Projekty

Spis treści

W projekcie definiuje się dane planowania i używa kroków projektu do rejestrowania zadań, które należy wykonać w ramach projektu.

O roli rodzajów projektów i sposobie ich rejestrowania można przeczytać w artykule Rodzaje projektów.

Dokument Projekty opisuje sposób mapowania projektów w systemie oraz strukturę aplikacji o tej samej nazwie. Instrukcje dotyczące obsługi projektów, np. jak wprowadzać lub edytować projekty, można znaleźć w dokumentacji Instrukcje: Projekty.

Definicje terminów

Projekt

Projekt to zazwyczaj jednorazowe przedsięwzięcie, w którym cel ma zostać osiągnięty w określonym czasie. W tym celu projekt podzielony jest na etapy, które z kolei mają zostać zrealizowane w określonym czasie. Zamówienia sprzedaży służą do fakturowania usług świadczonych w ramach projektu.

Wyszukiwanie i edycja projektów w ramach list

Projekty i kroki projektu można edytować w aplikacjach Lista: Projekty i Lista: Etapy projektu. Można wykonać między innymi następujące akcje:

  • Obliczenie kosztów i przychodów projektu
  • Zmiana statusu projektu lub statusu etapu projektu
  • Zmiana odpowiedzialnego pracownika

Zmiany dat i kosztów można również przeprowadzić w aplikacjach Lista: Zmiany terminów i Lista: Zmiany kwoty.

Więcej informacji można znaleźć w dokumentacji list w ramach Projektów.

Opis aplikacji

Aplikacja Projekty, pozwala rejestrować lub edytować projekty i wystawiać za nie faktury.

Aplikacja Projekty jest podzielona na nagłówek i obszar roboczy.

Nagłówek

Nagłówek zawiera pola, które jednoznacznie identyfikują projekt, a także podstawowe dane, które są ogólnie ważne dla projektu. Dalsze dane można znaleźć w następujących zakładkach:

Zawartość pól i zakładek opisano poniżej.

Wartość w polu Projekt jednoznacznie identyfikuje projekt. Wprowadzany jest również opis.

Pola:

  • Projekt – unikalna identyfikacja projektu jest wyświetlana w polu Projekt. Składa się on z dwóch pól: rodzaju projektu w pierwszym polu i numeru projektu w drugim. Użyty rodzaj projektu wraz z numerem projektu służy do identyfikacji projektu.
    • Rodzaj projektu – pozwala wskazać rodzaj projektu, który ma zostać utworzony lub edytowany. Po zapisaniu nowego projektu nie można już zmienić jego rodzaju.
    • Numer projektu – numer projektu jest automatycznie proponowany przez system w oparciu o schemat numeracji zdefiniowany w rodzaju projektu. Numer może jednak również składać się z dowolnie wybranego tekstu, który można edytować tylko do momentu pierwszego zapisu.

W razie potrzeby można wprowadzić numer projektu, który ma zostać otwarty lub edytowany.

  • Klient – określa klienta, który jest klientem projektu.

Jeśli projekt jest typu Szablon, nie trzeba wprowadzać klienta, a klienta można zawsze zmienić, niezależnie od statusu projektu. Jeśli jest to konkretny projekt, pole może pozostać puste tylko tak długo, jak długo projekt ma status W realizacji. W takim przypadku projekt nie może zostać rozliczony.

Zwolnione, zablokowane i ukończone projekty wymagają klienta, którego nie można już zmienić po zwolnieniu projektu.

  • Oznaczenie – oznaczenie służy jako dodatkowa cecha identyfikacyjna. Może składać się z dowolnie wybranego tekstu. Należy wprowadzić znaczące i, jeśli to możliwe, jednoznaczne oznaczenie, aby ułatwić wyszukiwanie.
  • Projekt nadrzędny – jeśli projekt jest przypisany jako podprojekt, w tym polu wyświetlana jest identyfikacja projektu nadrzędnego. Jeśli jest to najwyższy projekt w hierarchii lub jeśli projekt nie jest częścią hierarchii, pole jest puste. 
Zakładka Ogólne

Pola:

  • Pełna nazwa – pozwala wprowadzić teks opisujący projekt
  • Kierownik projektu – określa pracownika odpowiedzialnego za projekt
  • Dział – pozwala wprowadzić partnera organizacji typu Dział, który jest odpowiedzialny za projekt
  • Postęp – postęp projektu. Sposób określania wartości procentowej zależy od ustawienia w sekcji Podstawa wyliczenia. Aby zaktualizować wartość procentową, można użyć akcji [Aktualizuj postęp]. Wartość procentowa jest również aktualizowana po zapisaniu projektu.
  • Podstawa wyliczenia –  określenie sposobu określania ogólnego postępu projektu. Dostępne są następujące opcje:
    • Liczba etapów projektu – postęp jest określany na podstawie stopnia zaawansowania poszczególnych etapów projektu. Etapy projektu nie są ważone.
    • Planowany czas trwania – postęp jest określany na podstawie stosunku planowanego całkowitego czasu trwania projektu do planowanego czasu trwania etapów projektu. Uwzględniany jest stopień zaawansowania etapów projektu.
      Przykład
      Jeśli etap projektu, który stanowi 50% planowanego całkowitego czasu trwania projektu, ma postęp 50%, a wszystkie inne etapy projektu mają postęp 0%, wówczas całkowity postęp projektu wynosi 25%.
    • Planowane koszty – postęp jest określany na podstawie stosunku planowanych całkowitych kosztów projektu do planowanych kosztów etapów projektu. Uwzględniany jest stopień zaawansowania poszczególnych etapów projektu.
      Przykład
      Jeśli etap projektu, który powoduje 40% planowanych całkowitych kosztów projektu, ma postęp 20%, a wszystkie inne etapy projektu mają postęp 0%, wówczas całkowity postęp projektu wynosi 8%.
    • Planowane przychody – postęp jest określany na podstawie stosunku planowanego całkowitego dochodu projektu do planowanego dochodu etapów projektu. Uwzględniany jest stopień zaawansowania poszczególnych etapów projektu.
      Przykład
      Jeśli etap projektu, który generuje 80% planowanego całkowitego przychodu projektu, ma postęp 75%, a wszystkie inne etapy projektu mają postęp 0%, wówczas całkowity postęp projektu wynosi 60%.
  • Typ – określa typ projektu. Dostępne są następujące opcje:
    • Projekt
    • Szablon

Szablony projektów służą do ponownego wykorzystania dużych projektów z wieloma etapami i złożoną strukturą. Można utworzyć taki projekt raz jako szablon i powielać go tak często, jak to potrzebne.

Wskazówka
Nie można zmienić statusu szablonów projektów. Szablony projektów zachowują status zdefiniowany jako status otwarcia w typie projektu.
  • Zezwól na rejestrację czasu dla projektów w realizacji – jeśli funkcja jest aktywna, elementy rejestracji czasu odnoszące się do tego projektu i jego etapów mogą być również rejestrowane, jeśli mają status W trakcie opracowania. W przeciwnym razie projekt musi mieć status Zwolniony.
  • Numer dokumentu zewnętrznego – pola dla zewnętrznych informacji o dokumentach. Można ich użyć, na przykład, aby wprowadzić identyfikator oferty sprzedaży i datę oferty klienta. Dane wprowadzone w tych polach służą wyłącznie do celów informacyjnych i wyszukiwania, np. w aplikacji Lista: Projekty. Nie mają one żadnego wpływu na system.
    Wskazówka
    Dane wprowadzone w tych polach nie generują żadnych odniesień do dokumentów.
  • Typ rozliczenia – typ rozliczenia, za pomocą którego mają być rozliczane materiały i czas poświęcony na projekty tego typu. Dostępne typy rozliczeń są wcześniej zdefiniowane w aplikacji Indywidualny typ rozliczenia.
Zakładka Klasyfikacje

Projekt można przypisać do klasyfikacji projektów w polach:

  • Klasyfikacja 1
  • Klasyfikacja 2
  • Klasyfikacja 3
  • Klasyfikacja 4
  • Klasyfikacja 5

Projekt można przypisać do istniejących klasyfikacji typu klasyfikacja projektów od 1 do 5.

W oparciu o przypisania do klasyfikacji, dane mogą być organizowane i strukturyzowane dla dowolnych ocen i zapytań.

Zakładka Kontrolling

Na tej karcie wprowadza się dane planu dla projektu. Rzeczywiste dane projektu są wyświetlane obok.

Pola w szczegółach:

