Niniejsza dokumentacja opisuje sposób mapowania procesów i strukturę aplikacji o tej samej nazwie. Użytkownik zostanie poinformowany, w jaki sposób proces może odnosić się do innych aplikacji i jednostek biznesowych oraz w jaki sposób jest zintegrowany z procesami biznesowymi.
Informacje na temat roli odgrywanej przez definicje procesów i sposobie ich rejestrowania znajdują się w dokumentacji Definicje procesów.
Definicje terminów
Proces
Proces w Workflow Management opisuje wykonanie procesu operacyjnego lub podprocesu w oparciu o definicję procesu. Proces może być wyświetlany jako diagram, którego węzły reprezentują działania, a krawędzie reprezentują przepływ sterowania. Poszczególne kroki procesu są przetwarzane przy użyciu wygenerowanych działań. Ukończenie etapu procesu może uruchomić przetwarzanie innych etapów procesu. Proces ma zdefiniowany okres przetwarzania, początek i koniec.
Przetwarzanie aplikacji
Aplikacja procesu to aplikacja powiązana z definicją procesu, która służy do ręcznego uruchamiania procesu i przypisywania uprawnień do procesu.
Inicjator procesu
Użytkownik, który rozpoczął proces jest określany jako inicjator procesu. Jeśli proces został utworzony przez silnik workflow, użytkownik, który wyzwolił zarejestrowane zdarzenie, jest uważany za inicjator procesu. W przypadku zaprogramowanych zdarzeń inicjator procesu można określić tylko wtedy, gdy jest on określony przez parametry zdarzenia. Specjalne możliwości mogą być zdefiniowane dla inicjatora procesu w definicji procesu.
Uczestnik
Uczestnik procesu to użytkownik, który jest zaangażowany w realizację procesu jako agent kroku procesu. Specjalne umiejętności mogą być zdefiniowane dla uczestników procesu w definicji procesu.
Definicja procesu
Definicja procesu to kompletny opis techniczny procesu operacyjnego lub podprocesu. Składa się z kroków procesu, które opisują proces biznesowy pod względem czasu i organizacji. Definicja procesu jest modelowana jako diagram, którego węzły reprezentują definicje czynności, a krawędzie reprezentują przepływ sterowania. Właściwości procesów i kroków procesu są określane za pomocą definicji procesu i definicji czynności. Definicje procesów są niezależne od bazy danych OLTP i systemu, w którym zostały zarejestrowane, ponieważ nie zawierają ani danych specyficznych dla systemu, ani danych specyficznych dla OLTP. Definicje procesów są zapisywane w bazie danych repozytorium.
Wyniki procesu
Wyniki procesów dodają dodatkowe informacje do procesów. Wyniki procesów mogą być określane przez procesory działań, ale mogą być również definiowane w deklaracjach. Ogólne pola wyników, które można zdefiniować tylko w deklaracjach, są dostępne do analizy działań, np. w aplikacjach typu lista.
Zmienne procesowe
Zmienne procesowe rozszerzają procesy o dodatkowe informacje, które mogą być wyświetlane w procesie. Działania mogą wykorzystywać deklaracje do oceny zmiennych procesowych i przypisywania im wartości.
Właściciel procesu
Właściciel procesu może mieć specjalne umiejętności, które pozwalają mu monitorować proces i interweniować operacyjnie w procesie. Właściciel procesu jest zdefiniowany w definicji procesu i może być użytkownikiem lub rolą workflow.
Wyświetlanie i edycja za pośrednictwem listy
Podobnie jak zadania i działania, procesy mogą być również wyświetlane w aplikacjach typu lista. W aplikacjach Lista: Procesy/Baza danych OLTP i Lista: Procesy/Baza danych repozytorium można wyświetlić wszystkie lub wybrane procesy i ich status.
W tych aplikacjach dostępne są dalsze możliwości edycji:
- Wyszukiwanie i wybór procesów
- Realizacja procesów bez edytowania
- Zmiana okresu przechowywania procesów
Więcej informacji można znaleźć w dokumentacji Lista: Procesy/Baza danych OLTP i Lista: Procesy/Baza danych repozytorium.
Opis aplikacji
Aplikacja Procesy służy do wyświetlania, uruchamiania i edytowania procesów. Aplikacja składa się z nagłówka i obszaru roboczego.
Nagłówek
W nagłówku aplikacji wyświetlane są następujące pola. Zawierają one dane, które jednoznacznie identyfikują proces, a także inne ogólne informacje o procesie.
