Aplikacja Lista: Stany magazynowe na jednostkach ładunkowych służy do wyszukiwania jednostek ładunkowych z uwzględnieniem informacji dotyczących ich zawartości. Użytkownik może przeglądać szczegółowe dane dotyczące lokalizacji magazynowej jednostek ładunkowych oraz umieszczone na nich artykuły i specyfikacje, a także blokować i zwalniać wybrane jednostki ładunkowe.
Wyniki wyświetlane za pomocą tej aplikacji to pochodne aplikacji Lista: Stany magazynowe oraz Lista: Stan magazynowy miejsc składowania. W nagłówkach obu aplikacji dostępne są przyciski wyszukiwania szczegółowego [Zawartość jednostek ładunkowych], które pozwalają na wyszukiwanie danych pod kątem artykułów znajdujących się na jednostkach ładunkowych. W porównaniu do tych aplikacji, Lista: Stany magazynowe na jednostkach ładunkowych pozwala na wyświetlanie jednostek ładunkowych i ich zawartości, zarówno w magazynach prostych, jak i ustrukturyzowanych (tj. magazynach wysokiego składowania, magazynach blokowych lub tylko miejscach składowania).
Opis aplikacji
Aplikacja Lista: Stany magazynowe na jednostkach ładunkowych składa się z nagłówka oraz obszaru roboczego.
Opis standardowych przycisków nagłówka aplikacji znajduje się w artykule Ustawienia aplikacji typu Lista[PP1] , który opisuje również możliwości aplikacji o typie Lista. Dodatkowo, aplikacja ta pozwala na eksport wyników wyszukiwania do pliku (np. Excel).
Aplikacja umożliwia wyświetlanie i ukrywanie wielu pól wyszukiwania w nagłówku oraz kolumn w obszarze roboczym za pomocy przycisku [Ustaw właściwości zapytań i wyników] na pasku obszaru roboczego w zależności od potrzeby.
Nagłówek
W nagłówku dostępne są pola, w których użytkownik może wprowadzać kryteria wyszukiwania. Poniżej znajduje się ich szczegółowy opis:
- Magazyn – w tym polu należy wskazać identyfikator magazynu, z obszaru którego będą wyszukiwane stany magazynowe na jednostkach ładunkowych. Użytkownik może wprowadzić więcej niż jeden magazyn.
- Właściciel zapasów – w tym polu należy wskazać identyfikator właściciela zapasów, dla którego wyszukiwane będą stany magazynowe na jednostkach ładunkowych. Użytkownik może wprowadzić więcej niż jednego właściciela zapasów.
- Jednostka ładunkowa – w tym polu należy wskazać jednostkę ładunkową, która ma zostać wyszukana. W tabeli zostanie wyświetlony stan magazynowy na wskazanej jednostce.
- Artykuł – w tym polu można zdefiniować artykuł, który będzie uwzględniony w wynikach wyszukiwania. Po aktualizacji widoku aplikacji, wyświetlony zostanie jego stan magazynowy na danych jednostkach ładunkowych.
- Specyfikacja – w przypadku, gdy użytkownik chciałby wyszukać artykuł z uwzględnieniem jego specyfikacji, może on ją wprowadzić w tym polu. Dzięki temu, wynik wyszukiwania będzie zawężony do konkretnej specyfikacji.
- Typ specyfikacji – w tym polu należy wybrać odpowiedni typ specyfikacji jako kryterium wyszukiwania danego stanu na jednostce ładunkowej. Dostępne są następujące opcje:
- Brak
- Partia z datą przydatności
- Partia
- Numer serii z ewidencją stanów magazynowych
- Numer serii bez ewidencji stanów magazynowych
widok Logistyka magazynowa.
