Funkcjonalność edytora wyrażeń umożliwia tworzenie instrukcji logicznych oraz wprowadzanie wyrażeń zgodnie z określoną składnią, która jest przedstawiona za pomocą drzewa.
„Edytor Wyrażeń” składa się z dwóch głównych elementów: drzewa oraz pola tekstowego. Użytkownik może przeciągnąć elementy z drzewa do pola tekstowego, a następnie wprowadzić:
- Operatory matematyczne (+, -, *, /, ())
- Operatory logiczne (AND, OR)
- Funkcje (ABS(), IS NULL, IS NOT NULL, ROUND(), MAX())
- Operatory porównania (=, >, <, <=, >=)
Kolumna edytora wyrażeń jest oznaczona ikoną . Po kliknięciu na wiersz w tej kolumnie otwiera się okno edytora wyrażeń”.
Dodatkowo, użytkownik może skonfigurować ustawienia edytora wyrażeń za pomocą przycisku .
Istnieje możliwość przeciągania całych poziomów, umożliwia to zsumowanie wszystkich wartości uwzględnionych w danym poziomie. Po przeciągnięciu wybranego poziomu, aplikacja informuje użytkownika o przetwarzaniu dużej ilości danych:
Po wyborze aplikacja domyślnie sumuje wartości z drzewka jak na poniższym przykładzie. Wtedy wszystkie wartości zostają przeniesione do okienka pola tekstowego oraz domyślnie zsumowane. Wartości przeniesione zostają pogrubione w oknie wyboru wartości drzewka.
Zmiany zatwierdzamy za pomocą przycisku . Po poprawnej walidacji wyrażenia, pojawi się ono w obiekcie gotowe do zapisu.
„Edytor Wyrażeń” zawiera również wyszukiwarkę, która pozwala na wyszukanie wartości wyrażenia. Wyszukiwanie odbywa się przy pomocy poziomów, w których użytkownik określa gdzie szukana wartość ma występować.