Przyporządkowania formatów e-faktur zakupu

Wprowadzenie

Dane faktury przesyłanej elektronicznie muszą zostać przekonwertowane do formatu, który może zostać odczytany przez system ERP, ponieważ tylko w ten sposób możliwe jest odpowiednie przetworzenie danych. Za pomocą aplikacji Przyporządkowania formatów e-faktur zakupu można przypisać plik konwersji do możliwych formatów konwersji, w których faktura może zostać przesłana drogą elektroniczną (np. FatturaPA).

Niniejszy artykuł opisuje strukturę aplikacji Przyporządkowania formatów e-faktur zakupu. Instrukcje dotyczące korzystania z aplikacji, np. wprowadzania lub edytowania przyporządkowań, można znaleźć w artykule Przyporządkowania formatów e-faktur zakupu.

Opis aplikacji

Za pomocą aplikacji Przyporządkowania formatów e-faktur zakupu można przypisać plik do jednego z dostępnych formatów konwersji, w którym faktura zostanie przesłana drogą elektroniczną (np. FatturaPA), co pozwala na poprawny import i przetworzenie danych faktury.

Plik e-faktury jest plikiem XML, który może mieć różne struktury w zależności od formatu przesyłanej faktury zakupu. W celu dalszego przetwarzania w aplikacji E-Faktury zakupu dane te muszą zostać przekonwertowane do formy jednolitej struktury XML, która odpowiada strukturze XML potrzebnej do importu za pomocą usługi integracji biznesowej (BIS – Business Integration Services) dla faktur zakupu (jednostka biznesowa: com.cisag.app.purchasing.obj.SupplierInvoice). Aby kontrolować przetwarzanie w aplikacji E-Faktury zakupu, można zawrzeć dodatkowe informacje w danym pliku przetworzenia.

Przetworzenie jest wykonywane za pomocą konwersji XSL. Jest ona wykonywana podczas przesyłania danych w aplikacji E-Faktury zakupu.

Wymagane pliki konwersji są zawarte w aplikacji Konwersja e-faktur Comarch. Można je znaleźć w podfolderze CEE_Filterdefinitions, znajdującym się w folderze instalacyjnym. Pliki należy umieścić w Knowledge Store w katalogu według poniższego schematu:
kstore://<ID_bazy_danych>/eFaktura

Aplikacja składa się z nagłówka aplikacji oraz obszaru roboczego.

Określenie wersji formatu

Należy zauważyć, że plik konwersji nie musi być przypisany do każdej możliwej wersji podrzędnej formatu faktury.
Konwersja wymagana dla formatu/formatu wersji podrzędnej jest określana w następujący sposób:

W ramach jednego formatu przeprowadzane jest wyszukiwanie od najnowszych do najstarszych wersji podrzędnych tego formatu, do momentu aż znaleziona zostanie wersja podrzędna tego formatu, która jest leksykalnie mniejsza lub równa wersji podrzędnej formatu bieżącej faktury. Znaleziona wersja podrzędna formatu może być również pusta.

Wskazówka
Zaleca się, aby dla każdego używanego formatu wskazać przyporządkowanie bez określania wersji podrzędnej. Wersja podrzędna formatu powinna być przypisana tylko wtedy, gdy wymagana lub zalecana jest inna konwersja od określonej wersji formatu.

Nagłówek aplikacji

W nagłówku aplikacji możliwe jest wprowadzenie cech wyszukiwania. Poprzez wywołanie akcji [Aktualizuj] system wybierze odpowiednie przypisania i wyświetli je w obszarze roboczym.

Nagłówek aplikacji składa się z następujących pól:

  • Format – pole umożliwia na wskazanie formatu faktury jako cechy wyszukiwania. W tabeli zostaną wyświetlone przyporządkowania do plików konwersji odpowiadające wskazanej cesze wyszukiwania.
  • Wersja podrzędna formatu – pole umożliwia na wskazanie formatu podrzędnego względem formatu faktury jako cechy wyszukiwania. W tabeli zostaną wyświetlone przyporządkowania do plików konwersji odpowiadające wskazanej cesze wyszukiwania.
    Należy pamiętać, że w tym polu wprowadzany jest dowolny tekst, a zapytanie jest wykonywane przy użyciu wprowadzonego ciągu znaków.