  • Planowany początek – data planowanego rozpoczęcia projektu
  • Rzeczywisty początek – data faktycznego rozpoczęcia projektu
  • Planowane zakończenie – data planowanego zakończenia projektu
  • Rzeczywisty koniec – data faktycznego zakończenia projektu
  • Planowane koszty – kwota planowanych kosztów projektu. Można określić koszty za pomocą akcji [Rozlicz projekt], jeśli zostanie aktywowane pole wyboru Podsumuj planowane koszty. Spowoduje to zsumowanie wpisów w polu Planowane koszty etapów projektu. Wpisy ręczne są nadpisywane.
  • Ogólne koszty – w tym polu wyświetlane są rzeczywiste koszty poniesione w związku z projektem i jego etapami. Kwota jest określana na podstawie powiązanych dokumentów projektu i etapów projektu. Kwota jest aktualizowana po wykonaniu akcji [Wylicz koszty i przychody] lub [Rozlicz projekt]. Do obliczeń wykorzystywane są koszty sprzedaży powiązanych zamówień sprzedaży oraz cena brutto pomniejszona o wszystkie rabaty z powiązanych zamówień zamówień.Warunkiem wstępnym jest, aby jednostki kosztów pozycji zamówienia odpowiadały jednostkom kosztów etapu projektu.
  • Planowane przychody – kwota planowanych wpływów z projektu. Wpływy można ustalić za pomocą przycisku [Rozlicz projekt] po zaznaczeniu pola wyboru [Oblicz projekt] w oknie dialogowym tej akcji.Aktywowanie parametru Podsumuj planowane przychody spowoduje zsumowanie wpisów w polu Planowane przychody etapów projektu. Wpisy ręczne są nadpisywane.
  • Łączne przychody – pole wyświetla rzeczywisty przychód wygenerowany przez projekt i jego etapy. Kwota jest określana na podstawie powiązanych dokumentów projektu i etapów projektu.Kwota jest aktualizowana po wykonaniu akcji [Wylicz koszty i przychody] lub [Rozlicz projekt]. Do obliczeń wykorzystywana jest łączna kwota brutto powiązanych zamówień sprzedaży. Warunkiem wstępnym jest zgodność obiektów kosztów pozycji zamówień sprzedaży z obiektami kosztów etapu projektu.
  • Planowany czas trwania – planowany czas trwania projektu. Można określić czas trwania za pomocą akcji [Rozlicz projekt], jeśli zostanie aktywowany parametr Dodaj planowany czas trwania w oknie dialogowym dla tej akcji. Spowoduje to zsumowanie wpisów w polu Planowany czas trwania etapów projektu. Ręczne wpisy są nadpisywane w tym procesie.Jednostka określająca czas trwania jest definiowana w aplikacji Konfiguracja w funkcji Projekty.
  • Całkowity czas trwania – w tym polu wyświetlany jest rzeczywisty czas trwania projektu. Wartość jest aktualizowana po wybraniu opcji [Rozlicz projekt]. Wartości w polu Całkowity czas trwania etapów projektu są sumowane.
  • Wyłączony rodzaj zamówień sprzedaży – rodzaje zamówień sprzedaży, które mają nie być uwzględniane w obliczaniu przychodów.
  • Koszty rzeczywiste – rzeczywiste koszty poniesione w związku z projektem. Kwota jest określana na podstawie dokumentów powiązanych z nagłówkiem projektu.Kwota jest aktualizowana po wykonaniu akcji [Wylicz koszty i przychody] lub [Rozlicz projekt]. Do obliczeń wykorzystywane są koszty sprzedaży powiązanych zamówień sprzedaży oraz cena brutto pomniejszona o wszystkie rabaty z powiązanych zamówień zamówień.Warunkiem wstępnym jest, aby jednostki kosztów pozycji zamówienia odpowiadały jednostkom kosztów etapu projektu.
  • Rzeczywisty czas trwania
  • Przychody rzeczywiste – rzeczywisty przychód wygenerowany przez projekt. Kwota jest określana na podstawie dokumentów powiązanych z podstawą projektu.Kwota jest aktualizowana po wykonaniu akcji [Wylicz koszty i przychody] lub [Rozlicz projekt]. Do obliczeń wykorzystywana jest łączna kwota brutto powiązanych zamówień sprzedaży. Warunkiem wstępnym jest zgodność obiektów kosztów pozycji zamówień sprzedaży z obiektami kosztów etapu projektu.
Zakładka Dekretacja

Tutaj wprowadzane są informacje dotyczące księgowania kosztów.

Pola:

  • Centrum kosztów – centra kosztów to obszary funkcjonalne firmy, które tworzą fizyczną i/lub organizacyjną jednostkę, taką jak działy, departamenty itp. Określają one lokalizację, w której powstały koszty.

Pole pozwala wybrać centrum kosztów oddziału lub działu, który ma sprzedać produkt. Wartość domyślna wynika z odpowiednich danych podstawowych, takich jak pozycja lub przypisanie konta, i zależy od zasad księgowania na koncie przychodów lub rodzaju kosztów z aktywną kontrolą.

Centrum kosztów jest akceptowane jako domyślne na fakturze klienta i, jeśli ma to zastosowanie, w księgowaniu zapasów podczas fakturowania bezpośredniego. Może być następnie wykorzystywane do różnych analiz w ramach rachunkowości finansowej lub powiązanej rachunkowości kosztów.

  • Jednostka kosztowa – jednostka kosztów dla projektu. Pole jest dostępne tylko wtedy, gdy pole wyboru Ręczne ustawienie jednostki kosztowej jest zaznaczone w rodzaju projektu.W przeciwnym razie wyświetlany jest obiekt kosztów wygenerowany automatycznie na podstawie rodzaju projektu i nie można go zmienić.Określona jednostka kosztu jest przenoszona do pozycji zamówienia sprzedaży, które są generowane podczas rozliczania projektu.
    Wskazówka
    Powiązane dokumenty są między innymi wykorzystywane do obliczania kosztów i przychodów projektu. Warunkiem wstępnym jest użycie tego samego obiektu kosztów w powiązanym dokumencie i projekcie. Aby połączyć dokumenty z projektami należy przejść do aplikacji Dokumenty projektu.
  • Organizacja sprzedaży – organizacja w której projekt został wprowadzony.
Zakładka Rozliczenie projektu

Zakładka Rozliczenie projektu zawiera tabelę, w której wyświetlane są zamówienia sprzedaży utworzone w celu rozliczenia projektu lub etapu projektu.

Projekt można rozliczyć na podstawie daty, postępu projektu lub postępu etapu projektu. W tym celu należy wprowadzić pozycje rozliczeniowe i wystawić rachunek. W procesie tym generowane są zamówienia sprzedaży. Zlecenia sprzedaży są uwzględniane przy określaniu kosztów i przychodów projektu. W przypadku rozliczeń należy użyć akcji związanej z aplikacją [Rozlicz projekt] lub akcję [Rozlicz pozycję], dostępną na tej zakładce. Akcja [Rozlicz pozycję] tworzy zamówienie sprzedaży dla każdej pozycji rozliczeniowej, niezależnie od tego, czy spełnione są określone warunki (data i postęp). Za pomocą akcji [Rozlicz projekt], zamówienia sprzedaży są generowane tylko wtedy, gdy spełnione są warunki.

Dostępne kolumny:

  • Data – jeśli projekt ma być rozliczany na podstawie daty, w wierszu należy wprowadzić datę. Jeśli ma być rozliczany na podstawie postępu lub etapu projektu, pole powinno zostać puste. Po osiągnięciu określonej daty generowane jest zamówienie sprzedaży z określoną ceną brutto i pozycją.
  • Postęp – jeśli projekt ma być rozliczany na podstawie jego postępu, w wierszu należy wprowadzić poziom postępu. Jeśli ma być rozliczany na podstawie daty, w polu należy pozostawić wartość 0. Po osiągnięciu stopnia postępu generowane jest zamówienie sprzedaży z określoną ceną brutto i pozycją.
  • Etap projektu – jeśli projekt ma być rozliczany na podstawie jego etapu, w wierszu należy wprowadzić rodzaj i numer etapu projektu. Jeśli ma być rozliczany na podstawie daty, pole należy pozostawić puste. Po osiągnięciu tego etapu generowane jest zamówienie sprzedaży z określoną ceną brutto i pozycją.
  • Cena brutto – cena brutto do rozliczenia z zamówieniem sprzedaży. Cena jest przenoszona do pozycji zamówienia sprzedaży jako cena ręczna.Jeśli zamówienie sprzedaży zostało już utworzone, zmiana ceny brutto nie ma wpływu na zamówienie sprzedaży.
  • Artykuł – artykuł sprzedaży dla pozycji zamówienia sprzedaży, które ma zostać wygenerowane
  • Rodzaj zamówienia sprzedaży – rodzaj zamówienia sprzedaży, który ma zostać użyty podczas rozliczania
  • Numer zamówienia sprzedaży – numer zamówienia sprzedaży, który został wygenerowany w momencie rozliczania pozycji
Wskazówka
Jeśli istnieje potrzeba, by zafakturować cały projekt bez określania postępu, kolumny Data i Etap projektu powinny pozostać puste, a w kolumnie Postęp powinna być [Rozlicz pozycję] zostanie natychmiast wygenerowane zamówienie sprzedaży.
Akcja Rozlicz pozycję

Ta akcja umożliwia utworzenie zamówienia sprzedaży dla wybranej pozycji rozliczeniowej. Warunki nie są sprawdzane, tzn. akcja tworzy zamówienie sprzedaży, nawet jeśli, na przykład, określony postęp projektu nie został jeszcze osiągnięty. Określona cena brutto i pozycja sprzedaży są przenoszone do pozycji zamówienia. Kwoty wygenerowanego zlecenia sprzedaży są uwzględniane przy określaniu kosztów i przychodów projektu.

Ta akcja służy do usunięcia powiązania między wybraną pozycją rozliczeniową a zamówieniem sprzedaży. Kwoty zamówienia sprzedaży nie są już brane pod uwagę przy określaniu kosztów i przychodów projektu. Zamówienie sprzedaży nie jest usuwane.

Zakładka Odbiorca dostawy

Zakładka Odbiorca dostawy zawiera dane odbiorców dostawy wynikającej z realizacji projektu.

Pola:

  • Odbiorca dostawy – odbiorca dostawy otrzymuje dostawę zamówionych produktów. Odbiorca dostawy jest partnerem z rolą klienta. Jest on jednoznacznie identyfikowany i podpisywany w tym polu za pomocą numeru partnera. Nazwa i dane adresowe są pobierane z głównych danych partnera.
  • Nazwa i Adres – pola są automatycznie wypełniane przez system z głównych danych partnera.
Wskazówka
Dane zmienione w tych polach są zapisywane tylko w projekcie, a nie w danych podstawowych partnera.
Zakładka Odbiorca faktury

Odbiorca faktury jest wymagany do rozliczenia projektu. Na tej karcie wyświetlany jest odbiorca faktury określony przez system na podstawie klienta wprowadzonego w nagłówku. Dane adresowe są pobierane z głównych danych klienta i nie można ich zmienić.

Odbiorcę faktury można również wprowadzić ręcznie. Wszyscy partnerzy, którzy są przypisani do klienta jako odbiorcy faktur w swoich danych podstawowych, są dozwoleni jako odbiorcy faktur. Odbiorca faktury może być taki sam jak klient.

Odbiorca faktury wprowadzony dla klienta jest używany jako wartość domyślna. Jeśli do klienta przypisanych jest kilku odbiorców faktur, przyjmowany jest odbiorca faktury oznaczony jako Preferowany. Można wybrać innego odbiorcę faktury przypisanego do klienta.

Odbiorca faktury jest przenoszony do zleceń sprzedaży utworzonych za pomocą akcji [Rozlicz projekt], jeśli w elemencie rozliczeniowym nie określono kroku projektu.

Odbiorca faktury jest przenoszony do kroków projektu, dla których nie określono odbiorcy faktury.

