Rodzaje umów serwisowych

Rodzaje umów serwisowych służą do identyfikacji umów serwisowych. Zawierają one również ustawienia domyślne i ustawienia dla umów serwisowych danego rodzaju.

Niniejsza dokumentacja opisuje strukturę aplikacji Rodzaje umów serwisowych.

Definicje terminów

Umowa serwisowa — w umowie serwisowej przetwarzane są warunki (np. terminy) serwisu dla obiektu serwisowego. Umowa serwisowa opisuje zadania serwisowe i koszty serwisu.

Opis aplikacji

Aplikacja Rodzaje umów serwisowych służy do tworzenia lub edytowania rodzajów umów serwisowych. Rodzaje umów serwisowych służą do identyfikacji umów serwisowych. Zawierają one również wartości domyślne i ustawienia dla umów serwisowych danego rodzaju.

Aplikacja Rodzaje umów serwisowych nie jest podzielona na nagłówek i obszar roboczy. Posiada ona tylko nagłówek z polami wprowadzania danych.

Nagłówek

Nagłówek zawiera pola, które jednoznacznie identyfikują rodzaj umowy serwisowej, a także podstawowe dane, które mają ogólne zastosowanie do rodzaju umowy serwisowej.

Poniżej znajduje się szczegółowy opis pól:

  • Rodzaj — to pole zawiera identyfikator rodzaju. Identyfikator rodzaju jest unikalnym numerem w bazie danych OLTP. Może zawierać tekst zdefiniowany przez użytkownika. Identyfikator można edytować tylko do momentu jego zapisania.
  • Oznaczenie — oznaczenie służy jako dodatkowa cecha wyróżniająca. Może składać się z tekstu zdefiniowanego przez użytkownika. Użytkownik wprowadza znaczące oznaczenie, które jest unikalne, aby ułatwić jego wyszukiwanie.
  • Schemat numeracji — użytkownik wprowadza istniejący schemat numeracji, posiadający kategorię Umowa serwisowa, który będzie używany przez system do automatycznego generowania numerów dla nowych umów serwisowych zgodnie z określonym wzorcem. Schemat numeracji dla umów serwisowych jest wprowadzany wcześniej w obszarze Podstawowe. Więcej informacji można znaleźć w dokumencie Schematy numeracji.
  • Okres ważności — użytkownik wprowadza okres ważności umowy serwisowej
  • Okres rozliczenia — użytkownik wprowadza czas trwania okresu rozliczeniowego. Artykuły rozliczeniowe są rozliczane raz na określony czas trwania.
Przykład
Umowa serwisowa została zawarta na okres 12 miesięcy, a okres rozliczeniowy, który trwa dwa miesiące, zawiera artykuł rozliczeniowy z ceną 100 euro i ilością dwóch sztuk. Jeśli umowa serwisowa jest teraz rozliczana z góry, kwota brutto w wygenerowanym zamówieniu sprzedaży jest obliczana następujący sposób: należy pomnożyć liczbę okresów rozliczeniowych w okresie obowiązywania umowy przez ilość i cenę. Daje to kwotę brutto 1200 euro (sześć okresów rozliczeniowych x 100 euro x ilość dwóch sztuk).
  • Okres wypowiedzenia — użytkownik określa czas trwania okresu wypowiedzenia umowy serwisowej w jednostce czasu
  • Typ przedłużenia — użytkownik określa, w jaki sposób mają być przedłużane umowy serwisowe tego typu. Możliwe są następujące opcje wyboru:
    • Automatycznie — po osiągnięciu daty wygaśnięcia umowy serwisowej, umowa jest automatycznie przedłużana o czas określony w polu Przedłużenie w umowie serwisowej lub do końca roku
    • Ręcznie — umowa serwisowa musi zostać ręcznie rozszerzona za pomocą akcji [Przedłuż umowę]
  • Pierwsze przedłużenie — użytkownik określa, na jak długo mają być przedłużane umowy serwisowe tego rodzaju w przypadku pierwszego przedłużenia umowy, jeśli przedłużenie następuje automatycznie. Możliwe są następujące opcje wyboru:
    • Okres przedłużenia
    • Koniec roku
  • Następne przedłużenie — użytkownik określa, na jak długo umowy serwisowe tego rodzaju mają być przedłużane od drugiego przedłużenia umowy, jeśli przedłużenie następuje automatycznie. Możliwe są następujące opcje wyboru:
    • Okres przedłużenia
    • Koniec roku
  • Dostosowanie czasu trwania w przypadku wypowiedzenia (pole wyboru) — to pole wyboru służy do określenia, czy okres obowiązywania umowy serwisowej zostanie automatycznie dostosowany po wypowiedzeniu umowy
  • Rodzaj zamówienia sprzedaży (B2B/B2C)– użytkownik określa rodzaj zamówienia sprzedaży dla zamówień sprzedaży, które mają być generowane na podstawie umów serwisowych danego rodzaju
  • Rodzaj oferty sprzedaży (B2B/B2C) — użytkownik określa rodzaj oferty sprzedaży dla ofert sprzedaży, które mają być generowane na podstawie umów serwisowych danego rodzaju