- Strefa magazynowa – w tym polu użytkownik może wskazać strefę magazynową, w której znajdują się jednostki ładunkowe, będące obiektem wyszukiwania
- Rząd – w tym polu użytkownik może wskazać rząd, w którym znajdują się jednostki ładunkowe, będące obiektem wyszukiwania
- Poziom – w tym polu użytkownik może wskazać poziom, na którym znajdują się jednostki ładunkowe, będące obiektem wyszukiwania
- Miejsce – w tym polu użytkownik może wskazać miejsce, na którym znajdują się jednostki ładunkowe, będące obiektem wyszukiwania
- Miejsce ustawienia – w tym polu użytkownik może wskazać pole odkładcze, na którym znajdują się jednostki ładunkowe, będące obiektem wyszukiwania
odkładcze znajdują się w dokumencie Organizacje magazynowe[PP2] .
- Status ogólny (Jednostka ładunkowa) – w tym polu można wybrać status jednostki ładunkowej pod kątem przyjęcia na magazyn, procesu, w którym jest wykorzystywana, załadunku oraz blokady. Dostępne są następujące opcje:
- Status przyjęcia na magazyn
- Nieprzyjęte – jednostka ładunkowa nie została jeszcze przyjęta na magazyn
- Przyjęte — status ten jest przypisywany, gdy jednostka ładunkowa została umieszczona w miejscu składowania typu Miejsca składowania ze środkami załadunku lub Miejsce blokowe ze środkami załadunku za pomocą zlecenia magazynowego
- Dostarczone — status ten jest przypisywany, gdy zlecenie dostawy, z którym powiązana jest jednostka ładunkowa, zostanie dostarczone, tj. gdy wystawione zostanie potwierdzenie dostawy. Dostarczona jednostka ładunkowa może być zarówno pobraną jednostką ładunkową, jak i nowo zarejestrowaną jednostką ładunkową w aplikacji Zlecenia dostawy.
- Nieznana zawartość – status ten jest przypisywany, jeśli jednostka ładunkowa jest umieszczona w nieustrukturyzowanym magazynie (tj. magazynie prostym) lub, w przypadku magazynów ustrukturyzowanych, znajduje się ona w miejscu składowania typu Miejsce składowania bez środków załadunku
- Aktualny proces – ten status odnosi się do bieżącego procesu, który występuje dla danej jednostki ładunkowej. Dostępne są poniższe procesy:
- Niezależne od procesu
- Przyjęcie towaru
- Wydanie towaru
- Przesunięcie magazynowe
- Dystrybucja
- Produkcja
- Status załadunku
- Niezaładowane — jednostka ładunkowa nie jest częścią ładunku
- Załadowane — jednostka ładunkowa jest częścią ładunku
- Status blokady
- Udostępniony — jednostka ładunkowa została dopuszczona do użytku
- Zablokowane — jednostka ładunkowa została zablokowana
- Status przyjęcia na magazyn
Brak określonych kryteriów pobierania danych do powstałej listy skutkuje pobraniem wszystkich danych dla stanów magazynowych na jednostkach ładunkowych.
Obszar roboczy
W obszarze roboczym wyświetlane są wyniki wyszukiwania zgodne z kryteriami określonymi w nagłówku. Poniżej znajduje się szczegółowy opis kolumn obszaru roboczego:
- Właściciel zapasów – w tej kolumnie wyświetlany jest identyfikator wyszukanego właściciela zapasów
- Nazwa właściciela zapasów – w tej kolumnie wyświetlana jest nazwa właściciela zapasów
- Magazyn – w tej kolumnie wyświetlany jest identyfikator wyszukanego magazynu
- Strefa magazynowa – w tej kolumnie wyświetlany jest identyfikator wyszukanej strefy magazynowej
- Zastosowanie stref magazynowych – w tej kolumnie wyświetlane jest zastosowanie strefy magazynowej, które zostało uprzednio zdefiniowane dla danej strefy w aplikacji Magazyny, na zakładce Strefy magazynowe. Dostępne są następujące opcje:
- Nieokreślone
- Przyjęcie towaru
- Kompletacja
- Rezerwa
- Wydanie towaru
- Różnice inwentaryzacyjne
- Zwrot towarów
- Oznaczenie stref magazynowych – w tej kolumnie wyświetlana jest nazwa strefy magazynowej
- Miejsce składowania z polem odkładczym – w tym polu wyświetlany jest identyfikator miejsca składowania, które posiada pole odkładcze
- Jednostka ładunkowa – w tej kolumnie wyświetlany jest identyfikator jednostki ładunkowej, na której znajdują się artykuły należące do wyszukanego stanu magazynowego
- Status ogólny (Jednostka ładunkowa) – w tej kolumnie wyświetlane są ikony statusu danej jednostki ładunkowej. Po najechaniu kursorem na ikony, wyświetlany jest opis ze statusami należącymi do czterech głównych grup statusów, opisanych w nagłówku.