Pola:

  • Odbiorca faktury – adresat faktury za zamówione pozycje. Jest on jednoznacznie identyfikowany i przypisywany w tym polu za pomocą numeru partnera. 
  • Nazwa i Adres – pola są automatycznie wypełniane przez system 
Wskazówka
Dane zmienione w tych polach są zapisywane tylko w zamówieniu, a nie w danych podstawowych partnera.
Zakładka Inne pola

Na tej karcie można zdefiniować pola zdefiniowane przez użytkownika, aby w razie potrzeby wprowadzić dodatkowe informacje. Pola zdefiniowane przez użytkownika są zawsze powiązane z jednostką biznesową i dlatego są widoczne dla wszystkich projektów. Wartości wprowadzone w polach zdefiniowanych przez użytkownika mają zastosowanie do aktualnie otwartego projektu.

Wskazówka
Dostępne rodzaje pól i ich znaczenie opisano między innym w dokumencie Pola zdefiniowane przez użytkownika Znajduje się tam również instrukcja wprowadzania dodatkowych pól.
Zakładka Uwagi

Na zakładce Notatki można wprowadzać i edytować notatki w formacie HTML, których można użyć na przykład do opisania procesu projektu.

Na liście dane notatki są wyświetlane w wierszu pod następującymi nagłówkami kolumn:

  • Rodzaj powiązania dokumentu – typ łącza dokumentu używanego dla notatki. Typ łącza do dokumentu jest zdefiniowany w rodzaju projektu.
  • Opis – jeśli aktywny jest obszar Zarządzanie dokumentami, nazwa wprowadzona dla notatki jest wyświetlana w tej kolumnie. Jeśli obszar Zarządzanie dokumentami jest wyłączony, wyświetlany jest początek tekstu notatki.
  • Zarejestrowany przez – ta kolumna zawiera identyfikator partnera, który wprowadził notatkę.
  • Data rejestracji – w tej kolumnie wyświetlana jest data i godzina wprowadzenia notatki.
Okno dialogowe Utwórz notatkę

Aby wprowadzić lub edytować notatki, należy użyć okna dialogowego Utwórz notatkę, w którym dostępne są następujące pola:

Szablon dokumentu – pole pozwala wprowadzić istniejący dokument jako szablon dokumentu. Ustawienia typu dokumentu, takie jak wartości domyślne pól zdefiniowanych przez użytkownika, są pobierane z szablonu.

To pole jest dostępne tylko wtedy, gdy obszar Zarządzanie dokumentami jest aktywny.

  • Opis – dodatkowa cecha identyfikacyjna. Może składać się z dowolnie wybranego tekstu. Należy wprowadzić znaczące i, jeśli to możliwe, jednoznaczne oznaczenie, aby ułatwić wyszukiwanie.

To pole jest dostępne tylko wtedy, gdy aktywowany jest obszar Zarządzanie dokumentami.

  • Pole tekstowe – pozwala na wprowadzenie notatki w polu tekstowym. Instrukcje dotyczące korzystania z edytora tekstu można znaleźć w rozdziale Edytor tekstu w dokumencie Instrukcja obsługi.

Jeśli obszar Zarządzanie dokumentami jest aktywny, zakładka Inne pola jest również dostępna w oknie dialogowym. Zawiera ona inne pola, które zostały wprowadzone w danym typie dokumentu. Wartości domyślne są pobierane z szablonu dokumentu.

Obszar roboczy

Obszar roboczy aplikacji Projekty składa się z tabeli pozycji i edytora pozycji.

Tabela pozycji

Tabela składa się z kolumn:

  • Kamień milowy – ikona jest wyświetlana w tej kolumnie, jeśli etap projektu został oznaczony jako kamień milowy.
  • Etap projektu – numer etapu projektu
  • Rodzaj – numer i nazwa rodzaju kroku projektu są wyświetlane w tej kolumnie, jeśli krok projektu został przypisany do rodzaju.
  • Oznaczenie – nazwa etapu projektu
  • Projekt podrzędny – identyfikacja projektu przypisanego jako podprojekt jest wyświetlana w tej kolumnie.
  • Status projektu podrzędnego – status projektu przypisanego jako projekt podrzędny
  • Odpowiedzialny pracownik – numer i nazwisko pracownika odpowiedzialnego za dany etap projektu
  • Planowany początek – data rozpoczęcia etapu projektu.
  • Planowane zakończenie – data zakończenia etapu projektu.
  • Postęp – postęp etapu projektu
  • Faza – jeśli rodzaj jest przypisany do kroku projektu i ten typ jest używany w aplikacjiRodzaje etapów projektu, można wybrać jeden z przypisanych etapów w tej kolumnie.Określając fazę kroku projektu, można opisać stan przetwarzania kroku projektu. Fazę można zmienić w dowolnym momencie.
  • Odpowiedzialny pracownik Faza – w tej kolumnie wyświetlany jest numer nazwisko pracownika odpowiedzialnego za fazę projektu.
  • Dokument – ikona jest wyświetlana w tej kolumnie, jeśli istnieje łącze do dokumentu dla etapu projektu. Łącza do dokumentów można tworzyć na następujące sposoby:
    • Tworzenie dokumentu za pomocą menu akcji na liście elementów
    • Rozliczenie etapu projektu na zakładce Rozliczenie projektów
    • Łączenie dokumentów w aplikacji Dokumenty projektu
  • Status – status kroku projektu Opis statusów kroków projektu można znaleźć w rozdzialeStatus etapu projektu.

Lista pozycji zawiera etapy projektu. Kolumny w szczegółach:

Przycisk [Wartości rzeczywiste]

Po aktywowaniu przycisku [Wartości rzeczywiste] dodatkowe kolumny są wyświetlane w drugim wierszu:

  • Rzeczywiste rozpoczęcie – data faktycznego rozpoczęcia projektu
  • Rzeczywiste zakończenie – data faktycznego zakończenia projektu

Rzeczywiste wartości są wprowadzane ręcznie dla każdego kroku projektu w edytorze pozycji.

Działania mające na celu zmianę statusu etapu projektu

Następujące działania służące do zmiany statusu etapu projektu są dostępne w menu [Akcje] na liście pozycji:

  • Zatwierdzenie etapu projektu
  • Anulowanie zatwierdzenia etapu projektu
  • Zablokowanie krok projektu
  • Zamknięcie etapu projektu

Po wykonaniu tej akcji otwierane jest okno dialogowe, w którym można określić, czy postęp etapu projektu powinien zostać ustawiony na 100% po jego zakończeniu.

Opis statusów można znaleźć w rozdziale Status kroku projektu.

Wskazówka
W przypadku zmiany statusu kroku projektu referencyjnego, status projektu referencyjnego nie ulega zmianie.
Szukanie i dodawanie kroków projektu

Można użyć tego przycisku, aby dodać jeden lub więcej kroków projektu do bieżącego projektu, które zostały już zarejestrowane w innym projekcie. Oznacza to, że nie trzeba wielokrotnie wprowadzać tych samych kroków projektu.

Nie można używać tej akcji do dodawania referencyjnych kroków projektu, za pomocą których można dodawać podprojekty. W tym celu dostępna jest akcja [Wyszukaj projekt i dodaj jako podprojekt]

Wybór linii na liście pozycji pozwala określić miejsce wstawienia kroku projektu w strukturze projektu. Jeśli wybrana zostanie linia, nowy krok projektu zostanie wstawiony jako podrzędny krok projektu. Jeśli linia nie zostanie wybrana, nowy krok projektu zostanie wstawiony jako ostatni krok projektu na pierwszym poziomie struktury.

Po wykonaniu akcji zostanie otwarte okno dialogowe, w którym należy wybrać kroki projektu do dodania. Po zaakceptowaniu wyboru otworzy się okno dialogowe, w którym dostępne są następujące pola:

  • Planowane daty – pozwala wybrać sposób określania planowanego rozpoczęcia i planowanego zakończenia wybranych etapów projektu. Dostępne są następujące opcje:
    • Zmień planowany początek – w przypadku wybrania tej opcji należy wprowadzić datę planowanego rozpoczęcia etapu projektu. Planowany koniec jest określany na podstawie czasu trwania pierwotnego etapu projektu.
    • Zmień planowany koniec – w przypadku wybrania tej opcji należy wprowadzić datę planowanego zakończenia etapu projektu. Planowany początek jest określany na podstawie czasu trwania pierwotnego etapu projektu.
    • Przejmij początek i koniec ze źródła – po wybraniu tej opcji, dane planowania zostaną skopiowane z oryginalnego kroku projektu.
    • Planowany początek z nadrzędnego etapu projektu – w przypadku wybrania tej opcji planowane rozpoczęcie jest pobierane z kroku projektu wyższego poziomu. Jeśli krok projektu zostanie wstawiony na pierwszym poziomie struktury, przyjęty zostanie planowany początek projektu. Planowany koniec jest określany na podstawie czasu trwania oryginalnego kroku projektu.
    • Planowany koniec z nadrzędnego etapu projektu – w przypadku wybrania tej opcji planowany koniec jest pobierany z kroku projektu wyższego poziomu. Jeśli krok projektu zostanie wstawiony na pierwszym poziomie struktury, przyjęty zostanie planowany koniec projektu. Planowany początek jest określany na podstawie czasu trwania oryginalnego kroku projektu.

Jeśli krok projektu zostanie wstawiony na pierwszym poziomie struktury, dane planowania muszą znajdować się w danych planowania projektu. Jeśli krok projektu zostanie wstawiony jako podrzędny krok projektu, dane planowania muszą znajdować się w danych planowania nadrzędnego kroku projektu.

  • Data – data planowanego rozpoczęcia lub planowanego zakończenia. Pole jest gotowe do wprowadzenia tylko po wybraniu opcji Zmień planowany początek lub Zmień planowany koniec.
  • Przycisk [Dodaj kroki projektu] – wybrane kroki zostaną dodane do projektu
  • Przycisk [Szukaj] – okno dialogowe wyboru etapów projektu. zostanie ponownie otwarte W przypadku wybrania opcji [Anuluj] okno dialogowe zostanie zamknięte, a wszystkie wcześniej wybrane etapy projektu nie zostaną dodane.
Wyszukiwanie projektów i dodanie ich jako projekty podrzędne

Ta akcja umożliwia utworzenie nowego kroku projektu z odniesieniem do innego projektu. Połączony projekt staje się wówczas podprojektem. Jako podprojekty można przypisywać tylko te projekty, które nie są jeszcze przypisane do innych projektów.