Konfiguracja

Aplikacja Rodzaje umów serwisowych nie wymaga żadnych dodatkowych ustawień w aplikacji Konfiguracja.

Jednostki biznesowe

Poniższa jednostka biznesowa jest istotna dla aplikacji Rodzaje umów serwisowych, która jest używana np. do

  • Przyporządkowywania uprawnień
  • Definicji działań
  • Importu lub eksportu danych

Rodzaj umowy konserwacji

com.sem.ext.app.service.servicing.obj.ServiceContractType

Jednostka biznesowa jest częścią następującej grupy jednostek biznesowych:

com.sem.ext.app.service.servicing.OrderData

Uprawnienia

Uprawnienia mogą zostać przyporządkowane za pomocą ról uprawnień jak również poprzez przyporządkowanie organizacji. Szczegółowe informacje można znaleźć w artykule Uprawnienia.

Uprawnienia specjalne

Aplikacja Rodzaje umów serwisowych nie posiada żadnych uprawnień specjalnych.

Przyporządkowania organizacyjne

Jeśli funkcja Uprawnienia do treści została aktywowana w aplikacji Konfiguracja, wówczas użytkownik może korzystać z aplikacji Rodzaje umów serwisowych tylko wtedy, gdy został on przypisany do organizacji w danych podstawowych partnera, która jest zintegrowana z co najmniej jedną z następujących struktur organizacyjnych:

  • Logistyka magazynowa

Aplikacja Rodzaje umów serwisowych zawiera tabelę Uprawnienia. Aby dany użytkownik mógł korzystać z rodzaju planu serwisu, musi być on przypisany do co najmniej jednej organizacji w danych podstawowych partnera, które zostały wprowadzone w tabeli Uprawnienia aplikacji Rodzaje umów serwisowych.

Uwaga
Tabela jest widoczna tylko wtedy, gdy użytkownikowi przypisano funkcję Pokaż uprawnienia dla powiązanej jednostki biznesowej za pośrednictwem roli uprawnień. Aby móc edytować uprawnienia do treści, użytkownik musi również posiadać uprawnienie Zmień uprawnienia.

Ponadto, należy do niego przypisać ogólne możliwości otwierania odpowiedniej aplikacji oraz otwierania i edytowania odpowiedniej jednostki biznesowej.

Więcej informacji na temat tabeli Uprawnienia oraz kompleksowy przegląd uprawnień związanych z treścią można znaleźć w dokumentacji Uprawnienia do treści.

Funkcje specjalne

Aplikacja Rodzaje umów serwisowych nie posiada żadnych funkcji specjalnych.

Uprawnienia dla partnerów biznesowych

Aplikacja Rodzaje umów serwisowych nie jest dostępna dla partnerów biznesowych.

Czy ten artykuł był pomocny?