- Jednolita jednostka ładunkowa – jeśli w kolumnie wyświetlana jest zielona ikona, dana jednostka ładunkowa jest jednorodna. Oznacza to, że mogą się na niej znajdować tylko pozycje tego samego rodzaju.
- Zapas specjalny – jeśli w kolumnie wyświetlana jest szara ikona, to dana jednostka ładunkowa zawiera zapas specjalny. Jeżeli dana pozycja nie została zdefiniowana jako zapas specjalny, wówczas kolumna ta pozostaje pusta.
- Środki załadunku – w tej kolumnie znajduje się identyfikator powiązanego środka załadunku
- Oznaczenie (środek załadunku) – w tej kolumnie wyświetlane jest oznaczenie środka załadunku
- Artykuł – w tej kolumnie wyświetlany jest artykuł, którego stan magazynowy znajduje się na wyszukanej jednostce ładunkowej
- Oznaczenie artykułu – w tej kolumnie wyświetlane jest oznaczenie artykułu
- Typ specyfikacji – w tej kolumnie wyświetlany jest w formie graficznej typ specyfikacji zgodny z kryterium wyszukiwania wprowadzonym w nagłówku. Jeżeli wyszukiwany artykuł nie posiada specyfikacji, kolumna ta pozostaje pusta.
- Specyfikacja – w przypadku, gdy użytkownik wprowadził specyfikację jako kryterium wyszukiwania, jest ona wyświetlana w tej kolumnie
- Oznaczenie (specyfikacja) – w przypadku, gdy użytkownik wprowadził specyfikację jako kryterium wyszukiwania, w tej kolumnie wyświetlane jest jej oznaczenie
- Ilość w podstawowej jednostce artykułu – w tej kolumnie wyświetlana jest ilość artykułu znajdującego się na jednostce ładunkowej w jednostce podstawowej zdefiniowanej w danych podstawowych artykułu w aplikacji Artykuły
- Ilość 2. jednostki artykułu/Ilość 3. jednostki artykułu – w tych kolumnach wyświetlane są kolejne jednostki artykułu, o ile zostały one zdefiniowane w danych podstawowych artykułu w aplikacji Artykuły
Akcje związane z aplikacją
Dla aplikacji Lista: Stany magazynowe na jednostkach ładunkowych dostępne są następujące akcje związane z aplikacją:
- Akcja [Rozpakuj jednostkę ładunkową]
- Akcja [Generuj arkusz inwentaryzacyjny]
- Akcja [Blokuj jednostki ładunkowe]
- Akcja [Zwolnij jednostki ładunkowe]
Wybranie poszczególnej akcji prowadzi do uruchomienia okna dialogowego. W każdym przypadku użytkownik musi zdefiniować następujące parametry na zakładce Ogólne:
- Wybór (pole wyboru) – to pole pozwala określić pozycje, które będą uwzględniane przy przetwarzaniu akcji. Dostępne są następujące wartości:
- Ponownie uruchom zapytanie do bazy danych (ignoruj wybór) – przetworzone zostaną wszystkie wyszukane pozycje, które są wyświetlone w obszarze roboczym
- Tylko wybrane obiekty – przetwarzanie obejmuje tylko pozycje wybrane z tabeli pozycji
- Pomiń wszystkie wybrane obiekty — wybór tej opcji wyklucza wszystkie pozycje oznaczone w obszarze roboczym. Oznacza to, że do przetworzenia uwzględniane są wszystkie pozycje, które nie zostały wybrane, ale są wyświetlone w tabeli obszaru roboczego.