Nazwa, długa nazwa i odpowiedzialny pracownik są pobierane z projektu, do którego istnieje odniesienie. Dane te można zmienić w kroku projektu za pomocą edytora pozycji. Nie spowoduje to zmiany danych projektu referencyjnego.

Alternatywnie można utworzyć taki referencyjny krok projektu za pomocą edytora pozycji.

Zmiana planowanych dat

Można użyć akcji [Zmiana planowanych dat] pod przyciskiem [Akcje], aby zmienić planowany początek i koniec etapu projektu.

Wskazówka
Akcja nie jest dostępna dla kroków projektu referencyjnego, które odnoszą się do podprojektu.

Po wykonaniu akcji wyświetlane jest okno dialogowe, w którym dostępne są następujące pola:

  • Planowe daty – pozwala wybrać sposób zmiany planowanego początku i planowanego końca wybranego etapu projektu. Dostępne są następujące opcje:
    • Zmień planowany początek – w przypadku wybrania tej opcji należy wprowadzić nową datę planowanego rozpoczęcia etapu projektu.
    • Zmień planowany koniec – w przypadku wybrania tej opcji należy wprowadzić nową datę planowanego zakończenia etapu projektu.
    • Przejmij początek i koniec ze źródła – po wybraniu tej opcji, dane planowania zostaną skopiowane z oryginalnego kroku projektu.
  • Data –  datę planowanego rozpoczęcia lub planowanego zakończenia. Pole jest dostępne do wprowadzenia tylko po wybraniu opcji Zmień planowany początek lub Zmień planowany koniec w polu Planowane daty.
Akcje związane z tworzeniem dokumentów

Dla etapów projektu można tworzyć nowe dokumenty. Te powiązane dokumenty są brane pod uwagę przy obliczaniu kosztów i przychodów.

Dostępne są następujące działania:

Wskazówka
Akcje nie są dostępne dla kroków projektu referencyjnego, które odnoszą się do podprojektu.
Tworzenie zapytania ofertowego sprzedaży

Ta akcja umożliwia utworzenie zapytania ofertowego sprzedaży i przypisanie go do wybranego etapu projektu. System generuje nagłówek zapytania sprzedaży, które można dalej przetwarzać w aplikacji Zapytania ofertowe sprzedaży.

Po wykonaniu akcji wyświetlane jest okno dialogowe, w którym dostępne są następujące pola:

  • Organizacja sprzedaży – organizacja sprzedaży odpowiedzialna za przetwarzanie żądania. Aktualnie wybrana organizacja jest używana jako wartość domyślna. W środowisku jednofirmowym bez uprawnień związanych z zawartością organizacja sprzedaży jest zawsze klientem.
  • Rodzaj – rodzaj zapytania ofertowego sprzedaży. Jako wartość domyślna używany jest rodzaj podany w rodzaju projektu.
  • Klient – partner z rolą klienta, który jest używany jako wnioskodawca zapytania. Jako wartość domyślna używany jest klient określony w projekcie.
  • Odbiorca faktury – partner z rolą klienta, który jest używany jako odbiorca faktury. Jako wartość domyślna używany jest odbiorca faktury określony w projekcie.
  • Odbiorca dostawy – partner z rolą klienta, który jest używany jako odbiorca dostawy zapytania. Jako wartość domyślna używany jest odbiorca dostawy określony w projekcie.
Tworzenie oferty sprzedaży

Za pomocą tej akcji można utworzyć ofertę sprzedaży i przypisać ją do wybranego etapu projektu. System tworzy nagłówek oferty sprzedaży, którą można następnie edytować w aplikacji Oferty sprzedaży.

Po wykonaniu akcji wyświetlane jest okno dialogowe, w którym dostępne są następujące pola:

  • Organizacja sprzedaży – organizacja sprzedaży odpowiedzialna za przetwarzanie żądania. Aktualnie wybrana organizacja jest używana jako wartość domyślna. W środowisku jednofirmowym bez uprawnień związanych z zawartością organizacja sprzedaży jest zawsze klientem.
  • Rodzaj – rodzaj oferty sprzedaży. Jako wartość domyślna używany jest rodzaj podany w rodzaju projektu.
  • Klient – partner z rolą klienta, który jest używany jako odbiorca oferty. Jako wartość domyślna używany jest klient określony w projekcie.
  • Odbiorca faktury – partner z rolą klienta, który jest używany jako odbiorca faktury. Jako wartość domyślna używany jest odbiorca faktury określony w projekcie.
  • Odbiorca dostawy – partner z rolą klienta, który jest używany jako odbiorca dostawy zapytania. Jako wartość domyślna używany jest odbiorca dostawy określony w projekcie.
  • Okres obowiązywania – data do której oferta jest ważna. System domyślnie proponuje kolejny dzień. Kalkulacja okresu obowiązywania z rodzaju oferty sprzedaży nie jest używana.
Tworzenie zamówienia sprzedaży

Ta akcja umożliwia utworzenie zamówienia sprzedaży i przypisanie go do wybranego etapu projektu. System tworzy podstawę zamówienia sprzedaży, które można dalej przetwarzać w aplikacji Zamówienia sprzedaży.

Po wykonaniu akcji wyświetlane jest okno dialogowe, w którym dostępne są następujące pola:

  • Organizacja sprzedaży – organizacja sprzedaży odpowiedzialna za przetwarzanie żądania. Aktualnie wybrana organizacja jest używana jako wartość domyślna. W środowisku jednofirmowym bez uprawnień związanych z zawartością organizacja sprzedaży jest zawsze klientem.
  • Rodzaj – rodzaj zamówienia sprzedaży. Jako wartość domyślna używany jest rodzaj podany w rodzaju projektu.
  • Klient – partner z rolą klienta, który jest używany jako zamawiający. Jako wartość domyślna używany jest klient określony w projekcie.
  • Odbiorca faktury – partner z rolą klienta, który jest używany jako odbiorca faktury. Jako wartość domyślna używany jest odbiorca faktury określony w projekcie.
  • Odbiorca dostawy – partner z rolą klienta, który jest używany jako odbiorca dostawy zapytania. Jako wartość domyślna używany jest odbiorca dostawy określony w projekcie.
Tworzenie zlecenia dystrybucyjnego

Ta czynność umożliwia utworzenie zlecenia dystrybucji i przypisanie go do wybranego etapu projektu. System tworzy nagłówek zlecenia dystrybucji, które można dalej przetwarzać w aplikacji Zlecenia dystrybucyjne.

Po wykonaniu akcji wyświetlone zostanie okno dialogowe, w którym dostępne jest następujące pole:

  • Rodzaj – rodzaj zlecenia dystrybucyjnego. Jako wartość domyślna używany jest rodzaj podany w rodzaju projektu.
Tworzenie zapytania ofertowego zakupu

Za pomocą tej akcji można utworzyć zapytanie ofertowe zakupu i przypisać je do wybranego etapu projektu. System generuje podstawę wniosku o zamówienie, który można utworzyć w aplikacji Zapytania ofertowe zakupu mogą być dalej przetwarzane.

Po wykonaniu akcji wyświetlone zostanie okno dialogowe, w którym dostępne jest następujące pole:

  • Organizacja zakupu – organizacja zakupu odpowiedzialna za przetwarzanie żądania. Aktualnie wybrana organizacja jest używana jako wartość domyślna.
  • Rodzaj – rodzaj zapytania ofertowego zakupu. Jako wartość domyślna używany jest rodzaj podany w rodzaju projektu.
  • Dostawca – partner z rolą dostawcy, który jest używany jako dostawca.
Tworzenie oferty zakupu

Za pomocą tej akcji można utworzyć ofertę zakupu i przypisać ją do wybranego etapu projektu. System generuje nagłówek oferty, którą można dalej przetwarzać w aplikacji Oferty zakupu.

Po wykonaniu akcji wyświetlone zostanie okno dialogowe, w którym dostępne są następujące pola:

  • Organizacja zakupu – organizacja zakupu odpowiedzialna za przetwarzanie żądania. Aktualnie wybrana organizacja jest używana jako wartość domyślna. W środowisku jednofirmowym bez uprawnień związanych z zawartością organizacja sprzedaży jest zawsze klientem.
  • Rodzaj – rodzaj oferty zakupu. Jako wartość domyślna używany jest rodzaj podany w rodzaju projektu.
  • Dostawca – partner z rolą dostawcy, który jest używany jako dostawca w ofercie.
  • Okres obowiązywania – data do której oferta jest ważna.  
Tworzenie zamówienia zakupu

Ta czynność umożliwia utworzenie zamówienia i przypisanie go do wybranego etapu projektu. System tworzy nagłówek zamówienia, które można dalej przetwarzać w aplikacji Zamówienia zakupu.

Po wykonaniu akcji wyświetlane jest okno dialogowe, w którym dostępne są następujące pola:

  • Organizacja zakupu – organizacja zakupu odpowiedzialna za przetwarzanie żądania. Aktualnie wybrana organizacja jest używana jako wartość domyślna. W środowisku jednofirmowym bez uprawnień związanych z zawartością organizacja sprzedaży jest zawsze klientem.
  • Rodzaj – rodzaj zamówienia zakupu. Jako wartość domyślna używany jest rodzaj podany w rodzaju projektu.
  • Dostawca – partner z rolą dostawcy, który jest używany jako dostawca w zamówieniu.
Tworzenie zlecenia produkcyjnego

Ta akcja umożliwia utworzenie zlecenia produkcyjnego i przypisanie go do wybranego etapu projektu. System tworzy nagłówek zlecenia produkcyjnego, które można dalej przetwarzać w aplikacji Zlecenia produkcyjne.