- Numer – numer identyfikuje proces. Składa się z dwóch wpisów: Identyfikacja definicji procesu w pierwszym polu wejściowym i numer procesu w drugim polu wejściowym.
- Identyfikator definicji procesu – w tym polu należy wprowadzić identyfikator procesu. Nazwa definicji procesu jest również wyświetlana automatycznie.
- Numer – numer ten jest unikalnym numerem dla każdej bazy danych, który jest automatycznie przypisywany przez system podczas tworzenia nowego procesu.
- Status – każdy proces posiada status. Status zależy przede wszystkim od dozwolonego czasu przetwarzania, który jest określony w definicji procesu, a także od statusu działań. Proces może mieć następujące statusy:
- W trakcie realizacji
- Zakończone bez przetwarzania
- Zaległe
- Zakończone
- Powiązanie – ten element zawiera metadane i nie może zostać usunięty. To pole wyświetla preferowaną jednostkę biznesową powiązaną z aktywnością początkową.
- Moment rozpoczęcia – w tym polu wyświetlany jest czas rozpoczęcia procesu. Czas rozpoczęcia i zakończenia procesu pokazuje zdefiniowany czas przetwarzania, w którym proces ma zostać przetworzony. Czas trwania przetwarzania jest określony w definicji procesu.
- Godzina zakończenia – to pole wyświetla czas planowanego zakończenia procesu. Czas rozpoczęcia i zakończenia procesu wskazuje zdefiniowany czas przetwarzania, w którym proces ma zostać przetworzony. Czas trwania przetwarzania jest określony w definicji procesu.
- Dotyczy – to pole zawiera metadane i nie może zostać usunięte. Wyświetlany jest temat definicji aktywności węzła początkowego.
Obszar roboczy
Status i inne informacje dotyczące procesu są wyświetlane w obszarze roboczym w następujących zakładkach:
- Model procesu – ten element zawiera metadane i nie wolno go usuwać. Na zakładce Model procesu proces jest wizualizowany graficznie, a aktualny stan poszczególnych etapów procesu jest wyświetlany zgodnie ze schematem kolorów.
- Ogólne – ogólne cechy procesu są wyświetlane na zakładce Ogólne.
- Wyniki – dowolnie używane ogólne atrybuty procesu i wszelkie zmienne procesu zdefiniowane przez użytkownika są wyświetlane na zakładce Wyniki.
- Komentarze – ten element zawiera metadane i nie wolno go usuwać. Na zakładce Komentarze można przeczytać istniejące komentarze i wprowadzić nowe.
Zakładka Model procesu
Ten element kontrolny zawiera metadane i nie wolno go usuwać. Na zakładce Model procesu proces jest wizualizowany graficznie, a aktualny stan poszczególnych etapów procesu jest wyświetlany zgodnie ze schematem kolorów.
Więcej informacji na temat modelu procesu można znaleźć w dokumentacji Wprowadzenie: Workflow Management.
Bieżący stan poszczególnych etapów procesu jest wyświetlany zgodnie ze schematem kolorów. Możliwe są następujące kolory:
- Czerwony – własne zadanie do zakończenia. Działanie nie zostało jeszcze zakończone a użytkownik ma jeszcze zadanie do wykonania.
- Żółty – zadania innych użytkowników do ukończenia. Działanie nie zostało jeszcze zakończone ale aktualny użytkownik nie ma zadań do wykonania.
- Zielony – ukończone działanie. Działanie zostało ukończone i ma status Zrealizowane lub Zakończone bez przetwarzania.
- Szary – brak przyporządkowanego działania. Silnik workflow nie wygenerował jeszcze działania ponieważ, przykładowo przepływ sterowania nie dotarł do węzła.
Zakładka Ogólne
Ogólne cechy procesu są wyświetlane na zakładce Ogólne. Składa się ona z następujących pól:
- Inicjator – w tym polu wyświetlany jest inicjator procesu. Użytkownik, który rozpoczął proces, jest określany jako inicjator procesu. Jeśli proces został utworzony przez silnik workflow, użytkownik, który wyzwolił zarejestrowane zdarzenie, jest uważany za inicjatora procesu. W przypadku zaprogramowanych zdarzeń inicjatora procesu można określić tylko wtedy, gdy jest on określony przez parametry zdarzenia. Specjalne możliwości mogą być zdefiniowane dla inicjatora procesu w definicji procesu.