Dodatkowo, w oknie dialogowym dostępna jest zakładka Ustawienia, w której użytkownik definiuje parametry istotne podczas wykonywania zlecenia przetwarzania dla wybranej przez niego akcji. Dostępne są poniższe wartości:
- Zlecenie przetwarzania – nazwa zlecenia przetwarzania. Pole można uzupełnić ręcznie. Dzięki tej nazwie będzie możliwe odszukanie danego zlecenia w aplikacji Zlecenia przetwarzania.
- Użytkownik – identyfikator użytkownika, który zleca działanie w tle. Pole wypełnione automatycznie danymi zalogowanego użytkownika. Dane można zmienić ręcznie lub za pomocą przycisku [Pomoc uzupełniania wartości] po prawej stronie wiersza.
- Baza danych OLTP – baza danych OLTP, do której użytkownik jest zalogowany.
- Język zawartości – pobierany z ustawień język zawartości bazy danych OLTP, na której wykonywane są procesy w tle. Język można zmienić za pomocą przycisku [Pomoc uzupełniania wartości].
- Kolejka przetwarzania (pole obowiązkowe) – kolejka, według której zaplanowane w systemie zadania zostaną przetworzone. Przetwarzanie nowego pliku zacznie się, gdy poprzedni plik w kolejce zostanie przetworzony. Wartość w tym polu należy wprowadzić ręcznie lub za pomocą przycisku [Pomoc uzupełniania wartości].
- Serwer aplikacji – serwer aplikacji, na którym ma zostać wykonane działanie w tle. Pole można uzupełnić za pomocą przycisku [Pomoc uzupełniania wartości].
- Start – z rozwijanej listy należy wybrać wartość określającą czas rozpoczęcia reorganizacji. Dostępne są wartości:
- Przenieś do kolejki (wartość domyślna) – zlecenie reorganizacji zostaje dodane do kolejki wykonywanych działań
- Podczas ponownego uruchamiania serwera aplikacji – reorganizacja zostaje wykonana po ponownym uruchomieniu serwera
- Aktywacja czasowa: zewnętrznie – umożliwia sterowanie czasem działania aplikacji w tle z poziomu systemu operacyjnego
- Aktywacja czasowa: jednorazowo – umożliwia jednorazowe zdefiniowanie czasu reorganizacji za pomocą pól: Początek oraz Maksymalny czas trwania
- Aktywacja czasowa: seryjnie – wybranie tej opcji umożliwia utworzenie wzoru częstotliwości uruchamiania aplikacji w tle i aktywuje dodatkowe pola:
- Błąd serii – odpowiada za wyświetlanie komunikatów w przypadku, kiedy zlecenie działania zakończy się niepowodzeniem lub napotka problem
- Początek – czas rozpoczęcia działania w tle (data i godzina)
- Maksymalny czas trwania – pozwala określić maksymalny czas na wykonanie czynności
- Powiadomienie po przekroczeniu czasu – aktywuje prezentowanie komunikatu w sytuacji, gdy czas określony dla działania w tle zostanie przekroczony
- Wzór seryjny – pozwala zdefiniować szablon działań w tle (np. ich częstotliwości)
- Koniec – pozwala określić zakończenie czasu działania w tle
- Powiadomienie – w tym polu można czy, w jaki sposób i w jakiej sytuacji mają zostać wyświetlane powiadomienia o stanie reorganizacji. Dostępne są następujące opcje:
- Nie
- Przez dialog
- Przez dialog, tylko w przypadku błędów
- Przez obieg pracy
- Przez obieg pracy, tylko w przypadku błędów
- Udostępnij natychmiast (parametr dostępny i domyślnie aktywowany, jeśli w polu Start wskazano wartość Przenieś do kolejki lub Podczas ponownego uruchamiania serwera aplikacji) – powoduje natychmiastowe rozpoczęcie reorganizacji. Jeśli parametr nie jest zaznaczony, należy zwolnić zlecenie przetwarzania za pomocą aplikacji Zlecenie przetwarzania, inaczej proces nie będzie kontynuowany.