Po wykonaniu akcji wyświetlane jest okno dialogowe, w którym dostępne są następujące pola:

  • Organizacja logistyki magazynowej – w polu należy wprowadzić organizację logistyki magazynowej, która jest odpowiedzialna za przetwarzanie zlecenia. Aktualnie wybrana organizacja jest używana jako wartość domyślna. W środowisku jednofirmowym bez uprawnień związanych z treścią organizacja logistyki magazynowej jest zawsze klientem.
  • Rodzaj – rodzaj zlecenia produkcyjnego. Rodzaj określony w rodzaju projektu jest używany jako domyślny.
  • Artykuł produkcyjny – artykuł, który ma zostać wyprodukowany
  • Ilość docelowa – ilość, w jakiej artykuł ma zostać wyprodukowany.
  • Najwcześniejszy termin rozpoczęcia – najwcześniejszy czas, w którym zlecenie produkcyjne powinno zostać rozpoczęte. Bieżąca data jest używana jako wartość domyślna.
  • Najpóźniejszy termin zakończenia – najpóźniejszy czas, w którym zlecenie produkcyjne powinno zostać zakończone.
Edytor pozycji

Kroki projektu można wprowadzać i edytować w edytorze elementów. Podczas wprowadzania etapu projektu dostępne są następujące elementy:

  • Etap projektu – numer etapu nadawany w celu umieszczenia kroku projektu w strukturze projektu.
  • [Wprowadź nowy etap projektu] – ten przycisk służy do przygotowania elementu dla nowego kroku projektu. Pola edytora pozycji są opróżniane i w razie potrzeby wypełniane wartościami domyślnymi.
  • [Utwórz nowy podrzędny etap projektu] Ten przycisk służy do przygotowania elementu dla nowego podrzędnego kroku projektu. Nowy etap projektu zostanie dodany do wybranego etapu projektu w strukturze projektu jako podrzędny etap projektu.
  • [Utwórz nowy etap odniesienia] – za pomocą tej akcji można przygotować edytor pozycji do wprowadzenia nowego etapu projektu, do którego zostanie przypisany inny projekt jako podprojekt. Przypisany projekt staje się podprojektem.
  • [Duplikuj ] – ten przycisk służy do duplikowania wybranego elementu w kroku projektu na tym samym poziomie struktury projektu.
Zakładka Ogólne

Pola w szczegółach:

  • Oznaczenie – dodatkowa cecha identyfikacyjna. Może składać się z dowolnie wybranego tekstu. Należy wprowadzić znaczące i, jeśli to możliwe, jednoznaczne oznaczenie, aby ułatwić wyszukiwanie.
  • Podprojekt – identyfikator projektu, który ma zostać przypisany jako podprojekt. Jako podprojekty można przypisywać tylko te projekty, które nie są jeszcze przypisane do innych projektów.
  • Postęp – wartość procentowa postępu etapu projektu. Pole jest dostępne tylko wtedy, gdy etap projektu nie ma podrzędnych etapów projektu. W przeciwnym razie postęp jest określany na podstawie stopni postępu podrzędnych etapów projektu. Etapy projektu nie są ważone. Obliczona wartość jest wyświetlana i nie można jej zmienić.
  • Pełna nazwa – szczegółowa nazwa etapu projektu
  • Odpowiedzialny pracownik – pracownik organizacji odpowiedzialny za etap projektu. Domyślną wartością jest kierownik projektu.
  • Kamień milowy – określa, czy czy etap projektu jest kamieniem milowym. Pozwala to na oznaczenie szczególnie ważnych etapów projektu.
  • Poprzednik – w razie potrzeby pozwala wprowadzić inny etap projektu w tym samym projekcie, z którego danymi planowania ma być powiązany aktualnie edytowany etap projektu. W przypadku edycji daty początkowej i końcowej poprzednika za pomocą akcji [Zmień planowane terminy] dane planowania etapu projektu zostaną automatycznie dostosowane. Specyfikacja poprzednika nie ma wpływu na strukturę projektu. To pole nie jest dostępne dla kroków projektu typu Krok referencyjny.
  • Postęp z poprzednich etapów projektu – Można użyć tej funkcji, aby określić, czy postęp etapów projektu wyższego poziomu (w przypadku etapów projektu pierwszego poziomu: postęp projektu) jest również obliczany na podstawie danych planowania etapów projektu, które są podrzędne w stosunku do etapu projektu. Umożliwia to ważenie etapów projektu w odniesieniu do obliczania postępu projektu. Planowane dane to planowane koszty, planowane przychody lub planowany czas trwania, które są określone na zakładce Controlling. To, które dane są używane, zależy od ustawienia w polu Podstawa obliczeń. Przykład znajduje się w rozdziale Efekt wyboru pola Użyj danych planowania do obliczenia postępu.To pole nie jest dostępne dla kroków projektu typu Krok referencyjny.
  • Prawdopodobieństwo – pozwala wprowadzić wartość procentową między 1 a 100, aby wskazać, jak prawdopodobne jest, że etap projektu zostanie zrealizowany. To pole nie jest dostępne dla kroków projektu typu Krok referencyjny.
  • Zezwól na rejestrację czasu do projektów w realizacji – jeśli funkcja jest aktywna, pozycje rejestracji czasu w odniesieniu do tego etapu projektu mogą być również rejestrowane, jeśli pozycja ma status W trakcie opracowania. W przeciwnym razie pozycja musi mieć status Zwolnione. To pole nie jest dostępne dla kroków projektu typu Krok referencyjny.
  • Rodzaj etapu projektu – w razie potrzeby pozwala przypisać krok projektu do typu kroku projektu. W przypadku określenia typu kroku projektu, fazy kroku projektu przypisane do tego typu są wyświetlane w zakładce Fazy po zapisaniu elementu. Przypisane fazy etapu projektu są dostępne do wyboru w kolumnie Faza na liście elementów. To pole nie jest dostępne dla kroków projektu typu Krok referencyjny.
  • Typ rozliczenia – pozwala wprowadzić kategorię rozliczeniową, według której mają być rozliczane materiały i czas poświęcony na projekty tego typu. Możliwe typy rozliczeń zostały wcześniej opisane w sekcji Indywidualny typ rozliczenia. To pole nie jest dostępne dla kroków projektu typu Krok referencyjny.

Efekt pola wyboru Użyj danych planowania do obliczenia postępu

Przykładem może być projekt, dla którego Planowany czas trwania jest zdefiniowany jako podstawa do obliczania postępu:

Etap projektu Planowany czas trwania Postęp Wykorzystanie danych planowania do obliczania postępów Planowany czas trwania podrzędnych etapów projektu (dane planowania)
-1(Projekt) 0 dni 4% Tak(nie można zmienić) 3 dni (Suma planowanego czasu trwania etapów 10 i 20)
10 1 dzień 2%(wprowadzone ręcznie) Nie 0(brak podrzędnych etapów projektu)
20 2 dni 6% Nie 7 dni (Suma planowanego czasu trwania etapów 20-10 i 20-20 oraz wartość dla kroku 20-20)
20-10 3 dni 5%(wprowadzone ręcznie) Nie 0(brak podrzędnych etapów projektu)
20-20 4 dni 7% Nie 4 dni (Suma planowanego czasu trwania etapów 20-20-10 i 20-20-20)
20-20-10 2 dni 10%(wprowadzone ręcznie) Nie 0(brak podrzędnych etapów projektu)
20-20-20 2 dni 5%(wprowadzone ręcznie) Nie 0(brak podrzędnych etapów projektu)

Postęp kroku 20 projektu jest obliczany w następujący sposób:

(planowany czas trwania krok 20-10 * krok postępu 20-10 + planowany czas trwania krok 20-20 * krok postępu 20-20) / wartość do obliczenia postępu

(3*5% + 4*7%) / 7 = 6,14 = 6%

Jeśli pole wyboru Użyj danych planowania do obliczenia postępu jest aktywne dla kroku 20-20, wartości zmieniają się w następujący sposób:

Etap projektu Planowany czas trwania Postęp Wykorzystanie danych planowania do obliczania postępów Planowany czas trwania podrzędnych etapów projektu (dane planowania)
-1(Projekt) 0 dni 4% Tak(nie można zmienić) 3 dni (Suma planowanego czasu trwania etapów 10 i 20)
10 1 dzień 2%(wprowadzone ręcznie) Nie 0(bez podrzędnych etapów projektu)
20 2 dni 6% Nie 11 dni (Suma planowanego czasu trwania etapów 20-10 i 20-20 oraz wartość dla etapu 20-20)
20-10 3 dni 10%(wprowadzone ręcznie) Nie 0(brak podrzędnych etapów projektu)
20-20 4 dni 7% Tak 4 dni (Suma planowanego czasu trwania etapów 20-20-10 i 20-20-20)
20-20-10 2 dni 10%(wprowadzone ręcznie) Nie 0(brak podrzędnych etapów projektu)
20-20-20 2 dni 5%(wprowadzone ręcznie) Nie 0(brak podrzędnych etapów projektu)

Postęp kroku 20 projektu jest teraz obliczany w następujący sposób:

(planowany czas trwania kroku 20-10 * krok postępu 20-10 + [planowany czas trwania kroku 20-20 + planowany czas trwania podrzędnych kroków projektu]* krok postępu 20-20) / wartość do obliczenia postępu

(3*10% + [4+4]*7%) / 11 = 7,82 = 7%

Zakładka Klasyfikacje

Do etapu projektu można przypisać maksymalnie pięć klasyfikacji.

Ta zakładka nie jest dostępna dla kroków projektu typu Krok referencyjny.

Pola w szczegółach:

  • Klasyfikacja 1 do 5 – projekt można przypisać do istniejących klasyfikacji typu Klasyfikacja projektu 1 do Klasyfikacja projektu 5. W oparciu o przypisania do klasyfikacji, dane mogą być organizowane i strukturyzowane dla dowolnych ocen i zapytań.
Zakładka Kontrolling

Na tej zakładce wprowadza się dane planowania dla etapu projektu. Rzeczywiste dane etapu projektu są wyświetlane obok.

Ta zakładka nie jest dostępna dla kroków projektu typu Krok referencyjny.