- Baza danych – ten element kontrolny zawiera metadane i nie może zostać usunięty. To pole wyświetla rodzaj bazy danych, dla której została utworzona definicja procesu. Rodzaj bazy danych jest częścią unikalnej identyfikacji definicji procesu.
- Odpowiedzialny – w tym polu wyświetlany jest właściciel procesu. Właściciel procesu może mieć specjalne umiejętności, które pozwalają mu monitorować proces i interweniować operacyjnie w procesie. Właściciel procesu jest zdefiniowany w definicji procesu i może być użytkownikiem lub rolą przepływu pracy.
- Okres przechowywania – ten element kontrolny zawiera metadane i nie może zostać usunięty. W tym polu definiuje się okres przechowywania procesu. W okresie przechowywania proces i działania utworzone na jego podstawie nie mogą być reorganizowane.
Zakładka Wyniki
Dowolnie używane ogólne atrybuty procesu i wszelkie zmienne procesu zdefiniowane przez użytkownika są wyświetlane na zakładce Wyniki. Składa się ona z następujących pól:
- Wynik – wynik dostarczony przez definicje działania jest wyświetlany w tym polu. Wynik definiuje się za pomocą przypisania Result, np. w deklaracjach definicji działania.
Sekcja Ogólne atrybuty
- Tekst 1-5 – teksty dostarczane przez definicje działań są wyświetlane w tych polach. Tekst definiuje się za pomocą przypisań Text1 do roces.Text5, np. w deklaracjach definicji działań.
- Numer 1-2 – wartości liczbowe dostarczane przez definicje działania są wyświetlane w tych polach. Liczbę definiuje się za pomocą przypisań Number1 lub roces.Number2, np. w deklaracjach definicji działań.
- Moment 1-2 – pola Moment 1 i Moment 2 wyświetlają znaczniki czasu z datą i godziną, które są dostarczane przez definicje działań. Czas definiuje się za pomocą przypisań Timestamp1 i roces.Timestamp2, np. w deklaracjach definicji działań.
Sekcja Zmienne procesu
Zmienne procesu to zmienne zdefiniowane przez użytkownika, które są zapisane w definicji procesu. Wszystkie zmienne procesu, które są oznaczone jako widoczne w definicji procesu, są wyświetlane w tej sekcji.
Zakładka Komentarze
Ten element zawiera metadane i nie wolno go usuwać. Na zakładce Komentarze można znaleźć istniejące komentarze i wprowadzić nowe. Składa się ona z następujących kolumn:
- Rejestrujący – ten element sterujący zawiera metadane i nie może zostać usunięty. W tej kolumnie wyświetlany jest użytkownik, który wprowadził komentarz.
- Zarejestrowany dnia – ten element kontrolny zawiera metadane i nie może zostać usunięty. W tej kolumnie wyświetlany jest czas wprowadzenia komentarza.
- Komentarz – ten element kontrolny zawiera metadane i nie wolno go usuwać. Wprowadzony komentarz jest wyświetlany w tej kolumnie.
Działanie Rejestruj nowy komentarz
Ta kontrolka zawiera metadane i nie wolno jej usuwać. Do wprowadzania nowych komentarzy można użyć akcji [Rejestruj nowy komentarz]. Po wybraniu przycisku otworzy się okno dialogowe z edytorem tekstu.
Wyświetlone okno dialogowe składa się z następujących pól:
- Edytor – w edytorze należy wprowadzić nowy komentarz. Więcej informacji na temat tekstów i edytora tekstu można znaleźć w dokumentacji Teksty.
- Powiadom osobę odpowiedzialną – ten element zawiera metadane i nie może zostać usunięty. Po aktywowaniu tej funkcji dla każdego użytkownika odpowiedzialnego za proces wyzwalane jest zdarzenie workflow w celu powiadomienia go e-mailem o nowym komentarzu.
- Powiadom inicjatora – ten element zawiera metadane i nie może zostać usunięty. W przypadku aktywacji tej funkcji wyzwalane jest zdarzenie workflow dla użytkownika, który uruchomił proces, w celu powiadomienia go o nowym komentarzu pocztą elektroniczną.
- Powiadom wszystkich uczestniczących wykonawców – ten element zawiera metadane i nie może zostać usunięty. Po aktywowaniu tej funkcji dla każdego redaktora zaangażowanego w proces zostanie uruchomione zdarzenie workflow, aby powiadomić go o nowym komentarzu pocztą e-mail.
