesowych:

Magazyn Dane dowodu: com.cisag.app.inventory.OrderData

Uprawnienia

Uprawnienia mogą być nadawane zarówno za pomocą ról uprawnień, jak i poprzez przyporządkowanie do organizacji. Koncept uprawnień dostępny jest w artykule Uprawnienia.

Specjalne możliwości

Nie istnieją żadne specjalne możliwości dla aplikacji Zlecenia magazynowe.

Przyporządkowanie organizacji

Jeśli w aplikacji Konfiguracja aktywowano funkcję Uprawnienia do treści, to użytkownik może korzystać z aplikacji Zlecenia magazynowe tylko wtedy, jeśli w jego danych podstawowych partnera przypisana jest organizacja, mająca w swojej strukturze oddział Logistyki magazynowej.

Funkcje specjalne

Nie istnieją żadne specjalne możliwości dla aplikacji Zlecenia magazynowe.

Uprawnienia dla partnerów magazynowych

Aplikacja Zlecenia magazynowe nie jest udostępniana partnerom biznesowym

Czy ten artykuł był pomocny?