Pola w szczegółach:

  • Planowany początek – data planowanego rozpoczęcia etapu projektu
  • Rzeczywisty początek – data faktycznego rozpoczęcia etapu projektu
  • Planowane zakończenie – data planowanego zakończenia etapu projektu
  • Rzeczywiste zakończenie– data faktycznego zakończenia etapu projektu
  • Planowane koszty – kwota planowanych kosztów projektu. Można określić koszty za pomocą akcji [Rozlicz projekt], jeśli zostanie aktywowane pole wyboru Podsumuj planowane koszty. Spowoduje to zsumowanie wpisów w polu Planowane koszty etapów projektu. Wpisy ręczne są nadpisywane.
  • Rzeczywiste koszty – w tym polu wyświetlane są rzeczywiste koszty poniesione w ramach etapu projektu. Kwota jest określana na podstawie powiązanych dokumentów etapu projektu. Kwota jest aktualizowana po wykonaniu akcji [Oblicz koszty i przychody] lub [Rozlicz projekt]. Koszt sprzedanych towarów powiązanych zamówień sprzedaży i cena brutto pomniejszona o wszystkie rabaty z powiązanych zamówień zamówień są wykorzystywane do obliczeń. Warunkiem wstępnym jest zgodność jednostek kosztu pozycji zamówienia z jednostką kosztu etapu projektu. Kwota jest również aktualizowana w przypadku rozliczenia pozycji na karcie Rozliczenie projektu w nagłówku i odnosi się do etapu projektu. W przypadku usunięcia takiej pozycji rzeczywiste koszty etapu projektu są również aktualizowane automatycznie.
  • Planowane przychody – kwota planowanych wpływów z projektu.
  • Rzeczywiste przychody – rzeczywisty przychód wygenerowany przez projekt. Kwota jest określana na podstawie dokumentów powiązanych z podstawą projektu. Kwota jest aktualizowana po wykonaniu akcji [Wylicz koszty i przychody] lub [Rozlicz projekt]. Do obliczeń wykorzystywana jest łączna kwota brutto powiązanych zamówień sprzedaży. Warunkiem wstępnym jest zgodność obiektów kosztów pozycji zamówień sprzedaży z obiektami kosztów etapu projektu.
  • Planowany czas trwania – planowany czas trwania projektu. Można określić czas trwania za pomocą akcji [Rozlicz projekt], jeśli zostanie aktywowany parametr Dodaj planowany czas trwania w oknie dialogowym dla tej akcji. Spowoduje to zsumowanie wpisów w polu Planowany czas trwania etapów projektu. Ręczne wpisy są nadpisywane w tym procesie.Jednostka określająca czas trwania jest definiowana w aplikacji Konfiguracja w funkcji Projekty.
  • Całkowity czas trwania – w tym polu wyświetlany jest rzeczywisty czas trwania projektu. Wartość jest aktualizowana po wybraniu opcji [Rozlicz projekt]. Wartości w polu Całkowity czas trwania etapów projektu są sumowane.
  • Rodzaj usługi  – określa istniejący typ aktywności dla rozliczenia etapu projektu. Określony typ aktywności jest używany jako wartość domyślna podczas rejestrowania czasu dla tego etapu projektu.
  • Rodzaj rozliczenia – określa istniejący typ rozliczenia dla rozliczenia etapu projektu. Określony typ rozliczenia jest używany jako wartość domyślna podczas rejestrowania czasu dla tego kroku projektu.
Zakładka Dekretacje

Na tej zakładce dostępne jest pole:

  • Jednostka kosztowa -pozwala wprowadzi jednostkę kosztową dla projektu. Jednostka ta musi być najpierw utworzona w aplikacji Jednostki kosztowe. Pole jest niedostępne, jeśli pole Ręczne ustawienie jednostki kosztowej jest nieaktywne w aplikacji Rodzaje projektów. W takiej konfiguracji wyświetlana jest jednostka kosztowa określona w rodzaju projektu i nie można jej zmienić. Określona w tym polu jednostka kosztowa jest przenoszona następnie do pozycji zamówienia sprzedaży które są generowane przy rozliczaniu projektu. Aby powiązane dokumenty zostały uwzględnione podczas określania kosztów i przychodów projektu, jednostki kosztów pozycji dokumentu i etapu projektu musza być zgodne.

Ta zakładka nie jest dostępna dla kroków projektu typu Krok referencyjny.

Zakładka Odbiorca faktury

Odbiorca faktury jest wymagany do rozliczenia projektu. Na tej zakładce wyświetlany jest odbiorca faktury określony przez system na podstawie klienta wprowadzonego w obszarze identyfikacji. Dane adresowe są pobierane z głównych danych klienta i nie można ich zmienić.

Odbiorcę faktury można również wprowadzić ręcznie. Wszyscy partnerzy, którzy są przypisani do klienta jako odbiorcy faktur w swoich danych podstawowych, są dozwoleni jako odbiorcy faktur. Odbiorca faktury może być taki sam jak klient.

Odbiorca faktury wprowadzony w bazie projektu jest używany jako wartość domyślna. Można wybrać innego odbiorcę faktury przypisanego do klienta.

Odbiorca faktury jest przenoszony do podrzędnych etapów projektu etapu projektu, dla którego nie określono odbiorcy faktury.

Odbiorca faktury jest przenoszony do ofert sprzedaży i zamówień sprzedaży, które są tworzone za pomocą akcji [Utwórz ofertę sprzedaży] i [Utwórz zamówienie sprzedaży] w menu akcji na liście kroków projektu.

Ponadto określony odbiorca faktury jest przenoszony do zamówień sprzedaży tworzonych za pomocą akcji [Rozlicz projekt] lub [Utwórz zamówienie sprzedaży].

Ta zakładka nie jest dostępna dla kroków projektu typu Krok referencyjny.

Zakładka Inne pola

Na tej zakładce można zdefiniować pola zdefiniowane przez użytkownika, aby w razie potrzeby wprowadzić dodatkowe informacje. Pola zdefiniowane przez użytkownika są zawsze powiązane z jednostką biznesową i dlatego są widoczne dla wszystkich etapów projektu. Wartości wprowadzone w polach zdefiniowanych przez użytkownika mają zastosowanie do aktualnie otwartego projektu.

Wskazówka
Dostępne typy pól i ich znaczenie opisano w instrukcji obsługi.  Znajduje się tam również opis instrukcji wprowadzania dodatkowych pól.
Zakładka Notatki

Na zakładce Notatki można wprowadzać i edytować notatki w formacie HTML.  Można na przykład wprowadzać notatki dotyczące przetwarzania etapu projektu.

Na liście dane notatki są wyświetlane w wierszu pod następującymi nagłówkami kolumn:

  • Rodzaj powiązania dokumentu – w tej kolumnie wyświetlany jest rodzaj powiązania dokumentu. W przypadku notatek w ramach projektów jest to zawsze wewnętrzny typ odniesienia do dokumentu Informacje marketingowe (MARKETING_INFO). Pole nie jest dostępne do edycji.
  • Opis – jeśli aktywny jest moduł  Zarządzanie dokumentami, nazwa wprowadzona dla notatki jest wyświetlana w tej kolumnie. Jeśli moduł Zarządzanie dokumentami jest wyłączone, wyświetlany jest początek tekstu notatki.
  • Zarejestrowany przez – identyfikator partnera, który wprowadził notatkę.
  • Data rejestracji – data i godzina wprowadzenia notatki.

Okno dialogowe Wprowadź notatkę

Aby wprowadzić lub edytować notatki, należy użyć okna dialogowego Utwórz notatkę, w którym dostępne są następujące pola:

  • Szablon dokumentu – w razie potrzeby pozwala wprowadzić istniejący dokument jako szablon dokumentu. Ustawienia typu dokumentu, takie jak wartości domyślne pól zdefiniowanych przez użytkownika, są pobierane z szablonu. To pole jest dostępne tylko wtedy, gdy moduł Zarządzanie dokumentami jest aktywny.
  • Oznaczenie – oznaczenie służy jako dodatkowa cecha identyfikacyjna. Może składać się z dowolnie wybranego tekstu. Należy wprowadzić znaczące i, jeśli to możliwe, jednoznaczne oznaczenie, aby ułatwić wyszukiwanie. To pole jest dostępne tylko wtedy, gdy aktywowana jest struktura Zarządzanie dokumentami.
  • Pole tekstowe – pozwala wprowadzić tekst notatki w polu tekstowym. Instrukcje dotyczące korzystania z edytora tekstu można znaleźć w rozdziale Edytor tekstu w instrukcji obsługi.

Jeśli moduł Zarządzanie dokumentami jest aktywny, zakładka Inne pola jest również dostępna w oknie dialogowym. Zawiera ona inne pola, które zostały wprowadzone w danym typie dokumentu. Wartości domyślne są pobierane z szablonu dokumentu.

Zakładka Fazy

Jeśli typ kroku projektu jest przypisany do kroku projektu, fazy kroku projektu, które są przypisane do typu kroku projektu, są wyświetlane na liście na tej zakładce.

Ta zakładka nie jest dostępna dla kroków projektu typu Krok referencyjny.

Kolumny w szczegółach:

Etap projektu – fazy etapu projektu przypisane do typu etapu projektu.

Odpowiedzialny pracownik – pracownik, który został wprowadzony jako pracownik odpowiedzialny za fazę w typie kroku projektu. W tej kolumnie można zmienić odpowiedzialnego pracownika.

Zakładka Ogólny podprojekt

Ta zakładka jest dostępna tylko dla kroków projektu typu Krok referencyjny i zawiera ogólne dane dotyczące projektu, do którego się odwołano.

Wyświetlane są następujące pola:

  • Klient
  • Oznaczenie
  • Pełna nazwa
  • Odpowiedzialny pracownik
  • Dział
  • Postęp
  • Numer i data dokumentu zewnętrznego

Dane są pobierane z projektu, do którego istnieje odniesienie. Dane te można zmienić w kroku projektu za pomocą edytora pozycji. Nie spowoduje to zmiany danych projektu odniesienia.

Wyjaśnienia dotyczące pól można znaleźć w nagłówku.

Zakładka Kontrola podprojektu

Ta zakładka jest dostępna tylko dla kroków projektu typu Krok referencyjny i zawiera plan i rzeczywiste dane projektu referencyjnego.

Wyświetlane są następujące pola:

  • Planowany start
  • Rzeczywisty start
  • Planowany koniec
  • Rzeczywisty koniec
  • Planowane koszty
  • Koszty całkowite
  • Planowane przychody
  • Całkowity przychód
  • Planowany czas trwania
  • Rzeczywisty czas trwania
  • Wykluczony typ zlecenia sprzedaży
  • Rzeczywiste koszty
  • Rzeczywisty przychód

Objaśnienia pól można znaleźć w rozdziale Kontrolling.