Działania związane z aplikacją
W aplikacji Procesy dostępne są następujące działania związane z aplikacją:
- [Uruchom proces]
- [Zrealizuj proces bez edytowania]
- [Wydaj diagram procesu]
Akcja [Uruchom proces]
Ta akcja powoduje rozpoczęcie nowego procesu dla definicji procesu określonej w pierwszym polu wejściowym dla pól Numer.
Ustawienia w definicji procesu i definicji zdarzenia w definicji działania powiązanej ze zdarzeniem uruchomienia określają sposób uruchomienia procesu. W zależności od typu zdarzenia i ustawień możliwe są następujące alternatywy:
- Definicja działania dla zdarzenia startowego nie ma ani definicji zdarzenia, ani definicji procesu powiązanej z aplikacją procesu – w takim przypadku należy uruchomić proces w aplikacji Procesy za pomocą okna dokowanego Uruchom proces lub przycisku o tej samej nazwie. Okno dokowane Uruchom proces wyświetla wszystkie definicje procesów według struktury, które można uruchomić w aplikacji Procesy.
- Definicja działania dla zdarzenia startowego nie ma definicji zdarzenia, ale definicja procesu jest powiązana z aplikacją procesu – w tym przypadku proces uruchamiany jest za pośrednictwem połączonej aplikacji procesowej.
- Definicja działania dla zdarzenia startowego posiada definicję zdarzenia typu akcja użytkownika – w takim przypadku proces uruchamiany jest za pośrednictwem menu kontekstowego jednostki biznesowej przechowywanej w definicji działania.
- Definicja działania dla zdarzenia początkowego ma definicję zdarzenia typu jednostka biznesowa lub zaprogramowane zdarzenie – w takim przypadku proces rozpoczyna się od wyzwolenia zdarzenia zapisanego w definicji zdarzenia, np. poprzez zmianę jednostki biznesowej.
Akcja [Zrealizuj proces bez edytowania]
Akcji można użyć, aby przypisać status Zakończone bez przetwarzania do procesów. Działania, które są nadal otwarte, również otrzymują status Zakończone bez przetwarzania.
Akcja [Wydaj diagram procesu]
Ten element zawiera metadane i nie może zostać usunięty. Akcji należy użyć, aby otworzyć okno, które wyświetla diagram procesu jako dokument PDF i udostępnia akcje zapisywania i wyprowadzania diagramu procesu.
Status i zmiany statusu
Procesy mają swój status. Jeśli status procesu zostanie zmieniony, zazwyczaj wpływa to również na status powiązanych działań i zadań.
Proces może mieć następujące statusy:
- Zaległe – proces przekroczył początek okresu przetwarzania określony w definicji procesu. Nie osiągnięto węzła końcowego lub węzła błędu.
- W trakcie realizacji – proces znajduje się w okresie przetwarzania określonym w definicji procesu. Węzeł końca lub błędu nie został osiągnięty.
- Zakończone – proces osiągnął węzeł końcowy. Wszystkie działania mają status Zrealizowane lub Zakończone bez przetwarzania. Otwarte działania mają status Zakończone bez przetwarzania.
- Zakończone bez przetwarzania – proces został zakończony akcją [Zrealizuj proces bez edytowania] lub osiągnął węzeł błędu. Otwarte działania otrzymują status osiągnął węzeł końcowy. Wszystkie działania mają status Zakończone bez przetwarzania.
Konfiguracja
Nie ma potrzeby definiowania dodatkowych ustawień dla aplikacji Procesy w aplikacji Konfiguracja.
Jednostki biznesowe
Następująca jednostka biznesowa jest istotna dla aplikacji Procesy, wykorzystywanej przykładowo do:
- Nadawania uprawnień
- Konfigurowania definicji działań
Proces:
com.cisag.sys.workflow.obj.Process
Jednostka biznesowa należy do następującej grupy jednostek biznesowych:
Obiekty przepływu pracy w OLTP i repozytorium:
com.cisag.sys.workflow.WorkflowObjects
Uprawnienia
Uprawnienia można przypisywać zarówno za pomocą ról uprawnień, jak i poprzez przypisanie organizacji. Koncepcję uprawnień można znaleźć w dokumentacji technicznej Uprawnienia.