Aby uruchomić przetwarzanie, po zdefiniowaniu ustawień przetwarzania należy wybrać przycisk [W tle].
Akcja [Rozpakuj jednostkę ładunkową]
Za pomocą tej akcji użytkownik może rozpakowywać jednostki ładunkowe wybrane na liście pozycji obszaru roboczego aplikacji Lista: Stany magazynowe na jednostkach ładunkowych. Jeśli wybrana jednostka ładunkowa zawiera inne jednostki ładunkowe, to jednostki podrzędne pozostają zapakowane. Niezapakowana jednostka ładunkowa pozostaje niezmieniona i można ją otworzyć np. w aplikacji Jednostki ładunkowe. Po wybraniu akcji pojawia się okno dialogowe Rozpakowanie jednostek ładunkowych. Należy zdefiniować następujący parametr:
- Automatyczne zatwierdzanie ostrzeżeń (pole wyboru) – ta funkcja pozwala określić, czy ostrzeżenia pojawiające się podczas wykonywania akcji powinny być zatwierdzane automatycznie. Jeśli funkcja jest aktywna, akcja zostanie pomyślnie wykonana, nawet jeśli pojawią się ostrzeżenia. Jeśli funkcja jest nieaktywna, akcja zostanie anulowana w przypadku wystąpienia ostrzeżeń. W takim przypadku informacje zostaną wyświetlone w zleceniu przetwarzania dla działania w aplikacji Zlecenia przetwarzania lub Rejestrze komunikatów.
Akcja [Generuj arkusz inwentaryzacyjny]
Za pomocą tej akcji użytkownik może wygenerować arkusz inwentaryzacyjny dla jednostek ładunkowych. Arkusze inwentaryzacyjne mogą być generowane tylko dla niezakończonej inwentaryzacji. Wszystkie pozycje, które nie odpowiadają kryterium wyszukiwania są ignorowane. Szczegółowy opis akcji znajduje się w dokumencie Generowanie arkusza inwentaryzacyjnego.
Akcja [Blokuj jednostki ładunkowe]
Dzięki tej akcji, użytkownik może zablokować jednostkę ładunkową. Oznacza to, że nie będzie ona dostępna do użytku, a jej status zostanie zmieniony na Zablokowane. Po wybraniu akcji wyświetlone zostanie okno dialogowe, na którym należy zdefiniować następujący parametr:
- Przyczyna blokady – użytkownik wprowadza tutaj przyczynę blokady, która została uprzednio zdefiniowana w aplikacji Przyczyny zablokowania jednostek ładunkowych
Akcję można wykonać tylko dla jednostki ładunkowej, która nie została zawarta w żadnej innej jednostce ładunkowej – musi to być nadrzędna jednostka ładunkowa. Ponadto, ta jednostka ładunkowa musi mieć status Udostępniony, Przyjęte lub Przyjęcie towaru. Jednostki ładunkowe, które są w niej zawarte również są blokowane.
Akcja [Zwolnij jednostki ładunkowe]
Dzięki tej akcji, użytkownik może zwolnić jednostkę ładunkową. Oznacza to, że będzie dostępna do użytku, a jej status zostanie zmieniony na Udostępniony. Akcję można wykonać tylko dla jednostki ładunkowej, która nie została zawarta w żadnej innej jednostce ładunkowej – musi to być nadrzędna jednostka ładunkowa. Ponadto, ta jednostka ładunkowa musi mieć status Zablokowany, Przyjęte lub Przyjęcie towaru. Jednostki ładunkowe, które są w niej zawarte również są blokowane.
Konfiguracja
Aplikacja Lista: Stany magazynowe na jednostkach ładunkowych jest dostępna jeżeli w aplikacji Konfiguracja aktywowana została podfunkcja Zarządzanie miejscami składowania do funkcji głównej Logistyka magazynowa oraz podfunkcja Jednostki ładunkowe do funkcji głównej Wysyłka.