Obszar roboczy

W obszarze roboczym aplikacji Przyporządkowania formatów e-faktur zakupu można wprowadzić nowe przyporządkowanie lub edytować istniejące. Obszar roboczy aplikacji składa się z tabeli. Dla każdego formatu i wersji formatu w tabeli wyświetlany jest wiersz z odpowiednim plikiem konwersji.

Tabela składa się z następujących kolumn:

  • Format – w tej kolumnie należy wprowadzić nazwę formatu, do którego ma zostać przyporządkowany plik konwersji.
    Po zapisaniu nazwy nie można jej ponownie zmienić.
  • Wersja podrzędna formatu – w tej kolumnie należy wprowadzić dowolny tekst będący informacją o używanej wersji podrzędnej danego formatu.
    Przykład
    2.0.1 jako wersja podrzędna względem wersji formatu XFaktura.

    Jeśli informacje o wersji podrzędnej są już zawarte w wersji formatu, kolumna może pozostać pusta.
  • Plik konwersji – w tej kolumnie należy wprowadzić nazwę pliku i ścieżkę do pliku konwersji zapisanego w Knowledge Store. Plik musi zawierać neutralną strukturę XML, aby dane e-faktury mogły być następnie konwertowane, importowane i przetwarzane.
  • Język przetwarzania – w tej kolumnie można zdefiniować nazwę języka danego pliku przetwarzania, w którym jednostka ilości artykułu zostanie określona w e-fakturze zakupu. To, w jakiej kolejności używany jest język podczas konwersji e-faktur zakupu, opisano poniżej. Używany jest język, który został określony jako pierwszy:
    • Określenie języka, dla którego w pliku importu wskazano atrybut Plik importu jest dostępny jako przekształcony neutralny XML.
    • Określenie języka, który został wskazany dla danego pliku konwersji w aplikacji Przyporządkowania formatów e-faktur zakupu -> kolumna Język przetwarzania.
    • Określenie języka, który w danych podstawowych partnera ma służyć jako język korespondencji z danym dostawcą.
    • Określenie języka, który ma służyć jako język zawartości w momencie wykonania tej akcji w ustawieniach użytkownika.

Konfiguracja

Dla aplikacji Przyporządkowania formatów e-faktur zakupu nie istnieją żadne dodatkowe ustawienia w aplikacji Konfiguracja. Aplikacja jest częścią aplikacji Comarch e-faktury.

Jednostki biznesowe

Dla aplikacji Przyporządkowania formatów e-faktur zakupu istotna jest poniższa jednostka biznesowa, którą można wykorzystać do

  • nadawania uprawnień,
  • ustawienia definicji aktywności lub
  • eksportu/importu danych.

Konwersje w celu importu

com.sem.ext.app.einvoice.obj.ImportTransformations

Uprawnienia

Uprawnienia mogą być nadawane zarówno za pomocą ról uprawnień, jak i poprzez przyporządkowanie do organizacji. Koncept uprawnień dostępny jest w dokumentacji technicznej Uprawnienia.

Specjalne możliwości

Nie istnieją żadne specjalne możliwości dla aplikacji Przyporządkowania formatów e-faktur zakupu.

Przyporządkowania organizacji

Dla aplikacji Przyporządkowania formatów e-faktur zakupu nie jest konieczne przyporządkowanie do żadnej organizacji.

Funkcje specjalne

Nie istnieją żadne specjalne funkcje dla aplikacji Przyporządkowania formatów e-faktur zakupu.

Uprawnienia dla partnerów biznesowych

Aplikacja Przyporządkowania formatów e-faktur zakupu nie jest udostępniana partnerom biznesowym.

Czy ten artykuł był pomocny?