Edycja danych na zdarzeniu dotycząca podmiotu, kwoty czy terminu płatności nie jest możliwa dla zdarzenia z nadanym stanem zrealizowano (niezależnie od sposobu nadania tego stanu).
Przypomnijmy, że stan zrealizowano można nadać zdarzeniu:
- „ręcznie” przez operatora, niezależnie od tego, czy dane zdarzenie jest już rozliczone. W takiej sytuacji odblokowanie zapisu następuje po zmianie stanu.
- automatycznie po całkowitym rozliczeniu zdarzenia. W takiej sytuacji odblokowanie zdarzenia nastąpi po usunięciu wprowadzonego rozliczenia.
Na zdarzeniu zrealizowanym jedyną możliwością zmiany jest zmiana na zakładce [Rozliczenia] (dodawanie nowych lub usunięcie już wpisanych rozliczeń).
Edycja danych jest również ograniczona dla zdarzeń powiązanych z innym dokumentem wprowadzonym w systemie – wtedy nie ma możliwości zmiany informacji nt. kwoty czy kontrahenta. Tutaj ograniczenie nie jest w żaden sposób uzależnione od stanu dokumentu i wynika z faktu, że wszystkie informacje zostały określone wcześniej na powiązanym dokumencie.
- większa od kwoty VAT z dokumentu źródłowego (np. deklaracji). W przypadku wielu płatności do jednego dokumentu program uwzględnia wszystkie płatności MPP dla danego dokumentu. Łączna kwota VAT z takich zdarzeń nie może przekroczyć kwoty VAT z dokumentu źródłowego.
- większa od kwoty płatności – jeśli zdarzenie zostało wprowadzone ‘ręcznie’.
Na zdarzeniach, które zostały wprowadzone do Preliminarza płatności ręcznie, parametr MPP – podzielona płatność domyślnie jest niezaznaczony. Po jego zaznaczeniu pojawiają się pola:
- Kwota podatku – domyślnie 0 (zero). Kwota ta nie może być większa od kwoty płatności,
- NIP – numer NIP odczytany z formularza kontrahenta,
- Numer dokumentu – pobrany z Numeru obcego ze zdarzenia.
Przy podziale takiego zdarzenia program przepisuje informacje o MPP. Kwota VAT jest wyliczona proporcjonalnie na obu płatnościach
Na zdarzeniach wysłanych do banku lub zrealizowanych parametry związane z MPP są nieaktywne.