Umiejętności specjalne
Każdy użytkownik, który jest edytorem zadania, może edytować zadanie i wyświetlać działanie wyższego poziomu. Jeśli działanie reprezentuje węzeł procesu, użytkownik może również wyświetlić proces. To, które inne zadania, działania i procesy użytkownik może wyświetlać, zależy od ustawień uprawnień definicji procesu i ustawień definicji działania, a także specjalnych umiejętności posiadanych przez użytkownika.
Dla aplikacji Procesy dostępne są następujące funkcje specjalne klasy funkcji administracyjnych. Uprawnienia do tych funkcji można przypisywać w aplikacji Role uprawnień. Możliwości te są szczególnie interesujące w przypadku procesów, w których użytkownik nie jest zaangażowany w proces jako edytor ani nie jest uważany za osobę odpowiedzialną za proces lub inicjatora procesu. Ustawienia uprawnień w definicjach procesów nie mają wpływu na te możliwości.
- Wyświetlanie procesów innych użytkowników
com.cisag.sys.workflow.DisplayOtherUsersProcesses
- Zmiana procesów innych użytkowników
com.cisag.sys.workflow.ChangeProcessesOfOtherUsers
- Ukończ procesy innych użytkowników
com.cisag.sys.workflow.CompleteOtherUsersProcesses
- Usuwanie procesów i obiektów zależnych
com.cisag.sys.workflow.DeleteProcesses
Informacje na temat uprawnień do zadań i działań można znaleźć w dokumentacji Działania.
Wyświetlanie procesów innych użytkowników
Jeśli użytkownik posiada uprawnienie administracyjne do wyświetlania procesów innych użytkowników, może wyświetlić wszystkie istniejące procesy w aplikacjach Procesy, Lista: Procesy/Baza danych OLTP i Lista: Procesy/Baza danych repozytorium.
Zmiana procesów innych użytkowników
Jeśli użytkownik posiada zdolność administracyjną zmiany procesów innych użytkowników może zmienić edytowalne pola we wszystkich istniejących procesach w aplikacji Procesy i zmienić okres przechowywania procesów w aplikacjach Lista: Procesy/Baza danych OLTP i Lista: Procesy/Baza danych repozytorium.
Ukończenie procesów innych użytkowników
Jeśli użytkownik posiada zdolność administracyjną do zakończenia procesów innych użytkowników, może zakończyć wszystkie procesy w aplikacjach Procesy, Lista: Procesy/Baza danych OLTP i Lista: Procesy/Baza danych repozytorium, które nie mają jeszcze statusu końcowego.
Usuwanie procesów i obiektów zależnych
Jeśli użytkownik ma możliwość administracyjną usuwania procesów i obiektów zależnych, może użyć aplikacji do reorganizacji Reorganizacja generowanych procesów, aby zreorganizować procesy i powiązane z nimi działania i zadania. Procesy mogą być reorganizowane tylko wtedy, gdy mają jeden z końcowych statusów Zakończone lub Zakończone bez przetwarzania, a okres przechowywania jeszcze nie upłynął.
Przypisania organizacyjne
Przypisania organizacyjne nie są wymagane dla aplikacji Procesy.
Funkcje specjalne
W przypadku aplikacji Procesy należy przestrzegać następujących specjalnych cech.
W przypadku użytkowników, którzy nie mają możliwości administracyjnych dla procesów, możliwości wyświetlania, zmieniania i kończenia procesów są określane przez definicję procesu. Definicja jest tworzona dla każdej roli procesu:
- Odpowiedzialny
- Inicjator
- Uczestnik
- Konsultacje z użytkownikiem
Więcej informacji na temat funkcji można znaleźć w dokumentacji Definicje procesów.
Uprawnienia dla partnerów biznesowych
Aplikacja Procesy jest dostępna dla następujących typów partnerów biznesowych.
- Klienci
- Dostawcy
- Przedstawiciele
Wszystkie działania są dostępne dla partnerów biznesowych w aplikacji Procesy, w tym opcja uruchamiania procesów. Jeśli partnerzy biznesowi powinni mieć możliwość uruchamiania tylko niektórych procesów, zaleca się uniemożliwienie korzystania z dokowanego okna Uruchom proces i przycisku o tej samej nazwie przy użyciu uprawnień interfejsu dla partnerów biznesowych. Partner biznesowy może wówczas uruchomić proces tylko wtedy, gdy definicja procesu jest powiązana z aplikacją procesu, którą partner biznesowy może otworzyć.