Zakładka Przypisanie konta podprojektu

Ta zakładka jest dostępna tylko dla kroków projektu typu Krok referencyjny.

Wyświetlane są następujące pola:

  • Jednostka kosztowa
  • Organizacja

Objaśnienia pól można znaleźć w rozdziale Dekretacja.

Akcje związane z aplikacją

W aplikacji Projekty dostępne są następujące akcje związane z aplikacją:

Akcje związane ze zmianą statusu

Następujące akcje służące do zmiany ogólnego stanu projektu są dostępne w menu [Akcje] na standardowym pasku narzędzi:

  • [Zwolnij projekt]
  • [Anuluj zwolnienie projektu]
  • [Zablokuj projekt]
  • [Zamknij projekt]
Wskazówka
Nie można zmienić statusu projektów szablonów.

Po wykonaniu tych akcji wyświetlane jest okno dialogowe, w którym można wprowadzić następujące ustawienia:

  • Dostosowanie statusu etapów projektu (pole wyboru) – określa, czy etapy projektu mają taki sam status ogólny jak projekt. Przykład: Jeśli projekt zostanie zablokowany, a ta funkcja zostanie aktywowana, projektowi i wszystkim zawartym w nim krokom projektu zostanie przypisany status Zablokowany.
  • Ustaw postęp projektu na 100% (pole wyboru) – to pole jest dostępne tylko po wykonaniu akcji [Zamknij projekt]. Można użyć tej funkcji, aby określić, czy postęp ma być ustawiony na 100% po zakończeniu projektu. Po aktywowaniu pola wyboru projekt otrzymuje status Ukończony, a wartość w polu Postęp jest ustawiana na 100%. Postęp kroków projektu jest również ustawiony na 100%.

Opis statusów można znaleźć w rozdziale Status projektu.

Aktualizacja postępu

Ta akcja aktualizuje wartość procentową w polu Postęp na zakładce Ogólne. Ogólny postęp jest określany na podstawie postępu etapów projektu. Ustawienie w polu Podstawa obliczeń jest brana pod uwagę.

Opis opcji obliczania całkowitego postępu można znaleźć w opisie pola Podstawa obliczeń.

Obliczenie kosztów i przychodów

Ta akcja służy do obliczania rzeczywistych kosztów i rzeczywistych przychodów podstawy projektu i etapów projektu. Obliczane są również całkowite koszty i całkowite przychody projektu.

Powiązane dokumenty są również wykorzystywane do obliczania kosztów i przychodów. Warunkiem wstępnym jest użycie tego samego obiektu kosztów w powiązanym dokumencie i projekcie. Aby połączyć dokumenty z projektami lub etapami projektu, należy skorzystać z aplikacji Dokumenty projektu.

Rozliczenie projektu

Ta akcja służy do generowania zamówień sprzedaży dla wszystkich pozycji na liście Rozliczenie projektu, którego warunki (data lub postęp) zostały spełnione i dla którego nie zostały jeszcze wygenerowane zamówienia sprzedaży.

Ceny brutto i pozycje sprzedaży określone w pozycjach rozliczeniowych są przenoszone do pozycji zamówienia. Kwoty wygenerowanych zamówień sprzedaży są uwzględniane przy ustalaniu kosztów i przychodów projektu.

Ponadto obliczane są rzeczywiste koszty i rzeczywiste przychody podstawy projektu i etapów projektu. Obliczane są również całkowite koszty i całkowite przychody projektu.

Obliczanie projektu

Za pomocą tej akcji można obliczyć rzeczywisty czas trwania etapów projektu i projektu, wybierając odpowiednie wpisy z listy. Można również obliczyć planowane koszty, planowane przychody i planowany czas trwania całego projektu, sumując te wartości z etapów projektu.

Po wykonaniu akcji wyświetlane jest okno dialogowe, w którym można wprowadzić następujące ustawienia:

  • Przenieś zatwierdzony czasu – jeśli ten parametr zostanie aktywowany, czas trwania zwolnionych wpisów dotyczących projektu lub jego etapów zostanie przeniesiony z aplikacji Rejestracja czasu. Wartości te są wyświetlane w polach Rzeczywisty czas trwania w nagłówku projektu i etapach projektu.
  • Przenieś zarejestrowany czas – jeśli ten parametr zostanie aktywowany, czas trwania zarejestrowanych wpisów dotyczących projektu lub jego etapów zostanie przeniesiony z aplikacji Rejestracja czasu. Wartości te są wyświetlane w polach Rzeczywisty czas trwania w nagłówku projektu i etapach projektu.
  • Przenieś rozliczony czas – jeśli ten parametr zostanie aktywowany, czas trwania wpisów, które odnoszą się do projektu lub jego etapów i dla których utworzono już zamówienie sprzedaży, zostanie przeniesiony z aplikacji Rejestracja czasu. Wartości te są wyświetlane w polach Rzeczywisty czas trwania w podstawie projektu i etapach projektu.
  • Sumuj planowane koszty – po aktywowaniu tego pola wyboru planowane koszty całego projektu są określane przez system na podstawie wartości pól Planowane koszty zsumowane w pozycjach etapów projektu. Całkowita wartość jest wyświetlana w polu Całkowite koszty w nagłówku projektu.
  • Sumuj planowane przychody – po aktywowaniu tego pola wyboru planowane przychody całego projektu są określane przez system na podstawie wartości pól Planowane przychody są sumowane w pozycjach etapów projektu. Całkowita wartość jest wyświetlana w polu Całkowity przychód w nagłówku projektu.
  • Sumuj planowany czas trwania – po aktywowaniu tego pola wyboru planowany czas trwania całego projektu jest określany przez system na podstawie wartości pól Planowany czas trwania jest sumowany w pozycjach etapów projektu. Całkowita wartość jest wyświetlana w polu Rzeczywisty czas trwania w nagłówku projektu.
    Wskazówka
    Aby upewnić się, że rzeczywisty czas trwania etapów projektu jest używany do obliczeń, należy również użyć jednej z funkcji przenoszenia etapów projektu w tym oknie dialogowym.

Akcje związane z tworzeniem dokumentów

Można tworzyć nowe dokumenty dla projektu. Te powiązane dokumenty są brane pod uwagę przy obliczaniu kosztów i przychodów.

Dostępne są następujące akcje:

Tworzenie zapytań ofertowych sprzedaży

Za pomocą tej akcji można utworzyć zapytanie ofertowe sprzedaży i przypisać je do projektu. System generuje nagłówek zapytania sprzedaży, który można dalej przetwarzać w aplikacji Zapytania ofertowe sprzedaży.

Po wykonaniu akcji wyświetlane jest okno dialogowe, w którym dostępne są następujące pola:

  • Organizacja sprzedaży – organizacja sprzedaży odpowiedzialna za przetwarzanie zapytania. Aktualnie wybrana organizacja jest używana jako wartość domyślna. W środowisku jednofirmowym bez uprawnień związanych z treścią organizacja sprzedaży jest zawsze klientem.
  • Rodzaj – rodzaj zapytania ofertowego sprzedaży. Rodzaj określony w rodzaju projektu jest używany jako wartość domyślna.
  • Klient – klient, który ma być użyty jako wnioskodawca zapytania. Klient określony w projekcie jest używany jako wartość domyślna.
  • Odbiorca faktury – klient, który ma być odbiorcą faktury w zapytaniu ofertowym sprzedaży. Odbiorca faktury określony w projekcie jest używany jako wartość domyślna.
Tworzenie oferty sprzedaży

Za pomocą tej akcji można utworzyć ofertę sprzedaży i przypisać ją do projektu. System generuje nagłówek oferty sprzedaży, który można dalej przetwarzać w aplikacji Oferty sprzedaży.

Po wykonaniu akcji wyświetlane jest okno dialogowe, w którym dostępne są następujące pola:

  • Organizacja sprzedaży – organizacja sprzedaży odpowiedzialna za przetwarzanie oferty. Aktualnie wybrana organizacja jest używana jako wartość domyślna. W środowisku jednofirmowym bez uprawnień związanych z treścią organizacja sprzedaży jest zawsze klientem.
  • Rodzaj – rodzaj oferty sprzedaży. Rodzaj określony w rodzaju projektu jest używany jako wartość domyślna.
  • Klient – klient, który ma być użyty jako odbiorca oferty. Klient określony w projekcie jest używany jako wartość domyślna.
  • Odbiorca faktury – klient, który ma być odbiorcą faktury w ofercie sprzedaży. Odbiorca faktury określony w projekcie jest używany jako wartość domyślna.
  • Okres obowiązywania – data, do której oferta jest ważna. System sugeruje następny dzień. Kalkulacja okresu obowiązania z rodzaju oferty sprzedaży nie jest używana.
Tworzenie zamówienia sprzedaży

Za pomocą tej akcji można utworzyć zamówienie sprzedaży i przypisać je do projektu. System tworzy nagłówek zamówienia sprzedaży, który można dalej przetwarzać w aplikacji Zamówienia sprzedaży.

Po wykonaniu akcji wyświetlane jest okno dialogowe, w którym dostępne są następujące pola:

  • Organizacja sprzedaży – organizacja sprzedaży odpowiedzialna za przetwarzanie zamówienia. Aktualnie wybrana organizacja jest używana jako wartość domyślna. W środowisku jednofirmowym bez uprawnień związanych z treścią organizacja sprzedaży jest zawsze klientem.
  • Rodzaj – rodzaj zamówienia sprzedaży. Rodzaj określony w rodzaju projektu jest używany jako wartość domyślna.
  • Klient – klient, który ma być użyty jako odbiorca zamówienia. Klient określony w projekcie jest używany jako wartość domyślna.
  • Odbiorca faktury – klient, który ma być odbiorcą faktury w zamówieniu sprzedaży. Odbiorca faktury określony w projekcie jest używany jako wartość domyślna.
Tworzenie zlecenia dystrybucyjnego

Za pomocą tej akcji można utworzyć zlecenie dystrybucji i przypisać je do projektu. System generuje nagłówek zlecenia dystrybucji, który można utworzyć w aplikacji Zlecenia dystrybucji mogą być przetwarzane dalej.