Jednostki biznesowe
Dla aplikacji Lista: Stany magazynowe na jednostkach ładunkowych istotna jest jednostka biznesowa Lista: Stany magazynowe jednostek ładunkowych: com.cisag.app.inventory.location.cockpit.ui.UnitLoadOnhandCockpitSearch. Jest ona wykorzystywana m.in. podczas:
- Nadawania uprawnień
- Konfigurowania definicji działań
- Importowania lub eksportowania danych
Uprawnienia
Uprawnienia mogą zostać przypisane za pomocą ról uprawnień jak również poprzez przyporządkowanie organizacji. Szczegółowe informacje można znaleźć w artykule Uprawnienia.
Uprawnienia specjalne
Dla aplikacji Lista: Stany magazynowe na jednostkach ładunkowych nie są dostępne uprawnienia specjalne.
Przyporządkowania organizacyjne
Przyporządkowania organizacyjne służą do kontrolowania, które dane są widoczne, użyteczne lub edytowalne. W tym celu należy aktywować funkcję Uprawnienia do treści w aplikacji Konfiguracja.
Aby aplikacja Lista: Stany magazynowe na jednostkach ładunkowych była wyświetlana w menu użytkownika, użytkownik musi być przypisany do organizacji, która jest zintegrowana z jedną z następujących struktur organizacyjnych:
- Logistyka magazynowa
Aby dany użytkownik mógł wyszukiwać dane dotyczące stanów magazynowych dla magazynu, jedna z przypisanych mu organizacji musi być wprowadzona w tabeli Uprawnienia, w aplikacji Magazyny.
Więcej informacji na temat tabeli Uprawnienia oraz kompleksowy przegląd uprawnień związanych z treścią można znaleźć w dokumentacji Uprawnienia do treści.
Funkcje specjalne
Dla aplikacji Lista: Stany magazynowe na jednostkach ładunkowych nie są dostępne funkcje specjalne.
Uprawnienia dla partnerów
Aplikacja Lista: Stany magazynowe na jednostkach ładunkowych jest dostępna dla następujących typów partnerów biznesowych:
- Klient
- Dostawca
- Przedstawiciel handlowy
Jeśli użytkownik jest zalogowany jako partner zewnętrzny do aplikacji Lista: Stany magazynowe na jednostkach magazynowych, to następujące ograniczenia mają zastosowanie do widoczności stanów magazynowych. Partnerowi zewnętrznemu wyświetlane są tylko te stany magazynowe, które są przechowywane w magazynach, do których posiada on uprawnienia.
Uprawnienia dla zewnętrznego klienta lub przedstawiciela są przypisywane przez odpowiedzialną organizację sprzedaży. Uprawnienia dla zewnętrznego dostawcy lub sprzedawcy są przypisywane przez odpowiedzialną organizację zakupu. Odpowiedzialna organizacja sprzedaży lub zakupu jest przypisywana za pośrednictwem aplikacji Uprawnienia logowania klienta, Uprawnienia dostawcy do logowania i Uprawnienia do logowania przedstawiciela.
Rzeczywiste przyporządkowanie uprawnień, które umożliwia partnerowi zewnętrznemu wyświetlanie stanów magazynowych dla jednego lub więcej magazynów, odbywa się w aplikacji Magazyny. Organizacja sprzedaży lub zakupu odpowiedzialna za partnera zewnętrznego musi być wprowadzona jako organizacja uprawniona dla lokalizacji magazynowej.
Jeśli pole wyboru organizacji jest wyświetlane na pasku przycisków, a użytkownik jest zalogowany do systemu jako partner zewnętrzny do aplikacji Lista: Stany magazynowe na jednostkach ładunkowych, to wszystkie organizacje zewnętrzne przypisane do partnera zewnętrznego są wyświetlane w tym polu.
Poniższa dokumentacja wyjaśnia, w jaki sposób można przypisać odpowiedzialną organizację sprzedaży lub zaopatrzenia do partnera zewnętrznego w odpowiedniej aplikacji i o czym należy pamiętać:
- Uprawnienia logowania klienta
- Uprawnienia dostawcy do logowania
- Uprawnienia do logowania przedstawiciela