Po wykonaniu akcji wyświetlane jest okno dialogowe, w którym dostępne jest następujące pole:

  • Rodzaj – rodzaj zlecenia dystrybucyjnego. Rodzaj określony w rodzaju projektu jest używany jako wartość domyślna.

Tworzenie zapytania ofertowego zakupu

Za pomocą tej akcji można utworzyć zapytanie ofertowe zakupu i przypisać je do projektu. System generuje nagłówek zapytania ofertowego, który można dalej przetwarzać w aplikacji Zapytania ofertowe zakupu.

Po wykonaniu akcji wyświetlane jest okno dialogowe, w którym dostępne jest następujące pole:

  • Organizacja zakupu – organizacja zakupu odpowiedzialna za przetwarzanie zapytania. Aktualnie wybrana organizacja jest używana jako wartość domyślna. W środowisku jednofirmowym bez uprawnień związanych z treścią organizacja zakupu jest zawsze klientem.
  • Rodzaj – rodzaj zapytania ofertowego zakupu . Rodzaj określony w rodzaju projektu jest używany jako wartość domyślna.
  • Dostawca – dostawca, który ma być użyty jako dostawca w zapytaniu.

Tworzenie oferty zakupu

Za pomocą tej akcji można utworzyć ofertę zakupu i przypisać ją do projektu. System generuje nagłówek oferty zakupu, którą można dalej przetwarzać w aplikacji Oferty zakupu.

Po wykonaniu akcji wyświetlane jest okno dialogowe, w którym dostępne są następujące pola:

  • Organizacja zakupu – organizacja zakupu odpowiedzialna za przetwarzanie oferty. Aktualnie wybrana organizacja jest używana jako wartość domyślna. W środowisku jednofirmowym bez uprawnień związanych z treścią organizacja zakupu jest zawsze klientem.
  • Rodzaj – rodzaj oferty zakupu. Rodzaj określony w rodzaju projektu jest używany jako wartość domyślna.
  • Dostawca – dostawca, który ma być użyty jako dostawca towaru.
  • Okres obowiązywania – data, do której oferta jest ważna.

Tworzenie zamówienia zakupu

Ta akcja umożliwia utworzenie zamówienia i przypisanie go do projektu. System tworzy nagłówek zamówienia, które można dalej przetwarzać w aplikacji Zamówienia zakupu.

Po wykonaniu akcji wyświetlane jest okno dialogowe, w którym dostępne są następujące pola:

  • Organizacja zakupu – organizacja zakupu odpowiedzialna za przetwarzanie zamówienia. Aktualnie wybrana organizacja jest używana jako wartość domyślna. W środowisku jednofirmowym bez uprawnień związanych z treścią organizacja zakupu jest zawsze klientem.
  • Rodzaj – rodzaj zamówienia zakupu. Rodzaj określony w rodzaju projektu jest używany jako wartość domyślna.
  • Dostawca – dostawca, który ma być użyty jako dostawca towaru.

Tworzenie zlecenia produkcyjnego

Ta akcja umożliwia utworzenie zlecenia produkcyjnego i przypisanie go do projektu. System tworzy nagłówek zlecenia produkcyjnego, które można dalej przetwarzać w aplikacji Zlecenia produkcyjne.

Po wykonaniu akcji wyświetlane jest okno dialogowe, w którym dostępne są następujące pola:

  • Organizacja logistyki magazynowej – organizacja logistyki magazynowej, która jest odpowiedzialna za przetwarzanie zamówienia. Aktualnie wybrana organizacja jest używana jako wartość domyślna. W środowisku pojedynczej lokalizacji bez uprawnień związanych z zawartością organizacja logistyki magazynowej jest zawsze klientem.
  • Rodzaj – rodzaj zlecenia produkcyjnego. Rodzaj określony w rodzaju projektu jest używany jako wartość domyślna.
  • Artykuły produkcyjnepozwala wprowadzić artykuły produkcyjne.
  • Ilość docelowa – ilość, w jakiej artykuł ma zostać wyprodukowany
  • Najwcześniejszy start – najwcześniejszy czas, w którym zlecenie produkcyjne powinno zostać wysłane. Bieżąca data jest używana jako wartość domyślna.
  • Najpóźniejsze zakończenie – najpóźniejszy czas, w którym zlecenie produkcyjne powinno zostać wysłane.

Status i zmiany statusu

Status projektu

Status podstawy projektu składa się z czterech statusów. Statusy te i ich wartości opisano poniżej:

  • Status ogólny:
    • W opracowaniu – projekt otrzymuje status W opracowaniu po wykonaniu akcji [Anuluj zwolnienie projektu]. Projekty w tym statusie mogą zostać zwolnione
    • Zwolniony – projekt ma przypisany status Zwolniony po wykonaniu akcji [Zwolnij projekt]. Zwolnione projekty mogą zostać zablokowane lub sfinalizowane. Aby edytować projekt, należy wykonać akcję [Zwolnij projekt]
    • Anulowany – zablokowany. Projekt otrzymuje status Zablokowany po wykonaniu akcji [Zablokuj projekt]. Zablokowane projekty muszą zostać najpierw zwolnione, zanim będzie można je edytować lub sfinalizować. Można również edytować tylko etapy projektu w projektach, które zostały zwolnione lub znajdują się w sekcji.
    • Zakończony – projekt otrzymuje status Zakończony, gdy zostanie wykonana akcja [Zakończ projekt]. W tym stanie nie można edytować projektu. Ukończone projekty muszą zostać najpierw opublikowane, zanim będzie można je edytować lub zablokować.
  • Status realizacji w czasie
    • Zgodnie z planem
    • Planowane opóźnienie
    • Opóźniony
  • Status wydatków
    • Zgodnie z planem – rzeczywisty czas trwania jest krótszy niż planowany czas trwania lub wartości są takie same, a postęp projektu wynosi 100%
    • Oczekiwane przekroczenie wydatków – rzeczywisty czas trwania jest krótszy niż planowany czas trwania lub wartości są takie same, a postęp projektu jest mniejszy niż 100%
    • Przekroczenie wydatków – rzeczywisty czas trwania jest dłuższy niż planowany.
  • Status rozliczenia
    • Nie rozliczono
    • Częściowo rozliczone
    • W pełni rozliczone

Status etapu projektu

Status kroku projektu składa się z czterech statusów. Statusy te i ich wartości zostały opisane poniżej:

  • Status ogólny
    • W realizacji – etap projektu ma przypisany status W opracowaniu, jeśli wykonywana jest akcja [Anuluj zwolnienie etapu projektu].
    • Zwolniony – etap projektu ma przypisany status Zwolniony, gdy wykonywana jest akcja [Zwolnij etap projektu].
    • Zablokowany – etap projektu ma przypisany status Zablokowany, gdy wykonywana jest akcja [Zablokuj krok projektu].
    • Zakończony – etap projektu ma przypisany status Zakończony, gdy wykonano akcję [Zakończ etap projektu]. Ukończonych etapów projektu nie można edytować.
  • Status realizacji w czasie
    • Zgodnie z planem
    • Planowane opóźnienie
    • Opóźniony
  • Status wydatków
    • Zgodnie z planem – rzeczywisty czas trwania jest krótszy niż planowany czas trwania lub wartości są takie same, a postęp projektu wynosi 100%
    • Oczekiwane przekroczenie wydatków – rzeczywisty czas trwania jest krótszy niż planowany czas trwania lub wartości są takie same, a postęp projektu jest mniejszy niż 100%
    • Przekroczenie wydatków – rzeczywisty czas trwania jest dłuższy niż planowany.
  • Planowany koniec
    • Planowany koniec w przeszłości
    • Planowany koniec na dziś
    • Planowany koniec w przyszłości

Struktura projektu

W nagłówku aplikacji znajduje się zakładka Struktura projektu wyświetla kategoryzację projektu w strukturze projektu, a także układ etapów projektu i podprojektów projektu w strukturze drzewa.

Dostępne są następujące przyciski:

  • [Rozwiń wszystko] – rozwija wszystkie węzły struktury projektu.
  • [Zamknij wszystko] – zwija wszystkie węzły struktury projektu
  • [Podprojekty] – po aktywowaniu przycisku wszystkie podprojekty danego projektu i ich podprojekty zostaną wyświetlone w strukturze projektu. Oznacza to, że struktura projektu jest wyświetlana „w dół” od danego projektu.
  • [Projekty nadrzędne] – w przypadku aktywowania przycisku struktura projektu wyświetla wszystkie projekty wyższego poziomu danego projektu i wszystkie podprojekty tych projektów wyższego poziomu. Oznacza to, że struktura projektu jest wyświetlana „w górę”, począwszy od danego projektu.

Konfiguracja

Poniższe ustawienie w funkcji Projekty w aplikacji Konfiguracja dotyczy aplikacji Projekty:

  • Jednostka czasu trwania – określona jednostka ma zastosowanie do wszystkich wartości opisujących czas trwania.

Jednostki biznesowe

Następująca jednostka biznesowa jest istotna dla aplikacji Projekty: com.sem.ext.app.project.obj.Project.

Jednostka jest używana między innymi do:

  • nadawania uprawnień,
  • konfiguracji definicji aktywności lub
  • importu lub eksportu danych.

Uprawnienia

Uprawnienia można przypisywać zarówno przy użyciu ról uprawnień, jak i poprzez przypisanie organizacji. Koncepcję uprawnień można znaleźć w dokumentacji technicznej Uprawnienia.

Funkcje specjalne

Dla aplikacji Projekty nie istnieją funkcje specjalne.

Przyporządkowania organizacji

Jeśli funkcja Uprawnienia do treści zostanie aktywowana w aplikacji Konfiguracja  dany użytkownik może korzystać z aplikacji Projekty tylko wtedy, gdy w danych podstawowych partnera przypisano mu organizację, która jest zintegrowana z co najmniej jedną z następujących struktur organizacyjnych:

  • Sprzedaż

Specjalne możliwości

Dla aplikacji Projekty nie istnieją specjalne możliwości.

Uprawnienia dla partnerów biznesowych

Aplikacja Projekty nie jest udostępniana partnerom biznesowym.

Czy ten artykuł był pomocny?